Vragen staat vrij Naspel van „De man in burger" voor Amsterdamse Hof SCHEEP V A ARTBERICHTEN Be beste ruil Verdachte vroeg het slachtoffer om f 10.- Wel erg De sansevieria De bloeiende azalea Het jampotje Appelstroop Hond en kat De schulden Fout gedacht Wat doe ik? Toneeluitgeverij stelde voorwaarden De inwoning Schroeischade Agent. Sub Rosa De moord op de typiste Vrouwen! Nieuw Statenlid in de vacature-Sietsma chocolade: smaakt absoluut beter! r Pim,Pam Pom en de graafmachine Luister eens naar: Radioprogramma LIKDOORNS SSStnü? WOENSDAG 10 MAART 1954 QEZE PLANT heeft veel bewon deraars. Soms plaatst zij ons ech ter voor wel zeer onprettige ver rassingen. Vandaag is alles prach tig en morgenochtend komt u in de kamer en de plant ligt in haar volle pracht naast de pot. Oorzaak? Te veel water. Dan rot de plant vlak' boven de wortel af en valt om. Is het warm dan kan de plant wel iets meer water hebben, doch in winter, voor- en najaar uiterst spaarzaam water geven. Liefst niet op de pot, maar in het bakje waarin de pot staat. In het voorjaar kunt u de sanse vieria verpotten in een vrij zwaar grondmengsel. Scheuten kunt u er dan afscheuren en afzonderlijk op potten. QEZE heeft zeer veel behoefte aan water. Vooral in een warme ka mer de plant iedere dag in een teil met lauw water zetten. Als het bel lenblazen een einde neemt, uit het water tillen en laten uitlekken. ^yAAROM deze potjes niet precies een pond jam bevatten? Dat heeft een historische oorzaak. Tot voor de vorige oorlog at Nederland bijna geen jam. Engeland des te meer. De uitvoer werd daar dus op gericht, zodat de potjes een inhouds maat kregen gelijk aan het Engelse pond. Na wereldoorlog 1, ging ook ons land de jam waarderen. Maai de glasfabrieken etc. waren op de oude maat ingesteld en dat is zo ge bleven. Verandering zal hier nooit in worden gebracht. INDERDAAD verwerken de jam- fabrieken in appelstroop suiker bieten. Door de vele vitaminen is het een gezond en betrekkelijk goedkoop volksvoedsel. Dit is moge lijk omdat men hierin suikerbie ten verwerken mag, waardoor de suiker-accijns wordt voorkomen. Juist voor dit product is een uit zondering gemaakt, om een goed kope broodbelegging te krijgen. Er zijn overigens verschillende kwali teiten in. |A, lezer, als u met uw hond op J pad is en die hond nuttigt onge vraagd een kip of proeft van een eend, dan moef u de schade van dat menu dragen. Maar als de kat van de buren zonder toestemming een kuiken van u oppeuzelt, is de eigenaar van de kat gehouden om u schadeloos te stellen. U moogt geen dieren do den die van een ander zijn. Overi gensdie kat doet wat haar naar haar aard is meegegeven. J^INDEREN kunnen wel aangespro ken worden voor levensonder houd van de ouders, indien de laat ste hulpbehoevend zijn. Maar ze zijn niet voor de schulden aansprakelijk. Zijn er na hun overlijden meer schulden dan door de nalatenschap wordt gedekt, dan kunnen ze die nalatenschap weigeren. J-JET is beslist verkeerd gedacht wanneer men aanneemt dat de verhuurde kamers omdat ze gemeu bileerd zijn, niet onder de bepalin gen van de huurwet zouden vallen. En dit „omdat de pensionprijzen vrij zijn". Gemeubileerde kamers verhuren is iets anders dan pension geven. Het maakt zelfs geen ver schil uit dat men „voor beroep ge meubileerde kamers verhuurt". In werkelijkheid zijn deze kamers op de normale manier te berekenen, waarbij men 20 per jaar extra mag rekenen van de waarde van de meubelende tweedehandse waar de wel te verstaan. Worden de ka mers schoongehouden, dan mag voor die extra dienst ook nog iets wor den gerekend. JVJIETS doen is inderdaad de schrik van de oude dag. Maar men be hoeft niet per se niets te doen? De fout is dat men te weinig interesse heeft. Michel Angelo liet zich inva lide op zijn oude dag naar stand beelden rijden om die nog tastende te bestuderen. Imparo ancora: nog steeds leer ik, was zijn devies. Iedere oude van dagen kan zich ergens mee bezig houden, geloof mij. (Van een onzer redacteuren) De opvoering van het toneelstuk „De man in burger", dat 25 No vember 1951 door de toneelver eniging „Cicero" te Nieuwe Nie- dorp ten tonele werd gevoerd, beeft een bijzonder lang naspel gehad. Voor dit in bet Nederlands vertaalde Amerikaanse stuk had de vereniging Cicero wel de verschul digde auteursrechten betaald, maar had niet aan de voorwaarde tot opvoering voldaan om van de uit gever acht hoekjes te betrekken. Het ging in deze zaak niet om de knikkers maar om het spel, met andere woorden, het was een principiële zaak. Vroeger was het normaal als een to neelvereniging auteursrechten betaalde en dan tevens bij de betrokken uit geversmaatschappij het benodigde aan tal boekjes kocht. Sinds echter de uit leenbibliotheken op het gebied van toneelstukken in het leven werden ge roepen, betaalde men wel auteurs rechten, maar haalde de boekjes voor kortere of langere tijd uit die biblio theken. Deze gang van zaken was uiteraard in het nadeel van de uit gevers. Zij vonden hiervoor een oplos sing door voor het recht van opvoe ring niet alleen auteursrechten te eisen maar stelden bovendien de be paling dat het recht tot opvoering al leen kon worden verkregen als een be paald aantal boekjes werd gekocht. Het bestuur van „Cicero", de heer J. L. en de dames C. B. en F. v. d. H. had aan deze voorwaarde niet voldaan en daarom had de rechtbank te Alkmaar hen veroordeeld tot een boete van f 1.en betaling van f 8.aan het toneelfonds Festa. In hoger beroep merkte de raadsman van verdachten gisteren op dat de uit gever niet het recht had dergelijke voorwaarden te stellen. Mr Scholten te Alkmaar, die als vertegenwoordiger van de civiele partij destijds de recht bank te Alkmaar had kunnen overtui- gen van het recht van de uitgevers om die voorwaarden wel te stellen, voerde ook gisteren voor het Hof het woord. De zaak scheen aanvankelijk voor de uitgevers verloren, omdat bij de stuk ken geen authentieke of onderhandse akte was waarbij de auteursrechten aan de uitgever waren overgedragen. Alleen met een dergelijke akte is het de uitgever namelijk toegestaan voor waarden aan het recht van opvoering te verbinden. Deze akte nu kwam gis teren wel op'tafel, zodat de procureur- generaal meende dat he! vonnis van, 4e rechtbank te Alkmaar diende te wor den bevestigd De president merkte evenwel op dat de akte alleen was voorzien van de handtekening van de auteur en dat die van de uitgever ont brak, Mr Scholten betoogde dat dit niet strikt noodzakelijk was. Hiermee was de behandeling van de zaak af gedaan en bepaalde de president de uitspraak op 23 Maart. Ernstige waarschuwing voor HAAR Roos is een onheilspellend signaal dat haaruitval aankondigt. Wat te doen? Onmiddellijk ingrijpen! Silvikrin gaan gebruiken! Silvikrin, de biologische haarvoeding, bevat de 14 opbouwstoffen voor de haargroei waarvan ook de na tuur zich heeft bediend toen zij U haar gaf. Het atju de natuurlijke stoffen uit de aminogroep, zoals Tryptofaan, Tyro- sine en Cystine. Maar deze wetenschap pelijke termen zeggen U misschien weinig. U wilt van Uw roos af. U wilt Uw haar behouden. U wilt weer prach tig nieuw haar hebben! Neem dan direct de enigst juiste maatregel: Begin nog heden met Puur Silvikrin, de natüürlijke haarvoeding. Adv. I.M. £)E BRIEF die nu voor ons ligt, deed ons wel even hoofdschud den. Een gescheiden dame met vier kinderen kreeg in een bepaalde straat een huis toegewezen. De „buurt", dit vernemende, „nam" dat niet. Want een „gescheiden" vrouw heeft geen recht op een huis en ze „hoorde" niet in die buurt. Nu schrijft de betrokken dame ons of die buren kunnen bereiken, dat ze werkelijk het huis weer uit moet. Haar jongen is ziek (16 jaar) en men ontziet zich niet modder tegen de ruiten van zijn kamer te gooien, in de tuin struiken te vernielen etc. Ook wij krijgen de indruk dat lezeres te hoog staat om in zo'n om geving te wonen. Want deze keurig- nette mensen van de buurt, zijn helaas vergeten om eens in de spie gel te kijken. Weten zij hoeveel leed onze lezeres al heeft gehad? Wie geeft hun het recht om over een ander te oordelen? En wie machtigt hen om zich met ander mans zaken te bemoeien? Laat leze res zich nergens iets van aantrek ken. Die buren kunnen nooit be reiken dat ze uit die woning wordt gezet, op welke woning ze met haar kinderen volkomen recht heeft. (J MOET, hetgeen u door de deur waarder werd verteld, vast ver keerd begrepen hebben. Immers, deze dame woont bij u in en werd door u overgenomen toen u „vijf jaar geleden" het huis kocht en be trok. Dat u na drie jaar het recht had om het huis heleVnaal te bewo nen, is u vast niet gezegd, want dat heeft met inwoning niets te maken. Indien de gemeente van mening is, dat u voMoende woonruimte ter be schikking heeft, kan het zijn dat u inwoning moet blijven houden. Meent u de woonruimte dringend voor eigen gebruik nodig te heb ben, dan kunt u de inwoning op zeggen en u eventueel wenden tot de Kantonrechter. In dat geval zal deze vermoedelijk geen rekening houden met de leeftijd van de in woning. Voor een procedure is eventueel bijstand van een deur waarder wel gewenst. QAT de maatschappij u niet uit keerde, lezeres, is duidelijk. U hing de was te dicht bij de kachel en daardoor ging de zaak schroeien. Nu zegt u wel: er was toch vuur al waren het geen vlammen. Maar wanneer u de polis eens goed na leest zult u ontdekken, dat schade door schroeien en zengen, door dro gen bij de kachel niet wordt uitge keerd. Dat kan niet. Want de in stelling ontvangt zo gemiddeld f 1,- per jaar per f 1000 premie. Bruto, want alle kosten aan provisie etc. moeten er dan nog af. Bijna in ieder gezin komt per jaar op een of andere manier schroeischade voor (bij het strijken o.m.). Als de instel lingen dat allemaal zouden betalen konden ze geen reserve vormen voor werkelijke branden, die in eens duizenden kosten. Of.de mie moest veel hoger worden, en dan betalen de verzekerden de zaak toch weer. J\JU we het toch over verzekeren hebben: een lezer vraagt ons wat wij denken van verzekerings-agent als beroep. Daar kunnen wij niets van denken. Het kan een zeer goed beroep zijnindien men er de gaven voor heeft. Het komt aan op verkoop-talenten en dan nog de moeilijkste vorm: iets verkopen waar de koper direct zichtbaar niets aan heeft. Indien men deze gave be zit en zich geheel aan dit vak (dat de Volle persoon opeist want alle avonden is hij op pad) geeft, is het naar wij menen wel een mooi vak. Men heeft het lief of men haat het, kent het of leert het nooit. £)EZE uitdrukking (die zeggen wil: iemand iets „onder de roos", d.i. in het diepste geheim vertellen) stamt uit zeer oude tijden. De Egyp tische god der stilzwijgendheid (Harpocrates) werd afgebeeld met de vinger aan de mond en in de andere hand een roos (soms lotus bloem). De vereniging van het bint- werk in een groot gebouw heet ook roos. Daaronder iets vertellen, maakte het iemand onmogelijk zich te verschuilen om een gesprek te be luisteren. De verdachte van de moord op de 31-jarige typiste in de Van Kinsber- genstraat te Den Haag, de broodbe zorger E.K. is Maandag door de Haag se politie aan een verhoor onderwor pen. Hoewel vele punten duidelijk zijn geworden, bestaat er over het uur, waarop de misdaad,, gepleegd is enige onzekerheid. K. beweert, dat hij in de nacht van de misdaad de typiste te genkwam en haar om f 10.- vroeg. Toen zij weigerde volgde hij haar tot in de kamer. Het meisje wilde gaan gillen, waarop verdachte haar de keel dichtkneep. Toen zij, naar zijn mening, bewusteloos was, doorzocht hij de ka mer en nam uit een tas, die onder ta fel stond, f 960.- weg. K. had die avond behoorlijk gedronken en na het plegen van zijn daad deed hij zich weer te goed aan sterke drank. Hoe laat verdachte precies de woning heeft verlaten, ligt eveneens in het duister. De dader begaf zich per taxi naar Am sterdam en de chauffeur van deze wa gen werd onmiddellijk door de politie opgespoord. Volgens zijn zeggen zou ■hij, bij het vernemen dat hij het meis je geworgd had, berouw hebben ge kregen en zich hebben aangemeld. Het geld had hij weggeworpen. K. is oud-SS-er. De typiste was werk- i zaam bij de generale staf in de Julia- na-kazerne. Voorlopig kan worden aangenomen, dat roof het enige motief van de daad is geweest. De politie is thans bezig de verklaringen van de aangehoudene te verifiëren en na te gaan, wat hij de avond voor de misdaad heeft ge daan en wat hij daarna precies heeft uitgevoerd. Maandag is sectie op het lijk verricht. Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 (Adv-rtentie Ing. Med.) (Van een onzer redacteuren Tijdens de gisteren gehouden open bare vergadering van de Provinciale Staten voor Noord-Holland is de heer P. Rodenburg uit Enkhuizen tot lid van dit college geïnstalleerd. De heer Rodenburg, die deel uitmaakt van de fractie van de Partij van de Arbeid werd gekozen verklaard in de vaca ture ontstaan door het overlijden van het Statenlid de heer A. Sietsma te Alkmaar. De maandelijkse bijeenkomst van het comité van ministers der Benelux, welke op 20 Maart was vastgesteld, zal een week later, 27 Maart, te Brussel worden gehouden. (Advertentie Ing. Med.) 61. In de feestzaal kwam de stem ming er nu pas goed in. Het tumult had zijn hoogtepunt bereikt en na tuurlijk stonden Pim, Pam en Pom als haantje de voorste vlak bij het tafel tje, waarachter eerst Piet Pakkum en daarna een cowboy waren weggezon ken. Ze werden allebei weer uit het gat omhoog gehesen. „Wat moet dat betekenen, Pakkum?" vroeg de com missaris streng, terwijl hij naar de besmeurde brigadier keek. „Ben je vergeten, dat wij op onderzoek uit zijn?" „Neeeh commissaris", sta melde de brigadier. „Ik had ze bijna commissaris, ze hadden zich vermomd met een baard en een snor en net toen ik ze pakken wou.... viel ik in de purée!" „Purée?" brieste de commis saris. „Wat is dat voor nonsens? Briga dier, ik schaam me over je gedrag het is verschrikkelijk! Ja, ik kan wel door de grond zakken van schaamte als ik zieh-h-h-help!" De com missaris, die niet wist dat er een gat in de grond was gezaagd had een stap naar achteren gedaan en verdween in de diepte. De omstanders schaterden, want ze dachten dat het een toneel voorstelling was en ook Pim, Pam en Pom hielden elkaar vast van het lachen. „Dat slaat alles", hikte Pim. „Nu zit de commissaris tot over zijn oren in de purée. Ik had nooit gedacht, dat een gemaskerd bal zo leuk zou zijn!" Abbedijk, pass. 9-3 5.15 uur Vlissingen, voor Hoek van Holland naar R'dam Agamemnon, 8-3 van Ciudad Trujillo naar San Juan Alchiba, pass. 8-3 Fer- nando Noronha naar Santos Alphard, 8-3 te Santos Altair, 9-3 te R'dam Ampenan, 10-3 te Colombo verwacht Amstelpark, pass. 9-3 Ouessant naar Mar- seille Averdijk, pass. 9-3 9.25 uur Vlis singen naar New* York Alamak, 9-3 te Madras Aldegonda (t), 8-3 te Bangkok Amstelland, 7-3 n.m. van St Vincent (KV) naar Montevideo Amstelveen, pass. 8-3 Ouessant naar Lissabon Ariad- ne, 7-3 van Tanger naar San Feliu Aalsdijk, 9-3 van New York te Boston Aldabi, 8-3 van Vitoria naar Bahia Algenib, 8-3 van Santos, 9-3 te Parana- gua Alioth, pass. 8-3 Finisterre naar Rio de Janeiro Amerskerk, 8-3 van Aden naar Suez Amstelbrug, 9-3 te Porto Alegre Bawean, 8-3 van New York naar Casablanca Bloemfontein, pass. 9-3 5.50 uur Vlissingen naar A'dam Bonaire, 8-3 van Barbados 9-3 te Port of Spain verwacht Caltex Leiden (t), 9-3 te Sidon Caltex Padang (t), pass. 8-3 Belawan naar Singapore Cot- tica, 8-3 van Plymputh naar A'dam Delfland, 8-3 te A'dam Diemerdijk, 9-3 van Los Angeles te San Francisco Dongedijk, 8-3 te Antwerpen Duiven- dijk, 6-3 te Portland Elmina, 7-3 te Bordeaux Ena, 9-3 te Miri Esso Den Haag (t), pass. S-3 Kreta naar Antwer pen Friesland (KRL), 8-3 van Tand jong Priok naar Surabaja Friesland (SSM), 9-3 te Huelva Graveland, 9-3 te Santos Groote Beer, 8-3 460 mijl west-zuidwest van Valentia naar Halifax Gaasterland, pass. 9-3 v.m. Ouessant naar A'dam "CTordiaï, "7-3 'van Gibraltar naar R'dam Groote Kerk, 8-3 te A' dam Hecuba, 8-3 van Santiago naar Baltimore Hermes, 8-3 van Curagao naar Port au Prince Hector, 8-3 te Al giers Helena, 8-3 te Antwerpen In- drapoera, 6-3 van Port Swettenham naar Tandjong Priok Johan van Oldenbarne- velt, pass. 9-3 Kaap Bon naar A'dam Karimata, 8-3 te Belawan Kota Baroe, 19-3 te Port Said Kota Agoeng. pass. 9-3 5 uur Ouessant naar Port Said Kota Inten, pass. 9-3 Perim naar Bela wan Lawak, 9-3 te Manilla Loener- kerk, 9-3 te Port Said Luna, 7-3 van Patras naar Piraeus Maashaven, pass. 8-3 Finisterre naar Avonmouth Ma- dcera, 6-3 te Mombasa Meliskerk, 9-3 n.m. te Penang verwacht Murena, 7-3 van Liverpool naar Singapore Maas dam, 8-3 van Kingston naar New York Merwede, verm. 9-3 van Houston Noor- dam, 9-3 van New York te R'dam Oranjestad, 9-3 van Aruba naar Cristobal Prins Johan Willem Friso, 9-3 van Antwerpen te R'dam Pendrecht, 8-3 van Porto la Cruz naar New York Pe perkust, 8-3 te Antwerpen Papen- drecht, 8-3 van Kaapstad naar R'dam Prins Willem V, 9-3 te Alexandrië Raki, 9-3 van Belawan naar Singapore Rijn dam, 11-3 te Cobh verwacht Radja, 8-3 van Tandjong Priok naar Singapore Riouw, 8-3 van Suez naar Djeddah DOOR MARGARET MALCOLM Maak Uzelt niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS (Advertentie Ins. Med.) 35 „Zes maanden geleden", antwoordde serenu zacht, haar han in de zijne leggend. „Het hart begaf haar en ze stierf op ze..ere nacu. in haar slaap". Serena voelde, hoe zijn magere hand vast de hare omklemde en was diep begaan met de man, die haar moeder had liefgehad. Na even gezwegen te hebben, vroeg ze zacht: „Wilt u me iets van mijn moeder.... en van haar familie vertellen?" „Natuurlijk", antwoordde meneer Chancton, zich met kracht beheersend. „Maar zet je geen onjuiste denkbeel den in het hoofd, Serenaik mag je toch zo wel noemen, nietwaar?" „Dat spreekt vanzelf", glimlachte ze. Gord. E noem mij dan oom Everett tenminste zo gauw je eraan kunt wennen. Haast is er niet bij, maar ik zou het prettig vinden als je 't deed. Wat nu je familie betreft, heb ik je al verteld, dat je overgrootvader, een rijke man, hier gewoond heeft. Je grootvader was echter maar de jongste zoon uit een groot gezin, zodat er voor hem weinig overschoot. Misschien kwam dat feit hem nog te goede, want nu kon hij een beroep kiezen, dat hem aanstond, natuurlijk wat zijn familie een „herenberoep" noemde. Na verloop van tijd werd hij doctor in de wijsbe geerte. Hij was een van de beste, vriendelijkste mensen die ik ooit heb ontmoet. Uiteraard werd er op aange stuurd, dat hij een rijke erfdochter zou trouwen hij had er immers de toen tertijd dubbel tellende maatschappe lijke positie voor maar hij koos de dochter van een dominee. Een meisje zonder geld, voor hem de enige vrouw ter wereld. Je moeder was hun enig kind, dat ze letterlijk aanbaden, waar schijnlijk ook wat verwenden, 't Was zo moeilijk, dat kind met haar lieve gezicht en aanvallige manieren niet een beetje te verwennen. Om kort te gaan werd er besloten, dat we binnen een jaar zouden trouwen, wanneer zij er nog over dacht als toen. Ze ging een poosje bij een tante in Bodmin logeren en.... daar ontmoette ze je vader. Ik weet niet, hoe hij er tegen woordig uitziet, maar destijds was hij een knappe jonge reus, met een tong, die het hart van een meisje wist te ontroeren". Zuchtend ging meneer Chancton voort: „En dat deed hij het hart van je moeder. Ze.... trouwden dus en wij hoorden het eerst later. Toen ze met hem haar ouders kwam bezoeken, werd het hun al heel gauw duidelijk, dat dit avontuur op een mis lukking moest uitlopen. Een lief, ver standig, gevoelig meisjeen een knappe, jonge bruut.... Misschien hier schudde „oom Everett" even net hoofd „lieten we ons wantrouwen en onze teleurstelling wat al te duide lijk blijken en zij had een trots karak ter, ze ging met haar man naar Bod min terug en dat was het laatste wat we van haar hoorden. Haar ouders, bang dat ze door opdringerigheid van hun kant 't leven nóg moeilijker zou den maken, wachtten op de eerste stap harerzijds en wachtten tevergeefs. Eenmaal heb ik, buiten hun medewe ten, getracht, haar terug te zien en het toeval heeft gewild, dat ik haar in de stad ontmoette. Ze hield het hoofd fier omhoog en ik begreep, dat ze nooit het uit eigen vrije wil gekozen leven zou ontvluchten, hoezeer 't haar ook mocht hebben teleurgesteld". „Ik geloof", merkte Serena aarzelend op, „dat mijn vader op zijn manier wel van haar hield. Eerst na haar dood is hij zo vreselijk veranderd...." „Ja, meneer Deane heeft me zo onge veer verteld, wat voor leven je hebt gehad", hernam de bejaarde advocaat, opstaande. „Nu, kindlief, weet je ten minste iets meer over je afkomst en zo". „Ja", zuchtte Serena. „Ik ben blij, dat u gekomen is. Het zal erg pret tig zijn, eenoom te hebben". „O, je hebt nü veel meer", zei hij op gewekt, terwijl hij zijn keurige wasle deren handschoenen aantrok. „Je hebt grootouders. Ze leven allebei nog, na tuurlijk een beetje broos van gestel, maar toch alles in aanmerking geno men. vrij gezond. Ze zullen 't heerlijk vinden als ze horen, dat ze een klein dochter hebben". „Weten ze dat dan niet?" vroeg Se rena snel. „Neen, je moeder heeft hun nooit la ten weten, of ze ook kinderen had.... Ze heeft helemaal niet geschreven. Maar de oudjes zullen je ongetwijfeld hartelijk verwelkomen". „Ja", zei Serena langzaam. Ze besef te hoe de zaak zich had toegedragen. Haar moeder had zich te sterker aan haar trots vastgeklampt, omdat ze heel best wist, dat het met de man, die zij als echtgenoot had aanvaard, niet al te best gesteld was. Aan de andere kant waren haar diep geschokte ouders niet in staat geweest, de bekoring, die van zo'n man kon uitgaan, te begrijpen. „Meneeroom Everett, bedoel ik", ging Serena voort, „u moet me niet on aardig of onredelijk vinden: maar ik dien me nog aan dit alles te wennen! Ik weet niet, of ik er wel op gesteld ben, hen te ontmoeten, want ik meen, dat ze haar niet aan zichzelf hadden moeten overlaten, Ze had hen immers nodig! Ik wil niet hardvochtig of wraakzuchtig zijn, maar ik kan op het ogenblik de kwestie nog slechts van één kant, die van mijn moeder, bekij ken. Zegt u dus voorlopig nog niets, alsjeblieft". „Heel goed", zei hij, haar zacht naar zich toe trekkend en op de wang kus send. Je hebt veel weg van je moeder, kindlief". ZEVENDE HOOFDSTUK Na het bezoek van meneer Chancton bleef Serena stomverbaasd en diep in gedachten achter. Toen ze zei, dat ze niet wist, of ze de ouders van haar moeder wel wenste te ontmoeten, had ze de waarheid gesproken. Dikwijls had ze innig verlangd, eens haar toe vlucht bij eigen familie te kunnen zoe ken, maar voor zover ze zich herinner de was die familie nooit komen opda gen. Dat dit zijn oorzaak vond in de handelwijze van haar moeder, die elke band als 't ware had doorgesneden, be sefte ze nu wel, doch voor haar had die moeder letterlijk alles betekend en de thans eensklaps ten tonele verschenen grootouders niets. Geen wonder dus, dat haar sympathie naar Serena num mer één uitging. Anderzijds was zij zich ervan bewust, dat ze wellicht niet in die houding zou kunnen volharden en daarom had ze dan ook verklaard, aan het denkbeeld van een ontmoeting te moeten wennen. Uit de mededelingen van meneer Chancton was duidelijk gebleken dat berena's moeder van goede familie' was geweest, die echter geen fortuin bezat. ij, Serena, was daar blij om. Immers zou in het tegenovergestelde geval de reeds moei ijke verhouding tussen haar en Nick - kind van welgestelde ouders worden"08 ingevvikkelde'' op zijn ge- Rita (t), 8-3 van Bangkok naar Pladju Rondo, pass. 8-3 Kaap St Vincent naar Halifax Sommelsdijk, 6-3 van Galveston te Hampton Roads Stad Vlaardingen, vertr. 9-3 van R'dam naar Narvik Sal- land, 9-3 van Rio de Janeir0 naar Ilheos Sarangan, 9-3 te Damman Singkep, 3-3 van Port Sudan naar Suez Stad Arnhem, pass. 8-3 Aden naar Port Said Sumatra, 8-3 van Colombo naar Dji bouti Slamat, 8-3 van Port Swetten ham naar Semarang Soestdijk, 9-3 te Penang Stad Rotterdam, 8-3 te Narvik Stad Schiedam, 8-8 te Civita Vecchia Tomori, 8-3 van Hamburg te R'dam Tero, verm. 9-3 n.m. van Hamburg naar Vittoria Talisse, 8-3 te Colombo Thalatta, 10-3 te Suez verwacht Utrecht, 9-3 te Surabaja Waal, 9-3 te Duinkerken Waterman, 10-3 te Halifax Wieldrecht, 9-3 te Ras Tanura Wil lemstad, pass. 8-3 Gravesend naar A'dam Wonosari, 8-9 te Port Said. (Wordt vervolgd). CONCERTEN EN SUITEN VAN BACH. Ditmaal horen we het eerste Brandenburgse Concert en de tweede Suite, in b. kl. t. De b suite is met name bekend om Se fraaie concertante fluitsolo in het tweede gedeelte. Van het concert wordt als bijzonderheid vermeld, dat er een instrument in wordt bespeeld, dat nog slechts his torische waarde heeft: de violino .piccolo of kleine viool, een instrumentje dat aanzienlijk kleiner is dan de tegenwoordige viool en dus zeer bijzondere eisen aangaande vingerzetting en posi tiespel stelt. (Donderdag 20.05 over Hilversum 1, 402 m) DONDERDAG 11 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 750 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9-25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Puzzle-para- de. 12.00 Orgelspel. 12-25 „In 't spionne tje". 12.30 Land- en Tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfs leven", causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.25 Vraaggesprek en gram. 13.45 „De ring van de Profeet", hoorspel. 14 30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Vóór de jeugd. 17.45 RegeringsuitzendingDr. H. A. H. Schou ten: „Nederland en de wereld: Wat be tekenen de Fellowships van de Verenigde Naties voor Nederland?". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Jeugdomroep. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Gram. 19.20 „Zes weken Australië", causerie. 19.35 Voor dracht en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Ka merorkest.. 20.55 Cabaret. 21.30 Gram- 21.40 Volksliederen. 2200 Gevar. pro gramma. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—2400 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7-45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9-40 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgen- dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en Tuinbouwmededelinge"; 12-3312.40 Voor het platteland.) Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram- 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. Gram. 15.33 Omroeporkest. 16.00 Bijbe - lezing. 16.30 Fluit, viola da gamba e" clavecimbel 17 00 Voor de jeugd, l?-30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Sopraam piano en voordracht. 18.22 Gram. Raadbuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Voor de jeugd- 19'3 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. pro gramma. 21.45 Gram. 21.50 „Ik denk er zo overen U?" 22.00 Amus.-muziek- 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondovcrdeh- kmg. 23.00 Nieuws cn S.O.S.-berichten' 23.15—24.00 Gram.muziek. Weg met onhandige likdoormvngen en &c" vfiarlijke scheermes jes. Een nieuw vloeibaar middel. NON \CORN, neemt de pijn weg 00 seconden. Eeltplekken en eksterogen vei - schrompelen met wortel en al. Bevat verde wonderolie, jodium en het t de benzocaïne. Een flesje NO 'A< o- Antiseptisch Likdoorn <idel van f- bespaart U veel ell nde. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2