Geslaagde opvoering van „Als de klok waarschuwt" Nieuws uit Breezand W. Post biljartkampioen van district Den Helder Bestuur van Heemraadschap Wieringen vergaderde Friezen uit Winkel brachten toneelstuk in Wieringen Mandolinevereniging „O.K.K." speelde in Hippolytushoef Van der Bosch versloeg zijn rivaal Eickholt met 2 hout Veel belangstelling voor Dorpentocht Toneel op Texel Sfeervolle avond 'I Zand Estafette op schaatsen Anna Paulowna De IJsclub telt reeds 250 leden Om het kampioenschap tweede klasse C. Krijnen en L. Scholte op tweede en derde plaats Persoonlijke kegelkampioenschappen Bij de dames zegevierde mevrouw De Haas Bollen ten toonstelling gaat door Oorkonde voor de heer S. Russelman Callantsoog Griekse zeeman vond het hier niet behaaglijk Af val wedstrijd gewonnen door D. de Graaf Mem sil trouwe3 Vrijdag benoeming van gemeente-secretaris Oud en jong reed mee DWO bracht toneelstuk Zwaan wachtte bij zijn doodgevroren vrouwtje Urk AANLEG VAN SPORTPARK URKER VISSERS NAAR GOLF VAN MEXICO Vervolg stadsnieuws De Leeszaal in Januari Iets van u bij DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Het zou het zaaltje van een poesje nellenkelder kunnen zijn, dat knusse zaaltje van „De Hoop" in De Cocks- dorp. De stemming was er misschien wat minder uitgelaten dan in het ver re Zuiden maar sfeer was er wel. Zo klein was het toneel ook weer niet Honderd man vulden de zaal en toen voorzitter Bakker zijn welkomstwoord had gezegd en de toneelknecht het voorgordijn na enkele vergeefse pogin gen het zat nog met een speld vast had open getrokken, verbaasde ons een zeer geslaagd décor. Je vroeg je af hoe het er allemaal staan kan. Zelfs een trap was er. Weliswaar buitelden de spelers na de vijfde tree weer schie lijk naar beneden maar zulks er- hoogde slechts de stemming. Boven dien wende je er aan na enige buite lingen zodat het niet meer opviel. Geboden werd „Als de klok waar schuwt", een mysterie van de gebroe ders Veenstra. De inhoud is bekend, want de toneelgroep „Het Masker" heeft hetzelfde stuk ook al eens voor het voetlicht gebracht. De grootste verrassing was dat het spel hier voor het gebodene in Den Burg helemaal niet onder deed. Misschien was de keuze van spelersmateriaal hier niet zo groot, hoewel het in Den Burg met zijn drie verenigingen niet veel groter zal zijn. Mr Zwart speelde de hoofd figuur van kapitein Brouwer cum lau- de. Misschien was hij in het laatste bedrijf voor een doorgewinterde zee rob wat al te nerveus. Het aantal imitatie borrels dat er gedronken werd leek zelfs voor een op dit onder deel goed geoefende zeeman rijkelijk groot. Dat hij tevens de regie voerde vergrootte de prestatie. Hij leefde trouwens zo met zijn medespelenden mee dat zijn lippen de tekst weerga ven. Onbewust' voerde de regie nog de boventoon. Met zijn vrouw die voor Babette speelde zal hij niet veel moeite hebben gehad. Bijzonder goed was ook de kapiteinsvrouw, dromend van stand, kastelen en adel, gespeeld door mevr. Boersma van Donk. De si nistere figuur Sinne werd zeer aan nemelijk gespeeld door B. van het Noordende. Voor een bootsman was J. van Peet als Lolke wat te zacht aardig. Misschien door de invloed van de kasteelvrouwe? De soldateske dou- arière (mevr. Bakker-Kalffhad het niet gemakkelijk door een sterke te genspeler. J. Daalder was als dokter Van Gendt een zeer komische figuur. Vermoedelijk nog grappiger dan de schrijver bedoeld heeft. T. Dootjeswas de struise dienstmaagd met als lijf spreuk „Frieslan Boppe". Van de Linde ontpopte zich als de Zondag zijn er estafettewedstrijden op de schaats gehouden over een af- .stand van driemaal 120 meter, te rij den door een heer en twee dames. De eerste prijs was voor W. de Wit Jzn en de dames Alie Schilder Jd. en J. Kooij; 2 L. Baltus en de dames Riet de Wit Albd. en J. Noot; '3. P. de Wit GJz. en de dames Ad de Wit CJd. en G. Bur ger; 4. P. van Dam en de dames Annie Kooij en P. Broersen. Bij de prijsuit reiking bracht de heer Popma dank aan de milde gevers van de prijzen, die deze wedstrijd mogelijk hadden gemaakt. DERDE KRUISJE BEHAALD De heer H. G. C. van 't Hoff heeft de Elfstedentocht als tourrijder uit gereden en kwam daardoor voor de derde maal in het bezit van het zilve ren kruisje. verloren zoon Lucas. Meer spirit en wat rustiger spel zou deze rol nog be ter hebben gemaakt. De spanning die dit stuk kenmerkt werd in elk geval goed weergegeven. Menig toeschouwer schokte van zijn stoel op bij de vele harde knallen van revolverschoten. De revolvers werden tenslotte zoveel ge hanteerd dat ieder er volkomen ver trouwd mee raakte'. Kapitein Brou- wer's dochter keek heel niet verbaasd toen haar vader tijdens het gesprek als maar een loop op haar gericht hield. Hij tikte er haar zelfs aanmoe digend mee op de schouder. Een zeer hartelijk applaus beloonde alle spelers, en het bal droeg de goede stemming nog lang voort. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN EIERLAND H. v. d. Berg bleek de snelste tijd over de af te leggen 250 meter te heb ben gemaakt en wel in 24 seconden. Hij bracht daarmee de titel op zijn naam, veroverde de wisselbeker en kreeg er nog een medaille bij. N. van Egmond werd tweede, W'. van de Noor dende derde en D. van de Velde vierde. Achttien candidaten hadden ingeschre ven. N WEDSTRIJDEN IN DE COCKSDORP Voor het ringsteken in De Cocksdorp op de Rogsloot waren liefst 80 inschrij vingen. Met de geldprijzen van f 30, f 15, f 10 en f 5 gingen strijken: J. Boon uit het Noorden, J. Beerling uit De Cocksdorp en N. de Wit uit Eier- land. Maandagavond zijn in de Oranje boom de schaatsliefhebbers bijeen ge komen om voor de reeds opgerichte ijsvereniging een bestuur te kiezen dat ten spoedigste voor een goede organisa tie kan zorgen. Het gekozen bestuur bestaat uit de heren B. Stolk (voorzit ter), C. Drijver (penningmeester), S Bruin, C. D. Keyser, W. Kager, J. Brü- gemann en A. Poel. Mocht koning Win- ter zich nog niet in zijn residentie hebben teruggetrokken, dan hoopt men nog genoegen te nemen met het vijver tje van Plan Zuid. Volgend jaar hoopt men dat de in het uitbreidingsplan voorkomende Speelweide aan de Em- malaan gereed zal zijn, die zou dan ge schikt zijn als ijsbaan. De financiële voorstellen die het bestuur te zijner tijd aan de leden hoopt voor te leggen, komen neer op f 1 per persoon per seizoen of f 1.50 voor een echtpaar. Deze contributie moet voor de winter zijn voldaan, anders wordt het verdub beld. Dit om te voorkomen dat even tueel bijzonder op de penning zijnde leden eerst de spreekwoordelijke kat eens uit de boom kijken en pas als het ijs er is over betalen willen denken. Dagkaarten zouden dan f 0.50 gaan kosten. De ijsclub is er en nu nog ijs! TESO-DIENST WEER DRIE MAAL DAAGS Vanaf heden zullen de diensten van en naar Den Helder, ondanks het nog sterk kruiend ijs, weer driemaal daags worden onderhouden. REVANCHE KAMPIOENSCHAPPEN XJs en weder dienende zullen heden op de Putten de revanchewedstrijden van het Texelse kampioenschap wor den verreden, onder auspiciën van de Texelse IJsbond. Zondagavond werden de laatste par tijen gespeeld in de wedstrijd om het kampioenschap 2e klasse van het dis trict Den Helder van de Kon. Ned. Bil jartbond. Des middags was al zeker, dat W. Post (van Royal - Den Helder) de kam pioen was, maar tot de laatste partij bleef de vraag, wie de tweede en derde plaats zouden bezetten. C. Krijnen (Ons Genoegen - Den Helder) en L. Scholte (D.O.R. - Breezand) bonden daarvoor de strijd aan. Deze had een spannend verloop en bij de voorlaatste beurt was de stand zelfs 137—135. Krijnen maakte met een serie van 13 de 150 vol en werd tweede, daar Scholte na 7 strand de en dus met 142 eindigde. Nr 4 was J. Duin (Breezand), 5 C. Weijers (Bree zand) 6 H. Hei-es (De Jutter - Den Helder), 7. G. Gasteveld (B.B.C. - Den Helder) en 8 K. Zoon (Ons Genoegen - Den Helder). 7 12 1037 265 3.91 33 7 10 1034 260 3.97 33 7 10 1022 286 3.57 28 7 10 992 304 3.26 24 7 7 897 309 2.90 28 7 4 878 292 3.— 23 7 2 572 315 1.81 16 7 1 744 358 2.07 18 De getallen geven aan: gespeelde par tijen, aantal punten, caramboles, beur ten. gemiddelde en hoogste serie. Na' afloop van de wedstrijd sprak de heer Oly namens het districtsbestuur woorden van dank tot de heer en mevr. Van Stein voor de prettige ontvangst W. Post 2. C. Krijnen L. Scholte 4. J. Duin C. Weijers 6. H. Heres 7. G. Garsteveld 8. K. Zoon Zondagavond werden in gebouw De Unie door de Alkmaarse Kegelbond wedstrijden georganiseerd met als in zet het persoonlijk kampioenschap van deze bond. Bij de damesklasse behaal de mevrouw De Haas (Schagen) met 391 hout de titel en bij de heren ging W. van der Bosch met de eer strijken. Hij gooide 401 hout, twee meer dan zijn voornaamste rivaal Eickholt. In zijn openingswoord zei de voor zitter van de Alkmaarse Kegelbond dat hij deze wedstrijden beschouwde als een voorproefje van de verenigings kampioenschappen die op 13 Februari een aanvang zullen nemen. De heren Q. Jonkers en P. Tummers werd dank gebracht "voor het vele werk dat zij hadden verricht bij het „vlakken" van de zes banen. Ongeveer half acht verschenen de dames van afdeling C op de banen. Mevrouw Volten (Schagen), die aan vankelijk met 91 hout ver aan de kop stond, werd later door mevr. Scher mer haar de tweede plaats verdron gen. Mevrouw Schermer, die de eerste serie slechts 65 hout wierp op baan 6, wist de kampioenstitel toch met grote voorsprong te behalen, n.1 341 hout. In afdeling B werd mevrouw Schoo- nenberg met 348 hout kampioen (zon der poedel Mevrouw De Haas (Scha gen behaalde in kiasse A voor de derde maal het kampioenschap met 391 hout. De strijd om het persoonlijk kam pioenschap Heren C ging voorname lijk tussen de heren C Kaijk en H Meijroos. Eerstgenoemde, die zijn eer ste serie op baan 3 schrikbarend slecht wierp, kwam later geweldig opzetten, er was zelfs een baan van 117 hout, en hij werd kampioen met 384 hout In afdeling Heren B gaven G. Bosch én Reyers elkaar weinig toe. Met een voorsprong van slechts 11 hout werd Bosch met 390 hout kampioen. Vervolgens verschenen de cracks uit afdeling A, twaalf in totaal. Vier gooiers dongen naar de kop, namelijk G. v. d. Bosch, C. Klerk, G. Oudes en Eickholt. Laatstgenoemde moest slechts in zijn laatste serie 91 hout werpen om de kop te bereiken, maar kwam juist 3 hout te kort. Zijn clubgenoot W. v. d. Bosch was de gelukkige en werd voor de 2e maal kampioen met 401 hout (vorig jaar 462 hout), De banen zijn over het algemeen moeilijker dan vorig jaar vooral de banen 5 en 6. De uitslag luidt: Dames A: Mevr. De Haas (Schagen) 391; mevr. Mulder (Schagen) 364; mevr. Linsen (Schagen) 328; mevr. Raven (Schagen 283. Dames B: Mevr. Schoonenberg 348; mevr. Lust 302; mej. Nelis 299; mevr. Metselaar 273. Dames C: Mevr. Schermer 341mevr. Volten (Schagen) 275; mevr. Hoogland 260; mevr. Schoonhoven 259. Heren A: W. v. d. Bosch 401; Eick holt 399; C. Klerk 384; G. Oudes 382; A. Köllmann 378; S. Schaaf 375; J. Metselaar 363; H. van Galen 361: E Brink 355; mr Schuurman 354; Ros Velsen338; De Haffc (Schagen) 297. Heren B: G. Bosch 390; Revers 379; G. Nieuwveen 356; C. Balder 349. Heren C: C. Kaijer 384; H. Meijioos 344; Eeken (Velsen) 316; A. Kösler 297; Individuele uitslag vanHercn A: W. v. d. Bosch 99 104 105 93 401 Eickholt 106 106 99 88 399 C. Klerk 93 110 92 89 384 G. Oudes 99 102 100 81 382 A. Köllmann 94 103 87 94 378 S. Schaaf 109 94 89 83 375 J. Metselaar 97 82 91 93 363 H. van Galen 102 82 87 90 361 E. Brink 87 80 100 81 355 Mr Schuurman 98 99 86 71 354 Ros (Velsen) 89 85 93 71 338 De Haas (Sch.) 67 70 76 84 297 In de vier eerste kolommen werden de cijfers gegeven die de deelnemers resp. op baan 3, 4, 5 en 6 gooiden. De laatste kolom geeft het totaalcijfer. en roemde het materiaal, dat hier be schikbaar was. Spreker dankte ook de wedstrijdleider, de heer P. Heinsbergen, een districtsbestuurder waar de Polder trots op kan zijn. Ook aan de tellers en schrijvers werd dank gebracht. Met genoegen keek spreker terug op het seizoen '53'54, waarvan dit de laatste wedstrijd was. Het is goed en sportief verlopen, er is flink gestreden. Ook de vertegenwoordigers van het dis trict voor de gewestelijke kampioen schappen 5e, 4e en 3e klas hebben zich uitstekend gehouden en deze eindstrijd om uit te maken, wie voor het district uitkomen in de kamp om het gewes telijk kampioenschap 2e klas verliep eveneens zoals het behoort: sportief tot het einde. De heer Post, die het district dus in Zaandam zal vertegenwoordigen, werd eigenaar van de medaille en ook alle andere deelnemers mochten een prijsje in ontvangst nemen, dat de heer Oly, met een nersoonlijk woord tot elk van hen uitreikte. De heer G. Garsteveld ontving bovendien een waardering voor zijn zeer sportieve houding bij dit tor nooi een beker. De heer C. Weyers dankte als oudste der deelnemers de leden van het dis trictsbestuur, die uit Den Helder kwa men om van hun belangstelling blijk te geven. De Breezanders waren ge wend aan het materiaal, maar ook de anderen hebben hier prettig gespeeld. Uit naam van allen dankte ook hij de heer Heinsbergen en deed deze dank van een kleine attentie vergezeld gaan. De strenge vorst in de vorige week heeft aanleiding gegeven tot het ge rucht, dat de grote bloembollententoon stelling een week zou worden uitge steld. Dit is echter niet zo. Het blijft, zoals eerder is gemeld en de tentoon stelling duurt van Donderdag 18 Fe bruari tot en met Dinsdag 23 Februari. Het aantal inzendingen zal dat van alle vorige exposities overtreffen en als de voortekenen niet bedriegen wordt het dan ook een zeer mooie show. Er zullen weer extra busdiensten ingelast worden tussen Den Helder en Bree zand v.v. Ook van Wieringen zal men op bepaalde dagen meerdere malep naar Breezand kunnen komen dan de gewone dienstregeling aangeeft. De opening van de tentoonstelling heeft plaats op 18 Februari, des mid dags half drie, in de gymnastiekzaal der openbare school, door de algemene voorzitter der Kon. Vereniging voor Bloembollencultuur, Jhr van Nispen tot Pannerden. BENOEMD De heer H. A. Verouden, onderwij zer aan de r.k. school, is tegen Ï6 Maart in gelijke functie benoemd ian de St. Leonardusschool te Heemskerk. Het bestuur van*het Heemraadschap Wieringen vergaderde Zaterdagmorgen in het hotel van de heer Kaan. Als gast was aanwezig de heer S. Russel man, die van 1919—1928 hoofdingeland is geweest en daarna tot 1953 heem raad. De heer Russelman ontving als erkenning voor zijn werk als bestuurs lid van het Heemraadschap gedaan, een oorkonde. De herbenoemde hoofdingelanden de heer N. Kool, P. Lont Czn. en N. P. Kooy konden zitting nemen, daar hun geloofsbrieven in orde werden bevon den. De voorzitter, de heer J. Lont Czn., verwacht voor het dienstjaar 1953 een batig saldo. Daar met de koude teerbehandeling van de wegen het vorig jaar, minder gunstige ervaringen zijn opgedaan, zal voorhands weer een warm product worden gebruikt. De heer Jb. Mulder Dzn. is bij K. B. benoemd tot Heemraad. Voor het on derhoud van een aantal quartaire (niet plan) wegen, is als Rijksbijdrage in dit onderhoud, omdat deze wegen voor het doorgaand verkeer van Ijelang zijn, voor 1953 een bedrag van f 1207 ontvangen. Er zullen pogingen worden gedaan om voor 1954 voor meer derge lijke wegen een subsidie te verkrijgen. Door het bestuur zal een W. A.-ver- zekering worden aangegaan. Een voor stel om het dag. bestuur te machtigen om voor 1954 een tijdelijke kasgeldle ning van maximaal f 10.000 aan te gaan werd goedgekeurd. De heer A. de Haan is op zijn ver zoek in de gelegenheid van het Heem raadschap een sloot aan de Zwin dwarsstraat te Den Oever over te ne men voor f 1. Voorstellen om daarvoor in aanmer king komend personeel een verbete ring van hun bezoldiging, ii„ overeen stemming met richtlijnen van Ged. Staten, toe te kennen en om bij wijze van voorschot de bekende loonsverho ging a 5 pet. ingaande 1 Januari 1954 aan het personeel uit te betalen, wer den aangenomen. Ter verbetering van de huidige transportdienst (paard en kar en vrachtauto) zal een 20 pk dieseltrac tor „Farmall Ded" met landbouwwa- gen worden aangekocht. Om deze aan koop mogelijk te maken zal een lening worden aangegaan van maximaal f 10.000 met 8 jaarlijkse aflossingen. De rondvraag leverde vrij veel op. Langs de Kleitelweg zullen bomen, staande op grond in eigendom van het Maakten we onlangs melding van het feit, dat de familie De Wit naar aanleiding van correspondentie bezoek zou krijgen van een Griekse zeeman: de gast is nu in Callantsoog geweest. Zoals men weet, was- de corresponden tie ontstaan nadat mej. Gré de Wit op het strand een fles met een briefje had gevonden. De Griekse zeeman, scheepstimmer man, lag met zijn schip in Rotterdam en maakte van de gelegenheid gebruik even over te wippen. De kennisma king was van de meest prettige aard. Erg best trof de gast het niet, want de feil* kou is hij in zijn woonplaats, een voorstad van Athene, niet gewend. Over en weer werden souvenirs uit gewisseld en mej. Gré de Wit heeft de uitnodiging gekregen een tegenbezoek aan Griekenland te brengen. De fles, die de Nederlands-Griekse vriendschap deed ontstaan, was inder tijd voor de Franse kust in zee gewor pen en had dus al een flinke reis ach ter de rug. Voor de Zondagmiddag op het Zwa- nenwater gehouden afvalwedstrijd hardrijden waren dertig rijders inge schreven. Na goede strijd werd D. de Graaf winnaar van f 15,2. N. Smit (f 8,—), 3. R. Alting (f 5,—) en 4. J. Tromp (f 2,—). Aan het ringsteken werd door twaalf paren deelgenomen. De zege was voor het paar Smit-Boontjes, 2. Jb. Boeder en mevr. N. Glasbergen-Thomasz, 3. de heer en mevrouw Zwaan-Keppel. Ondanks de harde, koude wind was er voor de wedstrijden goede belangstel ling. De Fryske Krite „Aan de oare Kant" te Wieringen gaf Zaterdagavond in Ho tel de Haan een uitvoering, waaraan meewerkte de toneelgroep van de Kri te Winkel. Deze toneelgroep voerde op het blijspel „Mem sil trouwe" (moeder zal trouwen) van de Friese schrijver Abe f ouwer. Het is het vlotte verhaal van een bak'.ersweduwe met twee grote kinde ren. Zij wil wel hertrouwen en de meesterknecht in de bakkerij is haar niet onverschillig. Maar deze is op het terrein van vrouwen nu juist niet zo erg brutaal en hoewel hij ook wel toe nadering zou willen, (ebeurt er toch niets. Tot er een concurrent op het toneel komt in de persoon van een rentenie rend deurwaarder. Deze heeft zich op een minder nette manier verzekerd van de steun van de zoon des huizes. Een broer van de bakkersweduwe, een zee man, komt over en gaat mede roeren in de trouwplannen van zijn zuster. De vrijerij van het dienstmeisje, de vooruitziende blik en het „tweede ge zicht" van een ventster, dat alles brengt verwarring met het verwachte eindresultaat: een huwelijk tussen de weduwe Durks en haar meesterknecht. De schrijver heeft de spelers en speelsters vele geestigheden in de mond gelegd en het aanwezige publiek genoot dan ook echt van dit stuk. De spelers e.i speelsters van Winkel hebben onder leiding van hun regis seur, de heer Span, van dit stuk een mooie vertolking gebracht, die zeer .-.e- ker een belangrijk aandeel had in het succes van de eerste opvoering van dit stuk door deze toneelgroep. Heemraadschap, worden gekapt om een beter uitzicht te verkrijgen op het verkeer langs de Gemenelandsweg van af Oosterland. Een paar boeren die hun bouwland hebben vergroot door de weggreppel dicht te ploegen en de heining om hun land naar de weg te verplaatsen, zul len zo spoedig mogelijk de bedoelde greppels e.d. in de oorspronkelijke toe stand terug moeten brengen. De heer S. Lont zal gaarne de ber men van de Normerweg zien verlaagd en de greppels langs die weg opge schoond. Over de weg zelf zijn deze maal geen klachten. Ook kwam ter sprake de noodzaak om de Westerlanderweg in het belang van het autoverkeer bij de Westerlan derweg aan de Oostkant af te ronden en een betere regeling van het verkeer vanaf de Kleine Afsluitdijk naar de Wieringermeer te krijgen door het plaatsen van een verkeersbord. Gaarne had men gezien dat de inge landen de aanliggende wegsloten zelf kroosden met als vergoeding het gras der aanliggende bermen.' Nu er moei lijkheden mét enkele boeren rijzen, dqet het bestuur een beroep op de goe de" wil van de betrokkenen en wijst er op dat het schoonhouden van deze slo ten ook een eigen belang van de be trokkenen is. De af- en aanvoersloten zullen volgens keur door het Heem raadschap worden gekroosd. Boeren moeten de vrijkomende grond uit weggreppels bij het schoonmaken op hun land toelaten en op eigen kos ten verwijderen, zo zegt de keur. Nadat nog de heer N. Kool verbete ringen aangebracht wilde zien aan de Natropperweg, sloot voorzitter deze vergadering. De gemeenteraad is tegen Vrijdag avond 12 Februari a.s. te 8 uur bijeen geroepen voor de benoeming van een gemeente-secretaris. Burgemeester en Wethouders bieden de volgende aanbeveling aan in alpha- betische volgorde: 1. J. G. Bosch, commies ter secreta rie, alhier; 2. N. H. Klomp, hoofdcom mies ter secretarie, alhier. Een grauwe lucht bedekte de hemel toen we Zondagmorgen om acht uur een kijkje gingen nemen bij café Omis aan de Haukes om de eerste rij. ders, die van hier hun route zopden beginnen, te zien starten. Voeg daar bij de sombere voorspellingen van het K. N. M. I. en ge hebt een verkla ring voor onze pessimistische verwach. tingen omtrent het aantal deelnemers. In het café verdrong zich evenwel reeds een dertig-tal rijders om zo spoedig mogelijk hun startkaart in ontvangst te nemen en zodoende te profiteren van de zwakke tegenwind, die volgens de voorspellingen later op de dag zou aanwakkeren. Ondanks de grote toeloop kon het bestuur van de ijsclub „Westerland", die de eerste Dorpentocht in haar 50- jarig bestaan organiseerde, deze stroom vlot verwerken, waardoor de eerste rijders reeds om kwart over acht op de gladde ijzers stonden. De Haukes was startplaats voor de grote tocht van 75 km en voor een kleinere van 45 kilometer. De gehele ochtend bleef het een komen en gaan van tochtrijders. Om twaalf uur start te de laatste voor de grote tocht. Intussen had de controle-post aan de haven, gevestigd in een motorbar kas van de heer Jongkind reeds een groot aantal rijders verwerkt. Ver scheidene honderden hebben hun startkaart hier laten afstempelen. Van De Haukes vertrokken 204 rij ders, waarvan er 195 de tocht vol brachten. De laatste rijder arriveerde om kwart over vijf. Negen dames reden de tocht uit, een geweldige prestatie omdat grote delen van de route zeer zwaar te berijden waren. Om twaalf uur kwamen de eerste 4 rijders van de 75 km lange tocht bin nen. Het waren F. Mik, J. en A. Groo- ten en C. Steigstra. die ene gemiddel de van ongeveer 25 km hebben gere den. T. De oudste deelnemer was A. Duin- ker (bijna 70 jaar), die de kleine tocht beneden zijn stand vond. De 10-jarige Gerard Steigstra reed geheel alleen de 45 km uit en Ale van der Meulen (lljaar) had na 5 uur rij den de 75 km afgelegd. Hieruit blijkt wel, dat de schaats sport in ons land de volkssport bij uit nemendheid is. „OKK" de mandolinevereniging te Wieringen gaf Zaterdagavond in con certzaal „Concordia" haar voorjaars uitvoering. De leider, de heer Jong kind, opende deze avond met een wel kom tot de pl.m. 225 aanwezigen. OKK speelde enkele nummers: Vrienden aan (mars van H. v. d. Bo- gert), Valse Vleurie (Dr Tisset), Wals op. 39 (J. BraLms) en Die grosze Stun- de (Konrad Wolki). Al deze nummers werden goed gespeeld en het publiek beloonde de prestaties van OKK .met een hartelijk applaus. Mevrouw van den Berghe Hene gouwen—Schaper (sopraan) en de heer P. Groot (tenor) zongen daarna gezamenlijk „Wien, du Stadt meiner Traümen" en „Wer uns getraut", waar bij OKK voor de begeleiding zorgde. Mevrouw v. d. BergheHenegouwen Schaper zong daarna op de piano bege leid door de heer J. Bruul het „Vilja- lied" van Frans Léhar, waarbij haar volle sopraanstem goed tot zijn recht kwam. De heer Groot zong een lied van De Curtis „Torra a Sorrentos". Na de pauze kwam de toneelvereni ging „DWO" uit de Wieringermeer voor het voetlicht met 'n dramatisch spel in drie bedrijven dor A. van der Lugt, getiteld „De Rebel". Het is het verhaal van de zoon Guiel- lo van een arme Italiaanse boer die in opstand is gekomen tegen de verdruk king van de kleine boer door de groot grondbezitters en leider van een»,bende is geworden. Zijn ouders Carlo en Op het ijs in de Noordervaart na bij de IJzeren brug te Schermer- hom is een doodgevroren zwaan gevonden. Het mannetje hield bij zijn dode vrouwtje trouw de wacht. Ook in de Eilandspolder zijn de afgelopen week nog meerdere zwanen zwervende aangetroffen. Zonder voedsel en blootgesteld aan de strenge vorst. Het is meer dan ergerlijk dat de zwanenhouders niet beter voor deze dieren zorgen. Een ernstige terechtwijzing van de dierenbe scherming is voor deze mensen wel nodig. De voetbalsport wordt al jaren lang op Urk beoefend, doch op een primitief veld. Sinds kort spelen de voetballers in de competitiewedstrij den van de afdeling Overijssel van de K.N.V.B. en het gebrek aan een sport park liet zich danig voelen. Onlangs heeft de gemeenteraad van Urk be sloten over te gaan tot het doen aan leggen van een sportpark, dat 2 voet balvelden,een korfbalveld en een ijs baan zou omvatten. Na oproep via de burgemeester om Urker vissers voor de visserij in Noord- Amerika in de Golf van Mexico ongeveer 700 mijlen van Pen- sicola op proef te laten vissen,hebben zich tien vissers aangemeld. Hiervan zullen drie Urker vissers naar deze plaats gaan om gedurende drie maanden de visserij daar te on derzoeken en zich op de hoogte te stellen van de algemene levensom standigheden. Nando en zijn verloofde iBanca lijden hieronder. Men maakt in het stuk ver der kennis met leden der onderwereld, goede en minder sympathieke. De re den waarom Guiello afstand van zijn leiderschap doet en bereid is zijn ge- heer v. d. Lugt, in het tweede en der- rechte straf te ondergaan, heeft de de bedrijf 'uitgebouwd tot een vlot ver lopend toneelstuk. De Openbare Leeszaal te Den Helder werd gedurende de maand Januari be zocht door 420 mannen, 89 vrouwen, 39 jongens en 5i meisjes; in het totaal door 599 personen. Uitgeleend werden 2863 romans, 1701 studiewerken en 2289 jeugd boeken, zijnde tezamen 6853 banden. De aanwinsten Voor Februari zijn: Romans: Bakker, Ik kwam, zag - schreef Bomans, Capriolen Ferber, Vreem delinge in eigen huis Glaser, Gedemp te stemmen, gebalde vuisten De Har- tog, De kleine ark Havank, Circus Mikkenie. v. Iependaal, Vlieg er eens uit! Longstreet, De Pedloeks; een Amerikaanse familie Van Loon, Een roos ontluikt Remarque, Hebt uw naas ten lief Simenon, Maigret zoekt een dode Spring, Feest der herinnering White, De havik. Studiewerken: Boonenburg, De wind molens Brugmans, Crisis en roeping van het Westen Van Duyn, De weten schappelijke basis der fotografie Har- rer, Zeven jaar in Tibet Huizinga, Herfsttij der middeleeuwen Hunt, De beklimming van de Mount Everest Jelles, Ik kan handwerken Van Kam pen, Groenland; continent der eenzamen Schildt, In Odysseus' kielzog Si- mons, Practische en aesthetische woning inrichting. Tijdschriften: Blauwe wimpel 1953; Floralia 1953; Focus 1953; Handig beke ken 1953; Indonesië 1951-'53; Levende natuur 1953; Libelle 1953; Mededelingen van het depart. van O., K. en W. 1951-'53; Met palet en tekenstift 1952-'53; Model bouwer 1953; Na vijven 1952-'53; Ons gezin 1953; Op den uitkijk 1952-'53; Ra dio bulletin 1953; Schalm 1951-'5.3; Speel 1953; Succes 1953; Vernieuwing van op voeding en onderwijs 1952-'53: Vrouw en haar huis 1953; Wandelaar in weer en wind 1953. Geschenken: Adams, Joke book Coles, Drink to yesterday Connor. The sk.v pilot Dawson, Trail boss Disney. The 17th letter Van der Duin, De rode golf Heldring, Leven en arbeid Hen- derson, Goodbye to murder Lewis, Out of the silent planet Van Looy. Oe weesjongen Mackail, Greenery street Pread, Nyria Sick, Grootmoeder Ursula Smith, Low man on a totem pole Traven, The treasure of the Siërra Madre Wallace, Captains of souls. Gevonden: Bos sleutels; kinder laarsjes; houweel; autospiegel; zak lantaarn; regenpijpen; militaire muts; dop van benzinetank; ijzeren slee; ak- tentas met inhoud; koralen ketting; rijwieltas van zeildoek; vreemd bank biljet; nortefeuille met inhoud; wan ten en handschoenen. V e r 1 o r e nt Oorbel met parel; zak haver; overall; schaatsen; jongens-, da mes- en herenrijwiel; dubbele rijwiel tas; zakmes; leren motorkap; rode das; polshorloge: pakhmssleutel; zwarte vulpen; rollen gasmunten; sierspeld met hangertje; bankbiljetten van f 50,- en f 25.portemonnaics, respectieve lijk inhoudend f 70.75, f 9.—. f 5-50- f 4.—, f 1— en f 0.35 en huisdeur sleutel; wanten en handschoenen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6