Stad en omgeving Anthony van Kampen over reis naar Groenland zijn Onderzeeboot]ager „Holland" maakt proeftochten Afscheid van de heer G. Dijkstra als leraar Ambachtsschool Secretaris Van der Kuijl aan Helders Mannenkoor ontvallen Een simpele vraag: „Ga je mee, Siebe?" Benoeming directeur Rijkswerf Selectie militaire bokswedstrijden Conciërge kantongerecht jubileerde JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Ruime overwinning voor gehavend IVA TOURNEE VAN ZESTIG LEZING-AVONDEN Continent der Eenzamen onderwerp van knappe en boeiende reportage D£ heer Van Kampen vertelde ons desgevraagd, na afloop, dat hij zijn lezing over Groenland reeds vijfendertig maal had ge houden, er volgen nog vijfen twintig avondenIn Leeuwarden trof hij tweemaal een gehoor van 850 en éénmaal zelfs van 1250 mensen, maar het meest had hem gefrappeerd dat hij in Akkrum op de avond van de Elfsteden tocht een stampvolle zaal voor zich had. Als hij aan alle uitno digingen gevolg zou geven, kon hij bijna driehonderd avonden noteren. „Willen jullie geloven, dat ik zestig welletjes vind?" vroeg hij ons, en wij moesten het beamen. Eén invitatie heeft de heer Van Kampen echter niet kunnen afslaan: om op Maandag avond 22 Maart in formosa" voor de personeelsvereniging „Debo" te komen spreken. Mis schien blijven er nog enkele plaat- over voor lezers van de Helderse Courant, die gisteravond niet van de partij konden zijn. 9 April in Nieuwediep Iets van u bij? Wielerclub DOK heeft nieuwe voorzitter Sedert 1916 in Den Helder werkzaam Teraardebestelling vindt Donderdagmiddag plaats Veertig jaarsteunpilaar der vereniging J-JET KONINKLIJK HELDERS MANNENKOOR werd gisteren ernstig getrof fen door het plotseling overlijden van de heer E. van der Kuijl, die geduren de meer dan dertig jaar de toegewijde en uiterst accurate secretaris der vereniging is geweest. Tot weinige uren voor zijn heengaan heeft de heer Van der Kuijl, die de leeftijd van zeventig jaar bereikte, de belangen van het koor, dat een grote plaats in zijn hart innam, gediend. De zangvereniging zal haar erelid Donderdagmiddag de laatste eer bewijzen, wanneer omstreeks half drie de teraardebestelling op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen plaats heeft. BURGERLIJKE STAND Klaverjasdrive Rood-Wit Tussen Haaks en Kuit je De heer J. A. G. Bonder zilveren jubilaris DINSDAG 2 MAAKT 1954 JV1ET WOORD EN BEELD heeft Anthony van Kampen in „Formosa" een groot aantal lezers van de Helderse Courant meegenomen op zijn avontuurlijke en interessante reis naar Groenland, waarover hij ver leden jaar „heet van de naald en dat vanuit het ijskoude Continent der Eenzamen een reeks boeiende reportages voor onze courant heeft geschreven. Toen wij de heer Van Kampen gisteravond op het podium voor de eivolle zaal zagen staan, dachten wij een ogenblik terug aan de niet minder belangwekkende lezing, die hij weinige jaren geleden op dezelfde plaats hield over zijn belevenissen in Nieuw-Guinea. Ook nu weer hetzelfde enthousiasme, dezelfde parelende woordenstroom, de toehoorders meeslepend door de wijze, waarop deze wereldreiziger- journalist-auteur-causeur sfeer weet te scheppen. De heer Van Kampen bezit de benijdenswaardige gave om de dingen niet alleen intens te be- leven, maar vooral ook om zijn indrukken op bijzonder suggestieve wijze aan anderen over te dragen; om het even of dat geschiedt middels het geschreven of het gesproken woord. van de bewoners niet wenst te aan vaarden Hoe kan men nog glimlachen in een land, waar de tuberculose rond sluipt en zeer vele slachtoffers maakt... Wat voelen de mensen in een land, met zoveel „kinderen die over zijn".... Zo waren er vele facetten van het le ven op Groenland, die beide reizigers bijzonder troffen. En dan was daar de fascinerende'natuur, de keiharde rots grond, die toch hier en daar nog plan ten draagt; het immense massief van sneeuw en ijs, dat „Groenland" groten deels bedekt, het wonderlijke geluid, dat uit spleten komt en onder de gletschers rommelt; het eeuwige licht van de middernachtzon; het volmaakt verlatene van dit witte dak der aarde. ^7AN KAMPEN heeft over dat alles pakkend en soms aangrijpend ver teld, maar toen kwamen nog een serie lantaarnplaatjes en na de pauze de film van ruim een half uur, die Siebe van der Zee tijdens de reis heeft opgenomen. Het bleek, dat de radio- en televisiereporter zich in veertien dagen tijd had kunnen bekwamen als een cineast met gevoel voor het on derwerp en de techniek om het vast te leggen. De filmreportage illustreer de en verdiepte de indrukken, die de causerie bij de toehoorders had ach tergelaten. Bovendien kon men tijdens de pauze kennis nemen van een inte ressante collectie curiosa, die de heer Van Kampen als tastbare herinnerin gen aan zijn onvergetelijke reis had meegenomen. Namens de directie van de Helderse Courant vertolkte de heer J. Bijlsma de gevoelens van erkentelijkheid, die hetgeen de heer Van Kampen had ge boden bij de aanwezigen had opge wekt. „Wij weten niet, waarheen een volgend avontuur u brengen zal, maar wij roepen u bij voorbaat een tot weerziens toe!" Een wens, waarbij wij ons gaarne aansluiten ANTHONY VAN KAMPEN ook zij houden van hun land 2ELFS degenen - en dat waren wel licht de meesten in de zaal - die de dagbladreportages over zijn Groenland reis hadden gespeld, volgden geboeid, als gold het geheel nieuwe stof, ihet ka- leidoscopische exposé van ervaringen, die begonnen met „het idéé". Anthony van Kampen belde op een goede avond zjjn vriend Siebe van der Zee op met de simpele vraag: „Ga je mee naar Groenland?" Toen de AVRQ-reporter van de schrik .bekomen was, werden reeds de eerste voorbereidselen tot de zware reis getroffen. Bergen werk moesten worden verzet en dat alles scheen tevergeefs toen Van Kampen en Van der Zee eindelijk voet op Groenlandse bodem hadden gezet. Een onherberg zaam en nagenoeg verlaten land, met voorhistorische verbindingen. En dat terwijl beide reizigers enkele op dui zenden kilometers van elkaar gelegen punten op hun programma hadden staan. Dat programma is afgewerkt. Kleine coasters hebben hen gebracht naar de eeuwenoude, verlaten Viking-ruïnes, slechts hoogst zelden door blanken be zocht, naar de primitieve kustplaatsen, waar luttele tientallen Groenlanders leven van de robbenjacht; naar de Noordelijkste nederzetting, waar zij nog één stam raszuivere Eskimo's verwachtten; zelfs naar Thule Air Ba- se, de gigantische luchtbasis, die de Amerikanen op de brug tussen de oude en de nieuwe wereld hebben aan gelegd. „TOP SECRET!" £IGENLIJK vermakelijk was het re laas van het onaangekondigde be zoek aan de basis, die als „top secret" te boek staat en waarvoor zij onder geen beding een introductie hadden kunnen krijgen. Daar beleefden zij de wonderlijke ervaringen, die Van Kam pen destijds inspireerden tot zijn „Open brief' aan de Amerikaanse regerings autoriteiten. Deze basis werd aange legd in de nabijheid van de laatste ES- kimo-nederzetting, die ontruimd bleek toen Van Kampen en Van der Zee ter Plaatse arriveerden. De Westerse be schaving had deze primatief levende mensen verjaagd van het territorium, dat reeds hun verre voorouders als Jachtterrein hadden gekend. Zij hadden fle wijk moeten nemen naar nog Noor delijker en nog onherbergzamer oor den in het Continent der Eenzamen. 'n ruime mate schonk Anthony van .^mf>en ook aandacht aan de mcnse- •jjke zijde van hetgeen hij en zijn met gezel hadden gezien en beleefd. Hij "et iets meevoelen van zijn verwonde- 'ng over de haast onwaarschijnlijke l» auvan ?eluk' (,ie de bevolking vindt m dit land, waarvan de bodem zo hard dat hij de stoffelijke overschotten De onderzeebootjager „Holland", die als eerste van de twaalf voor de Ko ninklijke Marine in aanbouw zijnde ja gers de proeftochten is begonnen, heeft van 16 tot 20 Februari een technische proefvaart, de z.g. werfproeftocht ge maakt. Begin Maart vaart de „Holland" weder uit, waarna het schip van 5 tot 16 Maart te Greenock verblijft. Van deze plaats uit zal de „Holland" ver schillende tochten ondernemen, waarbij o.m. snelheidsproeven worden gehou den over de gemeten mijl. Daarna gaat het schip naar het Zui den voor nautische proeven. Voor olie laden zal het op 20 Maart Las Palmas bezoeken, op 23 Maart Dakar en op 1 April wederom Dakar. Tussen 23 Maart en 1 April verblijft de „Holland" in tropische wateren om de bewoonbaar heid van het schip in dit klimaat te be proeven. Op 4 April bezoekt het schip Casa- blanca, terwijl het op 9 April te Nieu wediep wordt verwacht. Daarna volgen artillerieproeven op de Noordzee, waar na de „Holland" op 15 April wederom te Rotterdam wordt verwacht. Voor deze proeftochten werden de volgende postsluitingen vastgesteld, alle voor Amsterdam: 5, 9 en 12 Maart om 12.00 uur, 15 Maart om 17.000 uur, 20 en Gevonden: pakje shag, meisjes rijwiel, sleutelringen, portemonnaie met inhoud, gummi-jas, herdershond, Ierse setter, muntbiljetten van f 2,50, étui voor vulpen en potlood, witte boord, boeken, bril met koker, autoped, witte poes. Verloren: wanten, bruin-gevlam de vulpen, actetas met papieren, étui met vulpen en potlood, Lipssleutel, slee, aplinopet, portemonnaies met in houd, halsketting, jongensjekker, Bel gische herder, glacé handschoenen, bruin-wit hondje, bankbiljet van f 25, groen plastic étui, reserveband met velg, broche. 27 Maart om 16.00 uur, 31 Maart om 17.00 uur. Adressering als volgt: naam, rang, of kwaliteit, marinenummer aan boord onderzeebootjager „Holland" Am sterdam-C.S., Marine. De naam van de haven, waar post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. Gisteren is officieel de benoeming af gekomen van kapitein-luitenant ter zee A. J. C. Bax, thans adjudant-directeur, tot directeur der Rijkswerf, als opvol ger van kapitein ter zee P. A. Riedel, die - naar officieus wordt bericht met ingang van 15 Maart wordt belast met het toezicht op de aanbouw der nieuwe mijnenvegers voor de Konink lijke Marine. De overdracht van het directeurschap der Rijkswerf zal op Za terdagmorgen 13 Maart geschieden. De heer J. de Boer, die gedurende meer dan twintig jaren zeer actief voor de Helderse wielerclub „DOK" heeft gewerkt, heeft voor het lidmaatschap van deze vereniging bedankt. Hij heeft bescheidenlijk gemeend, dat een jon gere kracht nu eens de leiding moest overnemen. De heer De Boer heeft geen zitting gehad in het allereerste bestuur van „DOK", doch wel was hij één van de eersten, die zich voor de vereniging bijzonder verdienstelijk maakten. Hij was bestuurslid, voorzitter-secretaris, sinds de bevrijding. De heer J. de Graaf zal voortaan als voorzitter optreden, de heer J. Jans (M. H. Trompstraat 12) als secretaris. Voor personeel van Koninklijke Ma rine, Koninklijke Landmacht en Ko ninklijke Luchtmacht zullen dit jaar door de Commissie Internationale Mi litaire Sportwedstrijden nationale mili taire bokskampioenschappen worden georganiseerd. De dee'nemers aan de finales zullen na selectiewedstrijden worden aangewezen. De selectiestrijd is nog deze maand; de finales worden be gin Mei gehouden. JsJA GEDURENDE 38 jaar het nijverheidsonderwijs in Den Helder te hebben gediend, heeft de heer G. Dijkstra gistermiddag afscheid van de Ambachtsschool genomen. Bestuur, leraren en een aantal genodig den hebben hem tijdens een intieme bijeenkomst in één der lokalen van de Vakschool doen blijken, hoezeer men hem in de loop van zo veel jaren heeft leren waarderen. Zijn leerlingen hadden hem reeds gistermorgen, toen de heer Dijkstra voor het laatst les gaf, in de tijde lijke timmermanswerkplaats aan de Herzogstraat, als afscheidsgeschenk een boek aangeboden. Vijf jaar geleden nam de heer E. van der Kuijl wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr„ welk bedrijf hij als machinezeiter had gediend. Dezelfde mate van plichts betrachting en nauwgezetheid, welke hij in zijn dagelijkse arbeid toonde, was reeds sedert 1914 het Helders Mannen koor te stade gekomen. De heer 11. Prosper (tweede van rechtswerd op l Maart 1929 be noemd tot conciërge bij het kantongerecht te Den Helder, zodat het dus gisteren de dag was, waarop hij zijn vijf en twintig-jarig jubileum vierde. De jubilaris heeft gedurende deze periode twee kantonrech ters gekend, mr Sikkenga en mr 't Hooft. Wij troffen de heer Prosper gisteren tijdens een genoeglijk babbeltje met de waarnemend-kanton- rechter, de heer M. C. Schakel rechtsde griffier, de heer K. Kie vit en de inspecteur der Registratie, de heer M. K. Minderhoud (links). Mevr. Prosper deelde uiteraard in de vreugde van deze dag. 1. Jimmy zat in zijn tuin achter het huis thee te drinken en wat te keu velen met zijn oude vriend Potlood. Het was heerlijk weer en de beide heren hadden hot zich gemakkelijk gemaakt. Hun jasjes hingen over de leuningen der stoelen en Jimmy had zelfs een andere stoel onder zijn benen gelegd om zo gemakkelijk mogelijk te kunnen zitten. „Ik heb er een nieuwe verslag gever bij genomen", vertelde Piet Pot lood. „Simon Snuffel heet-ie. Nu het is géén overbodige luxe, want met die bende inbrekers, die deze hele streek teistert, is er zoveel werk aan de win kel gekomen, dat ik 't in m'n eentje niet langer af kon." Jimmy nam een slok thee en vroeg: „Is 't een goeie?" Piet Potlood knikte. „De beste, die ik kon krijgen," zei hij tevreden. „Van jongs af doorkneed in het politiewerk. Hij heeft z'n hele leven achter de die ven aangejaagd. Eigenlijk is 't zo'n hal ve rechercheur. En schrijven dat-ie kan. Als 'n lier!" Jimmy stond op en rekte zich wat uit. Hij was stijf van Toen hem in 1920 het secretariaat werd toevertrouwd, bleek weldra dat de vereniging geen betere keuze had kunnen doen. Alle werkzaamheden, die deze (uiteraard onbezoldigde) functie meebracht, verrichtte hij zo volledig en consciëntieus als maar mogelijk was. Hij zorgde altijd voor uitstekende versla gen der bestuurs- en ledenvergaderin gen, voerde voortreffelijk de omvang rijke correspondentie en nam het leeu wenaandeel in de voorbereiding van concerten en concoursen. De tweede secretaris, de heer J. A. Veen, in deze functie benoemd pp 12 Februari 1946, toen de heer Van der Kuijl het erelidmaatschap werd aange boden, gaf ons gistermiddag inzage van het laatste notulenboek, dat de com plete verenigingsgeschiedenis van 1927 af omvat. Een schat van materiaal heeft de over'edene hierin verzameld. Het lijvige boekdeel is op luttele pagina's na volgeschreven, zodat de secretaris, die hem straks zal opvolgen, in letter lijke zin aan een nieuw levensboek kan beginnen. De laaste vellen bevatten, keurig ge typt, het jaarverslag over 1953, dat in de eerstdaags te houden algemene ver gadering zal worden voorgelezen. Het was voor ons gevoel een ogenblik, als of wij een testament in handen hadden. Wij zijn ervan overtuigd, dat de nage dachtenis van de heer Van der Kuijl, die ook nog enige jaren hoofdbestuurs lid is geweest van het Koninklijk Ne derlands Zangersverbond, in Den Hel der en ver daarbuiten in hoge ere zal blijven. Beval'en: H. Woliers-Felkers, d; J. M. den Hoed-Bouwman, z.; A. H. Ver- meulen-Van der Eijk, z.; G. I. Le Grand -Wiersma, z.; J. A. ter Steege-Riede- man, d.; J. van Barneveld-Ruiten, z.; E. Burggraaff-Ozinga, d.; I. B. Korte- Edens, d.; E. A. van Zomeren-Loos. d.; R. van der Breggen-Waterlander, d. Ondertrouwd: J. Post en G. E. de Wit; L. Dekkers en S. M. E. Evers; Th. Zuij- derland en J. C. van Lunsen; D. Dijks hoorn en J. A. Maasland; Th. Mooij en R. A. Salm; P. V. Zuidema en L. B. Verberne. Gehuwd: G. Bennink en A. M. ter Bruggen; G. J. W. Effing en M. H. Koei; G. J. A. Evelo en E. M. A. Dunselman; H. A. Steeman en F. C. Herdt; M. Steen huizen en J. Winius; L. Riemers en H. C. Slemmer; R. Sikkema en G. Ruiten. Overleden: W. Leen, m„ 79 jaar; W. Sjoerds, weda van D. Gijzen, 77 jaar; P. Boersma, ip„ 70 jaar. Voor de klaverjasdrive van de sup portersvereniging „Rood-Wit", welke in het clublokaal „De stille werker" van HRC is gehouden, bestond zeer grote belangstelling. Het is wel geble ken, dat met het organiseren van dit soort avonden in een behoefte wordt voorzien. De uitslag van deze drive was: 1. K. ZoonJ. Korbée, 2. S. Sel derbeekG. Post, 3. G. van Stralen P. Scheltis. De prijs voor de meest be haalde marsen ging naar de heren Zoon en Korbée. De Nederlandse kustvaarder „Noord kaap" vertoefde gisteren in Den Hel der om een kleine reparatie te onder gaan. het zitten geworden. ;,Als we hier maar een goeie commissaris van politie zou den hebben", zei hij, „dan had jij geen nieuwe verslaggever nodig gehad. Die meneer Meubel is een slaapkop. Wie heet er trouwens als hoofdcommissaris van politie Meubel! Het ergste is, dat ze hem „Moppie" noemen. Moppie Meu bel, nou vraag ik je. Die kerels van die inbrekersbende spélen natuurlijk met hem. Die lachen om hem, in plaats dat zij bang voor 'm zijn". Hr. Ms. „Marnix" keerde van de Werf in de Buitenhaven terug. Het is morgen hoog water om 6.30 en 18.35 uur. en laag water om 0.15 en 12.15 uur. De temperatuur van het zee water was 1,0 graden Celsius. Het moment waarop de heer G. Dijkstra het afscheidsgeschenk van het bestuur van de heer JN. E. Teune in ontvangst neemt. De voorzitter van de vereniging „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken", de heer J. N. E. Teune, die gistermiddag als eerste het woord voerde, herinnerde er aan, dat de heer Dijkstra, een geboren Fries, in Mei 1914 te Heerenveen bij het Nijver heidsonderwijs kwam. Twee jaar later werd hij benoemd aan de Ambachts school in Den Helder om de toekom stige timmerlieden (thans misschien vader of zelfs grootvader van huidige leerlingen) in de geheimen van het vak in te wijden. Namens de bond van verenigingen tot het geven van nijverheidsonderwijs kon de heer Teune de scheidende leraar een fraaie legpenning overhandigen. De gevoe lens van erkentelijkheid, die het be stuur koesterde, werden onderstreept door de aanbieding van een leren actentas. Namens het lerarencorps sprak de directeur, de heer G. G. ter Meer, die eveneens vol lof was over de wijze waarop de heer Dijkstra zijn taak als leraar en enige malen ook als waar nemend directeur had opgevat en verricht. Hij deed zijn hartelijke woorden vergezeld gaan van een elec- trisch scheerapparaat. De wethouder van Onderwijs, de heer J. J. Landman, getuigde van de waar dering, die het gemeentebestuur jegens de heer Dijkstra koestert. „De mens heeft de duur van zijn arbeid niet zelf in de hand, maar het komt er in het leven zoveel op aan, hoe de mensen tegenover hun werk staan en in welk een geestesgesteldheid zij het verrich ten", aldus de wethouder, die de heer Dijkstpa tenslotte hartelijk bedankte voor al hetgeen hij in het belang van het opgroeiend geslacht heeft gedaan. Enkele persoonlijke herinneringen werden nog opgehaald door de heer A. Smit, oud-directeur, die de heer Dijk stra van 1916 af kent. Als laatste nam de heer D. Schippers afscheid, als voorzitter van de afdeling Den Helder van de Bond van leerkrachten bij het N.O. Na een korte pauze, waarin verver singen werden rondgediend, werd de leraar A.V.O., de heer J. A. G. Bonder, gecomplimenteerd met zijn zilveren onderwijsjubileum. De heer Teune bood hem een enveloppe met inhoud aan. Tenslotte werd nog mededeling ge daan van de benoeming van de heer D. Schippers tot plaatsvervanger bij 'ontstentenis van de directeur. De af scheidsbijeenkomst werd bijgewoond door de opvolger van de heer Dijkstra, de heer J. D. van Rij. Al maakte IVA 1 de reis naar Disnie 3 met twee invallers, er werd een 91- overwinning behaald. Goedegebuur en Valkenier bleken zeer waardige plaats vervangers voor G. en M. Oosterbek. Louis en Goedegebuur wonnen hun drie partijen. Valkenier zorgde voor twee overwinningen. Beide eerstge- noemden legden bovendien op het dub belspel beslag. IVA 2 deed het minder goed. Dit team verloor in Bergen van de Mer- letten. Van der Vliet schreef drie winstpunten en Sinjewel noteerde één zege. De Bunje kon evenwel r.iet tot winst komen (73). In de tweede klasse eindigde de ontmoeting IVA 3 IVA 4 in wir.st voor „het derde". Goe degebuur nam drie winstpunten voor zijn rekening; P. van Oever scoorde er twee. Invaller Adriaansen kwam één maal tot winst. Daar IVA 3 ook het dubbelspel won, werd het cijfer 73. Voor het vierde team scoorden De Bunje (2) en invaller Niessink. IVA 5 kreeg DSS op bezoek. De punten gingen met de gasten mee. Al leen de dames Valkenier en Sinjewel scoorden tegen (2—8). In de derde Jdasse ontmoetten IVA 6 en IVA 7 el kaar. De overwinning was met 8—2 voor het zesde team, bestaande uit Maters (3), H. van Oeveren (3) en Grei-er (2). De wedstrijd Merletten 2- IVA 7 werd een 73-0 ver winning voor de g-stheren. Maters en Bootsman wonnen ieder een partij en samen het dubbelspel. In de vierde klasse leed ook IVA 9 een 73-nederlaag.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5