KVP wil de volwassen ontplooiing van de mens bevorderen In kort bestek ABDIJSIROOP DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Chefarine 4 Minister Staf vol vertrouwen in Washington aangekomen Belastingverlaging niet altijd doeltreffend Urgente problemen voor land en tuinbouw HüESTUs NACHTS? Bloemluister in Lisse ALBERT HEIJN Steun gevraagd voor koolbouw Gemeenten krijgen vergoeding voor BB-uitrustingen Griepbeslrijding mei 4 middelen iegelijk! Arrestanten gaven steun aan benden Staat in appèl in de zaak-Hoa Moa Staking in Javaanse havens ten einde Geen pessimisme voor de komende crisis Meer efficiency op de departementen Royale gemeenten Collectieve inzending uit Andijk Twee en een half jaar voor oplichter Prijsverlaging levensmiddelen Handhaving van de kwaliteit Termijn van bewaring van verdachten Weer stromij t in brand te Oud-Gastel Een druk programma DE minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf ,is gisteren te Washington aangekomen, nadat hij in New-York was overgestapt in een Amerikaans militair vliegtuig. Vandaag beginnen in de hoofdstad van de Ver. Staten zijn besprekingen op het ministerie van Defensie. Ook zal de minister president Eisenhower ontmoeten. Aan een hier na volgend noenmaal zou minister Staf de versierselen van het grootkruis in de orde van Oranje Nassau overhan digen aan generaal James van Fleet, dit uit erkentelijkheid voor zijn lei ding van de Amerikaanse en Neder landse troepen in Korea. Morgen heeft de minister een noenmaal met zijn collega Wilson. Het bezoek aan admi raal McCormick is vastgesteld op Vrij dag. Minister Staf zal Maandag vertrek ken voor een reis langs militaire bases en inrichtingen in de Ver. Staten. Maak los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Wongsonegoro zegt: WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 (Vervolg van pag. 1) Ook winst achten wij de duidelijke uitspraken van de heren Kolff en Mo lenaar, dat de tegenwoordige samen werking in het Kabinet gecontinueerd behoort te worden, omdat zij het beste is, wat Nederland onder te tegenwoor dige omstandigheden politiek kan op brengen. Het is niet onmogelijk, dat deze verklaringen in waarde stijgen, naarmate zij ouder worden en dat ze Uog eens voor de dag gehaald worden 8ls er weer een nieuw kabinet moet worden samengesteld en de geboorte daarvan met pijnlijke weeën gepaard gaat. Tenslotte is het ook goed er kennis van te nemen, dat noch de heer Kolff, noch de heer Molenaar iets moet heb ben van een conservatieve concentratie, die mr Burger als een soort spookachtig alternatief had gesteld voor het spaak lopen van de rooms-rode samenwer king. Wij zijn niet conservatief beweer den de heren. Mr Kolff had echter nog wel een enkel lonkje over voor „de derde macht", waaronder prof Oud in dertijd heeft willen samenvatten zijn VVD met de KVP, de CH en de AR. DROF. HELLEMA (AR) hield zich buiten dit politieke debat. Mijn frac tievoorzitter heeft bij het eerste optre den van dit Kabinet al zijn zienswijze verkondigd, zeide hij. Met de viering van het 75-jarig bestaan van de Anti- revolutionnaire Partij in zicht had hij nog minder behoefte zich te mengen in de heftige discussie tussen prof. Romme en mr Burger overhet bestaans recht der confessionele partijen. Van onze parlementaire redacteur) DB regering heeft een plan de campagne gereed, dat bedoelt meer efficiency op de departe menten in te voeren. Prof. Mole naar van de V.V.D. deelde dit Dinsdagmiddag in de Eerste Ka mer mee. Hij had de gelegenheid gehad er op het ministerie van Financiën kennis van te nemen. Het zal een bezuiniging in de ad ministratie brengen, die prof. Mo lenaar belangrijk achtte. De afgevaardigde opperde het denkbeeld van overlegging van het plan door de regering aan de Staten-Generaal, opdat de Kamer leden -er hun opmerkingen over zouden kunnen maken. Hij kon zich indenken, dat de doorvoe ring van de bezuinigingen op de departementen op verzet zou stuiten en dat de regering in dat geval de morele steun van het parlement op prijs zou stellen. Prof. Molenaar meende, dat van vereenvoudiging van de admini stratie weinig terecht zou komen, als de secretaris-generaal te dien aanzien te weinig kennis bezit. Deze functionaris zal met over wicht, tact en doorzetting moe ten optreden. De Oostduitse veiligheidspolitie maakt gebruik van aantrekkelijke meisjes, om te weten te komen wat de Westelijke journalisten in Berlijn den ken van de conferentie der Grote Vier, wat hun politieke denkbeelden zijn en meer van dien aard. Doordat een vlam in een bak met petroleum sloeg, die op een electrisch comfoor in een garage te Rijswijk stond, heeft een veertienjarige leerling-monteur ern stige brandwonden aan handen en voeten opgelopen. De jongen ligt in het ziekenhuis. Drie Joodse leiders in Hongarije, die beschuldigd waren van zionistische activiteit, zijn vrijge sproken en op vrije voeten gesteld. In Den Haag is een dienstbode bij het ramenlappen uitgegleden en van vijf meter hoogte gevallen. Zij is met in wendige pijnen in een ziekenhuis op genomen. V- Engeland werkt momen teel met grote kracht aan de opbouw van een zendersysteem voor frequen tie-modulatie. Dit zal drie program ma's uitzenden. Twee broers, die een reeks inbraken in Hilversum op hun geweten hadden, zijn door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld. De oudste kreeg een jaar gevangenis straf, de jongste een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Fabrieks- en landarbeiders in Midden-Italië en het gebied van Rome zijn Dinsdag voor een etmaal in staking gegaan. Bus- en trambestuurders in Rome staakten vijf uur. Soortgelijke sta kingen zullen in andere delen van het land volgen. Twee jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering is voor de Haagse rechtbank geëist tegen een werktuigkundige, die verschillende personen voor aanzien lijke bedragen had opgelicht. De man was reeds dertien maal veroordeeld. In Rome zijn gisteren 500 vnl. jeug dige demonstranten aangehouden, die communistische liederen zongen en pamfletten uitdeelden. De politie had alle betogingen en bijeenkomsten ver boden. Het Libanese kabinet heeft zijn ontslag aangeboden. Dezer dagen werd een dorp in het Noorden van Chili door zware regens getroffen, waardoor alle 130 woningen werden weggevaagd. De bewoners wisten zich op een na te redden. Gisteren herdacht men in België de twintigste jaardag van de tragische dood van de zo beminde ko ning Albert. Ter nagedachtenis aan de koning zal een grote bibliotheek wor den gebouwd, waarvoor koning Bou- dewijn gisteren de eerste steen legde. Twee in Tsjechoslowakije gevangen zittende Zwitsers zijn gisteren in vrij heid gesteld. De rest van hun straf werd door president Zapotocky kwijt gescholden. In Nairobi (Kenya) zijn weer drie Kikoejoes terechtgesteld. Hij besteedde aandacht aan het fi nanciële beleid van de regering, waar bij hij, vrezende dat op de periode van hoogconjunctuur een baisse zal volgen® aandrong op zuinigheid bij de over heidsuitgaven; op het samenstellen van begrotingen over langere termijn voor die departementen, die doorgaans uit gaven doen, bestemd voor een langere termijn, zoais Onderwijs, Sociale Zaken en Waterstaat; op het vergroten van het inkomstengebied van de lagere publiek rechtelijke lichamen en op het achter wege laten van fiscale maatregelen, die het beschikbaar stellen van risico dragend kapitaal belemmeren. pROF. MOLENAAR pleitte voor een snellere huurverhoging en snellere woningbouw en voor belastingverlaging en hij beval revoluatie van de gulden aan, vooral ten bate van de gepension- neerden en de middengroepen, die er hun koopkracht door zullen zien ver meerderen. Ook hij noemde drastische bezuini ging op de overheidsuitgaven noodza kelijk. Evenals prof. Hellema zag mr dr In 't Veld een depressie in het verschiet er zijn symptomen in Amerika die haar aankondigen maar de grote kracht proef verwachtte hij pas na 1960, als de wereld de terugslag van de oorlog te boven is. Deze afgevaardigde beval krotopruiming en kernverbetering aan en hij opperde het denkbeeld om op de 5de Mei feestelijkheden in verschillende plaatsen te organiseren ten dienste van geldinzamelingen voor de „verplaatste personen". JN de avondvergadering gaf de fractie voorzitter van de KVP, de heer Krop man, naar aanleiding van wat hij noemde de nogal onvriendelijke ge- dachtenwisseling tussen de heren Romme en Burger, opheldering over de positie van de KVP in ons staats kundig bestel en meer in het algemeen over het bestaansrecht van de confes sionele partijen. „De KVP ziet de mens als een tota liteit", zo betoogde hij, dus niet onder scheiden in de naar materiële welvaart strevende individu, de geestelijk leven de mens, de draver van primaire en secundaire driften, enz. De KVP wil komen tot de ontplooiing van de vol waardige mens, wiens bestemming het is God te dienen. Het herstel van de maatschappelijke orde is alleen te bereiken door te leven en te handelen ook in het staatkundig leven naar de beginse len van het evangelie. Er is dus een wezenlijk onderscheid tussen de PvdA en de VVD enerzijds en de KVP en de overige confessionele partijen ander zijds. HET bestaansrecht van de niet con fessionele groeperingen erkende de heer Kropman intussen volmondig, al u hij het, omdat hun beginselen niét tot het door hem gestelde doel leiden, bestrijden. De overige sprekers, die Dinsdagavond aan het woord kwamen, hielden financiële beschouwingen, waarbij de regering er uitstekend af kwam. De Christelijk-Historische heer Pollcma bijvoorbeeld, die er over klaagde, dat de hoge rijksuitgaven het voeren van een effectieve begrotings- politiek belemmeren, verzekerde, dat deze minister van Financiën zijn ver trouwen had en dat dit vertrouwen nog zal woruen versterkt, als de uit gaven worden beperkt. Dat klonk in ieder geval vriende lijker dan de bewering van professor Molenaar, dat hij tegenover het beleid van minister Van de Kieft, die een sleutelpositie inneemt, zeer critisch staat. j~)E heer van Tilburg (PvdA) was van oordeel, dat de belastingverlaging ter stimulering van de investeringen ten bate van de werkgelegenheid lang niet overal doeltreffend- is. De heer Teu- lings daarentegen betoogde in een zeer lang en in de Eerste Kamer eigenlijk weinig passend financieel betoog dat de fiscale druk belemmerend op de investering van risicodragend kapitaal werkt. Ten aanzien van een- komende crisis was hij in het geheel niet pessimistisch gestemd, en zijn uiteenzetting over de bezuiniging op de overheidsuitgaven, zal minister Van de Kieft wel met in stemming aangehoord hebben. Zuinigheid is geboden, zeker, maar het is onmogelijk om door efficiëncy en het uitsluiten van verspilling mil- lioenen te besparen. Ook wat het wel tot de overheid ge richte verwijt betreft, dat zij zich ver rijkt met de hoge en te hoog geraamde belastingopbrengsten vond de bewinds- Hoe kunt gij Uw lichaam de zo hoog nodige rust schenken als gij groot deel van de nacht rechtop in bed zit te hoesten? Als een heer lijke balsem voor Uw aangetaste luchtwegen werkt de al door drie geslachten geprezen AKKERS - 'i Werelds besu hoestsiroop - (Advertentie, (Van onze parlementaire redacteur) IN de Eerste Kamer betwijfelde de anti-revolutionnaire prof. Hellema het Dinsdagmiddag, of door de lagere publiekrechte lijke lichamen en met name door de gemeenten wel zuinig genoeg met het geld wordt omgespron gen. Dat zijn vrees niet ongegrond was, toonde hij met enige voor beelden aan. Den Haag heeft plannen ge maakt voor de aanleg van een cultureel centrum kotten veer tig millioen! Hoe zal men dit ex ploitabel kunnen maken? In de Dierentuinzaal bezit Den Haag een grote zaal, geschikt voor vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten. Toch wil de ge meente het complex afbreken, om er een nieuw provinciehuis te bouwen. Een gemeente van 1900 zielen wil een goede villa slopen, om er een raadhuis voor in de plaats te bouwen De Apollolaan in Amsterdam heeft men met klinkers bestraat. Arbeiders onder een afdakje heb ben alle naden één voor één met pek dichtgegoten. Het gemeente bestuur vond klinkers meer'pas sen bij de villabouw in de omge ving dan asphalt. Wat dit alles kosten zal? man van Financiën aan zijn zïjde. Met aller instemming zijn die gelden be steed, zo zeide hij, aan de schadever goedingen aan watersnoodslachtoffers en aan verdere vermindering van de staatsschuld. Nog nooit is in het hart van de bol lenstreek een zo uitgebreide en rijk ge varieerde winterten toonstelling gehou den als degenen, die gisteren in de bloemlusthallen te Lisse door de se cretaris-generaal van het ministerie van Financiën mr H. A. M. van den Dries werd geopend. Vijf dagen lang zal men er de meest exquise soorten en de nieuwste variaties yan bollen- bloemen kunnen bewonderen. Ondanks de kwalijke winter zijn de organisato ren er in geslaagd om op de 4000 vier kante meter der bollen een lentetuin te scheppen. Zulks dank zij de kwekers uit geheel Nederland ,die hun beste bloemen, gebroeid onder de moeilijk ste omstandigheden inzonden en dank zij de architecten Carl van Empelen en H. Buurman, die uit de kostelijke bloemenschat een waarlijke bloemen tuin schiepen. In zijn toespraak felici teerde mr Van den Dries de afdelin gen Lisse en Hillegom met haar 75ste verjaardag in de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloemencultuur en het resultaat van de vanwege dit jubileum ingerichte 25ste tentoonstel ling te Lisse. Behalve de collectieve in zendingen uit Lisse-Hillegom en uit Andijk werden, naast de persoonlijke inzendingen, de kweekproducten om strijd bewonderd. De rechtbank te Amsterdam heeft de ^9-jarige Amsterdamse fotograaf J. J. V„ een ex-conferencier en humorist, die in een tijdsbestek van zes jaar een thans 70-jarige oud-deurwaarder te Amsterdam voor in totaal minstens f 60.000 heeft opgelicht, veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De Officier van Justitie had voor „deze laaghartige oplichting ten na dele van een oude man" de maximum straf van drie jaar geëist. HoficverancieJ maar bovenal De sterke prij svefTS^Wj^an -eèn aantal belangrijke levensmiddeléttdoor Albert Heijn aan het Nederiandse»j)ubliek ge bracht, zijn opduidelijkèawijze begrepen en gewaardeerd. Hét js-geweldi'g»druk in de A. H. winkels? De vraag werd echter,5gestel<f,.kan-dit nu wel tegen deze lagesprijzen, gaat dit niet ten koste van dekwaliteit# Daax is maar één antwoordhop, nfl. A'lbeit Heijn met zijn meer dat®f>5 jarige re putatie, garandeert U' dfeuprima kwa liteit van ieder artikel. In het grote A.H. fab'riekscomplex waakt een uitgebreid laboratorium met een staf van bekwame deskundigen over Uw belangen voor» een constante pfïma'kjvaliteit. Hier wordt alles gecon- .rróleerd' wat '.binnenkomt en wordt af geleverd en is men steeds rusteloos bezigde kwaliteit noghogerop te voeren. Door een enorme productie en grote omzet kan A'lberti Heijn zijn prijzen lager stellen. Het is dus niet alleen zo, dat men «eet voordeliger winkelt bij Albert Heijn,het kopen in de bekende A. H. winkels geeft de Nederlandse huisvrouw bovendien de zekerheid „steeds de beste voeding voor haar gezin" te ontvangen. maakt U het leven goedkoper. (Advertentie, Ing. Med) In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer met betrekking tot de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zijn tal van vragen aan de orde gesteld met betrekking tot het agrarisch beleid. Zo wej-d door enkele leden ge vraagd of de minister geen termen aan wezig achtte om reeds thans steun te verlenen aan de talrijke grove-teelt tuinders, die in moeilijke omstandighe den verkeren, o.a. ten gevolge van de lage prjjs en geringe afzet van de be- waarkool. Andere leden vroegen, welke stappen de minister nog denkt te ondernemen ten einde de zeer nadelige gevolgen van de verhoogde invoerrechten op de in voer van verschillende tuinbouwpro ducten in Engeland enigermate té ver zachten. Gaarne wilden sommige leden de mi nister steunen bij zijn pogingeq om deze overschotten op te ruimen door ze ter beschikking te stellen voor die ge bieden, waar vele mensen door honger en gebrek ten onder gaan. Hoewel deze oplossing op het eerste gezicht voor de hand ligt en eenvoudig van structuur schijnt, zal de uitvoering nog wel op vele problemen stuiten. Waarom geen volwaardige melk? Vele leden had het teleurgesteld, dat de minister in de Tweede Kamer zich niet bereid heeft verklaard, toe te staan, dat naast de gestandaardiseerde melk met een vetgehalte van 2,5% ook melk met een gehalte van 3,5% vet in consumptie kan worden gebracht. Zij konden niet inzien, waaroip het Neder landse volk geen volwaardige melk kan verkrijgen in een land met een groot overschot. Verscheidene leden merkten hierte genover op, dat, alvorens maatregelen in deze geest te nemen, dit vraagstuk wel ernstig mag worden onderzocht, en met name de kwestie, of de voordelen, welke uit het niet gedeeltelijk ontvet ten der melk voor de volksgezondheid zouden voortspruiten, wel zo groot zou den zijn, dat deze het verlenen van be langrijk subsidie van staatswege eco nomisch zouden rechtvaardigen. Gevaren voor de fruitteelt Enige leden wensten er de aandacht op te vestigen, dat de opvatting, welke ook bij officiële instanties wel bestaan, dat hét met de financiële toestand der Nederlandse fruittelers nog niet zo slecht is gesteld, met de werkelijkheid zeker niet in overeenstemming is. Door de sterke na-oorlogse uitbreiding van het areaal en de veel hogere opbreng sten per ha ten gevolge van moderne cultuurzorgen is de totale hoeveelheid fruit hier te lande zodanig gestegen, dat een zeer groot quantum moet wor den geëxporteerd, terwijl de export van ons fruit op allerlei wijzen wordt be moeilijkt. Ernstige bezwaren zouden dan ook worden ondervonden, wanneer bovendien nog de afzet in het binnen land door vergroting van de invoer van buitenlands fruit zou worden belem merd. Deze leden vroegen te dezen aanzien de meest ernstige aandacht van de mi nister voor wat van Amerikaanse zijde voor plannen worden gekoesterd om de vooroorlogse markten voor Amerikaans fruit „dat van prima kwaliteit is en tegen zeer concurrerende prijzen zal worden verkocht" weder te heroveren. De Hoge Raad heeft uitgesproken, dat een bevel van verlenging der ge vangenhouding ook voor een kortere termijn dan dertig dagen kan worden gelast. Het gerechtshof te Amsterdam had nl. een beschikking van de recht bank aldaar, waarbij de gevangenhou ding van een verdachte in het Huis van. Bewaring werd gelast voor een termijn van tien dagen, vernietigd. Het hof oordeelde nl. dat de wet niet toelaat dat wordt afgeweken van de termijn van dertig dagen verlenging genoemd in art. 67 van het Wetboek van Strafvordering. De Hoge Raad was echter van oordeel, dat deze ge vangenhouding ook voor kortere ter mijn kan worden gelast. [)E SCHOOLKINDEREN te Heiligenrode in W.- Duituland hebben onver wacht vrü gekregen, om dat er geen kolen voor de schoolverwarming meer zijn. De kolenboe ren willen namelijk eerst de kolen betaald zien. die z(j de afgelopen twee jaar aan de school hebben ge leverd. Die brandstof is nooit betaald, omdat de staat Neder-Saksen vindt, dat de ouders de school verwarming moeten be talen. De ouders daaren tegen staan er op, dat de overheid die kolen be taalt, en zij hebben daar voor het stof van een wetje uit 1888 afgebla zen. Men maakt hier al twee jaar ruzie over. En die kinderen allang blij. J^ILITAIREN en poli tiemannen hebben gis teren verbeten de wacht betrokken bij versper ringen op de toegangs wegen naar Nairobi, de hoofdstad van Kenia, zulks naar aanleiding van een telefonische waarschuwing, dat de leider van de Mau Mau, Dedan Kimathi, van plan was de stad met duizen den volgelingen aan te vallen. Achteraf is ge bleken, dat die waar schuwing een grap is ge-, weest. Wel geestig ge vonden. IN DE LEEFTIJD van 87 jaar is te Chicago overleden Anita Mac Cormick Blaine, wier vadér eens de maaima- chine uitvond en daar aanzienlijk beter van werd. Wijlen mevrouw Blaine was zelf bekend om haar vrijgevigheid. Zij schonk een millioen dollar aan de nobele doch wazige Stichting voor de Vorming van een Wereldregering en even veel aan mevrouw Tsjiang Kai Sjek voor hulpverlening aan Chi nese weeskinderen. Na tionalistische natuurlijk. JN SEPTEMBER zullen vijfhonderd scholen in Engeland bij wijze van experiment worden voor zien van televisietoestel len, die meer dan twee duizend gulden per stuk kosten. Het is de bedoe ling, dat binnen twee jaar vele duizenden scho len in Groot-Brittannië de schooltelevisie op haar lesrooster zullen hebben staan. Dit experiment is vorig jaar begonnen, toen eerst zes scholen in de omgeving van Londen een televisietoestel kregen en deskundigen de re acties van kinderen en onderwijzers bestudeer den. De deskundigen wa ren toen dus kennelijk tevreden over de resul taten. fl\INDER TEVREDEN was de politie te White Plains in de Ame rikaanse staat New York, toen zij een groep kinde ren, alle beneden de tien jaar, arresteerde in ver. band met dertig nachte lijke inbraken, in de af gelopen acht maanden gepleegd. De politie weet het gedrag van de veel belovende jeugd aan de televisie-uitzendingen, waarvan zij niet alleen de techniek van het in breken, maar ook juridi sche kennis zouden heb ben opgestoken. yOLGENS ONS lijfblad „Prawda" zijn vorig jaar in de Sovjet-Unie meer dan twintigduizend televisie-ontvangtoestel len verkocht. Dat is bij na tweeduizend meer dan in 1952. Er is daar thans een nieuw model met erm scherm van veertig bij dertig centimeter in de handel gebracht. U wist toch al, dat de Russen de televisie hebben uitge- gevonden? Het wassen van de vaat behoort beslist niet tot de meest geliefde hobbies. Niet temin zijn er trouwe en behulpzame huisvaders, die gewetensvol de vatenkwast ter hand nemen om al of niet geassisteerd door hun kroost de vette vaat te wassen, waardoor moeder een belangrijk werk uit handen wordt genomen. Op dit legioen van onbekende vatenwassers, zal de KRO het licht van de radio-publiciteit laten schijnen. Dinsdag 23 Februari tijdens het programma „Na het etennoten toe" zal het startschot worden gegeven voor de wedstrijd om het kampioenschap vaat wasser van Nederland. Dit programma zal de titel dragen „Vader doet de vaat". Tijdens de komende weken worden de voorronden verwerkt, waarbij er gewaar, deerd wordt volgens een handicap-systeem, dat berust op de omvang en de soort van vaat. De deelnemers kunnen aan de hand van een puntenwaardering hun handicap zelf bepalen en dienen daarbij op te geven de tijd, die zij voor het schoonmaken van de vaat nodig hebben en het aantal personen, dat deel nam aan de maaltijd, waarvan de vaat werd schoongemaakt. De competitie wordt gespeeld, in elf week-ronden, waarbij uit elke provincie de beste vatenwasser wordt gekozen om deel ie nemen aan de finale. De finale zal geschieden op Moederdag (9 Mei). Dan komen de elf naar verhouding best geklasseerden in de KRO-studio bijeen om er onder de ogen van een deskundige jury een gelijke vuile vaat te wassen. Ieder, die een stuk vaatwerk breekt, wordt automatisch gedisqualificeerd. Er worden nog mensen gezocht om het benodigde vaatwerk te bevuilen. Het ligt in het voornemen van de minister van Binnenlandse Zaken voor de uitrustingen van de blokploegen van de Bescherming Bevolking een vergoe ding in geld te verstrekken aan de be trokken gemeenten of kringen, dan wel deze uitrustingen van rijkswege te doen verstrekken. Dit deelt de minister mede in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting 1954 van zijn departement. Hij deelt voorts mede dat van de uitrustingen voor blokploegen ten behoeve van de opleidingen 10 procent van de in de a-gemeenten en de plaatselijke b-ge- meenten benodigde aantallen uitrustin gen in natura wordt verstrekt. Deze 700 uitrustingen zijn thans vrijwel ge distribueerd. Voor de achtste maal sinds Novem- bfer van het vorige jaar heeft Dinsdag morgen in het dorpje Oud-Gastel een stromijt in brand gestaan. Het was op nieuw het werk van een pyromaan, die reeds maanden de streek onveilig maakt. Voor de eigenaar, de landbouwer Tak betekende de torand een schadepost van duizend gulden. He politiecorps van Oud-Gastel begon onmiddellijk na 'het uitbreken van de brand aan een uitgebreid onderzoek, maar dit lever de tot nu toe geen resultaat op. Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 CT. (Advertentie, Ing. Med.) Tijdens het oponthoud in New York deelde minister Staf verslaggevers mee, dat het doel van zijn bezoek het be spreken van politieke vraagstukken van de samenwerking van de NAVO is. Een deel van de problemen betreft de Amerikaanse militaire hulp aan Neder land. Ook zal over het EVG-verdrag worden gesproken. Wij zijn voor de op bouw van onze strijdkrachten nog in sterke mate afhankelijk van de mili taire hulp van de Ver. Staten, aldus de minister. Het is mijn bedoeling een af spraak te maken over het program, zowel wat de Amerikaanse uitrusting, en de Nederlandse manschappen be treffende. H(j zou misschien wel vra gen om meer uitrustingsstukken van een bepaald soort, maar niet om meer hulp in het algemeen. Voor bepaalde delen van de uitrusting is er wèl ver traging, maar in het algemeen is men bij. Tenslotte zei minister Staf vol ver trouwen te zijn, dat zijn besprekingen in Washington vruchten zullen afwer pen. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrichten. Daarom kunnen mannen, noch vrouwen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts- De zes minerale zouten die Kruschen be vat, sporen .lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiver heden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dagelijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumati sche pijnen. (Advertentie, Ing. Med.) De Indonesische vice-minister-presi- dent Wongsonegoro heeft medegedeeld, dat het onderzoek in de zaken van de in de laatste tijd gearresteerde Neder landers veel tijd zal kosten. Tussen de verrichte arrestaties bestaat een on derling verband. Er bestaan tegen een aantal verdachten reeds voldoende be wijzen, dat zij hulp hebben verleend aan benden. Zij komen binnenkort voor de rechter. Aangaande het door de Nederlandse regering ingediende protest zei Wongsonegoro, dat de Indonische rege ring aan de betrokken instanties reeds heeft voorgesteld om gevallen, die „rijp" zijn, direct voor de rechter te brengen en daarmede niet te wach ten, tot het onderzoek ip alle andere zaken is afgelopen. De Nederlandse regering heeft beslo ten hoger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank in het geding tussen het gouvernement van Nieuw-Guinea en de republiek der Zuid-Molukken over het schip Hoa Moa. Op 10 Februari verbood de president van de Haagse rechtbank het gouver nement van Nieuw-Guinea de Hoa Moa af te geven aan de Republiek In donesië. Deze laatste had aan de Ne derlandse regering te kennen gegeven dat dit schip, dat in 1950 door de repu bliek Zuid-Molukken te Ambon was „buitgemaakt", aan haar toebehoorde en verzocht het schip aan haar af te geven. De Nederlandse regering en het gou vernement van Nieuw-Guinea waren voornemens aan het Indonesische ver zoek te voldoen. De stakings-acties te Tandjong Priok Belawan en Surabaja zijn thans ge ëindigd In deze havens werd Dinsdag normaal gewerkt. Het werk in de ha- Yen van Semarang zou nog stilliggen. In Makassar zijn de arbeiders een „iangzaam-aan" actie begonnen. De stakingsactie heeft een achterstand in de afscheep veroorzaakt van 12.000 kisten thee. Voorts staan er op het spoorwegterrein te Tandjong Priok 30 wagons met rubber. Amsterdam zal 23 Februari de plaats van samenkomst zijn van vele honder den Nederlandse kermisexploitanten, die hun eerste nationaal congres zullen houden.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3