Culturele leven van Berlijn herstelt zich In Parijs zijn olifanten en nijlpaarden te koop -O van Houten's cacao KOLEN-CONTANT i KLEINE HANDELSADVERTENTIES Kousenatelier Den Helder Weer streven naar wereldcentrum Scheiding Oost-West doet zich ook kunst sterk gevoelen in de Handelaars in groot wild Belangrijk „koud weer" bericht voor verstandige huisvrouwen t DAMES EN JONGERE I MEISJES WÊÊÊÊSÊ^ Binnenkort een nieuw concertgebouw D® bezoekers van het Berlijn van Leeuw kost drieduizend gulden Uw kapster aan huis De hoogste waarde Schuimrubber Heerlijk warm! Permanent-wave Voor lampekappen Board, timmerhout, Met een Japonvest. Trainingsbroeken Leuke kinderfoto's Wol-reclame Vuile overalls Voor Philips-Radio Meubelen van José Hoogste prijs Voor alle huisbrand Aarzel niet langer! „Electro" AutO- Joja's Motor- en Een dubbele stijging BESOMMINGEN IJMUIDEN DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 gr (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Februari Zonder cultuur heeft Berlijn nooit kun nen leven. In de acht moeilijke na-oorlogse jaren hebben de be woners van deze onttroonde hoofd, stad de kunst net zo hard nodig gehad als aardappelen, brood, vlees en kolen. Bij het stadsbe stuur is dan ook een streven waar te nemen, hetwelk er op gericht is van Berlijn wederom een cultu reel wereldcentrum te maken. Gemakkelijk is dit zeker niet, want de politieke scheidslijn, die dit troosteloze eiland in stukken deelt, blijkt ook een culturele scheidslijn te zijn. In Oost-Berlijn bestaat, evenals in het overige deel van Oost-Duitsland, een grote culturele honger, die nooit door de marionetten van het Kremlin gestild kan worden. Door een dras tische vrijheidsbeperking keren de onrechtmatige machthebbers zich tegen de ongebonden geest, tegen de waarheid, tegen de waar achtige belevenis, kortomtegen dat krachtveld van verbeelding en schepping, dat door ons cultuur wordt genoemd en dat, in een tijd van verdrukking, vaak zo beslis send kan compenseren. thans zal er met weemoed aan her innerd worden, dat hier vóór de oorlog gemusiceerd werd, als in geen andere plaats ter wereld. De namen van vele vooraanstaande orkesten, dirigenten en solisten, die profiel en gewicht aan Ber lijn als muziekstad hebben gegeven, schieten hem te binnen. Maar als hij namen moest noemen, dan zouden ze vele kolommen beslaan, omdat het on juist is er een paar naar voren te bren gen en honderd andere te vergeten. On danks dit moet hem één naam toch van 't hart: die namelijk van het Berliner Philharmonische Orchester, dat achter eenvolgens Hans von Bülow, Arthur Nikisch en Wilhelm Furtwangler tot zijn roemruchte dirigenten koos. Onver getelijk waren die avonden in de Bern- burger Strasze, welke nu, mét de we reldbekende Philharmonie, één grote puinhoop is. Reeds in Mei 1945, toen er nog geen treinen in het overwonnen Duitsland liepen, toen er nog geen postverkeer was en niemand ook nog wist, wat er van bloedverwanten, vrienden en be kenden terecht gekomen was, kwam het orkest weer tezamen. Op 26 Mei con certeerde het in het Titania Palast on der leiding van de veelbelovende Leo Borchard, die nog geen drie maanden later dodeliik verongelukte. De jonge Sergiu Celibidache nam onmiddellijk de plaats van de laatste in en nog geen jaar later ging het BPO reeds op een eerste tournee door West-Duitsland. Sinds 1947 staat Furtwangler weer aan de spits, hetgeen betekent, dat een avond met het orkest in Titania Palast weer op hetzelfde niveau staat als vóór de oorlog in de Philharmonie. De mu ziek, welker taal internationaal is en steeds vermag te troosten, heeft het geschonden Berlijn weer op een hoog cultureel niveau gebracht. De bekende zomeravond-serenades in het Jachtslot Grunewald zijn hervat en vele gastdiri- genten, waarónder Knappertsbuch, Wal- ter. Karajan en Jochum hebben zich weer gemeld. Door middel van straatloterijen en geldinzamelingen hopen de Berlijners binnenkort in staat te zijn een nieuw concertgebouw te doen verrijzen. Ta lentvolle musici staan weer twee oplei dingsscholen ter beschikking, namelijk de Hogeschool voor Muzik en het Ste delijk Conservatorium. En de tradities van een Paul Hoeffer, een Ernst Pep ping en een Heinz Tiessen worden met kracht voortgezet, want Berlijn wil zich weer ziin belangrijke plaats in de mu ziekwereld heroveren. Ofschoon de oude staatsopera en de Het in 1951 geopende nieuwe Schiller-theater in West-Berlijn. nieuwe Stadsopera ten slachtoffer aan het oorlogsgeweld vielen, zijn de be roemde „Berliner Musikbühnen" in 1954 toch weer gaan werken. Zoals vroeger sloot zich een derde operahuis aan, na melijk de Komische Opera, die zich in het Metropool Theater vestigde. De nieuwe gebouwen van de Staatsopera (thans gevestigd in de vroegere Admi raliteit aan de Friedrichstrasze) en de Komische Opera liggen echter in de Oost-sector van Berlijn. De Stadsooera moet dan ook sinds 1948 alle West- berlijnse opera-liefhebbers tot onderko men dienen en drie genres: het repre sentatieve, het serieuze en het onder houdende, in haar repertoire opnemen. QOEDE WIJN behoeft geen krans en daarom is het ook niet noodzakelijk de plaats, die Berlijn vóór de oorlog op het gebied van de toneelkunst had, te verdedigen of aan te prijzen. Maar na de oorlog heeft de toneelkunst het zwaarder te verduren gehad dan enige ander kunst in Berlijn. Vijf-en-dertig van de 50 Berlijnse theaters waren in 1945 vernietigd of zwaar beschadigd. De theatermensen waren in alle richtingen verspreid en Hilpert en Gründgens, die de tradities van resp. het Duitse Thea ter en het Staatstheater grondden, leef den niet meer. Ondanks de zeer zware materiële op gave zal het stadsbestuur tenslotte kans, negen theaters in beheer te nemen, waaronder het Schloszpark Theater, het Deutsche Theater en het Hebbel Thea ter. Het laatste, dat eigenlijk de groot ste betekenis had, moest in 1951 geslo ten worden het wordt thans voort gezet als privé-theater maar in dat zelfde jaar werd het weer opgebouwde Schiller Theater officieel door president Heuss geopend. Dit zeer moderne, ruime gebouw, dat iets Weg heeft van de Royal Festival Hall in Londen, viel eerst helemaal niet in de smaak van de Berlijners. Het was niet intiem en warm genoeg, was de critiek, en het zou nooit de sfeer van vroeger kunnen uitade men. Maar sinds Ferdinand Bruckner als dramaturg aan de ontwikkeling van dit toneel meewerkt en regisseur Hein- rich Koch zijn scheppende krachten heeft ingezet, beginnen de Berlijners langzaam aan het Schiller Theater te wennen. Op toneelgebied heeft Berlijn zeker nog niet terug gewonnen, wat het in de oorlog verloren heeft. Maar de Berlij ners, die drie dagen van te voren moe ten boeken om van een theaterplaats verzekerd te zijn, hopen op betere tij den. De politieke en geestelijke hereni ging van Berlijn (de meeste nog be staande theaters liggen in de Oostelijke sector) moet echter een eerste voor waarde zijn. Koud weer is onbehagelijk. Verdrijf dat gevoel in een wip met een geurige kop van Houten's cacao - warm, aromatisch, verkwikkend I Koud weer kost het lichaam veel energie. De combinatie van melk, suiker en de zuivere, voedende bestanddelen van van Houten s cacao vult deze energie onmiddellijk aan - en zo smakelijk. Het is daarom o aangewezen drank voor schaatsenrijders! U schenkt véél koppen heerlijke chocolade uit een pak van Houten s cacao. Deze zuinigste cacao ter wereld is zo geconcentreerd, dat één theelepel per kop al voldoende is. Vraag uw winkelier om van Houten. UITSLUITEND VOOR ZAKENLIEDEN Prijs: 4 gedrukte regels, grote kop inbegr., f 1 S0, elke regel meer f 0.30 WIE IN PARIJS komt en zich naar de Rue Christiani begeeft, kan daar een sensatie beleven, welke in Europa wel haast enig in haar soort is. In deze straat staat een café, dat de veelzeggen de bijnaam van „De W ilde Dieren Bar" draagt. Wanneer men nu denkt, dat deze naam, of beter bij naam, even onheus is als de namen van de meeste bars, vergist men zich terdege, want hier gaat het werkelijk om wilde dieren. Bij Pierre, de kastelein, kan men een echte levende slang kopen. Vooral de achterzaal is interessant, want daar treft men een uitzonderlijke collectie apen, honden, vogels, reuzenschildpadden, hyeana's en wolven aan. Eenmaal in de maand ivordt de gehele cafézaal van de gehele meubilering ontdaan, want dan krijgt de Python de specia lité de maisonzijn diner, dat be staat uit konijnen, kippen en kui kens. Interesse voor deze gorilla? In Pa rijs kunt u terecht, maar hij is peperduur. QOK op een der vele kaden in de buurt van de beroemde NotreDame is nog zo'n dierenhandel te vinden. Deze is weliswaar iets minder schil derachtig, dan het café, van Pierre, maar vele circus-directeuren kunnen er vinden wat zij zoeken. Behalve deze „kleinhandelaren" in wilde dieren zijn er in Parijs ook groothandelaren. Had tot voor de oorlog de Duitser Hagen beek (intussen nog steeds één der grootste leveranciers) practisch het monopolie op groothandelsgebied, thans zijn er anderen, die geducht meetellen. Firmin Bouglione, die in zijn Pavil- lons-sous Bois en in zijn Winterkwar tieren bij Parijs zelf zijn dieren dres seert, heeft zijn jagers op drie conti nenten. Per vliegtuig wordt hem de vangst toegezonden. Per vliegtuig, om dat, hoewel dit de duurste manier van verzenden is, zij uiteindelijk voordeli ger uitkomt. De meeste wilde dieren kunnen namelijk niet tegen zeereizen. Gebleken is dat velen tijdens een zee reis de laatste adem uitblazen. Men vervoert de dieren daarom door de lucht naar Parijs. Nadat ze gedres seerd zijn werken de dieren in Frank rijk, België en Engeland in circussen. Een andere importeur, die zich on danks de hevige concurrentiestrijd heeft weten te handhaven, is Robert Henry, specialist in gorilla's. Voor het vangen van deze levensgrote apen heeft hij een vijftigtal pygmeeën tot zijn beschikking. Pygmeeën hebben daarvoor een speciale aanleg. Een erg verheffend werk is dit vangen van go rilla's intussen niet, want men moet eerst de ouden doden, wil men de jon gen levend in handen kunnen krijgen. Kopy minstens een dag tevoren Plaatsing Dinsdag en Donderdag Waarom zou U Uw huis houding in de steek laten als U zonder-prijsverhoging aan huis gepermanent wordt J. v. d. Velde, Keizer straat 26, tel. 2785. voor lompen, metalen en ijzer. B. Leufgen, Ruyghweg 381. Tel. 3758. voor elk doel, in elke dikte, maat en model, 2-persoons bedstel 180.—. Alleen bij de gchulmrubberspeclallst, Spoorgracht 24. De echte Engelse Jacoll Hoed-Shawl, prima pas vorm. Alleen in Het Helders Hoedenhuis (naast Albert Heijn). f 7.50. Salon Schoonhoven, Spoorstraat 22, Tel. 3139. ontvingen wij weer nieuwe stoffen, die wij nog niet etaleren. Fa. Jan Veen, Spoorstraat 70. drooglijn, hek- en afraste- ringspalen, alles tegen con currerende prijzen. Slopersbedrijf v.h. De Leeuw, Tel. 31«M, na 6 uur 'tel. 8369. Bassingracht 151. Spaart U een blouse uit! De nieuwe voorjaarscollec tie is compleet. Fa. Jan Veen, Spoorstraat 70. alle maten. Het Sporthulp Keizer straat 78, Den Helder- terwijl Uw kind speelt. 3 Opnamen voor 4.50. Wfl fotografen alle dagen. Werner Crone, Koningstraat 81. Bollen fiine Spoeltjeswol in zes kleuren, zolang de voorraad strekt, slechts 98 cent. A. Veen, Spoorgracht 82. krijgt U weer keurig schoon van ons terug. Stoomwasserjj Roovers, Ambonstraat 90, tel. 3004. naar B. Puinbroek. Speciaalzaak voor Phllips- producten, Keizerstr. 55. Tel. 3068. Bij huurkoop geen vooruit betaling. Betalingen weke lijks of maandelijks aan de zaak. gaan jaren mee en 't scheelt in Uw porte- monnaie. Meubelhandel „José", Zuidstraat 4. Tel. 3069, Den Helder. voor metalen, lompen en oud-papier betaalt C. D. Hollander, Spoorgracht 14-15, fel. 3469 eit industrieolie. Bethlehem's Brandstof- fenhandei, Spoorweg-em placement, Polderweg. Tel. 2378. Reeds voor 1.35 per week wordt U bezitter van een Philishave. Radio Moor, Slulsdjjk- straat 39. Tel. 3413. Wikkelinrichting van moto ren, dynamo's, lastrafo's, betontrillers. Inkoop, ver koop, verhuur. C. A. den Otter, Binnenhaven 19-20, tel. 3239 en Motorhandel Fa. W. G. Manshanden en in., Middenweg 189. Tel. 2953. Diverse nieuwe en gebruik te auto's en motoren. Dealer van Renault, Dodge en Standard, B.S.A. en Maico. Rubber Corsetten zijn toch beter! Verkrijgbaar bij Magazijn „De Ster", Spoorstraat 2628. bromfietskleding, betere mo dellen, lagere prijzen. Rund- leer KLM Lang v.a. 125. Rundleer jekkers v a. f 98. Vesten, wanten, valhelmen, broeken, overalls, brillen, enz. enz. Keuze uit honder den stuks. Inruil - ook aan huis. Tel. 251. Klaas Middelbeek, Schagen. Er zit niet alleen stijging in ons abonnementen- aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f T TELEFOON 3532 J Op enige afdelingen kunnen nog worden geplaatst. De personeelsafdeling geeft gaarne geheel vrij- blijvend alle inlichtingen betreffende de gunstige J loonregeling en werkgelegenheid. Inlichtingen elke werkdag van 912 en van 25 uur, Meeuwenstraat 2, Den Helder. Voor zo'n diertje betaalt men overi gens „slechts" f 2.000, Deze zelfde Robert Henry is op het lumineuze iedee gekomen olifanten, leeuwen en tijgers in huurkoop aan te bieden. Mocht de koper na drie maanden eventueel genoeg hebben van zijn dikhuid, dan kan hij deze (franco natuurlijk en waarschijnlijk ook „on beschadigd") aan de verkoper terug zanden. Men moet maar op het idee komen. Paul Berthollet, die ook al in groot wild doet, plaatste eens, bij wijze van reclame, een bijzondere gorilla in de Plantentuin te Parijs en sedert die tijd verkocht hij in Frankrijk 24 go rilla's, 8 giraffen, 8 nijlpaarden, 6 oli fanten, honderden leeuwen, panters, hyena's en krokodillen en een kleine 3000 slangen. Zijn reclamecampagne was dus wel geslaagd. Voor het geval een onzer lezers zelf een leeuwtje of een kleine cobra zou willen aanschaffen, waarde lezer, ge ven wij u hierbij (geheel vrijblijvend natuurlijk!) een klein overzicht van de prijzen, welke men voor (onge- dresseerd groot wild betaald: Olifant f 15.000f 30.000 j nijlpaard f 10.000—f 15.000; giraffe f 9000; tijger f 5000f 10.000; zeeleeuw (gedres seerd f 5000; zebra f 3500; bruine beer f 3500; leeuw f 3000; panter f 2000f 3000; bison f 1750; boa f 400 stekelvarken f 150; cobra f 100. Er is zowaar keus genoeg en dit alles is in Parijs nog altijd te koop. Gedresseerde dieren zijn in het alge meen niet te koop. Die kan men al leen maar voor een beperkte tijd hu ren, aldus France-Soir. Besommingen van Maandag: 1 tmwler f 19 800, IJm 21 f 21.300, IJm 20 f 18.000. IJm 25 f 20.800. loggers: Sch 36 f 8100. Sch 107 f 4000, Sch 74 f 3670. VI 85 f 6000, KW 7 f 7540, KW 85 f 4650, KW 48 f 9650, KW 10 i 5000, KW 57 f 5730, KW 138 f 4500, KW 15 f 4930, KW 28 f 2700, KW 69 f 2620, KW 107 i 1480. KW 59 f 3960, KW 9 f 3409, KW 41 f 5020, kotters: KW 53 f 950, KW 21 f 980, KW 98 f 1450, IJm 210 t 5920, IJm II f 2040, IJm 229 f 2130, IJm 78 f 830, IJm 5 f 2660, WR 33 f 2360, AM 16 f 1300, AM 17 f 1490, AM 18 f 1380' E 579 f 11.900, E 425 f 9050. Aanvoer 8000 kisten. Prijzen per 1 kg: heilbo 2.80—2.10; gr. tong 2.50—2.20, grm. tong 1.53—1.40, kim. tong 1-60—1.45, kl. tong I 1.56—1.42, kl. tong II 1.44—1.30; tarbot I 2.55—2.00.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 8