40 jaar bloembollencultuur bekroond door prachtige expositie Huisman liep weer een punt uit op Demesmaeck Bekroningen tentoonstelling Breezand Strijd om wereldtitel dammen Nederlandse aangelegenheid Bloemenpracht in wintertijd Jaarvergadering van Plattelandsvrouwen Egbert van 't Oever snelste man op de Gouwzee Ruwe en gesprongen handen? KALODERMA Gelee! Breezand in feestgewaad Jhr dr OF. A. van Nispen totPannerden verrichtte officiële opening Tentoonstelling mooier dan ooit Anna Paulowna Kwekerswoord Hypolytushoef Vergadering van „Nut en Genoegen" Verse kroop door het oog van een naald KNVB handhaaft in terland-agenda iiI JDAG 19 FEBRUARI 1964 gREEZAND beleeft hoogtijdagen. Dagen met een feestelijke stemming. Van wege het veertigjarig bestaan van de Vereniging voor bloembollencultuur. Ook vanwege de uitkomsten van het bedrijf, waarop de welvaart van Bree zand, van de gehele polder gegrondvest is. Die uitkomsten strekken immers tot tevredenheid en vinden een weerspiegeling in het aantal auto's, dat men bii de officiële opening van de tentoonstelling aantrof. Het is ook wel eens anders ge weest in Breezand. Men heeft er andere dagen gekend. Moeilijke dagen. Dagen waarop het er de schijn van had, dat alles samenspande tegen de bollenkwekers! die zich hier hadden gevestigd. Tegen de pioniers, die voorzitter de heer P Komen, in zijn openingswoord betrok, waar pastoor Verhoef over sprak, zo treffend, zo uit het hart, dat men kon aanvoelen, dat deze mensen ook die tijden hebben meegemaakt en meebeleefd. ZIJN BLIJ en wij zijn trots, dat we dit mogen meemaken, aldus voor zitter omdat wij dit de beste beloning vinden van het werk van de pioniers. Uit hun geringe aantal zijn wij ge broeid tot een afdeling van 360 leden, eén van de grootste uit het land. Bij zondere woorden van welkom richtte voorzitter tot jhr Van Nispen tot Pannerden, de algemene voorzitter, tot ir Rietsema, de Rijkslandbouw- consulent, het gemeentebestuur van Anna Paulowna, de burgemeester van Den Helder, Callantsoog en Wierin- éerwaard, schout bij-nacht F. T. urghardt, commandant Zeemacht Ne derland, overste M. A. J. Dekesma, commandant Maritiene middelen en de vele andere genodigden, waarbij hij het betreurde, dat de erevoorzit ter, de heer A. van den Berg niet aanwezig kon zijn wegens ziekte. Jonkheer Van Nispen getuigde van de ereplaats die Breezand inneemt te midden van de vele tentoonstellingen, die thans worden gehouden en waar door men een vergelijking kan trek ken. De moeilijkheden, die zich dit jaar hebben voorgedaan bij de broei, hebt ge op prachtige wijze overwon nen. Hulde bracht spreker aan de prachtige afdeling, huis- en schoolbroei die getuigt van een volledig medele ven met alle nieuwigheden en moge lijkheden. Graag wilde spreker deze gelegenheid aangrijpen, om te wijzen op de belangrijkheid van het Borg stellingfonds voor de tuinbouw, waar van vele tuinders, doch maar weinig bollenkwekers profiteren. In ver band met de grote bedragen die moe ten worden geïnvesteerd, vroeg spre ker voor de mogelijkheden van dit Instituut grote aandacht. Na er op ge wezen te hebben, dat deze regionale tentoonstellingen van het grootste be lang zijn voor het bevorderen van een goede teelt, complimenteerde spreker de vereniging waarna hij de tentoon stelling voor geopend verklaarde. Burgemeester Mijnlieff was zeer er kentelijk voor het telkens terugke rende initiatief, dat hier genomen wordt, waarbij hij er op wees, dat vooral de huisbroei van grote soci ale betekenis is, omdat de arbeider er meer liefde tot het vak door krijgt en de band tussen ondernemer en ar beider er door versterkt wordt. Zeer verheugd toonde spreker zich, dat er nu ook een tuinbouwschool is. Van de veertig jaren dat uw ver eniging bestaat, aldus pastoor Ver hoef, heb ik er vele meegemaakt. Ik heb u zien groeien. Ik heb met u mee geleefd, in dagen van voorspoed, maar ook in dagen van tegenspoed. Moge gij op deze weg voortgaan onder Gods zegen. Pastoor Verhoef weer er op, dat hier in feite een band is ontstaan tussen Noord en Zuid, dat hier een uitwisseling van mensen heeft plaats gehad. Mensen, die liefde voor hun vak hadden en waarop toepas selijk waren de woorden van GuidO Gezelle: Mij spreekt de blomme een tale..,. en die van Breezand maak ten het Lisse van het Noorden. Laten wij samen verenigd voorwaarts gaan op de weg, waarop wij nu zijn. Gij beoefent nog een vak, aldus ir Riet sema, waar een reus werkelijk een reus kan worden. Dat is helaas riet meer zo in alle afdelingen van de tuinbouw. Geen vak is zo interessant, zoveel omvattend als het uwe en daarbij geniet ge nog het voorrecht, dat uw arbeid behoorlijk wordt be loond. Wil dat zo blijven dan zult ge bij moeten blijven. Dan zult ge de En wat denkt u van deze kleine peuter? Zelf hebben we ook menig maal staan vissen, maar nimmer waren we omringd door zoveel schoonheid. techniek van het kweken tot in de kleinste bijzonderheden moeten ken nen. Dan zult ge kleuren kunnen to veren, die uw welvaart weerspiege len. Moge uw vereniging, levendig, in alle geledingen, op dat gebied nog veel voor u doen. Tenslotte was het woord aan voor zitter, de heer P. Komen, die alle sprekers dankte voor hun beste wen sen, ma^ir tevens allen die meege werkt hadden om deze tentoonstelling tot een succes te maken. Dat waren er niet weinigen en wij menen ze het beste te kunnen samenvatten on der de benaming Heel Breezand. Op indrukwekkende wijze schetste voorzitter de moeilijkheden, waarmee de bollenkwekers in Breezand te kampen hebben gehad. Pas begonnen werden ze overvallen door de eerste wereldoorlog met afbraakprijzen. Weer opgekomen, trof hun de vorstramp van 1929, gevolgd door de crisis -an '30'35. Bijna onoverkomelijk wa ren de moeilijkheden, maar opnieuw hebben we ze weten te overwinnen. Nu mogen we er weer zijn, daarvan is deze tentoonstelling een getuige, terwijl wij onszelf kunnen voor houden, dat we slechts dank hebben te wijten, aan God en eigen vlijt. Cu- men bouwend, in Polderse geest gaan we met vertrouwen de toekomst tege moet. De jaarvergadering van de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen, was goed bezocht. De voorzitster, me vrouw Wuis, kon wel een negentigtal dames welkom heten. Na behandeling van enige ingeko men stukken, las mevr. Groot-Dienaar haar jaarverslag en gaf mevr. Taillie een financieel overzicht. Er was een batig saldo van f 204,09. Mevr. Taillie wekte nog op, het rustfonds voor ver pleging van overwerkte leden te steu nen. Hierna volgde een interessante lezing van de heer Van Dok te Am sterdam over vergaderingstechniek. De dames Kaan-Bakker en Waiboer-Van Dijke werden vervolgens tot bestuurs leden gekozen, in de plaats van de af tredende dames Wuis en Taillie. Na de pauze hielden twaalf dames een spreekbeurt van een minuut, waar na de heer Van Dok wees op goede eigenschappen en fouten, die daarbij op de voorgrond waren getreden. Zeer leerzaam dus voor dames, die zich wel eens in het openbaar laten horen. Voor de sluiting van de vergadering, dankte mevr. Tiel-van Stipriaan na mens alle leden de aftredende voorzit ster en penningmeesteres voor het vele werk, dat zij gedurende zes jaar voor de vereniging deden. Als aandenken ontving mevr. Wuis een vulpotlood en mevr. Taillie een handwerkboek. In de afdeling Vakbroei werden be kroond: Groep 1. Gemengde inzending 30 of meer kisten: le pr. C. J. v. Haaster, 2e pr. Homan en v. Oosten, 3e pr. Gebr. Onderwater, 4e pr. L. Kortekaas en Zn., 5e pr. Anth. v. d. Berg, 5A L. v. Staal duinen. Groep 2. Gemengde inzending 1530 kisten: le pr. N.V. G. A. Preijde, 2e pr. Gebr. Looyestein. Groep 3. Beste inz. tulpen, 20 kisten in 10 soorten, minstens 9 bloemen per soort: le pr. Homan en v. Oosten, 2e pr. L. Kortekaas en Zn., 3e pr. C. J. v. Haaster, 4e pr. Gebr. Onderwater. Groep 4. Beste inz. narcissen, min- Idyllische plekjes waren er op de tentoonstelling ook te vinden, ge tuige de nimmer ontbrekende Hol landse molen, omringd 'door een weelde van tulpen en narcissen. Voor de kwekers sprak de heer Kortekaas, die ook een grote stand had op de tentoonstelling. Nadat hij de wens had uitgedrukt, dat bij het gouden feest van de vereniging men er in zou slagen om van de afdeling Anna Pau lowna de grootste afdeling van de Vereniging voor Bloembollen cultuur te maken, richtte hij zich tot zijn vakgenoten. Wat wij hier op deze tentoonstelling kunnen zien, aldus de heer Kortekaas is niet alleen mooi, het is een pro duct van onze eigen bodem. Van deze producten kunnen wij leren. Neemt er kennis van. TERWIJL WE ons in de auto naar Breezand spoeden, teneinde de bolbloemen- -r-tentoonstelling te verslaan, dringt de koude meer en meer de wagen binnen, Grauw hangt de lucht boven de kale akkers, terwijl op de vaarten schaatsen rijders hun min of meer sierlijke bewegingen maken. Niets herinnert aan groen of lente. De gedachte aan bloemen is absurd. Bloemen in deze troosteloze woestenij? Och heden, wie durft er van bloemen spreken? I ATEN WE nu een variant op dit ge zegde nemen en de vraag stellen, wie er de laatste dagen, weken, misschien al in Anna Paulowna niet.over de bloe men heeft gesproken. Vanaf de kinde ren die de scholen bezoeken, via de kwekers en de arbeiders in kwekersbe- drijven tot mensen die in het vak ver grijsd zijn en nu van de rust van de oude dag profiteren, hebben de inwo ners van Anna Paulowna het over bloemen gehad. Terwijl de bloemen op de ruiten aanduidden, dat we midden in de win ter zaten, gingen hun gedachten uit naar de bolgewassen, die ze hebben getrokken. De schoolkinderen; school broei, de kleine mensen, huisbroei en de vakmensen, de bedrijven, vakbroei. Wat zou er dit jaar van terecht ko men? De winter was een beetje spel breker en stelde het organiserende co mité voor grote moeilijkheden. Is men echter in de bollenstreek niet gewoon om moeilijkheden te overwinnen? Wel nu, men heeft ze overwonnen. De kleine man, die tien potjes trok en de grote bedrijven, die honderd kisten lieten trekken, hetzij in hun eigen kas sen, of bij een afzonderlijke trekker. We hebben het genoegen gehad de re sultaten te zien van alle arbeid, die aan deze tentoonsteling is besteed en we hebben de liefde kunnen afleiden aan de kwaliteit van de inzendingen. Zonder liefde voor het vak, zonder toe wijding zou men immers nimmer tot een dergelijk resultaat kunnen komen. Veertig jaar. Het staat op café Blokdijk met lich tende letters, terwijl een fonteintje er naast herinneringen oproept aan mals kletterende Meiregen. Een aardige vondst, zoals we ook het tafereel van Jan Steen in dit café, met verschillen de belichtingen een aardige vondst zouden willen noemen. Een aardige entree dus al. Maar dan komt men ein delijk in het café zelf, dan komt men in de grote hal van de HBG, met een stevig stuk er aan gezet, omdat men met het oog op het veertigjarig bestaan alle inzendingen lang niet kon bergen en dan wordt men geïmponeerd. Hier beleefd de bolienkwekerij van Anna Paulowna, van Breezand .meer speciaal een hoogtijdag. Hier vieren de kwekers een schone triomf. Zelden is de kwaliteit van het ingezondene zo schoon, zo overvloedig geweest. Vervaagd zijn alle gedachten aan de winter. Alleen de dorre takken die de groepen bloeiende tulpen als het ware omvat houden, herinneren nog aan het barre jaargetijde. Voor het overige is het hier één kleurenweelde. Tulpen in tientallen soorten-, in verschillend bloeistadium, soms maar ternauwer nood ontloken, dan weer prijkend in exotische schoonheid. Soms fors van bouw, soms ijl en teer enkel of dubbel, zo gaaf en zo fijn, als men in de vrije natuur maar zelden ziet. Crocussen, wat weten wij eigenlijk van crocussen? Paars en geel nietwaar? Maar niet in variëteiten, die we niet voor mo gelijk hadden gehouden. Narcissen van een grootte, die tot voor enkele jaren niet bestaanbaar zouden zijn geacht. Hyacinthen van zo'n overweldigende kleurenpracht, dat men zich de ogen uitwrijft. Van jong tot oud. Zo hebben we gedwaald in deze ruimten, waar zo ontzaglijk veel schoonheid te beleven valt. Waar Kruit zich heeft beijverd om de beste op stellingen te bereiken waar Van der Hoeks broei te bewonderen viel. Waar namen uit Anna Paulowna ons tegen- sprongen met een klank in de bollen- wereld. Namen als Kortekaas, Geer- ling, Bijl, Van der Poel, Verresen, Van den Berg, om er maar enkele te noe men. Er zijn er natuurlijk veel meer, maar laten we ons beperken en in hun namen de vele eren, die hebben mee gewerkt om deze tentoonstelling te doen slagen. Maar ook inzendingen uit andere de len van de provincie. Uit Beverwijk en verder nog uit Lisse, Hillegom, Roe- lofsarendsveen Imposant. Maar is misschien niet nog imposanter de aanblik van de schooi en huisbroei, te vinden in zaal Blok dijk. Niet qua schoonheid, maar wei omdat we bij het zien van deze mooie inzendingen onder de indruk moeten geraken van de ontzaglijke liefde voor de bloem, voor het vak, die men hier als het ware geëtaleerd ziet. Van ganser harte kunnen wij U aan bevelen om dit te gaan zien. Gij zult er enkele prachtige uren kunnen door brengen. stens 20 kisten in 10 soorten: le pr. G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, 2e pr. C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen, 3e pr. Gebr. Onderwater, 4e pr. Homan en v. Oosten. Groep 5. Beste inz. hyacinthen, 15 kisten in 5 soorten, minstens 3 bloemen per pot of kist: le pr. C. J. v. Haaster, 2e pr. Homan en v. Oosten, 3e pr. Gebr. Onderwater, 4e pr. Gebr. v. d. Poel en J. W. de Groot. Groep 6. De mooiste decoratieve op stelling: le pr. Homan en v. Oosten, 2e pr. Gebr. Onderwater, 3e pr. C. J. v. Haaster, 4e pr. L. v. Staalduinen, 5e pr. G. H. Geerligs, Anna Paulowna. Groep 7. De mooiste tulp, minstens 3 bloemen per pot of kist: le pr. L. Kor tekaas (Parade), 2e pr. id. (Apeldoorn), 3e pr. Anth. v. d. Berg (Queen of the Bardigon) Groep 8. De mooiste narcis, minstens 8 bloemen per pot of kist: le pr. G. Lubbe en Zn. (Gold medal), 2e pr. C. A. v. d. Wereld (v. d. Werelds Favorite), 3e pr. G. Lubbe en Zn. (Trocadero). Groep 9. De mooiste hyacinth, min stens 3 bloemen per pot of kist: le pr. C. J. v. Haaster (Amethyst), 2e pr. id. (Cycloop), 3e pr. id. (Ostara). (Advertentie. Ing. Med.) Groep 10. De beste 3 kisten narcissen, minstens 12 bloemen per kist: le pr. G. Lubbe en Zn., 2e pr. Homan en v. Oos ten, 3e pr. G. Lubbe en Zn. Groep Bijgoed: le pr. J. Bijl, 2e pr. Homan en v. Oosten. Extra prijs totale inzending Homan en v. Oosten. In de afdeling huisbroei vielen de volgende bekroningen: Groep I A. Personen tot 17 jaar, die van de commissie 5 potten met bollen ter opkweking kregen, nl. 2 met tulpen, 2 met hyacinthen, 1 met narcissen: le pr. C. Looijesteijn Lz„ 2e pr. C. Langelaan Wz., 3e pr. Jac. Weijers Jr. De prijzen voor de beste tulp, de bes te hyacinth en de beste narcis vielen allen ten deel aan C. Looijesteyn Lz, zodat deze dus met een inzending van 5 potten 4 prijzen won. Groep I. Personen boven 17 jaar, kre gen 10 potten ter opkweking, nl. 2 nar cissen, 5 tulpen, 3 hyacinthen: le pr. Jac. Plagmeijer Bz„ 2e pr. J. J. van Dijk, 3e pr. J. Mulder, 4e pr. F. Deel stra. Beste hyacinth mw. Dwarswaard-Boer, beste narcis, idem, beste tulp Jac. Plag meijer Bz. Groep II zond 12 potten in, 2 narcis sen, 5 tulpen en 5 hyacinthen, de bollen echter nu naar eigen keuze: le pr. L. Looijesteijn, 2e pr. G. Zeeman, 3e pr. C. Looijesteijn, 4e pr. C. van Oosten, 5e pr. J. van Kampen. Béste hyacinth G. Zeeman (Delfts Blauw), beste narcis L. Looijesteijn (Golden Harvest), beste tulp G. Zee man (Roland). Groep III. Geheel vrije inzending tot max 30 potten: le pr. L. Looijesteijn, 2e pr. G. Zeeman, 3e pr. C. Looijesteijn, 4e pr. Jac. Weijers Mz. Beste hyacinth G. Zeeman (Cycloop), beste narcis G. Zeeman (Duch Master), beste tulp L. Looijesteijn (Prominence). Groepen II en III, totaal beoordeeld: le pr. L. Looijesteijn, 2e pr. G. Zeeman, 3e pr. C. Looijesteijn, 4e pr. C. van Oos ten, 5e pr. J. van Kampen, 6e pr. Jac. Weijers Mz. Groep: hyacinthen naar eigen keuze, op glas, ten hoogste 15 ex.: le pr. mej. L. Onderwater Nd., 2e pr. Nic. Ver- bruggen (met Gertrude), beste witte C. Jac. Onderwater, 3e pr. mevr. G. Zee man. Beste rose of rode hyacinth Nic. Ver- bruggen (met Getrude), beset witte C. van Oosten (Carnegie), beste blauwe C. van Oosten (Bismarck). Schoolbroei. Jaren achtereen won de R.K. school de wisselbeker, die het ge meentebestuur beschikbaar stelde en dus eigendom werd van deze school. Dat is nu onderbroken. De Openbare School is dit jaar eerste, de School met de Bij bel tweede en de R.K. school derde van de scholen in Breezand. De OLS II komt dus in het voorlopig bezit van de nieuwe wisselbeker voor Breezand. De beide andere scholen ontvangen resp. een lauwerkrans en lauwertak. De gemeente stelde ook een wissel beker beschikbaar voor de drie andere scholen in de Polder. De OLS I (Kleine Sluis) legde daar beslag op; de R.K. school in de Spoorbuurt werd tweede (lauwerkrans) en de OLS III (Oostpol der) derde (lauwertak). De volgende jongens en meisjes verwierven een per soonlijke prijs: Breezand: OLS II: Dini Steenvoor den, beste blauwe hyacinth, JanBlaauw- broek, beste rose hyacinth Herman van ljzendoorn, beste witte hyacinth. School m. d. Bijbel:: Theun v. d. Wal, beste rose hyacinth, Diewie Wiersma, beste blauwe hyacinth, Fin Kooy, beste witte hyacinth. R.K. school: Hetty Boere, beste rose hyacinth, Jaap Looijesteijn, beste witte hyacinth, Annie Scholten, beste blauwe hyacinth. Anna Paulowna: OLS I (Kleine Sluis) Siep Koorn, beste rose, Wim Geense, beste witte, Greetje van Balen Blanken, beste blauwe. R.K. school (Spoorbuurt): Harry van Oorschot, beste blauwe, Frans Veul, beste rose, D. Lemmens, beste witte. OLS III (Oostpolder): Jo Verhage, beste blauwe, Annie Tiel, beste rose, Reinie Jellema, beste witte. Voor alle 18 winnaars en winnaresjes was de prijs een mooie lepel en vork. Woensdagavond vergaderden in Ho tel Kaan toestuur en leden van da Pluimvee- en Konijnenver. „Nut en Genoegen". De opkomst was goed. Voorzitter J. Mooi reikte aan de win naars de ereprijzen van de jl. gehou den clubtentoonstelling uit. Deze tentoonstelling is in alle op zichten goed geslaagd. Er was slechts een klein nadelig saldo. Na langdurige besprekingen werd be sloten voor het seizoen 19541955 een nhtionale tentoonstelling aan te vra gen. Tot voorzitter en secretaris-pen ningmeester in het comité van voorbe reiding werden de heren J. Mooi en G. Tigchelaar benoemd. Daar het aantal fokkers van kanaries en siervogels op Wieringen nog steeds toeneemt en een minimum aantal leden van tien bij „N- en G." aangesloten is, kon de vergadering goedkeuren dat een onderafdeling „Kanaries en Siervogels" van Nut en Genoegen wordt opge richt. (Van een speciale verslaggever HET begint er naar uit te zien dat de strijd om het wereldkampioen, schap dammen een Nederlandse aangelegenheid wordt. Piet Koozenburg moet immers het volgende jaar zijn titel verdedigen tegen de winnaar van het candidatentornooi, waarin onze landgenoot Huisman regelrecht op een overwinning schijnt af te stevenen. Gisteravond versloeg hij namelijk in de vijfde ronde de Italiaan Fanelli, terwijl Demesmaecker en Verse de winst deelden. Huisman lieeft thans met zeven punten uit vier partijen met drie punten voorsprong de leiding op Demes maecker. Fanelli, Guignard en Verse staan alle drie aan het hoofd van drie winstpunten. F)E PARTIJ tussen Huisman en Fa nelli had het volgende verloop: Huisman (wit); Fanelli (zwart). 1. 32—28, 19—23; 2. 28x19, 14X23; 3. 33—28, 23X32; 4. 37—28, 10—14; 5. 39—33, 14—19; 6. 41—37, 17—22; 7: 28X17, 12X21. De vele afruilen reeds in de ope ning bewijzen dat Fanelli het gevecht op lange afstand wenst. Het gaat ten koste van zijn positie, want Huisman krijgt gelegenheid de stelling prach tig op te bouwen. 8. 31—26, 7—12; 9. 26X17, 12x21; 10. 44—39, 21—26; 11. 50—44, 1—7; 12. 35—30, 20—25; 13. 30—24, 19x30; 14. 40—35, 18—22; 15. 35x24, 22—28; 16. 33X22, 13—18; 17. 22X13, 8x30 Voortdurend omruilen eri Fanelli gaat volledig in het defensief 18. 46—41, 5—10; 19. 36—31, 16——; 20. 38—32, 11—16; 21. 43—38, 10—14; 22. 32—28, 9—13 Huisman bouwt nu een stevige centrum-positie' op, terwijl Fanelli de strijd vreest en naar de randen speelt. 23. 41—36, 4—9; 24. 38—33, 2—8; 25. 37—32, 26x37; 26. 32X41, 21—26; 27. 41—37, 14—19; 28. 42—38, 30—35; 47—42, 19—24 Zwart speelt zonder systeem. Men telt nu al zes randschijven. Zo is het voor Huisman moeilijk iets bijzon ders in de stand te brengen, al be heerst hij het centrum volledig. 30. 49—43, 24—30; Het contact is vrijwel verloren. Al kan men constateren dat wit voordeel heeft daar de linkervleugel van zwart onmachtig is. 31. 3832, 9—14; 32. 32—27, 7—12; 33. 43-38, 14—19; 34. 45-40 3—9; 35. 37—31, 26X37; 36. 42x31, 6—11 Zwart moet nu wel naar voren ko men. Voor wit is nu mogelijk 31—26 met de damdreiging 27—21, 3832, 34X3. Wit heeft nu ook een moeilij ke keus, want het zal wel op tempi- spel aankomen. 37. 31—26! Zwart kan nu schijf 11 niet opbren gen door de damdreiging Zwart heeft nu slechts de beschikking ov r 2 zetten, t.w. 11 14, 1924 of 1923 3719-23; 38. 28X19, 13x24; 39. 48—42, 9—13 Beter dan 1117. Wit zou dan door ruil 5 tegen 4 stukken vasthouden. 40. 38—32, 13—18; 41. 34—29 Wel gedwongen, daar zwart anders afruilt door 2429 enz. 4111—17; 42. 29X20, 25X14; 43. 42—38 Zwart moet nu dam toelaten of schijfverlies accepteren wegens de volgende dreiging: 2631, 3631, dam, maar ook door 2722, 3832. Waar schijnlijk is deze dreiging gezien door Fanelli daar hij nu volgt met: 4315—20 Nu neemt wit dé damslag. 44. 27—22, 17x37; 45. 38—32, 37X28; 46. 33x2 (dam), 20—25 Fanelli dacht nu de dam te kunnen opvangen, maar heeft over het hoofd gezien, dat Huisman in zijn berekening dieper heeft gedacht, want hij volgt nu met: 47. 26—21, 1(1x2748. 2—11, Ook 213 was mogelijk. Zwart kan dan wel de dam afnemen, maar er blijft een gewonnen eindspel van 4 om 4 voor Huisman over. 4812—18 Waarom niet 2732, dat veel ster ker zou zijn en nog enige kans liet. 49. 11—28, 14—20; 50. 28—33 Zwart is opnieuw verplicht tot of feren door: 5030—34; 51. 40X29, 20—24 52. 29X20, 25x14; 53. 33—38. Zwart geelt op. £)E PARTIJ tussen de Belg Demes maecker en Verse had een wisse lend verloop. De opzet was een ruiling van stukken,- waardoor in het begin het gevecht op lange afstand werd gevoerd. De Fransman verbeterde zijn positie aanzienlijk, en kwam in het middenspel wel enigszins voordeliger te staan. Onbegrijpelijk was het dat Verse daarna afzakte, en zijn voor deel prijs gaf door enkele zwakke zet ten. Demesmaecker profiteerde hier van uitstekend. Toen de standen te gen elkaar leunden kon de Belg rr »t een stuk winst doortocht naar dam nemen. Nu kwam Verse weer opzet ten en Demesmaecker moest twee stukken offeren om Verse van dam te hóuden Er ontstond toen een lang eindspel van 6 om 5, waarbij Verse door het brengen van een offer ook naar dam kon doorbreken Hoewel er voor beide spelers meer dan genoeg dreigingen' in het spel lagen liep et een van beiden in de val en na enke le zetten werd tot remise besloten. Het eindspel van Demesmaecker was niet sterk. Bij na-analyse bleek win-t voor hem mogelijk, zodat Verse voor een nederlaag bleef bespaard. Na de 5e ronde luidt de stand: 1. Huisman 7 punten2 Demesmaecker (Belg) 4 punten; 3/4/5 Fanelli It. Guignard (Zwits.) en Verse (Fr.) al len 3 punten. Alle spelers hebben nu 4 partijen gespeeld. Een lange afstandswedstrijd op de Gouwzee over 40 km. is gewonnen door de Nederlandse kampioen op de langebaan, Egbert van 't Oever uit Lisse. Aan de wedstrijd is deelgenomen door 64 rijders en circa 400 toerrijders waren aan de itart verschenen. IJs en weder dienende zal Zaterdag middag wederom een toertocht langs hetzelfde traject (Monnikendam-Mar ken-Monnikendam) worden gehouden. Oe uitslagen luiden: 1. Van 't Oever (Lisse) 1 uur 15 min. 20 sec.;' 2. W. Wijnhout (Haarlemmermeer); 3. A. Doets (Loosdrecht); 4. C. Ris (Zaan dam); 5. Aad de Koning (Purmerend); 6. C. Backer (Ouderkerk a/d Amstel); 7. P. Hagenhoek (Middelie), allen 1 u. 18 min.; 8. J. Hoogschagen (Alkmaar); 9. K. Blokker (Akersloot); 10. C. Rijs wijk (Hobrede). Het bestuur van de KNVB verzoekt ons het volgende te willen mededelen; In tegenstelling met geruchten als zou er in verband met de ijs- en sneeuw- periode sprake van zijn om wijzigin gen te brengen in het internationale programma van dit seizoen, kan ver klaard worden, dat deze geruchten geen enkele grond .van waarheid hebben Het bestuur van de KNVB handhaaft het internationale programma, dat voor de maanden Maart, April, Mei en Juni is vastgesteld. Voor de komende weken staan dus de volgende internationale wedstrijden op het programma: 24 Fe bruari, Den Bosch: Voorlopig Neder lands elftal—F.C. Köln; 2 Maart, Gent: Rode Duivels—Zwaluwen; 7 Maart, Rotterdam: Nederland-Engeland (ama teurs); 10 Maart, Wenen: Rapid—Ne derlandse Bondsploeg; 17 Maart, Am sterdam; Voorlopig Nederlands elftal— Londens elftal. Ook in het programma van April en Mei, dat naar men weet enige tijd geleden is bekend gemaakt, zijn geen wijzigingen gekomen. TITO NAAR GRIEKENLAND Maarschalk Tito van Zuid-Slavië zal een bezoek brengen aan Griekenland. Dit op uitnodiging van koning Paul en de «Griekse regering. Een datum is nog niet vastgesteld.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7