Een nieuwe selectiemesterij voor varkens te Alkmaar geopend Buitenlandse vraag naar kaas verminderd Tweederde wordt bepaald door de prijs van veevoeder De Westfriese Flora trok 30.000 bezoekers Belangrijke bijdrage tot een uitmuntende exportkwaliteit Candidatenlijst van de C.H.U. Jongen mocht meisje niet naar huis brengen Prettige avond van „Klein begin" Groot-Yorkshire Stamboek in jaarvergadering bijeen Varkens met principes? Provinciale Staten Herdenking dr Bernard Nieuwentijt De kostprijs van de melk De kopers wachten rustig af Bromfiets, in reparatie, verhuurd 7 Zand Gemeenteavond DINSDAG 23 FEBRUARI 1954 £JE NIEUWB selectiemesterij van het Groot-Yorkshire Varkensstamboek te Noord-Holland is Maandagmiddag officieel door de directeur van het veeteelt- weren, ir Th. C. J. M. Rijssenbeek geopend. Hij deed dit na een door hem ge houden rede in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar en enige tijd later de facto, door het doorknippen van het lint voor de ingang van de mestery. In zijn openingsrede schetste de heer Rijssenbeek de grote betekenis van de Nederlandse varkenshouderij die hij zag als een „industrie" welker belang in economisch opzicht groter is dan de groente- en fruitsector en zelfs het paradepaard van de Nederlandse export, de zuivelindustrie, de loef afsteekt. Dit laatste wat de kwaliteit van het Nederlandse varkensvlees betreft, dat vooral in de Verenigde Staten zeer ge wild is. In cijfers uitgedrukt betekent dit, dat van de algemene Nederlandse vleesproductie ten bedrage van 1,2 mil- liard gulden, (van gelijke waarde als de productie der zuivelindustrie) 800 millioen gulden voor rekening komt van het varkensvlees. Een negatief dat veroorzaakt wortjt door de aankoop van varkensvoeder uit het buitenland wordt echter gecompenseerd door een positief ten gevolge van de stijgende export naar de dollar- en pond-sterling gebieden. In aantallen varkens uitgedrukt be tekent één en ander dat Nederland per jaar 3 millioen varkens „produceert". Twee millioen hiervan komen voor re kening van het binnenlands verbruik, de rest wordt geëxporteerd in de vorm van ham, bacon, karbonade en verwerkt vlees. Naar de Verenigde Staten werd het laatste jaar voor verreweg het grootste gedeelte geëxporteerd, nl. voor 125 millioen gulden, naar de pond-ster ling gebieden werd voor 75 millioen uitgevoerd, naar overige landen 22,5 millioen, terwijl de bacon-opbrengst in totaal 80 millioen gulden beliep. De export verloopt momenteel zo gunstig dat de binnenlandse markt in het gedrang begint te komen. „De vrees is ontstaan", aldus ir Rijssenbeek, „dat straks niet meer aan de vraag voldaan kan worden." Overigens is het in de Nederlandse varkenshouderij nog niet alles spek en vlees, om de uitdrukking „koek en ei" voor dit keer te vermijden. „Alle zei len", aldus het jaarverslag, „zullen bij gezet moeten worden om het bedrijf lonende te houden." VARKENSVLEES FAVORIET De grote vraag gaat niet uit naar spek, maar naar vlees, zodat de fokke- De heer M. C. Veldt uit Ber den, varkenshouder, is een man die het voor zijn dieren opneemt. Hij ziet niet graag dat men hen kwaad doet, nog minder dat men kwaad over hen schrijft. Dit bleek zonneklaar tijdens de rond vraag op de algemene vergade ring van het Groot-Yorkshire Varkensstamboek toen hij aan cle beurt zijnde, opstond en een uit geknipt krantenberichtje voorlas waarin de desbetreffende journa list het varken had gekwalificeerd als het meest karakter- en prin cipeloze dier dat er op dit onder maanse rondwandelt. Noch het ene, noch het andere kon de heer Veldt onderschrijven. „Ik heb thuis een hond" sprak hij, „die het eens waagde om door een hek heen in het oor van een biggetje te happen en dit vast te houden. Maar moeder zeug die zich in de buurt aan het vette der aarde te goed deed, werd hierover zo woedend dat ze op de hond af stormde. de kop van de hond in haar bek nam en de boxer dwong hel biggenoortje en daarmee het hele varkentje los te laten. Over karakter gesproken Overigens vertonen niet alleen volwassen varkens karakter, ook zie ik steeds dat wanneer een toom biggen zich bij de moeder te goed heeft gedaan, het laatst voldane biggetje naar de zeug te rugkeert en „dank je ivel" doet... En wat die journalist betreft, laat hy maar eens één van mijn biggen waarvan de moeder in de buurt is, proberen weg te halen... Door deze „terechtwijzing" waar mee de heer Veldt de lachers op zijn hand kreeg heeft hij ons zeker kunnen overtuigen. Wijzyn echter nog bijzonder be nieuwd naar de principes die de varkens van de heer Veldt er op nahouden rij zich meer en beter moet toeleggen op de teelt van vleesvarkens. Hier ont breekt nogal het één en ander. Merk waardig genoeg fokt men nog veel fe weinig met fokzeugen die uit ster-zeu gen werden geboren. En het zijn toch bij uitstek de laatste dieren van welke de op de nakomelingschap over te dra gen erfelijke eigenschappen bekend (en gunstig) zijn. De fokkers zullen er meer van over tuigd moeten worden dat op hen de taak rust, de kwaliteitsverbetering van de Noordhollandse varkensstapel te be werkstelligen. Volgens het jaarverslag is het aantal geregistreerde dieren nog te gering. Er werden in 1953 slechts 3257 biggen ingeschreven tegen 4425 in 1952. Wat de mannelijke dieren betreft was de uniformiteit het afgelopen jaar beter, doch de kwaliteit ging slechts langzaam vooruit. Aan de rampgebie den werden in 1953 vijfhonderd ten dele geregistreerde varkens geschonken. De data voor de beren-keuringen werden voor Hoorn bepaald op 20 Maart, voor Alkmaar op 29 Maart, voor Purmerend op 30 Maart, voor Schagen op 7 April en voor het Gooi op 2 April 1954. Teruggrijpend op de varkenshouderij in Noord-Holland, verklaarde spreker dat deze provincie, mede door het werk van de selectiemesterij, in kwaliteits productie aan de top staat. In dit ver band herinnerde de heer Rijssenbeek er aan dat het economische belang van selectiemesterijen zo groot is dat deze in Denemarken door de exportslachte rijen zelf reeds tot stand werden ge bracht. Voorts drong de spreker aan op een beter contact tussen fokkers en afne mers en achtte hij het gewenst dat de varkens naar kwaliteit beoordeeld en betaald werden. DE SELECTIEMESTERIJ Het was de voorzitter van het Noord hollands Groot-Yorkshire Varkensstam boek, de heer D. Donker Pz„ die op deze vergadering een overzicht gaf van de totstandkoming en ontwikkeling der selectiemesterij, voor welke in 1927 de eerste plannen rezen. In 1932 werd na veel voorbereidend werk te Hoorn de selectiemesterij geopend en begon men met de proeven die al snel positieve resultaten afwierpen. In 1939 moesten alle dieren wegens de uitgebroken varkenspest worden op geruimd, hetgeen eveneens in de hon gerwinter geschiedde. Hierdoor kon men de op het bedrijf drukkende finan ciële last van f 6000.wegnemen en hield men toch nog een financieel po tentieel over om de zaak weer aan de gang te krijgen. De uitkomsten in de jaren '48 en '49 waren weer gunstig en op 10 December 1951 werd de gemeen te-boerderij aan de Helderseweg te Alkmaar voor f 24.000.aangekocht en voor f 25.000.tot selectiemesterij ver bouwd. Sinds de oprichting van de selectie mesterij werden 762 tomen ingezonden, waarvan 24 tomen nog „in proef" zijn. Zeven en vijftig tomen vielen uit en van de 681 resterende tomen werden er 416 premiewaardig verklaard. Op 31 December 1953 waren er 91 proefvarkens en 4 uitvallers aanwezig. Door aankoop en verbouwing van de boerderij waarin de selectiemesterij thans is ondergebracht, is een financieel tekort ontstaan, dat echter door een le ning is g ekt. De nieuwe selectiemes terij welke onder de kap van de boer derij aan de Helderseweg werd aange bracht, heeft een plafond op even hoger dan manshoogte gekregen, is centraal verwarmd en ingedeeld in buisstalen boxen. Het bedrijf voldoet aan hoge eisen van effenciency. REKENING EN VERANTWOORDING De rekening over het jaar 1953 van het Noordhollandsch Groot-Yorkshire Varkensstamboek sloot met een bedrag van f 33.827,31, de begroting voor 1954 met f 23.850.—. De balans per 31 Decem ber 1953 representeerde een bedrag van f 43.048,48. In het bestuur werd in de vacature K. Braak, te Weere, gekozen de heer J. Bakker Sz. uit Warder. De nieuwe selectiemesterij, inge richt naar de nieuwste voor dit doel gestelde eisen. Met het doorknippen van het lint werd de nieuwste selectie-mesterij voor varkens te Alkmaar door ir Th. C. J. M. Rijssenbeek geopend. In de Zaterdag gehouden jaarverga dering van de Kamerkring Den Helder van de Christelijke Historische Unie omvattende de Statenkringen Den Hel der, Hoorn, Alkmaar en Zaandam werd de volgende candidatenlijst voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing opgesteld: 1 Joh. Dorjee (Zaandam, zittend Statenlid), 2 Jac Huibers (Heerhugo- waard), 3 W. Mooij (Zaandam). 4 J. Pijnacker (Enkhuizen), 5 H. Stuiver (Monnikendam), 6 S. J. Doodsma (Slootdorp, Wieringermeer), 7 J. H. Keijzer (Den Helder), 8 P. van den Borden (Alkmaar), 9 W. Wiegers (Alkmaar), 10 J. Schutte (Hoorn). 11 Th. Schaafsma (Oostzaan), 12 J. Eller- meijer (Zaandam), 13 T. Sijpveld (II- pendam). 14 C. S. Tip (Westzaan), 15 Jac. Rustige (Amsterdam). Daags voor de opening van het 10de internationaal wiskundig congres dat van 2—9 September te Amster dam wordt gehouden zullen de con gressisten in Purmerend de 300 jaar geleden te Westgraftdijk geboren arts wijsgeer dr Bernard Nieuwentijt her denken. Dr Nieuwentijt was na aan de Leidse universiteit theologie te hebben gestudeerd vele jaren als arts werk zaam in Purmerend. Zijn theologische geschriften hebben hem een grote naam gegeven. Hij was een der be strijders van Spirioza's leer. Een interessant onderzoek wordt in Uitgeest gehouden. Bij een vijftigtal mensen gaat men informeren, hoe men over bepaalde beroepen van anderen denkt. Gelukkig dat men het persoon lijke element, er buiten heeft gelaten. Anders zou het wel eens een roddel partijtje kunnen worden. J-IET IS NIET van belang hoe hoog de melkprijs is, doch wat het verschil is tussen deze prijs en de kosten, die per koe moeten worden gemaakt. Aange zien tweederde van deze kostprijs wordt bepaald door de voedermiddelen is het dus van belang na te gaan hoe de voeding van de dieren op zo efficiënt moge lijke wijze kan geschieden. Dit was het kernpunt von de lezing, die de Rijksvee- teeltconsulent voor de veevoeding ir S. Iwema gistermiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar hield voor de oud-leerlingen van de Landbouwwintcrscholen te Alkmaar cn Schagen. Hij herinnerde daarbij aan de tijd toen het krachtvoer was gelimiteerd en het vraagstuk, dat deze middag door hem werd behandeld, dus van minder importantie was. Nu de financiële positie van ons land vol doende aankopen in het buitenland toestaat is de studie van de voeding voor een economische bedrijfsvoering een eis van de eerste orde. (~)OK IN DE afgelopen week kwamen lagere prijzen voor jonge kaas tot stand. De daling, welke zich vorige week reeds aankondigde, zette ook nu door en het gevolg daarvan was, dat de prijzen op een aanmerkelijk lager niveau kwamen te liggen. De vrees, welke vorige week werd uitgesproken, aat' oe buitenlandse kopers de nieuwe ontwikkeling zouden afwachten, werd bewaar heid en het gevolg daarvan was. dat de vraag naar onze kaas in Duitsland en België aanmerkelijk minder werd. Ook naar Engeland gaat nog steeds weinig kaas hetgeen tot uiting komt in de prijs voor de Edammers 40+, die m prys ook 'een veer moesten laten. Over de export naar overzee hebben exporteurs over het algemeen niet te klagen, hoewel het moeilijk is daar een behoorlijke prijs te maken. Naar werd vernomen heeft Denemarken de prijs voor de kaas in Duitsland iets verhoogd, hetgeen onze kaas'misschien ten goede zal komen. Er hangt veel meer van af dan men ogenschijnlijk zou veronderstellen, al dus de heer Iwema. Slaagt men er in de post veevoeder te drukken, dan zal de kostprijs dalen en dientengevolge de melkprijs. Daardoor is het weer mo gelijk op de buitenlandse markt te concurreren met de Denen, en, waar melk, boter en kaas een belangrijk on derdeel vormen van het levensmidde lenpakket, zullen deze mogelijkheden ook voor andere industrieën gunstiger komen te liggen. Het een is het gevolg van het ander. Het is prachtig als men fraaie koeien op stal heeft staan, maar als zij niet meer produceren dan andere dieren met een minder goed exterieur, bete kent dit in de meeste gevallen, dat de eigenaar minder rendement van zijn bedrijf heeft. Hij zou gemakkelijk in staat zijn de kostprijs van zijn melk te drukken. Ook in de tijden van laag conjunctuur zal de boer zijn bedrijf gaande moeten houden, aldus spreker, en dan is het juist voor hem van be lang, dat hij zich kan richten naar de gemiddelde kostprijs, zoals die door het Landbouw Economisch Instituut wordt berekend. Spreker wees er met nadruk op, dat hij ten aanzien van de beperkte voeding voor het droog staande stalvee, uitsluitend doelde op dure voedermiddelen, die de boer zich moet aanschaffen en niet op goedkope voeding, die in het eigen bedrijf aan wezig is. De Engelsen volgen dit sy steem. Zij geven het droogstaande vee minder krachtvoer met uitzondering van de laatste veertien dagen voor het J~)E INMIDDELS gepubliceerde uit- voercijfers over de maand Decem ber 1953 blijken goed te zijn geweest In de maand December werd geëxpor- porteerd totaal 7372 ton kaas tegen 5965 ton in de maand November 1953. Gedurende geheel 1953 exporteerde ons land 86.045 ton tegen 78.071 ton in 1952. Uiteraard stemmen deze uitvoercijfers wel tot voldoening, temeer ook waar de productie in 1953 aanmerkelijk hoger lag. Uit de laatst gepubliceerde cijfers blijkt, dat de melkaanvoer nog steeds dalende was. In de week van 31 Janu ari t.e.m. 6 Februari jl. werd aan zui velfabrieken afgeleverd 57.735 ton melk tegen 58.169 ton in de voorgaande week Ook werd minder boter en kaas ge produceerd. De boterproductie kon worden bepaald op 858 ton tegen 862 ton in de voorgaande week. Voor de kaas liggen de cijfers respectievelijk 1177 ton tegen 1261 ton. Verschillen de fabrieken hebben thans haar laag ste melkaanvoer bereikt en men ziet hier weer een stijging. De in het Noor den gelegen fabrieken daarentegen hebben nog steeds rekening te houden met een dalende aanvoer. Naar werd vernomen is de prijs voor de verkoop van consumtiemélk thans ver laagd, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat meer melk voor de kaasproductie beschikbaar komt. Algemeen wordt aangenomen, dat de nieuwe productie cijfers dan ook een verhoging te zien zullen geven. Ten aanzien van de boter kan nog worden gemeld, dat de in België van uit Nederlang geïmporteerde hoeveel heid boter niet in staat is de behoefte daar te dekken. De Belgen hebben in verband hiermede 500 ton boter in T - nemarken gekocht. Dit zal op de ver dere 'verkoop van Nederlandse boter in België geen invloed hebben, aange zien men de aangeboden hoeveelheden voorlopig wel zal kunnen nemen. De boterprijs werd niet gewijzigd. De re- geringsvoorraad boter blijkt geheel te zijn geruimd, terwijl ook de voorraad koelhuisboter dalende is. Ook de re- geringsvoorraden melkpoeder nemen geregeld af. De handel op de in het laatst van de week gehouden kaasmarkten moest uit gesproken flauw worden genoemd. Op de Leeuwarder zuivelbeurs werden de volgende noteringen vastgesteld: Gou da Volvet f 2.06 tot f 2.07 per kg. Edam mers 40 plus f 1:83' tot f 1.86 per kg- en Broodkaas 40 plus f 1.86 tot f 1.87 per kg. Het bleek producenten niet mo gelijk op deze prijzen tot zaken te ko men en men moest genoegen nemen met aanmerkelijk lagere prijzen. De Volvette Gouda's werden .verhandeld on basis van f 2.00 tot f 2.01 per kg. Edammers 40 plus gingen van de hand tegen f 1.80 tot f 1.81 per kg. De vlotte vraag naar Broodkaas 40 plus bleek geheel te zijn weggevallen en deze kaas werd van de hand gedaan tegen prij zen van f 1.78 tot f 1.82 per kg. Op de Alkmaarse kaasmarkt werd de note ring voor de Noordhollandse Edam mers vastgesteld op f 1.86 per kg, voor welke prijs de aangeboden hoeveelhe den ook van de hand konden worden gedaan. Over het algemeen is de stem ming in de kaashandel niet bepaald optimistisch en men is er geenszins van overtuigd, dat de tegenwoordige prij- kalven. Deze methode, zo zei ir Iwe ma, betekent over acht a negen weken een enorme besparing en dus een aan zienlijke verlaging van de kostprijs. Wanneer men bij een melkprijs van 21 cent een kostprijs van 18 cent heeft is het verschil drie cent. Dat zal het blij ven als de kostprijs wordt verlaagd tot 16 cent en de melkprijs tot 19 cent zakt. Het grote verschil is echter, dat men dan de afzetmogelijkheden bedui dend vergroot en tevens, dat in min der gunstige tijden het bedrijf een der gelijke verlaging kan opvangen. In dit verband wees spreker erop, dat de in tensivering van de bedrijven, door middel van mechanisatie met overleg dient te geschieden, omdat de vaste kosten zo laag mogelijk gehouden moe ten worden. Spreker ging vervolgens uitvoerig in op de hogere kosten van het conser veren van gras en de gestegen prijzen van kunstmest en het meest economi sche gebruik daarvan. Hij drong er bij de aanwezigen vooral op aan zich door de consulentschappen te laten voor lichten en niet af te gaan op de aanbie dingen van commerciële instellingen op het gebied van veevoeder en kunst meststoffen. zen stand zullen houden. Dit ook mede in verband met de te verwachten ho» gere productie. Daarnaast dient men, naar ons werd medegedeeld, rekening te houden met lagere garantieprijzen en zelfs werd reeds gemompeld, dat de ze met 10 cent per kg zouden worden verlaagd. Te oordelen naar de prijzen, welke ongeveer drie weken geleden nog werden betaald, kan het moeilijk anders of de handelaren hebben hun kaas met verlies moeten afzetten. Dit komt ook tot uiting in de prijs voor, Goudse Volvet van ongeveer 5 weken oud welke te Leeuwarden verhandeld werden tegen f 2.05 per kg- Bij inkoop van deze kaas zal men hebben betaald ongeveer f 2.20 per kg. Alleen zij, dia niet of weinig hebben gekocht, kunnen zich slechts bij een dergelijke gang van zaken gelukkig prijzen! [)e jongen en het meisje waren in een danszaal geweest. Toen de feest vreugde haar hoogtepunt bereikte, vroeg de stevige kerel of hij het lieve kind naar huis mocht brengen. Laatst genoemde voelde er echter weinig voor. Zij nam haar jas van de kapstok en verdweer in de duisternis. Maar de jonge Wieringer E. B. had deze stille ontsnapping kennelijk in de ga- t"i, want ook hij greep zijn jas en achtervolgde haar. Er ontspon zich een tweede gesprek, waarbij het meis je niet langer zou hebben tegenge stribbeld. Toen het paartje echter een steeg binnenschoot meenden de twee jongelieden, die op enige afstand volg den te moeten ingrijpen. Zij riepen: „Hè daar!". Verdachte vond dat vrij onaangenaam, want hij kwam weer uit de steeg tevoorschijn en sloeg één van de achtervolgers op zijn gezicht. De rechter vond het een vrij onheb belijk gedrag en veroordeelde ver dachte tot een boete van f 40.of 10 dagen. - De zaak van de heer P. K. uit Win kel was al eens voor geweest. Niet al leen dat hij zich schuldig gemaakt had aan diefstal, hij had ook een ambte naar in functie mishandeld. Aggressi- viteit, een karaktertrek, die in vrijwel ,de gehele familie was terug te vin den, zo bleek uit de rapporten. Het uiteindelijke vonnis: 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar met onder toezichtstelling en een boete van f 40,of 10 dagen. Nadat de heer T. V. uit 't Zand van wege openbare dronkenschap in Den Helder veroordeeld was tot 2 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f 100,- of 50 dagen (verdachte had reeds een reeks van dergelijke veroordelingen achter de rug), kwam de rijwielher steller G. V. uit Middenmeer op het matje. Hij had een bromfiets bij hem in reparatie aan een klant verhuurd, omdat er geen andere meer waren. De officier van Justitie vond het een on sympathiek feit en ook geen reclame voor de zaak. Hij eiste een boete van 75,of 30 dagen. Het vonnis van de rechter luidde: f 50,of 25 dagen. DE POORTEN van Westfriese Flora 1954 zijn Zondagavond gesloten. Een dankbaar werk, want deze show, de grootste van Europa op het gebied van getrokken tulpen, is ook dit jaar weer een daverend succes geworden. Ruim dertigduizend personen hebben in de afge lopen vijf dagen deze tentoonstelling bezocht. In het voorbije week end was de toeloop weer enorm groot. Zaterdag kwamen 6833 mensen naar Bovenkarspel en Zondag 6500. De roem van deze expositie is tot ver buiten onze grenzen uitgedragen. Indrukwekkend groot was het aantal Belgen en Duitsers, dat de Westfriese Flora bezocht. Boven dien werd Zondagmiddag voor de BBC de roem van de Flora ver spreid. De bekende Engelse journalist en radiocommentator Roij Haij heeft in een vraaggesprek, dat een half uur duurde, verteld van zijn ervaringen opgedaan op de Westfriese Flora. Hij verklaarde, dat hij zeer onder de indruk was gekomen van de pracht en hoge kwaliteit, die hier werd getoond. Het arrangement stelde hij de Engelse kwekers tot voorbeeld. Van de tulpensoorten noemde hij met name de Queen of the Bartigon, White triumphator, Marietta en van de specietulpen de Fost. Hybride. De bonte avond, die ons door „Klein begin" is aangeboden, heeft opnieuw een goede indruk nagelaten en het be stuur kan er dan ook met genoegen op terugzien. Velen hebben meege werkt, om onder leiding van regisseur Visser er het beste van te maken, ter wijl ook de heer D. Waker, die de coulissen voor zijn rekening had ge nomen, de welverdiende dank van voorzitter P. Slik had. We konden de avond eigenlijk in drie gedeelten verdelen. In de eerste plaats de opvoering van de één-akter van Jack Bess, getiteld „Moeder is abuis", welke klucht wij vanwege de verwisseling van haar dochter en de koe, die allebei Loes heten en waar van de koe te koop werd gevraagd, gevoeglijk ook „De klucht van de koe" hadden kunnen noemen. Er is om de talrijke verwikkelingen hartelijk ge lachen. Een ander gedeelte werd ver zorgd door een orkestje van „Klein begin", dat onder leiding van de heer H. Kooij op verdienstelijke wijze en kele populaire nummers ten gehore bracht, die er bij het publiek ingingen als koek. Het derde gedeelte van het programma bestond dan uit het eigen lijke bonte gedeelte en daarin konden we genieten van sketches, zang en mu ziek, de één beter dan de ander, maar tezamen een mooi geheel vormend. Enkele weken geleden zou er in één van de lokalen van de openbare lage re school in 't Zand een gemeente avond worden belegd. Door de slechte weersomstandigheden kon deze avond toen niet doorgaan. Het ligt in de be doeling om deze avond nu te doen plaatsvinden op aanstaande Woensdag dat is dus morgen, op de zelfde plaats. Aanvang half acht. Ds Bitter zal op deze avond, die voor een ieder toe gankelijk is, spreken over leven en werken van dr Albert Schweitzer ter- Jö-i en ar!der zal worden verdui delijkt door lichtbeelden. Op deze av°"d kunnen ook vragen worden ge- StGlCL

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7