Grote meerderheid in Bondsdag voor herbewapening IJs op het IJselmeer kruit VS-straal jagers dit jaar hier Voorlopige president in Syrië Het conflict tussen Stevens en MacCarthy op hoogtepunt Europese verdragen zijn thans grondwettig verklaard Schepen in nood op Noordzee De socialisten zetten actie voort Geen TV uit België Hartelijke huldiging van Hildo Krop Minister Zijlstra opende de RAI Rust in Egypte na Naguibs heengaan Twee mijnwerkers na ongevallen overleden VPRO verwelkomde 115.000ste lid Zaterdag 27 Febr. 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaat8M8 No. 1379 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ir C. Staf zegt Wapens en materiaal voor vijf divisies Hulp van Terschelling Grootmoedercursus te Pur merend Apparatuur verbrand Schade hij Staveren Auto sloeg over de kop, bestuurder werd gedood Zes koeien omgekomen bij boerderijbrand Bureau dagblad Nasional te Solo vernield Binnenkort verkiezingen De bootdienst Ameland- Holwerd is hervat PresidentEisenhower achter de minister Werkwijze van commissie wordt herzien De Maartse buien zijn er vroeg bij WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HËLDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 QE WESTDUITSE BONDSDAG heeft de grondwettelijke hinder nissen voor de Europese Verdedigingsgemeenschap uit de weg ge ruimd, door een „aanvulling van de grondwet", die moet dienen om alle twijfelpunten dienaangaande op te helderen. De regeringscoalitie had een algemeen gebod van opkomst voor al haar afgevaardigden afgekondigd en zij is er daardoor in geslaagd de vereiste meerderheid van tweederde bijeen te brengen. Met 334 tegen 144 stemmen zijn de voorstellen aangenomen. De regeringsfracties stemden in gesloten front voor, de socialisten zonder uitzondering tegen. De Bondsraad, de ver tegenwoordiging der negen Westduitse landen, moet de aanvulling nu nog goedkeuren. De regering is echter ook hier van de vereiste meer derheid verzekerd. Vermoedelijk zal de Bondsraad op 19 Maart de grondwetswijziging behandelen. Men neemt aan, dat de Bondsregering dan spoedig de Duits-geallieerde verdragen ter ondertekening aan pre sident Heuss zal voorleggen. Ir C. STAF, de Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, heeft gister avond, aan de vooravond van zijn te rugkeer naar het vaderland, te Wash ington voor de pers belangrijke ver klaringen afgelegd aangaande het Ame rikaanse aandeel in onze bewapening. De heer Staf heeft medegedeeld, dat het thans zeker is, dat dit jaar een es- kadrille Amerikaanse straalvliegtuigen in ons land zal worden gestationneerd. Het Nederlandse aanbod, vijf divisies van het leger op te leiden, zal worden aanvaard. Amerika heeft op zich geno men, deze troepen te bewapenen en uit te rusten. Tot deze uitrusting behoort een be langrijke hoeveelheid luchtdoelartiile- rie. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging worden nog be sprekingen gevoerd. „We moeten inha ken in een reeds meer gevorderd bui tenlands programma, ten einde te pro fiteren van de vooruitgang, die op dit gebied reeds elders is gemaakt". Ne derland zal in versneld tempo radar apparaten ontvangen, teneinde de waar schuwingsdienst zo snel mogelijk op peil te brengen. Nederland krijgt ma terieel uit de Verenigde Staten, dat ook bij Philips wordt gemaakt, doch dat sneller uit Amerika kan worden gele verd. Amerika zal nog gedurende twee jaar piloten voor de Nederlandse luchtmacht opleiden. Daarna zal de aanleg van vliegvelden en de opbouw van de luchtstrijdkrachten zover gevorderd zijn, dat Nederland zelf de opleiding ter hand kan nemen. De luchtmacht zal niet verder worden uitgebreid. Het is belangrijker, er^i klein luebtwapen van goede kwaliteit dan een groot dat niet „bij" is te hebben, aldus de minister. Op het stuk van de marine is van beide zijden de nadruk gelegd °P het belang van de levering van mijnen vegers aan Nederland, om in tijd van nood de routes van convooien en de havens op te houden. Nadat gistermorgen noodseinen wa ren ontvangen van het 526 ton metende Britse schip „Arild", dat zich op de Noordzee, vijftig mijl ten Oosten van de Flamborough kaap, op de Engelse Oostkust even ten Noorden van Huil, |h moeilijkheden bevond, is de sleep boot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling uitgevaren. Eerst om half tien gisteravond bereikte de „Hol land" de „Arild" en om half elf had de sleepboot het schip op sleeptouw. Waar schijnlijk wordt de „Arild" naar de Humber gesleept. .De „Arild" seinde, dat het in geen vijf dagen een ander schip had gezien. Reeds twee dagen was er geen drink water aan boord, terwijl het schip nog slechts de beschikking over zeven ton brandstof had. .Voorts is de reddingboot „Brandaris" gisteravond laat van Terschelling uit- geyaren naar het 2038 ton metende Griekse schip „Androis", dat op twin tig mijl ten Zuidwesten van het licht schip „Terschellingerbank" in moeilijk heden verkeerde. De boeg en ruim 1 van het schip maakten water. Het Witte Kruis te Purmerend zal eerstdaags een primeur in den lande brengen, nl. het organise ren van een grootmoedercursus, daar men er in Purmerend van overtuigd is, dat „grootmoeders soms zeer onpaedagogisch tegen haar kleinkinderen kunnen optre den" J^EEDS anderhalf jaar beraadt zich het staatsgerechtshof te Karlsruhe over de vraag, of de Europese verdra gen in strijd zijn met de grondwet. Deze procedure is thans doorkruist. Weliswaar heeft de regeringscoalitie zich steeds op het standpunt gesteld, dat herziening van de grondwet niet nodig was, aangezien elke staat van nature het recht van verdediging heeft, maar nu zij een meerderheid van tweederde had, heeft zij het toch raadzaam geoordeeld, een aanvulling van de grondwet te aanvaarden, ten einde alle twijfel weg te nemen. Dit standpunt heeft zij gisteren ook in de Bondsdag: ingenomen. De socialisten hebben bij hun felle aanvallen op het voorstel voorname lijk juridische argumenten in het ge ding gebracht. Zij noemden het een rechtstreekse aanslag op het staats gerechtshof, daar de coalitie ook zou proberen, de rechtsprekende macht in eigen hand te nemen. Er is immers een artikel aan de grondwet toege voegd, waarin wordt gezegd, dat de gesloten verdragen niet in strijd zijn met de grondwet. Dit uit te maken was volgens de socialisten bij uitslui ting de taak van het Hof, dat met het toezicht op de naleving der grondwet belast is. pOLITIEKE argumenten waren er echter ook. De aanvulling van de grondwet werd een blanco chèque ge noemd er werd niets bepaald over het opperbevel der nieuwe strijd krachten, noch over de parlementaire controle over de samenstelling van de weermacht. De behandeling vlak na de Berlijnse conferentie werd een ongewenste politieke demonstratie ge noemd. Dat deze kwesties niet zijn geregeld, is een gevolg van meningsverschillen in de coalitie, welke er toe hebben geleid, dat men deze punten voorlopig in de ijskast heeft gestopt. Te zijner tijd zullen zij opnieuw aan de orde komen. Dan moet, zo is besloten, de grondwet opnieuw worden aangevuld, zodat weer een tweederde meerder heid nodig is. De aanvulling van de grondwet be staat uit twee delen. Ten eerste is aan de Bondsregering behalve de buiten landse zaken, ook de behartiging der verdediging, met inbegrip van de dienstplicht voor mannen boven acht tien jaar en de bescherming der bevol king, opgedragen. Ten tweede is be paald, dat voor bepaalde soorten ver dragen een aanvulling van de grond wet voldoende is, die verklaart dat deze verdragen niet in strijd zijn met de con- stitr Tegelijkertijd is een artikel aan de g.ondwet toegevoegd, waarin wordt gezegd dat de verdragen van Bonn en Parijs met hun protocollen aan dit ver eiste voldoen. De socialisten zullen waarschijnlijk .de procedure voor het Hof te Karls ruhe willen doorzetten. Hun juristen hebben namelijk ontdekt, dat het Hof de verdragen moet toetsen aan de grondwet zoals die luidde toen tot rati ficatie werd besloten. Koning Saoed van Arabië zal zich op 14 April naar Pakistan begeven voor een officieel bezoek. Gisteren zijn de drie bovenste ver diepingen van de Antwerpse wolken krabber, de „Boerentoren" door brand beschadigd. De zich hier bevindende televisie-installaties zijn vernield. Een persoon liep lichte brandwonden aan handen en voeten op. De brand ontstond, doordat een brander van een arbeider de houten betimmering van een regenpijp deed vlam vatten. Het in het beginne kleine brandje kon niet in de kiem worden gesmoord omdat de waterreservoires van het gebouw leeg waren in verband met het aanleggen van een nieuwe waterleidingDe brandweer heeft daardoor de grootste moeite gehad het vuur in dit hoogste gebouw van Ant werpen te doven. De vernielde televisie-installaties wa ren er ondergebracht voor de verbin ding tussen de Nederlandse televisie zender te Lopik en de Vlaamse zender in Brussel. Het uitwisselen van Neder landse en Vlaamse televisieprogram ma's, waarmede men op 10 Maart een begin wilde maken, is daardoor tot nader order komen te vervallen. Franse professoren en leraren hebben Vrijdag gestaakt, omdat zij hun sala rissen te laag achten. Collegezalen en schoollokalen waren leeg. Tijdens de sterke Westenwind is gistermiddag het ijs op het IJselmeer gaan kruien en hij Staveren over een afstand van on geveer één kilometer over de dijk geschoven. Daarbij heeft het alle obstakels, die het op zijn weg vond, meegenomen. Kippenhok ken en hekwerk, die achter wo ningen stonden, werden meege sleurd, terwijl zich ijsbarricades tot anderhalve meter hoogte aan de binnenkant van de dijk hebben gevormd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tengevolge van de harde wind is ook het ijs aan de Zuid- en Westkant van Urk in beweging gekomen. Langzaam schuiven grote ijsmassa's over de ha- vendammen en storten aan de binnen zijde naar beneden. Aan de voet van de vuurtoren is het ijs opgeschoven en tot op bijna 20 meter van de daar staan de woningen genaderd. Ook over de dijken van de Noordoostpolder schuift het ijs en stort aan de binnenkant naar beneden. Grote basaltblokken worden door het ijs opgeschoven naar boven. Voorlopig dreigt nog geen gevaar voor de dijken en voor de woningen, aange zien de wind is gaan liggen. Toen gistermiddag ongeveer 4 uur een zware bui met harde wind uit W.Z.W.-richting kwam opzetten, brak ook het ijs los langs de Afsluitdijk. Het kwam in beweging en dreef ongeveer een halve kilometer weg. Door de wind- Gistermorgen is op de Rijksstraatweg tussen Nunspeet en Harderwijk, onder de buurtschap Hierden, een met lege flessen beladen vrachtauto uit Amster dam vermoedelijk door de gladheid van de weg geslipt en over de kop geslagen. Een der inzittenden de heer R. A. Schu- lein uit Amsterdam werd gedood, een andere licht gewond. Door het ongeluk ontstond een grote ravage. De auto werd aan de voorkant beschadigd. De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft gistermiddag de 33ste RAI-ten- toonstelling van personenauto mobielen in het Amsterdamse RAI-gebouw 'geopend. Hierna maakte hij met tal van geno digden een rondgang over de expositie, waarbij hij o.m. veel belangstelling toonde voor de Russische Moskvitch. Gistermorgen is, vermoedelijk door dat kinderen met vuur hebben gespeeld, brand ontstaan in de boerderij van de heer H. Klein-Overmeer in de buurt schap Ramele onder de gemeente Raal- te De brandweer kon niet voorkomen dat de gehele inboedel alsmede zes in de stal staande koeien een prooi der vlammen werden. Verzekering dekt de schade. Enige voormalige guerillastrijders van het herstelcentrum te Solo (Indonesië) hebben een aanval gedaan op het redac tiekantoor van het dagblad Nasional- Twee redacteuren werden gewond, de inventaris vernield. Het blad had be richten gepubliceerd die de aanvallers niet zinden. WOLGENS een te Londen opgevangen bericht van radio-Damascus heeft het Syrische parlement aan Maarnoen Koezbari, de voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, voorlopig de func tie van president van de republek op gedragen. Koezbari heeft deze taak aan vaard, in afwachting van de verkie zing van een nieuw staatshoofd, welke binnen twee maanden haar beslag moet krijgen. De regering is aangebleven en is thans verantwoording verschuldigd aan de nieuwe voorlopige president. Deze heeft besloten, alle betrokkenen te raadplegen tt einde een oplossing voor de huidige crisis te zoeken. Maarnoen Koezbari is een bekend ad vocaat in Damascus. In Frankrijk ver wierf hij de doctorstitel. Toen hij in October van het vorige jaar tot afge vaardigde werd gekozen, had hij nog nooit aan politiek gedaan. Men be schouwt hem als onafhankelijk. Waarnemers zien in de staatsgreep in Syrië een episode in de strijd tussen de aanhangers van een Groot-Syrië dat dus ook Jordanië en Irak omvat en de tegenstanders van dit plan. De staatsgreep van 1949. welke president Koeatli verjoeg, was tegen Groot-Syrië gericht. Zijn opvolger El Zaim. werd enkele maanden later verjaagd door de voorstanders, die op hun beurt weer plaats moesten maken voor Sjisjlaki. De leiders van de jongste staatsgreep schijnen weer wel voor een Groot-Syrië te voelen. Volgens de laatste berichten zal het Syrische parlement de in 1950 afgezet te president Atassi, in zijn ambt her stellen. Atassi zal formeel zijn ontslag indienen, maar dit zal worden gewei gerd. Vervolgens zal een nieuwe rege ring worden gevormd en het parlement worden ontbonden. Nergens in Egypte heeft het aftre den van generaal Naguib tot dusverre geleid tot ongeregeldheden. In de pers wordt weinig over de ex-presi dent gezegd. In Cairo doen vele ge ruchten de ronde over de toekomst van Naguib. O.m. wordt geopperd, dat hij wellicht „om gezondheidsrede nen" binnenkort naar Luxor of een andere plaats in Opper-Egypte zal vertrekken. In tegenstelling tot de rust in Egypte is er in Khartoem, de hoofd stad van Soedan, wel betoogd tegen het aan de kant zetten van Naguib. Voor de hoofdmoskee verzamelde zich een menigte, die leuzen riep als: „Geen unie (van Soedan met Egypte) zonder Naguib". Later ging de me nigte ordelijk uiteen. Premier Ismail Azhary gaf een verklaring uit, waarin hij zeide, dat de ministerraad hoopt dat de zaken in Egypte volgens de belangen van het volk zullen worden geregeld. richting bleef het zich evenwijdig van de dijk in oostelijke richting voortbe wegen, zodat er geen schade aan de dijk werd aangericht. Aan de kust bij Enkhuizen is van ijsgang niets te bespeuren. JHet ijs zit daar nog steeds vast. JDe burgemeester van Marken deelt mede dat het nu het ijs in beweging is gekomen bepaald niet vertrouwd is zich naar het eiland te begeven. De postboot „Waddenzee" heeft gis ternacht de terugtocht HolwerdAme land langs de gewone route kunnen af leggen en van gisteren af kan weer volgens de dienstregeling worden ge varen. Sinds 23 Januari was de over vaart wegens het ijs gestaakt. De bar kas „Ameland" van Schiermonnikoog heeft de gestrande „Lauwerszee" van 12 ton levensmiddelen kunnen ontlas ten De op een zandbank vastgelopen „Lau werszee" heeft, nog steeds 40 ton vee voer aan boord. Luchtstrijdkrachten hebben van Leeuwarden uit al 204 vluchten naar Ameland gemaakt. Voor de bekende beeldhouwer Hildo Krop, werd Vrijdag te Amsterdam voor zijn 70ste ver jaardag een receptie gehouden. Tijdens de receptie werd hij o.a, gefeliciteerd door Charlotte Kohier. Twee ernstige ongevallen hebben Donderdag bij de Staatsmijnen het leven geëist van twee arbeiders. De zeven en veertigjarige houwer J. H. Vroomen werd op de 331 meter-verdieping van de Staatsmijn Wilhelmina door een deel van een gesprongen ijzeren stijl in de rug getroffen. Hij overleed later in een ziekenhuis. V. was gehuwd en vader van zes kinderen. De negen en twintig jarige postsleper W. R. Slijpen raakte bij de te Schinnen in aanleg zijnde schacht van de Staatsmijn Emma be kneld en werd zodanig gewond, dat ook hij gisteren in een ziekenhuis overleed. S. was vader van drie kinderen. het conflict tussen de Amerikaan se minister voor het leger Stevens en de communistenjager senator MacCar thy blijkt in tegenstelling tot eerder gepubliceerde berichten allerminst te zijn bijgelegd. Het nadert integendeel een hoogtepunt, nu president Eisenho wer zich zeer ostentatief achter zijn minister heeft geplaatst en Stevens op een persconferentie heeft verklaard, dat hij nooit ofte nimmer zal toestaan, dat welke commissie ook zijn officie ren beledigt. Stevens ontkende, dat hij voor Mac Carthy was gecapituleerd, en voegde hieraan toe, dat het „memorandum van overeenstemming", dat na zijn bespre king van Woensdag met de senator was gepubliceerd, in brede kring verkeerd was uitgelegd. Hij zei van de senator de verzekering te hebben gekregen, dat hij geen legerofficieren meer zou be schimpen. MacCarthy heeft zulks uiteraard prompt ontkend. Hij zei nimmer te heb ben toegegeven, dat een officier voor zijn commissie was beschimpt en daar entegen te hebben duidelijk gemaakt, dat elke getuige uit het leger of ergens anders vandaan diepgaand zal worden ondervraagd wanneer hij niet oprecht en waarheidlievend is. MacCarthy zei, dat hij generaal Zwicker om hem gaat uiteindelijk de ruzie opnieuw De V.P.R.O. heeft gisteravond in zijn met bloemen versierde studio, waar bestuur, directie en personeel bijeen waren, het 115.000ste lid feestelijk bin nengehaald. Het was de heer J. Roe- lofs uit Blijham (Gron.). Hij was in gezelschap van zijn zuster, die hem als lid had opgegeven. Beiden ontvingen een boekwerk uit handen van de voor zitster van de V.P.R.O., mr. dr Nico- lette A. Bruining. In de bijeenkomst, die ook werd uit gezonden, zei de presidente, dat de V.P.R.O. geen zendtijd genoeg heeft om zijn taak naar wens te vervullen. Mis schien krijgen we die nu, aldus mr Bruining, nu de 115.000 is gepasseerd en zelfs reeds 541 leden daarboven zijn genoteerd. voor zijn commissie zou dagen. Stevens legde zijn verklaring af, na dat de drie andere leden van de com missie op verzoek van vice-president Nixon tevergeefs hadden gepoogd, het geschil op te lossen. Intussen beginnen de republikeinen zelf in te zien, dat het optreden van MacCarthy de spuigaten uitloopt. De republikeinse commissie voor het beleid in de Senaat heeft ten minste opdracht gegeven, te onderzoe ken of de regels, volgens welke de com- missie-MacCarthy haar onderzoek in stelt, niet kunnen worden gewijzigd. Nu koning Winter zijn heer schappij over onze streken heeft prijsgegeven, zijn wij overgele verd aan regen en wind. Een om vangrijk depressiegebied trekt langzaam met het centrum over de Noordzee. Het veroorzaakt zeer onstuimig weer, waarbij de wind af en toe de stormgrens overschrijdt. De buien, die er voorkomen, zijn vrij zwaar, en gingen gisteren al met hagel, sneeuw en onweer gepaard. Ge durende het weekend zal in dit gure weertype met veel wind, buien en lagere temperaturen maar weinig verandering komen. Boven het Noordelijk deel van de Oceaan stijgt de luchtdruk, maar een belangrijke weersverbetering zal dit voor de eerstvolgende week nog niet betekenen. De laatste Februaridagen geven het beeld te zien, waarmee wij ge woonlijk in Maart meer ver trouwd zijn: de bekende Maartse buien, die er dit keer vroeg bii zijn. Verwachting tot hedenavond: MINDER BUIEN Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur Zondag: Zon op 7.30, onder 18.16 Maan op 4.58, onder 12.23 Maandag: Zon op 7.28, onder 18.18 1 Maan op 5.35, onder 13.39

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1