Bezwaren tegen een wettelijke regeling cadeaustelsel Overeenkomst tussen banken en Nederlandsche Bank „Kleine snoekdreg" is opnieuw in het geding In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Saturnus heden zichtbaar De bestaande wetgeving biedt voldoende mogelijkh eden De rente zal vermoedelijk iets gaan stijgen Werkgeversverbonden bezorgd Wordt de materie niet zakelijk meer bezien? Explosie in fabriek van plasticartikelen Motorschip „Domburg" op Oosterschelde vermist Dodelijke val van Haagse bromfietser Toelaatbaar of verboden vistuig? D1 HET GENEEST VLUGGER EN BETER Veevoederpositie Ameland is precair Hotel op Terschelling tot de grond afgebrand Grieks schip voer buiten geveegde route ■s DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 JSJAAR AANLEIDING van enkele recente ontwikkelingen met be trekking tot het cadeaustelsel hebben de vier centrale werkgevers, verbonden met grote bezorgdheid kennis genomen van de mededeling van de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer, dat de regering voornemens is de spoedige indiening van een wetsontwerp tot beteugeling van de uitwassen van het cadeaustelsel te bevorderen. In een speciale nota wordt gezegd, dat naar de mening van de ver bondenen de bestaande wetgeving voldoende mogelijkheden biedt om tot een aanvaarde en doeltreffende regeling van de mededinging te komen. Zij zien dan ook geen reden om ten aanzien van een facet daarvan, het cadeaustelsel, een afwijkende wettelijke regeling te creëren. Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat door de wijze, waarop in middenstandskringen thans opnieuw en in sterke mate geageerd wordt tegen z.g. „uitwassen" van het cadeaustelsel en aangedrongen wordt op beteugeling van dit stelsel door een wettelijke regeling, deze materie uit de zakelijke sfeer wordt gehaald en in de sfeer van het sentiment wordt getrokken. Hierdoor kan het gevaar ontstaan, dat een objectieve en zakelijke beoordeling van de prin cipiële grondslagen van de materie wordt vertroebeld. De Verbonden zouden het betreuren, Indien een wettelijke regeling zou wor den aanvaard, die naar hun overtuiging inbreuk zou maken op fundamentele opvattingen van de Nederlandse onder nemers, doch naar zij menen ook van de regering, ten aanzien van de rege ling en wetgeving op het terrein van de economische mededinging in het al gemeen. Wel achten de Verbonden het gewenst enkele principiële punten naar voren te brengen, die naar zij menen, voor een juiste beoordeling het uit gangspunt dienen te zijn en waaraan alle in het verband te nemen stappen zouden dienen te worden getoetst. In de eerste plaats moet het cadeau stelsel bezien worden tegen de achter grond van de algemene beginselen, die in ons land met betrekking tot de eco nomische mededinging géiden. Ten aanzien van het regelend optreden op het terrein van de economische mede dinging wordt in brede kringen het standpunt ingenomen, dat het in eerste istantie een zaak is van het bedrijfsle ven zelf. Voorts zijn de Verbonden van mening, dat ook de regeling van iedere afzon derlijke vorm van mededinging dus ook van het cadeaustelsel dient te worden bezien in het licht van de ge stelde grondbeginselen. Hieruit volgt, dat een regeling van het cadeaustelsel in eerste instantie een zaak moet zijn van het bedrijfsleven zelf en niet in de eerste instantie tot de taak van de overheid behoort. Het cadeaustelsel is één van de vele verkoopbevorderende middelen die de ondernemers ten dienste staan. Deze middelen vertonen onderling een sterke samenhang en zijn niet los van elkaar te zien. Het invoeren van wettelijke voorschriften voor één van de concur rentiemiddelen zou onmiddellijk tot re percussies op andere terreinen leiden. Voor een kleine of middelgrote onder- nemer kan nl. het cadeaustelsel het meest aangewezen middel tot bevorde ring van de afzet vormen. Een ander zal in bepaalde omstandigheden aan een korting of een prijsverlaging op een bepaald moment de voorkeur ge ven. Wat de z.g. uitwassen betreft, zegt de commissie o.m.: ,,In de eerste plaats moet worden betwijfeld, of het moge lijk zal zijn op basis van objectieve normen een duidelijke en bevredigende omschrijving te geven van het begrip „uitwas" alsmede een scherpe grens te trekken van hetgeen wel en niet ge oorloofd is. Zou men echter een be paalde vorm als „uitwas" bestempelen, dan zouden zich de volgende moeilijk heden kunnen voordoen: Door beperking van de concurrentie mogelijkheden op een bepaald gebied zal de concurrentiedrang gedwongen worden zich te verplaatsen naar andere terreinen en daar naar uitwegen zoe ken, die toch als „uitwassen" zullen worden bestempeld. Als mogelijkheid, waarop dergelijke regelingen tot stand komen, zonder in strijd te komen met algemene beginse len ten aanzien van de economische mededinging, kan in de eerste plaats genoemd worden de regeling door pu bliekrechtelijke organen. Regeling bij de wet is echter niet het enige alter natief. Een voor de hand liggende weg is te vinden in de vorm van onderne mersovereenkomsten, waarbij alle be langhebbende groepen kunnen worden betrokken. Eventueel kan voor een der gelijke overeenkomst verbindendver klaring worden gevraagd. Verder be staat er nog de mogelijkheid, die het burgerlijk wetboek opent om zodanige uitwassen te kwalificeren als onrecht matige daad, zodat een civiele actie kan worden gevoerd. Echter zullen dergelijke uitwassen zich ongetwijfeld zeer zelden voordoen en indien zij al mochten voorkomen, in de meeste ge vallen zichzelf straffen en elimineren." Gisteravond is een ernstig ongeval geschied in de fabriek van plasticarti kelen N. V. Negum te De Bilt. In vlammen gehuld kwamen de 29-jarige chef S. de Vree, wonende te Zeist, en de 24-jarige spuit-gieter H. Tang, wo nende te De Bilt uit het stookhuis ren nen. waar zich een ontploffing had voorgedaan. Arbeiders uit de nacht dienst snelden té hulp en doofden de vlammen. Beide slachtoffers zijn met ernstige brandwonden aan hoofd, armen en handen overgebracht naar het Stads en Academisch-ziekenhuis te Utrecht. Het Rotterdamse Rijnvaartbedrijf N.V. maakt zich ernstig ongerust over het m.s. „Domburg", dat Zondagoch tend om zeven uur van Dordrecht vertrokken is en via Dinteloord, Zijpe, Wemeldinge en Hansweert op weg is naar Antwerpen. Het schip had gis termiddag omstreeks twee uur in We meldinge moeten zijn, maar is daar nog niet gearriveerd, terwijl de re derij geen enkel bericht van de kapi tein ontvangen heeft. Gistermorgen omstreeks tien voor elf is de 34-jarige vertegenwoordiger M.N. uit 's-Gravenhage, die op een bromfiets reed, op de hoek van de Hoefkade eii de Marktweg dodelijk verongelukt, toen hij voorrang wilde verlenen aan een van rechts komende vrachtauto. De brom fietser remde, slipte en kwam in aan raking met het linkerachterwiel van de vrachtauto. Hij viel op de straat en bleek zo ongelukkig te zijn terechtgeko men dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Er is Zondag in de contreien van Amsterdam toch gevoetbald. Uit En geland vloog een uit leden van de British European Airways gevormd elftal over naar Schiphol en op het besneeuwde veld van de AMVJ bij Amstelveen wonnen zij glansrijk (6-1) van hun collega's van de KLM. Gis teren is onder zeer grote belangstel ling het stoffelijk overschot van de beeldhouwer Charles Vos op het kerk hof van Maastricht ter aarde besteld. De uitvaart werd o.a. bijgewoond doqr de commissaris van de Koningin in Limburg. Op 20 Augustus zal Prins Bernhard in het Centraal Museum te Utrecht de tentoonstelling „Oud-Peru aanse kunst" openen. Drie heren „onder de invloed" vernielden in een Den Haag geparkeerde auto de radio en de verwarmingsinstallatie. Toen zij er met de wagen vandoor wilden gaan, werden ze door de politie gesnapt. Uit het ziekenhuis in Den Haag zijn weer drie alastrimpatienten ontslagen. Het aantal patiënten van de voorma lige Hofstad bedraagt nog 15. Drie personen zijn nog in observatie. In Bussum is een zeldzaam jubileum ge vierd. Twee vijf en zeventigjarigen zijn nl. niet minder dan zestig jaar on afgebroken lid geweest van de Harmo nie Crescendo aldaar. Tijdens een con cert deelde de burgemeester hun mede dat de Koningin hen had onderschei den met de bronzen medaille van de Orde van Oranje Nassau. Prof. Mun tendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid is door H.M. de Ko ningin benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Giste ren overleed te Zwolle plotseling op 41-jarige leeftijd de wethouder H. M. N. Alferink. In Amsterdam is opge richt de Stichting voor registratie van Nederlandse Huisdieren. Adres: Am- stelkade 431 te Amsterdam. Een mijnwerker in de Amerikaanse staat Utah is door electrische stroom ge dood. Toen hij een vlieger had opge laten, kwam het vliegertouw in aan raking met een hoogspanningskabel. Het vliegertouw bleek een metalen draad te bevattenDe vrouwen in het Zwitserse kanton Bazel hebben zich met 33.166 stemmen tegen 12.327 uitgesproken voor vrouwenkiesrecht. Sinds 1920 spraken de mannen zich driemaal uit tegen dit kiesrecht. Een geheel district van de Poolse hoofdstad zal worden genoemd naar de componist Chopin. Uit een door de Columbia Universiteit te New York ingesteld onderzoek is gebleken, dat tien procent van de Amerikaanse schoolkinderen een gestoord gevoels leven heeft. Ook stelde men vast. dat in 80 pet. der scholen niets voor de ■eestelijke gezondheid wordt gedaan. (Van een onzer redacteuren) KORTELINGS heeft voor het Hel- derse Kantongerecht een sportvis ser terechtgestaan, die had gevist met een werphengel, waaraan een zg. kleine dreg bevestigd was. Deze was met levende vis geaasd. Het twistpunt laat zich het best omschrijven in de vraag, of deze „kleine dreg" in feite een normale vishaak met drie punten toelaatbaar was, dan wel moest worden beschouwd als een „vis tuig, geëigend te verwonden". Dit laat ste mag namelijk niet worden ge bruikt. De ambtenaar van het O.M., mr G. W. von Meijenfeldt, meende, dat het laatste het geval was, de plaatsvervangende kantonrechter, de heer M. C. Schakel, sprak de ver dachte vrij, omdat naar zijn wijze van zien de visser had gevist met een normale hengel geaasd met vis, het geen voor bezitters van een vergun ning is toegestaan. Het ziet er naar uit, dat deze kwestie nu tot voor de Hoge Raad zal worden uitgevochten. In feite zal men dan eèn herhaling beleven van een kwestie, die al eer der aan de orde is geweest, zoals men ons van de zijde van het Centraal Nederlands Hengelaarsverbond mede deelt. De strijd begon in 1928, toen voor de eerste maal proces-verbaal werd opgemaakt, tegen een hengelaar, die met een driepolig haakje op snoek viste. De kantonrechter sprak de verdachte vrij, maar nadien werd herhaaldelijk opnieuw proces-verbaal opgemaakt. Telkens volgde hierop vrijspraak. Het bleek niet mogelijk, deze kwestie tot voor de Hoge Raad „uit te vechten". In 1946 bracht men het eindelijk tot voor ons hoogste rechtscollege. Weer werden in 1941 enige Alkmaarse vis sers geverbaliseerd wegens het vissen met een „dregje", met vis geaasd. Dit maal volgde een veroordeling. De oorlogsomstandigheden verhinderden een vlotte afwerking van deze zaak, maar toch kwam eindelijk een uit spraak. In Februari 1944 kwam er opnieuw een uitspraak van een Kan tongerecht: vrijspraak. In hoger be roep werd deze uitspraak in Januari 1946 omgezet in een ontslag van rechtsvervolging. Een beroep in cas satie op de Hoge Raad werd door deze verworpen, en toen stond vast, dat de uitspraak van de rechtbank juist was geweèst. De driepolige snoekhaak geaasd met vis was geen verboden vistuig. Gegeven deze uitspraak is het dus een volkomen open vraag, waarom de Helderse ambtenaar van het O.M. deze zaak nu opnieuw heeft aangepakt. Voor een goed begrip van de zaak moet nog worden opgemerkt, dat hier niet in het geding is de zg. snoekdreg, een zware, driepolige haak van vijf tien tot twintig centimeter lengte, welke vooral door visstropers wordt gebruikt. Deze wordt niet geaasd, maar door de gebruikers toegepast op de wijze, waarop men in het alge meen een dreg benut: wanneer de „visser" in zeer helder water een snoek ziet „staan", werpt hij de haak uit en tracht deze in het lichaam van de vis te trekken. Is de worp raak, dan wordt de prooi op het droge ge haald. Op deze wijze kan een snoek verschrikkelijke verwondingen oplo pen. Voor deze dreg geldt dus zonder twijfel, dat zij is een „vistuig, ge- eigend om te verwonden". Zij is dan ook verboden. De driepolige snoek haak echter, waarom deze hele zaak gaat, wijkt in principe in niets af van een één-polige, welke ieder aan vaardt als een normaal vistuig. Het verdere verloop van de zaak zal in kringen van sportvissers dan ook met grote interesse worden afgewacht. QTTO KARL uit Han- nover is behalve rei ziger voor een fabriek van ingeblikt fruit, ook een voormalige overste in het Duitse leger en hjj is daar zo groots op, dat hij „oud-overste Ot- to Karl" op zijn visite kaartje heeft laten druk ken, in de hoop daarmee zijn klanten te impone ren. Onlangs kwam hjj met vastberaden tred een fruitwinkel binnen, gaf zijn kaartje aan het bedienende meisje en wachtte vol vertrouwen op een flinke order. Tien seconden later kwam het meisje terug. „Mijn baas, de oud-kor poraal, zegt, dat hij geen interesse heeft", zei zij bijzonder vriendelijk. Wraak is zoet, zelfs voor Duitse ex-militairen. £)E ZEVENTIG-jarige opkoper Abraham v. K. heeft vorige week voor de vijfenveertigste maal voor de Dordrecht- se. arrondissementsrecht bank terecht gestaan. Ditmaal omdat hij zon der vergunning op de rivier oud ijzer had op gekocht. Al is Abraham dan ook geen echte zware jongen, hij zal toch .wel een van de grootste straflijsten van alle stoute vaderlanders hebben. En de officier van Justitie in Dord recht heeft al gezegd, dat hij zeer binnenkort wéér terecht zal staan. J/OMEND VOORJAAR zullen 150 Ameri kaanse restaurateurs, hotelhouders en koks een gastronomisch en vinicologisth bezoek gaan brengen aan Frankrijk, Italië en Zwitserland. Deze ken ners en voorvechters van het goede leven worden naar Luilekkerland uit gezonden door de Ame rikaanse bond van res taurateurs met financi ële steun van het gastro nomisch genootschap van Amerika. De speurtocht naar het heerlijkste voedsel van het oude Europa zal zes weken duren. De kok, die het kieskeurige gezelschap het meest verfijnde ge recht zal voorzetten, zal worden beloond met een gratis reis naar de Sta tes. De Yankees krijgen zeker genoeg van hun geperfectionneerde blik voer. IE 1.190 BEWONERS van Klaksvig, een van de Faroer-eilanden, hebben het heerlijke be sluit genomen geen cent belasting meer te beta len aan de belasting gaarders van de Deense regering, voordat zij hun eigen oude arts, die door de Deense autoriteiten van het eiland is ver wijderd, weer terug heb ben. De man werd na melijk beschuldigd van Nazi-sympathieën, maar de Klaksvigers verkla ren zich niet te interes seren voor het al dan niet duistere politieke verleden van de man, die een beste medicus schijnt te zijn. Toen er een plaatsvervanger voor hem gezonden werd, dreigden de eilandbe woners de nieuweling in zee te zullen smijten, zodat hij onverrichter- zake naar het vasteland terugkeerde. PEN ELECTRISCHE lo comotief van de Fran se nationale spoorwegen die op het traject Dijon- Beaune op de lijn Parijs- Lyon reeds snelheden van 222 en 230 kilome ter per uur heeft ge haald., heeft met 243 ki lometer haar eigen re cord gebroken. De loco motief trok drie reizi gerswagons en werd ont worpen voor zowel zwa re vrachttreinen als snel verkeer. Na deze proef nemingen hoopt men de snelheid van gewone treinen aanzienlijk te kunnen verhogen. Zul len we van de zomer maar niet liever met de auto naar Frankrijk gaan? INE REGERING van de Indiase staat Bombay heeft haar functionaris sen verzocht zich zoveel mogelijk te gedragen en te kleden als de gewone man. In een desbetref fend rondschrijven wordt gezegd, dat het over heidspersoneel zich niet moet aanstellen als een aparte klasse, maar ge bruik moet maken van de openbare vervoermid delen en niet moet den ken, dat een auto voor een ambtenaar onont beerlijk is. En dan durft Kipling beweren, dat Oost en West elkaar nooit zullen ontmoeten. V allen hebt toch gelezen die roman tische geschiedenis over dat uit Parijs verdwenen Nederlandse meisje Leilie Eriksen en de wanhopig verliefde Parijse kleermaker Julien Gérard, die zijn vriend de tekstdichter Jacques Dalés smeekte een mambo-liedje aan haar te wijden, in de hoop zijn Leilie daardoor terug te vinden. Een ontroerend vernaai, nietwaar? Zowel de pers als de radio hebben er suikerzoete reportages aa gewijd en getracht Leilie voor Julien terug te vinden. En de bekende telepaath Burlisto zag in het koffiedik, dat Leilie zich in Stockholm bevond en dat haar ouders tegen een huwelijk met de Parijse kleermaker waren. Het spijt ons ontzettend, dat wij u diep moeten teleurstellen: Leilie bestaat helemaal niet. De hele geschiedenis is een stunt van de Parijse heren Jacques pales, Kaymo Capv en Paul Lemel, resp. tekstdichter en twee componisten. Zij hoopten daar door de belangstelling voor hun lied ,,Leilier' te doen toenemen en zijn daar dan ook uitstekend in geslaagd. Het is alleen erg jammer voor het ™ar roman tiek hunkerende publiek en natuurlijk ook voor de AVRO en de telepaatn Burlisto. (Van onze economische medewerker) VANDAAG, 23 Februari, kunnen de handels- en boerenleenbanken inschrijven op een nieuwe emissie van 1400 millioen speciale iaug- lopende schatkistcertificaten. Alleen die banken dan, welke met de Nederlandsche Bank een gentleman-agreement aangaan over haar kasreserve. Om de betekenis van deze al lang in de pen zijnde, doch nu eindelijk tot stand gekomen operatie te begrijpen, moeten wij ons realiseren wat de monetaire gevolgen zijn van de actie betalingsbalans van de laatste paar jaren. Dank zij deze balans toch, vloeien er meer deviezen toe dan weg. De ondernemers, die deviezen ontvangen we gens leveringen aan het buitenland, verkopen die weer aan de banken. Zij krijgen dus hiervoor guldens, die zij in de regel bij de bank op rekening laten staan. Deze zogenaamde credietgeiden van de banken stijgen dan ook regelmatig. Op 31 December 1952 was dit bedrag bij 37 banken 4060 millioen en op 31 December 1953 4304 millioen gulden. £)E BANKEN lenen die gelden weer uit het bedrijfsleven. Doch daar die credietverlening niet zo groot is, wordt een belangrijk deel belegd in kortlo pend schatkistpapier, uitgegeven door de overheid. Eind 1952 was hierin door de 37 banken 3670 millioen belegd en eind 1953 3041 millioen. Het geld, dat niet naar het bedrijfs leven gaat en niet in schatkistpapier wordt belegd, gaat naar de Nederland sche Bank en komt daar op de rekening der banken te staan. De banken kunnen daar naar willekeur over beschikken. Op 16 Februari jl. stond er voor 340 millioen gulden uit; eind December '53 was het 500 millioen gulden. Vannacht precies om twaalf uur komt de planeet Saturnus tegelijk met onze maan boven de horizon. Ongetwijfeld komen de negen manen van Saturnus mee, maar die zijn voor ongewapende ogen niet te zien. Het diadeem van Saturnus de vermaarde ringen is met een kijker wel zichtbaar. Men neemt aan, dat deze ringen uit vergruisde restanten van geëxplodeerde manen bestaan. De Nederlandsche Bank wil nu, dat er een ijzeren voorraad aan liquide middelen bij haar aanwezig is. M.a.w. zij wil voorkomen, dat al het geld op een gegeven ogenblik wordt weggetrok ken door de banken. Dit is nu de kern van de gehele overeenkomst. Het motief hiervoor is, dat als er eens een omslag komt en onze betalingsba lans passief wordt, er méér deviezen wegvloeien dan toevloeien. De cliënten vragen dan het geld op om deviezen te kunnen kopen. Hebben de banken nu een reserve bij de Nederlandsche Bank, dan kunnen zij hieruit de cliën ten terugbetalen. Zou die reserve er niet zijn, dan zouden de banken ver plicht zijn het schatkistpapier te laten aflopen, waardoor de overheid over te weinig middelen kan beschikken, dan wel op inflatoire wijze haar credieten moeten uitbreiden. Er is nu dus bepaald, dat de banken een bepaalde reserve moeten aanhou den bij de Nederlandsche Bank en wel volgens een bepaalde verhouding tot de aan haar toevertrouwde credietgeiden. Het maximum is voorlopig op 10 ge steld; in noodgevallen kan het 15 worden. Dit bij de Centrale Bank bevroren be drag staat daar renteloos. Min of meer als een doekje voor het bloeden worde.l de handels- en boerenleenbanken dan in staat gesteld haar andere liquide middelen rentegevend te beleggen (en wel tegen een grotere rente dan thans op het kortlopende schatkistpapier werd verkregen) door in te grijpen op het hierboven reeds genoemde speciale schatkistpapier. Dit is dan papier met middelmatig lange looptijd, namelijk van kracht 10 en 12 jaar, waarvoor resp. een rente van 2 »/8, 2 a/, en 2 ?/g zal worden gegeven. Zij kunnen dit papier kopen met contant geld of met het reeds in haar bezit zijnde kortlopende schatkist papier. De lening moet in zoverre sla gen, dat als in totaal op deze 1400 mil lioen gulden groot zijnde emissie niet voor 1200 millioen is ingeschreven, zij door de minister kan worden terugge nomen. De banken zouden dan dus die beleggingsmogelijkheid missen. MAAST DEZE twee in wezen los van elkaar staande feiten, moeten wij nog twee andere maatregelen noemen. De Nederlandsche Bank heeft het recht gekregen ingeval van nood en crediet- plafond voor de banken vast te stellen een bedrag tot hetwelk zij aan het be drijfsleven credieten mogen geven. Zij mogen daar dan wel boven uitkomen, doch dan moeten zij gelden bij de Ne derlandsche Bank opnemen tegen het bestaande rentetarief. De grondgedach te hiervan is, dat er altijd voldoende geld bij de banken ten behoev van het Rijk aanwezig zijn. Zou dit er niet zijn, dan zou de overheid bij de Nederland sche Bank voor haar lopende verplich tingen geld moeten opnemen met alle inflatoire gevaren van dien. Bovendien heeft de Nederlandsche Bank het recht gekregen in noodgeval len voor de banken vast te stellen hoe groot de verhouding moet zijn tussen de credietgeiden en de liquide midde len. M.a.w., de banken moeten dan al tijd een bepaald minimum aan liquide middelen aanhouden. Deze twee laatste bevoegdheden zijn alleen voor geval van nood. De twee eerste maatregelen gaan direct in. De consequentie hiervan is, dat de liquidi teit van de banken geringer wordt, om dat een deel van haar middelen rente loos bij de Nederlandsche Bank wordt geblokkeerd. De overvloed aan middelen op de geldmarkt, die via het instituut van de voorfinanciering zijn weg naar de kapi taalmarkt had gevonden, verdwijnt nu ook, daar er volop beleggingsmogelijk heden op de geldmarkt zijn gekomen Gezien het verband tussen geld en kapitaalmarkt, zal het aanbod van geld middelen op die laatste markt dus klei ner worden, hetgeen de tendens heeft de rente te doen oplopen. Afgezien van deze invloed op de rente, moet het samenstel van regelin gen gezien worden als een middel om de greep van de Nederlandsche Bank en dus van de overheid op het particu lier bankwezen groter te maken, ten einde in de toekomst, bij een eventuele omslag in de conjunctuur, een te grote credietverlening of een te grote devie- zenafvloeiing naar het buitenland en dus verstoringen van monetaire aard in de kiem te smoren. wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem óp doet. Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid Maar ook als wrijfmiddel bij rheuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker's Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende wooiden: „Geen goud zo goed" (Advertentie, Ing. Med.) OPLOSSING KRUIS WOORDPUZZLE Horizontaal: 1. manen, 5. praam, 9. Ada, 10 adi, 12 K.R.O., 13 lias, 14 star, 15 lef, 16 Ans, 18 ets, 19 eu, 20 dagge, 22 oe, 23 bus, 24 puf, 26 pip, 27 var, 29 sla, 31 het, 33 es, 35 ongel. 37 Ia, 38 lab, 40 pol, 41 rap, 42 glip, 43 pari, 44 Ede, 45 elf, 47 ave, 48 Noren, 49 anker. Verticaal: 1. mallen, 2 adieu, 3 naaf, 4 na, 5 pi, 6 akte, 7 a rato, 8 morsen, 11 ding, 16 aas, 17 S.G.P., 20 duplo, 21 euvel, 23 bis, 25 fat, 28 Belgen, 30 A.NP., 31 hel, 32 rapier, 34 saldo, 36 goal, 37 larve, 39 bier, 41 raak, 45 en, 46 fa. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Overijsels oogstfeest. 2. In die van Savoye en Zwitserland. 3. Onbestorven weduwe; getrouwde vrouw, wier man tij delijk afwezig is. 4. Geen enkele: stuk bereid asfaltmastiek, mengsel van kool- teer, asfalt en andere harsachtige stoffen. 5. Pluto. 6, Ten noorden van de Zwarte en Kaspische Zee: nomadische volksstammen. 7. Winterpeil. 8. Bo ven de neusholte. 9. Voor het bepalen van het zuurstofgehalte van lucht. 10 Kopers keus. De dikke mist, die over Ameland hangt, heeft sinds Zondag de verbinding van het eiland met de vaste wal via de lucht, weer verhinderd. Het plan om gisteren met een vliegtuig van de KLM 8000 kg veevoeder bij Hollum uit te werpen, kon daardoor geen doorgang vinden. De veevoederpositie op Ame land is thans precair geworden. Het vee te Nes en Buren moest het reeds enige tijd zonder krachtvoer doen en thans is ook de voorraad in Hollum opgebruikt. Vier weken is Ameland nu al op de luchtbrug LeeuwardenAme land aangewezen en het ziet er niet naar uit, dat hierin spoedig verande ring zal komen, aangezien het ijs op de Wadden nog steeds hetzelfde beeld vertoont met ingevroren veerboten en beurtschepen. —Gunnar Myrdal, de secretaris van de economische commissie voor Europa van de Ver. Naties, zal morgen een bezoek aan ons land brengen. Hij zal dan besprekingen voeren met topfunc tionarissen vnn de ministeries van Bui tenlandse en Economische Zaken Don derdag reist hij door naar Londen, Tengevolge van kortsluiting, vermoe delijk ontstaan door lekkende sneeuw, is gisteravond het hotel-pension Wes- terkeyn bij Midsland op Terschelling, tot op de grond toe afgebrand. De brandweren van Midsland en West- Terschelling, konden na enige moeite met een flink aantal stralen het vuui bestrijden. Men kon echter niet ver hinderen dat het hotel tot op de gronc toe afbrandde Alleen de voorgevel en een paar brokken zijmuur zijn blijver staan. Het hotel was tegen brandschade verzekerd. Van de zijde van de Koninklijke Marine deelt men ons mede, dat het Griekse schip „Dimitros A Kydo- niefs", dat, zoals is gemeld, Zondag bij Terschelling op een mijn is gelo pen, zich op dat moment bevond op 53 graden, 38 min. 30 sec. Noorder breedte en 5 graden 0 min. 0 sec. Oosterlengte. Dit betekent dat het schip toen 12 mijl buiten de geveegde route ten Noordwesten van Terschel ling was.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3