Onderhandelingen over stadion ontaarden in slepende ziekte De films van deze week Herinnering aan barre winter van HRC en Helder kanten zich tegen gemeentelijk plan Clematisstraat 4 „Johan Maurits" thuis van wereldreis Wat is het eind van het liedje....? IN HET KORT Bij een ijzig jubileum.... Loodsboot bracht de post naar Ameland Maandag opening van gymnastieklokaal HELDERSE COURANT 7 Zan Fa. J. Beemsferboer WITTE „De laatste dagen van Warschau" TIVOLI „Sluiers van Bagdad" Tussen Haaks en Ruitje Agentschap Voor de liefhebbers Nieuwe velden: „Sssst, zwijgplichtl" ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 J-JET BE\ REEMDT ONS reeds geruime tijd, dat over de besprekingen tussen gemeente en enkele sportverenigingen, welke nogal eens wor den gevoerd, met betrekking tot de sportvelden in Nieuw Den Helder een geheimzinnig waas hangt. Wanneer men deze kwestie ergens ter gprake brengt kan men er op rekenen dat wordt geantwoord met een „Sssst, zwijgplicht!". En dit bevreemdt ons in hoge mate, want wie of wat kan het schaden, dat in het openbaar wordt verteld hoever ver enigingen en gemeente, gezamenlijk geassisteerd door de Helderse Sport, raad, nu wel met hun besprekingen zijn gevorderd?. Het wil ons voor komen, dat voor deze zaak méér mensen interesse hebben dan alleen de voetbalverenigingen, de athleten, het gemeentebestuur en de Hel derse Sportraad, en dat uiteindelijk heel de gemeenschap mag en moet weten wat in feite aan de orde is, en waarom nog geen mededelingen worden gedaan. £)EZER dagen heeft men kunnen le zen, dat de raad een crediet heeft be- gchikbaar gesteld voor een zogenaamde minimum-accommodatie op de neven- velden van het complex in Nieuw Den Helder. Over de plannen met betrek king tot het hoofdveld zou nog een voorstel volgen. Wij beginnen ons lang zamerhand af te vragen, waarom dit voorstel nog steeds niet is gekomen. Intussen ligt het voor de hand, dat om trent het hoofdveld de meningen van gemeentebestuur en verenigingen ver deeld zijn. BAAS IN EIGEN HUIS Hoe geheim deze kwestie in sommi- ger ogen ook dient te worden gehou den, men ontkomt er niet aan, dat het punt van wrijving algemeen bekend is. Wethouder P. Th. Luyckx, die bij de „onderhandelingen" de gemeente vertegenwoordigt, pleit telkenmale voor een stadion. Het hoofdveld dus een stadion, een sportpark althans, met een sintelbaan. De voetbalverenigin gen daarentegen wensen géén stadion. Zij willen, wat zij nu aan de Sport- kunnen, baas in eigen huis blijven. Dat wil zeggen, dat zij op de hun toe gewezen terreinen een eigen sfeer wil len scheppen. HRC en Helder, qua ledentallen de voornaamste belangheb benden, zullen elk voor zich graag willen zeggen: „Kijk, dat hier is van cns, en daarover kunnen wij elke Zon dag beschikken naar het ons goed dunkt". En zij zullen voorts aanvoeren: „Wij hebben niets aan een sintelbaan en om de beurt het voorrecht, in een stadion te kunnen spelen." Bovendien verkeren beide verenigingen in de veronderstelling, dat voor velen de tocht naar Nieuw Den Helder te groot zal blijken, vooral bij minder gunstig weer. Er zou dan dus minder geld worden ingebracht. Over dit laatste kunnen wij niet oor delen, al heeft de heer Maarse in de Jongste gemeenteraadszitting verklaard, dat het ledental van „Hermes" en de belangselling Voor hockey aanzienlijk zijn gestegen, sinds deze vereniging haar domein in Nieuw Den Helder heeft. Dit echter terzijde. Wij kunnen er in komen, dat de gemeente gaarne een stadion bezit, waarin naast voetbal bijvoorbeeld ook athletiek kan worden beoefend en waar eventueel de gym nastiekverenigingen openluchtdemon straties kunnen geven. Anderzijds be grijpen wij evenzeer, wat de voetbal clubs met hun verlangens beogen. Maar intussen brengt het niemand verder. Er zal toch ééns overeenstem ming moeten worden bereikt, dunkt ons, en dan zal het zwaarst moeten wegen wat het zwaarst is. Het hoofd veld: een stadion, of het hoofdveld: twee gewone terreinen! HRC en Helder, tot deze verenigin gen kunnen wij ons wel beperken, zien dus voor zichzelf het nut van een stadion niet in. Nu is het de vraag, in hoeverre de gemeente straks nog aan de wensen van deze clubs zal tegemoet komen. Want hoe moeilijk is het hier voor de heer Luyckx, die populair-weg de sport-wethouder wordt genoemd, met iedereen goede vrienden te blij ven. Dit zal hem niet mogelijk zijn, daar beide partijen in hun wensen volharden en er dus stellig geen com promis te vinden is. Wat zal er gebeu ren, wanneer HRC en Helder pertinent weigeren met hun eerste elftal om de week in het stadion te spelen? Zal dan de gemeente toogeven of zal zij voet bij stuk houden? Wij zien er dan van komen, dat onze stad geen sportparx krijgt, en dat de athleten van een sintelbaan verstoken blijven, omdat de voetbalclubs een apart, eigen terrein voorstaan. Want voor een sintelbaan zijn twee velden nodig, zoals men weet. Goed, zal de gemeente zeggen, wij kunnen een stadion niet bekostigen, wanneer het niet wordt gebruikt. Mis schien volgt hieruit automatisch, dat de verenigingen aangezegd krijgen dat zij op korte termijn de Sportlaan moe ten verlaten om in Nieuw Den Helder enkele velden te betrekken, die uiter aard slechts zijn voorzien van de mi nimum-accommodatie, waarvoor dezer dagen een crediet is verleend. Er zal in dat geval dus geen stadion met ge meentelijke accommodatie verrijzen, nee, de verenigingen krijgen twee vel- 1/ STEEN* ANCRE ANTI MAGNETISCH 1*111 VERZEKERD TEGEN VERLIES DIEFSTAL Kez~ raat 15 Tel. 2626 raat 15 (Advertentie, Ing. Med.) den en kunnen die op eigen kosten in gereedheid laten brengen. Zó zullen de kaarten wel komen te liggen. Ten zij, en dat moet niet uitgesloten wor den geacht, één van beide verenigin gen tegen billijke condities met haar eerste elftal in het stadion haar intrek zou nemen. FINANCIëLE BELANGEN Het is onze persoonlijke overtuiging, dat de verenigingsbesturen veronder stellen, dat met het verlaten van de velden aan de Sportlaan niet zo'n haast behoeft te worden gemaakt. Over niet al te lange tijd echter zullen daar wel de werkzaamheden beginnen, vermoe den wij. Er is immers al lang sprake van, dat de beide tweede klassers het eerst (en tegelijk) moeten verhuizen, terwijl HCSC en Watervogels nog enig respijt wordt gegeven, hoewel ook zij in de toekomst van hun huidige ter reinen moeten verdwijnen. Overigens zullen voor de verenigingen Helder en HRC nog wel financiële belangen mee spreken. Zij veronderstellen minder bezoek, wanneer zij in Nieuw Den Helder spelen, doch bovendien schij nen nog andere motieven een woordje mee te spreken. Wat, merken wij op, zal er met de huidige accommodatie ge schieden? Is het niet zo, dat de ge meente voor de zittribune van Helder, die nog niet "het eigendom is van de vereniging, geen interesse heeft? Voor de staantribune van HRC zal men eventueel in het stadion wel een plaatsje vinden. En dan is er nog de toko, die voor de clubs ongetwijfeld een goede bron van inkomsten betekent. Wanneer namelijk HRC en Helder om beurten, om de week dus, het stadion zouden bevolken, dan zou men verplicht zijn elxe week de eigen benodigdheden mee te nemen, steeds de toko naar eigen gedachte opnieuw in te richten. De verenigingen zouden de inkomsten van hun toko verliezen, daar van ge meentewege ongetwijfeld een klein restaurant bedrijfsklaar zou worden gemaakt. Men ziet het, er is een onverkwik kelijke geschiedenis aan de orde, een slepende ziekte, die nodig tot een op lossing dient te worden gebracht. Im mers, het is niet mogelijk, het alle partijen naar de zin te maken. Geen sterveling zou daarin slagen! Als er tóch een beslissing moet worden ge nomen, dan liefst op korte termijn, een standpunt waardig. Als wij ons niet vergissen, is wethouder Luykx nu aan het woord. De mening van de Helderse Sportraad (een stadion) lijkt ons althans genoegzaam bekend, zo dat in deze de gedachten van vereni gingsbesturen en gemeente resten. Moge „het geheim" spoedig tot klaar heid worden geholpen. Bijna tien jaar geleden speelden zich de dramatische gebeurtenissen af, die verfilmd zijn in „De laatste dagen van Warschau". Hoezeer wij in de honger winter ook in beslag werden genomen door de ellende in eigen omgeving, tot ons drong toch voldoende door over hetgeen aan de fronten gebeurde. Met name het lot dat Warschau trof, zal blijven behoren tot de meest tragische gebeurtenissen in de Tweede Wereld oorlog. Het is niet aangenaam, daar mee opnieuw te worden geconfron teerd, maar toch hebben wij de film, die tot en met Maandagavond in de Witte bioscoop wordt vertoond, met grote aandacht gevolgd. Het is in hoofdzaak een documentaire, heeft althans het karakter daarvan. Het menselijke element is niet, zoals in de meeste speelfilms, tot hoofdzaak ge maakt. Wel vormt het de draad in de reeks taferelen, die een schokkend, zij het niet in sensationele zin, beeld ge ven van de zinloze verwoestingen, die de Duitsers in de Poolse hoofdstad hebben aangericht. Men krijgt tevens een indruk van de moed en opoffe ringsgezindheid, die ook de poolse ver zetsstrijders in die dagen aan de dag legden. Ontelbaar is het aantal films, dat met meer of minder succes over de rijkdommen en de terreur van Bagdad is vervaardigd. De hoofdrollen daarin worden meestal vertolkt door gespier de jongemannen, die uitstekend kun nen paard rijden en niet minder goed thuis zijn op het zwaard. „Sluiers van Bagdad" is de titel van de film, welke tot en 'met Maandag avond in verblindende kleuren in het Tivoli-theater op het doek wordt ge bracht. Ook in dit verhaal is het zo, dat eigenlijk iemand op de troon zit, die er qua karakter en dergelijke geen recht op heeft. Aan de jongeman, in dit geval Victor Mature, de taak hem er op listige en onderhoudende wijze af te krijgen. In deze rolprent lukt dat weer wonderwel. De hoofdpersoon heeft ditmaal de medewerking van een troep worstelaars, die het met de blo te vuist heel genoeglijk opnemen tegen de zwaar gewapende mannen van de wrede heerser. Het gebruikelijke mooie meisje is Mari- Blanchard. „Sluiers van Bagdad" is wel een grappige film. Twee episoden uit de vandaag beëindigde wereldreis van Hr. Ms. fregat ,,Johan van Nassau Links één der opvarenden met Kure, de scheepshond, die in de Japanse haven Kure iverd geadopteerd. Rechts een frisse dronk in de haven van San Francisco. BADPAVILJOEN (Advertentie. Ing. Med.i Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst gedurende dit weekeinde te Den Helder waargeno men door de artsen J. G. H. D. Bettink. Timorlaan 15, telefoon 2890 en H. A. Ardesch, Goudenregenstraat 31, .tele foon 2737. Indien mogelijk aanvragen voor 's morgens tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek Dillingh v.h. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581. Het wekelijkse spreekuur van „Ze denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. PRECIES VIJF EN TWINTIG JAAR GELEDEN zuchtte ons land ook onder het strenge regime van Koning Thialf, die zoveel narig- heid bracht, dat de ijspret daartegen onmogelijk kon opwegen. Het oude spreekivoord, dat er niets veranderlijker is dan het weer, deed ook in die dagen opgeld. Op Zondag 13 Januari 1929 was het na een vorstperiode gaan dooien, de volgende dag kwam er weer een beetje vorst, in de nacht van Dinsdag op Woensdag ivoedde een zware Noord- ivester storm, gevolgd door hevige sneeuwbuien. „Verder de gehele dag sneeuw en 's avonds weer vorst, fel en koud. Het electrische licht bibberde Woensdag, waarschijnlijk ook van de kou, en liet ons zo nu en dan geheel in de steek. En nu ligt dan de winterse wereld onder een schoon en wit kleed", aldus lezen wij onder het stadsnieuws in de Hel derse Courant van Donderdag 17 Januari 1929. ER volgde een periode van vorst, welke op Dinsdag 22 Januari voorgoed ten einde scheen. Hier en daar zag men nog schaatsenrijders op de baan, maar van echt ijsvermaak was al geen sprake meer. Voor de maand ten einde was, begon het echter weer te vriezen, hoewel het „kwakkelen" bleef. Februari bracht opnieuw een hevige koude, welke ditmaal langer aanhield. Het werd zelfs een periode van strenge vorst, die tot begin Maart duurde. De stand van zaken was toen onge veer hetzelfde als op het ogenblik. De verbinding met Texel kon weldra niet dan met de grootste moeite in stand worden gehouden. De andere Wadden eilanden werden zelfs geheel geïso leerd. Vooral Ameland had het zwaar te verduren, daar op dat eiland toen SCHAATSEN JJV de eerste plaats wil Gradus de schaatsliefheb bers even herinneren aan de dorpentochten van 25 en 80 km, waarvoor men morgen van half acht af kan starten. Bij De Kooy! Men kan het rustig aandoen, en zélf het tijdstip van vertrek kiezen als men maar vóór de duis ternis terug is. Op de Bassingracht wordt vanmiddag het kampioen schap van Den Helder voor heren verreden. Men dient daarvoor in te schrijven vóór twee uur. De inzet is een wisselbeker. En dan wordt Maandag avond om zeven uur op de Singel, op het gedeelte tus sen Krugerstraat en Lom bokstraat, gereden tussen het personeel van de gemeente en het personeel van de Rijkswerf. Men herinnert zich nog wel het athletiek- treffen van van de zomer; als de schaafsontmoeting ook zo slaagt, dan kan men te vreden zijn. Tot Maandag morgen elf uur kan men aan de 'bekende adressen in schrijven. De vrijden bestaan uit allerhande lekkernijen en hartigheden. Uw Gradus, die langzamer hand een groot voorstander is geworden van ijs (vanille, wel te verstaan), wenst alle schaat-enthousiasten een massa plezier. KOLEN VAN de week heeft men een advertentie kunnen lezen, waarin de afdeling Den Helder van de Neder landse Bond van Ouden van Dagen zich dankbaar toonde jegens een kolenboer, die tien mud kolen had geschon ken. Daarvoor ontving Gradus nu een brief van een bewoonster van de W. C. Schoutenstraat, die deze annonce niet duidelijk ge noeg vond. Zij heeft zelf haar vader in huis, en van hem weet zij, voor welk doel de kolen worden aan gewend. Maar, zegt zij, een ander kan dit in de verste verte niet vermoeden. Zo zou men zich kunnen afvra gen, hoe die tien mud onder al die Helderse oudjes wordt verdeeld. Uw stukjesschrijver kan dit betoog begrijjpen, al ge looft hij toch wel, dat de meeste Nieuwediepers van het bestaan van het club lokaal, waarin tal van ouden van dagen dagelijks verpo zen, afweten. En hiermee is dan tevens de vraag beant woord: de kolen dienen ter verwarming van het club lokaal in de Hoogstraat. Daar kaart men, breit men en babbelt men, en., daar bij is uiteraard onder de huidige weersomstandighe den een warme kachel van node! IJS-AUTO'S rjEzer dagen heeft uw Gra dus al enkele wedstrijden aangekondigd, die dit week end hun beslag zullen krij gen. Daarbij was nog niet de toertocht, welke Zondag door de Helderse Auto- en Motor club wordt georganiseerd. Deze tocht voert naar Mar ken. Gradus weet toevallig, dat de leden-deelnemers hiervoor om half elf bij het clubhuis starten. Maar, en nu attent: de automobilisten en motorrijders gaan in en óp hun voertuigen over het ijs! HARING Onderzoekingen in Groot- Brittannië hebben uitge wezen, dat het mogelijk is haringen te vangen in com mercieel verantwoorde hoe veelheden «net schepen van zeven en twintig meter leng te. Ook zijn, ten dele, andere problemen in verband met het vissen met sleepnetten opgelost. Een en ander werd nodig geoordeeld, omdat de haringtrawl-visserij in de afgelopen jaren van steeds groter belang is geworden voor Duitsland, Nederland en Frankrijk. Om de Britse vissers, die poogden hun ac tiviteiten in de Zuidelijke gebieden uit te breiden, te helpen, heeft het Britse mi nisterie in 1953 het onder zoekingsvaartuig „Ernest Holt" uitgerust met een Ne derlands sleepnet. Kikvors mannen hebben onder water filmopnamen gemaakt van een sleepnet in actie, en als gevolg daarvan is bevestigd, dat het mogelijk is behoor lijke hoeveelheden haring te vangen met kleinere vaar tuigen. Gradus vermeldt dit, om dat de Helderse vissers er wellicht toch interesse voor hebben. KIEZEN ■pEN behoeve van hen, die het op prijs stellen, dat zij correct in het kiezersre- gister staan vermeld, zij op gemerkt. dat desverlangd aan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezers- register worden verstrekt, waaruit deze kan opmaken of hijzelf of een ander daar in al dan niet of niet be hoorlijk is opgenomen. Overtuigt u, Gradianen! ZUID-WEST (~)P de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ligt van 8 Februari aan staande af het uitbreidings plan in onderdelen „Zuid- West", in uitvoerige kaarten uitgewerkt, met bebouwings voorschriften, dezer dagen vastgesteld, voor een ieder ter inzage. De belangheb benden, zo vernam Gradus, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen binnen zes weken na afloop van de inzage termijn (veertien dagen) bij Gedeputeerde Staten be zwaren tegen het plan in dienen. VROUWEN P)E afdeling Den Helder van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen blijft onverminderd actief, vrienden. Zo ontving uw Gradus het bericht, dat de huisvrouwen Maandag in „Formosa" een voordracht avond geven, welke wordt verzorgd door een goede be kende, mevrouw Backer- Breed uit Schagen. Zij zal voordragen uit „Fliereflui ters oponthoud" van A. M. de Jong. IJSBAAN QISTEREN heeft Gradus een baanveger gespro ken, die het wel prachtig heeft gevonden, dat van ge meentewege de Fortgracht werd verlicht, maar er toch tegen op kwam, dat hem aldus een kleine verdienste door de neus werd geboord. Tja, de baanveger kreeg geen stuivertje of dubbeltje meer, toen de mensen in de gaten hadden dat een en ander door personeel van de gemeente werd opge knapt. Onze baanveger, vinding rijk als hij is, heeft nu een andere ijsbaan (een fraaie, beweert hij) in orde ge maakt, en daar hoopt hij geen gemeentelijke concur rentie te ondervinden. Deze baan, een brede, is op de Fortgracht bij het „Scha pendijkje", tussen de Wind wijzer en Kaap Hoofd. nog geen landingsmogelijkheid voor vliegtuigen was. Op Donderdag 7 Februari maakte de looasboot „Amsterdam", met kapitein C. Minnebod, een reis van Den Helder naar Ameland, met zestig kilogram rnatige post aan boord. De tocht duurde vijf tien uur. Na het lossen en laden werd de terugreis aanvaard, met vijf post zakken en een passagier aan boord. Twee dagen later ondernam de „Am sterdam" een tweede reis, ditmaal met bestemming Ameland en Schiermon nikoog, maar kon de loodsboot haar doel niet meer bereiken. Na een ver geefse tocht van veertig barre uren keerde de „Amsterdam" in Nieuwediep terug. De winter evenaarde de welhaast legendarisch geworden „barre winter van 1890". Op 11 Februari 1929 vroor het vijftien graden Celsius, terwijl het niveau van het zeewater tengevolge van de harde Oostenwind het abnor maal lage peil van 1,72 meter beneden NAP bereikte. In Emmen (Drente) vroor het die dag maar liefst 27 gra den! Velen zullen zich herinneren, hoe toen het Griekse stoomschip „Eugenia" op de Dijk lag, ingepakt door enorme hoeveelheden hoog opgekruide ijs- schotsen. De dooi trad op Zondag 3 Maart in, maar nog gedurende vele dagen bleek het mogelijk, op schaatsen te rijden. Als het in 1954 evenzo gaat, hebben we nog de nodige „frissigheid" tegoed.... Gradus' lijfkieker kon niet nalaten, nog eens een ijs- prentje te brengen. Op de Bassin gracht-baan kiekte hij deze jongelui, die zich kennelijk uitstekend amuseren. Ook dit weekeinde kunnen de kinderen (en ook de ouderen) hun hart ophalen, want er worden tal van wedstrijden georganiseerd. Het nieuwe gymnastieklokaal, dat van gemeentewege is gebouwd aan de Pasteurstraat, wordt Maandagmiddag om drie uur officieel geopend. Het is morgen oog water om 10.30 en 22.25 uur, en laag water om 4.40 en 16.35 uur. Manadag is het hoog water om 11.00 en 23.05 uur, en laag water om 5.20 en 17.15 uur. voor Nieuw-Den Helder: In de bovenzaal van café „Postbrug" wordt morgenochtend om half elf de wekelijkse evangelisatie-bijeenkomst voor niet-kerkelijke gehouden. De gymn.ver. O.K.K. geeft van avond een uitvoering in Casino. om drie uur officieel geopend. Er is geen ijsclub meer in 't Zand en er was zelfs ook geen ijsbaan. Maar toch kan er tegenwoordig naar harte lust worden gereden en wel op een plaats die anders bijna steeds onbruik baar is. Dat is het Noord-Hollands ka naal. Tal van ijsliefhebbers maken van deze baan nu gebruik. Het ijs is er in prima conditie en ook de vereniging Plaatselijk belang zit niet stil. Zo is er gezorgd voor verlichting, speelt de muziek lustige wijsjes, zodat het er dikwijls één en al gezelligheid is. Naar men ons mededeelde hebben enkele heren het initiatief genomen om aan staande Zondag een hardrijderij te or ganiseren. Wij vragen ons af of het geen tijd wordt om het initiatief te nemen ten einde te geraken tot de on- richting van een ii-'-'nh, die a' Y werk kan verrichten en coördineren.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5