VESTIGINGSREGELING HOEKSTEEN VAN MIDDENSTANDSBELEID Geheim beraad te Berlijn heden voortgezet I De Vietminh rukt snel op naar Loeang Prabang Frans parlement staat voor het debat over EVG-verdrag Middenstandsnota verschenen Middenstandsconsulenten en Middenstandssta tistiek Voorstellen en suggesties I O O 1 Haarlemmer vier keer beschuldigd Hollandse coaster na aanvaring gezonken Noorse koning naar Nederland IJmuider vissers naar IJsland Wie weet nog hoe" staat voor iedereen open! Bevroren vogels op Texel Vrijdag 12 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1366 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, V/leringen en Anna Paulowna Huishoudster beschoten Eis: Twaalf jaar en drie maanden Bemanning is behouden Reeds 13 arrestaties in de Noorse spionnagezaak Vandaag debat over Oostenrijks verdrag Dr Leopold Figl zal om herziening vragen Bezet gebied geplunderd De vis werd duur betaald Stemming wordt feller WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HU COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal t 6,45 per maand 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 (Van onze parlementaire redacteur) 0 a 5 a JN HET NAJAAR VAN 1952, bij de behandeling van de begro ting van Economische Zaken in de Tweede Kamer, is van ver schillende zijden aangedrongen op een nota over de vraagstukken van de middenstand, opdat in het parlement een volledige dis cussie over middenstandszaken en middenstandspolitiek op lange termijn zou kunnen worden gevoerd. Thans is de verlangde nota door de minister en de staatssecre taris van Economische Zaken aan de Tweede Kamer aangeboden. Er is dus nog al enige tijd met de samenstelling ervan gemoeid geweest. De beide functionarissen wijten dat aan de onvolledig heid en het ongeordende van de aanvankelijk beschikbare cijfers en andere gegevens. Men heeft inmiddels veel medewerking van het bedrijfsleven ondervonden, waardoor de achterstand kon worden ingehaald en een gedegen stuk werk kon worden ge- leverd. De nota vormt een lijvig boekdeel, waarin wel alle aspec ten van het middenstandsvraagstuk aan een beschouwing zijn onderworpen. Hiernevens en elders in dit nummer wordt een summiere samenvatting van de in de nota behandelde, belangrijke kwes ties, van het beleid, dat de regering ten aanzien van de midden- stand denkt te volgen en van voorstellen en suggesties gegeven. ■pWAALF JAAR en drie maanden in totaal heeft de officier van Justitie bjj de Haarlemse rechtbank gisteren ge- eist tegen de 48-jarige chauffeur-mon teur H. J. B. uit Haarlem: vier jaar wegens bedreiging van zijn 38-jarige huishoudster en overtreding van de vuurwapenwet, drie maanden wegens diefstal van een aantal brandpompen en acht jaar wegens twee zedendelicten, die met gesloten deuren werden behan deld. Tegen B.'s handlanger bij de dief stal, de monteur P. L. A. L. H.,werd twee maanden gevangenisstraf geëist. De huishoudster verklaarde, dat B. op de avond van 1 Augustus beschon ken was thuisgekomen, een geweer had gegrepen en op vijf meter afstand een schot had gelost. De kogel was dertig centimeter naast haar in de muur ge drongen. Een bij B. inwonende oud politieman had hem daarop het wapen afgenomen. Bij het onderzoek was ge bleken, dat B. ook nog een aantal hand granaten in huis had. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. Verdachte B. is de kroongetuige ge weest in het rechtsgeding over de schorsing van de Amsterdamse arts dr J. Samuels door de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering van de Genees kunst. Ds Samuels heeft later B. onder beschuldiging van meineed doen dag vaarden. Na door de Amsterdamse rechtbank te zijn veroordeeld, werd B. door het Gerechtshof vrijgesproken. Het Nederlandse kustmotorvaartuig van de K.N.S.M. „Douro" (563 ton) is gisternacht in de Middellandse Zee tussen de havensteden Valencia en Ali- cante aan de Spaanse Oostkust overva ren door het Spaanse zeeschip „Drago" (5600 ton). Voordat de „Douro" geheel onder het wateroppervlak verdween, konden de veertien bemanningsleden veilig aan boord van de „Drago" wor den opgenomen. De opvarenden zijn in goede welstand te Valencia aan wal gegaan. Het Nederlandse schip was op weg van Valencia naar Alicante met een lading stukgoed aan boord. Bij het onderzoek naar het spionna- gecomplot in Noorwegen is een officier bij de politie van Oslo gearresteerd, die tijdens de Duitse bezetting lid was van de sabotagegroep, welke geleid werd door Asbjoern Sunde, die de leider van de spionnagegroep zou zijn. rot dusverre zijn 13 personen aange houden. Naar men verwacht zullen zij deze zomer terecht moeten staan. IN HUN tweede geheime vergadering over het Verre Oosten hebben de vier ministers van Buitenlandse Zaken Donderdag geen beslissingen kunnen nemen. Hun communiqué vermeldde slechts, dat zij hun besprekingen over het eerste agendapunt hadden voortgezet. Min of meer als een verrassing kwam de mededeling, dat zij hedenmorgen om half twaalf opnieuiv in geheim beraad bijeen zouden komen Daaruit heeft men afgeleid, dat er enige kans op een vergelijk bestaat. Bovendien beginnen dministers vanmiddag aan een andere kluif, de Oostenrijkse kwestie, ivelke overigens als de minst belangrijke van de agendapunten wordt beschouwd. Naar verluidt hebben de ministers -gisteren'geen scherp omlijnd antwoord van Molotov gekregen op hun suggesties, om een conferentie met Rood-China te houden over de toestand in Korea en Indo-China, en daar ook andere bij deze kwesties betrokken landen uit te nodigen. JYjOLOTOV wenst een vijfmogendhe- denconferentie met China over de internationale spanningen en een we reldconferentie over ontwapening. De Westelijke ministers hebben zich tegen beide voorstellen verzet en zich slechts bereid verklaard tot een gesprek met communistisch-China over specifiek Aziatische problemen. Aangezien de Russische minister hierop nog niet heeft gereageerd, acht men het niet onmogelijk, dat hij zijn verdergaande voorstellen zal laten rusten en voor eerst genoegen zal nemen met het aan knopen van een gesprek met Peking over nauwkeurig omschreven Azia tische problemen. Te Berlijn verluidde Donderdag ver der, dat de Westelijke ministers Molo- tovs voorstel voor een Europees vei ligheidsverdrag zouden willen- beant woorden met een voorstel, de NAVO, de EVG en.de gemeenschap van Oost- europese landen met elkaar te verbin den, waarbij er van zou worden uitge- (Van onze parlementaire redacteur) OP GROND VAN zijn kwantitatieve en zijn kwalitatieve aard erkent de regering de grote betekenis van de middenstand in ons land. Deze waardering is te sterker door de nuttige sociale functie, die de midden stand vervult: hij verzacht de maatschappelijke tegenstellingen en ver mindert daardoor de mogelijkheid tot het ontstaan van sociale spannin gen. Maar daar staat tegenover, dat ernstige moeilijkheden van alge mene aard in de middenstand tot een verstoring kunnen leiden van de sociaal-economische verhoudingen in het algemeen. Die moeilijkheden behoeft men zeker niet te vrezen bij de volwaardige, middenstandshe. drijven, wel komen ze voor bij de zogenaamde randbedrijven, doch eer der voor de eigenaren van die bedrijfjes zelf dan voor de maatschappij. OPVALLEND is het, dat de midden standsnota zo'n scherp onderscheid maakt tussen de problematiek van de randbedrijven en die van de volwaar dige bedrijven. Dat loopt als een rode draad door het gehele rapport heen. Maar even opvallend is het, dat geen scherpe afbakening tussen beide groe pen gegeven wordt. Eensdeels is dat ook niet mogelijk, omdat geen vaste, op concrete gegevens gebaseerde maat staven zijn aan te leggen voor wat een randbedrijf is en wat niet. Men verstaat eronder de dwergbedrijfjes en de kleine bedrijfjes, vooral op het platteland bijvoorbeeld het door een oude juffrouw gedreven winkel tje die nauwelijks een bestaan op leveren. Anderdeels is de verhouding tussen de randbedrijven en het vol waardige middenstandsbedrijf zeer uit eenlopend in de verschillende bran ches. Bij de opticiens en de drogisten komen geen of nagenoeg geen rand bedrijf j es voor, bij de kruideniers daar entegen relatief veel. Het randbedrijf toont in grote trek ken drie aspecten. Het is van belang daarop de aandacht te vestigen, om dat het door de regering ten aanzien van deze bedrijfjes te voeren beleid erop gebaseerd is. Welnu: het randbedrijf verdwijnt geleidelijk als gevolg van de vesti gingsregeling. Dat deze regeling daar op inderdaad in sterke mate van in vloed is, blijkt wel uit de situatie in de landen, waar een dergelijke rege ling niet bestaat. In tegenstelling met gaan, dat al deze organisaties als ge lijkberechtigd moeten worden erkend. Ook de nog bestaande verdragen van Frankrijk en Engeland met de Sovjet- Unie zou_den in dit geheel van over eenkomsten moeten worden gepast. Aan de besprekingen over de kwes tie-Oostenrijk zal (jr Leopold Figl, de Oostenrijkse minister van Buitenland se Zaken, deelnemen. Hoewel hij geen enkele verwachtingkoestert omtrent de afloop van het debat, zal hij zich niet laten weerhouden, nadrukkelijk zijn bezwaren tegen het in 1949 opge stelde, maar nooit van kracht gewor den staatsverdrag uit te spreken. Deze richten zich met name tegen het arti kel, dat de Russische vorderingen op de Oostenrijkse olie en de Donau- scheepvaart regelt. Rusland verlangt thans naar hun mening veel te veel. Zestig procent van de olie, een groot deel van de eigendommen der Donau- scheepvaartmaatschappij en een be drag van 150 millioen dollar dat al les komt voor het gevoel van Oosten rijkers neer op overvragen. Derhalve zal Figl (vp herziening aandringen, ook al kan dat de totstandkoming van het verdrag nog verder vertragen. landen als Nederland en Luxemburg rekken daar de kleine bedrijfjes hard nekkig hun bestaan. Het randbedrijf doet zich voorts aan ons voor in combinatie met een neven- bedrijf. Naarmate de inkomsten uit het hoofdbedrijf geringer zijn, zijn die uit het nevenbedrijf groter. Tenslotte drukken op het randbe drijf geen fiscale en sociale lasten. Aan de andere kant is ook de moge lijkheid tot productiviteitsverhoging zeer gering. In elk geval is de klacht van de allerkleinste middenstandertjes ongegrond, dat de lage bedrijfsuit- komsten het gevolg zijn van de hoge belastingen en de zware sociale ver plichtingen. JJET VESTIGINGSBELEID moet als de hoeksteen gezien worden van het middenstandsbeleid. Niet alleen wor den de onrendabele bedrijfjes er door ingeperkt, maar ook worden de be- drijfsuitkomsten gunstiger van de middenstanders, die zich met een diploma vestigden. Dat is een zeer moedgevende zaak, temeer daar mag worden aangenomen, dat deze tendens zich zal voortzetten. Ook de continuïteit van de met een diploma gevestigde bedrijven is veel groter geworden. Hierbij dient tevens bedacht te worden, dat het middenstandsonderwijs de middenstand op een hoger niveau heeft gebracht. Behalve door het vestigingsbeleid met de daarmede gepaard gaande verbetering van het speciale onder wijs heeft de na-oorlogse periode zich ook gekenmerkt door het ten aanzien van de middenstand gevoerde credietbeleid. Weliswaar is het rand bedrijf in het verleden niet zo dui delijk onderkend als thans, dat neemt toch niet weg, dat er wel het een en ander voor gedaan is. Genoemd wor den de borgstellingsfondsen, de so ciaal-economische hulpverlening en de noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. (Zie verder elders in dit blad) Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: Z. M. de Koning van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Juni een staatsbezoek aan Nederland brengen. HÉÜÉfc M - J)E VIETMINH blijft in snel tempo oprukken in de richting van de resi dentie van Laos, Loeang Prabang. On danks de zware luchtaanvallen door Franse vliegtuigen, welke zware verlie zen veroorzaakten, staat de hoofdmacht van de „ijzeren divisie" thans op veer tig kilometer van de stad. Zij zou dus in één etmaal ongeveer dertig tot veer tig kilometer zijn opgerukt. Verspreide groepen van de Vietminh opereren thans reeds op twintig kilome- De heer L. van Kuyk, woon achtig te Koog aan de Zaan, zond, dezer dagen per trein een pakje naar zijn zoon in Parijs, die zo'n \rek had in een harinkje Vader had f3.00 betaald voor de 16 visjes, die het pakje inhield en f 1.65 vracht van Koog tot Roosendaal. Voorts nog eens 8.60 voor vracht tussen Roosendaal en Parijs. Toen het pakje aan de zoon werd aangeboden, mocht die nog een bedrag gelijk aan 3.00 betalen. De afzender is van plan het volgende pakje op de fiets te brengen De familie Ter Hofstede, wonende in café „Wie weet nog hoe" aan het Keern te Hoorn, keek gisternacht vreemd op toen er plotseling een auto, bestuurd door de heer A. L. uit Avenhorn, in de koffiekamer stond. Voor de chauffeur was hel een gelukkige omstandigheid, dat hij juist het muurtje onder een van de brede ramen had kapotgereden. Zeven jaar geleden boorde zich een NACO-bus door de gevel. ter van Loeang Prabang. Een Franse patrouille is hier met één dezer eenhe den in gevecht geweest. De ijzeren divi sie plundert thans het gebied, waar zij zich heeft gelegerd, als voorbereiding voor de laatste stoot tegen Loeang Pra bang. De buffels, die op de rijstvelden worden gebruikt, worden in groten ge tale weggevoerd, kennelijk met de be doeling om ze te slachten. Hierdoor kan in het getroffen gebied een hongersnood ontstaan. Door de verovering van Hoeëi Kone beheerst de Vietminh thans het gehele Boloven -plateau tussen het bergland van Annam en de Mekong. De troepen naderen thans de grens van Cambodja. De Franse commissaris-generaal in Indo-China, Dejean, is Donderdag te Bangkok aangekomen, waar hij met de regering van Thailand de toestand in Vietnam en Laos wil bespreken. Ten aanzien van de onderhandelingen tus sen Frankrijk en Cambodja over de verlening van onafhankelijkheid wor den goede vorderingen gemeld. Op vele punten is reeds overeenstemming be reikt, zodat vermoedelijk volgende week een accoord kan worden onderte kend. Dit zal de grondslag zijn voor de besprekingen in Parijs, die binnenkort zullen beginnen. Woensdagmiddag is de treiler Tzonne Uit ljmuiden vertrok ken, naar de wateren rondom IJsland. Het schip zal daar voor het eerst sinds vele jaren de zg. verre visserij beoefe nen. Het vertrek geschiedde in een felle sneeuwjacht. In een duinpan te Texel heeft de vogelwachter D. C. Drijver een vlucht van 112 dode scholeksters aangetroffen. Het merkwaardige van deze vondst is, dat de vogels, die klaarblijkelijk in de luwte van de duinpan bescherming hebben gezocht, op een kluitje tegen elkaar lagen. In de Dorpsstraat van Den Burg trof fen voorbijgangers een halfbevroren fuut aan, hetgeen volgens deskundigen iets zeldzaams is. KUSTVAARDER NOG ZOEK Ook gisternacht nog zond Schevenin- gen-Radio het bericht uit over het Ne derlandse kustvaartuig „Josin", dat zo als bekend van Bayonne op weg was naar Londen, doch sedert enkele dagen wordt vermist. Het schip was op 3 Fe bruari Ouessant gepasseerd. IVOOR DE PUBLICATIE van een rap port van de rapporteur van de com missie van buitenlandse betrekkingen van de Franse Nationale Vergadering, Jules Moch, is thans een begin ge maakt met de parlementaire behande ling van het verdrag inzake het Euro pese leger. Het verdrag werd in Mei 1952 door de Franse regering getekend. Het parlementsdebat zal waarschijnlijk in Maart beginnen. De stemming tegenover het verdrag is thans feller dan ooit tevoren. Moch zegt in zijn rapport, dat het verdrag een verbinding van Frankrijks en Duitslands toekomst zou betekenen en dat Frankrijk van nu af aan niet meer uitsluitend aangewezen zou zijn op Groot-B.*, ttannië en het overige Wes ten. Moch noemde dit gunstig. Voorts zegt hij, dat een verenigd Duitsland vrij zou zijn om al dan niet mee te gaan in eèn Europees leger. Zulks heeft ook de huidige minister van Buitenlandse Zaken op de conferentie te Berlijn verklaard. Tegenstanders van het verdrag zeggen, dat Frank rijk op deze wijze geen controle op de toekomstige militaire politiek van Duitsland zou hebben, daar, de een wording van Duitsland niet ten eeuwi ge dage uitgesteld kan blijven. De Gaullisten hebben zich in een re solutie tot felle tegenstanders van het EVG-verdrag verklaard. Verwachting tot hedenavond: IETS LAGERE TEMPERATUREN. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen of onderkoelde regen en in het Noorden van het land mogelijk ook enige sneeuw. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Matige wind tussen Oost en Noord-Oost Zaterdag: Zon op 8.01, onder 17.49; maan 0p 12.59, onder 5 39

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1