Haagse basketballers namen in Nieuwediep revanche Uitstekend werk van Kunstzin en Kunstmin te Julianadorp De Zwemkring hield zich bezig met puntentelling Teleurstelling voor de heren Weer nederlaag voor het dames-team IN HET KORT JIMMY BROWN EN DE BLOEDBOEF-BEREN Nan Rotgans eerste op korte baan Helderse junioren zegevierden Bridgecompetitie HBC Tussen Haaks en Kuit je Helderse vissers bijeen in zaal „Mouton" Tweede winterconcert van „Kunst aan het Volk" Opwekkings-conferentie in Lutherse kerk Regeling storingsdienst „De duistere gast grappig toneelspel Contactavond EHBO Op weg naar Nieuwediep 't Zand Plattelandsvrouwen kozen nieuwe bestuursleden Den Oever Vele watervogels sterven op IJselmeer MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 TOEN ENKELE W EKEN GELEDEN de vertegenwoordigende Hel derse basketball-teams op bezoek waren in Den Haag, behaalden zij in deze steden-ontmoeting een 21 overwinning. Alleen de dames uit Nieuwediep moesten zich gewonnen geven. Afgelopen Zaterdag speelden de vertegenwoordigende Haagse ploegen in Den Helder, in de sportschool op de Rijkswerf, maar deze keer pakten de zaken geheel anders uit. Alleen de Helderse junioren bleven, dank zij uitstekend spel, baas in eigen liuis. De dames kregen het onderspit te delven (het geen wel was verwacht), doch ook de heren moesten in een nederlaag berusten. En dit nu was de grote teleurstelling van deze zo geslaagde avond. De Helderse heren waren zo over donderend begonnen! Goede combina ties liepen vlot van stapel en knappe doelpunten bleven dan ook niet uit. De bezoekers lieten zich evenwel niet intimideren en kwamen terug met rappe aanvallen, waaruit maar al te duidelijk bleek, dat deze knapen el kaar uitzonderlijk goed begrepen en dat zij stuk voor stuk over een per fecte lichaamsbeheersing beschikten. Maar tot de rust deden de ploegen niet voor elkaar onder. Den Haag liep de achterstand in en toen de eerste helft was verstreken wees het score bord de vriendelijke stand 1717 aan. Er was dus nog alles mogelijk, toen het spel werd hervat. Het verliep ech ter heel anders dan het geval was in Den Haag, waar Den Helder een in zinking kreeg, zich herstelde en een zeer bevredigende zege boekte. Thans kon worden gesproken van een zeer enthousiaste tegenstander, belust op een revanche, die inderdaad binnen het bereik was. Voor de onzen was het be slist jammer, dat Huitinga al vrij spoe dig na de hervatting met vijf persoon lijke fouten het veld moest verlaten. Dat hij één der sterkste spelers is, bleek na afloop, toen de punten wer den geteld. Huitinga had er zes ge maakt, evenveel als Essed, die veel langer had meegespeeld. Uiteraard is hiermee niet gezegd, dat de KVH'er geen goed werk deed. Integendeel, doch hij was niet bijster „schotvaar dig" en bovendien liet vrouwe For- tuna hem in de steek. De bezoekers voerden de stand op regelmatige wijze op, waarbij in het bijzonder Wolf, Berchen en Kong On uitblonken. Met Hoogendonk namen zij het leeuwendeel van de doelpunten voor hun rekening, prachtig in snel heid en technisch welhaast volmaakt. Onze stadgenoten hadden weliswaar bij het doelen weinig geluk, doch zi.j verloren bovendien het hoofd, en het gevolg was, dat de Hagenaars steeds vrijer een weg door de falende verde- De Helderse Bridge Club 1945 heeft dezer dagen in de voortgezette winter competitie de tweede ronde gespeeld. De uitslagen waren: A-iyn: Houtkoper-Rosing 67.26; Du- kers-Kerkhof 53.57; Beneker-Veenstra 52.98; Visser-Bakker 51.19; Bakker- Doms 47.61; Grande-Van Praag 45.83; heer en mevr. Schotmans 42.85; Van de Elst-Droste 38.69. B-Hjn: Krab-Bouwman 60.12; Dek kers-Zoon 59.52; Beeldman-J ansen 52.98; Forrer-Snoerwang 51.79; heer en mevr. Planken 50.00; Swennen-Wulffe- lé 47.02; Selier-Van Dongen 40.17, ge.br Kersbergen 38.09. C-ljjn: Van de Berg-De Vries 62.50; heer en mevr. Meijer 54.16; mevr. Vries -mevr. Bron 52.08; mevr. Schneiders- mevr. Veenstra 51.04; Spruit-Vries 51.04; Bijlsma-Jans 40.62; mevr. Evers- mevr. Waij 38.54. - De Nederlandse kustvaarder „Gea" heeft Den Helder weer verlaten. Via het Noord-Hollands kanaal zette zij de reis naar Gouda voort. Het is morgen hoog water om 8.44 en 20.57 uur, en laag water om 3.24 en en 15.53 uur. Een aanval van de Helderse dames op de Haagse basket, die door de nummersdrie en vijf uitstekend werd verdedigd. diging van de Nieuwediepers konden vinden. De aanvallen van Den Helder begon nen een enigszins woest karakter te krijgenvan zorgvuldige opbouw viel niets meer te bespeuren. Zo had Schekkerman er een handje van, met de bal alleen door het hele veld te rennen, of van ver uit de achterhoede de bal naar voren te plaatsen. In beide gevallen liep hij stuk. Het einde kwam met een verdiende 6144-overwinning voor de bezoekers. Wolf scoorde twaalf maal, Berchen en Hoogendoorn elf maal, Kong On negen maal, en Erna- nuels en Keulemans namen ieder zeven punten voor hun rekening. Dit wat de Haagse topscorers betreft. Bij Den Helder nam Groot liefst twintig pun ten voor zijn rekening, en Essed en Huitinga lieten er ieder zes schrijven. De Helderse dames verloren met 4022. In alle opzichten schoten zij te kort bij hun sportvriendinnen, die ove rigens evenmin een glanzend team vormden. Van de Haagse meisjes was mej. Den Dekker de gevaarlijkste; zij was welhaast de enige, die op „man nelijke wijze" de bal van dichtbij via het bord in de basket wist te depone ren. In haar ploeg bereikte zij met dertien punten de top. In de Helderse gelederen kwam mej. Oly enkele ma len goed door, doch het doelen ging haar niet zo best af. Mej. Niessen paste in de wedstrijd de techniek toe, waar over Schekkerman in de hierna vol gende ontmoeting zou struikelen: de zogenaamde „lange halen-techniek". Deze ballen werden vaak onderschept. Goede afwerking En dan nu nog de junioren, die een snelle partij lieten zien, waarop hun Haagse vrienden het antwoord moesten schuldig blijven. Het is ons overigens een raadsel, dat de coach van de tegen standers liet volharden in de tactiek van Nahar, die zó langzaam de bal op bracht (zonder samenspel), dat onze stadgenoten tijd te over hadden om hun verdediging in stelling te bren gen. Deze Nahar had zo'n overwicht op zijn teamgenoten, dat zij elke bal op hem speelden, als waren zij in loon dienst bij deze, overigens niet onver dienstelijke, basketballer. De Helderse jongens stelden daar tegenover flitsen de aanvallen, die dikwijls een keurige afwerking vonden, het meest door Schermer (12), de kleine makelaar '9/ en P. Faber (8). Voor Den Haag scoorde Nahar twaalf punten; na hem volgde de behendige Hodgson. Met de rust had Don Helder een 1810-voor- sprong, welke werd opgevoerd tot 41—28. De publieke belangstelling voor deze 5tedenontmocting was groot; de be perkte ruimte voor toeschouwers was geheel bezet. De wedstrijden werden geleid door de internationale arbiters Van Laar en Brakel, die assistentie hadden van enkele plaatselijke scheids rechters. Het doet ons genoegen, dat de Hel derse Basketball Organisatie inmid dels ook contact heeft opgenomen; met de afdeling Groningen. Vertegenwoor digende Helderse teams brengen aan dez stad eind Maart een bezoek. In de ba kccball-ontmoeting met Den Haag wisten alleen de junioren voor een Helderse overwinning te zorgen. Achter nummer 22 (Scher mer) de heer Klaassen, die de pit tige ploeg coach-te. Voor de schippers en de overige leden van de bemanning van de Hel derse vissersvloot is Zaterdagavond in zaal „Mouton" een filmvoorstelling gegeven, waarvan de vele aanwezigen bijzonder hebben genoten. De bijeen komst was georganiseerd door de heren P. Bot en P. Bais en werd gro tendeels verzorgd door Shell Neder land n.v: Het eerste gedeelte van de avond had een enigszins technisch karakter. Een kleurenfilm gaf in duidelijke beelden aan, hoe tegenwoordig de aardolie wordt gewonnen. Daarna kwam speciaal voor dit „motorisch gezelschap" een documentaire over de geschiedenis van de Dieselmotor. Aansluitend wees de heer J. H. Keer, technisch adviseur van de Shell, op enkele belangrijke punten bij het ge bruik van motoren. Voorts beant woordde hij een aantal vragen. Na de pauze werd op éénstemmig verzoek de vooral in visserijkringen zo bekende film „Het schot is te boord" gedraaid. Een attractie apart was de vertoning van een paar filmpjes over een tocht met de „Dorus Rijkers" en over het bunkeren van vissersschepen. Natuurlijk vielen vooral ook deze, door schipper Piet Bot zelf opgenomen, filmpjes zeer in de smaak. Wij weten nu, dat de heer Bot ook als filmopera teur over kwaliteiten beschikt. De avond werd besloten met een fraaie kleurenfilm over het eiland Curagao, De arbeiders-zangvereniging „Kunst aan het Volk", onder leiding van de heer H. J. Arisz, geeft op Zaterdag 27 Februari in Casino haar tweede winterconcert. Medewerking wordt verleend door Niico Visser (piano) en het mandoline- en accordeonorkest „Tremolando", onder leiding van de heer J. Geluk. In de Lutherse kerk aan de Wezen straat wordt op Woensdag 24 Februari een opwekkings-conferentie-avond ge houden. De sprekers zijn dr J. A. Stell- wag uit Den Helder en evangelist W. Dubbeldam uit Rotterdam. Medewer king wordt verleend door de Zangbri gade van het Leger des Heils. De storingsdienst van de gemeente water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: heden: A. A. Cornielje (Ruyghweg 201, tel. 2842); Dinsdag: J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, teL 1594)Woensdag: F. Kramer (Nias- traat 17, tel. 2877); Donderdag: W. Oostendorp (Reigerstraat 8, tel. 2457); Vrijdag: A. Schutte (Jacob Beenstraat 25, tel. 2431); Zaterdag en Zondag: F. framer (Niasstraat 17, tel. 2877). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, tel. 2882). S. Biersteker 'Ceramstraat 32, tel. 3467) en D. Oos tendorp (Van Limburg Stirumstraat 24, tel. 2452). Met medewerking van de toneelvereniging „Kunstmin" heeft de harmonie vereniging „Kunstzin", onder leiding van de heer J. S. den Das, Zaterdagavond in „Prins Hendrik" haar tweede winterconcert gegeven. Niettegenstaande de slechte wegen was de zaal flink bezet toen de erevoorzitter van „Kunstzin", de heer J. Henderikx, een welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot de wet houders mr. J. Mulder en P. S. van der Vaart. De harmonievereniging opende het programma met de mars „The Phan- tom Brigade", waarin men nog niet geheel op dreef was. Een betere ver tolking kreeg de „Ouverture Prime- rose", die bijzonder in de smaak viel. Wegens ziekte van een solist moest het derde nummer, „Concertino", ver vallen. Waardering bestond ten volle voor de „Suite Ballet" van Popy, en met niet minder genoegen luisterde men naar „Tesoro Mio". Met een forse finale eindigde het optreden van „Kunstzin". Het is ons gebleken, dat de harmonie een wat vollediger bezet ting heeft gekregen en dat de vereni ging vooruit gaat. Hierna volgde de opvoering van „De duistere gast" door de toneelvereni ging „Kunstmin". Het eerste bedrijf speelt zich af op „De Veenhoeve", de boerderij van Stronk (de heer K. Groot), een rijke boer, tevens burge meester van Graasdorp. Zijn vrouw (mevrouw G. Rienstra-Van Twuyver tracht hem zijn eigenwijsheid onder het oog te brengen, maar de burge- In Casino concerteert hedenavond voor de Muziekkring Den Helder het duo Tibor de Machula (cello) en Jean Antonietti (piano). De Middenstandsvereniging „Den Helder" houdt vanavond in Formosa haar jaarvergadering. De jaarvergadering van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies, afdeling Den Helder, is hedenavond in de Vakschool voor Meisjes. meester wenst, dat de knecht (de heer N. Oost) en de meid (mej. A. Breg- man) hem met edelachtbare aanspre ken en niet zonder kloppen binnen komen. Zijn dochter (mej. A. A. Con stant mag geen omgang meer hebben met een schoolmeester (de heer J. H. Siecker die geen partij voor haar zou zijn. Gelukkig neemt de moeder het voor haar dochter op. Van Staalduinen, een acteur (de heer D. Purmer), die achteraf een klassegenoot van Karei, de minnaar van Klaartje, blijkt te zijn, zal trach ten de burgemeester van diens hoog moedswaanzin te genezen. Wolly Wandla, een actrice (mevrouw A. Winstroër-Evers), moet hem daarbij helpen. In het tweede bedrijf, een paar uur later spelend, wordt de burgemeester thuis gebracht door jonkheer Six (de heer J. Purmer) en veldwachter Arie Knol (de heer P. Rienstra). De drie heren hebben een borreltje gedronken en daardoor krijgt Wolly (als heks vermomd), de gelegenheid, de burge meester en zijn kornuiten een slechte toekomst te voorspellen. Van Staal duinen, een Oosterse prins voorstel lend, brengt de burgemeester zo in de war, dat deze alles doet wat van hem wordt verlangd. Er werd uitstekend gespeeld. De scènes met de burgemeester en de veldwachter waren enig. Ook de heks speelde haar rolletje voortreffelijk. De „prins" was keurig gegrimeerd; hij verplaatste zich prachtig in zijn rol. Ook de anderen hebben er het hunne toe bijgedragen, dat de klucht een zeer goede vertolking kreeg. Op de jaarvergadering van de kring Noord-Holland benoorden 't IJ van de i Koninklijke Nederlandse Zwembond, i welke Zaterdag te Alkmaar in café du j Passage werd gehouden, kwam de veel- I omstreden puntentelling voor de kring- zwemcompetitie weer eens ter sprake. Weliswaar was destijds op een buiten gewone algemene ledenvergadering be sloten dat de oude puntentelling zou worden gehandhaafd, maar thans bleek dat de algemene vergadering achter het besluit van de technische commissie, die een andere puntentelling had voor gesteld, te staan. De besprekingen hadden tot gevolg dat tijdens de vergadering een stem ming werd uitgelokt met de betrekking tot de vraag of de technische commis sies autonoom zijn of niet. De regle menten voorzien hierin namelijk niet. Met grote meerderheid werd besloten dat de technische commissies haar „eigen wetten" kunnen maken en dat houdt tevens in dat in de toekomst de kringzwemcompetities volgens een door de zwemtechnische commissie nieuw ontworpen puntentelling zullen worden gehouden. De oute telling, waarbij de drie beste prestaties van iedere ver eniging op de verschillende nummers in het eindtotaal werden verwerkt, vond men namelijk niet bevredigend. De zwemcommissie had daarom voorge steld alle afstanden tot 50 meter te herleiden, waardoor het voordeel op de langere afstanden behaald wordt geni velleerd. Met name DAW zou door een dergelijke regeling worden gedupeerd Van de zijde van deze Alkmaarse ver eniging werd dan ook geprotesteerd Over deze puntentelling zal overigens het laatste woord nog niet zijn gespro ken. De verkiezing van bestuur en commissies leverde geen mutaties op, met uitzondering van de vacature welke was ontstaan door het vertrek van de heer B. Zon. In zijn plaats werd in het bestuur benoemd de heer H. R. Visser die tevens de plaats van de heer Van Zon in de polocommissie gaat innemen. Een moment uit de junioren-wed strijd. Twee leden van het bezoe kende team trachten eensgezind de bal in de basket te werken. In de bovenzaal van het Christelijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg wordt op Woensdag 24 Februari een contactavond belegd van de Konink lijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp bij Ongelukken". Vertegnwoor- digd zijn daar de afdelingen Koegras, Anna Paulowna, Wieringerwaard, Wie- ringen, Den Helder en een afdeling van de R.K. „EHBO" te Den Helder. Er werden twee oefengevallen be handeld. Zowel vóór als na ae pauze komen drie ploegen aan de beurt. Een jury van vijf doktoren zal de uitslag bepalen. Aan boord van het m.s. „General Blatchford", dat op 27 Januari uit Pu- san is vertrokken en op 22 Februari in Marseille wordt verwacht, zijn op weg naar huis onze stadgenoten, de heren P. Hilbers, Duinroosstraat 301, en R. Mulder, Bloemstraat 42. De repatrian ten worden door de zorg van de In spectie van het Verkeerswezen thuis gebracht. 84. Jimmy Brown moest wel even wennen aar de gedachte, dat hij pro fessor Propjos hier hoog in het Hi- malaja-gebergte moest achter laten. Hij had zich op de lange reis aan de oude heer gehecht en was hem als een goede vriend gaan beschouwen. Toch moest hij toegeven, dat oom Pepie best in dit milieu zou passen. Eigenlijk leek hij enigszins op een Boelwoeghono. Alleen was hij een beetje kleiner. Bewogen drukte Jim my de professor de hand. „u is de vreemdste man, die ik'ooit ter we-1 professor knikte. „Laten wij naar'iem toegaan", zei hij. „De brave jongen is er niet al te best aan toe en hij weet nog niet, dat hij binnen oen paar dagen met jou, Jimmy, zal kun nen vertrekken". Jimmy was wel verlangend zijn pleegzoon eindelijk weer eens te zien. Hij was van me ning, dat Jackie zich op deze tocht nu niet zo heel moedig had gedra gen, maar tenslotte was het toch zijn pleegzoon en aan de andere kant was het toch wel een heel brave jongen. reld ben tegengekomen", zei Jimmy „Ik geloof wel, dat u het hier best naar uw zin zult krijgen, maar toch iaat ik u hier met tegenzin achter. U kunt er echter blindelings op re kenen. dat ik nooit met iemand over dit land der Boelwoeghomo's za' spre ken. Nooit met één woord. En ik zal er ook voor zorgen, dat :uckie zwijgt als het graf. U weet, dat als ik hem zo iets op het hart bindt, hij precies zal handelen zoals ik dat wens". De Tijdens de jaarvergadering van de afdeling 't Zand van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd mede gedeeld, dat op 23 Februari a.s. te 't Zand een ajourcursus begint. Men kan zich ook opgeven voor een pitriet- cursus en een cursus zoutloos dieet. De presidente, mevr. T. EriksKui per, werd herkozen, terwijl de niet herkiesbare dames Schouten—Jes en DelverTiel werden vervangen door de dames G. Silver—Smit en T. MoskKuiper. Er was een1 kleine ex positie ingericht van de destijds uit gegeven hyacinthenbollen, die nu bloeiden. De eerste prijs was voor mevrouw G. Eriks—Bos, 2. mevr. N. WitRens, 3. mevr. M. Struijf—Vries," 4. mevr. T. TielSmit en 5. mevrouw A. Hoogschagen—De Boer. Mej. De Veer liet een filmpje zien over wo ninginrichting; zij gaf daarbij tal van goede wenken. Gistermiddag zijn onder grote be langstelling te Den Oever korte baan- wedstrijden voor mannen gehouden. De provinciale kampioen Nan Rotgans wist beslag te leggen op de eerste prijs en werd daardoor f 70,en een beker rijker. Zijn zwaarste concurrent was C. Vaartjes uit Wolvega (Fr.), die in de beslissende rit slechts met gering verschil werd verslagen. De volledige uitslagen zijn: A-klasse: 1. N. Rotgans, Den Oever f 70,— en beker; 2. C. Vaartjes, Wol vega f 40,— en lauwertak; 3. G. Mul der, Den Oever f 10,— en lauwertak; 4. D. Lont, Stroe f 10,en lauwertak. B-klasse: 1. A. Visser, Den Oever f 20,2. D. Marees, Den Oever f 12,-; 3. S. Smit, Hippolytushoef f 8,— 4. 'j'. Mulder, Den Oever 4.Er waren in totaal 27 deelnemers. Bedroevend veel watervogels vinden ook rond Urk door de koude hun dood Door dierenvrienden werd veel gedaan om deze beesten it) nood te helpen door het werpen van voer op plaatsen waar geen rijders zich waagden. Vooral blijkens hun gekwaak maakten hier eenden gebruik van. En i iet te verge ten de meeuwen. Maar vele vogels bleken niet in staat zich over het ijs voort te bewegen, zo uitgemergeld en zwak waren ze. Of ook bleek, dat ze omvangen waren door een Ijskorst die hen zo verkilde, dat de dood er op volgde. v

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5