Nieuwe teleurstellingen bij het debat over Oostenrijk „Indonesië is in doodsgevaar" Een premiebetaling ongeacht de hoogte van het loon Drie doden bij ongeval op een onbewaakte overweg Bezetting moet gehandhaafd, zegt Molotov VPRO krijgt meer uitzendingen van televisie GROTE BRAND IN IN HOOFDSTAD Zweedse geleerde is radeloos Texel uit isolement verlost Spreeuwen onder kip! New York Times: Keizer Haile Selassie op reis naar Tito Vredestichterging op de vuist DE, 38-JARIGE Zweedse zakenman Albert Kinnberg is in Oost-Berlijn in moeilijkheden geraaktPbij een poging om minister Molotov te spreken te krijgen. Hij wilde proberen Molotov „tot andere gedachten te brengen, zo dat de gehele wereld vrede zal krij gen". Toen hem op de Russische am bassade in Oost-Berlijn de toegang tot Molotov werd geweigerd sloeg hij vijf politiemannen met een stoel bewuste loos, vóór hij kon worden overmees terd. De fin i tieve Ouderdomsvoorzien ing Autobus door trein gegrepen Vijf gewonden, waarvan drie kinderen uit één Het waterkanon spoot de brandwacht in de goot gezin Belangrijk manuscript in Den Haag vermist Autobus afgeladen met post in Oudeschild Ook Zondag weer geen veldsporten Vorst door regen en wind verdreven WEERBERICHT Zaterdag 13 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No'1367 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna £)E BEHANDELING van het Oostenrijkse staatsverdrag door de Berlijnse conferentie begon gistermiddag met nieuwe eisen van de Bussen, die naar de mening van de Westelijke delegaties weinig be moedigend zijn. Molotov heeft namelijk de eis gesteld, dat de troepen der vier bezettende mogendheden ook na het afsluiten van het verdrag het recht zullen behouden, in Oostenrijk te blijven. Slechts Wenen zou onmiddellijk kunnen worden ontruimd; dit ligt namelijk midden in de Russische zone. Molotov achtte bezetting nodig om nieuwe pogin gen tot een „Anschluss" te voorkomen. De onderhandelingen over het staatsverdrag zouden moeten worden voortgezet door de plaatsvervan gers der ministers, die binnen drie maanden met hun werk gereed zouden moeten zijn. Bovendien heeft de Russische minister de eis gesteld, dat het in 1949 ontworpen verdrag zal worden aangevuld met een bepaling, welke de militaire neutralisatie van Oostenrijk nadruk kelijk vastlegt. Daaraan verbond hij de eis, dat ook het gebied van Triëst zal worden geneutraliseerd. De VPRO krijgt dit jaar niet vier, maar acht televisie-uitzendingen te verzorgen. Aldus heeft minister Cals besloten naar aanleiding van een ver zoek dezer omroepvereniging om meer televisiezendtijd. De eerste uitzending Van dit jaar wijdde de VPRO in Januari aan de opvoering van de „Ghysbrecht". De volgende geschiedt in April, waarna de overige zes ge leidelijk over het jaar zullen worden verdeeld. (Eigen bericht) Bij de heer J. Dekker, Kolk- sluis, 't Zand was een kip broeds. Dat is niets bijzonders. Ook niet, dat de heer Dekker elke avond in het kippenhok ging controleren, of er misschien een ei onder die kip lag, daar gedeponeerd door andere kippen. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij één dezer dagen tot de ontdekking kwam, dat ten viertal spreeuwen be schutting voor de felle koude on der de kip had, gezocht. De kip had de spreeuwen in liefde op genomen en kloekte of ze een aantal echte kuikens onder zich had. De volgende morgen waren een paar spreeuwen dood. Ze waren reeds te zeer door de koude be vangen geweest. Zelfs de warmte van de moederkip had hen niet kunnen redden. Of het echter voor de vogels ook benauwend is geweest! De New York Times schreef gisteren dat Indonesië het land in Zuid-Oost- Azië is dat thans in de communistische vuurline ligt. Na de opmerking, dat de Indonesische regering onmiddellijk ont kende, dat het communistische hoofd kwartier uit Malakka naar Sumatra vluchtte, schrijft het blad: Het ligt voor de. hand, dat de kern van het communistische hoofdkwartier naar Sumatra uitweek. „De Indonesiërs zijn er met de beste wil niet in geslaagd in hun uitgebreide gebied van de archipel orde en veilig heid te scheppen. De toestand, die sinds 1949 heerst, is buitengewoon ge schikt voor communistische infiltratie, actie en tenslotte dwang. Het schijnt nutteloos te zijn, dat wij de Indonesiërs zeggen, dat zij zich in doodsgevaar be vinden. Zij hebben het nog te druk met het vechten met de schim van een af gedaan imperialisme en namen het kwalijk, dat het Westen zegt, dat ze hulp kunnen en moeten aanvaarden. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een uitnodiging van president Tito aangenomen tot een bezoek aan Zuid-Slavie. Dit meldt radio-Belgrado. Nederlandse vertegenwoordi ging in spanje Gelijktijdig met de verheffing van het Nederlandse gezantschap te Madrid tot ambassade is binnenkort te verwachten de benoeming van mr W. C. Graaf van Kechteren Limburg tot Hr Ms buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur al daar. £)E WESTELIJKE ministers, die evenals dr Leopold Figl, de Oosten rijkse vertegenwoordiger, pleitten voor voltooiing van het verdrag nog tijdens deze conferentie, en voor onverwijlde ontruiming van het land in het veld traden, zijn op Molotovs eisen niet in gegaan. Zij zullen vandaag van repliek dienen. In Oostenrijkse kringen voelt men zich zeer teleurgesteld; men is van mening, dat deze eisen het land hebben teruggeworpen op zijn status van 1945. Nauwelijks minder groot is overigens de desillusie bij de Westelijke delegaties. Met name de verbinding van de Oostenrijkse kwestie met die van Triëst heeft zeer ontmoedigend ge werkt. Dr Figl heeft in zijn pleidoo} welis waar niet gezwegen over de z.i. onbil lijke economische bepalingen van het staaatsverdrag van 1949, maar toch vooral de nadruk gelegd op het feit, dat het land, dat het eerst door de nazi's onder de voet werd gelopen, thans reeds tien jaar wacht op herstel van zijn onafhankelijkheid, hetgeen een zware economische last op het land heeft gelegd. Eden ondersteunde dit pleidooi door het voorstel, nog gedurende deze con ferentie de vijf artikelen op te stellen, waarover de plaatsvervangers het in de afgelopen vier jaar niet eens konden worden, en daarna het verdrag terstond af te sluiten. Dulles sloot zich hierbij aan met de opmerking, dat de Sovjet- Unie sinds 1949 meer dan tweehonderd millioen dollar profijt uit Oostenrijk had getrokken, hetgeen meer was dan het bedrag waarvoor zij de vroegere Duitse eigendommen aan Wenen wilde laten. Niemand weet, hoe het debat zich nu verder zal ontwikkelen. Feit is, dat Oostenrijk geen bezwaar heeft tegen neutralisatie 'wanneer het daardoor onafhankelijk kan worden. Het is ver der waarschijnlijk, dat de Oostenrijkse delegatie zal proberen de Russen te be wegen tot een ingrijpende Vermindering van hun bezettingstroepen. Over de geheime besprekingen aan gaande een conferentie met China over Korea en Indo-China is niets bekend gemaakt. Men weet slechts, dat de ministers hun beraad binnenskamers ook dit weekend zullen voortzetten. Daaruit meent men enige hoop op een accoord te mogen putten. Belangrijk is verder, dat een commisie van vier is samengesteld, die voor de verdere duur van de conferentie een soort werk schema voor de ministers moet opstel len. De tijd begint te dringen, daar Foster Dulles reeds te kennen heeft gegeven, dat hij op 1 Maart in Caracas moet zijn op een inter-Amerikaanse conferentie. Voordien zal hij eerst in Washington verslag moeten gaan uit brengen. Kinnbergs moeder, die in een ver klaring tegenover de pers haar zoon „een reus met de ziel van een kind noemde", verzocht Vrijdag de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken om bemiddeling bij de Sovjet-autoriteiten. In sommige Zweedse persberichten is de verwachting uitgesprokën, dat Kinnberg voor een gerechtshof zal moeten verschijnen, beschuldigd van het ondernemen van een aanslag op Molotov. (Van onze parlementaire redacteur) PNIGE tijd geleden heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer Suurhoff, medegedeeld, dat hij van de Sociaal Economische Raad op korte termijn een advies ver langt over de vervanging van de Nood wet-ouderdomsvoorziening (de Noodwet Drees) door een definitieve regeling. Reeds lang wacht hq op dit advies. Hij gaf daarom te kennen, dat hijzelf met een ontwerp zal komen, als de S.E.R. geen haast maakt. Inmiddels is uitgelekt dat een sub commissie van de sociale commissie van de S.E.R. met een advies gereed gekomen is, dat in de sociale commissie is besproken en dat dezer dagen in de plenaire zitting van de S.E.R. behan deld zal worden. Wat de financiering van de ouderdoms voorziening betreft, zou men een om slagstelsel willen kiezen, waarbij de premies naar het inkomen van de ver zekerde verschillen, doch het gedeelte van het inkomen boven zesduizend gulden niet voor premieberekening in aanmerking gebracht wordt. Het is logisch, dat inderdaad een grens gesteld zal worden. De premies zouden anders immers tot een oneven redige hoogte oplopen, hoewel de uit keringen aan een grens naar boven gebonden zijn. ^LLE werknemers, ook die met hoge en zeer hoge inkomens, zullen als wij goed zijn ingelicht voor pre miebetaling worden aangesproken, waar tegenover staat, dat iedere werk nemer onder de ouderdomsverzekering zal vallen. Voor zover zich laat aanzien, zullen ook zij, die een bij een C.A.O. geregel de pensioenverzekering hebben of in een bedrijfspensioenfonds zijn opgenomen, voor premiebetaling in aanmerking ko men. Doch dit zou dan betekenen, dat deze personen, wanneer zij de bij de definitieve ouderdomswet vastgestelde leeftijd bereikt hebben, behalve hun pensioen ook de ouderdomsuitkering zullen ontvangen. QMSTREEKS half één gistermiddag heeft zich tussen Harderwijk en Huls- ihorst een vreselijk spoorwegongeval voorgedaan, waarbij drie doden zijn te betreuren. Op een onbewaakte overweg kwam de autobus van J. W. Smit's garagebedrijf te Harderwijk in botsing met de sneltrein van twaalf uur uit Zwolle. De gevolgen waren verschrikkelijk. De hus, die kort voor het ongeluk ongeveer veertig kinderen, die van school naar huis terugkeerden, op de Parallelweg had afgeleverd, werd door de trein aan de achterzijde gegrepen en over een geringe afstand meegesleept. De waarschuwingsborden voor de elec- trische draden bij de overweg en enige betonpalcn van de bovenleiding werden ontwricht. Uit de bus werden de lijken gehaald van twee militairen en de moeder van een groot gezin. IN een zakkenfabriek aan de Grote Bickerstraat te Amsterdam is gistermorgen omstreeks kwart voor ne gen een grote brand uitgebroken. Op genoemd tijdstip merkte de wachter van de Reaelbrug verdachte rook- verschijnselen aan het bewuste perceel op. Volgens zijn me dedeling was het .twintig man ster ke personeel nog onkundig van wat er stond te gebeuren. Vermoedelijk is de brand onstaan door broeiing op de zolder waar zich de zak- kennaaierij bevindt. Tegen negen uur werd middelbrand gemeld, om kwart over negen sloegen vlammen uit het dak en een kwartier later was al groot alarm gegeven. In aller ijl wer den de kantoormeubelen naar buiten gedragen. De brandweer bracht groot materieel in het veld. In de vinnige koude zwermden de brandweerlie den rondom, langs en over het ge bouw, dat zij aanvankelijk met negen stralen bespoten. Ook het waterka non „Jason" had zich in het bevro ren Westerdok een weg gebaand. Na verloop van tijd breidde de rookont wikkeling zich uit. Om tien uur ver scheen burgemeester d'Aily op het terrein van de brand. Om half elf kon commandant De Hartog het sein „brand meester" geven. De bovenver dieping van het perceel was toen ge heel uitgebrand, ofschoon het dak niet was ingestort. De schade wordt geraamd op f 50.000. Niet minder dan 12 wagens waren aangerukt. De „Jason" kwam met zulk een ge weld in actie, dat de brandwacht, die zich aan de achterkant op het dak bevond, bij verrassing in de goot werd gespoeld. De verzekering dekt de schade. Onze foto toont een overzicht van de brand. Een krijgsraad te Ocana heeft ln 'n pro ces tegen elf Spaanse socialisten één ver dachte tot vijftien Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee personen kregen elf laar, twee zes jaar. een drie jaar en vier twee Jaar gevangr nisstraf, terwijl een werd vrijgesproken. Verder moesten drie gewonde kinde ren uit één gezin naar het ziekenhuis Salem in Ermelo worden vervoerd. De toestand van één hunner is ernstig. De heer N. ter Veer, boekhouder te Bever wijk werd ernstig gewond naar het Piusgesticht te Harderwijk overge bracht. De chauffeur, de 32-jarige M. K. uit Hulshorst kreeg een shock, doch kon naar zijn woning worden vervoerd. £)E wagenvoerder van de trein, de heer J. Enkelaar uit Zwolle rende onmid dellijk na het noodlottige ongeval de spoorbaan in de richting Amersfoort af om de wagenvoerder van de trein AmersfoortZwolle te waarschuwen. Deze trein passeert omstreeks die tijd de onbewaakte overweg aan de Kamp wegBoerhaavelaan. Het gelukte hem de aandacht van de wagenvoerder te trekken, waardoor deze trein bijtijds tot stilstand kon komen. Indien zulks niet was geschied, zou deze trein de voor kant van de bus, die lijn versperde, heb ben verpletterd. Het treinverkeer is tengevolge van het ongeluk over beide sporen stilge legd. De drie personen, die bij dit on geluk om het leven zijn gekomen zijn mevrouw J. Karssen, die 56 jaar oud was, de militair A. J. Vucht uit Ge leen, 25 jaar, gehuwd en vader van één kind en de militair J. B. Zeevalkink uit Hengelo (Gld.) 21 jaar en ongehuwd. Beide laatstgenoemden waren gelegerd in de Willem George Frederikkazerne te Harderwijk. De drie kinderen Elisa- beth, Janneke en Aaldert Hendriks, die respectievelijk 11, 9 en 7 jaar oud zijn, horen thuis in een woonwagenkamp Dij Harderwijk. De Zweedse geleerde dr. N. A. J. Malmgren is te 's-Gravenhage een be langrijk manuscript kwijt geraakt. De geleerde stelde hier te lande een onderzoek naar de kerkgeschiedenis in. Gistermiddag stond hij te wachten bij de tramhalte op de Kneuterdijk. Hij maakte daar een praatje met een be kende en had zijn geel leren aktentas neergezet. Toen de tram naderde wilde hij de tas opnemen, doch deze bleek tot zijn grote ontsteltenis te zijn verdwe nen. Men zal zich deze ontsteltenis kun nen voorstellen als men weet, dat zich in de tas zijn levenswerk bevond, een Zweeds manuscript over de kerkge schiedenis. Ook was er een oud-Zweeds psalmboek in geborgen. De geleerde, die morgen naar Noorwegen zou vertrek ken met het oog op zijn onderzoek, is radeloos. Thomas William Pierrepoint, die gedu rende 35 jaar beul in Groot-Brittannië is geweest, is te Bradford (Yorkshire) in de ouderdom van 88 Jaar overleden. Meer dan driehonderd personen heeft hij opgehangen. Enige jaren geleden is hij opgevolgd door zün neef Albert Pierre point. Directie: j. BIJL.SMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 Op de onbewaakte overweg tussen Harderwijk en Ermelo ramde de sneltrein uit Zwolle een autobus uit Harderwijk. Bij dit ongeluk zijn drie doden te betreuren. TEXEL is uit zijn isolement verlost. De „Dr Wagemaker" is er gisteren in geslaagd de ijsbarrière voor de haven van Oudeschild te doorbreken, waarna onmiddellijk koers werd gezet naar Den Helder, 's Middags kwam de Texel se boot „Marsdiep" ondanks de grote ijsvlakten, die het varen nog steeds be moeilijkten, in Oudeschild aan. Aan. boord bevond zich behalve een grote autobus afgelad met post ook een jongeman, die vandaag met een Texelse schone in "het huwelijk zal treden. De bruidegom, afkomstig uit Amsterdam had de laatste dagen wel in angst geze ten, omdat de verbroken verbinding zijn trouwplannen in de war dreigde te sturen. We mogen daarom gerust aan nemen, dat er op geheel Texel geen mens is geweest, die zoveel vreugde aan de opheffing van het isolement heeft beleefd als hij. Overigens heeft dit iso lement precies twee volle dagen ge duurd. Omdat gevreesd werd, dat ook gisteren de pogingen om door de ijs- larg heen te breken geen succes zou den hébben was reeds het plan ont worpen vliegtuigen van de Koninklijke luchtmacht in te schakelen, die zich zouden belasten met het overbrengen van de post. Dit is nu niet meer no dig. Men zal trachten de dienst Den HelderOudeschild vice-versa twee maal daags te onderhouden. Ook Zondag zullen de beoefenaren van de veldsporten en hun supporters thuis kunnen blijven. De korfbalbond, de handbal-, hockey- en voetbalbond hebben besloten alle wedstrijden wel ke voor Zondag waren vastgesteld af te gelasten. Het programma van de KNVB is weer een week verschoven. De grens tussen vorst en dooi heeft enkele dagen stationnair over het Noordelijk deel van ons land gelegen. Gisteren lag deze grens vrijwel de gehele dag even ten Zuiden van Alkmaar. In de kop van Noord-Holland, evenals 1 op de Waddeneilanden en ook in Groningen, Friesland en Drente, wist de vorst zich nog te hand haven. Gisteravond ondernamen nieuwe depressies met zachte lucht en aanwakkerende Zuide lijke winden een nieuwe aanval op het vorstgebied. Vanmorgen waren de temperaturen in onze kustprovincies overal tot boven het vriespunt gestegen. Het ziet er naar uit, dat nog vandaag de vorst door regen en wind uit het gehele land zal worden verdre ven. Door de sterk toenemende depressie-activiteit wordt het weer aanmerkelijk onrustiger. Vandaag- en ook morgen kunnen i enkele regenfronten passeren. Bijna drie weken heeft de vorst zich weten te handhaven, maar nu kunnen de schaatsen weer in het vet worden gezet. Verwachting tot hedenavond: i TIJDELIJK REGEN 1 Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. In het Noorden van het land lichte, in het Zuiden van het land flinke dooi. Zondag: Zon op 7.59, onder 17.51 Maan op 14.11, onder 6.20 Maandag: Zon op 7.57, onder 17 53 Maan op 15.27. onder 6.49 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 BEURSE COURANT

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1