Peetoom en Lamers waren niet opgewassen tegen v. Reyen In kort bestek DE WONDERE WAERELT Brand in matrassenfabriek had rampzalige gevolgen Ook dat nog Vader en zoon bedreven een schilderij enzwendel IJzeren divisie' is verdwenen Rob Overdijk is uit de running door twee nederlagen Piet van de Pol werd gestraft Een kruidenier wilde leren auto rijden V.s. wapenen voor Pakistan Tornooi om de Jan Pz. Coen-trophee Zondervan herstelde zich tegen Franken Canadese babies naar de Ver. Staten verkocht Zuid-Slavië wil geen Oostenrijks gebied Drama ih 'sHeerenberg Vuur sloeg over naar andere percelen Drie gezinnen dakloos Meisje, uit logeren, werd tegen muur verpletterd Lasser maakt dodelijke val De luchtverbinding. met Ameland hersteld Drentse dominee dacht dat hij oude meesters kocht Record -woningproductie in het jaar 1953 Zuid-Korea biedt divisie aan Ook als India protesteert Twee tankschepen met elkaar in aanraking (Van onze sportredacteur) HET ziet er naar uit dat de Jan Pz Coen-trophee ook dit jaar uieer een reis naar het Zuiden zal maken. Niet echter in gezelschap van de Tilburgenaar Franken die in de Fries Zondervan zijn meerdere moest erkennen en daarmee een tweede verliespartij op zijn naam kreeg. Veel eerder geloven wij dat de trophee terecht zal komen in Spek- liolzerheide. Van Reyen demonstreerde ook gisteren weer een grote vorm. Zowel zijn partij tegen Peetoom als tegen Lamers won hij onbe dreigd in acht beurten, partij moyennes dus van precies 50.en bovendien had hij het geluk dat zijn rivalen Overdijk en Scholten hun ongeslagen record niet konden prolongeren. Overdijk verloor zelfs twee maal, van De Jong en Peetoom en De Jong was er ook verant woordelijk voor dat Schollen twee verliespunten op zijn naam kreeg. QISTERAVOND omstreeks tien uur maakte Jan Peetoom voor de eerste maal tijdens dit tornooi de 400 caram boles vol. „Dat is de eerste" verzucht te de sympathieke Schagenaar, die niets tevreden was met zijn voorgaan de drie verliespunten. Rob Overdijk gaf zich echter niet zonder meer ge wonnen. De Zaandammer, kon, als hij in de nastoot 55 caramboles produceer de, nog een remise uit het vuur sle pen. Na twee, drie ruime ballen kreeg hij aan de lange kaderlijn een behoor lijke positie en met grote snelheid scoorde hij met vaardige hand 45 ca ramboles. Op de tribune zaten Zon dervan en Franken goedkeurend te knikken en alle overige toeschouwers hielden hun adem in. Doodstil werd het in ,De Keizerskroon" toen Over- diik zijn positie kwijt raakte en met een ruime stoot de ballen naar de an dere lange band moest dirigeren. Met nog twee caramboles te maken kwam hij voor een moeilijke keus. Een trek- stbot van „rood" met het risico dat hij een onmogelijke positie overhield of een iets riskantere snijbal waaruit hij zonder twijfel de laatste carambole zou kunnen scoren. Tot het uiterste ge concentreerd koos Overdijk de snij- stoot. Zijn stootbal kwam goed van de lange band terug, maar had iets te kort vaart met het *evolg dat het ef fect verloren ging en de andere „wit te" op een haar na werd gemist. Dat betekende dat Peetoom zijn eer ste partij had gewonnen en Overdijk zijn eerste verliespunten moest incas seren. Het had er aanvankelijk niet naar uit gezien, dat Overdijk nog in de buurt zou komen. Na vijf beurten had Peetoom, die plotseling zijn macht over het ivoor weer had terug gekre gen, 235 punten op zijn lijst staan en had Overdijk nog slechts het schame le totaal van 66 verzameld. De inspi rerende vonk sloeg daarna echter van Peetoom naa* Overdijk over, die op het laatste moment plotseling nog winstkansen kreeg. In Cairo is gisteren de veiling van de postzegelverzameling van ex-koning Faroek begonnen. De Britse veiling meester leidt de verkoping in het Arabisch, Frans en Engels. Een van de eerste stukken, die onder de hamer kwam, was een envelop met 12 Egyp tische zegels van vijf piaster, uitge geven op 1 Januari 1866. Het stuk bracht ruim 4600 gulden op. Giste ren op de tweede stakingsdag van de onderwijzers in Oslo bleek, dat vele leerkrachten andere betrekkingen heb ben aanvaard. De studenten hebben beloofd aan schoolkinderen geen privé- lessen te zullen geven. De echtgeno te van de Japanse ambassadeur ont ving Donderdagavond in de fraai in gerichte Japanse residentie te Den Haag een groot aantal gasten. Een Nijmeegse assuradeur heeft gisteren kort na middernacht een briefje in zijn geparkeerde auto gevonden, waar op hij las: Deuk in uw spatbord voor zijde links, is gèmaakt door.... Het was ondertekend met het kennummer van de aanrijder. Heer in het verkeer. De directie van de Amsterdamse gemeentemusea heeft een werk aan gekocht van de Fransman Le Corbu- sier, getiteld „Twee flessen". Dit is mogelijk geworden door de expositie van moderne Franse wandtapijten in het „Stedelijk". Bij twee tussentijd se verkiezingen in Engeland Donder dag jl. bleek dat de beide opengeval len conservatieve zetels voor de con servatieven behouden zijn gebleven. De verkiezingen hadden plaats in Huil en Harwich. Bij Nottingham in midden-Engeland is een nieuwe olie- laag aangeboord, voldoende voor een lonende ontginning. De olievelden in Engeland leverden in 1953 54.600 ton ruwe olie. Het Westduitse ministe rie van Binnenlandse Zaken werkt op ogenblik aan een wetsontwerp, volgens hetwelk Westduitsers weer hun onder scheidingen uit de tweede wereldoor log zulen mogen dragen, met uitzon dering dan van het bijbehorende ha kenkruis. Hitiers „moederkruis" zal niet meer in ere worden hersteld. De stakingsacties in verschillende gro te Indonesische havens duurden ook gis teren voort. De „Oranje" zal vandaag naar Nederland vertrekken. Alle sche pen, die op de rede van Semarang lagen zijn weggevaren. De kwekers van citrusfruit in Florida hopen in de eerstkomende maanden bijna 2 mil- lioen kisten fruit naar Europa uit te voeren. Op 1 Maart wordt een zending grapefruit o.a. naar ons land ver scheept. Zo men weet leed de oogst in Spanje ernstig ten gevolge van de vorst. Op 31 December 1953 bedroeg het aantal rekeningen bij de Post- chèque- en Girodienst 593.685 tegen 571.174 per einde 1952. Gisteren is in Den Haag het stoffelijk overschot van oud-minister dr J. J. C. van Dijk ter aarde besteld Er waren zeer vele belangstellenden bij tegenwoordig, o.a de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. DE middagpartijen waren .begonnen met overwinningen van Scholten en Franken, resp. op Zondervan en Lamers. De anders zo soepele handen van Zondervan zaten „vast". Scholten won dan ook onbedreigd in veertien beurten en ook Franken had een zeif- de totaal nodig om Lamers af te wij zen. Gemakkelijk heeft de Tilburge naar het overigens niet gehad. Welis waar stond hij na twaalf beurten met 333 tegen 218 in het voordeel, maar toen Lamers met voorbeeldige accura tesse een serie van 85 produceerde wa ren de kansen vrijwel gelijk. Franken was even zijn concentratie kwijt ge raakt toen zijn stootbal vast „vast-van rood" kwam te liggen. Hij probeerde met een zware piqué de situatie op te lossen, maar de markeur zag evenals wij dat hij eerst de rode meenam en daarna pas de witte bal raakte. Franken had dat anders gezien en was, een tikkeltje geprikkeld door de spanning, zijn vorm even kwijt. Hij herstelde zich voorbeeldig en maakte met een slotserie van 63 aan de il lusies van de Beverwijker een einde. In de tweede serie van de middag partijen trof Peetoom Van Reyen in grootse vorm. De man uit Spekholzer- heide ging met een serie van 117, na dat hij aanvankelijk met de grootste moeite positie had gevonden, van start. Op dit geweld moest Peetoom het ant woord schuldig blijven en toen Van Reyen in de derde beurt 121 liet no teren was de Noordhollander practisch gesproken een geslagen man. In de 7e beurt begon hij echter, hij had toen reeds een achterstand van 347 tegen 107, soepeler te draaien. Het ivoor gehoorzaamde aan zijn wil, maar de fraai opgebouwde serie .brak op 78 af toen Peetoom de ballen in dédan-positie liet liggen. Van Rey en bleef tot een van de grootste kans hebbers behoren door in de twee daarop volgende beurten de resteren de 53 caramboles te scoren. Het duel op de andere tafel tussen Overdijk en De Jong was aanzienlijk spannender. Na acht beurten stond de Rotterdammer, die met zijn voortref felijke rappéls meer indruk maakte dan op de eerste dag, met de stand 390 tegen 247 sterk in het voordeel. Een 98 van Overdijk bracht de span- I ning echter weer terug, een spanning die tot het toppunt steeg toen De Jong antwoordde met een serie van...,..l. Overdijk deed het echter nog slechter door te poedelen en De Jong maakte daarvan gebruik door de partij met een serie van 9 in zijn voordeel te beslissen. Toen Zondervan zijn keu voor de partij tegen Franken in elkaar schroef de had hij nog geen enkele partij ge wonnen. Dat zat de Fries, toch een van de sterkste spelers in dit tornooi, niet lekker en dat heeft de houder van de trophee moeten bezuren. Franken speelde zonder glans, ook al omdat hij gevoeld moet hebben dat Zondervan niet van plan was zich een vierde ne derlaag te laten bezorgen. Het werd een royale 400226 overwinning voor Zondervan. Van Reyen gaat het week-end in met acht punten uit vier partijen. Tegen het middernachtelijk uur zette Lamers namelijk zijn keu met een mistroostig gezicht in de hoek omdat Van Reyen hem in acht beurten niet verder dan 87 caramboles had laten komen. Van Reyen is de enige speler die thans nog ongeslagen is. want De Jong bezorgde in een enerverende partij Scholten zijn eerste nederlaag. De uitslagen luiden: Zondervan 293 14 47 20.93 Scholten 400 14 124 28.58 Franken 400 14 115 28.58 Lamers 303 14 85 21.64 Peetoom 186 8 78 23.25 Van Reyen 400 8 121 50.00 Overdijk 345 10 98 34.50 De Jong 400 10 163 40.00 Zondervan 400 12 93 33.33 Franken 226 12 49 18.83 Peetoom 400 14 138 28.58 Overdijk 397 14 79 28.56 Lamers 87 8 46 10.88 Van Reyen 400 8 141 50.00 De Jong 400 9 112 44.44 Scholten 320 9 161 35.55 De politie in Montreal heeft een han del in zuigelingen ontdekt, waarbij over de laatste tien jaar meer dan duizend baby's voor een bedrag van omstreeks drie millioen dollar uit deze stad zijn verkocht. De politie neemt aan, dat de meesle baby's aan Joodse echtparen in de Ver enigde Staten zijn verkocht. Deze echt paren zou men hebben doen geloven, dat de kinderen uit Joodse ouders wa ren geboren. In New York en Montreal gevonden bewijzen tonen aan, dat Jood se echtparen 3.000 tot 10.000 dollar voor een zuigeling hebben betaald. De basis van deze illegale handel is het verval sen van geboortebewijzen. De Zuidslavische ambassadeur in West-Duitsland, Mlaren Ywekowitsch, heeft de Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken, Leopold Figl, officieel meegedeeld, dat zijn land de territoriale eisen tegen Oostenrijk prijsgeeft. Toen de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier in 1949 in Parijs bijeen waren, maakte Zuid-Slavië nog steeds aanspraak op delen van Karin- the, de zuidelijkste provincie van Oostenrijk. De Sovjet-unie steunde aanvankelijk deze aanspraken, doch trok deze steun in na de breuk van Zuid-Slavië met de Kominform. De straf- en beroepscommissie van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond heeft een beslissing genomen met betrekking tot het incident dat zich tijdens het jongste hoofdklasse kam pioenschap 47/2 te Amersfoort heeft afgespeeld bij de beslissende partij tus sen Piet van de Pol en Henk Metz. Men weet dat Van de Pol, omdat een naar zijn mening goede carambole niet door de arbiter de heer Maass was toegekend, verklaarde dat hij bij deze arbitrage niet verder kon spelen. De partij werd voortgezet onder leiding van de heer Menist met Van de Pol aan stoot. De straf en beroepscommissie heeft, na de betrokken spelers en arbiters gehoord te hebben, riet van de Pol met ingang van 10 Februari 1954 uit gesloten van deelneming aan de offi ciële wedstrijden van de KNEB tot aan het volgend seizoen, dat 1 Septem ber 1954 ingaat. Dit betekent dat Van de Pol niet zal kunnen deelnemen aan de hoofdklasse kampioenschappen bandstoten, cadre 71/2 en cadre 47/1 die in het huidige seizoen nog ge speeld moeten worden. De straf is reeds aan de betrokkene medege deeld en heeft bindende kracht. Be roep bij het bondsbestuur is niet mo gelijk. Aan de beide arbiters de heren Maass en Menist is schriftelijk te ken nen gegeven dat de commissie hun houding tiidens de bewuste partij niet kan appreciëren. J7EN matrassenfabriek, twee op een etage erboven gelegen woonruimten, een kruidenierswinkel, twee woonhui zen en een kantoor van de Rotterdam se Bank N.V. in 's Heerenberg hebben gisteren schade opgelopen tengevolge van een felle brand. De schade wordt geraamd op ruim f 150.000. Omstreeks 10 v.us 's morgens brak de brand uit. Deze breidde zich zo snel uit, dat de brandweer uit 's Heerenberg onmoge lijk alleen de br:: ld kon blussen. Spoe dig kwam er assistentie uit Doetinchem en later uit Didam. Met twaalf stralen werd het vuur bestreden. In een mi- 'J'WEE nichtjes uit Spakenburg waren in Augustus jl. met vacantie in Hoofddorp als logétje bij kennissen. Op 4 Augustus wandelden zij op de hoek van de Kruisweg langs het erf van de smederij Van Driel. Een be stelwagen van een kruidenierscoöpera tie, bestuurd door iemand, die voor het eerst zelf trachtte te rijden, reed met volle vaart op haar in en raakte een on derstel van een landbouwwerktuig. Waarschijnlijk tussen die twee voer tuigen in raakte het ene nichtje be kneld. Tenslotte botsten de voertuigen tegen de muur van de smederij aan. Een van de twee meisjes was ver pletterd. Met een ingedrukte borstkas, verscheurde halsslagader, doorge scheurde luchtpijp en gebroken sleutel beenderen werd zij enkele ogenblikken later levenloos weggedragen. Gistermiddag stond de bestuurder van genoemde auto, de 35-jarige filiaal chef J. B. uit Amsterdam in hoger be roep terecht voor het Amsterdamse ge rechtshof. In eerste instantie was hem door de Haarlemse rechtbank vier maanden gevangenisstraf opgelegd. Om dat de bedrijfsleider gaarne zag, dat zijn filiaalchef auto kon rijden, zei ver dachte tegen de bediende achter het stuur: „Laat mij nou maar eens rijden. Ik kan heel goed motorrijden." Toen probeerde hij een toer te ver richten, waartoe zelfs ervaren chauf feurs niet in staat zijn. Plotseling doem de een gevaarlijke bocht op, maar het was eigenlijk al te laat. De bediende trok aan de handrem, de filiaalhouder, angstig geworden trapte het gaspedaal in tot aan de bodem. De kleine Grietje de Graaf moest deze roekeloze daad met de dood bekopen. De procureur-gene raal, mr J. B. Hoeffelman eiste beves tiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Hassan ben Mohammed ben Bark, een religieuze leider in Frans Marokko, is gisteren in Casablanca doodgeschoten. De moordenaar wist in de Arabische wijk te ontsnappen. nimum van tijd stond de fabriek in lichterlaaie. Het vuur sloeg over naar een tegen de fabriek gebouwde kruidenierswinkel waarin zich tevens het kantoor van de Rotterdamse Bank bevindt, waarboven een woonhuis. Het pand werd vrij ern stig door het vuur aangetast, vrijwel de gehele voorraad kruidenierswaren ging verloren door waterschade. Aan de an dere kant van de fabriek vond het vuur eveneens voedsel in een woonhuis. In dit perceel brandde de keuken uit. Nagenoeg alles, wat zich in de fabriek bevond waaronder een aantal machines, ging verloren. De vernielde of bescha digde panden waren allen verzekerd. De >apieren, boeken en bescheiden van de Rotterdamse Bank konden worden gered. Door deze felle brand zijn drie gezinnen dakloos geworden, namelijk de gezinnen Witte, Nuy en Jansen. De heer Jansen bevond zich op het tijdstip van het uitbreken van de brand te bed. Hij kon zich slechts met moeite in vei ligheid stellen. De frabriek was onder gebracht in een voormalig hotel. Vorig jaar April, toen de fabriek zich nog buiten 's Heerenberg bevond, brandde zij eveneens tot de grond toe af. Over de oorzaak is nog niets bekend. De 29-jarige lasser A. J. A. is giste ren op het terrein van de nieuwe gas fabriek te s-Gravenhage van een hoogte van 5 meter neergestort op een stapel stalen platen. Hij werd naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar hij een uur na aankomst is overleden. De man verrichtte werk FEN UUR NADAT een Duits vrachtschip on langs na een uitgebreid afscheid uit Gothenborg In Zweden de reis naar de thuishaven had onder nomen, was het alweer In de Zweedse haven te rug. De kapitein had na melijk ontdekt, dat zijn witte foxterrier niet aan boord was en had zonder dralen de steven laten wenden. Geheel Gothen borg zette hij op steltjes bij het speuren naar zijn hond en hij zwoer een dure eed niet te zullen vertrekken voordat hij het dier terug had. Hope lijk is dat spoedig ge weest, anders zal zijn re derij er ook nog wel een woordje over hebben meegesproken. ■TE BOSTON in de Ver enigde Staten vroeg mevrouw Margaret Jor- dan echtscheiding aan, omdat haar man zich vijf jaar lang niet had laten zien. Nota bene al van de trouwdag af. Maar toen zij vertelde, wat daaraan vooraf was gegaan, kon de rechter toch wel een beetje met de verdwenen echtge noot meevoelen. De lief tallige bruid was name lijk zo onder de indruk geweest van de huwe lijksinzegening, dat zij tijdens de plechtigheid in slaap was gevallen. Toen zij ontwaakte, wa ren de bruidegom en alle andere aanwezigen ver dwenen. Haar man kwam eerst na vijf jaar weer opdagen en vroeg of zij nu uitgeslapen was. pN IN TOLEDO, ook al in de States, zat een vrouwelijke passagier in een autobus telkens ner veus en luid te gillen, wanneer het voertuig bij een halte stopte. De chauffeur had al ver scheidene malen kwaad achterom gekeken en werd er op den duur zelfs puur zenuwachtig van. Tenslotte bracht hij de bus zonder omhaal tot stilstand, terwijl er geen halte mijlen in de om trek te bekennen was (hetgeen een nog luidere gil tengevolge had), zei: „Ga nou zelf maar ach ter het stuur zitten' nam zijn pakje brood en stapte uit. Niemand heeft hem ooit teruggezien. IJ HEBT ongetwijfeld ge lezen oVeir die jonge olifant, die op de vlucht van Bangkok naar Cal- cutta zoveel herrie trapte in het KLM-toestel „Zee land", dat het vliegtuig niet op de vastgestelde tijd naar Amsterdam kon ver trekken. Men heeft nu ontdekt, dat dit opstan dige gedrag van het dier een amoureuze achter grond had. De vrouwe lijke olifant was ontstemd, omdat men haar van haar vriend had gescheiden. De twee dieren zijn thans weer verenigd en zijn in nig gelukkig te gast bij de KLM in een grote loods op het vliegveld van Cal- cutta. De KLM-vertegen- woordlger heeft inmid dels om instructies ge vraagd. Hij weet niet wat hij er verder mee aan moet. r*E DUITSE HAVEN. STEDEN Duisburg, Dusseldorf, Bremen en Hamburg zullen tezamen een fonds schenken voor de herbouw van de ty pisch Rotterdamse Sint Laurenskerk. De steden willen met deze gift „haar verbondenheid met het Nederlandse buur- volk" uitdrukken, aldus de woorden van burge meester August Seeling van Duisburg, toen bur gemeester mr G. E. van Walsum van Rotterdam hem Donderdag een be zoek bracht. DIJ HET DORPJE Vi- liano ten Oosten van Turijn heeft men de beenderen gevonden van een zeemonster, dat waarschijnlijk honderd millioen jaar geleden leefde, namelijk een ha- litherium. Met de groot ste voorzichtigheid is men aan de opgravingen begonnen om alle been deren zo gaaf mogelijk te verzamelen. Het hali- therium was een zoog dier van ongeveer vier meter lengte. Het leek op een zeehond en zwom rond in de zee, welke zo'n kleine honderd mil lioen jaar geleden het gebied van Turijn over spoelde. Een ongeveer één meter hoog houten hekbeeld uit het einde der 16e eeuw, voorstellende Erasmus, zal in April met de K.L.M. van Tokio naar Nederland worden vervoerd, waar het in het Historisch Museum te Rotterdam zal worden tentoongesteld tezamen met ande re oude afbeeldingen van deze grote Nederlandse humanist. Dit beeld is reeds meer dan 31/2 eeuw in Japan bewaard, eerst in de Japanse tempel Ryu-ho te, Azuma-masa "en later in het Keizerlijk Museum te Tokio. Men heeft ontdekt dat het als hekbeeld had dienst gedaan op het schip „De Liefde", dat voordien „Erasmus" was genoemd en dat op 27 Juni 1598 tezamen met de schepen „De Gheloove", „De Hope", „De Trouwe" en „De Blyde Bootschap" vanuit de Rot terdamse haven uitvoer naar Japan. Na een zeer moeilijke reis via de Straat Magelhaes wist van deze vloot van vijf schepen alleen „De Liefde" op 19 April 1600 Bungei in Japan te bereiken. Er waren nog slechts 24 overlevenden aan boord, waarvan er slechts zes op hun benen konden staan. Alhoewel de Japan ners zien niet vijandig tegenover de schepelingen gedroegen, namen ze toch alles wat te krijgen was mee naar huis, ook het hekbeeld, dat daar de naam kreeg vin Holanda Ebisu, wat „Hollandse barbaar" betekent. „De Liefde" is kort daarna bij Oedaga aan de, grond gelopen en vergaan. Het beeld, dat aan vankelijk aan de familie Makino, grootgrondbezitters, heeft behoord, werd later aan de tempel van Azuma-masa geschonken en kreeg tenslotte een plaats in het Keizerlijk Museum te Tokio. Het zal deze keer de reis per vliegtuig maken in 2'A dag, hetgeen wel wat korter is dan de eerste reis, die 653 dagen in beslag nam. Het isolement van Ameland is van middag verbroken. Met tien vliegtuigen is gisteren post van vier dagen, totaal 1.700 kg. aangevoerd en 141 kg. post naar het vasteland mee teruggenomen. Zes passagiers werden naar het eiland gebracht. Er werden geen passagiers naar Leeuwarden vervoerd. Het plan om een boot van Oostmahorn naar het Oerderstrand, Oostelijk van Ameland te laten varen voor passagiers en goe deren kon niet doorgaan omdat er rond het eiland een brede strook ijs zit. Langzamerhand begint er aan enkele dingen gebrek te komen. Zo zijn er o.a. geen verse groenten en fruit meer. Voor veevoer zijn de boeren op rantsoen ge steld, en met een paar dagen zal ook zaamheden aan een gashouder. Door een misgreep kwam hij te vallen met I dit niet meer te verkrijgen zijn. Ook het noodlottige gevolg, dat hij ernstig bakkersmeel is nog maar voor enkele aan het hoofd werd gewond. dagen aanwezig. OMDAT zij in Augustus en Septem ber van het vorige jaar aan acht in woners van Sliedrecht schilderijen te koop hadden aangeboden, die waarde loze stukken waren doch waarvan werd gezegd, dat het doeken van hoge kunstwaarde zouden zijn, hebben voor de Dordtse rechtbank vader en zoon In de veemarkthallen in Den Bosch werd de Centrale Heng- stenkeuring gehouden. De keu ring van Clairon van de Klef, een hruinschimmel, eigenaar J. M. v. d. Elzen te Oss. S. terecht gestaan. Th. S. Jr., 32-jarige Arnhemse koopman, was ook betrok ken bij de schilderijenzwendel, waar bij een Drentse predikant duizenden guldens afhandig was gemaakt voor de aankoop van „oude meesters". De rechtbank te Assen heeft hem daar voor al veroordeeld. TEGENOVER de Sliedrechtenaren hadden de mannen als verkoopargu menten gelanceerd, dat de doeken voor een deel door S. sr. en voor een ander deel door een beroemde Franse schil der waren vervaardigd en dat zij op de „nijlpaal" te Arnhem waren tentoon gesteld. De officier van Justitie, mr J. E. Vis ser vatte dit als oplichting op. Welis waar gaf hij toe, dat men gewend is vele verkoopargumenten als overdre ven te beschouwen, maar in dit geval werden copieën voor echt verkocht. Dit achtte hij het essentiële van de zaak en op grond daarvan eiste hij te gen ieder der verdachten acht maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr G. J. van Tricht uit Dordrecht bepleitte vrijspraak. Behoorlijk kon hij het bedrag van zijn cliënten niet vinden, maar straf baar evenmin. Ten aanzien van Th S v?orarrest is, vroeg hij on middellijke invrijheidstelling. De offi cier vroeg onmiddellijke gevangenne ming van vader S. Beide verzoeken werden afgewezen. Over 14 dagen 'al de rechtbank uitspraak doen. In het jaar 1953 zijn 50.597 woningen voltooid, hetgeen een recordproductie is voor een jaar. De vorige recordprn- ductie werd gehaald in het jaar 1951 met 58^66 woningen. Met de woonruim te in de duplexwoninpen, die in 1953 werden gebouwd, nl. 2020, medegeteld werd in het afgelopen jaar voor 61 617 gezinnen woonruimte geschapen. De in December en in het gehele jaar 1953 voltooide Woningen bereikten in Noord- Holland (exclusief Amsterdam) een aan- al van 896 (6443) Tussen haakjes het jaarcijfer van 1953. J 1 Het Franse opperbevel in Indo-China verkeerde gisteren in het onzekere over de volgende manoeuvre van de ijzeren divisie der Vietminh. De hoofdmacht van deze troep is namelijk geheel in het oerwoud verdwenen, nadat zij Don derdag op veertig kilometer van de residentie van Laos, Loeang Frabang was gesignaleerd. Vooruitgeschoven eenheden van de Vietminh vermijden thans elk gevechtscontact met de Fran se strijdkrachten. Het opperbevel der Verenigde Naties bestudeert op het ogenblik een aan bod van Zuid-Korea, om een strijd macht ter sterkte van een divisie naar Indo-China te zenden. Het aanbod is verleden week gedaan tijdens de bespre kingen, die president Syngman Rhee had met generaal Huil, de opperbevel- hebaber der V.N. Aan Frankrijk zal het pas officieel worden gedaan, wanneer de mening der Amerikaanse autoriteiten bekend is. Vermoedelijk zullen Ameri kanen en Fransen het aanbod afwijzen met het oog op de gevolgen van zulk een bijstand. Te Seoel is officieel bekend gemaakt, dat de regering van de Indo- Chinese staat Loas tot tweemaal toe aan Zuid-Korea om hulp heeft gevraagd. Dat is te Parijs even officieel tegenge sproken. Volgens Franse cijfers omvatten de strijdkrachten der Franse Unie in Indo- Chma op het ogenblik 442.000 man. Het Franse expeditionnaire corps is 203.000 man sterk, waarvan 63.000 man Fran sen en 55.000 man Indo-Chinezen. De rest zijn leden van het Vreemdelingen legioen en Afrikaanse manschappen. Pe strijdkrachten der Indo-Chinese sta- om'mf m.an sterk, bestaan voor 200.000 man uit troepen van Vietnam. Staten hebben naar venuidt besloten, aanzienlijke militaire f*u,n aa'1 Pakistan te verlenen, onge acht protesten van India. Een Ameri kaanse militaire missie zal naar Paki stan gaan om uit te maken, hoeveel en welk soort uitrusting voor de Paki staanse strijdkrachten nodig is. Het be stuit der V.S. zal waarschijnlijk niet Dekend gemaakt worden voordat Paki- ®,an erJ Turkije een veelomvattende overeenkomst van defensieve, econo- ÏT'bb 8n culturele aard getekend tpi^pIP tweede Petroleumhaven is gis- Fn!P? P YroeS het uit zee komende tankschiP "Wearfield" in aan- eenrip x? "3-en met de gemeerd lig gende „Nea Era" eveneens een tank- lao'Pp^j En£®'se nationaliteit, dat olie «,ff aden' De -Nea Era" is onder de nrnrPTi geraakt ter hoogte van de kwam Per' Door het ontstane gat qtaniP1 'i? PornPkamer onder water te .;r„n' De gasolietanker kreeg een olie i'n'riWhardoor een hoeveelheid ga«- ln de haven stroomde.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 12