Stad en omgeving Nieuwe mijnenveger „Borculo" uit Ver. Staten aangekomen Zilveren legpenning KNZHRM voor de heer Van Lieshout Voor het vertrek uit Norfolk werd druk geoefend Stormachtig traject Bermuda-Azoren IN HET KORT Nummer drie van de veertien: Voorzichtige' manoeuvre veroorzaakte ongeluk Propaganda-avond voor de Vrije Universiteit Afscheid als plaatselijk secretaris Opvolger: commissaris J.N.B. Bijleveld Drie jongelui strijden om het kampioenschap school-schaken Zilveren jubileum van de Prinses Wilhelminagroep Tussen Haaks en Kuitje WOENSDAG 24 FEBRUARI 1954 MET Hr Ms „BORCULO", die gistermiddag omstreeks half drie de liaven van Den Helder binnenliep, is de derde van de serie van veer tien kustmijnenvegers, die door de Koninklijke Marine worden over genomen van de Verenigde Staten, in Nederland aangekomen. Reeds arriveerden begin December van het vorige jaar Hr Ms „Deem ster" en Hr Ms „Bedum". De „Borculo" had onder bevel van de luite nant ter zee der tweede klasse C. H. Huysman een vlotte reis, die op 30 Januari te Norfolk begon. De oorlogsbodem, nog varende onder het registratienummer 107, werd op 20 Octaber 1953 in het „Algiers Naval Station" te New Orleans van de Ame rikanen overgenomen. Na enige tijd voor oefeningen in de Chesapeake Bay gebaseerd te zijn geweest in Nor folk, in welke periode de drie officie ren, twee onderofficieren en drie en dertig korporaals en manschappen „scheepswijs" werden gemaakt, voer de „Borculo" naar de Amerikaanse mijnenveegbasis Charleston, van waar uit oefeningen in de speciale taak van dit type oorlogsbodems werden gehou den. Op deze wijze geraakten comman dant en bemanning volkomen ver trouwd met het fonkelnieuwe vaar tuig en konden zij na andermaal een kort verblijf in Norfolk met een gerust hart de thuisreis aanvaarden. Eerst werden de Bermuda-eilanden aangedaan. Toen volgde de grote over steek naar Ponte Delgada op de Azo- ren. „We hadden op dat traject vrij zwaar weer", vertelde ons de oudste officier, de luitenant ter zee der der de klasse F. J. P. Kiesel. Het scheepje heeft zich echter best gehouden. De 't ió ^Beemóterboer wat de 3Clok slaat GROTE SORTERING HORLOGES ZENTRA -ARBOR ELECTION-MIDO SILVANA PONTIAC ij PRISMA LACÖ A horloges in ij1 staal Jl douWé N\ en goud BEEMSTERBOER K.u.r.tf, 15 Helder - Tel 2626 Ryksgedipl. Horlogemaker (Advertentie, Ing. Med.) Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt Viuiavond van half acht tot half negen gehouden aan het adres Piet Heinstraat 1. Vanavond houden enkele afdelingen fan de Koninklijke Nederlandse ver- eniging „E.H.B.O." een contactavond in de bovenzaal van het Christelijk tehuis voor militairen aan de Kanaal- weg. De afdeling gymnastiek van de K. sportcentrale ..Wit-Geel Wit" geeft vanavond een uitvoering in Casino. grijze huid vertoonde nergens geha vende plekken, zodat het scheen alsof de „Borculo" alleen maar een plezier tochtje op het Marsdiep had gemaakt. Het traject van de Azoren naar huis begon veelbelovend, maar nauwelijks stevende de „Borculo" het Kanaal bin- Een lichte nevel hing boven de rede bij Den Helder, waar Hr. Ms. mijnenveger „Borculo" gistermor gen om half elf ten anker ging. Na het bezoek van de douane zette de nieuwe oorlogsbodem, die van de Amerikaanse marine werd over genomen, koers naar de haven. nen, of een dichte mist beperkte het zicht tot het uiterste minimum. De daardoor veroorzaakte vertraging was echter gering. Op de afgesproken tijd liet de „Borculo" het anker op de rede vallen. Daar kwam de douane aan boord. Een officiële ontvangst werd de nieuwe aanwinst, die ligplaats kreeg aan de Onderzeebootsteiger, niet be reid. Alleen een klein aantal familie leden der opvarenden zorgde voor een hartelijk welkom. Met uitzondering van een kleine kernbemanning gaan,de mannen van de ..Borculo" met verlof. Na afloop daafan wordt de mijnen veger doorgeschut naar het Bassin. De technische hoofdambtenaar C. W. uit Den Helder, die waarlijk geen ad vocaat nodig bleek te hebben om zijn zaak goed te doen verdedigen stond gisteren voor de Alkmaarse meervou dige kamer terecht omdat hij op 19 December van het vorig jaar ter hoog te van het gebouw van de Rijkswater staat aan de Kennemerstraatweg te Alkmaar een aanrijding met een mo torrijder veroorzaakt zou hebben. Bij het met zijn Volkswagen over steken van de straatweg was een met grote snelheid naderende motorrijder tegen de wagen opgereden, ten val ge komen, waarna deze met een hersen schudding moest worden opgenomen en zijn werkzaamheden gedurende on geveer 5 weken niet had kunnen ver richten. Naar verdachte beweerde had hij zorgvuldig uitgekeken of er geen ver keer naderde en nadat hij zichzelf hiervan voldoende overtuigd had, was hij voorzichtig en met geringe snelheid gaan oversteken om vervolgens in de richting Alkmaar te keren. Maar het was juist deze voorzichtige manoeuvre die de Officier van Justitie, mr A. W. Holsteyn zag als de oorzaak van het ongeluk. „De verdachte heeft de weg te lang in beslag genomen" zeide hij. Rekening houdend met het feit, dat ook de motorrijder door zijn hoge snelheid debet aan de crash was ge weest vorderde hij tegen verdachte een boete van f 50,of 25 dagen. In de Bethelkerk werd gisteravond voor circa tweehonderd belangstellen den een propaganda-bijeenkomst voor de Vrije Universiteit te Amsterdam gehouden. De avond stond in het te ken van de actie, die landelijk wordt ondernomen om gelden voor nieuwe universiteitsgebouwen bijeen te breng en. De plaats van de V. U. naast de an dere hogescholen werd .belicht door de voorzitter van het plaatselijk comité, ds J. Hartkamp, en door één der hoog leraren, prof. dr. G. A. Lindeboom van de medische faculteit. Deze schetste in een helder betoog de betekenis van de levens- en wereldbeschouwelijke sfeer, waarin de artsopleiding op de V. U. wordt gegeven. De hoogleraar besprak in dit verband de ethische-zedelijke aspecten van de taak van de medicus, die niet slechts met het lichaam, maar vooral ook met de ziel van zijn patiën ten te maken heeft. Met een enkel woord ging prof. Lindeboom in op de moderne richting in de medische we tenschap, welke de mens als een psy chosomatische eenheid ziet. Op over tuigenden wijze argumenteerde spr. de behoeften, die de medische faculteit heeft, in het bijzonder het belang van een eigen academisch ziekenhuis. De aanwezigen beluisterden voorts een toespraak van ds Ch. H. Swen en zagen de smalfilm „Als een schoon boek". De bijeenkomst werd opgeluis terd door het zangkoor „Ora et Labo- ra" onder leiding van de heer J. Jong- kees. Het orgel werd .bespeeld door dr. J. M. Sanders. ALS BLIJK VAN ERKENTELIJKHEID voor het vele werk, dat de heer A. C. H. van Lieshout heeft verricht als secretaris van de commissie van plaatse lijk bestuur der Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, werd hem gistermiddag de zilveren legpenning van de KNZHRM overhandigd. Dat geschiedde tijdens een intieme afscheidsbyeenkomst in hotel „Bellevue tvaar ook de nieuwbenoemde secretaris, de heer J. N. B. Byleveld, aanwezig was. Het hoofdbestuur van de KNZHRM was vertegenwoordigd door de voor zitter, jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, de directeur, de heer H. Th. de Booy, en de heer P. M. van Riel. Van de vas te bemanning en de opstappers van de reddingboot „Prins Hendrik" kon al leen schipper Piet Bot geen acte de présence geven wegens de verjaardag De nieuwbenoemde Commissaris van het Loodswezen, de heer J. N. B. Bijlevelddie de heer Van Lieshout ook zal opvolgen als se cretaris van de commissie van plaatselijk bestuur der KNZHRM. Onder het genot van een kopje koffie: van rechts naar links de heren H. Th. de Booy, A. C. H. van Lieshout en P. M. van Riel. van zijn vader, oud-schipper Coen Bot. Met een hartelijk speechje .bedankte jhr. Quarles van Ufford de scheidende secretaris voor de toegewijde en cor recte wijze, waarop hij gedurende ruim zeven jaar zijn taak in het reddingwe zen heeft vervuld. Het hoofdbestuur verbond daaraan een stoffelijke herin nering in de vorm van de zilveren leg penning. Namens de bemanning van de red dingboot voerde stuurman J. van Veen het woord. Hij bood een bureau-klok je aan en verklaarde, dat het perso neel bijzonder prettige herinneringen aan zijn scheidende chef zal bewaren. Ook de heer J. Middendorp, die sprak uit naam van de commissie van plaat selijk bestuur, getuigde van zijn waar dering voor de aangename samenwer king en de consciëntieuze werkwijze van de heer Van Lieshout. De heer H. Th. de Booy legde ten slotte de nadruk op de gevoelens van vriendschap, welke wederkerig waren gegroeid. In zijn dankwoord herinner de de heer Van Lieshout aan de vele uren van spanning, tijdens reddingsac ties doorleefd, „al was het dan aan da wal". Deze afscheidsmiddag vormde voor de heer Bijleveld tevens een pret tige introductie in de Nieuwediepse sfeer, waarin hij zich ongetwijfeld spoedig zal thuisvoelen. liWl KNALKURK EEN ieder behoort te we ten wat al of niet mag. Weet men iets niet, dan loopt men maar al te gauw de kans ter verantwoor ding te worden geroepen. Dat ondervond ook de wa penhandelaar T. C. G., die gistermiddag voor de waar- nemend-kantonr echter, de heer M. C. Schakelmoest verschijnen. Uw Gradus, gelezen heb bende het woord wapen handelaar, keek erg op toen daar, in plaats van een ru we vechtjas, een keurige heer voor het hekje ver scheen. Aan hem was niets, dat naar een wapen rook. Hij stond trouwens slechts terecht, omdat hij aan de minderjarige Roe lof O. (negentien jaar) een zogenaamde „knalkurk" had verkocht, een -revolver achtig onding, dat bij ge bruik een knal laat ver nemen en een vuurspatting toont. Zo'n apparaat, dat kennelijk de bedoeling heeft een eventuele feestvreugde luister bij te zetten, mag wel worden verhandeld aan personen boven de één tv twintig jaar. Zo staat het in de wet, maar uw Gra dus, een voorzichtig mens, zou het slechts in handen willen geven van atoom geleerden en hun kornui ten, dat knalding, omdat het groot gevaar kan ople veren. Overigens zal een meerder jarige-m et-verstand zo'n stuk vuurwerk, ont plofbare stof of knalkurk, het speelgoed niet eens wil len hebben. Nadat verbalisant J. G. S. één en ander had toegelicht, "erzocht* de heer Schakel hem, zo dit geen gevaar op leverde, een demonstratie te geven. „Richt niet deze kant op", zo verzocht hij, „en spaar ook de pers!" En om dit laatste een ieder te laten weten heeft uw Gra dus dit stukje geschreven, want hij is wel degelijk vat baar voor een woord van waardering. En zo mag dit toch wel uitgelegd worden, meent hij. Om op de zaak terug te komen: de wapenhandelaar had een overtreding begaan en er volgde dus een ver oordeling, te weten twee kwartjes boete of een Kng hechtenis met verbeurdver klaring van het „wapen tuig". Eenzelfde straf werd toebedacht aan G.'s bedien de J. VERBODEN F)E transportarbeider L. R. was ook buiten z'n boek je getreden. Hij werd op het kantongerecht ontvan gen, wijl „hij in de Palm straat het niet meer kon ophouden terwijl er geen urinoir was". In ambtelijke taal was de overtreding énigszins anders gesteld, maar het kwam toch hier op neer, dat R. in de open lucht een handeling had verricht, welke buitens huis hoog-uit in een uri noir zijn beslag mag krij gen. Het was 's nachts ge beurd, vernam Gradus, en R. had in kennelijke staat verkeerd. „Nou, dronken was ik niet", zei de ver dachte, „ik had wel een borreltje op". „Die druppel deed de emmer zeker over lopen?", vroeg de ambte naar van het O.M., mr G. W. von Meijenfeldt. Con form de eis veroordeelde de waarnemend-kantonrechter, de heer M. C. Schakel, de verdachte tot f 5.of 3 da gen (wegens de plas) en tot f 15.of 5 dagen (wegens de borrels). CANTINE gEZOEKERS van de Mari- necantine hebben twee gezellige avonden voor de boeg. Zo is er vandaag een RAO-variété-avond. welke wordt verzorgd door de dienst Welzijnszorg van de Koninklijke Landmacht, en wordt aangeboden door OS&O te Den Haag. Op het toneel zullen onder andere verschijnen: René Sleeswijk Jr (praatjesmaker no. 1, vermeldt het programma) Javisto, Mario Rigetti, The Tweco's en Hans Cordan; niet te vergeten: het RAO Rhythme Quartet. Donderdag treedt Joop Theunisz in de Marine- cantine op. Misschien kent men hem niet, doch Gra dus had al eens het genoe gen naar hem te mogen kijken en luisteren. Joop Theunisz is een muzikale clown, maar eigenlijk is zijn veelzijdigheid onbegrensd. Enfin, de militairen in uni form met introducé's zullen het allemaal zelf wel zien. COACH pEN van de moeilijkste taken in de sport is on getwijfeld het „coachen zoals dat geschiedt bij bas ketball. Uw Gradus heeft dat Zaterdag weer kunnen zien bij de stedenontmoeting tussen Den Helder en Den Haag. Al eerder werd ge schreven, dat de coach van de Haagse juniorenploeg het wellicht verkeerd had gezien, dat hij constant liet volharden in een aanvals- spel via Nahèr, een potige jongeling, een goede bas ketballer, die evenwel de bal te lang bij zich hield om in het Haagse spel een werkelijk verrassend ele ment te kunnen leggen. Deze critiek is geleverd en het betekende, dat de verslaggever het dus niet eens was met de Haagse coach. Op zichzelf kan dit verschil van inzicht uiter aard geen kwaad, daar het een goedbedoelde aanwij zing is, welke misschien waarde heeft en anderzijds wellicht volledig in de wind wordt geslagen. Uw Gradus wil echter alleen maar op merken, dat hier tussen twee mensen verschil m opvatting heerst, welke evenwel geen invloed heeft gehad op het spel, op de wedstrijd. Dit verschil dus. Minder geslaagd is uiter aard een eventueel verschil van inzicht tussen coach en zijn spelers. Wij hebben de heer Klaassen bezig ge zien met zijn Helderse ju nioren: daar was geen vuil tje aan de lucht, dat liep allemaal naar wens! En tochin zo'n team van acht, tien of twaalf man) zijn altijd spelers, die in één wedstrijd niet zo lang meespelen als de „cracks", de betere, de handiger spe lers, die beter passen in het kader van de tegenstand. Die jongens, die minder in b-t. v"ld verschijnen, staan spoedig met hun critiek kiaar, want het is moeilijk in te zien, dat men zelf over mindere capaciteiten beschikt dan een ander. Uw Gradus geeft hier slechts een voorbeeld in algemene zin en heeft dus allerminst de junioren van jongstleden Zaterdag op het oog. Vervolgens hebben wij coach Perels aan het werk gezien met de damesploeg, en daarna coach Enklaar met het herenteam. Beide heren, bemetlkte uw Gra dus, hebben enkele leden van het team laat of in het geheel niet laten meespe len. En nu wil Gradus aan voeren, dat dit niet prettig is; hij wéét dat. Het is wei nig „eervol" om langs het lijntje te zitten en niet het genoegen te kunnen sma ken van een frisse partij sport, maar.... bij basket ball loopt men dat risico nu éénmaal. Er wordt een team «••"•nengesteld; het zijn men sen. die zich reeds kundiger hebben getoond dan honder den anderen. En toch lopen zij de kans, dat de coach hen laat zitten omdat in het team spelers zijn, die op dat moment tezamen een goed geheel vormen, althans een geheel, dat naar de mening van de coach de betere prestaties zal kunnen leve ren. Nu is het logisch, dat een coach het bij het verkeerde eind kan hebben. Maar dan nog altijd is onwilligheid misplaatst. En die onwillig heid komt nog wel eens voor. Men dient te besef fen, dat de coach geen be nijdenswaardige taak heeft, en nóg meer moet men be grijpen, dat hij handelt naar zijn beste vermogen. De le den van zijn team zullen zich daarbij moeten neer leggen, zonder mokken en met een groot „sportiviteitS' gevoel". En nu de foto. Coach Enklaar heeft zojuist het herenteam enkele aanwij zingen gegeven. Ondanks zijn uitstekend inzicht ging de wedstrijd verloren. En zo'n nederlaag, basket ballers, betekent uiteindelijk ook voor de coach een „nederlaag", daar hij heeft getracht u naar de zege te leiden. De strijd om het persoonlijk kam pioenschap schoolschaken gaat binnen kort een aanvang nemen. Het is jam mer, dat de inschrijving beneden de verwachting is gebleven. Er hebben zich slechts drie „kemphanen" gemeld, te weten E. Bosch, M. de Korver en H. van Baars. Eigenlijk had men er op gehoopt, dat elke school een candidaat zou zenden. Wat de competitie voor M.S.C. be treft, Woensdagavond om kwart over zes staat de bus weer op het Stations plein om drie tientallen naar Zaandam te brengen. Het eerste team degra deert, zoals wij reeds meldden, doch het tweede heeft nog een goede kan# op het kampioenschap, en het derde ii bij een gelijk spel kampioen en daa# mee zeker van promotie. Voor de onderlinge competitie wer« den deze week gespeeld: groep la: J. Marsman (2)-R. Th. Roskam .0-1, J. Marsman (1)J. van der Kuyl 0-1, groep lb.: J. van BrederodeJ. M. Koning y2r-h, J. M. KoningJ. van Brederode C. J. BrandhoffT. A. de Haan 0-1, Th. de JeuJ. van Brederode 0-1, P. van DijkC. A. van Bodegom groep 2a: J. Bruins- maG. Schuckman 0-1, J. van Amers- foort—D. de Lange 0-1, C. J. Bosch J. van Amesfoort 0-1; groep 2b.: J. WieringaP. Stofberg 0-1, P. Bremer J. Wieringa c/i- V-, R. MullerG. Geus 0-1; groep 3a: C. BuysJ. Gijswijt 0-1; groep 3b.: Ben AdriaanseJ. Duit 1-0, R. de LeeuwE. M. H. Krauth 0-1, Jac. van der KuylH. Bais 1-0; groep 4: J. SchaafsmaH.B.M. Rigters 0-1, A. FidderF. Hilker 1-0, J. GeusH. van de Heuvel 1-0, J. MostertK. Geus '•li-A, F. HilkerJ. Geus 0-1, J. Mos tert—W. C. Wulffelé 1-0. Het is morgen vijf en twintig jaar geleden, dat de huidige Prinses Wilhel minagroep, de z.g. X-groep, werd op gericht als groep 2 van de Nederlandse Padvindersvereniging. Zoals andere jeugdverenigingen heeft de jubilerende groep vele ups en downs gekend, die gewoonlijk nauw samen hingen met een goede leiding ofwel een gebrek daaraan. De laatste jaren gaat alles echter naar wens. Het is een levenskrachtige, bloeiende groep, één der grootste uit Den Helder en van het gehele district. Dankbaar voor alle zegen, in de af gelopen kwarteeuw ondervonden, wil de Prinses Wilhelminagroep dit jubi leum kerkelijk gedenken in een bij eenkomst, die morgenavond van acht tot negen uur wordt gehouden in de daartoe welwillend afgestane Lutherse kerk aan de Wezenstraat. De avond staat onder leiding van de Lutherse predikant dr J. A. Stellwag. Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvis" is gistermorgen uit Rotterdam aan gekomen. Het is morgen hoog water om 11.30 en 23.35 uur, en laag water om 5.40 en 17.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 0.3 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5