I De Rijkswaterstaat in gevecht met de gladheid Huishoudbeurs in RAI-gebouw weer geopend De beste ruil Zandstrooiers steeds zo snel mogelijk in actie Een jaar geëist tegen oud-SSer PUROL Men kan ook niet overal tegelijk zijn Oud-minister Bijleveld overleden Jongetje door trein gedood Het Scapino-Ballet krijgt f 3.000.- van minister Cals Paradijs voor de vrouw Maar een man was de eerste bezoeker PintPam Pont cn de graafmachine Bovenhuis in Haarlem uitgebrand Ruwe Handen? MARGARET MALCOLM Meer helicopterdiensten van de Sabena Luister eens naar: Radioprogramma MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 i u i I (Van onze speciale verslaggever) QNZE VERKEERSWEGEN mogen nog zo uitstekend aangelegd en goed onder houden zijn, zij mogen door buitenlanders hogelijk geprezen worden, onder twee omstandigheden zijn het zeer gevaarlijke dingen. Dat is bij zware mist en dat is bij gladheid om van gladheid bij mist maar te zwijgen. Er wordt dan van de weggebruikers, dat zijn op onze zogenaamde „snelwegen" bijna uitslui tend automobilisten, het uiterste aan voorzichtigheid en concentratie gevergd. Bii mist is de automobilist geheel op zichzelf aangewezenbij gladheid heeft hij de hulp van de Rijkswaterstaat, die voor de bestrijding van de gladheid een uitgebreide organisatie in het leven heeft geroepen. QLADHEID komt in deze tijd her haaldelijk voor en het is dus de moeite waard eens na te gaan, wat er van Overheidswege wordt gedaan om de grote wegen berijdbaar te houden. Uitgangspunt van de gladheidsbestrij- ding is namelijk de wenselijkheid om de verkeerswegen zo lang mogelijk aan hun doel het verkeer laten profi teren van ons voortreffelijk wegennet te doen beantwoorden. De waarschuwingen voor gladde we gen door de radio-omroep en de waar schuwingen door de Wegenwacht zijn uitermate nuttig, omdat zij de weg gebruikers tot voorzichtigheid manen; met gladheidsbestrijding, met het be rijdbaar houden van de wegen, hebben zij niets te maken. Toen het motorisch verkeer op onze wegen nog vrijwel onbekend was men kan zich dat nu moeilijk meer voorstellen beperkte de bestrijding van de gladheid zich tot het strooien van zand op bruggen en op- en afrit ten. Daarna breidde men de bestrij ding uit tot de hoofdwegen tussen de centra Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Voor de rest strooide men zand op gevaarlijke punten. Thans bestrijdt men de gladheid op elke Rijksweg, waarbij men zich ten doel stelt om geen of nagenoeg geen tijd te laten verlopen tussen het optre den en het constateren van gladheid. Bovendien streeft men ernaar de tijd, nodig voor het bestrijden, zoveel mo gelijk te bekorten. Reeds gedurende de zomer richt de Rijkswaterstaat op geregelde afstanden langs de wegen zanddepots op. Op sommige plaatsen zijn zelfs silo's ge bouwd, waar een vractauto alleen maar behoeft in te rijden om door de opening van een schuif in het plafond in een ommezien te worden gevuld. De Rijkswaterstaat is met ongeveer 500 vrachtautobezitt.ers door het gehele land overeengekom n. dat zij hun auto met chauffeur beschikbaar stellen voor het strooien van zand. In een aantal gevallen wordt zelfs een premie ver strekt, wanneer de auto gedurende .et gehele seizoen binnen de vastgestelde tijd met het werk is aangevangen. ALS SNEEUWVAL of ijsvorming op de wegen verwacht wordt, laat het K.N.M.I. in De Bilt over de vijftien centrale telexverbindingen van de Rijkspolitie een waarschuwing doorge ven aan de mensen van de Rijkswa terstaat op de sleutelposities. Op hun beurt staan de sleutelposten in tele fonische verbinding met de langs de Rijksweg wonende „kantonniers". Er is met vele weggebruikers, die zowel overdag als des nachts van de grote wegen gebruik maken, de af spraak gemaakt, dat zij, zodra zij glad heid constateren, hiervan de Rijkswa terstaat in kennis stellen, waarna on middellijk het gehele apparaat in wer king treedt. Elk wegvak van circa 5 km heeft een strooiploeg. Doorgaans is hij een half a één urn' na het constateren van de gladheid in actie. Het werk van deze mensen is nie» zelden zeer on dankbaar; bij zware sneeuwval ge beurt het, dat zij onmiddellijk na het strooien weer opnieuw moeten begin nen.. Met de gladheidsbestrijding zijn gro te belangen gemoeid. Niet alleen voor komt men er zoveel doenlijk ongeluk ken mee en dus materiële schade en persoonlijk leed door lichamelijk letsel ook dodelijke ongelukken zijn geen zeldzaamheid maar ook stelt men het vrachtgoederenvervoer in de gele genheid zijn nuttige maatschappelijke functie zolang mogelijk te vervullen. Men moet er dus wat voor over hebben. Nu kost de gladheidsbestrij ding ons land wel geen millioenen gelukikg is het aantal dagen met glad de wegen niet overstelpend groot maar toch is er nog een aanzienlijk bedrag mee gemoeid. IN TOTAAL heeft ons land circa 2500 km Rijksweg. Globaal geschat zijn ovor de gladheidsbestrijding ongeveer 1500 mensen en 500 vrachtauto's inge- - schakeld. De ervaring heeft geleerd, dat bij gladheid het verkeer terugloopt tot 60 a 65 ptc. van de normale om- In zijn woning te Amsterdam is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag plot seling overleden mr H. Bijleveld, oud-, minister van Marine en oud-voorzitter van het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank. De heer Bijleveld werd in 1885 geboren, was o.a. lid van het cen traal comité van A.R.-kiesverenigingen in Nederland en was minister van Ma rine van April 1919 tot Januari 1920. Hij trad af als gevolg van de verwer ping van de Marine-begroting door de Tweede Kamer. Van 1925 tot 1929 had mr Bijleveld zitting in de Tweede Ka mer. In 1929 werd hij benoemd tot lid van het bestuur van de Rijksverzeke ringsbank. Van de 26 patiënten, lijdende aan alas- trim, zijn weer drie genezen verklaard en uit het ziekenhuis ontslagen Van de zeven pc endie in oh rvatie wa ren, gingen er twee naar huis. vang. Op de autcweg Den Haag Utrecht passeren bij gladheid tussen zes uur 's morgens en twaalf uur 's middags 1000 voertuigen tegen 1500 op een normale da Om deze weg éénmaal te bestrooien is een bedrag nodig van ruim f 3000.Dat komt dus neer op f 3.per auto. Hoe min der intensief het verkeer is, des te ho ger zijn uiteraard relatief de kosten. In de winter 19461947 gaf de Rijks waterstaat in totaal ruim een half millioen gulden uit voor sneeuwrui men en zandstrooien. Enkele wegen observeert men bij ge vaar voor gladheid constant, zo bij voorbeeld de zeer drukke weg Rot terdamDen Haag. Deze weg heeft een lengte van 16.120 km. De normale verkeersintensiteit bedraagt 14.000 mo torrijtuigen per dag. Op de zogenaamde spitsuren is dat 1400 per uur. De maat regel loont daar dus de moeite. De gladheidsbestrijding van deze weg geschiedt van het midden uit. Daar is een depot opgericht met zand, dat om bevriezen tegen te gaan, met 5 pet. zout is vermengd. Zodra de weersomstandigheden zoda nig zijn, dat gladheid kan optreden in geval van twijfel vraagt men in lichtingen bij het K.N.M.I. wordt een wacht van twee personen inge steld, van wie één regelmatig de weg inspecteert en de ander bij de telefoon blijft voor de meldingen van het per soneel van de langs de weg gevestigde benzinestations, dat uiteraard uit de eerste hand mededelingen over glad heid van chauffeurs ontvangt. Is eenmaal gladheid geconstateerd, dan treedt zo spoedig mogelijk het ap paraat in werking, dat met het strooien van zand belast is. Gemiddeld bedraagt de tijd, die ligt tussen het opmerken van de gladheid en het ge heel behandelen van de weg, circa één uur. Het vierjarig zoontje van de heer M. Kompier te Hazerswoude (ZH) is Vrijdagmiddag ter hoogte van de Zwaantjeskerk door de electrische trein UtrechtLeiden gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het jongetje was het ijs op de langs de spoorbaan lopende sloot overgelopen en had zich op de spoorlijn begeven, precies op het mo ment dat een trein kwam aanstormen. Hoewel de bestuurder onmiddellijk bij het ontwaren van het ventje op de lijn alle remmen heeft aangezet, kon hij het ongeval niet meer voorkomen. Met enig oponthoud kwam de trein te Leiden aan. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, heeft de „Stichting Scapino, Bal let voor de Jeugd", meegedeeld, dat haar een extra rijkssubsidie van f 3000 is verleend. De minister heeft deze subsidie geschonken in verband met de brand, die onlangs de studioruimte van- genoemde balletgroep heeft ver woest, waarbij decors en costuums ver loren zijn gegaan. In zijn schrijven heeft de minister de hoop uitgesproken dat mede door deze subsidie de werkJ zaamheden spoedig hervat zullen kun nen worden. Koningin Juliana is Zaterdagmiddag aanwezig geweest bij de viering van het zestigjarig jubileum van de „Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrou wenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap", eertijds geheten „Vereniging voor Vrou wenkiesrecht". WIE GEDACHT heeft dat de huishoudbeurs uitsluitend be langstelling van vrouwelijke zijde ontmoet, zal dit idee moe ten laten varen, want het was een man, die van 's nachts half vier af in de barre koude voor het R.A.I.-gebouw in Amsterdam had post gevat om de eerste bezoeker te kunnen zijn. Deze Marinus van der Stam heeft zijn uithoudings vermogen wel op de proef gesteld, maar hij wandelde toch fit en monter met zijn speciale sou venirs in de hand de huis houdbeurs op. Deze was dan ook de moeite waard. De fabrikanten en handelaren hadden hun produc. ten weer aantrekkelijk uitgesteld en daarbij waren ook vele, die de man met enig gevoel voor de problemen van zijn huis en van zijn echtgenote, belangstelling in boezemen. Met middenvak van het gebouw was vrijgehouden en zeer smaakvol met bloemen versierd. Een bloemenabonne- ment van f 1.50 per week af is het eerste waarop de bezoeker wordt geattendeerd via een heerlijke voorjaarssfeer van tulpen en narcissen als tegenstelling met de koude buiten. En dan betreedt de huisvrouw haar terrein, het terrein waar zij zich jaar lijks op de hoogte kan stellen van al die artikelen, die aan de markt zijn om haar huishoudelijke taak te helpen verlichten. En al zijn er dit jaar geen schokkende nieuwigheden, er zijn altijd weer verbeteringen en nieuwe hulp middelen, die de aandacht vragen. Op deskundige wijze wordt zij door de standhoud (st)ers met het grootste ge duld voorgelicht. Eerst wandelen wé langs de Haute couture op breigebied waar men u ver zekert, dat niets de handbreikunst evenaart. Even verder demonstreert men de nieuwste breimachines en u krijgt de verzekering, dat het mecha nisch product niet van handwerk is te onderscheiden. Aan U de keus! Er wor den liefst vijf verschillende breima- machines gedemonstreerd en wie erovei denkt zich zo'n begeerlijk apparaat aan te schaffen, doet er goed aan een tocht naar de R.A.I. te ondernemen om zich volledig op de hoogte te stellen van de vele mogelijkheden, die de verschillen de fabrikaten bieden. De verkeerspolitie vertoont twee aardige filmpjes van hoe het wél en hoe het niet moet. Met medewerking van leerlingen van de kunstnijverheids school zijn pakkende affiches ontwor pen voor de kleurige stand. De Natio nale Spaarraad heeft met het Verbond voor Veilig Verkeer onder het motto „Spaar je geld en je leven" een vei- ligverkeertekenwedstrijd uitgeschreven voor lagere schoolleerlingen; de prijzen werden aan de winnaars jl. Zaterdag door burgemeester d'Ailly uitgereikt. De tekeningen van de prijswinnaars zijn op de beurs te zien en buitenge woon aardig. Na heerlijke kopjes soep en koffie, een glaasje wortelsap en zelfs een glaasje koolsap en verder beschuitjes met kaas en andere heerlijkheden te hebben geproefd, belandden we bij enthousiaste dames van het Insti tuut voor Huishoudelijke Voorlichting, die de slagzin „Ook 's avonds nog fit" propageren. Als de huisvrouw tijd en energie kan sparen, zal zij de avond uren kunnen gebruiken voor ontspan ning. En wat nog belangrijker is, zij kan een opgewekte echtgenote en moe der zijn als zij minder vermoeid is door op de meest doelmatige wijze de huishoudelijke handelingen te verrich ten. U wordt op deze stand geholpen en voorgelicht en ter vermeerdering van kennis wordt een aantal vouw bladen uitgereikt, dat menige huis vrouw van groot nut kan zijn. Want al doet de fabrikant nog zoveel moeite om de meest perfecte machine voor ons uit te denken om onze ar beid te verlichten, er blijven nog zo vele handelingen over, die we zelf moeten verrichten, (gelukkig) en als deze op de meest efficiënte wijze ge schieden, dan is nog heel wat op ener gie en tijd te besparen. Een ijskast op butagas of op petro leum voor woonschepen en afgelegen behuizingen, de kleinste electrische naaimachine ter wereld van Engelse maaksel voor slechts ruim f 150, elec trische warmwaterapparaten, zijn nieuwigheden, die zonder twijfel be langstelling zullen trekken. Opvallend is het groot aantal olie vergassers, een vinding van Ameri kaans origine, die langzamerhand de markt gaat veroveren en die naast de hete luchtkolenkachel een vooruitgang is op verwarmingsgebied. Veel zaken bieden speciale service aan emigranten en zij die voornemens zijn zich een nieuwe toekomst overzee te bouwen, kunnen zich op velerlei ge bied terdege oriënteren. Ook op het uitgebreide terrein der textiel is veel te bewonderen. Verschil lende shows geven dagelijks de bezoek sters gelegenheid hiermee nader kennis te maken. Het is goed, dat jaarlijks consument en fabrikant op deze beurs in nauwer contact met elkaar komen. Beide par tijen kunnen van elkaar leren. De ge legenheid tot zien, proeven en keuren en tot vermeerderen van haar huis houdelijke kennis, is voor de huis vrouw van grote waarde. HENDRINE 35. Zoals gewoonlijk, trad Billie de Spinner weer brutaal op. Zodra hij be merkt had, dat de zaalknecht hen voor twee verklede feestgangers aanzag, speelde hij dadelijk de rol van feest ganger. En dat kostte hem helemaal geen moeite. „U hebt een origineel pakje uitgekozen", zeide zaalknecht be wonderend. „Zo zullen er vanavond niet veel zijn denk ik". Ja vind je niet?" vroeg Billie, terwijl hij ver waand in de rondte draaide. „Een ont- werpje van mezelf! Heel geslaagd, al zeg ik het zelf". Terwijl de zaalknecht zich even verwijderde om nog een paar lichten op te steken, stootte Billie zijn vriend aan. „Hoe heb ik dat gedaan, hè?" bromde hij vergenoegd. „Nou ko men die opzichtige pakken toch nog van pas". „Jammer toch", zuchtte Ka- reltje. „Wat jammer?" „Van ons brood met hagelslag!" zeurde Kareltje. „Ik zei nog tegen mezelf die brigadier belooft het wel, maar ik moet het eerst nog zien! Nou je ziet hetniks Billie liet zich aan een tafeltje neerval, len en zette de graafmachine er onder. „We wilden wel een hapje eten", zei hij tegen de zaalknecht. „Mijn maat heeft honger. Breng maar wat brood met hagelslag!" De officier van Justitie mr F. Hol lander heeft Zaterdag voor de bijzonde re strafkamer van de Amsterdamse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en ont zetting uit de burgerrechten geëist te gen de 39-jarige H. J. A. van der K., aan wie ten laste was gelegd, dat hij als Ne derlands officier had dienst genomen bij de vijand en wel bij de Waffen S.S. Van der K., die als eerste luitenant der infanterie in Mei 1940 deelnam aan de gevechten op de Grebbeberg, meldde zich enkele weken na de capitulatie van Nederland bij de Waffen S.S. In 1941 werd hij als Obersturmführer naar het Oostfront gezonden en in 1944 in Estland door de Russen gevangen ge nomen. Negen jaar bracht hij door in achttien Russische kampen. In October van het vorige jaar werd hij plotseling vrijgelaten en op Oudejaarsdag aan de Nederlandse grens gearresteerd. De mi nister van Justitie had speciale toestem ming verleend om in deze zaak nog een vervolging in te stellen. De uitspraak volgt op 12 Februari. Zaterdagavond omstreeks acht uur brak brand uit in het bovenhuis van de familie Hovenier aan de Burgwal te Haarlem. De heer Hovenier, die in een zijkamer aan het telefoneren was, hoorde zijn kinderen van 6 en 4 jaar om hulp schreeuwen. Toen hij de huiskamer binnenkwam, sloegen de vlammen hem tegemoet. Hij slaagde er in zijn kinderen in veiligheid te brengen, doch hij kon van zijn inboe del niets redden. Het bovenhuis was weldra een vlammenzee en brandde geheel uit ondanks het feit, dat de Haarlemse brandweer, die spoedig ar riveerde, het vuur met groot mate rieel bestreed. Van het bezit der fa milie werd alleen het radiotoestel ge red. De benedenwoning, bewoond door de familie De Vries, kreeg enorme waterschade. De smalle Burgwal was spoedig overdekt met een ijsvloer door het uitstromende bluswater, zodat de brandweer behalve blussen, ook nog zand moest strooien om verdere onge lukken te voorkomen. De beide fami lies waren verzekerd. De brand is ontstaan achter de ka chel, vermoedelijk door een defect in de schoorsteen. (Advertentie, Ing. Med.) DOOR 9) Goed dan. Ik heb gezien hoe je b' dat overhemd van meneer John hebt versteld, veel te mooi voor zulk een oud vod, hoor. maar ik kwam er door op een idee. Ik maak kleine wollen kleertjes voor een winkel in Kensing- ton morgenjasjes, babyschoentjes en zo. Ze zijn ook specialiteit in hand naaiwerk en misschien zou je, als je werk van dezelfde kwaliteit is, op drachten van hen kunnen krijgen. Ik zal je wel aan het eerste materiaal hel pen en dan kun je hun over een poosje tonen wat je gemaakt hebt. Hoe denk je daarover?" „Ik vind het prachtig", zei Serena geestdriftig. „Ik zou het werk in mijn eigen tijd kunnen doen en altijd vrij zijn om.'.Hier hield ze eensklaps op en ging toen weer haastig voort: „Ik kan ook smockwerk en zo maken. Moe der heeft me alle steken geleerd, maar ik heb nooit veel gelegenheid gehad om ze in praktijk te brengen". „Nu, we zullen wele zien", hernam juffrouw Twist, de klerenkast sluitend. „Laat ons nu maar een kopje theedrin ken". „Bij de thee roeg ze als terloops: „En wat denk j- wel van meneer John?" „Ik geloof, dat hij erg, èrg aardig is", antwoordde Serena dadelijk, „en dat hij nooit tegen iemand onvriende lijk zou kunnen wezen. Je kunt in zijn bijzijn al voelen, dat hij een goed mens is." „Ja," zei juffrouw Twist, blijkbaar ineenomen met dit oordeel. „Jé hebt groot gelijk: Hij is een goed mens. Iemand, die de vrouw met wie hij trouwde, heel gelukkig zou maken. En toch", ging ze spijtig voort, „is er tot- nutoe helemaal geen vrouw in zijn le ven geweest". „O maar op een goede dag zal er wel een komen", meende Serena. ,Ik ben er zeker van, dat hij de rechte zal ontmoeten". „Dat hoop ik", zei juffrouw Twist nogal brommerig. „En ook, dat hij dan zo verstandig zal zijn, haar als de rechte te herkennen", voegde zij er nogal dubbelzinnig aan toe. De avond begon heerlijk, toen Nick Serena kwam afhalen en bloemen voor haar avondkleding meebracht. Zij, in de volle glorie van de nieuwe avondjapon, hem tegemoet tredend, kon het eenvoudig niet geloven. „Voor mij?" hijgde ze, aarzelend of ze de handen moest uitstrekken naar de lange tak camelia's, die hij haar voorhield. „Voor niemand anders", antwoordde hij vrolijk en begreep maar niet, hoe hij in vredesnaam, zelfs onder de weinig gunstige omstandigheden van hun eerste ontmoeting, haar alledaags had kunnen vinden. Nu was ze eenvoudig adembenemend. Haar schouders en slanke witte hals rezen als een bloem uit de groene kelk van haar japon omhoog en het zachte donkere haar omgaf een e- laat, waarop een blosje beurtelings kwam en ging, zoals de kleur op door een pas verrezen zon beschenen mor genwolken. Ze nam de prachtige bloemen in beide handen en keek er verrukt naar. „Wat zijn dat?" vroeg ze zonder op te zien. „Camelia's", zei hij zachtjes, blij over de manier, waarop ze zijn ge schenk had aanvaard. Langzaam daalde ze de paar treden, die hen nog scheidden, af, waarbij Nick het lichte ritselen van haar zij den japon kon horen en zich afvroeg, welke heerlijk parfum ze wel ge bruikte. Toen hij die vraag onder woorden bracht, antwoordde ze tot zijn verbazing: „Helemaal geen" en begaf zich glimlachend naar de wat verweerde ouderwetse spiegel in de hall. „Laat je dan door niemand een of andere odeur opdringen", zei hij met nadruk. „Waarom niet?" vroeg ze enigszins verwonderd. „Omdat jij een van de weinigen bent, die geen parfum behoeven", hernam hij, nieuwsgierig hoe ze het no"al eigenaardige compliment zou opne men. Serena antwoordde echter slechts glimlachend „wat prettig!" en was blijkbaar helemaal niet van haar stuk gebracht. Nick begon zich dan ook af te vragen, wat en wie ze eigen lijk was. „Laat mij dat doen", zei hij, toen ze de bloemen trachtte te bevestigen. „Kijk eens, op die manier; groten deels op de japon, maar één tegen de huiddan kan iedereen zien hoe blank ze is". Ogenblikkelijk kleurde een hoge blos haar wangen. „O, maar ik wil niet, dat ieder eenstamelde ze en Nick moest heimelijk lachen. Ze wilde dus alleen voor hem zo mooi zijn! Dat was zo waar een bedwelmende gedachte, maar.... ook een gevaarlijke. Kom, kom, hij moest verstandig zijnZe was een allerbekoorlijkst wezentje, maar geen vrouw voor een eerzuchtig man. En Nick ontveinsde het zich abso luut niet, dat hij eerzuchtig was. Voor iemand van zijn leeftijd had hij reeds heel wat bereikt, maar hij wil de nog hoger klimmen en moest een vrouw hebben, die hem daarbij hielp. Hij nam Serena bij de arm en keerde haar om, opdat juffrouw Twisk haar nog eens kon bekijken. „Ziet ze er niet lief uit, Emma?" vroeg hij luchtig. En ging toen in één adem voort: „Kom nu, jonge dame, of we zijn te laat en ik denk, dat je er toch vóór het stuk begint wilt zijn" „O, ja", verzekerde ze ernstig. „Ik wii vooral geen enkel woord missen". Lachend deed hij de voordeur open. „Je vleit me", zei hij, „en ik hoop maar, dat je het na afloop geen verloren tijd zult vinden. O, ja, Emmalief, we komen niet dadelijk na het stuk thuis, want ik wil Serena nog een soupeetje op mijn flat aanbieden." „Is meneer John er ook bij?" vroeg ze scherp, waarop Nick ontstemd het voorhoofd fronste. „Lieve hemel, ja!" riep hij uit. „En nog een heel stel andere lui. Ik geef een feestje voor sommigen van de troep en ik dacht, dat Serena het wel aardig zou vinden, hen ook eens buiten het to neel te zien". „O, ja" zei Serena gretig, „dat was een prachtig idee". Nick opende het portier van de auto en hielp Serena instappen, waarbij hij zorgvuldig de glimmende zijden plooi en om haar heen sloeg, opdat ze geen gevaar liepen, met de buitenkant van het voertuig in aanraking te komen. „We moeten goed op galakledij let ten", zeide hij. Van het ogenblik dat ze de schouw burg betrad af scheen Serena onder een soort betovering te verkeren. Hun loge was op één hoogte met het toneel en verscheidene ogenparen werden op hen gericht. Nick wisselde menige groet met hem bekende mensen, maar een groot deel van de belangstelling gold Serena. (Wordt vervolgd.) Met ingang van Maandag 1 Maart zal de frequentie van de Sabena-heli- copterlijnen Rotterdam-Antwerpen- Brussel v.v. en Maastricht-Brussel v.v. opgevoerd worden tot 3 diensten per dag. De vertrektijden van de heliport Rotterdam zullen dan als volgt zijn: des ochtends om 9.05 uur en 11.20, des middags om 15.00 uur. Van Maastricht 10.32 en 15.25 uur. De aankomsttijden uit Brusssl en Antwerpen voor Rotter dam zijn 8.55, 11.10 en 14.20 uur. Deze diensten zullen voorlopig tot 11 April (de datum van invoering van de zo merdienstregeling) uitgevoerd worden, dagelijks behalve des Zondags. JANINE ANDRADE. Deze beken de Franse violiste speelt een kort programma van overwegend Franse muziek. Begonnen 'wordt met een sonate van Jean Joseph Saffanea de Mondonvïlle voor viool en piano. Dan volgt van onze land genoot Daniël Ruyneman een So nate pour Violon Seul. Het slot is de Tzigane (in de stijl van zigeu- nermuziek dus) van Maurice Ra- vel. (Dinsdag 19.30 over Hilversum I, 402 meter). OMROEPORKEST. Ook hier seri euze muziek. Begonnen wordt met het zeer bewogen concert voor twee violen en orkest in d kl. t. van Bach. Dan als sterk con trast Eine Kleine. Nachtmusik, van Mozart, licht, hoofs, vlot van karakter. Tenslotte een sprong naar het heden: de Nederlander van Hongaarse afkomst Geza Frid schreef een concert voor twee violen en orkest in twee delen, een voortreffelijk muziekstuk dat bepaald zal boeien. Solisten zijn in beide concerten Herman Krebbers en Theo Olof. Dinsdag 20.30 over Hilversum II, 298 meter). LO VAN DE POLDER, een radio documentaire van de groei en het behoud van de Lage Landen, door Toon Rammelt. (Dinsdag 21.30 over dezelfde zender). DINSDAG 9 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening, 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstand. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano! 11.45 Hobo en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12,33 Voor het platte land. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Pro menade-Orkest. 14.00 „Wij ontdekken Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 18 30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Gram. 17.50 Mil. causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.25 „Paris vous parle". 18-30 R.V.U.: Mevr. Dr. E. Pereirad'Olivejra:: „Populisering van de geneeskunst", 19.00 Voor de kinderen. 19,05 Koorconcert. 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21-35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Lichte muziek. 22.05 Tidoler-muziek. 22.45 Buitenlands weekoverzicht. 2-3.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20— 24.00 Gram-muziek HILVERSUM II, 298 m-: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed e» Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8-15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gram. 12-55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Metropole-Or- kest en solist. 14.00 Gevar. programma. 14-50 Viool en piano. 15.20 Philharmonisch Orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuit zending: Rijksdelen Overzee. „Pers en pu bliciteit in Suriname" door W. Lionarons. 18-00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", causerie. 18.45 Kin derkoor. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boe ken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroeporkest en sol. 21.30 „Lof van de Polder", documentaire. 22.25 Piano recital. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamer orkest en soliste. 23-50—24.00 Gram. Televisie-programma. Gezamenlijk programma van AVRO, KRO. VARA en VPRO. 20.15 Europese schaatskam pioenschappen in Davos. VARA: 20.25 Actualiteiten. 20.40 Ballet. 21.10 „Een wintervacantie in Zwitserland", film. 21.25 Pauze. 21-30 „De Klok", TV-spel.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2