„Johan Maurits van Nassau" terug uit Korea Een kwart millioen kilometer op de gladde ijzers Mulder werd op Bassingracht kampioen van Den Helder Opgewekte stemming onder de vijfduizend deelnemers De ijsgang belette glorieuze intocht in Den Helder verkoudheidszalf Amstelmeer één der moeilijkste banen HBS'ers op het ijs IN HET KORT Dorpentocht in Kop van Noord-Holland Na veertien maanden Spannende strijd op de 160-meter baan Ongevallen op het ijs Vanmiddag schaatst de schooljeugd Op het laatste moment naar Amsterdam gedirigeerd Openbare bijeenkomst van Theosofische vereniging Texel BURGERLIJKE STAND maandag rrrm rt in.14 Bij alle verkoudheidsklachlen, zoals kou die vastzit, hardnekkige hoest, neuscatarrh enz. doet Zwitsarub wonderen. Goed ingewreven op borst en rug, neus en voorhoofd, werkt Zwitsarub zowel van buiten-af als van binnen-uit. Weldadige, pijnverzachtende warmte dringt tot diep onder de huid. De hinderlijke hoestprikkel vermindert direct door inademing der heilzame Zwitsarub-dampen. DE ORGANISATOREN VAN DE DORPENTOCHT, die gisteren in de kop van Noord-Holland werd gehouden, kunnen tevreden zijn over de resultaten van deze dag. Het aantal deelnemers overschreed de vijfduizend. De meesten hunner ontzagen zich niet, om de langst mogelijke route (over tachtig kilometer) uit te rijden, zodat de gemiddelde afgelegde afstand veilig op vijftig kilometer kan worden geschat. Dat wil zeggen, dat de Noordhollandse dorpentochters be noorden Schagen met elkaar zo'n kwart millioen kilometers op de schaats hebben afgelegd.... Vele van deze kilometers bezorgden de rijders geen onverdeeld genoegen. Vooral het Amstelmeer leverde moeilijkheden op, daar het ijs nogal met zand bestoven was. Men heeft de kleine tegenslagen als deze echter sportief opgevat, zoals trouwens het deelnemen op zichzelf als een sportieve prestatie kon worden aangemerkt. zonnetje liet tot na de middag verstek gaan. Desondanks hielden de deelne mers enthousiast vol en velen hadden er plezier in, aan deze toertocht het karakter van een prestatietocht te ge ven. Zij maakten het oponthoud bij de controleposten zo kort mogelijk en stelden er prijs op, een goed gemiddel de te halen. De stemming was goed, de DEZE DORPENTOCHT was geen wedstrijd, maar kon worden .be schouwd als een individuele toertocht. Vandaar dat de belangstellende toe schouwers bij de startplaatsen nergens een gedrang van rijders zagen. Alleen of in kleine groepjes bonden de deel nemers hun gladde ijzers onder om even later opgewekt de lange, frisse tocht tussen de boorden van de Noord hollandse kanalen en vaarten aan te vangen. Eén der officials, de heer N. T. Hop man uit Schagerbrug, zei ons gister avond, dat de meeste deelnemers hun parcours opvallend snel hebben uitge reden. Het tempo was hoger dan bij de vorige week in de omgeving van de Zaan gehouden dorpentocht. Dat is verklaarbaar, omdat de rijders intussen wat meer getraind op de baan konden verschijnen. Dat was trouwens niet met alle deel nemers het geval. In café Ruitenburg te De Kooy, één der startplaatsen, troffen wij de heer D. Ambuul, uit Oudesluis, die gistermorgen om tien minuten over acht in Kleine Sluis was gestart voor een tocht over een kleine dertig kilometer. Het was voor het eerst na vijftien jaar, dat deze rijder de ijzers onder had gebonden. Zijn schaatsen konden op meer ervaring „bogen". De heer Ambuul onthulde ons althans: „De grootvader van mijn baas heeft menig kampioenschap op deze schaatsen behaald!" Een wonderlijk toeval was, dat een pittige jonge snui- Even een contrölestempel halen en dan weer vlug de ijzers onder voor het volgende traject. Hier moesten namelijk de deelnemers een paar honderd, meter lopen om bij de controle te komen. ter, die zojuist was binnengekomen, daaraan toevoegde: „Dat is dan mijn grootvader geweest!" Zo ziet men, dat het deelnemen aan een dorpentocht ook allerlei persoon lijke trekjes heeft. Allen hebben ech ter ervaren, dat koning Thialf bij zijn bevriezingswerk de nodige grilligheid heeft getoond. Hele stukken waren ta melijk hobbelig opgevroren, waar schijnlijk tengevolge van het feit dat zij ongunstig lagen ten opzichte van de wind. Het wateroppervlak was daar door minder gelijkmatig bevroren. Het vroor gisteren niet zo hard als de voorgaande dagen, maar toch heb ben de mannen en vrouwen, jongens en meisjes in de dorpentocht veel kou te verduren gehad. De lucht was aan merkelijk vochtiger geworden en het Deze zwanen, die een aardig stukje open water bij Oudesluis bewonen, hebben gisteren vele honderden tochtrijders voorbij zien trekken. De zwanen namen de drukte nogal kalm op. (Foto Niestadt) OP DE UITSTEKENDE BAAN van de Bassingracht, die van de ijs- club „De Jutter" een goede verzorging geniet, zijn Zaterdagmiddag korte baan-wedstrijden gehouden (160 meter) om bet kampioenschap xan Den Helder. De beloning bestond uit een wisselbeker; zes en twintig mannen hebben gepoogd die in hun bezit te krijgen. Dit is na hevige strijd tenslotte gelukt aan A. Mulder, die ook verleden week op de Bassingracht in een wedstrijd als eerste eindigde. Mulder heeft het kampioenschap overigens niet cadeau gekregen. Hij ondervond grote tegenstand, in het bij zonder van De Bruin en De Groot, die respectievelijk met de tweede en der de prijs uit de bus kwamen. In de fi nale-ritten heeft het vooral De Groot niet meegezeten. Juist nadat hij in een goede rit Mulder had verslagen, kwam hij in een volgende ten val. Een meis je, dat zich te dicht bij de baan had begeven, werd hem noodlottig. Hij ging nog wel een keer van start, maar hal verwege moest hij wegens een been blessure toch de strijd staken. Dat was sneu voor De Groot, want hij had zich een kanshebber voor de eerste plaats getoond. Gelukkig waren de verwon dingen van de onfortuinlijke rijder en van het meisje, dat ergens werd bin nengedragen niet van ernstige aard Mulder werd dus eerste (en kampi oen De-Bruin tweede, J. de Groot derde. Mulder, die uiteindelijk niet kon helpen dat De Groot de baan moest verlaten, heeft de overwinning ten volle verdiend. De Bruin leek ons een rijder voor grotere afstanden. Op de vierde plaats kwam Lambers, op de vijfde Henk Schoenmaker, en op de zesde N. Koopman. In 1947, toen voer de laatste maal om het kampioenschap werd gereden, ging Schoenmaker met dé wisselbeker schoot. Nu, strijdend te gen jeugdige tegenstanders, werd hij eervolle vijfde. Vanmiddag om twee uur organiseert 1 ,.De Jutter" op de Bassingracht wed- trijden voor dames. Na afloop daarvan I zijn er wedstrijden voor kinderen. (Advertentie, Ing. Med.) organisatie liet niets te wensen over, zodat ook de deelnemers een aangena me herinnering aan deze sportieve verkenning van het Noordhollandse polderland zullen .bewaren. Vol lof waren de deelnemers aan de tocht over de organisatie. Op dit plaatje ziet men de controle te Schagerbrug, waar de rijders even mochten rusten. (Foto Niestadt) Georganiseerd door L. C. de Heer zijn Zaterdagmiddag op de Singel-baan schaatswedstrijden gehouden voor de leerlingen van de RHBS. Er waren ze ven en negentig deelnemers, die het elkaar onder flinke publieke belang stelling niet gemakkelijk hebben ge maakt. De uitslagen waren: meisjes tot 15 jaar: 1 I. Damen, 2 H. Vries, 3 M. L. Rasch, 4 I. Bijlsma; meisjes vijftien jaar en ouder: 1 J. van Waveren, 2 T. Lanser, 3 A. Groot, 4 C. Moesbergen; jongens tot zestien jaar: 1 H. van *de Heuvel, 2 P. Greeuw, 3 S. Bakker, 4 K. Dekker; jongens zestien jaar en ouder: 1 H. den Os, 2 K. Rakers, 3 M. Mooy, 4 M. van de Blom. Na afloop werden door de leraar Duits, de heer P. W. van Buul, de prij zen uitgereikt. Op het ijs beleeft men veel pret, doch nu en dan gebeuren er ook onge vallen. Op de Bassingracht viel Zater dagavond de vijf en vijftig-jarige B. L. achterover, toen hij van het ijs op de wal wilde klimmen. Hij kwam zo on gelukkig terecht, dat het noodzakelijk geacht werd, hem ter observatie in „Parkzicht" op te nemen. Hij heeft vermoedelijk een zware hersenschud ding opgelopen. Enkele uren later kwam op dezelfde baan mevrouw M. V. ten val. Zij brak een pols. Na in het gemeente-zieken huis te zijn verbonden, kon zij naar huis terugkeren. De Nederlandse Onderwijzersvereni ging, afdeling Den Helder, organiseert vanmiddag op de Fortgracht, tussen de Jan Verfailleweg en de Huisduinerweg, ijswedstrijden voor de leerlingen van de openbare lagere scholen. Er worden vier banen uitgezet. De wedstrijden waarvoor men circa twaalfhonderd deelnemers verwacht, beginnen om twee uur. Hedenmiddag om drie uur wordt het nieuwe gemeentelijke gymnastiek lokaal aan de Pasteurstraat geopend. Mej. N. A. M. Bergwerf werkzaam bij het openbaai lager onderwijs te Den Helder, is benoemd tot onderwij zeres aan de gemeentelijke school voor buitengewoon lager onderwijs te Be verwijk. f\A EEN AFWEZIGHEID van veertien maanden is Zaterdag Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau" onder bevel van kapitein-luite nant ter zee N. W. Sluyter uit Korea in het vaderland teruggekeerd. Het schip vertrok op 21 November 1952 uit Den Helder en was daarheen Zaterdagmorgen ook weer op weg, tot het raadzamer werd geacht het fregat wegens de zware ijsgang in de Helderse haven naar Amsterdam te dirigeren. De sleepboot „Hector" van de fa Wijsmuller sleepte de „Johan Maurits" 's middags om één uur de haven van IJ muiden binnen, waar inmiddels reeds tal van ijlings gewaarschuwde familieleden en autoriteiten uit Den Helder en andere plaatsen waren gearriveerd. £)E COMMANDANT Zeemacht, schout bij-nacht F. T. Burghard, ging in IJmuiden aan boord en riep daar offi cieren en bemanning een welkom toe. Groot was de vreugde, toen de naaste familieleden der opvarenden toestem ming kregen om het laatste deel van de reis naar Amsterdam mee te maken. Na het vertrek der autoriteiten zette de, „Johan Maurits", geëscorteerd door twee sleepboten, de tocht naar de hoofdstad voort. In de Amsterdamse Coenhaven, waar het schip om kwart voor vijf aankwam, ging als eerste aan boord de kapitein ter zee W. A. Montanus, commandant maritieme middelen Amsterdam. Ook hier wachtten weer honderden familie leden en bekenden op de kade, toen de „Johan Maurits" meerde. Nauwelijks een half uur later, nadat de familiele den aan boord waren geweest voor een wat intiemer welkom, vertrokken de eerste leden van de bemanning voor een verlof van vier dagen. j-JET FREGAT heeft de terugreis ge maakt via het Panamakanaal, de Ne derlandse Antillt.i en Paramaribo. Het werd in de Koreaanse wateren vervan gen door Hr. Ms. fregat „Dubois". De „Johan Maurits" verliet op 21 No vember 1952 de haven van Den Helder en kwam op 10 Januari 1953 te Hong kong aan. Het schip, dat Hr. Ms. tor- pedobootjager „Piet Hein" had afge lost, arriveerde op 26 Januari in Sasebo en voer twee dagen later uit voor de eerste patrouille. Van dat tijdstip tot de wapenstilstand, die op 27 Juli werd ge sloten, heeft de „Johan Maurits van Nassau" deelgenomen aan 8 patrouilles. Daarna, tot het definitieve vertrek uit Yokosuka op 6 November jl„ werd nog aan 2 patrouilles deelgenomen. Over de verrichtingen tijdens de pa trouilles vertelde de kapitein-luitenant ter zee N. W. Sluyter: „In totaal werden 53 „fire-missions" uitgevoerd, waarbij 1437 granaten van 10.5 cm op vijandelijke doelen verscho ten werden; 22 maal werden geschuts- opstellingen onder vuur genomen met een totaal van 361 granaten, 12 keer troepenconcentraties met 248 granaten, 5 maal een bunker met 123 granaten, 4 maal een vijandelijk dorp, waarin zich communistische troepen ophielden, met 77 granaten, 4 maal een brug met 157 granaten, 1 maal een vijandelijke weg met 15 granaten en 1 maal een paar vij andelijke legerauto's met 13 granaten. Invasie-vuursteun werd gegeven bij de invasies van Sunwi-Do en Yuk-To, waarbij 443 granaten van 10.5 cm., 1417 granaten van 40 mm. en 250 granaten van 20 mm. verschoten werden. De resultaten waren over het alge meen goed. Onder meer werden ver nietigd 1 brug, 1 legerauto, een ge- schutsopstelling, enige huizen en 4 bun kers, terwijl enige malen vijandelijke geschutsopstellingen en bunkers zwaar beschadigd werden. Bij de communisti sche troepen vielen vele slachtoffers. Voor oefendoeleinden werden 262 gra naten van 10.5 cm., 3396 granaten van 40 mm. en 5592 granaten van 20 mm. verschoten." Op de terugreis arriveerde de „Johan Maurits" op 24 December in Curagao en bleef daar drie dagen liggen. Op 11 Ja nuari jl. kwam het fregat in Paramari bo aan voor een bezoek van 4 dagen. In totaal heeft het scnip 49.802.6 zeemijlen afgelegd en daarbij 7.806.635 kg brand stofolie verbruikt. Op Woensdagavond 10 Februari wordt in de Vrijmetselaarsloge aan de Molen gracht 5 weer een openbare bijeen komst gehouden, georganiseerd door de Helderse afdeling van de Theosofische vereniging. Mej. H. E. C. van der Werff zal spreken over „De toekomstmens". Geboorten: Robert, z. v. Jan Tromp en Jannetje W. van Bakkum; Adrianus Johannes, d. v. Petrus G.. den Brok en Frouwtje M. Halsema; Hende- rina Jantine, d. v. Nicolaas D. Koers en Cornelia Stark; Margaretha An- naatje, d. v. Johannes N. Witte en Gode- frida W. van Sambeek; Anna Elisabeth, d. v. Johannes T. Boom en Naantje de Graaf; Cornelis, z. v. Gijsbertus C. Kik kert en Hendrika Werther; Johannes Hermannus, z. v. Christiaan van Lin- gen en Elisabeth Sman; Martha, d. v. Jacob Stark en Hendrika J. C. Z. Roe per; Maria Dieuwertje, d. v. Louis M. Boekhoff en Aagje C. Knol. Getrouwd: Cornelis van Heer- waarde en Cornelia A. Schraag. Overleden: Jan Visman, oud 91 jr„ weduwn. van Geertje Postema. Vraag naar de voordelige introductie-verpakking bestaande uit: 1 doos ZWITSARUB 1 doos ZWITSAL Uitsluitend verkrijgbaar bi] HJ-I. Apothekers en Drogisten.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5