Tegenstelling Romme-Burger in het middelpunt Verhoging van de Schouwense dijk nagenoeg voltooid Conferentie in Berlijn gaat als een nachtkaars uit Wervingsactie Staatsmijnen in Zaanstreek stopgezet Kamer wil samenwerking in huidig kabinet handhaven Eindelijk WaMgfeg 1,7 Febr. 1954 VERENIGDENOORDNOLLANDSE DAGBLADEN 79e JaarganSNo- 1370 Marijke morgen zeven jaar Russen stelden in de IJmuidense treilers belang De heer Louwes doet verwijt aan de regering Het blijft vriezen Kleurige keur van bloeiende bollen in Bovenkarspel Overval op een boerenleenbank Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Politieke beschouwingen in Eerste Kamer Twee ontmoetingen Waren dijken te zwak? Bescherming van gebied van 9600 ha Kosten bedragen 3 a 4 millioen WEERBERICHT Onwerkelijke concessie van Molotov Morgen rou w'-fakkel optocht in West-Berlijn DE. vier ministers in Berlijn z(jn het gisteren weer niet eens geworden over het Oostenrijkse staatsverdrag, doch zij hebben een laatste kansje open gelaten, dat op de laatste dag van de conferentie nog een compromis gevon den zal worden. Molotov heeft ook Dinsdag, ondanks een nieuw beroep van zijn tegenstanders, vastgehouden aan zijn eisen van een militaire neu traliteit van Oostenrijk en van een voortzetting van de bezetting totdat een vredesverdrag met Duitsland gesloten zal zijn. De enige concessie, die hij aan het einde van de zitting deed, was dat de Sovjet-Unie zich bereid verklaarde in 1955 nog eens te onderhandelen over het tijdstip, waarop de troepen uit Oos tenrijk zouden worden teruggeroepen. Dulles antwoordde daarop echter, dat deze concessie in werkelijkheid niets te betekenen had, daar de Sovjet-Unie in staat zou blijven ook in 1955 een ont ruiming van het land te weigeren. On danks het feit, dat de standpunten niet nader tot elkaar konden worden ge bracht, besloten de ministers morgen, op de laatste dag van de conferentie, nogmaals het debat over Oostenrijk te hervatten. DE ministers zouden vanmorgen weer in geheime zitting bijeenkomen om de mogelijkheid van een conferentie over Korea, met deelneming van Rood China, onder het oog te zien. Dit is volgens een verklaring van Franse zijde „het enige punt, waarover op de conferentie werkelijk onderhandeld is". Vanmiddag komt de Europese veiligheid nogmaals aan de orde. Na audiëntie bij Minister De kassier overwon Drie nieuwe gevallen van alastrim Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 CWJIUltT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 (Van onze parlementaire redacteur) 20 BEWOGEN ALS de algemene beschouwingen over de Rijksbegro ting voor 1954 in de Tweede Kamer bij tijd en wijle waren daar stond de kwestie van de vrije loonvorming, door de R.K. fractievoor zitter prof. Romme in een later weer ingetrokken motie vastgelegd, in het middelpunt zo rustig en zo langs de lijnen van geleidelijkheid verliepen de algemene beraadslagingen over deze begroting in de Eerste Kamer. Dinsdagmiddag is ermede begonnen. Toch groepeerden ook hier de redevoeringen, voor zover zij althans de politieke constellatie in ons land tot onderwerp hadden, om een vast punt en wel om het openbare dispuut, dat de laatste tijd gaande is tussen prof. Romme en de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., mr Burger. Zoals uit verschillende krantenberichten gebleken is, heeft laatst genoemde in deze polemiek, die als uitgangspunt had het bestaans recht van de confessionele partijen, aan prof. Romme verweten, dat diens sociaal-economische politiek onduidelijk is en dat zijn voor naamste streven gericht is op het bewareri van de Katholieke eenheid, met opoffering desnoods van andere, gewichtige belangen. En prof. Romme van zijn 'kant sommeerde mr Burger zich nauwkeurig uit te laten over de levensbeschouwelijke richting van de P.v.d.A., waarbij hij zijn volgelingen tevens tegen deze partij ten strijde riep. (Foto Jos Zandvoort) De IJmuidense treiter „Herman" IJm. 2 heeft op de Noordzee ter hoog te van de 60ste breedtegraad een iet wat vreemde ontmoeting gehad met een Russische treiler, die ais merk teken M. 416 en de naam „Mijknahc" droeg. Het schip heeft de „Herman" enige tijd vergezeld en de treiler daarna aan bakboordzijde aangevaren, waardoor de verschansing over een lengte van tien meter werd ontzet en gescheurd. Toen de IJm. 2 Donderdag jl. aan het vissen was begon het Russische schip aan bakboordzijde met de „Herman" op te varen. Op een afstand van onge veer twintig meter werd vanaf de brug met kijkers voortdurend naar de Ne derlandse treiler getuurd. Laat in de middag kwam het Russische schip plotseling recht op de „Herman" toe en raakte hem aan bakboordzijde. Aan gezien het vistuig uit stond kon de treiler niet stoppen. De Russen, zo deelde de bemanning van de „Herman" ons mede, trokken zich van de aanvaring niets aan en voeren normaal door. Ook de IJmui dense treiler „Maria van Hattum" heeft gemeld, dat dezelfde Russische treiler ruim drie kwartier met hem was opgevaren. ]~EN verheffende indruk heeft dit bak keleien tussen vrienden, die in het zelfde huis samenwonen, blijkbaar niet op de overige politieke groeperingen gemaakt, want de Christelijk-historische heer Kolff betreurde in zijn begrotings- speech, dat PvdA en KVP meer op el kaar afgeven dan dat zij doen aan ge paste zelfcritiek. Spanning vond deze afgevaardigde niet erg, maar zij mag niet tot een breuk leiden. Scherven brengen in dit geval stellig geen geluk. Prof. Molenaar van de VVD dacht et- eigenlijk niet anders over. Hij ver wachtte geen heil van de polemiek en noemde het gekrakeel spelen met vuur. Partijen, die samenwerken, moeten bui ten het parlement de nodige beperking in acht nemen en zich beheersen, waar schuwde hij. Mr dr In 't Veld, de fractievoorzitter van de PvdA en dus min of meer par tij in deze aangewakkerde tegenstelling, begreep niet, wat prof. Romme met zijn „wanhoopspolitiek" wilde. Hij was het eens met de „Nieuwe Eeuw", het B.K. weekblad, dat prof. Romme de les heeft gelezen en dat nog al eens in de Kamer geciteerd werd dat de PvdA niet in het minst door de aanvallen van de Ka tholieke fractieleider wordt getroffen. Enkele interessante punten kwamen uit dit politieke debat te voorschijn. De heer Kolff zeide, met voldoening ken nis genomen te hebben van een socia listische uitspraak, dat de PvdA geen voorstandster is van een allesomvat tende staatsdirigisme. maar wel van een ontplooiing van de vrije persoonlijkheid. Kijk eens aan, vond de heer Kolff, wel licht is dan op een gróter aantal pun ten samenwerking tussen CHU en PvdA mogelijk dan tot dusver. HE heer Molenaar liet zich verleiden tot een korte uiteenzeting van de houding, die de WD ten opzichte van de verschillende levensbeschouwingen aanneemt en de heer In 't Veld volgde prompt met een verklaring in dezelfde geest ten aanzien van de PvdA. Dat waren dus positieve bijdragen tot een beter leren kennen van de partij- vrhoudingen in ons land. (Zie verder elders in dit blad) (Van onze parlementaire redacteur) IN scherpe bewoordingen heeft mr dr Kolff van de C.H.U. zich Dinsdag middag in de Eerste Kamer uitgelaten over de nota, die de heer Louwes (V.V.D.) aan het Voorlopig Verslag betreffende de Rijksbegroting voor 1954 heeft doen toevoegen. De heer Louwes beschuldigt daarin de regering en la gere publiekrechtelijke organen en en kele diensten van nalatigheid. Zij heb ben niet tijdig gezorgd voor verhoging en versterking van onze dijken. Niet alleen noemde de heer Kolff de indiening van deze nota onbegrijpelijk na de uitvoerige gedachtenwisseling, die reeds in de Kamer over de erin te'r sprake gebrachte punten gevoerd is, maar bovendien vestigde hij de aan dacht op een redevoering van de par tijgenoot van de heer Louwes, het Eerste Kamerlid baron de Vos van Steenwijk, die tot geheel tegenover gestelde conclusies kwam. Door het intreden van een nieuwe vorstperiode is de autodienst van Monnikendam naar Marken over de Gouwzee hersteld Op het ijs, dat zich in goede conditie bevindt, is een baan uitgezet. Bij doorgaand vriezend weer worden Zondag vele bezoekers op het eiland verwacht. QMTRENT de toekomstige toestand van het eiland Schouwen-Duiveland kan, zolang de afsluiting van de zee armen nog in studie is, niets met ze kerheid worden gezegd. Wel staat vast, dat de waterstaatkundige toestand van het eiland nog geruime tijd ongewij zigd zal blijven. Gedurende deze tijd, zal de Schouwense Dijk als slaperdijk dienst doen en bij een eventuele her haling van de Februari-ramp als vluchtplaats voor mensen en vee ge bruikt -worden. Intussen is over de verhoging van de dijk misverstand ge rezen. Waarom, zo vraagt men zich af. moet aan deze dijk zoveel ten koste worden gelegd, nu hij niet een directe kering tegen het buitenwater is? Reeds in haar eerste interim-advies deelde de Delta-commissie aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat mede, dat naar haar oordeel met spoed tot verhoging van 5 m. plus N.A.P. en tot verzwaring van de dijk moest wor den overgegaan. De regering acht de hoge kosten (3 a 4.000.000 gulden) ver antwoord, want de dijk vormt een on derdeel van de tegenwoordige en toe komstige beveiliging van het 9600 ha metende gebied, waarin ongeveer 12.000 mensen wonen. Het bestaat voor 76 pet uit bouwland, 16 pet uit grasland en voor 6 pet uit tuinbouwgronden. Voor de ramp telde de veestapel 5000 run deren. AJOCHT de Deltacommissie uiteinde- lijk adviseren tot afsluiting der zeearmen, waarbij ook Schouwen-Dui veland betrokken zou zijn, dan krijgt de Schouwense dijk een belangrijke functie. De buitendijken, die buiten de Verwachting tot hedenavond: MINDER BEWOLKING Overwegend droog weer met plaatselijk flinke opklaringen Zwakke tot matige Noordooste lijke wind. In de ochtend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt. Donderdag: Zon op 7.51, onder 17.58 Maan op 7.44. onder 7.44 Het ziet er naar uit dat het de komende 24 uur blijft vriezen. De dooi heeft in de meeste delen van ons land gister middag reeds plaats moeten maken voor vorst. Of na vanavond verandering in de weersituatie zal optreden, valt nog niet te zeggen. Het KNMI verwacht slechts lichte vorst. Nu het weer het komende etmaal blijft zoals het thans is, zullen vandaag in Friesland verschei dene autobusdiensten, die tijdens de dooi grotendeels werden gestaakt, wor den hervat. afsluiting komen te liggen, zullen met de afsluitdijk zelf, uiteraard de eerste waterkerende dijken worden. In een keten van twee keringen ontbreekt er een, die Duiveland aan de Westzijde kan beschermen. De Schouwense Dijk is aangewezen deze functie te vervul len. Verhoging en verzwaring passen dus ook in de eventuële plannen tot afsluiting van de zeearmen. Benden van de Mau Mau hebben in het Emboe-reservaat negen christelijke scholen platgebrand. Het reservaat ligt op de Zuidelijke helling van de Kenia- berg. De zitting van gisteren werd met on gewone belangstelling tegemoet ge zien, aangezien dr Figl, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, vóór de vergadering zowel Dulles als Molo- tóv had gesproken. Verrassingen ble ven echter ook nu uit. Dr Figl bracht (Eigen bericht) ZAANDAM. - Op verzoek van de Algemene Werkgevers-vereniging lieeft minister Suurhoff een delegatie van de Zaanse werkgevers en het secretariaat van de Alg. Werkgevers-vereniging in audiëntie ontvangen, waarbij van Werkgevers-zijde werd gewezen op: le. het ongewenste van de wervingsactie van de Staatsmijnen in de Zaanstreek, gezien de krappe arbeidsmarkt, welke hier reeds bestaat en 2e. de onjuistheid, dal door het Rijksarbeidsbureau of Gewes telijk Arbeidsbureau aan een dergelijke actie medewerking zou worden verleend. Hoewel minister Suurhoff hierop antwoordde uiteraard niet de bevoegdheid te bezitten om de Directie van de Staatsmijnen der gelijke wervingsacties te verbieden, was hij het met de Zaanse werkgevers eens, dat in die rayons, waarin reeds een tekort aan arbeidskrachten" voor de bestaande industrieën zich voordoet, een dergelijke actie beter achterwege gelaten zou kunnen worden en de minister zag het dan ook als een taak van de Gewestelijke Arbeidsbureaux, om de directie van de Staatsmijnen slechts over dé al of niet bestaande mogelijkheden ter plaatse in te lichten en genoemde directie de daartoe benodigde gegevens te verstrekken, doch zich van verdere actieve medewerking te onthouden. Het resultaat van de verschillende besprekingen is geweest, dat de wervingsactie van de Staatsmijnen in de Zaanstreek, na de eerste van opzet gewijzigde voorlichtingsavond te Wormer, vol ledig is stopgezet. de conferentie het oordeel van de Oos tenrijkse regering over de Russische eisen. Het bleef een „plechtig" onaan vaardbaar tegenover de beide Russische verlangens. De Oostenrijkse minister keerde zich nogmaals tegen het Russische argu ment, dat een voortzetting van de be zetting nodig is wegens een nieuw ge vaar voor een „Anschluss". Hij her haalde ook zijn oproep tot de minis ters, in Oostenrijk een vredesverdrag te stellen ,die ver zichtbaar zou zijn en waarvan de invloed nog verder zou uitstralen." Denoodkreet van de Oostenrijkse minister maakte evenwel geen indruk op Molotov. die vasthield aan zijn standpunt. Tevoren had de communis tische pers van Oost Berlijn de Ame rikaanse regering er van beschuldigd, dat zij Oostenrijk tot een Amerikaans bolwerk wilde maken. Alle drie de Westelijke ministers hebben ook giste ren het standpunt der Oostenrijkse re gering met kracht ondersteund. Eerst aan het einde van het debat kwam Molotov met zijn nieuwe voorstel om de aftocht der troepen uit Oostenrijk in 1955 opnieuw in overweging te ne men. De woordvoerder van de Russische delegatie verklaarde na afloop der zit ting, dat Molotov daarmee een be langrijke concessie had gedaan. De Britse woordvoerder concludeerde ech ter, dat men ook in deze zitting geen streep verder gekomen was. Volgens de spreker der Franse delegatie voerde Molotov obstructie. De vakbond voor West-Berlijn heeft zijn leden opgeroepen om Don derdagavond een zwijgzame fakkelop tocht te organiseren teneinde de teleur stelling over het negatieve verloop der besprekingen over het Duitse probleem tot uitdrukking te brengen. Gisteravond om ongeveer half ne pen is de kassier van de boerenleen bank te Made (Nbr.) in zijn kantoor door twee personen overvallen. Een van de overvallers plaatste een re volver op het hoofd van de kassier Deze behield evenwel zijn tegenwoor digheid van geest en wist het wapen te bemachtigen. In een hevig gevecht met een van zijn belagers kreeg hij een tweede wapen in handen, bene vens een gummistok. Achteraf bleken het alarmpistolen te zijn. De twee aanvallers, die niet gemas kerd waren, sloegen op de vlucht met achterlating van een aktentas. Zij ver dwenen in een verderop geparkeerde luxe auto, waarvan het nummer niet precies door de aangevallene kon worden opgegeven. Door het resoluut optreden van de kassier is het de heren niet gelukt iets mee te nemen. De drie personen, die Maandag te 's-Gravenhage in observatie zijn geno men omdat men vreesde dat zij met alastrim waren besmet, blijken aan deze ziekte te lijden. Voorts heeft men weer iemand in observatie moeten nemen. Het aantal patiënten bedraagt nu 23. Er zijn drie personen in observatie. Gisteren, de laatste dag van voorbereiding, gaf de Westfrie- se Flora te Bovenkarspel dit beeld te zien. Vier van de vele tuinders, die geheel belangeloos medewerkten om de honderden kisten met tulpen te brengen naar de plaats van bestemming. (Studio Flevo) Maandagavond zijn de juwelen van een Mexicaanse filmster, ter waarde van 8 millioen cruzeiros 1.600.000 gul den uit haar hotelkamer te Sao Paulo gestolen. De filmster, Ninon Sevilha woonde een internationaal filmfestival bij. ]\|IET alleen de Nederlanders in In donesië zelf, doch ook wij in het vroegere „moederland" namen de laatste weken met groeiende onge rustheid kennis van een reeks van arrestaties van Nederlandse staats burgers door de Indonesische politie. Temeer omdat omtrent de reden van deze aanhoudingen door Djakarta nau welijks een enkele vage aanduiding werd gegeven. Er werd iets gezegd over relaties van de gearresteerden met de Darul Islam en het optreden van benden. Doch voor de rest deed Djakarta er het zwijgen toe. Zeven maal vroeg het Nederlandse Hoge Commissariaat de Indonesische autoriteiten om nadere inlichtingen over de arrestaties van ongeveer der tig Nederlanders. Er werd ternauwer nood op gereageerd. Een dergelijke houding van de Indo nesische overheid moet vooral in de nieuwe staat zélf de sfeer van samen werking tussen de er nog werkende Nederlanders en de Indonesische ge meenschap schaden. Onrust en gevoel van onzekerheid inzake persoonlijke vrijheid (wij denken ook aan de vreemde hotelkwestie in Surabaja en de daarmee verband houdende arres tatie van een Nederlands journalist, die meende zijn normale taak te ver richten) belemmeren niet alleen de stimulerende activiteit van de in de staat-in-opbouw werkende buitenlan ders doch zijn bovendien voor dit land zélf in hoge mate nadelig. Dit omdat dergelijke factoren afstotend zullen werken ten aanzien van de voor Indonesië onontbeerlijke, door het buitenland toe te dienen, materiële en financiële injecties. Er moet een sfeer van vertrouwen worden opge bouwd en deze bereikt Djakarta niet door niet in het openbaar gemotiveer de vrijheidsberoving. Hoewel de Oosterse mentaliteit voor de omgang geduld en tact eist, wekte het verwondering, dat er van de zijde van Den Haag geen krachti ger geluid naar aanleiding van deze methode van arresteren werd verno men. Let wel, wij blijven hier geheel buiten de ten aanzien van de betrok kenen hangende schuldvraag. Doch eindelijk dan is dit. protest gekomen. Namens de Nederlandse regering heeft graaf Van Bijlandt Maandag op het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken een krachtige protest nota doen overhandigen over het uit blijven van de omtrent de arrestaties gevraagde uitvoerige inlichtingen. Te vens wordt ongenoegen uitgesproken over het feit, dat het Hoge Commissa riaat de Nederlanders niet de gebn '- kelijke consulaire bijstand mocht ver lenen en de gearresteerden niet in de gelegenheid zijn gesteld wensen om trent rechtskundige bijstand kenbaar te maken. Dit druist in tegen de juis te gang van zaken in een goede recht staat. Een uitvoerig en bevredigend antwoord dient op zijn minst op deze Nederlandse pota te worden gegeven Om over excuses dan maar te zwii- gen. „lat. hf lotu van de gearresteerde Nederlanders betreft, mag gezien de integriteit van de Indonesische rech- werdWh verleden meermalen werd bewezen, ook thans worden ge hoopt op een behandeling, die ver ver wijderd zal blijven van onverkwikke- tlment 8 d°°r politiek

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1