Oppositie vertraagt het werk de Belgische Kamer in Eerste verre visserij schip van IJsland in IJmuiden terug (k Semjonov wijst Westelijk plan categorisch af Egypte's machthebbers worden militair-af Organisatie kankerbestrijding thans voltooid Uitstel verkiezingen dreigt Typiste in Den Haag op kamer vermoord Kerkje te Eefde tot grond afgebrand Prestigeconflict om nieuw concordaat Regeringscrisis op Curacao Engeland heeft zijn wonderduikhoot Molen verordening in Noord-Holland is gewenst Staalprijzen dalen, kolen duurder Anti-communistisch plan te Caracas Maandag 8 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Iaar8ane No- ,385 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Een ton schade Een dode en zes gewonden bij autobotsing Coalitie uiteengespat Sch ipper n ie t on tevreden ondanks tegenslag SS IJzeren Gordijn blijft hermetisch dicht Duits minister verlangt herziening „correcties" Nog vijf alastrimpatiënten Politiek en dienst zijn onverenigbaar Gratie op grote schaal aangekondigd Ir Stokhuyzen voorzitter „Hollandsche Molen Zeven centra werken samen in de LOK Guatemala verzet zich Indonesië noemt namen van gearresteerden WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 CMIKMIT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenƒ1,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal f 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 MEN acht het niet uitgesloten, dat de Belgische verkiezingen, die oorspronkelijk op 11 April zouden worden gehouden, tegen een latere datum zullen worden uitgeschreven. De linkse partijen voeren thans namelijk een stelselmatige obstructie tegen een voorstel van de rege ring, om een verdrag met het Vaticaan goed te keuren dat de kerkelij ke organisatie in de Congo regelt. De katholieke regering-Van Houtte heeft er naar gestreefd, dit verdrag aangenomen te krijgen voordat het parlement op 13 Maart wordt ontbonden. De CVP vreest namelijk, dat zij bij de verkiezingen haar meerderheid van vier zetels in de Kamer niet zal behouden. Gistermorgen om elf uur heeft een kamerverhuurster in de Van Kinsber- genstraat te 's Gravenhage haar huur ster, de 31-jarige typiste Y. v. d. P., een Indo-Europese, dood op haar bed aangetroffen. Zij bleek gewelddadig, waarschijnlijk door wurging, om het te ven te zijn gebracht. Het slachtoffer lag gekleed in een kamerjas op bed. Er waren tekenen, die er op wezen, dat er een worsteling was geweest en de gehele kamer, wel ke zich op de begane grond aan de achterzijde van de woning bevindt, was overhoop gehaald. De Haagse recher che acht het niet uitgesloten, dat de dader naar geld heeft gezocht. Naar het motief van de moord en naar de dader wordt een onderzoek ingesteld. Het slachtoffer stond zeer gunstig be kend. Gistermorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in het kerkje van de protestants christelijke opvoe dingsinrichting „Nederland Mettray" te Eefde, onder Zutphen. Toen de brand werd ontdekt sloegen de vlam men reeds uit het dak. In een og ï- blik stond het gebouw in lichter laaie. De brandweren uit Gorssel, Warnsveld en Zutphen werden ge alarmeerd. Toen de brandweren arriveerden had de brand, aangewakkerd door en sterke Zuidwestelijke wind, reeds een zodanige omvang aangenomen, dat er geen sprake meer van was het kerkje te behouden. Men moest zich beperken tot de nablussing. Na ruim één uur was het vuur bedwon gen. Het kerkje brandde geheel uit. Het eerst enkele jaren in de kerk aanwezige orgel, ter waarde un 30.000 gulden, werd daardoor ook een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ongeveer 100.000 gulden, die gedeeltelijk door verze kering wordt gedekt. De brand is ontstaan boven in de kerk, in de om geving van de kachel. Naar de oor zaak wordt nog een onderzoek inge steld. Een vrouw is om het leven gekomen en zes personen zijn meer of minder ernstig gewond, toen gistermiddag in Maarsbergen twee personenauto's met elkaar in botsing kwamen. Voor het leven van een der gewonden wordt ge vreesd. Van de twee auto's die op elkaar reden kwam de ene uit Nijmegen en de andere uit Den Haag. De beide inzit tenden van de Haagse wagen, de heer en mevrouw Beumer kwamen er het beste af. Zij werden niet zeer ernstig gewond. Van de familie Wissink uit Nijmegen werd mevr. W. op slag ge dood. Haar zoon Th. W. is zwaar ge wond. Voor zijn leven wordt gevreesd. De overige drie leden van de familie W. werden wel zwaar gewond, maar voor hen bestaat geen levensgevaar. Alle gewonden zijn overgebracht naar „De Lichtenberg" bij Amersfoort. PAUS GAAT LANGZAAM VOORUIT De gezondheidstoestand van paus Pius de Twaalfde blijft langzaam maar gesta dig vooruitgaan, aldus is Zondag ten Va- ticana vernomen. £)E LINKSE oppositie heeft deze week gepoogd, door het houden van lange redevoeringen de behandeling van het concordaat zodanig te vertragen, dat de beslissing erover in het nieuwe parle ment zal vallen. Bovendien werd minis ter Van Zeeland steeds in de Senaat vastgehouden, waar de behandeling van het EVG-verdrag gaande is, zodat ep niemand was, die namens de CVP het verdrag met het Vaticaan kon ver dedigen. Deze week moeten nog tal van an dere wetsontwerpen worden afgedaan. Bovendien heeft een der socialisten te gen het einde van de afgelopen week voorgesteld, de nog niet besproken be grotingen boven aan de agenda te plaat sen. Toen dit voorstel in stemming kwam, bleken er niet voldoende Ka merleden meer aanwezig te zijn. Bij de eerstvolgende bijeenkomst van de Ka mer zal dus eerst moeten blijken, of er dan wel genoeg leden zijn om een beslissing te kunnen nemen. De oppo sitie blijft uiteraard weg, en te ver wachten is, dat er van de katholieken ook een of meer zullen ontbreken, zo dat dan een stemming opnieuw onmo gelijk is. Omdat nu het verdrag met het Vati caan voor de katholieke partij een pres tigekwestie is geworden, acht men het in sommige kringen te Brussel niet-nn- mogelijk, dat de debatten in Kamer en Senaat ook na 13 Maart zullen worden voortgezet. De verkiezingen zouden dan automatisch worden verschoven tot een latere datum. PREMIER VAN ZEELAND Vrees voor uitstel De heer J. H. Sprockel, landminister van Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Volksontwikkeling in de Antilliaanse regeringsraad, heeft ontslag uit deze functie gevraagd. Hij behoort tot de katholieke volkspartij. Zijn aftreden is een uitvloeisel van het besluit dezer partij, in de oppositie te gaan. De KVP heeft onlangs een brief aan de andere regeringspartijen gezonden waarin zij mededeelde, verdere deel neming aan de coalitie afhankelijk te zullen stellen van inwilliging van een aantal voorwaarden. Deze condities zijn niet ingewilligd. Daarentegen hebben andere partijen in de Vrijdag gehouden zitting der Staten van de Antillen een motie aangenomen, waarin zij hun vertrouwen in de re- gering uitspreken en als hun mening te kennen gaven, dat het op het ogen blik niet gewenst is, wijziging in de regering te brengen en dat het daarentegen noodzakelijk is, met het oog op de voorgenomen reconstructie van het Koninkrijk en de uitvoering van het regeringsprogram, dat de re gering op de grootst mogelijke steun van de Staten kan rekenen. De mo ie werd met 11 tegen 9 stemmen aange nomen. De KVP en de onafhanke lijke partij stemden tegen, evenali de democratische partij. Gisteravond is in de IJmuidense ha ven binnengevaren de trciler „Abra ham" met 1800 kisten verse vis, die in een kleine vier etmalen tijd gevangen zijn in de buurt van IJsland. Dit was de eerste keer dat er sinds jaren weer een treiler uit IJmuiden naar de z.g. IJsIandvisserij is gegaan. Werd er vroe ger in de jaren dat de verre visserij uit IJmuiden geregeld werd beoefend on geveer tien dagen gevist, deze keer is er door de „Abraham" samen met zijn zusterschip de „Tzonne" slechts vier etmalen gevist tengevolge van het zeer slechte weer. Men had aanvankelijk de Westelijke Westerman, een bank op de Noordwest kust van IJsland, willen opzoeken, §EMJONOV, de Russische hoge com- misaris in Duitsland, heeft het Westelijke voorstel, om besprekingen 'e openen ter vereenvoudiging van het verkeer van personen en goederen tussen Oost- en West-Duitsland en tussen Oost- en West-Berlijn, van de hand gewezen. De onderhandelingen hadden moeten worden gevoerd door •te hoge commissarissen en de com mandanten in Berlijn. De Russische hoge commissaris heeft op het voor- 8tel geantwoord, dat bedoelde kwes ties het best door de Duitsers zelf kunnen worden behandeld. Hij herhaalde in zijn brieven aan de Westelijke hoge commissarissen net voorstel, dat ter conferentie van Ber lijn is gedaan. Dit voorzag in twee aparte commissies van Oost- en West- Duitsers. De ene zou de maatregelen voor handel, financiën, verkeer en grenskwesties op elkaar moeten af stemmen, de andere de culturele be trekkingen tussen beide landsdelen moeten bevorderen. Semjonov herin nerde er aan, dat de Oostduitse rege ring zich bereid heeft verklaard, on middellijk met West-Duitsland der gelijke besprekingen te voeren. De Oostduitse premier, Otto Grotewohl heeft reeds eerder een gelijk antwoord op het Westelijke voorstel gegeven. Engelands jongste duikboot- aanwinst de Exploreris te water gelaten. De boot overtreft in haar ontwikkeling alle andere duikboten van de Britse marine. Een der belangrijkste toepassin gen van een nieuwe vinding be treft de machinerieën die met waterstof-peroxide worden aan gedreven. De premier van de Westduitse staat Noordrijnland-Westfalen, Karl Arnold, heeft zich wederom uitgesproken voor de teruggave aan Duitsland van de gebieden aan de grenzen met Nederland en België, welke na de oorlog, in het kader ener ..grenscorrectie", onder Nederlands en Belgisch bestuur zijn geplaatst. maar daar woedde zo'n orkaan (wind kracht 14 tot 15 volgens die schaal Beau fort) dat de beide IJmuidense treilers er niet door konden komen. Men heeft nadat het vistuig uit Bre merhaven aan boord was genomen dus gevist nabij IJsland, maar de eerste trekken waren niet direct succesvol. Bovendien is de territoriale grens van IJsland pas weer verlegd, waardoor men ver buiten het eiland moest blijven. De Belgen, die radar aan boord hebben, kunnen dichter onder de kust komen, omdat zij de driemijlszöne precies kun nen peilen. Nederlanders daarentegen zijn niet in het bezit van radar of giro kompas en hebben ook geen marconist aan boord, zodat zij het wisse voor het onwisse namen en ver buiten de ver boden zóne bleven. Schipper J. Klin kenberg was overigens niet ontevreden over deze reis, want de laatste sleep- tuigen zijn er 6 tot 700 kisten scheep gehaald en wanneer men nog enkele dagen onder deze omstandigheden had kunnen doorvissen was deze reis zeker een succes geworden. Tijdens de vis serij hebben de Hollanders veel "steun ondervonden van een Duits patrouille vaartuig de „Meerkatze", dat bijzonder veel steun heeft verleend aan de nog wat onwennige Hollanders. Men vraagt zich thans in IJmuidense rederskringen af wat het antwoord uit Den Haag zal zijn op dit eerste expe riment inzake de verre visserij. Voor de beide treilers namelijk van wal sta ken naar IJsland is er een verzoek in zee gegaan aan de regering om de verre visserij, die doof de hoge kolen- prijzen een enorm risico met zich brengt, geldelijk te steunen. Tot nu toe heeft men daar nog geen antwoord op gekregen. Uit het Haagse gemeenteziekenhuis is Zaterdag weer een alastrimpatiënt ontsla gen als genezen, zodat er nog 5 personen verpleegd worden. Er waren nog twee observatiegevallen, waarbij er thans nog een gekomen is, doordat een jongen is binnengebracht, die contact met een pa tiënt heeft gehad en mogelijk aan alas- trim lijdt. DE VERHOUDINGEN in Egypte blijven zich in snel tempo wij zigen. Zo is thans bekend gewor den, dat de leden van de revolu- tionnaire raad, de militaire pen dant van het kabinet, binnenkort al hun functies bij de strijd krachten zullen neerleggen. Zij hebben hiertoe besloten, omdat militairen zich niet met politiek moeten ophouden en zij in feite politici zijn geworden, zo heeft de premier, Nasser, medegedeeld. Niettemin is Nasser Zondag be noemd tot militair gouverneur van geheel Egypte en aldus be kleed met de bijzondere volmach ten, die Naguib voordien had op grond van de in Januari 1952 af gekondigde noodtoestand. Ook heeft hij geweigerd, het ontslag te aanvaarden van de minister van Voorlichting, majoor Salem, een felle tegenstander van Naguib. RASSER heeft voorts aangekondigd, dat de terugkeer van Egypte tot de normale parlementaire gebruiken ge paard zal gaan met verlening van gra tie en amnestie op grote schaal. Ge arresteerde personen, wier zaak nog hangende is, zullen na een snel onder zoek worden vrijgelaten. Alle vonnis sen van het revolutionnair tribunaal Tjjdens de Zaterdag in Amsterdam gehouden jaarvergadering van de ver eniging „De Hollandse Molen" is ir F. Stokhuyzen uit Leiden gekozen tot voorzitter als opvolger van wijlen mr dr P. C. van Tienhoven, die met enige ogenblikken, stilte werd herdacht en aan wie in het jaarverslag woorden van grote waardering werden gewijd. Als molens, die in Noord-Brabant be houden bleven, werden genoemd de molen van de Grote Limmerpolder onder Limmen, „Het Prinsenhof" te Westzaan en de meelmolen „De Dood" te Zaandijk. De vereniging „De Zaan- se Molen" kocht voor de som van f 100 een molen in de Dorregeesterpolder bij Uitgeest aan. Een provinciale molenverordening werd noodzakelijk geacht voor de pro vincies Overijsel, Noord-Holland en Noord-Brabant, opdat het niet meer kan voorkomen, dat molens, zoals die in Schagerbrug, worden gesloopt zon der dat er een haan naar kraait. Het ledental der vereniging steeg van 694 tot 722 (per 1 Januari 1951). Aan jaarlijkse contributie werd over verslagjaar ontvangen f 4836.91 tegen f 4763,21 het jaar daarvoor. Van haar overleden voorzitter, mr dr P. C, van Tienhoven, ontving de ver eniging een legaat van f 5000,vrij van rechten en kosten. Tot stand gekomen is de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding (L.O.K.), welke moet worden gezien als de voortzetting van de thans opge heven commissie-Muntendam, een mi nisteriële commissie voor de kanker bestrijding, waarvan prof. dr P. Mun tendam voorzitter was. Deze L.O.K. wordt gevormd door de zeven reeds bestaande of inmiddels op gerichte centra voor kankerbestrijding, te weten: aan elk der 5 universiteiten één, voorts het Ned. Kankerinstituut te Amsterdam (Ant. v. Leeuwenhoekhuis) en het Rotterdams Radiotherapeutisch Instituut, terwijl tevens het Koningin Wilhelmina Fonds erin vertegenwoor digd is, evenals (met adviserende stem) de geneeskundige hoofdinspectie van de Volksgezondheid. Het doel der L.O.K. is in het bijzon der het bevorderen van doelmatige samenwerking tussen instellingen en personen, werkzaam op het gebied der kankerbestrijding. Daartoe behoort ook het stimuleren van fundamentele en toegepaste wetenschappelijke ar beid op dit terrein. In de geldmiddelen der L.O.K. wordt voorzien door subsidies van het Kon. Wilhelmina Fonds en van het Rijk. Bij het L.O.K. is thans ook onder gebracht de reeds enkele jaren be staande Centrale Kankerregistratie, die voorbereid en geleid wordt door een der geneeskundige inspecteurs van de Volksgezondheid, dr M. G. Neurden- burg, sinds enkele maanden daarin bij gestaan door de arts L. Meinsma. Tot directeur van het bureau, dat het be stuur van de L.O.K. zal bijstaan, is be noemd de heer C. W. Schüller. De staalondernemingen in de landen der Kolen- en Staalgemeenschap heb ben nieuwe prijslijsten gepubliceerd, die een verlaging te zien geven in ver gelijking tot de lijsten, welke op 1 Mei van het vorige jaar van kracht wer den. Men is thans weer beland op het prijsniveau van voor die datum. Voor enkele producten liggen de prijzen zelfs nog lager. Krachtens de controlemaat regelen, die thans zijn genomen, zul len de ondernemingen zich aan haar prijsopgaven moeten houden en tot wijziging overgaan, wanneer de ont wikkeling van de markt in een bepaal de richting gaat. Voor kolen zullen na 1 April geen uitzonderingsprijzen meer zijn toege staan. De hoge autoriteit stelt zich ten doel, een zo volledig mogelijke een heid van de prijzen op de gemeen schappelijke markt te bereiken. Het adviescomité der gemeenschap zal deze week te Luxemburg de voorgestelde afschaffing der uitzonderingsprijzen bespreken. Verwacht wordt, dat met name de vakbeweging zal aandringen op handhaving der lagere prijzen voor huisbrandkolen. zullen worden herzien. Dit lichaam krijgt voorts geen nieuwe zaken meer te behandelendie tegen de echtgenote van de oud-premier Moestafa el Nahas zal de laatste zijn. Deze dame is intus sen veroordeeld. Reeds zijn enige voor aanstaande figuren van het oude regi me vrijgelaten en voor een behandeling naar een ziekenhuis gezonden. Scherp wordt echter tegen de com munisten opgetreden. Zondag zijn in Cairo en enkele andere steden een en veertig leden der communistische par tij gearresteerd, onder wie enkele, die belangrijke diplomatieke ambten ver vulden. Hiermee is naar verluidt de grootste communistische organisatie in Egypte onschadelijk gemaakt. Op zijn eerste persconferentie na de dramatische gebeurtenissen van ruim een week geleden heeft Naguib ver klaard, dat het niet nodig zou zijn, de vorming van een grondwetgevende ver gadering af te wachten Voor de her vatting der onderhandelingen over het Suezkanaal, indien Engeland het initia tief hiertoe zou nemen. Zes maanden nadat de grondwetgevende vergadering zou zijn gekozen, zouden nieuwe ver kiezingen voor een normaal parlement kunnen worden gehouden. De oude partijen, zo is reeds eerder door Nasser aangekondigd, zullen niet weer worden opgericht. KOLONEL NASSER Officieren niet in de politiek De delegatie der Verenigde Staten heeft op de Interamerikaanse confe rentie te Caracas een ontwerp-resolu- tie ingediend, waarin de invoering van maatregelen tegen ondermijnende ac tiviteit van de internationale commu nistische beweging wordt aanbevolen, Het ontwerp adviseert alle Ameri kaanse republieken, om de communis tische partij en haar mantelorganisa ties te verbieden, stelt verder de vor ming van een „waakzaamheidscom missie" voor, welke de communistische activiteit onder controle moet houden en dienaangaande voorstellen aan de regering moet doen, en verlangt de be noeming van de leden dezer commis sie op zo kort mogelijke termijn door de raad van de Organisatie der Ame rikaanse Staten. Van San Domingo wordt een ontwerp met radicaler strekking verwacht. Guatemala heeft reeds aangekon digd, dat het zich tegen al dergelijke resoluties zal verzetten; het acht deze in strijd met de nationale souvereni- teit en beschouwt ze als buitenlandse inmenging in interne zaken der be trokken landen. Het land heeft een links-radicaal bestuur. De Nederlanders, die tot nu toe in Indonesië werden gearresteerd zijn (blijkens een lijst, door het Indone sische ministerie van Buitenlandse Za ken overgelegd bij de antwoordnota aan de Nederlandse hoge commissaris te Djakarta van 3 Maart over de ar restaties) H. C. G. J. Schmidt, A. H. Doornik. G. H. Mollema, V. Barkey, E. A. Barkey, C. E. Luning, E. I. M. Ver- steegh, drs I. A. M. Schmutzer D C. Prins, H. van Geuns, F. V. H. Dowit, mr A. L. S. Michael, L N. H Jung- schlager, L. VVolfe, J. Kolk, P. H. J. Kerseboom, M. R. Kain, E. G. Hof man, F. G. Baden, R. de Mey van Ger- wen, H. A. Duysings, J. H. Rath P. J. Wiersma, B. M. Patiwael, H. de Braai, F. Pöttger, L. A. Benenati, J. R. van Spall, J. M. P. Willeboordse A. Reynst, A, van der Wal, J. E. 'van Ooy, A. E. Lapré, Marie Davis en A. P. G. Dado. Verwachting tot hedenavond: NU EN DAN REGEN Veel bewolking met nu en dan regep. Vrij krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. Dinsdag: Zon op 7.10, onder 18.32 Maan op 8.27

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1