Stad en omgeving Probleem ouderen en jongeren ook bij Marine urgent Comité „Tuinverzorging" gaat wedstrijd organiseren Nederlands Bijbelgenootschap in Den Helder jubileert Goede geest even belangrijk als materiaal en training Ereplicht tegenover het nageslacht HEIDERSE COURANT Clematisstraat 4 Den Helder goed beschermen Tentoonstelling in de Lutherse kerk Weerbare vloot een absolute noodzaak Agentschap Tussen Haaks en Kuit je Welkom initiatief van Museum-bestuur De Helderse Gemeenschap verleent medewerking Miniatuur-standbeeld van De Ru yter Conclusie Eerste Kamer Fa. J. Beemsterboer Keizerstraat 15 Tel. 2626 Het altijd nieuwe Boek Maandag bijeenkomst in de Bethelkerk On de rzee boo tjager Holland" gaat proefvaart maken ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 „E3h wordt", zei majoor-schrijver F. Radema eens op een vergadering van de VBZ. „tegenwoordig steeds over het jeugdprobleem gesproken, maar de jeugd heeft helemaal geen problemen. Het zijn veeleer de ouderen, die met het probleem zitten". Dit was een waar woord, aldus majoor-schrijver F. L. Weesing in het Algemeen Marineweekblad van gisteren, want de jeugd en speciaal onze marinejeugd zit vast niet zo in de problemen als men misschien wel zou veronderstellen. Zeker, er wordt tevoren terdege overwogen of het raadzaam zou zijn de marine te verwisselen voor een passende burgerbetrekking, zoals dat dan in de sollicitatiebrieven heet. LIET VERSCHIJNSEL is echter in het geheel niet nieuw, want hetzelfde zagen we reeds gebeuren, toen de scheepvaart nog betrekkelijk jong was. Overlopen naar de meest biedende, ten einde meer persoonlijk voordeel te trek ken. Indertijd zagen velen er zelfs voor deel in om naar de Duinkerker kapers over te lopen, omdat die van de Staten een „mindere fouragie ende vertier" 'hadden te bieden. Na iedere oorlog en na de mobili satie 1914-1918 zien we hetzelfde ver schijnsel optreden. Er werd herbouwd en de bedrijven, die tot nog toe slechts sluimerend hadden voortbestaan, leef den op met een ongekende energie, de personeelsmarkt finaal leegkopend. Het leger en de vloot konden eenvoudig niet aan bod komen en zagen zich genood zaakt behoorlijke premiën in het voor uitzicht te stellen. Aan de andere kant, toen het aanbod van personeel groter werd, was men er als de kippen bij, eerst de premiën te laten vervallen en later zelfs de vrije plunjezak. Het blijkt dus, dat men zijn bakens verzet, al naar het getij verloopt. Niettegenstaande dat, zijn er toch al tijd mensen geweest die hun roeping trouw waren en onze oorlogsschepen bleven bemannen, hoe verlokkend de burgerpet ook mocht roepen. Niet altijd is deze trouw beloond. Mien denke slechts aan hên, die in de jaren veer tien en kort daarna werden gepension- neerd. Evenals zij, die voor de oorlog de dienst met pensioen verlieten, had den ze het financieel erg moeilijk. Er is inmiddels reeds veel verbetering geko men, maar vele oud-officieren en sche pelingen zien nog reikhalzend uit naar de beloofde verbeteringen. Opgelost in de burgerstand JN DE ACHTER ons liggende weken heb ik vele mensen gesproken, die de marine verlieten en bij een baas of in een vrij beroep zijn gaan werken, maar weinigen waren volmaakt tevreden. Sommigen kwamen er openlijk voor uit, dat ze het een hopeloze opgave vinden, reeds nu te weten wat ze over tien ja ren zouden doen. Anderen zeiden schuchter, dat ze niet graag terug wil den, maar bekeken met een niet te mis kennen hunkerende blik mijn uniform. „Nee jongen", dacht ik bij mijzelf, „je mond spreekt anders dan je hart". Als je van kind af in de marine bent opge groeid, dan valt het niet meer mee om over te schakelen. Je had in de marine een zeker aanzien en nu ben je verzon ken in de grauwe massa, als een onbe kende eenzame ziel. Heel anders was de aanblik van hen, die wel gebleven zijn. Het is zo goed merkbaar, dat zij door hun dagelijkse omgang met jongeren zelf jeugdig zijn gebleven. Natuurlijk hebben zij ook hun zorgen. Leeftijd en rang hebben hun grote verantwoordelijkheid op de schouders gelegd en de jaren zijn hen op het gezicht te lezen. Uit ondervin ding weet ik, dat ook zij ellendige pe rioden bij de marine hebben meege maakt. Laten we eerlijk zijn, de tijd bij het eskader in de Oost was zwaar en ook wij hebben de marine dikwijls ver vloekt. Maar toch waren we trots op onze hoge mate van geoefendheid. De oorlog heeft dat bewezen en in schier alle door buitenlanders geschreven boeken en ge schriften, wordt daarvan getuigd. Toen kwam de jeugd JSJA DE ORLOG zagen we een marine optreden, waarvan de schepen be mand waren met mensen die de vloot maar het liefst zouden hebben verlaten, ware het niet, dat de marineleiding zulks niet toestond. In die tijd deed de jeugd haar in trede. Ontredderd door de achter ons liggende oorlog, vergiftigd door de toen heersende geest. Het is allemaal zo be grijpelijk, maar het is niet fair om nu de jeugd de schuld te geven, dat ze de marine niet begrijpt of niet begrepen heeft. Dikwijls hebben de ouderen hun Particuliere toestanden veel zwarter af geschilderd dan zij in werkelijkheid wa ren. De jeugd kende de moeilijkheden h®r gepensionneerden en nu al die klachten van de nog actief dienenden, dat was te veel. Mogen we het de jon geren kwalijk nemen, dat zij zeggen: „Dat zal mij niet gebeuren en voor het zover is zal ik even uitstappen". Het gevolg hiervan was, dat de vloot onbemand raakte en dat de marinelei ding met het probleem zat. Afgezien van het feit, dat een kwartiermeester voor Nieuw-Den Helder: en een bootsman tegenwoordig harder moeten werken dan vóór de oorlog een matroos eerste klas, verliest de vloot aanmerkelijk aan gevechtswaarde. Ze ker, er wordt tegenwoordig misschien meer en intenser geoefend dan ooit, maar wat worden we er wijzer van wanneer een groot deel van de zo pri ma geoefende mensen de vloot weer verlaat, zodra er iets anders voor in de plaats kan komen. Reken maar dat een eventuele vijand precies weet wat er te koop is. Ze zullen zich echter wel twee malen bedenken als ze een behoor lijk schip met een door en door ge oefende bemanning tegen zich weten. Juist daarin ligt onze kracht en de op lossing van het jeugdprobleem. Als wij ouderen naar waarheid dur ven belijden, dat we het heus niet zo slecht hebben en dat de marine ons een goede levenspositie heeft verschaft, dan zal dat de jongeren moed geven te wachten op de nu soms lang uitblijven de promotie, die, naarmate er meer per soneel bij de marine komt vanzelf ook beter zal worden. Met een handig vrouwtje aan je zijde kun je toch als korporaal de trotse bezitter van een keurig gezinnetje zijn? Persoonlijk ken ik matrozen der eerste klasse die ge huwd zijn en je kunt bij ze komen. „Rijk zul je bij de marine niet wor den", zei luit.-admiraal C. E. L. Hel- frich bij zijn afscheid, maar het geluk is niet aan normen gebonden. Mooi is de vreugd van het weerzien en waar je op de wereld komt, overal zie je je vrienden weer. Je gaat van hen houden, dikwijls meer dan van je eigen broer en telkens en overal zie je ze weer. Zij, die dit lezen weten wat ik bedoel. Het laat zich niet in woorden uiten. Maar juist op 'hen komt het aan. Zij hebben de schone taak de jonge ren deze liefde voor de vloot en haar bemanning aan te leren en de moeilijke plicht om hun dierbaar werk aan de jeugd over te dragen. Slechts indien de ouderen er in slagen hun liefde voor de marine (die ze ontegenzeglijk be zitten) over te dragen en de jongeren te overtuigen, dat het een absolute noodzaak is, dat wij een weerbare vloot aan het nageslacht overgeven, zullen alle problemen van de baan zijn. Dan zal de vijand weten dat de vloot goed is bemand met mensen, die be reid zijn om voor elkaar te sterven, omdat de oude geest van liefde is weergekeerd. Pas dan zullen zij, die alle verschrikkingen van de oorlog aan den lijve hebben ondervonden, kunnen zeggen: „Goddank, dat zal mijn kin deren niet overkomen". Hr Ms fregat Johan Maurits is gis termiddag om drie uur, gesleept door Hr Ms Orkaan, en de Hector van de rederij Wijsmüller in Den Helder aangekomen. Hr Ms onderzeeboot O 27 is giste ren naar Rotterdam vertrokken. HET DOET MISSCHIEN EEN BEETJE vreemd aan, in het hartje van de winter het onderwerp Tuinverzorgingaan te snijden, maar het is nu eenmaal zo, dat ook op dit gebied het spreekwoord geldt: regeren is vooruitzien. Niemand zal ontkennen, dat ivat de verzorging der tuinen betreft nog veel in Den Helder te verbeteren valt. Eén van de oorzaken hiervan is het vrij sterke bevolkingsverloop, waardoor vele stadgenoten zich de moeite besparen, voor een paar jaar tijds veel zorg aan hun tuin te besteden. Zij accepteren daarbij het gemis van de eenvoudige menselijke vreugde over het bezit van een eigen weEonderhouden tuin. De gemeentelijke Plantsoendienst verricht in deze voorbeeldig werk en er zijn gelukkig ook tal van particulieren, die ervoor zorgen dat hun tuin een keurig en aantrekkelijk aanzien heeft. Nu heeft zich, om het onderhoud van de voortuinen in Den Helder te stimu leren, onder auspiciën van het Museum bestuur, het comité „Tuinverzorging" gevormd, onder voorzitterschap van de directeur van Openbare Werken, jhr. ir. S. Laman Trip. Als secretaris fun geert de heer D. J. Harder, Singel 32. Het comité „Tuinverzorgjing" heeft zich tot taak gesteld, bij te dragen tot het algemene aanzien van de stad door een betere aanleg en een zorgvuldiger onderhoud der particuliere tuinen waar Leerlingen uit de schilderswerkplaats van de Rijkswerf hebben dit uit lood gegoten model van een miniatuur-standbeeld van De Ruyter vervaardigd naar een uit vet gemodelleerd werkstuk, dat werd vervaardigd door een slager te Domburg. Deze heeft het aangeboden ter plaatsing aan boord van Hr Ms kruiser „De Ruyter". Het model weegt honderd kilogram. nodig en waar mogelijk te bevorderen. Welnu, de heer A. S. van der Lijn van de gemeentelijke Plansoendienst zal voortaan elke maand in het mededelin genblad van de Helderse Gemeenschap een artikeltje schrijven over de aanleg en verzorging van tuinen, waarbij hij het verloop der jaargetijden hoopt te volgen. Den Helder is namelijk ook op dit ge bied enigszins een „buitenbeentje", daar algemene landelijke richtlijnen hier niet gelden. De invloed van wind en zee is hier te groot. Wij mogen dus van de heer Van der Lijn waardevolle advie zen verwachten. Verder ligt het in de bedoeling, wed strijden te organiseren in de tijd dat de tuintjes er het mooiste bij liggen. De stad zal hiertoe in zeven wijken worden verdeeld. De tuinen van de deelnemers zullen enige malen per seizoen worden gekeurd door een commissie van des kundigen. Nadere bijzonderheden kan men spoedig tegemoet zien. Volledigheidshalve geven wij nog de samenstelling van het comité: jhr ir S. Laman Trip, D. J. Harder, mej. E. S. Held, mevr. B. Beekhuis van Till-Jonk- hoff, mej. J. de Vries, H. J. A. Baart, J. Groot, J. Hendrikx, A. S. van der Lijn, J. H. Smith, J. van Twisk, K. de Wolff en H. Wullems. RLIJKENS het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begrotingen 1954 van Oorlog en Marine zouden vele leden in overweging willen ge ven, een der grotere oorlogsschepen, die nu van de sterkte kunnen worden afgevoerd, voor detachering in de Nieuw-Guinese wateren te bestem men. Zij spraken voorts de hoop uit, dat de beide in dienst gestelde krui sers zo spoedig mogelijk voorzien zouden kunnen worden van een vuur- leidingsapparatuur. Verontrust waren enige leden over het feit, dat de „Karei Doorman" voor modernisering enige tijd uit de dienst genomen moet worden. Verscheidene leden verklaar den niet te kunnen instemmen met het voornemen Hr Ms „Tromp" en „Heemskerk" als logementsschepen te bestemmen. Ook werd de vraag ge steld of wel voldoende aandacht wordt besteed aan de wijze van bemanning van de kruisers. Verscheidene leden bepleitten, dat bij het ontwerpen van plannen ter bescherming tegen een strategische overval bijzondere aandacht zal wor den geschonken aan de beveiliging van de marinebasis Den Helder. Enige leden vroegen tenslotte, of de minister althans bereid is, de meest recente gegevens, waaronder Japanse gege vens, over de slag in de Javazee te publiceren. 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEESIAl (Advertentie. Ing. Med.) COLLECTE A AN Gradus is het volgen de bericht: „Het valt niet te ontkennen, dat geduren de een straatcollecte velen een speldje kopen om er verder van af te zijn, vaak zonder zich te realiseren,' waarvoor of voor wie men geeft. De bijdrage is slechts een „afkoopsom". De ge dachte van het vrijwillig en graag bijdragen aan het doel is hieraan vreemd. Toch moeten wij niet ver geten, dat het liefdadig heidswerk in ons land ge baseerd is op het verstaan van de burgerplicht, waarbij de sterke de zwakke helpt' Hiermee wordt ingeleid een huis-aan-huis-collecte, die op Maandag 15 Februari begint en op Zaterdag 20 Februari met een straat-in zameling wordt besloten. Er worden speldjes ver kocht ten bate van 2500 kinderen, die als slachtof fers van een mislukt ge zinsleven worden verpleegd in de Heldring ge stichten te Zetten, Stichting Hoender- loo te Hoenderloo, Martha- stichting te Alphen aan de Rijn, Stichting Ned. Met- tray te Eefde, Weesinrich ting Neerbosch en Stichting Va'lkenheide te Maarsber- gen. Gradus weet, dat hier prachtig werk wordt ver richt. Er zijn gevallen be kend, van peuters die half bevroren op een zolder werden gevonden, achter gelaten door een „moeder", die aan drank was ver slaafd. Om over de rest nog maar te zwijgen. En zulke kinderen worden geholpen, en hoe! 14ET is misschien aan wei nigen bekend, dat er bij zondere relaties bestaan tussen Nederland en West- Australië, die al dateren van voor de tijd dat de grote Nederlandse emigra tie naar Australië begon. Tijdens de oorlog was een aantal Nederlandse Ma rine-officieren in West- Australië gestationneerd en twaalf hunner, die er huw den, hebben zich na ontslag uit de dienst definitief te Perth en omgeving geves tigd. Drie jaar geleden nam de echtgenote van één van deze mannen, mevrouw Ruby de Jong-Gubgub, het initiatief tot het oprichten van een Hollands-Australi sche club, en op de eerste bijeenkomst ten huize van de familie De Jong waren al twaalf personen aanwe zig. Sindsdien is het aantal Nederlanders onder wie ook weer oud-marinemen sen, in West-Australië zo toegenomen, dat het leden tal van de club verleden jaar was gegroeid tot 26. Op de bijeenkomst, verle den maand ten huize van mevrouw Fokke-Meijer te Cottesloe gehouden, waren zelfs 42 paren aanwezig. Gradus vond het wel aardig, u dit even te laten weten. SCHOOL rjE heer D. L. Daalder, oud directeur van de Middel bare Meisjesschool te Ber gen, is de man, ge weet dat natuurlijk, die in deze, uw eigen Helderse Courant met jeugdige scholieren zo veel interessante onder werpen aansnijdt. Hij komt nu naar Den Helder, op uit nodiging van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, om in de zaal van El- gawa aan de Jonkerstraat (ingang Oranjestraat) te IJSBAAN IN een tweetal berichten is er reeds op gezinspeeld, dat op de Loodsgracht een voortreffelijke baan in ge reedheid is gebracht voor onze schaatsliefhebbers. Dit is het werk van de heer J. van Brederode, die zelfs voor een behoorlijke ver lichting heeft zorg gedra gen. Hij heeft hiermee aan getoond, in het algemeen iets voor de schaatssport over te hebben. Hij geeft namelijk niet alleen zijn energie, maar bovendien zijn eigen (dure) stroom. Uw Gradus, die heeft ver nomen wat de Friezen alle maal verzetten om fraaie banen te hebben, heeft nu toch bewondering voor het ■werk dat aan de Loods gracht wordt verricht. Hij weet niet hoelang er nog geschaatst zal kunnen worden, maar vanavond in elk geval wel. Want de ver lichting zal weer branden! FEESTEN K[U van voetbal geen spra ke is en er nog geen voorspellingen en dergelijke kunnen worden gedaan, heeft men in „de Roodjak", het clubblad van HRC, eni ge ruimte besteed aan de feestagenda. Die is nogal uitgebreid, want behalve het (vier en dertigste) jaar feest van de vereniging krijgt men het eerste lus trum van de supportersver eniging „Rood-Wit" te vie ren. Op Zondag 7 Maart gaan de feestelijkheden van start met een avond van het Trai ningsfonds in Formosa, welke door „Lach en Ver geet" wordt verzorgd. Al leen leden van het Trai ningsfonds hebben hier toe gang. Op Zaterdag 3 April is in Casino het Rood-Wit- feest, waaraan luister zal worden bijgezet door het Langedijker Cabaretgezel schap. Voor leden van HRC brengt Rood-Wit op Zondag 4 April in Formosa een soi- rée. Op Vrijdag 28, Zaterdag 29 en Zondag 30 Mei, Gra- dianen, geeft de Amuse mentsafdeling van HRC een feestavond van zichzelf, zo als dat jaarlijks geschiedt. Als gewoonlijk is de eerste avond voor de jeugd van de vereniging. ARBEID J-JEEFT men de mogelijk heid al eens onder het oog gezien, naar Luxem burg te gaan en daar aan het werk te slaan? De di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Den Hel der berichtte, dat enkele we ken geleden een aantal landbouwbemiddelaars van de Gewestelijke Arbeidsbu- reaux een werkbezoek aan dit land hebben gebracht om te onderzoeken, of daar wellicht Nederlandse land arbeiders kunnen worden tewerkgesteld. HET NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP, waarvan de afdeling Den Helder volgende week het 125-jarig bestaan viert, kan bogen op een zeer grote „goodwill". Da:t is het afdelingsbestuur gebleken bij de voorbereiding van het jubileum, waaraan zoals reeds gemeld de tentoonstelling „Het altijd nieuwe Boek" wordt verbonden. Verschil lende kerkgenootschappen verlenen hun medewerking, terwijl ook het gemeentebestuur en de onderwijswereld zeer belangstellend tegenover dit jubileum staan. Maandagavond om acht uur wordt in de Bethel kerk aan het Julianapark een herdenkingsbijeenkomst gehouden. De tentoonstelling wordt Dinsdagavond om acht uur in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat geopend. In de herdenkingsbijeenkomst worden korte toespraken gehouden door de ge reformeerde predikant ds J. Hartkamp, de Nederlands-hervormde predikant ds J. Borghardt, de Lutherse predikant dr. J. A. Stellwag, pastoor E. Wijker van de Oud-Katholieke kerk, de Doopsge zinde predikant ds J. J. J. van Sluijs en kapitein P. Vons van het Leger des Heils. Zij zullen elk een aspect van het zegenrijke werk rondom de Bijbel be lichten. Medewerking wordt verleend door het Christelijk Mannenkoor, de gerefor meerde zangvereniging „Halleluja", het Nederlands-hervormd kerkkoor en het Luthers kerkkoor. De koorzang wordt geleid door de heer N. Akkerman, het orgel wordt bespeeld door de heer G. van der Kuijl. De gelegenheid tot feliciteren wordt Dinsdagavond geboden bij de officiële opening van de tentoonstelling in de Lutherse kerk. De opening wordt ver richt door de christelijk-gereformeerde predikant ds. I. van der Knijff. De ex positie „Het altijd nieuwe boek" is van Dinsdag- tot en met Vrijdagavond van half acht tot tien uur voor het publiek toegankelijk, en bovendien van Woens dag- tot en met Vrijdagmiddag van half drie tot half zes. Iedere avond om negen uur wordt de filmstrook „Een nieuwe Bijbel?" vertoond. Collectief bezoek voor scholieren e.d. is mogelijk na tij dige afspraak. Gradus vernam daarom trent, dat in Luxemburg op het ogenblik een vraag be staat naar ongeveer twee honderd en vijftig van deze krachten, en dat de algeme ne voorwaarden gunstig zijn. Gegadigden moeten min stens achttien jaar zijn en geheel of gedeeltelijk be kend met landbouwwerk- zaamheden, terwijl voorts een contract voor een jaar moet worden aangegaan. Men kan zich aanmelden bij de arbeidsbureaux, waar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. TAFEL |JW Gradus, die van de tafeltennissport houdt, betreurt het, dat hiervoor betrekkelijk weinig belang stelling bestaat van de zijde van toeschouwers. Men kan dit verzuim morgen in Ca sino goed maken, want IVA organiseert door een groot C.-tornooi. Er is geen voet bal, dus.... De strijd be gint om tien uur. De finales vangen 's avonds om half acht aan! Dit avondlijk stemmingsbeeldje maakte onze fotograaf bij de Koopvaardijschutsluis. Sluiswachter Luiten had geduld genoeg om tijdens de tijdopname te poseren. De onderzeebootjager „Holland", de eerste van de serie van twaalf die in Nederland wordt gebouwd, zal op 16 Februari 's morgens te tien uur zijn proefvaart beginnen. Deze zal vermoe delijk slechts enkele dagen duren. De „Holland" behoort tot de provin cie-serie van de a-klasse, die vier sche pen omvat. De standaardwaterver- plaatsing is 2160 ton, het machinever mogen 32 zeemijlen per uur, de groot ste lengte 111.30 meter, de grootste breedte 11.30 meter en de gemiddelde diepgang 3.86 meter. Het schip is be wapend met vier snelvuurkanonnen van 12 cm met een vuursnelheid van ruim 50 schoten per minuut, die zowel tegen zee- als luchtdoelen kunnen wor den gebruikt. De bewapening ter be strijding van onderzeeboten is verwant aan het raketwapen. De „Holland" is op 11 April van het vorige jaar te water gelaten. Tot commandant is aangewezen kapi tein-luitenant ter zee D. J. van Door- ninck. De Nederlandse kustvaarder Gruno arriveerde gisteren uit Amstedam om een deel over te nemen van de lading der in de Binnenhaven liggende Hunze-boten.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5