De nieuwe busdienstregeling nadele van Huisduinen ten Helderse publiek niet Accent gelegd op verbinding Station-Duinroosstraat „Speciaal voor u, mevrouw!" bij Vrouwenbond NVV De bestrijding van onkruid en plantenziekten Lezers spreken Hondenplaag BREGMAN Gesloten circuit Concert door trio afgelast Ook feestelijkheid voor de kinderen IN HET KORT Stadsverkeer op al te benauwde schaal" 99 Gemeente heeft ook hier een taak PINDABRANDERÜ POLDERWEG Avond voor „De Kooy met André Carrell Jaarvergadering Centraal Genootschap Tussen Haaks en Kuit je Gezelschap Frans Nienhuys in Casino Algemene vergadering van Middenstandsvereniging Interessante lezing te Anna Paulowna Uitslagen van schaakclub „Van Ewijcksluis" JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Urk Derde Gereformeerdè predikant Een kwart eeuw organist BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 REEDS GERUIME TIJD vormt de busverbinding tussen Nieuw Den Helder, Huisduinen en bet Station een onderwerp van studie, niet alleen voor de ondernemer, de heer H. J. W. van der Wijst, maar ook voor het gemeentebestuur, dat verleden jaar een subsidie in het exploitatietekort beeft verleend en voor dit jaar een crediet- aanvrage tot een maximum-bedrag van 7500 bij de Nederlandse Middenstandsbank heeft gegaran deerd. Het ligt voor de band, dat het gemeente bestuur de gang van zaken nauwlettend volgt, omdat het instandhouden van de busverbinding een kwestie van algemeen belang is. Zeker wan neer men bedenkt, dat het exploitatietekort ten dele wordt veroorzaakt door de abominabel slechte toestand van de Huisduinerweg en andere gedeelten van het door de stadsbussen bereden traject, is het volkomen juist dat de gemeente een deel van het tekort voor haar rekening neemt. DE RENTABILITEIT van een stadsdienst is van verschillende fac toren afhankelijk. Eén van de voornaamste is het gebruik, dat het publiek ervan maakt. W at dit betreft ligt de situatie in Den Helder wel bijzonder ongunstig, omdat de mensen hier verre van „bus-minded"' zijn. Het gros begint pas aan het bestaan van een stadsbus te denken, wanneer de weersomstandigheden het rijden op fiets of bromfiets vrij wel onmogelijk maken. De dikwijls gehoorde veronderstelling, dat de mensen wel bus-mindedzouden worden als de tarieven naar beneden gingen, rust op een vrij zwakke basis. Wanneer een kwartje te duur is, vindt men twintig cent niet goedkoop. Misschien gaat een kaartje van een dubbeltje in de termen vallen, maar het is duidelijk dat een maximum-ontvangst van drie gulden voor een autobusrit van het Sta tion naar de Duinroosstraat volstrekt onvoldoende is voor een verant woorde exploitatie. Het tekort dat daardoor zou ontstaan, zouden wij niet graag op de gemeente afgewenteld zien. VERGELIJKINGEN met bus- of tram diensten elders gaan a priori al mank, omdat in de meeste gevallen de gemiddelde afstand, die de passagiers per rit afleggen, eerder beneden de kilometer zal liggen dan daarboven. De Amsterdamse tram berekent vijftig cent voor vier ritten. Het gemeentelijk vervoerbedrijf kan daarmee uitkomen, omdat van dit openbare vervoermiddel in de hoofdstad een intensief gebruik wordt gemaakt. Wanneer de tram één rit van begin- naar eindpunt maakt, bedragen de ontvangsten een veelvoud van hetgeen op één rit van het station naar de Duinroosstraat wordt geïncas seerd. De ondernemer van het „Stadsver keer Den Helder" heeft nu in overleg met het gemeentebestuur gezocht naar een dienstregeling, welke de exploita tie zo rendabel mogelijk maakt. Men is daarbij uitsluitend uitgegaan van het gebruik, dat tot nu toe van de ver schillende diensten is gemaakt. Geen ogenblik blijkt men te hebben ge streefd naar een bevordering van de publieke belangstelling voor dit open bare vervoermiddel, noch door de ta rieven te herzien, noch door andere stadsdelen in de dienst te betrekken, noch door het aanwenden van pogin gen om het Helderse publiek in het algemeen meer „bus-minded" te ma ken. Men heeft louter volstaan met het aanbrengen van wijzigingen en ver eenvoudigingen in de dienstregeling, in die zin dat de minder rendabele trajecten zijn besnoeid. ROUTE OMGELEGD HEZE nieuwe dienstregeling, die op Zaterdag 20 Februari ingaat, ligt voor ons. Reeds een vluchtige blik leert, dat de verbinding tussen het station en de Duinroosstraat nu veruit hoofdzaak is geworden. Twintig maal per dag (behoudens de uitzonderingen van Zon- en feestdagen etc.) kan men van de Duinroosstraat via de Midden weg naar het station worden gebracht, en bovendien nog tweemaal via Huis duinen. Achttien maal per dag vertrekt een bus van het station via de Midden weg naar de Duinroosstraat, en dan nog tweemaal via Huisduinen. De dienstregeling van het station naar Huisduinen vermeldt veertien vertrektijden, waarvan negen via Nieuw Den Helder. Vijftien maal per dag kan men van Huisduinen naar Den Helder reizen, waarvan elf maal via Nieuw-Den Helder. Tegen de route omlegging op zichzelf kan men weinig gegronde bezwaren aanvoeren, omdat nieuwe tijden en nieuwe omstandighe den bepaalde wijzigingen noodzakelijk kunnen maken, maar wel kan men het betreuren, dat de dienstregeling voor de Huisduiners kwalijke gapingen ver toont. Er is veel optimisme voor nodig om te veronderstellen, dat een te hooi en te gras vertrekkende bus ooit nog een gewild vervoermiddel wordt. Op werkdagen gaat om 7.00 en 7.40 een bus, daarna dagelijks één om 8.35 en dan pas weer één om 10.35. Men kan dan via Nieuw-Den Helder tenslotte eens in de stad belanden. Des avonds na 18.10 kan men alleen op Zon- en feestdagen om 18.50 en 20.35 van Huis duinen naar Den Helder vertrekken, wederom via Nieuw-Den Helder. Op werkdagen rijdt dan weer een bus om 21.35. OUDSTE RECHTEN! HET komt ons voor, dat men door deze wijzigingen de belangen van de Huisduiners (al is het aantal t r o u- w e busklanten daar misschien niet zo groot) al te zeer heeft gebagatelliseerd. De situatie is in feite zo geworden, dat het traject Den Helder—Huisduinen (het traject met de oudste „rechten"') zichzelf op de duur overbodig zal ma ken. In plaats van de mensen op deze route te richten van de benenwagen en de (brom)fiets naar de autobus, gaat men hen duidelijk maken dat een autobus op dit traject een (nauwelijks meer gewaardeerde) uitzondering is geworden. Het behoeft niet lang te duren of de stadsdienst bestaat alleen nog uit het lijntje tussen het station en Nieuw-Den Helder (de verbindin gen met Parkzicht en de Texelse boot laten we in dit verband buiten be schouwing). We zijn dan een stap ach teruit gegaan in plaats van een stap voorwaarts, wat we in deze van voor uitstreving zwangere dagen normaler zouden vinden. Waarom niet één of twee stappen in de richting van uitbreiding overwo gen? Wonen in de Vogelwijk en in Tuindorp geen mensen? Ligt het eind van de Binnenhaven niet twee kilo meter van het station? Zou in Oud- Den Helder geen belangstelling voor een stadsbus bestaan? Bekijken we al deze stadsdelen afzonderlijk, dan zal waarschijnlijk inderdaad blijken, dat zij voor een rendabele busverbinding niet in aanmerking kómen. Er zijn ech ter toch combinaties mogelijk? Als men dan toch Nieuw-Den Helder een per fecte busverbinding met het station wil geven (op zichzelf juichen wij dat ten zeerste toe), waarom dan geen net van buslijnen getrokken ook via de stadsdelen, die tot nu toe van een bus verbinding gespeend zijn gebleven? Het is duidelijk, dat een oplossing in deze richting een uitbreiding van het wagenpark zou vereisen. Niemand kan van de ondernemer vergen, dat hij een ton op tafel legt om twee autobussen aan te schaffen. Maar wel kan het ge meentebestuur in deze iets doen. Vele tonnen worden geïnvesteerd in andere objecten, die wij spreken dat niet te gen het algemeen belang dienen. Een goed opgezette stadsdienst, met een zo danige dienstregeling dat men geen wiskunde-knobbel behoeft te hebben om te weten hoe laat een bus gaat, is toch zeker óók een algemeen belang. Het is ons om het even, wie een der gelijke stadsdienst exploiteert. Het lijkt ons trouwens niet bezwaarlijk, wanneer dat door de huidige ondernemer ge beurt. Wij achten de gemeentelijke in stanties voldoende capabel om de jaar lijkse kosten voor de gemeente zo klein mogelijk te houden. Zoals het nu geregeld is, profiteert al leen de bevolking van Nieuw Den Helder, welke wjj het overigens van harte gunnen, van een busdienst, welke met de financiële interesse van de ge meente, dus van de gehele bevolking, wordt onderhouden. Dat is een onge wenste toestand, die op korte termijn dient te worden herzien. ANNEER wij even buiten be schouwing laten, dat enkele vertrektijden niet dagelijks gel den, kan een eenvoudige bere kening uitwijzen hoeveel kilo meters per dag door de stads bussen worden afgelegd om de verbinding tussen het centrum, Huisduinen en Nieuw Den Hel der te onderhouden. Dat zijn er volgens de nieuwe dienstregeling welgeteld rond 250. Men zit dan met het onaangename feit, dat de éne bus via Huisduinen naar Nieuw Den Helder rijdt, een an dere via Nieuw Den Helder naar Huisduinen, weer een andere alleen naar Nieuw Den Helder en een hoogst enkele alleen naar Huisduinen. Gesteld dat men in plaats van deze warwinkel een dienstregeling volgens een geslo ten circuit had opgesteld, dus bijvoorbeeld: Station, Middenweg, Nieuw Den Helder, Huisduinen, Parkzicht, station en zo vervol gens dan zou dat per rit een af stand hebben betekend van 15 kilometer. Dat wil zeggen, dat men een dienstregeling van 25 ritten per dag had kunnen opstel len zonder nadeliger uit te zijn met het totale aantal afgelegde kilometers. Dat zou voor Nieuw Den Helder gemiddeld vier ritten per dag méér hebben opgeleverd en voor Huisduinen maar liefst tien ritten per dag meer, met bo vendien het voordeel van een veel overzichtelijker dienstrege ling. Als men zich dus persé wil beperken tot de thans bereden trajecten, ligt hier een mogelijk heid tot het alsnog aanbrengen van een belangrijke verbetering. Terloops kunnen wij daarbij nog als „billijkheidsfactor" naar voren brengen, dat dan vice versa van hun woning naar het centrum de bewoners van Huisduinen en Nieuw Den Helder om beurten de kortste route rijden. Wij geven deze mogelijkheid gaarne in overweging! (Advertentie, Ing. Med.) Juist was van de AVRO bericht ont vangen, dat het voor Maandagavond geprojecteerde concert door het Ita liaanse trio „Santoliquido" voor een radio-uitzending zou worden opgeno men, toen de Muziekkring vernam dat de avond geen doorgang zal kunnen vinden. Men deelde ons mede, dat de Itali aanse regering de subsidiëring, welke het trio in de gelegenheid stelde tot het maken van een internationale tour- née, heeft stopgezet. Door de Muziek kring worden thans pogingen aange wend tot het organiseren van een an der concert, eveneens op Maandagavond 22 Februari in Casino. Mocht men hierin niet slagen, dan wordt het vier de en laatste abonnementsconcert in dit seizoen op een later tijdstip gege ven. De onlangs opgerichte personeels vereniging van het vliegkamp „De Kooy" organiseert een feestavond op Dinsdag 2 Maart in „Formosa". Door het ensemble van André Carrell wordt een cabaretprogramma opgevoerd. De dansmuziek na afloop wordt verzorgd door het „M.L.D. Swing College" onder leiding van korporaal-vliegtuigmaker W. Rooy. Het Centraal Genootschap voor kin derherstellingsoorden en gezondheids kolonies, afdeling Den Helder, belegt een jaarvergadering op Maandagavond 22 Februari in de Vakschool voor Meis jes. Uit het agenda-punt „Bestuursver kiezing" blijkt, dat de aftredende be stuursleden zich herkiesbaar hebben gesteld. De „Zaandam", „Grevelingen" en „Zeemeeuw" van het Loodswezen, die tijdelijk in IJmuiden gestationneerd zijn geweest, liggen thans weer in Nieuwediep. Hr. Ms. onderzeeboot „O 24" en Hr. Ms. sleepboot „Hercules" zijn gis teren van de werf naar de Buitenhaven gekomen. Het is morgen hoog water om 8.55 en 20.40 uur en laag water om 3.15 en 14 55 uur De temperatuur van het zee water was —1,6 graden Celsius. De Helderse Bestuurdersbond heeft gisteren in Casino twee bijeenkomsten belegd, niet voor de mannen, doch voor de kinderen en de vrouwen. In feite stond deze dag geheel in het teken van de Vrouwenbond N.V.V. 's Middags trad het gezelschap Frans Nienhuys op voor de kinderen, en dit betekende voor een tweehonderdtal jongens en mesijes enkele genoeglijke uren. 's Avonds wa ren de vrouwen „heer en meester" op het feestterrein, en wederom verscheen het Nederlands Cabaret-ensemble van Nienhuys voor het voetlicht. Nadat een propagandiste de vrouwen op haar taak had gewezen (de man ook in de organisatie terzijde te staan), was het woord aan Frans Nienhuys, de le venslustige conférencier, die weet hoe hij zijn publiek moet meekrijgen. Hij stelde de dames, en in het bijzonder de weinige heren, op hun gemak met een vlot babSeltje ter inleiding van Eily Rexon, evenals hijzelf een goede, oude bekende van de radio. Elly, charmant in doen en laten, werd op uitstekende wijze door Henny Kesseïer aan de piano begeleid. De gezelligheid nam nog toe, toen Ger Clements de aandacht vroeg voor zijn snelteken-capaciteiten. En zo was het al luchtigheid wat de klok sloeg. Henny Kesseler zorgde voor een andere toon met de Tweede Hongaarse Rhapsodie van Franz Liszt, waaraan zij een kla.e persoonsbeschrijving van de componist liet vooraf gaan. De soliste kreeg voor haar prachtige vertolking een klaterend applaus. Meteen stond daar weer de leider van de troep, die een voor- drachtje had, een (raak) cabaretliedje en een potpourri van schlagers, welke enthousiast werd meegezongen. Het gedeelte na de pauze was geti teld „Op verjaarsvisite". De bovenge noemde artisten speelden de rollen en zij werden nog geassisteerd door Miep OlffVan Boven, die haar grote vaar digheid met naald, schaar en.... fan tasie ten volle bevestigde. Ter plaatse leerde zij (in schetsvorm) de dames een schortje (voor dik en dun) maken en enkele andere artikelen op het ge bied van de mode. Was Miep Ol'ff Van Boven niet in actie, dan had Nien huys wel een grap, Henny Kesseler een stukje muziek (of geslaagde mimiek) en Elly Rexon een lied. Het feestje was compleet met manipulator Ger Cle ments, die zich op huishoudelijk terrein bewoog en waarlijk nóg „handiger" was d^n de mode-specialiste! Het dient gezegd, dat het programma er in ging als een lekkere hap. Ook ons is het goed bevallen, al was er wat veel luidruchtigheid op het toneel en te ge ringe originaliteit. Nochtans was het voor de Vrouwenbond N.V.V. een zeer feestelijke bijeenkomst, welke terecht als titel had „Speciaal voor u, me vrouw!". De middenstandsvereniging „Den Helder" houdt op Maandagavond 22 Februari een algemene ledenvergade ring in „Formosa". In deze vergadering wordt rapport uitgebracht door de oriënteringscommissie, die in October van het vorige jaar werd benoemd om de mogelijkheden tot het organiseren van een middenstandstentoonstelling tijdens het eeuwfeest van de Adelbors tenopleiding te onderzoeken. De aftre dende bestuursleden, de heren C. Kri- gée, P. C. Rijkers en J. van Twisk, hebben zich herkiesbaar gesteld. ONKRUID en plantenziekte zijn voor de landbouwer wel de grootste vijanden en de heer Zijdewind, hoofdassistent Akkerbouw van de R.L.V.D. te Schagen had deswege op deze cursusavond van de H.M.v.L. in Veerburg over belangstelling niet te klagen. Het onderwerp dat de heer Zijdewind behandelde betrof de bestrijding van onkruid ca plantenziekten. Ingeleid door de voorzitter van de afd. Anna Paulowna, de heer Jac. Lindenbergh begon spreker allereerst onderscheid te maken tussen selectief werkende bestrijdingsmiddelen en alles dodende bestrijdings middelen. Voorop stelde de heer Zijdewind echter, dat het gebruik van chemische middelen slechts als een noodmaatregel moet worden ge bezigd en hoopte dan ook, dat het gebruik er van beperkt zou blijven. Spreker behandelde de onkruidbestrijding bij enige landbouwgewassen zoals uien, bieten en vlas. Ofschoon de belangstelling voor de uienteelt, gezien de prijzen van de laatste tijd (waarin echter gelukkig weer enige verbetering merkbaar is), enigszins getaand zou zijn, zou het onkruid daarom niet wegblijven. Met een bepaalde proefneming in 1953 had de RLVD opmerkelijke resul taten bereikt. Voordat de uien boven de grond komen moet men eenmaal met een oliepreparaat spuiten. Als de uien even boven de grond staan, dan moet men spuiten met een verdund zwavel zuur. Het verdelgen van onkruid bij bieten is voor de Anna Paulownapolder van zeer groot belang. Het zaaien van Die ten op lichte gronden is soms heel moeilijk, vanwege het z.g. zaadvuil. Ook voor deze onkruidbestrijding, door spui ten, zijn heel goede middelen verkrijg baar. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Geachte Redactie. In Uw veelgelezen blad van 13 dezer hebben we kunnen lezen dat het comité „Tuinverzorging" een wedstrijd gaat or ganiseren. Daarover schrijft U onder meer het volgende: „Niemand zal ontkennen, dat wat de verzorging der tuinen betreft nog veel in Den Helder te verbeteren valt. Een van de oorzaken hiervan is het vrij sterke be volkingsverloop, waardoor vele stadgeno ten zich de moeite besparen, voor een paar jaar tijds veel zorg aan hun tuin te besteden." Naar mijn mening is dit de voornaam ste oorzaek. De vele onverzorgde voor tuintjes zijn voor een groot deel te wij ten aan het toenemende aantal loslopende honden. Velen hebben een. hond die ze dag en nacht over de straat laten lopen- Niet alleen dat ze de voortuintjes ver nielen, maar de eigenaar van deze honden hebben ook nog andere posten op hun rekening, zoals de inhoud der vuilnis bakken die ze over de straat verspreiden, afgezien nog van de vele ongelukken, die deze honden veroorzaken. Nu weet ik wel, dat het geen doen is een hond de hele dag aan de ketting te houden, maai* hou ders van honden dienen te begrijpen, dat het niet opgaat de lasten van honden op de schouders van de gemeenschap te schuiven. Want in de meeste gevallen is het zo dat dergelijke hondenliefhebbers er ook geen cent belasting voor over hebben. Ik zelf heb twee jaar geleden 130 tulpenbollen in mijn voortuintje ge plant. Thans staan er nog 23 in de grond, dank zij de honden mijner buurtbewoners. Onder dergelijke omstandigheden is het zonde van geld en arbeid. Afdoende maatregelen tegen deze hondenplaag zijn dan ook hard nodig. Eerst dan zal men er meer voor gaan voelen geld en zorg aan de voortuintjes te besteden. J. H. v. d. WELL. Violenstraat 55. De sociale werkster van de Neder lands-Hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve des Maandags) 's morgens van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur, spreek uur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. De stichting „Rotterdamse Dier gaarde Blijdorp" verzorgt vanavond in „Formosa" een filmprogramma voor de afdeling Den Helder van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. In het kader van de Bijbeltentoon stelling houdt ds C. J. Rasch vanavond om acht uur in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat een korte inleiding over het onderwerp „De Bijbel als vriend" 1JET vlas heeft ook veel te lijden van onkruid. Geruime tijd sprak de heer Zijdewind over ziekten in de gewassen, vooral bij erwten, die door de z.g. erw teninsecten teweeg worde ngebracht. De bladrandkever vooral doet veel schade, wanneer het insect zich heeft volgege ten aan de blaadjes; als het plantje uit de grond komt, dan vreten de uit de eitjes ontstane larven de wortels aan. Het spuiten met DDT brengt hier op lossing. Ook de knopmade veroorzaakt veel schade, doch alleen in de z.g. „boven- étage" van de plant. De peulboorder (wormstekerigheid) is een belangrijk ziekteverschijnsel. Toch bereikte men ook hier met spuiten grote resultaten. Voor de behandeling leverde een veld aan de rand 19% en in het midden 9% beschadiging op. Na de behandeling kwamen deze cijfers resp. op 4% en 3%. Op een proefveld bereikte men soms nog veel grotere resultaten. Een onbe handeld veld bracht aan de rand 40°/» en in het midden 38°/» beschadiging. Een behandeld veld bracht deze schade te rug tot resp. 7% en 4%. De heer Zijdewind gaf aan de hand van enkele voorbeelden, de geldelijke besparing, die het spuiten per ha op levert. CCHIMMELS: Een van de voornaam ste verschijnselen hiervan is koprot bij uien. Onderzoekingen hebben aan getoond, dat deze ziekte ontstaat op het moment van afsterven. Als de tijd van afsterven in een vochtige periode plaats vindt kan men van koprot verzekerd zijn. Kunstmatige droging van uien is dan ook zeer gewenst. De heer Zijde wind behandelde nog verschillende ziekteverschijnselen bij aardappelen. Juist in de periode tussen het loof trek ken en het rooien ontstaat de ziekte. De uitslagen van de laatst gespeelde competitiewedstrijden zijn: Eerste klasse: A. LoerW. Kooyman 10; H. LoerP. Bakker 10; L. LoerC. Marees 10. Tweede klasse: R. JanssenJ. Hoep 1—0; A. Kies—A. Philipsen 1—0; A. KooyJ. v. d. Berg 01. Derde klasseC. J. DietvorstJ. Keuris 01 (Door deze partij werd J. Keuris kampioen in de derde klas se); G. HoepM. de Jong 01; A. JanssenJb. Bakker 01; G. Land man—J. Piek 01; A. v. d. ZeeF. Selhorst 10. CURSUSAVOND H.M.v.L. Gaarne willen wij onze lezers op merkzaam maken op de voorlopig op 8 Maart plaats vindende cursusavond van de H.M.v.L., waarbij de heer L. Bregman zal spreken over het onder werp „Drainage en infiltratie". Deze lezing zal wederom plaats vinden in Veerburg. SUCCES VOOR „D.O.K.E.V." Op de in Middenmeer gehouden wed strijden van de Turnkring H.N.K. heeft de damesafdeling van DOKEV beslag weten te leggen op een eerste prijs in een nummer vrije oefenin gen. 81. Twee dagen verstreken en toen verscheen voor het eerst een Boel- woeghono in levende lijve in Jimmy's gevangencel. Het was een reus van een man, die uiterlijk zoveel op.... professor Propjos geleek, dat Jimmy er eerst even van schrok en er toen perplex van stond. Net zo'n harig hoofd, net zo'n neus. Het was hele maal oom Pepie in een reusachtige uitvoering. Alleen droeg hij een grijze tunica en liep hij op blote voeten Jimmy keek daarnaar en dacht aan de voetsporen in het woud. De Boel- woeghono beduidde Jimmy, dat deze hem moest volgen. Hij bracht hem rechtstreeks naar de cel van professor Propjes. Deze lag op zijn rustbank. Hij zag er niet zo erg best uit. „Schrik maar niet, Jimmy", zei hij gerust stellend. „Ik ben al weer aan het op knappen. Ik ben een beetje ziek ge weest, maar het ergste is nu achter de rug. Voor ons allemaal trouwens, •"Hit de kogel is door de kerk. „Het ogenblik van jullie vertrek is al vast gesteld". Hier viel Jimmy hem dade lijk in de reden. „Van jullie vertrek?" Wat bedoelt u daarmee?" De profes sor knikte. „Van jullie vertrek", her haalde hij, „want ik Jimmy, ik blijf geheel vrijwillig hier in.... jouw plaats". Jimmy deinsde achteruit. Maar daar komt niets van in, profes sor", riep hij „Ik blijf hier en Jackie en u gaan vertrekken. Zó heb ik dat aan het stamhoofd voorgesteld!" In de Gereformeerde kerkeraad werd besloten thans de nodige maatregelen te treffen tot het instellen van een derde predikantsplaats. Reeds in Oc tober 1951 werd door kerkeraad en gemeente in principe besloten tot het instellen daarvan. Door allerlei om standigheden kon tot nu toe aan dit besluit geen uitvoering gegeven wor den. Thans kwam opnieuw de nood zakelijkheid sterk naar voren. In ver band hiermee kreeg de commissie van beheer opdracht te onderzoeken, hoe veel een behoorlijke restauratie van de eerste pastorie moet kosten om weer dienst te kunnen doen. Gezien het zie lenaantal bij de Ger. Kerk blijkt een derde predikant gewettigd en is het begrijpelijk, dat bij voortgaande uit breiding de noodzakelijkheid sterk wordt gevoeld. Deze week was het 25 jaar geleden dat de heer Louwe Kramer benoemd werd als organist bij de Ger. kerk. In de avondgodsdienstoefening heeft de plaatselijke predikant ds H. R. Groe- neveld dit feit herdacht. De heer Lou we Kramer staat te Urk als organist zeer hoog aangeschreven. Geboren: Johanna E., dochter van K. Wakker en W. Baarssen. Overleden: Jan Brands, oud 85 ja ren, weduwnaar van Jannetje Jacobs- zoon. Willem Snijder, oud 74 jaren Gehuwd: Meindert W. Kramer en Grietje Visser. Rijkent Kapitein en Jannetje ten Napel. Sijmen Post en Wilhelmina Kapitein. Ondertrouwd: Gene.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5