Richtcontingent bedraagt voor nieuwe periode 630 woningen "Twertsr' Sluitingsavond Helderse Volksuniversiteit Nieuw Den Helder krijgt aardig winkelcentrum een Ontslag van rechtsvervolging voor misleide Texelaar Binnen drie jaar werden huizen gerealiseerd Complex van twee dagwinkels en negen woon-winkelhuizen 'BREEDTE uit tevredenheid College van B. en W. IN HET KORT Bouwprestaties in Den Helder sinds 1950 HET RICHTCONTINGENT BOUWVOLUME voor Den HelJer Re- Onze Hoofdredacteur in de aether Voor de Helderse kantonrechter 's Middags concerten voor schooljeugd het PROGRAMMABOEKJE van de Helderse Volksuniversiteit ver meldt tot besluit van het seizoen 1953'54 een concert, mede onder auspiciën van de Muziekkring te geven op Dinsdagavond 23 Maart in Casino. Aangezien één der medewerkenden, de violist Herman Kreb- bers, een tournee door Italië gaat maken, is deze avond een iveek ver- vroegd. Men zal dus op Dinsdagavond 16 Maart in Casino kunnen luisteren naar Herman Krebbers (viool) en Willem Hielkema (piano). Hetzelfde duo geeft 's middags twee schoolconcerten, eveneens in Casino. Herman Krebbers (viool) Willem Hielkema (piano) Raad begint Maandag begrotings-zitting Tussen Haaks en Kuitje De Nutsspaarbank in Februari „Mule Train" in Tivoli draagt, zo hebben Gedeputeerde Staten het college van B en W be richt voor de jaren 1954, 1955 en 1956 in het totaal 230 woningen Daar naast kan evenwel nog worden gerekend op een contingent van vier- honderd defensie-woningen, waarvoor een extra premie zal worden be- schikbaar gesteld De toe te kennen extra premie voor deze woningen' zal yarieren van f 1000.- tot f 1500— per woning, met dien verstande, dat het totaal voor de vierhonderd woningen beschikbaar te stellen be- drag niet hoger zal zijn dan f 500.000.—. In hoeverre bij Gedeputeerde Staten, wegens een te verwachten vestigings-voorschot in de komende drie jaar, de toewijzing van één of meer voorschotten bouwvolume be pleit kan worden, is momenteel niet te overzien. WOENSDAG 10 MAART 1954 Wat betreft do resultaten, gezien in de periode 195119521 53, hebben B. en W. hun tevredenheid uitgespro ken. In deze drie jaren was voor onze gemeente een bouwvolume beschik baar van 1147 woningen, te weten 570 woningen normaal bouwvolume (1951: 261, 1952: 224 en 1953: 85 woningen) en 577 woningen Marine-contigent (1952: 400, 1953: 177 woningen), waarvan het volume voor 1042 woningen kon wor den gerealiseerd. Bij de beoordeling van deze cijfers dient men te bedenken, dat bij de aan vang van genoemde periode juist een begin was gemaakt met de bouw van drie grote complexen, 200 „Krabo"- woningen in de Vogelwijk, 200 „Pana- gro"-woningen (Nieuw Den Helder) en 149 „Airey"-woningen, eveneens in Nieuw Den Helder. Morgenavond van 19.20 tot 19.35 uur spreekt onze hoofdredacteur, de heer H. M. Koemans in het radioprogramma van de AVRO over de zender Hilversum 1 over zijn reis naar Australië. De cau serie heeft tot titel: „Zes weken Australië". Naast de genoemde 1042 woningen, welke gereed kwamen of waarvan met de bouw werd begonnen, kwamen 254 particuliere woningen klaar (her bouw), terwijl in deze laatste sector op 1 Januari jongstleden nog 432 wo ningen in aanbouw waren. Alles bijeen genomen zijn in die periode van drie jaren dus rond 2200 woningen voltooid of in uitvoering gekomen, waarmee een jaarlijks gemiddelde van ongeveer 735 woningen werd bereikt. Ondanks de vele moeilijkheden welke zich in 1951 hehben voorgedaan en waardoor het niet mogelijk was in dat jaar nieu we wonigbouwplannen op de markt te brengen, is in deze drie jaren hef gemiddelde aantal in aanbouw zijnde woningen dus toch nog hoger geweest dan het aantal van rond zeshonderd, dat, naar de mening van het college van B. en W.. gelet op de arbeids markt en de capaciteit van de dienst van Openbare Werken, tegelijk in de ze gemeente in aanbouw kan zijn. Bij de aanvang van het verslagjaar 1953 kon worden beschikt over het richtcontingent voor 1953, te weten 26 woningen. Er werd een extra bouw volume toegewezen van negen en twintig woningen, doch het aanbal moest worden verminderd met een te kort van zes woningen over 1952. In Juli 1953 werd medegedeeld, dat on ze gemeente nog kon beschikken over een volume van 79 woningen. Ten be hoeve van de bouw van woningen voor de huisvesting van Marine-perso neel mocht worden gerekend op een extra contingent van 177 woningen. Van gemeentewege. In 1953 werd het complex van 361 montage-woingen (Airey) door afbouw van 64 woningen voltooid. Het com- De waarnemend-kantonrechter te Den Helder, de heer M. C. Schakel, begon gistermiddag met de behandeling van de zaak tegen B. de G., en tijdelijk op Texel vertoevende vlieger uit Voorburg en P. M. K., een landbouwer uit De Koog. Eerstgenoemde stond terecht voor een verkeerde manoeuvre, welke hij uitvoerde op de Kogerweg. Hij stond met een vierwielige vrachtauto rechts ge parkeerd, reed daarna weg, eerst naar links, toen met een draai naar rechts. De tenlastelegging luidde, dat hij K., die achter hem in een personenauto naderde, had gehinderd. Er ontstond zelfs een botsing. plex van elf woningwetwoningen voor ouden van dagen aan de Jasmijnstraat kwam eveneens gereed. Van de ove rige in Nieuw Den Helder in aan bouw zijnde woningcomplexen waren er van dat der 175 ééngezinswoningen op 31 December 1953 reeds 119 be woond, van de 222 verdiepingwoningen reeds 96. In Oud Den Helder waren van het complex van 90 verdieping woningen aan de Willem Barendsz- straat op 31 December 1953 twaalf wo ningen bewoond. Van het complex van 42 middenstandswoningen aan Pas- teurstraat-H. A. Lorentzstraat waren er op die datum 21 bewoond, waaron der vier duplex-woningen. In het ver slagjaar 1953 kwamen derhalve van ge meentewege 328 woonruimten klaar. Op 1 Januari 1954 waren van ge meentewege 298 woningen, waaronder zes duplexwoningen, in aanbouw. Inzake de particuliere bouw is uit het Marine-contingent het bouwvolume voor dertig verdiepingwoningen aan de Middenweg geput, en voorts het bouw volume voor 120 verdiepingwoningen aan de Jan Verfailleweg. Met beide ob jecten is nog geen begin gemaakt. Een plan voor de bouw van acht en twin tig beneden- en bovenwoningen aan de Timorlaan, waarvoor het bouwvolume eveneens uit het Marine-contingent zou worden geput, bleek op het laatste ogenblik niet tijdig doorgang te kun nen vinden. Een complex van zes en dertig middenstandswoningen aan de Cprnelis Ditostraat kwam gereed en één en vijftig woningen werden in de herbouwsector voltooid. In het verslagjaar werd een begin gemaakt met de bouw van een complex van 156 verdiepingwoningen aan H. A. Lorentzstraat en Pasteurstraat en van een cpmplex van 132 verdiepingwonin gen aan de Kanaalweg. Voorts werd aangevangen met de bouw van een rusthuis voor de Ned. Herv. diaconie. Tenslotte waren van particuliere zijde op 1 Januari 1954 op onderscheidene plaatsen in de gemeente nog 342 wonin gen in aanbouw (herbouw). Daar het rusthuis voor de berekening van het benodigde bouwvolume wordt gesteld op dertig woningen, zijn derhalve 660 woningen van particuliere zijde in aan bouw. Het winkelcentrum in Nieuw Den Helder in wording. Er staan nu twee auto's, maar het zal waar schijnlijk niet de bedoeling zijn, dat het pleintje ook als parkeer terrein wordt gebruikt. De slager F. P. uit Hoorn moest zich gisteren voor de kantonrechter te Den Helder verantwoorden terzake van een botsing met de expediteur E. J. uit Nleu- wediep. De aanrijding vond plaats op het kruispunt BoerhaavestraatMid denweg. De slager kwam van de Boer haavestraat, dus van rechts, de expedi teur van de Middenweg De verdachte zou te hard hebben ge reden, dat was de tenlastelegging en zo had hij de veiligheid van het ver keer in gevaar gebracht. Zijn snelheid zou ongeveer zestig kilometer hebben bedragen, hetgeen door P. ten stellig ste werd ontkend. „Vijf-en-twintig a dertig!", riep hij uit. Er werden enkele getuigen gehoord, onder andere de verbalisant K. K. Deze had de schade waargenomen en daaruit had hij afge leid, dat P. een zeer behoorlijke snel heid had gehad. De ambtenaar van het O.M., mr G. W. von Meijenfeldt, vernam uit de ver klaringen voorts onder meer, dat J. al op het kruispunt moest zijn geweest, toen P. op diens wagen reed. Hij eiste f 25,of 10 dagen. De verdachte en diens raadsman wa ren het met de ambtenaar niet eens; zij waren van mening, dat J. voorrang had moeten verlenen. De verdediger concludeerde zelfs tot vrijspraak, maar de waarnemend-kantonrechter, de heer M. C. Schakel, kon zich ten volle met de eis verenigen: conform. Voor Muziekkring en Volksuniver siteit worden, in een z.g. openbaar concert, dat dus voor een ieder toe gankelijk is, achtereenvolgens uitge voerd de Sonate nr. 4 in D van Han del. de „Frühlingssonate" van Beetho ven, een Sonate van Debussy, „Intro- duction et Rondo Capricccioso" van Saint-Saëns en de Tzigane van Ravel. Het eerste „Uur muziek", dat 's mid dags van kwart voor drie tot kwart voor vier wordt gegeven, is gewijd aan de viool en haar klankkleuren. Uitgevoerd worden het Air (waar schijnlijk uit de Suite in D) van Bach, de Sonate in D van Handel, de Mo- zes-fantasie van Paganini en de Con cert-polonaise in A van Wieniawski. De Franse muziek is het onderwerp van het tweede „Uur muziek", van kwart voor vier tot kwart voor vijf. Hiervoor kozen Herman Krebbers en Willem Hielkema het Poéma van Chausson, de Sonate in g van Debus sy en het stuk van Saint-Saëns, dat ook 's avonds wordt gespeeld. ONDER ARCHITECTUUR van de heer A. F. Korff te Scheveningen wordt aan de Seringenlaan in Nieuw Den Helder een winkelcentrum gebouwd, dat ongetwijfeld in een grote behoefte zal blijken te voorzien. Het sigarenmagazijn, waarin ook het Postagentschap is gevestigd, is be reids geopend, aan de voltooiing van de overige panden wordt nog ge werkt. De bouw wordt voor rekening van een aantal bestedingsplicbli- gen, welke daarbij alle medewerking hebben ondervonden van bet ge meentebestuur, verricht door de fa. De ries uit Nieuwe Niedorp. A- Als getuige werd K. gehoord. Hij verklaarde te hebben verondersteld, dat De G. een „scharrelaartje" was, die niet goed wist wat hij wilde. Toen nog een viertal getuigen aan het woord waren geweest, zei de ambtenaar van het O.M., mr G. W. von Meijenfeldt, dat hij de overtreding van De G. be wezen achtte. Deze had, bij het weg rijden, wel degelijk hinder veroorzaakt. De eis luidde f 15,of 10 dagen. Hij achtte het voorts bewezen, dat K. rechts had willen passeren, doch dit wilde hij toegeschreven zien aan de misleidende manoeuvre van De G. Hij vroeg tegen K. ontslag van rechtsver volging. Dat K.'s rem niet geheel in orde was geweest wenste de ambtenaar beboet te zien met f 0,50 of 1 dag. De waarnemend-kantonrechter vonniste conform, behoudens inzake de rem. In deze oordeelde hij K. schuldig, maar nij legde hem geen straf op. Interessant was de geschiedenis met de Leeuwarder chauffeur A. K. B., die 's morgens om vijf uur bij mist met zijn vrachtwagen achterop een gepar keerde truck met oplegger was gere den. Dit gebeurde op de Afsluitdijk. De ambtenaar eiste f 10,of 5 dagen. De raadsman van de verdachte, mr Ekering, verzocht voor zijn cliënt ont slag van rechtsvervolging. Hij zette een uitgebreid juridisch betoog op, dat door de ambtenaar, even breedvoerig werd betwist en daarna deed de heer chakel uitspraak. Deze was het met mr Von Meijenfeldt eens, doch hij zag net ongeval meer als een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Er Op Maandag 15 Maart, 's middags orri twee uur, neemt de gemeenteraad van Den Helder de gemeentebegroting oor het dienstjaar 1954 in behande- *ng\ De vergadering zal, zo nodig, orden voortgezet 's avonds om acht V«r' en op Dinsdag 16 en Woensdag Maart om twee en om acht uur. ~T Hr Ms „Soemba" heeft onze haven gisteren verlaten voor een oefenreis. ï*r Ms „L. 9601" is naar Rotterdam v«rtrokken. WerfF "Volkerak" ging naar de was een dikke mist geweest, er wa ren tegenliggers gepasseerd en de ge parkeerde auto had breeduit op de rij weg gestaan. „Scnuldig zonder straf", besliste de waarnemend-kantonrechter. W8S&spi iiMÉiil I» -K--" is morgen hoog water om 12.05 u r' laag water om 6.10 en 18.25 r- De temperatuur van het zeewater was 3,0 graden Celsius. WEDDEN 'TOEN uw Gradus enige tijd geleden voor het eerst een praatje heeft kun nen maken met wethouder P. Th. Luyckx over de ver deling van de sportterrei- in Nieuw Den Helder, kreeg hij plannen voorgelegd, waarmee hij zó juichend zou zijn weggelopenHet gemeentebestuur immers was bereid een prachtige accommodatie te stichten, notabene meteen stadion.' Zo'n ding, waar men, ineen grote stad gekomen, met grote eerbied tegenop ziet. Bovendien zou de verdeling zo kunnen worden geregeld, dat er, menselijkerwijs ge sproken, welhaast onmiddel lijk overeenstemming had moeten worden bereikt. „Tjonge, jonge, meneer Luyckx!", heeft uw stukjes schrijver toen gezegd, „dit is een uitstekend plan. Daar zit muziek in, ik twijfel er niet 'aan, dat de verenigin gen het onmiddellijk met k eens zijn.' In elk geval met betrekking tot dat stadion, waarmee men nog eens een stootje kan opvangen!" Dit enthousiasme van uw Gradus werd, waarde vrien den, niet gedeeld door de wc'houder. Hj keek eens over zijn bril heen en zei laconiek: .De verschillende verenigingen kennende ge loof ik, dat dit plan nog niet zo één, twee drie instem ming vindt...' Als ge zulks hoort, dan staal ge paf, want de clubs móeten van de Sportlaan weg en ku men daar, op kosten van de ge meente, iets krijgen ~.n Nieuw Den Helder, dat ge tuigt van inzicht. Doch de wethouder heeft méé- met de verenigingen vergaderd uiteraard dan uw Gra dus en hij heeft wellicht kennis gemaakt met sommt- ger koppigheid Hoe het zij, uw stukjess '"rijver was zó vol goede moed de argeloze! dat liij de heer Luyckx voorstelde te wed den. „Meneer Luyc zei h;j, „dit plan van u, dat nemen de clubs aan! Ik zou er met u om willen wedden?:" l!n de wethouder heeft daarin berust, ongetwijfeld hopen de, dat hij ongelijk zou krij gen. Als de verenigingen volledig accoord zouden gaan met de plannen, dan zou uw Gradys een pakje sigaretten ontvangen. Wel, lezers hoe is het mogelijk! weth. Luyckx heeft „gewonnen". Het wel haast onmogelijke is ge schied: uw stukjesschrijver zal hem een sigaar moeten brengen... Immers, HRC ging niet accoord, al zijn sindsdien nóg weer bespre kingen gehouden en nóg gunstiger voorwaarden aan gevoerd! WIL VOOR de afdeling Den Helder van de Kon. Ne derlandse Bond van Oud- Onderofficieren breekt weer een feestavond aan, en wel op Zaterdag 20 Maart in Ca sino. De toneelclub „ANA", zo vernam Gradus, zal „Uw wil geschiede" opvoeren. LUISTEREN j-jET is een tijd van luiste ren en opletten. Dat be merkten gisteren twee stad genoten, V. J. Z. en H. P., toen zij voor de wnd-kan- tonrechter, de heer M. C. Schakel, moesten verschij nen. Zij waren, bij controle, niet van een geldige luister- vergunning voor hun radio toestel in het bezit geble ken. Bij Z. was dit te wijten aan ziekte van zijn echtge note, bij P. aan de geboorte van „een kleintje". Omdat de heren achter de groene tafel de omstandig heden in aanmerking wilden nemen, kwamen zij er nog af met f 5 of 5 dagen. TWEETAL QRADUS had A. H. van Texel al eens meer voor de kantonrechter gezien. Gisteren trad de knaap er naar voren, omdat hij geen gehoor had gegeven aan het bevel van een politieman: door te lopen. Er was op de hoek van Kerkstraat en Kerkplein een „volksverza meling" geweest en H. was op weg, zich er bij te voe gen. Hij vertelde precies hoe de vork in de steel had gezeten. Een vriend van hem had daar gestaan, en die had van de politieman een schop onder z'n achter ste gekregen. Hij was toen zo kwaad geworden, dat hij had gezegd„Dat moet je mij flikkenEnfin, hij had zich wel verwijderd, maar een stukje verderop was hij een shagje gaan staan draaien. Er was een „bon" gevolgd. De ambtenaar van het O.M., mr G. W. von Meijen feldt, zei de jeugdige ver dachte, dat het altijd beter is zich eerbiedig te tonen jegens het gezag. H. had verklaard, dat de betrokken gezagsdrager hem „zoekt". Enfin, Gradianen, toen het het zaakje rond zat, kon H. naar de boot met de we tenschap, dat hij zijn op treden met een tientje of vijf dagen zal moeten boe ten. De monteur P.H. van Texel droeg dezelfde ach ternaam als de vorige ver dachte. Hij had, zonder daartoe een vergunning te bezitten, een loterij op po ten gezet. Hij had honderd zeven en zeventig briefjes van een nummer voorzien en was die tegen een gul den per stuk aan de man gaan brengen. De verdach te vertelde, dat hij niet wist dat zulks niet mocht, op het moment dat hij be gon. Later had hij dat wel gehoord, maar toen vond hij, dat hij, eerlijkheids halve, niet terug kon, daar hij reeds een aantal loten had verkocht. Deze loterij bracht hem twee en vijftig gulden op. Er was ook een trekking geweest, en wel in een schuur te Oosterend. De hoofdprijs, een motorfiets, viel op lot nummer 269, dat in het bezit was van Jan M. Deze laatste heeft nu een strop van een geiden, want de motor werd door de politie in beslag geno men „U wilde van die motor af, hè?" vroeg deambte naar aan H. En deze deed uit de doeken, dat hij geld nodig had gehad, bróód- nódig; hij was pas ge trouwd. Het geld had hij niet meer. Mr G. W. Von Meijenfeldt vond, dat tegen overtredingen van de lote rij-wet streng moet worden opgetreden. Hij wilde aan nemen, dat H. de loten na derhand had verkocht om dat al een deel van de hand was gedaan, en in het algemeen wilde hij wel geloven, dat de verdachte te goeder trouw had gehan deld. Hij eiste f 10.of 5 dagen met verbeurdverkla ring van de motor. „Con form" besliste de waarne mend-kantonrechter, de heer M. C. Schakel. PISTOOL £)E achttienjarige zeilma ker D.J.K. dacht gister- midag voor de kantonrech ter, dat een schrikpistool niets te maken heeft met de vuurwapenwe© Hij had zo'n ding afgeschoten en werd nu ter verantwoor ding geroepen. Gradus denkt, dat amb tenaar en kantonrechter hem van dit denkbeeld hebben genezen, want K. kreeg f 5.— of 3 dagen, terwijl bovendien het schrik pistool werd verbeurd ver klaard. Het aardige van dit winkelcentrum is, dat het bestaat uit een pleintje met de open zijde naar de Seringen laan. De drie andere zijden van de ingangen en de étalages van de vierhoek worden begrensd door de winkels. Evenwijdig aan de Seringen laan komen twee dagwinkels, die met de achtergevels grenzen aan de Li gusterstraat. Aan weerszijden van het pleintje worden negen woon-winkel huizen gebouwd, de winkels met het front naar het pleintje, de bijbehoren de woningen resp. aan Vlierstraat en Goudenregenstraat. De woon-winkel huizen krijgen een binnenplaats, maar men zal via een overdekte gang van de woning in de winkel kunnen komen. Op de foto is de Westelijke vleugel, waarin dezer dagen het Postagentschap werd geopend, afgebeeld. Op de voor grond de enkele bouwlaag van de winkels. Boven de étalages ziet men de gebogen luifel, welke het geheel architectonisch geslaagd afkleedt en voorts enige beschutting bij regen biedt. Achter de winkels zijn de da ken van de bijbehorende woonhuizen zichtbaar. Wanneer het winkelcentrum gereed is, zullen de bewoners van Nieuw Den Helder daar o.m. de beschikking hebben over een banketbakkerszaak, een le vensmiddelenhandel, een zuivelbedrijf, een sigarenmagazijn, een groentenwin- kel, een slagerij en een textielzaak. De winkelende huisvrouwen kunnen al lerlei inkopen „in één loop" doen, wat een flinke tijdbesparing, betekent. In de loop van de maand Februari werd bij de Helderse Nutsspaarbank op spaarbankboekjes ingelegd f878.312,89 (vorig jaar f 547.692,77) en terugbe taald f 436.964,31 (v.j. f 359.027,96). Er werd dus meer ingelegd dan terugbe taald f 441.348,58 (v.j. f 188.664,81). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal bij de aanvang van het jaar f 10.189.090,87 bedraagt nu f 10.630.439,45 (v.j. f 9.100.989,61). Het aantal posten van inleg bedroeg in Februari 10.096 (7323) en dat van terugbetaling 3080 (2793). In Februari werden uitgegeven 380 (277) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 80 (82). In omloop zijn thans 24.944 (23.547) boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 25 (15) exemplaren voor pasgeborenen. (Daarop plaatst despaar bank een eerste inleg van f 1,De lediging van 330 spaarbusjes leverde een bedrag van f 5.282,23 aan kleine besparingen op. Het is altijd een genoegen, kennis te maken met een nieuwe ster in de filmwereld. Nu kan het zijn, dat Vaugh Monroe al een „crack" was, maar wij hebben hem gisteravond in Tivoli pas leren kennen, en dan nog wel in een „western", „Mule Train". Deze Vaugh Monroe is een held van gewicht. In „Mule Train" speelt hij de rol van een vogelvrijverklaarde, die door een toeval het baantje van she riff in de schoenen krijgt geschoven. Hij kwijt zich op voortreffelijke wijze van deze taak, terwijl hij terloops het hartje wint van een lief meisje. Men heeft er de spanning goed in gehouden, en men krijgt heel wat te verwerken, aleer „Rhiannan" definitief op het rechte spoor is weergekeerd. Zoals gezegd: een knappe rol van een nieuwe ster. Het is alleen jammer, dat hij, gelijk een Roy Rogers, soms plotseling te zingen aanheft. Een keer tje is zulks wel aardig, doch drie songs behoren niet in een „cowboy" maar in een show. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. De Helderse Stichting voor Sociaal Werk houdt vanavond van half acht tot half negen spreekuur aan het adres Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. In het Elgawa-zaaltje houdt de au teur Willem van lependaal vanavond een causerie voor de personeelsver- WefkJó "W' m V3n °Penbare

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5