De Benelux nu geen droom meer maar werkelijkheid Te voet over het ijs naar Sch iermonn Maandag geheime zitting in Berlijn De brandstoffenhandel kampt met tekorten Drie landen één blok in handel met het buitenland Nieuwe arrestatie van Nederlanders Toestand van Paus is verergerd De minister accoord met honoraria van de huisartsen Genezing nadert van alastrim-patiënten Blij de dagen voor het Huis Luxemburg A. Ruys is directeur Rotterdams Toneel Zaterdag 6 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e JaarSang N°- 1361 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Duidelijke winstpunten in Brussel In Indonesië Nieuwe Franse bestelling van „Cornets" Op 20 Maart weer een ministersbij eenkomst Nederlandse ministers onderscheiden In Amsterdam vroor het nog maar één graad.... Onderwerp China wereldsituatie en-Duitsland DE Maarschalk Papagos naar Athene vertrokken Leveranciers voerden distributie in Spelers en het personeel teleurgesteld Het kan vriezen, het kan dooien WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELDERSEI0IÏIM TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.45 per maand f 2,15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 THANS is nog eens naar buiten bevestigd, dat de Benelux een realiteit is, aldus werd gisteren in Brussel in Nederlandse kringen opgemerkt na de vergadering van het ministerscomité van de Benelux. Van Bel gische zijde werd verklaard, dat de Benelux nu meer dan ooit te voren tegenover het buitenland als een eenheid gaat optreden. Deze goede commentaren konden worden gegeven, nadat het comité van ministers een aantal besluiten van grote principiële betekenis had genomen. Met betrekking tot de landen, die lid zijn van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking zullen de Beneluxpartners met ingang van 1 Maart van dit jaar eenzelfde handelspolitiek volgen. Deze wordt ver wezenlijkt door het deponeren van gemeenschappelijke liberalisatie- lijsten en het instellen van gemeenschappelijke invoerregelingen. De monetaire positie t.a.v. het dollargebied is zo veranderd, dat voor de Beneluxlanden de mogelijkheid in zicht is liet regime voor de dollar- invoer gelijk te maken. Het comité van ministers heeft in beginsel de progressieve vrijmaking van het kapitaalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie aanvaard. De practische toe passing zal thans door de desbetreffende commissie onverwijld worden bestudeerd. Wederom worden uit Djakarta enige arrestaties van Nederlanders gemeld. De correspondent van P.I. Aneta te Bogor bericht de arrestatie van de heer Lapre, employé bij de Goodyear rubberfabriek, van de planter J. E. van Ooy van de onderneming Tjimu- lang en van mevrouw David, zonder beroep. Tevens zou volgens niet-offi- ciële bronnen een Indonesiër zijn aan gehouden, die vóór de souvereiniteits- overdracht in Bogor de Pasundanbe- weging Lidde. De politie in Bogor kon geen inlichtingen omtrent de arresta ties geven. De opdracht tot de aan houdingen was van Bandung gekomen. De redenen van de arrestaties zijn niet bekend. De „De Havilland'-vliegtuigfabriek heeft meegedeeld, dat „Air France' opnieuw drie Comet-straalvliegtuigen voor passagiersvervoer heeft besteld buiten de drie toestellen van dit type, die in Augustus jl. zijn besteld voor levering in 1955. Het Vaticaan heeft gisteren een bul letin uitgegeven over de gezondheids toestand van de Paus. De hik, waaraan de Paus negen dagen heeft geleden, is Donderdag opgehouden. Zijn algemene toestand, verzwakt door langdurig overwerk van geestelijke en lichame lijke aard, is verergerd door de ver moeiende maagstoring en gecompli ceerd door moeilijkheden bij het toe dienen van voedsel. De Paus krijgt krachtige injecties, omdat hij deze week het vloeibare dieet niet tot zich kon nemen. Zuster Pasqualina, die het huishouden van de Paus bestuurt, heeft haar enkel gebroken. De Paus wordt 2 Maart 78 jaar. PIUS DE TWAALFDE MARKER BRUILOFT OP HET IJS Bij aanhouden van de vorst zal Vrijdag 12 Februari op de Gouwzee bij Marken een grote ouderwetse Mar ker bruiloft worden gehouden. DE. opdracht van de speciale commis sie, die zich bezig houdt met de bestudering van de salaris- en prijzen politiek is uitgebreid en verlengd. De ministers hebben eveneens van ge dachten gewisseld over de verschillen de problemen van de economische en sociale politiek, die van belang zijn voor de douane-unie. In het bijzonder namen zij kennis van de maatregelen, die zijn getroffen inzake de veiligheid der belangen van bepaalde industriële sectoren. In Nederlandse kringen werd behal ve het bovenaangehaalde na afloop der conferentie nog verklaard, dat het van groot belang is, dat op deze bij eenkomst nog eens tot uitdrukking is gekomen, dat de monetaire situatie van Nederland thans dusdanig is, dat dit land in.staat is zijn monetaire re gime met het Belgische gelijk te trek ken. Het moeilijke punt van de open bare aanbestedingen is ook ter sprake gekomen. In principe is thans een re geling getroffen, die voor beide lan den onder geheel gelijke voorwaarden zal verlopen. De in Nederland geblok keerde Belgische kapitalen zullen van n uaf aan in geleidelijk tempo worden vrijgemaakt. Op 20 Maart komt het comité van Beneluxministers weer in Brussel bij een. De Engelse minister van Handel heeft verklaard, dat de positie van de Engelse betalingsbalans nog geen nieuwe ver ruiming toelaat van de invoer uit de continentale landen van Europa. De ziekenfondsraad heeft ter ken nis gebracht van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dat een nieuwe voorlopige overeenkomst tussen de ziekenfondsen en huisartsen is goedgekeurd. Hierdoor is dus de eerder goedgekeurde, door de minister geschorste overeenkomst komen te ver vallen. Teneinde geen onzekerheid terzake te laten bestaan, deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid verder mede, dat de mi nister niet het voornemen heeft, dit besluit ter schorsing of vernietiging aan de Kroon voor te dragen, aange zien de ziekenfondsraadbeslissing op goede gegevens is gebaseerd. Koning Boudewijn van België heeft gisteren aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. Luns, het grootlint van de Leopoldsorde uit gereikt, de hoogste Belgische onder scheiding. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken reikte dezelfde orde uit aan de Nederlandse ambassa deur te Brussel, baron Van Harinxma Thoe Slooten. Het grootlint van de kroonorde reikte hij uit aan de Ne derlandse ministers Van de Kieft en Zijlstra. J-JOEWEL het postverkeer met de Waddeneilanden (behalve met Texel) wordt onderhouden door vlieg tuigen, is gisteren ook op andere wijze weer contact met één der door het ijs geïsoleerde eilanden gemaakt. Een groep inwoners van Hornhuizen ver trok gistermorgen voor een wandeling 7. vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben Vrijdagavond in Ber lijn het besluit genomen Maandag over te gaan tot geheime vergadering. Het besluit werd genomen, nadat de drie Westelijke delegaties categorisch had den verklaard, dat de Russische voor stellen voor een herstel van de Duitse eenheid absoluut onaanvaardbaar zijn en nadat Molotov had geweigerd wij zigingen in deze voorstellen aan te brengen. Ofschoon de geheime zitting, die de ministers zullen houden, oorspronke lijk alleen bedoeld was ter voortzetting der besprekingen over de algemene wereldsituatie en over China, kan worden verwacht, dat ook het Duitse probleem nu achter gesloten deuren zal worden behandeld. De ministers hebben namelijk besloten, dat bij het geheime beraad ook procedure-kwesties geregeld zullen worden. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat het be langrijkste procedure-vraagstuk, dat daarbij aan de orde zal komen bestaat in de vraag of de ministers tot het derde agendapunt (Oostenrijk) zullen overgaan. Zo zullen de vier in gehei me zitting ook over de afsluiting van hun vruchteloze besprekingen over Duitsland moeten beslissen. rtE Russische woordvoerder zeide, dat op de bijeenkomst van Maandag iedere delegatie slechts uit vier per sonen, onder wie tolken, zal bestaan, (op gewone zittingen zijn meer d n 100 afgevaardigden aanwezig). Het be- sluit tot het houden van de besloten vergadering werd eenstemmig geno men, nadat eerst enige meningsver schillen waren opgelost. De bijeenkomst van gisteren werd grotendeels in beslag genomen door de antwoorden van de drie Westelijke ministers op Molotovs voorstellen be treffende de Duitse kwestie. Het Rus sische plan voorziet in een door de Oost- en de Westduitse regering te vormen voorlopige regering voor ge heel Duitsland, die verkiezingen in het gehele land moet organiseren. Alle bezettingstroepen möeten worden te ruggetrokken en een herenigd Du'ts- land mag zich bij het Oosten, noch bij het Westen aansluiten. Dulles betoogde, dat Molotov Don derdag het plan-Eden voor vrije ver kiezingen had verworpen en in 'e plaats daarvan een voorstel had ge daan, dat, in naam van de vrede, een methode was om het Sovjet-blok tot de Rijn uit te breiden. Molotov is z.i. bevreesd voor werkelijk vrije verkie zingen, omdat deze de Oostduitsers de kans zouden geven, het communisti sche bewind af te wijzen. Gedurende de vergadering van Vrij dag, welke vier uur duurde, viel één van de Amerikaanse afgevaardigden in slaap. De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, Francois Poncet, die mi nister Bidault van advies dient, schreef een gedicht, dat hij liet cir culeren onder zijn collega's. Minister Molotov vertelde op een gegeven ogen blik zijn plaatsvervanger Gromyko een grap, waarom beiden luid lachten. Het tijdstip is thans aangebroken, waarop de genezing nadert van een aantal alastrim-patienten, dat tot de eersten gerekend kan worden. De be handelende geneesheren in het zie kenhuis nemen geen enkel risico en ontslaan pas diegenen, bij wie de huid weer volkomen gaaf is te noemen. Gisteren konden twee personen als genezen naar huis gaan, zodat er nog 26 zieken zijn. Ook uit de observatie-afdeling kon een patiënt ontslagen worden. Hier zijn er nog zeven. IJszeilbootjes strijden om de eer op de Gouwzee bij Monnikendam. Twee deelnemers arriveren bij de finish. De Griekse eerste minister, maar schalk Papagos en mevrouw Papagos, de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stefanopoulos en de overige leden met het gevolg zijn gisteren naar Griekenland vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door de ministers Beyen en Luns. ever het ijs naar Schiermonnikoog. Na een tocht van ongeveer drie uur kwamen zij op het eiland aan. Het ijs bleek weinig te hebben gekruid, waar door men een goede vlakke weg had kunnen volgen. Wel had men onder weg nog een aantal wakken gezien. Het ijs is echter zo gunstig, dat het zich laat aanzien, dat over enige tijd bij aanhoudende vorst, de reis van de vaste wal (Hornhuizen) naar Schier monnikoog per auto zal kunnen wor den gemaakt. Ook het geïsoleerde Noord-Bevelanl is over het ijs bereikbaar. Er is een pad gemaakt vanaf Katscheveer naar Kats (tussen Zuid- en Noord-Beve land), dat werd afgebakend met vlag gen. Deze weg, is begaanbaar voor voetgangers en wielrijders. Tussen de Zuidhollandse eilanden Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten wordt met een pont een vrij geregelde verbinding onderhouden. IJsbrekers houden een vaargeul open. Voor de veerdienst VlissingenBreskens wordt geen geregelde dienst meer gegaran deerd. Een coaster zal vandaag brand stoffen en levensmiddelen naar Zierik- zee brengen. De dienst Anna Jacoba- polderZijpe zorgt nog voor een ver binding met Schouwen-Duiveland. Men moet op gunstige momenten wachten in verband met tij en zware ijsgang. Hier en daar over IJsel en Lek kun nen auto's deze rivieren via wegen over het ijs oversteken. In Amsterdam vroor het gisteren één graad. Het koudst in West-Europa was het giste ren in Oslo, waar het zeven graden vroor. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat de echtgenote van de erf prins van Luxemburg, Josephine-Char. lotte, dochter van koning Leopold van België, nog deze maand de geboorte van haar eerstgeborene verwacht. Zij huwde 9 April 1953 met prins Jean, erf- groothertog van Luxemburg. A.F.P. verneemt, dat gravin van Ledreborg, de prinses Marie-Gabrielle van Luxemburg, die in Denemarken woont, deze maand de geboorte van haar tweede kind verwacht. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten verwacht prinses Antoine de Ligne, eveneens uit het Luxemburgse huis haar derde kind. Zij woont in Washing ton, waar haar echtgenoot een diplo matieke post bekleedt. Op de Gouwzee bij Marken werd Vrijdagmiddag een groot volksdans feest op het ijs gehouden. Met veel genoegen en enthousiasme gingen de benen van de vloer. (Van onze Haagse redacteur) £)E huisbrandvoorziening is moeilijk, maar niet verontrustend, zo is Donderdag van bevoegde zijde medegedeeld. Gisteren vernamen wij, dat in de situa tie geen verandering is ingetreden. Dat is uiteraard slechts betrekkelijk, want naarmate de strenge vorst langer aanhoudt, wordt de kans groter, dat de toestand niet meer met „moeilijk" gekenschetst kan worden, maar dat inderdaad van „precair" gesproken zal moeten worden. Er wordt nog geregeld brandstof uit de mijnstreek per trein naar verschillen de delen van het land gestuurd en ook uit Wales worden huisbrandkolen aan gevoerd, maar de klanten hebben weinig aan deze wetenschap, als hun leveran cier op 'een gegeven ogenblik „neen" zou moeten verkopen. 70VER is het nog niet, doch wel heb ben de brandstofhandelaren een vrijwillig distributie systeem ingevoerd, waardoor het onmogelijk is geworden verscheidene hectoliters kolen tegelijk op te slaan. Ook wordt alleen aan de vaste klanten geleverd en slechts bij uitzondering aan „buitenstaanders". Doch dan nog zo vernamen wij komen de leveranciers te kort om het volledige, dagelijkse program af te werken. Zij hebben geen voorraad meer, waarop zij kunnen interen; zij zijn afhankelijk van de dagelijkse aan voer. Het is derhalve van het grootste be lang. dat in deze aanvoer geen stagna tie komt. Het gevaar daarvoor wordt, zolang de dooi niet invalt, met de dag groter. Herhaald dient de waarschuwing te worden: hamster geen kolen, want dat vergroot in niet geringe mate de moei lijkheden, waarvoor men zich thans bij de kolenvoorziening geplaatst ziet. •y^JAT de voorziening met huisbrand olie (voor centrale verwarmingen) betreft, behoeft er geen ongerustheid te bestaan. De in ons land aanwezige voorraad is ruim voldoende en men be schikt over genoeg materieel om de olie aan de klanten te bezorgen. Petroleum voor kacheltjes is er even eens genoeg en ook de levering van energie voor electrische verwarming stagneerde tot dusver niet. Het spreekt echter vanzelf, dat waar voor de op wekking vm electriciteit kolen nodig zijn zuinigheid bij het gebruik van electrische verwarming noodzakelijk is. MET ingang van 1 September is de heer Anton Ruys benoemd tot di recteur en zakelijk leider van Het Rot terdams Toneel en de heren Jan Teu- lings en Bob de Lange tot artistieke leiders. Het college van B. en W. te Rotterdam heeft zijn goedkeuring aan deze benoeming gehecht. Verder zul len veel leden van Ruys' ensemble, „Het Vrije Toneel" van het Rotter dams Toneel deel gaan uitmaken om zo tot een gezelschap te geraken, dat op een bepaald niveau staat. Het be stuur van de Stichting koestert de wens om op de duur te komen tot de vestiging van het gezelschap als vaste bespeler van de Rotterdamse Schouw burg. In 1956 zal een wijziging komen in de toneelsituatie, omdat dan weer de directies gekozen moeten worden in Den Haag en Amsterdam. In dat jaar zal zich dus een verschuiving in de toneelwereld voordoen, terwijl bo vendien het overgaan van acteurs op meerjarige contracten te verwachten is. Eén van de moeilijkheden om het Rotterdams Toneel te vestigen was juist gelegen in de ééhjarige contrac ten, omdat er zodoende voor de ac teurs altijd de mogelijkheid bestond na een jaar weer te moeten verhuizen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het nieuwe gezelschap uit 25 a 30 le den zal bestaan. Spelers, technisch- en administratief personeel van het Rotterdams Toneel hebben zich over de nieuwe leiding zeer teleurgesteld betoond. Tijdens een vergadering in Amsterdam is een mo tie aangenomen, waarin de afkeuring uitgesproken wordt over het feit, dat het bestuur van de Stichting bij de onderhandelingen de belangen van de geëngageerden niet heeft beschermd. (Van onze weerkundige mede werker) Wanneer wij heldere vorstlucht zien met Oostenwinden, zoals die ook gisteren nog voorkwam, zou den wij niet vermoeden dat de vorst in ons land aan een zijden draadje is komen te hangen. Maar liefst van twee kanten tegelijk wordt het hogedrukgebied boven onze omgeving aangevallen. Tus sen IJsland en Schotland komen stormachtige winden met regen voor, die zich naar het Noordelijk deel van de Noordzee uitbreiden. Vanuit het Zuiden trekt een de pressie met sneeuw over Frank rijk naar het Noorden. Hoe dit de komende dagen zal aflopen, was gisteravond nog niet te overzien. Het is waarschijnlijk, dat het overdag tijdelijk dooi kan wor den- Ook de kans op enige regen of sneeuw is niet uitgesloten. Duitsland verwacht nog geen gro te veranderingen. Het is daarom goed met een tijdelijke verande ring rekening te houden, want al wordt het dooi, er hoeft maar weinig te gebeuren of wij zitten weer midden in de vorst. Met recht geldt bij deze situatie de uitdrukking „Het kan vriezen en het kan dooien". Verwachting tot hedenavond: NOG WEINIG VERANDERING Zonnig weer met een zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidooste lijke wind. In de ochtend strenge tot matige vorst. In de middag temperaturen omstreeks het vriespunt. Zondag: Zon op 8.12, onder 17.38 Maan op 9.15, onder 23.22 Maandag: Zon op 8.10, onder 17.40 Maan op 9.33, onder 0.00

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1