.EüSEffla- Nog steeds strijd op Ambon! GIRO 426 Juttertjes Tweede melkmachinedag werd een succes BON Rectificatie «agtEVzmNcm Prima Verkoopsier .1 een Stoffeerder of halfwas stoffeerder een leerling of halfwas Timmerman Eind 1953 waren er 132.000 vrijwilligers Geen „Koninginnen" meer op bezoek bij de Burgemeester? o°K, Minister voelt niets voor kampeerwet Nóg een plan voor de nieuwe „Bello" Kaasexpress zal dit jaar weer rijden CITY-MAGAZIJN een op de vier Te koop aangeb.: Te huur aangeb.: Te huur gevraagd: Personeel Diversen Demonstraties en lezingen in Alkmaar De situatie bij de BB Hun recht - en onze eer de strijd gaat door het gaat om het recht er staat meer op het spel wat kunt u doen? Stichting Door de Eeuwen Trouw GEESTELIJK LEVEN Weinig belangstelling BEROEPINGSWERK WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 MANICUURDOZEN en ETUIS, nu zeldzaam goedkoop! KAART PRIMA SCHUIFSPELDJES 7 en 10 ct. SPOORSTRAAT 22—24 In de maand Januari werd door bijna 10.000 plaatsgenoten bij de Helderse Nuts- spaarbank een in lage gedaan. Op een bevolking van ruim 40.000 inw., is dat één op de 4. Adressen Bur. v. d. blad enz. worden uitsluitend na 4 uur bekend gemaakt Een groene meisjesjas mt g8, een bruine lange dames- broek. een grijze lange dam.- broek, drie gebreide vesten en drie gebreide truitjes. Adr. bur. van dit blad. Een wit teddy-jasje 14 2 jaar f 10.een zwarte dam.- mantel maat 44 f 10,—. een mooie spiegel f 10.— en weg. dubbel vijf nieuwe romans 1 8.50. Te bevr. Lucas. Oost- glootstraat 60. Voor geldbelegging: solied woonhuis (geen erfpacht). Te bevr. Achterbinnenhaven 42A Massief eiken slaapkamer, best. uit: 2-pers. ledikant met spiraal en 3-dlg kapokstel, een nachtkastje met glasplaat, een zware eiken tafel met 2 dito stoelen en spiegelkast f 195,-; een eiken lits-jumeaux m. spi raal en matrassen f 95,een divanbed f 15,—, een opklap- bed f 10,en een wit emaille kolenfornuis als nieuw f50, Alleen Donderdag vóór 12 uur: Buitenhaven 23. Nieuw 12-els vloerkleed, haarvelours. A. Heres, Jac. v. Heemskerckstraat 66. Een bl. gabardine herenjas, een damesmantel en dames schoenen mt 40. Adres bur. van dit blad. Massief eiken ledikant met springbak f 40,—. Te bevr.: Elzenstraat 25. Huisje, le Emmadw.straat 10. Leeg te aanvaarden. Ma kelaar Steeman, Bothastraat 17. Na 6 uur. Slaapgelegenheid aangebo den (Centrum) voor 3 of 4 personen KM., vrije slaap kamer, huiselijk verkeer, rus. tig gezin. Inl.: Zuidstraat 2. Echtpaar z. k. zoekt zo spoedig mogelijk gem. zit- en slaapkamer met voll. pension of gebr. van keuken van 4-6 maanden. Br. onder nr 52, bureau van dit blad. Jong echtpaar z. k. zoekt 1 of 2 ongem. kamers met ge bruik van keuken. Br. onder nr 54, bur. van dit blad. Bij Gebr. Meyer, Ruyghweg 73, kunnen meisjes geplaatst worden bij de strijkafdeling. Een meisje gevraagd en een strijkster. Wasserij „Neptunes" Zuidstraat 80. Gevraagd een slagersjongen of leerling. D. J. Ott, Vla mingstraat 42, nabij Tivoli. Gevraagd: actief vertegen woordiger, liefst in bezit van rijbewijs- Zeer geschikt voor jong gepensionneerden. Br. onder letter S, bur. v. d. blad. Weggelopen: zwart konijn. Omgeving Middenweg. Gaarne terug bezorgen: Niasstraat 8. Breiwerk gevraagd. Adres bureau van dit blad. Nette jongeman, 24 jr, P.G.. met rijksbetrekking, zoekt kennismaking met serieuse nette jongedame leeftijd 20-24 jaar. Br. onder nr 53, bur. van dit blad- VIVO-kruldeniers zijn: Dirk Bethlchem - H. Beije - J. H. Gla» W.Grim - fa. Grooff - A. Kern - R. Klyn - fa. C. C. Mahieu ia. F. Mooy Th. Minneboo M. Reik .ia. C. v.d.Pliat J.J. Vgimeulea F. A. de Wit L GEVRAAGD. ALBERT HEIJN, Spoorstraat, Den Helder. Marktezenfabriek Noord-Holland", Beverwijk, Slangenweg- 2, Telef. 4199 vraagt voor spoedige indiensttreding die in het vak opgeleid wensen te worden. Verder een stevige hulp, 17-22 jaar, voor assis tentie in de buitendienst. Aanmelden Donderdagmorgen 1012 uur. De tweede melkmachinedag in Noord- Holland, die te Alkmaar werd gehou- ren, kan een zeer geslaagde bijeen komst genoemd worden. De belangstel ling was groot. Na opening van de ver gadering door de voorzitter van de Provinciale Melkmachine Commissie voor Noordholland, de heer F. J. Mol te Berkhout gaf de heer P. J. J. van Helden, hoofdassistent Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen een toelichting op een demonstratie van de reiniging van het staande- en het hangende type melk machine. Op duidelijke wijze werd uit eengezet en getoond hoe in de practijk met eenvoudige middelen de dagelijk se reiniging van de machine kan ge schieden. Na de demonstratie sprak dr ir G. Posthumus, bacterioloog schei kundige van de GeldersOverijselse Bond van Coöperatieve Zuivelfabrie- Blijkens de memorie van antwoord van de minister van Binnenlandse Za ken ligt het in de bedoeling in 1954 oefeningen op ruimere schaal en in groter verband, van de organisatie Be scherming Bevolking, te houden dan tot dusver het geval was Wat het inscha kelen van de reservepolitie betreft, merkte de bewindsman op, dat deze, indien zij op het terrein van i e B.B. een taak heeft, bij te houden oefeningen worden betrokken De middelen, die voor de B.B. beschikbaar zijn geste'd (rond f 90 -nillioen) waren toereikend voor de eerste opzet van d gemeente lijke en provinciale organisaties, zowel voor de opleiding cn oefening van het personeel als voor uitbreiding van de voorziening van materieel en voor het centrale orgaan. Met betrekking tot de stand van de opbouw der organisatie B.B. op het einde van 1953 kan de mi nister mededelen, dat op 30 November 132.000 vrijwilligers zich hadden aange meld. Van het bedrag van pl.m. f 61 millioen, dat in de jaren van 1951 tot 1954 beschikbaar was voor de aanschaf fing van materieel is tussen einde 1951 en einde 1953 voor f 46 millioen aan goederen besteld, waarvan f 36.000.000 zijn betaald. In 1954 zijn voor aanschaf fingen nog f 15 millioen beschikbaar. De vraagstukken van de gasbescher- ming en de atoombescherming zijn in studie, de gasmaskers voor de diensten zijn alle ontvangen. JEAN SNEYER BEHOUDT EUROPESE TITEL VEDERGEWICHT Te Londen werd een bokswedstrijd gehouden om de Europese titel in het vedergewicht tussen de Engelsman Sammy McCarthy en de titelhouder Jean Sneyers (België). Sneyers won op Punten. Het gevecht was bepaald op 15 ronden. ken over het onderwerp: „Wat is de zwakste schakel bij het machinaal mel ken". Na gewezen te hebben op de kwaliteiten van melk als voedings middel, zegt de inleider dat een gering aantal bacteriën in de melk van het grootste belang is in verband met de kwaliteit. In dit opzicht zijn het vooral de rubberonderdelen van de machine waarmee de melk in aanraking komt, van belang. De dagelijkse en de weke lijkse reiniging zoals die aangegeven zijn, door de Centrale Melkmachine Commissie van de Stichting voor de Landbouw zijn gebleken voldoende te zijn. Spreker merkte o.a. nog op, dat men er op bedacht moet zijn, dat dit minimum-eisen zijn, die men aan de reiniging „de zwakste schakel" moet stellen. Na de pauze hield de heer J. J. Oude- jans, veehouder in de Wogmeer, een met aandacht gevolgde inleiding over zijn ervaringen met het machinaal melken vanaf 1930. In het betoog van genoemde spreker kwam duidelijk naar voren, dat in de begin-periode ver schillende moeilijkheden overwonnen moeten worden. Deze zijn overwonnen volgens spreker, zodat nu de resulta ten van het machinaal melken goed genoemd kunnen worden. De heer Oudejans wijst er tenslotte op dat ge middeld per persoon met 1 apparaat gemolken dient te worden, met dien verstande, dat 2 zeer deskundige per sonen b.v. in 't voorjaar bij hoge pro ducties dit werk met 3 apparaten uit kunnen voeren en dat verder het resul taat van het machinaal melken niet beoordeeld kan worden aan de hand van de verkregen hoeveelheid melk, omdat dit afhangt van de capaciteit van de machine-melker. Tot slot werd een Nederlandse film over machinaal melken getoond. De heer H. A. Bruggink, secretaris van de Centrale Melkmachine Commissie gaf hierop een toelichting. de minister van Binnenlandse Zaken kan het niet bewonderen, dat burgemeesters bij verschillende evene menten zich er toe lenen, gesierd met de tekenen van hun ambt, bloemen-, fruit-, kaas, zeil en andere „koningin nen" officieel te ontvangen. Dit deelt de minister mede in antwoord op een desbetreffende vraag in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1954 van zijn departement. De minister wil hierbij in het mid den laten, in hoeverre het juist is als in het voorlopig verslag kennelijk wordt aangenomen dat de burgemees ter bij het optreden in het openbaar beschouwd moet worden als de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin". Voor het geven van een wenk als in het voorlopig verslag be doeld, acht de minister geen aanleiding aanwezig. Hij geeft er de-voorkeur aan de burgemeesters vrij te laten in de beoordeling van hetgeen de handhaving van de waardigheid van het ambt op dit stuk meebrengt. In de memorie van antwoord van het departement van Binnenlandse Zaken zegt de minister er begripvoor te hebben, dat die leden van de Eer ste Kamer voor wie de wenselijkheid van een wettelijke regeling vaststaat, teleurgesteld zijn over het tot dusver uitblijven van een strekkend voorstel. Het is van groot belang, dat niet meer dan nodig en niet dan na zorgvuldige overweging wordt ingegrepen in de autonomie der gemeenten, die deze materie tot dusver zelfstandig hebben verzorgd. De ontwikkeling van zaken wijst er op, dat steeds meer gemeenten in deze voorlichting inroepen van de Neder landse Kampeerraad en haar kampeer- verordeningen zodanig inrichten, dat de inhoud daarvan beantwoordt aan de desiderata van de organisaties, die zich op dit gebied bewegen. Daar al dus een toestand groeiende is, die met behoud van de gemeentelijke zelf standigheid, tegemoet komt aan de verlangens van de kampeerders, wenst de minister slechts een zodanig wette lijke regeling te bevorderen welke een voortzetting van deze bevredigende ontwikkeling mogelijk maakt. Er is thans een tweede plan bekend geworden betreffende het befaamde tramvraagstuk AlkmaarBergen aan Zee in verband met het feit, dat de Ne derlandse Spoorwegen de exploitatie van „Bello" gaan staken. Het eerste plan voorzag in een verbinding van Alkmaar naar Bergen aan Zee door middel van trammateriaal, dat over een smalspoor door stoomtenderlocomotie- ven voorzien van oliestookinrichting, zal worden getrokken. Deze tram zou het gehele jaar rijden. Dit in tegenstel ling tot het tweede plan, het z.g. plan- Burgersdijk, dat slechts de dienst tussen Bergen en de kust wil exploiteren van 15 Juni tot 1 September. Dit plan wil de dienst doen onderhouden met één tramrijtuig, voorzien van dieseltractie, dat 50 zitplaatsen en 175 a 200 staan plaatsen biedt, waardoor het in staat is grote spitsen in het vervoeraanbod op te vangen. Strandwagentjes zullen kun nen worden meegenomen in het rijtuig of als de drukte dat niet toelaat op een voor het rijtuig uit te bouwen bagage platform. De besprekingen over dit tramvraagstuk duren voort. De Kaasexpress, die verleden jaar gedurende zes weken honderden bezoe kers van de hoofdstad naar de Kaas markt heeft vervoerd zal, zo hebben de Nederlandse Spoorwegen medege deeld, ook dit jaar weer gaan rijden. Het succes is zo groot geweest, dat men het aantal ritten heeft uitgebreid. De express zal in het komende seizoen op negen Vrijdagen om 9.43 uit Amster dam vertrekken; aankomst in Alkmaar om 10.14 uur. De trein zal de eerste rit maken op Vrijdag 9 Juli en de laatste op 3 September. Natuurlijk wordt de reizigers ook een hompje kaas aange boden, wat verleden jaar een grote at tractie is gebleken. Er stjn andere problemen in de wereld dan de vrijheids strijd van de Zuid-Molukken, en zij eisen reeds veel van onze aandacht op. Doch wei nig problemen zouden ons zó na aan het hart moeten liggen als juist deze strijd der Zuid-Molukken. Omdat Ambon behoort tot het ge bied van de Nederlands- Indonesische Unie. Omdat Nederland zelf het zelf beschikkingsrecht van de minderheden heeft gegaran deerd! Omdat de zwakke houding van Nederland ten aanzien van de Zuid-Moluk ken doorslaggevend is ge worden voor de behandeling van talloze in Indonesië ge boren Nederlanders. De berichten zijn schaars, maar de belachelijke tegen, strijdigheid van de officiële Indonesische berichtgeving over de Zuid-Molukken ls het beste bewüs, dat er nog steeds wordt gevochten. Op twee verschillende tijdstip- pen (2S Januari 1953 in een Reuter-bericht en 9 Januari 1954 in het Djakartase dag blad „Soember") werd ge meld, dat de onverzettelijke leider van de vrijheidsstrijd der Zuid-Molukken, Soumo- kil, gesneuveld was. Op 11 Januari 1954 wist het rege ringsgezinde dagblad „Sulnh Indonesia" te berichten, dat Soumokil contact had op genomen met de Indonesi sche commandant om zich over te geven. Wanneer de doden zich overgeven, wat zullen dan de levenden doen? Ze vechten! Nog steeds. Wij beseffen volkomen voor welke moeilijkheden de Ne derlandse Regering zich in deze ziet geplaatst. Het is ln het leven dikwijls gemak kelijker te zwijgen dan te spreken, maar wanneer het om het recht gaat dan heeft men geen keus. Wij mogen niet lijdelijk toezien, omdat dit probleem ook ons raakt. Wij hebben onze aan. spraken op de Archipel laten varen op de duidelijke, on dubbelzinnige voorwaarde van het zelfbeschikkings recht. Wjj, die nog in het jongste verleden alles heb ben willen offeren voor de vrijheid, zouden de eersten moeten zijn om in de bres te springen voor de bewo ners van Ambon, Ceram, Buru, de Kei-eilanden, en de vele andere delen van de Zuid-Molukken. Dit is wat het Tweede Ka merlid, Mr.K.v.Rijckevorsel, onlangs in een vergadering van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" over het werk van de Stichting ver klaarde: „Wij vechten voor het recht van een bepaald volk, een volk, dat moreel door allerlei banden aan ons is gebonden, en wij vechten daarvoor zolang de leiders ons in deze houding sterken. Waarom handelen wij daar mede ook ln het Nederlands belang? Omdat wij daar mede óók vechten voor het recht dat ons als land en als volk moet beschermen. Want wij als klein land moeten het hebben van een Internationale rechtsorde." U kunt de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" in staat stellen, de zaak van Ambon en de Zuid-Mollukken alom te bepleiten. Hun zaak moet gehoord worden door allen die de internationale rechts orde erkennen, door allen die het opdringend commu nisme in het Verre Oosten met bezorgdheid gadeslaan. Want ook tegen dat com munisme vecht Ambon! Nog steeds! Elke dag! Helpt de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" vooral nu! Want nu künt U nog helpen. Het gaat om het recht van Ambon, en om onze eer. Stort Uw bijdrage op giro No. 426. Iedereen die een bijdrage zendt ontvangt gratis de prachtig uitgevoerde en rijk geïllustreerde extra - editie van „De Stem van Ambon" met buitenlandse persstem men, die U de ogen werkelijk zullen openen. Ook diegenen die eerst iets meer over Ambon willen weten kunnen dit interessante nummer van „De Stem van Ambon" ontvangen. Invullen van deze coupon en inzenden aan de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", postbus 245 te Eindhoven, is voldoende. 27 NAAM:v STRAAT:- WOONPLAATS: Een onderzoek naar het aantal prac- tiserende rooms-katholieken in het Franse bisdom Marseille heeft uitgewe zen dat slechts vijftien procent van de r.k. gelovige op Zondag de mis bij woont. Bij de kinderen tussen 7 en 14 jaar was dit 33 procent, maar slechts 7 procent van de volwassenen tussen 25 en 50 jaar vertoont zich Zondags nog in de kerk. De meeste practiserenden vindt men onder de beoefenaars der vrije beroepen en onder het hogere per soneel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brandwijk en te Mèlis- sant, W. van Herpen, cand. te Rotter dam. Beroepen te Goedereede, C. J. P. Lam, cand". te Hilversum. Beroepen te UreterpSiegerswoude, Y. Strikwerda, vic. aldaar. Bedankt voor NijehaslceHaskerdij- ken, H. F. Wolgen te Vollenhove. Bedankt voor Paramaribo (Evang. Broedergemeente) D. J. Karres te Voorburg. Bedankt voor Ruinen (toezegging) J. M. Willemsen te Gieten. (Nadere be slissing). Beroepbaarstelling de heer A. J. van Gruynengen, cand. te Sluiskil (Z) is toegelaten tot de Evangeliebedie ning. Beroepen te Zuidhoorn, H. Zuider- veld te Terborg. Aangenomen naar Amsterdam (toe zegging), vacature dr J. M. van Veen, studentenpredikant, G. van Leeuwen, jeugdpredikant te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Oost- en West- Souburg, J. A. van Duyne te Ter- hoorne. Beroepen te Aalst en te Lage Vuur- se: J. de Bruin cand. te Bodegraven; beroepen te Klarenbeek (toezegging A. Brill te Nieuw-Scheemdaberoepen te Uitgeest (toezegging J. van Beek te Oosterland den Oever; beroepen te Veen in N.Br.: C. J. P. Lam cand. te Hilversum; bedankt voor Huizen N.H.: H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven benoemd tot vicaris te Brunssum; D. Schneider cand. te Utrecht; idem te 's-Gravenhage, LoosduinenW. S. Even huis cand. te Groningen, die deze be noeming ook aannam. Chr. Ger. Kerken. Bedankt voor Zutphen, J.- M. Visser te Enschede. Beroepen te Dokkum: J. M. Visser te Enschede; beroepen te 's-Gravenzande D. Slagboom te Middelburg. Evang. Luth. Kerk. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren A. Burghoorn, cand. te Delft en P. Estié, cand. te Bussum. Ger. Gemeenten. Tweetal te Werkendam, J. B. Bel te Krabbendijke en T. Cabaret, cand te Rotterdam. Bedankt voor Nieuw-Beijerland en voor Slikkerveer, W. Hage te Aalst— Brakel. Tweetal te 's-Gravenzande; T. Ca baret cand. te Rotterdam en H. Ligten- berg te Rotterdam W. Tweetal te Vlaardingen; N. Blonk te Rotterdam. C. en T. Cabaret cand te Rotterdam. Tweetal te Dordrecht: M. Blok te Rotterdam C. en S. Cabaret cand. te Rotterdam. Tweetal te Gouda: T. Ca baret cand. te Rotterdam en F. J. Die- leman te Ierseke. Tweetal te 's-Graven- polder: J. B. Bell te Kra"bbendijke en T. Cabaret cand. te Rotterdam. Beroe pen te Benthuizen: W. Hage te Aalst Brakel. Beroepen te 's-Gravenpolder en te Veen N.Br.: T. Cabaret cand. te Rotterdam. Geref. gemeenten in Nederland. Beroepen te Dordrecht, F. Mallan te Bruin isse. Bedankt voor Vlaardingen F. Malan te Bruinisse. GEREF. KERKEN Beroepen te Nooveen: D. J. Modde raar te Appingedam; bedankt voor Nederhorst den Berg: J. H. van Halse- ma te Tholen. Beroepen te Brouwershaven, R. de Roos te Brammen. ART. 31 Beroepen te Sappemeer: D. Deddens te Wetsingesouwed; bedankt voor Utrecht (vacature prof. H. J. Schilder): J. Groen te Groningen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7