Noordhollandse delegatie bood Brabant een kussen aan De zotheid zet Maastricht op zijn kop In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Hoffelijk en charmant gebaar van Hoogheemraadschap Aanrander had geen tijd meer Brug bezweek Nog acht lijders aan alastrim Oeteldonk in de sneeuw Overval in Maastricht Toestand van Kardinaal De Jong gaat achteruit Wie wil tegen betaling mijn schoensmeer temmen? Bijzondere bevoegdheden voor burgerlijk gezag Verzoekplatenprogramma voor de militairen Nederlandse steden voor de televisie „Medal of Freedom"voor Gerben Sonderman Op Koninginnedag vrijaf Jaap Visraper bleek dol op het circus „De Scooterkampioen" is verschenen Vervolging in Deventer opzetzaak gestaakt Helicopter maakte een noodlanding DINSDAG 2 MAART 1954 (Van een onzer redacteuren) HET WAS GISTERMORGEN verrassend stil en troosteloos in Oetel donk, het Zuidelijk carnavalsoord, waarin de Brabantse hoofdstad 's Hertogenbosch gedurende drie dagen herschapen is. Een natte grijze sneeuw sloeg neer uit een grijze lucht op grijze huizen en natte grijze straten. Van uitgelaten feestvreugde viel niets te bespeuren. De patates frites-kramen waren alle nog potdicht en het gewone Bossche leven scheen als alle dag voortgang te vinden. Slechts een heel enkele verfomfaaide en doorweekte cowboy, stierenvechter of bleke pierrot zwierf als verdwaald uit een ver land, eenzaam en onwezenlijk door de zich nog afzijdig houdende stad. Wellicht rustte Oeteldonk nog uit van de uitspattingen van de afgelopen nacht, misschien ook was het de beloftenvolle stilte vóór de terugkeer van de carnavalsstorm. rjIE GRIJZE NATTE sneeuw viel ook op het weinig imponerende Provinciehuis in de smalle straat, waar gistermorgen wèl een ongewone gebeurtenis plaats vond. Daar bood namelijk een delegatie uit Noord- Holland, dus van bóven de Moerdijk, aan de „gouverneur" van Noord- Brabant, de commissaris van de Ko ningin, prof. dr J. E. de Quay, een 18de-eeuws kussen aan, waarop de Brabantse leeuw, gedekt door de her togshoed, in zachte tinten was gebor duurd. De Noordhollandse delegatie bestond uit de heren J. Posch, burgemeester van Oterleek en dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, J. Kooy Czn, waar nemend dijkgraaf, mr dr J. Belonje, secretaris van het Hoogheemraad schap. J. W. Boersma, secretaris van de Vereniging van Noordhollandse Waterschappen, en mr dr H. J. Wy- tema, burgemeester van Alkmaar. In de Kamer van Gedeputeerden vertelde de heer Posch aan prof. dr De Quay, in wiens gezelschap zich ook de griffier, de heer G. A. M. van Rooij, bevond, een en ander over de geschiedenis van het in 1544 op ini tiatief van Karei V tot stand geko men Hoogheemraadschap, om vervol gens toe te lichten, hoe men ertoe was gekomen, dit kussen aan te bie den. Vorige zomer, aldus de heer Posch, hadden de heer Belonje en hij twee kussens van historische waarde ontdekt in de catalogus van een Am sterdamse veiling. Het ene kussen droeg het wapen van de Uitwateren- de Sluizen in Kennemerland en West-Friesland, op het andere was de Brabantse leeuw geborduurd. Zij wer den als ondeelbaar geheel geveild, hoewel zij oorspronkelijk waarschijn lijk niet bij elkaar behoorden. Daar er Voor de kussens een kooporder voor de Verenigde Staten bestond, werd terstond besloten deze twee bij zondere exemplaren voor Nederland te behouden en zij werden in op dracht van de Hoogheemraden ge kocht. Burgemeester Wytema nam later het initiatief om het kussen met de Brabantse leeuw als vriendelijke geste aan de commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant aan te bie den. Het kussen is waarschijnlijk af komstig van de souvereine raad van Brabant van vóór 1795. Het werd gebruikt in deze raad, welke in Den Haag zetelde en waarvan de leden door de Prins van Oranje werden benoemd. Het kussen met het wapen van het Hoogheemraadschap is ver moedelijk in de achttiende eeuw aan een dijkgraaf geschonken. Het zal thans door het Hoogheemraadschap worden bewaard. De heer Posch zei, dat het bestuur van het Hoogheemraadschap zeer ver heugd was over de aankoop van de kussens, juist in deze tijd, nu zoveel cultuurgoederen uit Nederland wor den weggekocht. Prof. dr De Quay aanvaardde het Brabantse kussen met grote dankbaar heid en erkentelijkheid uit handen van de dijkgraaf en sprak de hoop uit, dat het een symbool zou zijn voor een groeiende verbondenheid tussen Noord-Brabant en Noord-Holland. Na deze kleine en charmante plech tigheid bleef men nog enige tijd ge- noegelijk bijeen, waarbij allerhande vermoedens over de herkomst en de historie der kussens werden geopperd. Des middags was het Noordhollandse gezelschap op het Bossche stadhuis te gast bij de burgemeester, mr H. J. M. Loeff. Er kwam toen weer leven in de Oeteldonkse brouwerij en de opkomende feestvreugde begon moe dig de troosteloosheid van het Maartse weer weg te vagen. Vóór haar vertrek kon de Noordhollandse delegatie van het bordes van het stadhuis af nog de Oeteldonkse car navalsoptocht gadeslaan. Het was geen belangrijke gebeurte nis, daar in het Brabantse Provincie huis, maar in deze Jijden van ver vlakking en mechanisatie, waarin alles wat van niet onmiddellijke practische waarde is meer en meer terzijde wordt geschoven, deed het deugd een dergelijke vriendelijke en hoffelijke geste te mogen beleven. In aansluiting op ons bericht omtrent de overval op een Maastrichtse kleer maker in ons blad van gisteren kunnen we thans mededelen, dat de toestand van het slachtoffer vooruit is gegaan De heer Coolen is ongehuwd en woont beneden. Zijn gehuwde broer woont boven, doch was op het moment van de overval niet thuis. Omstreeks acht uur kreeg het slachtoffer bezoek van een hem onbekende man van ongeveer 20 jaar, die voorgaf Jansen te heten. Hij vroeg naar stof voor een costuum en informeerde naar de prijs. Toen er weer werd gebeld, ging de heer Coolen naar de voordeur, doch er was niemand te zien. Bij zijn terugkeer werd de kleermaker plotseling overvallen door de zgn. heer Jansen, die het slachtoffer met een hard voorwerp enige slagen op het hoofd gaf. Van de verwarring maakte de aanrander gebruik om wat wisselgeld en een doosje sigaren mee te nemen. Blijkbaar had hij geen ge legenheid meer om de geldlade te for ceren. Hij liet de hevig bloedende heer Coolen aan zijn lot over en maakte zich ijlings uit de voeten. Naar wij vernemen, schijnt de toe stand van Johannes kardinaal De Jong iets zorgelijker dan in de vorige dagen. Twee Haagse vertegenwoordigers moesten bloemenrekjes op provisie verkopen. Zij vonden hun inkomsten te laag en verduisterden f 600 van de opbrengst. Thans zitten zij in de cel. -De politie te Trier (West-Duitsland) heeft gecostumeerde carnavalsfeesten voor kinderen verboden. Zij worden gevaarlijk geacht voor de zedelijke ontwikkeling van de jeugd. De por tier van een constructiewerkplaats in Den Haag moest 375 voor zijn pa troon naar het postkantoor brengen en mocht daartoe even gebruik maken van de bromfiets. De man reed het postkantoor voorbij, stalde de brom fiets en treinde naar Utrecht. Daar is hij gepakt. Het geld was op. Vijf per sonen zijn omgekomen en vijf en twin tig gewond bij een brand in Philadel- phia (VS). Het vuur verwoestte twee huizen van drie etages. Een twaalf- jarige jongen in Den Haag moest dezer dagen naar een ziekenhuis worden vervoerd, omdat een bouvier tijdens oen stoeipartij vals was geworden en hem een oor had afgebeten. Bij een brand in de personeelsafdeling van een hotel te Grossinger (VS) zijn zeven Personen omgekomen en een en twin tig gewond. De gasten hebben van de brand niets gemerkt. Twee Amster damse collectanten zijn gearresteerd, omdat de opbrengst van hun activiteit, bestemd voor de tbc-bestrijding, in bun eigen zakken verdween. Enige bonderden guldens zijn zo verdwenen. President Eisenhower heeft te ken nen gegeven, dat in het vervolg alle leden van de commissie-MacCarthy de zittingen dezer commissie moeten bij wonen. Tot dusverre heeft de senator )jaak alleen verhoren afgenomen. Drie Haagse kinderen, waarvan het oudst zeven jaar was, gingen, toen moeder van huis was, met vuur spelen. Bet resultaat was een binnenbrandje, dat een schade van tweehonderd gul den aanrichtte. Een buurman voor kwam met enkele emmers water een ramp. Een Amsterdamse apothekers bediende stal in de loop van enkele "?aar!den bij zijn werkgever een aan- lenlijke hoeveelheid verdovende mid delen. Toen hij poogde het goedje aan .man te brengen, werd hij gesnapt. ,°k zijn broer zit thans gevangen, J^at men hem van medeplichtigheid verdenkt. (Van onze speciale verslaggever) EVENALS vele steden in het Zuiden des lands staat ook Limburgs hoofdstad op het eind van Februari en de eerste dagen van Maart op zijn kop. Prins Carnaval zwaait er de scepter en de zotheid is ten troon verheven. In anders ernstige Maastrichtse kranten, die geheel in het Mestreechs geschreven zijn en waarin gekke plaatsje en dwaze berichten zijn op genomen, komen advertenties voor als „Wee is genege um tegen be- huurlike beloening mien schjoensmeer te temme? Br. o. no. 14 dezer". Of: Oto met teruktraprem en centrale verwerming te koup veur 'nne kouwe rijer. Br. o. no 3 dezer". Aangeboden wordt: „Pracht hoond met start vaan oonbekind ras. Es me de bies vaan te veure waar- schouwt, daan is ut nne prima waakhoond. Auch zier gesjik es baby sit. Br. o. no. 5 dezer" De straten zijn versierd met bont geschilderde carnavalspoppen, met vlaggen, slingers en ballonnetjes. In de café's en restaurants zijn feestelijke Carnavals-attributen opgehangen. En in het stadhuis, de statige schepping van een leerling van Jacob van Campen, die het paleis op de Dam bouwde In het stadhuis, waar we de gast van het gemeentebestuur waren, dwarrelden in de Raadzaal bossen veelkleurige serpentines van de ene lampenkroon naar de andere. Daar stonden poppen met bizar geschilderde, enorme papie ren hoofden; daar was de ernst op de vlucht geslagen voor de daverende fan fare, die door de grote hal schetterde. Een muziekcorps in schilderachtige uniformen stond opgesteld op de monu mentale trap, die van de hal naar de eerste verdieping leidt en speelde ter ere van de ontvangst van de clownesk uitgedoste Prins Carnaval, Zjaak I, die er bij de vroede vaderen zijn opwach ting kwam maken, Vergezeld van de Raad van XI. Er waren - lange redevoeringen met talrijke schimpscheuten op het gemeen- tebeistuur, helaas voor een noorderling onverstaanbaar; er waren talrijke Maastrichtse toehoorders, onder wie zich reeds een aantal jongelui in mas keradepakjes bewoog. Op het grote plein vóór het stadhuis had men een plaatsje voor ons ingeruimd bij de ont hulling van het monument „Het Moos- wief", een standbeeld, gewijd aan de plichtsgetrouwe Maastrichtse markt koopvrouw. P)E officiële opening van het Carna- valsfeest werd aangekondigd met het afschieten van een kanonnetje op het Krijthof. Op Zondag en op een uur, dat de Zondagswet dat nog niet toelaat. En dus werd er proces-verbaal opgemaakt! Men had het er voor over. De Maas trichtenaren laten zich een schone tra ditie niet bederven door een Zondags wet, die de dode letter' van de oude weer tot leven wekte Enige dagen vermaakt Mestreech zich met „vastel-aovondsfieste", met 'n vas- telaovonds-optoch en met een kinder- optoch, met concerten, bals en hos- en springpartijen voor alle „gekke, gekkin- nekes en klein gekskes!" Maastricht staat op zijn kop. Het is volledig uit de plooi. De burgers heb ben de zorgen opgeschud en de dage lijkse bezigheden in de steek gelaten. De fabrieken, werkplaatsen, winkels, kantoren, ateliers, zij nemen allen weer op voor serieuze arbeid, als de Carna valsdagen tot het verleden behoren. Carnavalsoptocht in Den Bosch op Maandagmiddag. Een groepje „Do- nalds Ducks" in de stoet oogstte veel succes. is Bij Nederhorst den Berg Maandag de brug bezweken. Het bovengedeelte is plotseling naar beneden gevallen, waar wonder boven wonder juist niemand passeerde. £EN MIJNHEER in Harderwijk postte on langs een brief, welke was gericht aan de heer L. Fictorie In Moscou. De Ijverige PTT verzond de brief zonder dralen naar Rusland, doch in dat ganse grote land bleek niemand van die naam te wonen en na vele om zwervingen kwam de brief onverrichterzake weer bij de Harderwijk- se afzender in de bus. Kwaad schreef deze toen onder Moscou; Bij Hollandseveld in Dren te, en postte het schrij ven opnieuw, ditmaal met meer succes. De PTT in Harderwijk was vergeten, dat wij ook een Moscou hebben. FEN AMBTENAAR van O., K. en W„ al van even goede wil als die Harderwijkse PTT, las in de Nieuwe Brielse Courant, dat de graan handelaar Vos uit Spij- kennisse een zee-arend had gevangen en aan de Rotterdamse diergaarde had geschonken. Ha, dacht die ambtenaar, zee-arenden zijn be schermde vogels, ik zal daar eens even werk van maken! Maar hij had het kopje niet gele zen, dat boven het be richt stond: Uit de Nieu we Brielse van vijftig ja ar geleden £)E BRITSE National Coal Board gaat ex perimentele boringen verrichten buiten de kust van Fife in Schot land en langs de Engelse Noord-Oostkust om te bewijzen, dat er kolen- reserves onder de zee bodem liggen. De borin gen zullen geschieden van een drijvend plat form af, dat op zee wordt opgericht. Na de voltooiing van de bo ring wordt het platform naar een volgende plaats gesleept. De boortoren wordt geschikt gemaakt voor diepten tot twintig vadem, zodat het moge lijk wordt om tot zes kilometer uit de kust bo ringen te verrichten. DE onlangu uit Kenia teruggekeerde Engelse parlementscommissie zegt in haar witboek, dat de Mau Mau een sa menzwering is, welke er op uit is om eerst de Ki- koejoe's en daarna alle andere Afrikanen te on derwerpen en tenslotte alle andere rassen uit Afrika te verdrijven. De Mau Mau-leden beogen de Afrikaan terug te voeren naar de vroegere staat van barbaarsheid cn drijven zelfs gezond denkende Afrikanen zo ver, dat zij bereid zjjn hun eigen moeder of kind te doden. De actie heeft niets te maken met een streven naar be tere levensomstandighe den, aldus dit Engelse witboek. Het schijnt ons overigens niet uitgeslo ten, dat deze zienswijze ietwat eenzijdig is. IN CALCUTTA sprong een man, die om on duidelijke redenen ervan overtuigd was, dat hij reeds lang tot de doden behoorde, boven op een brandend begrafenis- vuur. Hij werd echter gered en met zware brandwonden naar een ziekenhuis vervoerd. Hij bleek zijn redders geens zins dankbaar. Hij wilde namelijk in het bezit ko men van een officieel be wijs van overlijden en trachtte door zijn sprong op de brandstapel de autoriteiten te overtui gen. Hij had al eens om zo'n bewijs gevraagd, maar nadat medisch ad vies was ingewonnen, was hem dat geweigerd. J-JET IS EEN HEEL vreemd maar nobel baantje, dat van de 24- jarige Dick Patton ta Ohio. Hij is namelijk vo gelpootjeswasser. Hij werkt voor een onder neming, welke venster banken met gom in smeert óm de vogels er vandaan te houden, en moet de vogels, die tóch gaan zitten, losmaken en hun pootjes weer schoon maken; Ditmaal enkele opmerkingen over Ne derland en zijn bewoners, zoals Deense kinderen die in de onlangs gehouden opstellenwedstrijd ten beste gaven. Een dertienjarige jongen uit Kopenhagen beschreef het Noordhollands kanaal als een vaarweg, „waarin zelfs schepen van 100.000 ton varen". Een andere jongen schreef, dat de huizen hier niet meer op palen worden gebouwd, maar van beton worden gemaakt, omdat zulke huizen niet zinken. Een vijftienjarige knaap vertelde, dat de Nederlanders naar hun taal zijn ingedeeld in Friezen, Vlamingen en échte Nederlanders. Volgens een van de hoofdprijswinnaars had het hier zorg gewektdat er geen prinsje was gebo ren, maar hadden de vrouwen uit het huis Oranje bewezen, dat zij ook wel wat van regeren afwisten. Verschillende jeugdige auteurs noemen de Nederlanders „netjes en flink". Anderen menen, dat het Nederlands het meest op Belgisch ge lijkt en een meisje vertelt, dat wij onze taal „met een doodsverachtende snelheid spreken". Over de kaas schrijft een ander meisje, dat deze „op grote bakken wordt opgestapeld en dan door twee witte mannen wordt gedragen". Over het algemeen zijn de opstellen zeer serieus en er blijkt een grote belangstelling voor ons land uit. Er zijn thans nog acht patiënten te 's Gravenhage die aan alastrim lijden. Sinds Zaterdag zijn drie patiënten als genezen ontslagen. Voorts zijn er nog twee observatiegevallen. Te Leiden en Bilthoven hebben nog steeds enige ge zinnen huisarrest. Verschenen is een Koninklijk Besluit, waarbij krachtens de wet Buitenge wone Bevoegdheden Burgerlijk Gezag de minister van Binnenlandse Zaken, de commissarissen der Konihgin en de burgemeesters de mogelijkheid hebben gekregen bepaalde, met name aangedui de personen, het betreden of verlaten van een bepaald grondgebied te ver bieden. De minister kan deze maat regel nemen over een oppervlakte, dat het grondgebied van meer dan één pro vincie omvat, de commissaris moet zich beperken tot grondgebied van meer dan één gemeente, terwijl de burgemeester in deze de zeggenschap krijgt over het grondgebied van zijn gemeente. Zondag 4 April van 's middags 13.10 tot 14 uur zal de AVRO beginnen met een speciaal verzoekplatenprogramma voor de dienstplichige militairen, die op dat ogenblik dienst hebben. Het programma wordt samengesteld door ouders, vrouwen en verloofden van de militairen. Iedere week komt een on derdeel aan de beurt. Tijdens de uit zendingen zal telkens één der familie leden een groet uitspreken. In korte documentaire programma's zal de KRO-teievisie aan de hand van filmmateriaal en een enkel interview in de toekomst een Nederlandse stad belichten. Reeds worden in Rotterdam filmopnamen gemaakt, die 16 Maart op het scherm komen. In aanwezigheid van prins Bernhard heeft de Amerikaanse ambassadeur de heer H. Freeman Matthews gisteren aan majoor Gerben Sonderman, adjudant van H.M. de Konigin, de Amerikaanse „Me dal of Freedom" met de zilveren palm uitgereikt voor zijn verdiensten in het verzet tijdens de oorlog. De toenmalige reserve-kapitein Gerben Sonderman had o.m. een radiogroep opgericht om de ge allieerden te informeren over de posi ties van de Duitsers. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat het aan werkgevers is toegestaan op Koinnginnedag voor zover het werk zulks toelaat, vrijaf te geven met behoud van loon. Deze vrije dag zal niet in mindering worden ge bracht op de vacantie, waarop de werk nemer recht heeft. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een regeling vast gesteld voor de subsidiëring van lande lijke organisaties voor opleiding van ge zinsverzorgsters in internaatsverband. Deze regeling is in de Staatscourant op genomen. Een zeer jeugdige circus liefheb ber heeft Zondagmiddag de dag van zijn (circus)leven beleefd. Aan de hand van spreekstal- meester Cor Schuring, mocht de negenjarige Amsterdamse jongen Jaap Visraper de piste van. circus Strassburger in Carré betreden en mevrouw Regina Strassburger een boeket bloeméh overhandigen. Jaap heeft deze winter vijftien maal het circus als betalend be zoeker bezocht en dat was de directie en de artisten opgevallen. Hij kreeg als beloning voor zijn trouw een uitnodiging en zo was Jaap Zondagmiddag, bij de voor laatste voorstelling van het circus in Amsterdam, de gast van de directie. Er rijden op het ogenblik zo'n vijf duizend scooters van uiteenlopend type in ons lieve land. Op het eerste gezicht valt dit aantal misschien iets tegen, zeker wanneer men er aan denkt, hoe vaak men zulk een voertuigje tegen komt. Er zullen er echter nog wel ver scheidene duizenden bijkomen, voordat de markt verzadigd is. Zo heeft althans de ANWB gerede neerd. Deze verkeersbond, die uit het orgaan „De Kampioen" in de loop der jaren reeds verschillende „groepsorga- nen" heeft doen ontstaan, heeft thans het eerste nummer van een Kampioen speciaal voor scooterrijders doen uit komen. Deze Scooterkampioen is hoe kan het ook anders uitstekend verzorgd en geeft zowel aan de technische air aan de toeristische kant van he; „Scootervraagstuk" ruime aandacht. Beide is de officials van de ANWE ruimschoots toevertrouwd! Waarmet maar gezegd wil zijn, dat dit nieuwe lid in de Kampioenfamilie zijn plaat; meer dan waard is. Verleden jaar heeft de recherche tr Deventer in overleg met het departe ment van Justitie een onderzoek inge steld naar een opzetzaak, welke ziel daar had voorgedaan bij de aanbeste ding van de bouw van een nieuw; schouwburg. Op een bouwsom van ze ven en een halve ton hadden twet groepen aannemers opzetten van resp dertig en zeventig mille toegepast. De vervolging is thans gestaakt, om dat er onlangs een commissie door d; minister van Justitie is ingesteld, wel ke ondermeer moet nagaan, of er eei bevredigende regeling kan worden ont worpen voor openbare aanbestedingen waardoor de inschrijvers hun kostei in het inschrijvingsbedrag kunnen op nemen zonder dat het euvel van dc opzetjes bli,jft bestaan. Een hefschroefvüegtuig van de Sa- d ?onc*er Passagiers op weg van Rotterdam naar Brussel heeft Maan dagmorgen in de hevige sneeuwjacht een noodlanding moeten maken even buiten de stad Roosendaal, vlak bij de fabrieken van Philips. De piloot zette net toestel neer op een weide na on geveer vijf minuten naar een geschikte noodlandingsplaats te hebben gezocht. Hij ging in de cantine van Philips een kopje koffie drinken en steeg weer op denf W6er Wat beter Was §ewor"

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3