Generaal Naguib weer premier Vietminh onderneemt raids op Franse vliegvelden Nederlanders terug uit Cairo met munten van Faroek B.B. Nasser nu naar tweede plan Dader van Haagse moord meldde zich Oostenrijkse jongen overleeft twee lawines Deense filmacteurs zeggen tekst in de Nederlandse taal Geleide projectielen naar Duitsland De Jantjes van Hr Ms De Ruyter" in Villefranche Antillen-delegatie voor rijksstatuut Dinsdag 9 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1387 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het voorjaar kijkt om de hoek WEERBERICHT Weer zeventien doden door lawines Dodelijke ongelukken in Belgische mijnen Belangrijke mijlpaal Vrij grote schade aan Amerikaans materieel Veiling Kunstschatten in gastvrije sfeer Cursus-allegaartje te Purmerend Zitting van voltallige RTC gewenst Hongersnood in China Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 nu coiimïï TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 2,15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen ƒ0,52 GENERAAL MOHAMMED NAGUIB is gisteravond opnieuw premier en voorzitter van de Raad van de Revolutie in Egypte geworden. Dit was liet resultaat van een conferentie van de regering en raad, welke vroeg in de avond reeds was aangekondigd. Deze zou de bevoegdheden van president Naguib en die van de raad afperken, zo werd mede gedeeld. Deze afpeiking had een nieuwe, ingrijpende verschuiving in de machtsverhoudingen in de hoogste regionen van de staat tot gevolg, welke de toestand herstelde zoals deze voor het aftreden van Naguib als president bestond. De premier, Nasser, is naar het tweede plan afgezakt en weer vice-premier zonder meer. Officieel heeft Naguib thans de hoogste macht. De 36-jarige Haagse broodbezorger E. K., de oudste zoon van de pension houdster, bij wie de Zaterdagnacht ver moorde typiste T. v. d. P. in Den Haag op kamers woonde, heeft zich gister middag bij de politie te Amsterdam ge meld. Hij werd in verband met de moord door de Haagse politie gezocht en is onmiddellijk naar Den Haag over gebracht. K. heeft bekend, dat hij in de vroege morgen de kamer van de typiste was binnengedrongen op zoek naar geld. Toen zij wakker .verd, had hij haar bij de keel gegrepen. In de veronder stelling dat zij buiten bewustzijn was geraakt, zocht hij' daarna verder naar geld en vond tenslotte een bedrag van f960.dat hij zich toeeigende. Hij had daarop het huis verlaten en toen hij gisteren in Amsterdam in de krant las, dat het meisje dood was, had hij het geld weggegooid, aldus zijn verklaring. Kort daarop had hij zich bij de politie gemeld. Na lange tijd werden er gister morgen vrij grote regenhoeveel- heden in de regenmeters aange troffen. Ook Noord-Holland kreeg zijn portie hiervan. Op Schiphol viel 14 mm, te IJmuiden 16 en in Den Helder 6 mm. In Limburg viel minder dan 1 mm. regen. Het werd gisteren wat behaaglijker weer. In het Zuiden en Oosten van het land werd al 12 d 13 gr. Celsius gemeten, maar hier langs de kust moeten wij het nog met 5 a 7 graden doen, als gevolg van het nog vrij koude Noordzee water dat een temperatuur heeft van drie vier gr. Celsius. Het begint dus 'wat voorjaarsachtiger te worden vooral tijdens perioden van zonneschijn. Een klein hoge- drukgebied dat van Engeland ons land bereikte brengt rustig en droog weer met hogere tempera turen. Dit hogedrukgbbied wordt boven Engeland alweer aangetast door een nieuwe depressie. Wij doen daarom goed met een tijde lijke verbetering te rekenen daar morgen of overmorgen de kans op enige regen al weer gaat toe nemen. Een vooruitgang is het, dat wij in een minder koude luchtstroom liggen dan vorige week, waardoor het goed merk baar is dat het voorjaar naderbij komt. Verwachting tot hedenavond: LENTE IN AANTOCHT Overwegend droog weer. Aan vankelijk nog zwaar bewolkt en plaatselijk mist, maar later opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Zuidoost. Vrij zacht. Woensdag: Zon op 7.08, onder 18.34 Maan op 9.04, onder 1.19 De zestienjarige Oscar Zobl uit Inns- bruck, in Oostenrijk, werd Zondag twee maal onder een lawine bedolven. De eerste maal wist hij zich te bevrij den. De tweede maal werd hij door de lawine in een boom geworpen, waar- ba hij met het hoofd naar beneden hangende, met de boom werd bedolven, "ij was echter nog wel in staat lucht in te ademen. Na zeven uur werd Zobl bevrijd. Hij was licht gewond, doch oog steeds bij kennis. Lawines hebben in de afgelopen drie agen jn (je Oostenrijkse Alpen het 'aven gekost aan minstens zeventien Personen, Nog tenminste tien worden ermist Reddinpsploegen pogen de iocInis';en vinden. In totaal zijn in reeds 141 personen in Oostenrijk or lawines om het leven gekomen. ln de haven van Buenos Aires ls Zon dagavond een Argentijnse rivierboot om- ®cs a-en. Zes van de dertien opvarenden •nëen worden gered. Men neemt aan, at de overigen zijn verdronken. £)E GENERAAL heeft dus thans zijn zin gekregen. Zijn aanspraken op de- de bevoegdheden vormden de voornaam ste aanleiding tot het geschil, dat on geveer tien dagen geleden losbarstte. Naguib verlangde toen prerogatieven die in een normale staat elk staatshoofd bezit. Hij vroeg het recht van veto over de besluiten van de regering en de re volutionnaire raad, hij verlangde bo vendien het recht om ministers te be noemen en te ontslaan. De discussie over deze verlangens leidde tot zijn afzetting als president en premier, alsmede als leider van de revolutionnaire raad. Nasser, die reeds lang bekend stond als zijn aartsvijand, nam Naguibs bevoegdheden voor een belangrijk deel over en legde de gene raal huisarrest op. Nog Zondag liet Nasser zich benoemen tot militair gou verneur van Egypte en verschafte zich daardoor een positie, welke hem in tijd van nood de absolute macht in het land zou verzekeren, en die hem thans, op grond van de nog steeds bestaande noodtoestand, reeds vrij vergaande be voegdheden garandeerde. Aan de besprekingen, welke gister avond zijn gehouden en welke leidden tot het herstel van Naguib in al zijn functies, is ook deelgenomen door de minister van Voorlichting, Saleh Sa lem. Deze beschuldigde Naguib er elf dagen geleden nog van, het werk van de revolutionnaire raad te hebben ge saboteerd. Salem verklaarde bij die ge legenheid: „Wij hadden Naguib kunnen doden, maar hebben besloten hem in leven te laten". Uit een antwoord van de Belgische minister van Economische Zaken aan senator Taillard blijkt, dat van 1946 tot 1953 1249 mijnwerkers in de Belgi sche kolenmijnen om het leven zijn gekomen. Onder hen bevonden zich 370 Italianen. Binnenkort komt in Nederland een film in roulering, die een volkomen nieuwe episode zal inluiden in het Ne derlandse film- en bioscoopbedrijf. Deze film, Din Fortid er glemt (De dokter en het lichte meisje), een Deens werk van regisseur Charles Tharnaes zal namelijk geheel Neder lands sprekend zijn. Daarmee zal men de buitenlandse acteurs in een film als 't ware Neder landse stemmen kunnen „aanmeten". De ondertitels, die altijd het beeld ontsieren, kunnen daarmee vervallen en het volgen van de film zal voor de grote massa der bioscoopbezoekers - die immers in het algemeen geen vreemde talen verstaat - veel gemak kelijker worden. In het buitenland worden al sedert jaren vrijwel alle vreemdtalige films in de eigen taal nagesynchroniseerd; in Nederland was dit tot nu toe niet gebruikelijk. „De dokter en het lichte meisje" is de eerste in Nederland geheel nage synchroniseerde speelfilm en opent daarmee nieuwe perspectieven voor het film- en bioscoopbedrijf in ons land. Mogelijk heeft dit er mede toe bijgedragen, dat de filmkeuringscom missie haar gekeurd heeft volgens Art. 1 sub. 2, 2e van de Bioscoopwet, de z.g. „culturele keuring". Het eerste escadrille geleide projec tielen van het type Matador wordt he den varzonden naar een basis in West- Duitsland, zo is te Washington mede gedeeld. De projectielen worden per trein en schip vervoerd van het proefcentrum te Cocoa, Florida. Zij zullen deel uit maken van het verdedigingssysteem van de NAVO en kunnen van een ge wone of van een atoomlading worden voorzien. James Rooscvelt zal bij de komende verkiezingen de democratische candidaat zijn voor de zetel van het 26ste kies district van Californië in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden. JTE VIETMINH heeft plotseling een nieuwe tactiek ingevoerd in haar strijd tegen de Fransen ln Indo-China. Kleine groepen speciaal opgeleide sol daten hebben namelijk in de laatste dagen twee maal een overval op een Frans vliegveld gepleegd en daar vrij aanzienlijke vernielingen aangericht. De eerste raid werd ondernomen op de luchtbasis Gialam nabij Hanoi, in de nacht van Vrijdag op Zaterdag was Catbi, op tien kilometer ten Zuiden van de haven Haipongh, het doelwit. In beide gevallen hadden de mannen het voornamelijk gemunt op het nieu we Amerikaanse materieel, dat op de vliegvelden was opgeslagen. Overal is thans de alarmtoestand afgekondigd. De overvallen hebben in beide ge vallen ongeveer hetzelfde verloop ge had. Een groep van vijftig speciaal op geleide soldaten heeft zich namelijk gedurende enige dagen in de dorpen in de omgeving van 't vliegveld schuil kunnen houden en ging ploseling tot de aanval over De laatste maal. op Catbi, stuitten zij op sterke tegenstand, maar konden niettemin van de ver warring gebruik maken en een aantal plastic-bommen door middel van een kleefstof aan vele der daar gestation- neerde vliegtuigen bevestigen. Zowel bommenwerpers als verkenners wer den op deze wijze vernield. Tijdens de gevechten, die op de overval volgden, zijn verscheidene opstandelingen ge sneuveld en enigen gevangen genomen. De Franse autoriteiten vrezen, dat deze raids door nieuwe zullen, worden gevolgd. Er is de laatste tijd' nog al wat Amerikaans oorlogsmaterieel aan Indo-China geleverd. Catbi is een der belangrijkste steunpunten in Indo-Chi na.- Er is een groep van veertig Ame rikaanse technici gestationneerd die onlangs is aangekomen en belast werd met het onderhoud der aan de Fran sen geleverde militaire vliegtuigen. Te Parijs zijn gisteren de onderhan delingen tussen Frankrijk en Vietnam hervat. De premier van Vietnam, prins Buu Lok, heeft de eis gesteld dat zijn land volledige onafhankelijkheid zal krijgen; het is bereid tot een blijvende en vruchtbare band met Frankrijk. Dit land wenst echter behoud van de Fran se Unie, waarin ook Vietnam een plaats zou krijgen. Met koffers vol munten en postzegels zijn gistermiddag op Schiphol twee bruingebrande landgenoten gearriveerd, recht streeks uit de hoofdstad van Egyp. te, Cairo, waar zij als enige Ne derlanders gedurende enige weken aankopen hebben gedaan op de veiling van ex-koning Faroeks kunstschatten. De postzegelhandelaar H. K. Berg- huys ut Deventer, wiens belangstelling niet alleen uitging naar de postzegels, doch ook naar de munten, vertelde dat de prijzen voor historische zegels der mate hoog waren, dat hij slechts wei nig heeft kunnen kopen. Wel wist hij beslag te leggen op een door de Ne derlandse PTT aan koning Faroek ge schonken album van Marokkaans leer, dat als souvenir een niet onbelangrijke waarde vertegenwoordigt. De Amsterdamse muntexpert en -handelaar, de heer Jacques Schulman, deelde mee, dat de muntenverzameling van de ex-koning totaal twee en een half millioen gulden heeft opgebracht voor de kas van het gouvernement. Hoewel ook de prijzen van de munten en het historische bankpapier vrij hoog lagen, heeft hij toch driekwart van zijn opdrachten naar genoegen kunnen uit voeren. De veiling in 's konings zo merresidentie, het Koubbeh-paleis, werd zwaar bewaakt, doch de bezoe kers is geen enkele moeilijkheid in de weg gelegd. Voor het onderdak van de kopers was speciaal beschikbaar het voormalig koninklijk jacht met de ko ninklijke emblemen er nog op. Tal- De Vietminh-opstandelingen heb ben verrassende commando-raids uitgevoerd op Franse vliegvelden, waarbij het hun lukte een aantal toestellen met springstoffen te vernielen. Op het Franse vliegveld Catbi, dat eveneens door de com mando-raids bezocht werd, werden verschillende op de startbaan ge parkeerde toestellen vernield. - rijke munten zijn door de Egyptische regering teruggetrokken, waaronder ook de kostbare Romeinse gouden ba ren uit de tweede en derde eeuw na Christus, die door de heer Schulman elk op ongeveer 10.000 gulden waren getaxeerd. Voor de historische Neder landse gouden en zilveren munten was weinig belangstelling, zodat de Am sterdamse munthandelaar een groot aantal mee naar Nederland heeft kun nen brengen. Er zijn kopers geweest uit alle delen van de wereld, echter niet uit Egypte zelf. De beide Nederlanders roemden de gastvrijheid van de Egyptenaren en de eerlijkheid Van de inwoners, die toeneemt naarmate de huidskleur don kerder is. Zowel het aftreden van generaal Naguib als de onlusten bij zijn terug keer als premier, hebben de Neder landers van zeer nabij meegemaakt. Er was voor een uitmuntende bewaking gezorgd, zodat de buitenlandse kopers weinig risico hebben gelopen. De grootmoedercursus te Pur merend, waartoe het initiatief is genomen door de districtsverpleeg ster voor kinderhygiëne, zuster N. Nieuwpoort, is een succes. Zo veel grootmoeders hebben zich reeds gemeld, dat nieuwe belang stellenden niet meer in deze cur sus kunnen worden opgenomen. De bedoeling is ook de „club" klein te houden en bij een kopje thee en een koekje wat te vertel len over kinderhygiëne, opvoe ding en „verwennerij", waaraan grootouders zich nogal eens schul dig maken. Naast deze grootmoedercursus is een jongevaders- en adspirant- vadercursus gekomen. Reeds zijn enige jonge vaders op een praat avond bijeen geweest, maar met hen vlot het niet zo erg. Een beetje verlegen? Eén categorie in Purmerend is er, die het niet naar de zin is. Dat zijn de grootvaders. Toen wij een bekende Purmerender spraken, opa Klijzing, zei deze: „Wat moe ten wij nou? We staan d'r hele maal buiten. Net of de kinderen alleen rnaar een opoe, moeder en vader hebben, maar wij zijn er toch ook nog?" Of er een actie van komt, daar in Purmerend Hr Ms Kruiser „De Ruytern heeft op een oefenreis de haven van Villefranche in Zuid-Frank rijk voor een beleefdheidsbezoek aangedaan. De Jantjes maken van de gelegenheid gebruik om hun schip vanaf de uitlopers der Alpen te bekijken, terwijl het op de rede van Villefranche ligt. De meerderheid van de voltallige An tilliaanse delegatie naar de Rondetafel conferentie NederlandSurinameNed. Antillen heeft zich uitgesproken voor aanvaarding van het ontwerp-statuut voor het Koninkrijk nieuwe stijl Enkele Arubaanse en andere delegatieleden hebben zich hun stem voorbehouden. De delegatie heeft zich voorts uitge sproken voor een voortzetting der be sprekingen in de voltallige rondetafel conferentie. voor overleg over de pun ten, waarvoor nog geen bevredigende oplossing kon worden verkregen jn de besprekingen door de „kleine commis sie". "pOEN, geruime tijd geleden, de orga nisatie van de Bescherming Bevol king tot stand kwam, hebben wij er geen twijfel over laten bestaan, dat naar ons oordeel deze instelling een typisch teken des tijds was, omdat zij zich ten doel stelt rampen als gevolg van oorlogshandelingen zo veel mogelijk te voorkomen, maar dat zij niettemin de aandacht van ons volk waard was. Wij hebben heden ten dage nu eenmaal met de kwaadste kansen rekening te houden in de hoop, dat civiele oorlogsafweer nimmer no dig zal zijn. Tezelfdertijd evenwel vroegen wij ons af of het wel verstandig was een instituut in het leven te roepen, dat naar de vorm semi-militair leek,, om dat een eventuele aanvaller geen on derscheid zou weten te maken tussen geregelde gevechtsklare troepen en de vrouwen en mannen, die in het achterland onheilen zouden pogen af te wenden. Naar onze overtuiging is deze Bescherming Bevolking toch een noodzakelijkheid. Willen wij evenwel het risico van verwarring ontgaan, dan zal het tevens nodig zijn, dat de B.B. een zuiver civiele instelling blijft, samengesteld door burgers, die weliswaar een speciale opleiding ge nieten, maar die „burgers" blijven. En geleid door burgers. Op dit laatste punt nu zijn wij niet helemaal gerust. Er bestaat de moge lijkheid, dat voor de topfuncties in de B.B. oud-militairen worden aange trokken. Wij hebben natuurlijk tegen deze mensen- niets, maar wij geloven, dat het met het oog op de publieke belangstelling voor de B.B. nuttig is iedere gedachte aan een verbinding met „het militaire" te vermijden. Er zal natuurlijk ook binnen de rijen van de B.B.-lëden een zekere discipli ne moeten heersen en oud-militairen weten wellicht beter een nuttige vorm van orde in te voeren en te handha ven dan burgers Maar wij zijn van mening, dat de B.B. eerder de sym pathie van de gehele bevolking wint, indien niet de indruk wordt gewekt, dat „in de top" oud-militairen een posi tie krijgen. Zou men hiertoe overgaan dan is het niet denkbeeldig, dat de B.B. de belangstelling verspeelt, welke zij om zuiver practische redenen ten- volle verdient. De burgers van de Bescherming Be volking dienen te worden geleid door anderen uit het civiele leven zelf. Op deze wijze zal men een verhouding krijgen van beneden naar boven, waarin wederzijds begrip ieeft en waarin toon en omgangsvorm op el kaar zijn afgestemd. In het ander ge val loopt men het risico, dat de een niet begrijpt wat de ander 'Tl bedoelt. -CJ Volgens het te Peking verschijnende U ad" hebben ongeveer hon derd millioen plattelandsbewoners in China een tekort aan graan of lijden boi.ger. Communistisch China telt. vol gens officiële communistische schat tingen, vijfhonderd millioen inwoners.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1