Vervolg stadsnieuws Aantrekkelijke thriller in vlotte opvoering Middenstandstentoonstelling gaat vaste vorm krijgen Helderse taxichauffeur had een jachtgeweer in zijn wagen Geen schokkende uitslagen op de een na laatste dag De heer Bregman sprak over drainage en infiltratie Jaarvergadering Vara-afdeling te Wieringen >Het geheim van dr Spencer JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Garantiefonds nagenoeg voltekend Secretariaat bij de Middenstandsbank Na nachtelijke rit naar jachtterrein? Sprake van „minder goede bedoelingen" Leerzame lezing te Anna Paulowna Succesvolle première van de OTV Callantsoog Gezinsavond met forum Motorrijder te Avenhorn dodelijk gewond Texel Bijkantoor Den Burg van de Nutsspaarbank 't Zand Gezellig wonen" Julianadorp Voorlichtingsavond van de N.V. „Bouwkas" VAN DE GROENE TAFEL Holl. Mij van Landbouw Ledental bleef gelijk WOENSDAG 10 MAART 1954 .ff HET TONEEL VAN DE MAR1NECANT1NE was gisteravond herscha pen in de hall van een Engels landgoed, ivaar in spanning werd ge wacht op de ontsluiering van „Het geheim van dr Spencer". De toneel groep van de Vereniging van Marine-officieren, afdeling Den Helder, had de niet geringe taak op zich genomen, dit knap geschreven stuk van mr H. M. Planten te realiseren. De opdracht was vooral moeilijk, omdat het naast een ruimschoots voldoende dosering aan handeling vrij veel dialogen bevat. Dank zij de vaart waarmee de O.T.V., onder regie van de heer J. M. Ekkers, acteerde, ontaardde „Het geheim van dr Spencerniet in een praatstuk, maar bleef het niettegenstaande enkele strubbelingen een pakkende geschiedenis. Er volgen (heden- en morgenavond) nog twee opvoeringen, en daarom moeten we op de vlakte blijven wat de inhoud van het stuk betreft. Ook over de vormgeving kan moeilijk iets worden gezegd zonder het geheim en deszelfs ontsluiering aan te roeren. Laat het genoeg zijn, te verklaren dat zowel mr blanken als de OTV er in zijn geslaagd, de sfeer in Holdernesse Manor te doortrekken van „het myste rie" en tot op het laatste moment ver denking te laten rusten op alle drama tische personae. De rolkennis was zodanig, dat slechts een enkele maal een merkbaar beroep op de soufleuse moest worden gedaan. De bezetting der rollen, voor een ver eniging als de OTV ongetwijfeld een moeilijk punt, was zodanig, dat vrijwel alle medewerkenden van een zeer be hoorlijke spelopvatting blijk konden ge ven, zeker toen de stroefheid van net begin eenmaal overwonnen was. De geremde indruk, die de eerste scènes maakten, was overigens goed deels toe te schrijven aan de weinig overtuigende butler, die de heer C. van der Werff op de planken zette. De ge wenste sfeer werd pas bereikt, toen de heer F. A. J. Ch. van Dynen als dr Hylton opkwam. Hij gaf een keurig volgehouden typering van deze ietwat stoïcijnse figuur. Nog meer kracht kreeg de opvoering toen mevr. E. R. de Lange- Hartog zich met succes kwam kwijten van haar opdracht „een interessante vrouw" uit te beelden. Tegelijk met haar verscheen de heer J. M. J. van de Rijdt ten tonele als Billy, een koste lijk type. Qua houding, stem en gebaar bleef geen kans in die dankbare rol onbenut, terwijl deze speler zich hoed de voor chargeren, wat 'n negatief ef fect zou hebben opgeleverd. De Agatha Hammond van mevr. M. N. Perels- Claus won aan persoonlijkheid en over tuigingskracht naarmate de opvoering vorderde, en dat was van temeer be lang omdat haar een voornaam aandeel in de ontknoping was opgedragen. Al lengs kwam ook mevr. C. R. Nottrot- Van Scherpenberg als Dolly naar vo ren; zij bewoog zich met meer zelfver trouwen op de planken naar gelang haar rol op het eerste plan belandde. Bijzonder charmant vervulde mevr. M. V. C. Blom-Sjünnesson haar bijrol van Mabel, het dienstmeisje, dat na afloop zelfs twee boeketten in ontvangst mocht nemen. De heer A. J. Logtenberg overtuigde niet ten volle als de bejaar de notaris; hij was minder geslaagd gekapt en sloeg een te jeugdige toon aan. Goede bijrollen werden geleverd door de heren A. J. Rotteveel als James en W. Bagchus als McGregor. Hoewel vallende binnen het terrein van de regie mocht men het de heer Ekkers niet euvel duiden, dat het ma nipuleren met de schakelaars van het electrisch licht niet altijd naar wens verliep. Het deed vooral zonderling aan, dat Olivea ging zitten lezen na zorgvuldig de enige lamp in de hall te hebben gedoofd.... Ook stoorde het even, dat de butler geen opdracht kreeg, of zelf zo attent was om de scherven van het stukgevallen glaasje op te rui men. Overigens waren dat kleinigheden, die bij de heropvoeringen zeker ver holpen kunnen worden. 8. Miebet stond handenwringend in de gang. „Oh m'neer Brown!" riep zij wanhopig „Belt u toch de politie op. Het is gewoon verschrikkelijk. Het huis is vast en zeker omsingeld door een hele dievenbende". Jimmy maakte een afwerend gebaar met z'n hand. „Pas jij nu maar op, dat ze het licht niet voor een tweede maal voor onze neuzen uitdraaien", beval hij. „Dan ga ik boven eens poolshoogte nemen. Véél begrijp ik er niet van. Waarom blijft die vent alsmaar onder dat bed liggen? Hij heeft toch alle ge legenheid gel'ad er onder vandaan te komen". Dit was voor Miebet reden genoeg om opnieuw alarm te slaan. „Oóóóh meneer Brown", kermde zij, „misschien ligt 'r wel een lijk onder m'n bed!" Jimmy haalde geërgerd zijn schouders op. Met drie treden tegelijk liep hij nu naar boven, trad de slaap kamer van Miebet binnen en ging op z'n knieën voor het bed liggen. Hij bukte zich en keekDe man lag er nog en vreemd genoeg in precies dezelfde houding. „Kom er eens onder van daan, ouwe heer", bromde hij, terwijl hij een greep deedToen wist Jimmy spoedig wat voor vlees hij in de kuip had, want hij trok geen inbreker onder Miebets bed vandaan, maar een doodgewone vogelverschrik ker. Een bos stro met een oude ge klede jas en een smerige broek aan en met een vuile pet op de plaats waar zo ongeveer het hoofd moest zitten! Komende Donderdag, 11 Maart, wordt in het hotel van de heer 3en de Vries een gezinsavond met forum gehouden, uitgaande van de Ned. Herv. Gemeente. Het hoofdthema is: „Spanningen der generaties". Naast een huismoeder, een huisvader, een leraar, een medicus en een predikant zullen ook twee jongeren in het fo rum zitting nemen. Deze bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is vrij. Maandagavond omstreeks half ne gen is de 47-jarige C. Laan, keurmees ter-afslager bij de veiling te Aven horn, toen hij zich van hier per motor naar zijn huis aan de Goorne begaf, tegen een onder een straatlantaarn geparkeerde vrachtauto gereden. L. kreeg een schedelbasisfractuur en is in een winkel, waar hij werd binnenge bracht, kort daarop overleden. De man was gehuwd en had twee kinderen. DAT onze, veel verguisde, Helderse middenstand tot grote dingen in staat is, bleek gisteravond overduidelijk tijdens de geanimeerde bij eenkomst in „Formosa", waar problemen werden besproken, samen hangend met de organisatie van de grote Middenstandstentoonstelling in October a.s. Om dan maar met de meest sprekende resultaten te be ginnen: voor het garantiefonds werd ingetekend tot een bedrag van f 6.000.(ca. 4/5 van het benodigde bedrag) en er werd voor ruim 1400 vierkante meter aan standruimte ingehuurd, dat is meer dan de helft van de beschikbare oppervlakte. verklaard, de overige vier werdén, na op een even vlotte als geestige wijze door de voorzitter op hun plicht ge wezen te zijn, uit de aanwezigen gekozen. Het definitieve werkcomité, dat nu dus spijkers met koppen zal gaan slaan, ziet er als volgt uit: H. Posthuma, voorzitter; J. Reinderman, secretaris; J. van Wijngaarden, pen ningmeester en voorts de heren (alph.) M. Groenendijk, D. J. Luyen- dijk, S. Prins, P. Quast, G. J. Takken, V. J. Zalmstra en J. N. Zijp. Er zal door deze heren nog een ontzaglijke hoeveelheid werk verzet moeten worden, aleer het zover is dat wij aan de Kanaalweg eens naar de resultaten kunnen gaan kijken, maar wij geloven dat de intense belangstel ling die aan de dag gelegd wordt en de verblijdende eensgezindheid op dit punt hun tot een grote steun zal strekken, spijts gebrek aan medewer king van andere zijde. Het secretariaat van het werkcomité is gevestigd in het kantoor van de Ne- derlandsche Middenstandsbank, Ko ningstraat 7, hier kan men dus terecht voor het huren van standruimte, in tekenen op het garantiefonds enz. Wij hopen van harte dat de verrichte en nog te verrichten arbeid tenslotte zal leiden tot een manifestatie die klinkt als een klok; onze goede stad zal hier wel bij varen. De voorzitter van het voorlopig werkcomité, de heer H. Posthuma, be gon terstond met een overzicht van de stand van zaken. Het ligt in de be doeling de tentoonstelling te houden op het open terrein aan de Kanaal- weg en wel in drie tenten, waarvan twee als tentoonstellingshal worden ingericht, terwijl de derde bestemd is om onderdak te verlenen aan diverse attracties (hierbij wordt gedacht aan een of meer bekende orkesten). De expositie zal duren van 13 t.m. 17 Oc tober a.s. en valt dus gedeeltelijk samen met de Marine-tentoonstelling in de nieuwe Marinecantine, De voorlopige begroting, die daarna ter sprake kwam, vereiste op sommige punten enige toelichting en wel speci aal de kwestie van het garantiefonds. Het bleek dat de besprekingen .met het officiële comité „Eeuwfeest" niet geheel naar wens waren verlopen. Men wilde zich nl. slechts garant stellen op fifty-fifty-basis, d.w.z. het bedrag door de middenstand bijeen gebracht zou door het comité „Eeuw feest" worden verdubbeld. Wellicht is dit gebrek aan visie en aan vertrou wen in de initiatieven van onze mid denstand, een van de oorzaken ge weest van het verheugend resultaat van de intekenactie, waarvan wij hier boven reeds het resultaat gaven. Ook uit de vragen die tijdens de rondvraag werden gesteld, bleek dui delijk, dat het de middenstanders ernst is met de organisatie van deze ten toonstelling. Nadat alle vragen op min of meer bevredigende wijze waren beantwoord (veel staat nog op losse schroeven omdat dit comité slechts een oriënterende taak had) werd een werkcomité gekozen, bestaande uit tien personen. Zes heren van het oude comité verklaarden zich bereid ook in het nieuwe zitting te nemen en werden dan ook zonder veel omslag gekozen Een vreemde geschiedenis was hel met de Helderse taxichauffeur G. J. L., die op de Zanddijk was aangehouden en in het bezit was ge vonden van een enkelloops jachtgeweer en patronen. Het geweer lag met gespannen haan in de auto waarin zich drie passagiers bevonden doch het was niet geladen. De klok wees drie uur 's nachts en niet L. zat achter het stuur, maar W. de Jeen klant. De verdachte zette uiteen, dat hij het geweer in zijn walen had om na het ritje op zijn jachtgebied nog wat te kunnen jagen. „Is het niet vreemd", vroeg de waarnemend-kantonrechter, de heer M. C. Schakel, „dat u niet reed maar De J. Dat is toch niet ge bruikelijk voor een taxichauffeur?" De verdachte antwoordde, dat het 's nachts juist rustig op de weg is, en dat een man, op wie hij kon ver trouwen, dan best mocht chaufferen als deze een rijbewijs had en weer wat routine wilde opdoen. Waar die nacht die rit héén was geweest, wilde hij liever niet zeggendat deed er niets toe. De J., als getuige gehoord, vertelde, dat de reis was geweest naar De Stolpen, naar een café dat dag en nacht geopend is. Hij bevestigde de lezing van L. vol komen. Tot driemaal toe werd er hem op gewezen, dat hij onder ede stond. De ambtenaar wilde niet al te zeer in détails treden. Hij achtte het be wezen, dat L. een jachtgeweer en pa tronen in zijn bezit had gehad en dat is strafbaar. Hij eiste tweemaal f 50,- of tweemaal 25 dagen met verbeurd verklaring, van jachtgeweer en patro nen. Mr H. Jul. Knuwer, de raadsman van verdachte, vond de opzet van deze zaak verre van sympathiek. In de dagvaardiging werd gesproken over „waarschijnlijkheid", en de heer Knu wer oordeelde waarschijnlijkheid de grootste vijand van de waarheid. Vol gens hem was de conclusie in de dag vaarding, als zou L. „met minder goe de bedoelingen" op de weg zijn ge weest, een loos begrip. „Het verbaal is sterk suggererend ten nadele van mijn cliënt. Als men hem wil pakken, laat men het dan op een sportieve manier doen". De ambtenaar vond dit niet „aardig" van de heer Knuwer. Hij was er van overtuigd, dat de verbalisant op nor male wijze zijn plicht had gedaan. De heer Schakel gaf als zijn mening te kennen', dat L. niet op weg was geweest naar zijn jachtterrein, zoals dat in de wet wordt omschreven' en bedoeld. L. was bezig geweest een ge zelschap naar De Stolpen te brengen, en hij had geweer en patronen slechts bij zich mogen hebben met de recht streekse bedoeling te gaan jagen. De eis van de ambtenaar achtte hij aan de lage kant. Hij vonniste tweemaal f 75.of tweemaal 25 dagen met ver beurdverklaring van het inbeslagge- nomene. In Februari werd ingelegd f 13,575,94 (v.j. f 5.009,50) en terugbetaald f 9387,70 (v.j. f 13.828,60-). Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald - f 4188,24 (v.j. meer terugbetaald dan ingelegd f 8819,10 Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal bedraagt thans f 350.672,36 (v.j. f 201.331,69). In Februari werden uit gegeven 6 (6) nieuwe boekjes. Inge trokken werden 2 (3-) boekjes. In om loop zijn thans 368 (271) exemplaren. Het aantal posten van inleg bedroeg 74 (35) en dat van terugbetaling 54 (41-). Ónder de nieuw uitgegeven boek jes bevond zich 1 boekje voor een pas geborene. De firma Huib Kooij te 't Zand, die zich op het gebied van shows en tentoonstellingen een vermaardheid heeft verworven, houdt van Woens dag 10 tot en met Zaterdag, 13 Maart a.s. een jubileumexpositie in zaal Beeldman onder het motto „Gezellig wonen". Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in verband met het 25- jarig bestaan van de zaak en beweegt zich op het terrein van woningtex tiel. Naast karpetten, vitrages, over gordijnen, tafel- en wandkleden zul len alle mogelijke soorten vloer bedekking, lopers e.d. worden getoond, terwijl er voorts een groots opgezet te beddenshow op het programma prijkt. Op dit gebied is er tegenwoor dig ook het een en ander te doen. Op Vrijdag 12 ;Maart om 19.30 uur wordt in het café van de heer H. W. Veul aan de Langevliet te Julianadorp een openbare voorlichtingsavond ge houden door de NV Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten. Op de één na laatste dag in' de tafel- tenniscompetitie zijn geen verrassin gen gevallen. In de le klas won Disnie 2 met 8-2 van IVA, terwijl IVA niet voor de Coenstad-bewoners onderdeed en met dezelfde cijfers uit Grootebroek terugkeerde. De Merletten won met 6-4 van hekkensluiter Disnie. In deze klasse zijn Disnie en IVA nog steeds ongeslagen en zal de beslissing Zondag te Den Helder vallen. De winnaar kan zich kampioen noemen. Disnie 3 en Dito moeten degradatiewedstrijden spelen. De stand is: Disnie 2 11 10 1 0 21 82-28 IVA I 11 10 1 0 21 77-33 De Merletten 11 6 1 4 13 57-53 DSS 11 5 1 5 11 60-50 IVA 2 11 3 1 7 7 51-59 Dito 12 1 1 10 3 38-82 Disnie 3 11 0 1 10 1 25-85 In de 2e klasse is de beslissing ook nog niet gevallen. Dit gebeurt ook ko mende week. Tempo speelt dan 2 wed- srtijden, n.1. tegen WGW en HCSC. Uit deze wedstrijden dient Tempo 4 punten te behalen om kampioen te kunnen worden. De uitslagen warenDSS 2—IVA 4 8-8, WGW—HCSC 7-3, IVA 3—IVA 5 6-4. HCSC en IVA 5 moeten degradatie wedstrijden spelen. De stand is: IVA 3 12 8 1 3 17 70-50 DSS 2 12 7 1 4 15 64-46 Tempo 10 6 2 2 14 62-38 WGW 11 6 1 4 13 63-47 IVA 4 11 4 0 7 8 45-65 IVA 5 11 2 1 8 5 45-65 HCSC 11 2 0 9 4 41-69 In de 3e klasse A won Merletten met 10-0 van HCSC 3, IVA 6 speelde 5-5 De stand in de bovenste regionen is: gelijk tegen HCSC 2. LTTV 11 11 0 0 22 99-11 IVA 6 12 6 2 4 14 68-52 Merletten 2 11 6 1 4 13 61-49 DSS 3 10 4 2 4 10 57-43 De kampioen LTTV is gepromoveerd naar de 2e klasse. De nos. 2 en 3 spe len promotiewedstrijden. 3e kl. B: St. Victor—Dito 2 9-1. 4 A: BefalrSchagen 10-0, DSS 4IVA 9 6-4. 4 BDTO 2Donato 5-5, Donato 2 Dito 3 7-3. 4 C: Bequick 2Bequick 0-10. 4 D: Vice VersaTempo 2 7-3. 4 E: Vice Versa 3—WTTV 2 2-8, Pur- merend 5Purmerend 4 2-8 In de 3e klasse dames eindigde de wedstrijd tussen de hekkensluiters Dito en DSS 2 in een 10-0 overwinning voor eerstgenoemde. DSS 2 moet de gradatiewedstrijden spelen. In deze klasse is de beslissnig nog niet geval len. DSS, dat uitgespeeld is, staat aan de kop. Op de tweede plaats staat Treffers, dat een wedstrijd minder heeft gespeeld. Wint Treffers de laat ste wedstrijd tegen Dito, dan moeten DSS en Treffers een beslissingswed strijd spelen om het kampioenschap. Verliest Treffers, dan is DSS kam pioen. De stand is: DSS 10 8 0 2 16 66-34 Treffers 9 7 0 2 14 63-27 Disnie 9 6 1 2 13 56-34 LTTV 9 3 1 5 7 37-53 Dito 9 2 2 5 6 41-49 DSS 2 10 0 2 8 2 17-83 4 A: HCSC 2—HCSC 3-7. 4 B: Tref fers 2Dito 2 4-6. Voor menig agrarisch bedrijf geldt niet alleen de vraag: hoe raken we een te veel aan water kwijt, maar ook: hoe kunnen we, in andere tijd, zorgen voor voldoende vochtigheid van de bodem. Er is dan dus behoefte aan drainage, zowel als aan infiltra- tie. Over problemen, die zich bij beide voordoen,, sprak de heer Bregman van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen voor de leden van de Holl. Mij. van Landbouw. In 't algemeen is een goed drainage stelsel ook geschikt om te gebruiken voor de infiltratie, maar er zijn ge bieden, waarvoor men slechts met schroom het advies om te draineren durft te geven Indien bv. een veenlaag aanwezig is en men gaat diep ont wateren, dan bestaat het gevaar van sterke indroging, met alle last daar aan verbonden. In Breezand is de grond soms, tegen de verwachting in, zo weinig doorlatend, dat het water boven de drains blijft staan en deze dus weinig of geen dienst doen. Uit verschillende voorbeelden die de heer Bregman gaf, bleek, dat men zowel bij drainage als bij infiltratie meer malen voor moeilijkheden komt te staan, waarvoor nog geen op weten schappelijk onderzoek gegronde op lossing is gevonden. Men kan niet al tijd met beslistheid zeggen: dit of dat is het beste voor uw land en als ge zó handelt is succës verzekerd. Wel wordt van wetenschappelijke zijde meer aandacht aan een en ander be steed dan vroeger, maar men is nog niet waar men wezen moet. Welke buizen verdienen voorkeur bij drainage? Eertijds zijn poreuze buizen in de handel gebracht. Zij vielen te gen, want lieten op den duur geen water meer door, doordat er van binnen een aanslag op groeide. Nu gebruikt men buizen met gladde binnenkant. Spr. ried aan gebakken buizen te nemen, zonder kraag. Niet alleen omdat kraagloze goedkoper zijn, maar ook en vooral omdat men bij de buizen met kraag veelal verkeerde exemplaren krijgt, b.v. met een randje er in. Spr. meende dit toe te moeten schrijven aari de grote afname van kraagbuizen Voor de Zuiderzee polders. De verkeerde worden echter daar afgekeurd en teruggezonden en dè fabrikant slaat ze niet stuk voor verharding van een tuinpaadje. Met wat zorg kunnen kraagloze buizen zeer goed aaneengesloten worden ge legd. Voor de afdekking van de buizen, die filtrerend moet werken en door latend blijven, wil spr. grove turf molm en nog liever heide gebruiken. Deze laatste filtreert wel minder dan turfmolm, maar de molm ver verslijmt op den duur. Ander materiaal wordt meestal na enige tijd ook tot een dichte, niet doorlatende lahg. In het afdekken van de eindbuizen met gaas, zag spr. niet veel heil. Om kikkers, ratten, vuil uit de buizen te houden, moeten ze niet half in en half boven 't water uitmonden, maar geheel onder of boven, waarbij re kening is te houden met schomme lingen van het waterpeil. Meestal zal men ze dus boven de waterspiegel laten uitmonden. De walkanten in de Voor de jaarvergadering van de Vara-afdeling Wieringen bestond Maandagavond in het Eigen Gebouw te Hippoiytushoef geen bijzonder grote belangstelling van de zijde der leden. Het district Noord-Holland Noord was vertegenwoordigd door de heer Maas van Oen Helder. Het ledental van de afdeling is in 1953 constant gebleven. Het verlies in ledental aan de VfRO is opgevangen door ledenwinst. Uit het jaarverslag van het hoofd bestuur bleek dat. de belangstelling voor de Stichting Nederl. Schoolradio nog steeds toeneemt, waarvoor men zich kan verheugen. Met de bouw van een nieuwe Vara-studio zal dit jaar moeten worden begonnen Bij de be handeling van het Omroeprapport 1953 kwam o.a. de wens naar meer goede lichte muziek naar voren. Gaarne ziet men een betere opeenvolging in de gadering programmadelen voor de radio. Dit is mogelijk bij een nieuw radiobestel wanneer de zendtijd minder versnip perd is. De heer Maas wees er op dat een omroep rekening moet houden met de verschillen in belangstelling van jong en oud, mannen en vrouwen, etc Wan neer men naar de radio wil luisteren moet men aan de hand van een pro grammablad juist dat programma kie zen waarvoor men belangstelling heeft en niet maar lukraak de radio aanzet ten, misschien tot ergernis van zichzelf en de huisgenoten. De heer A. Wanmaker werd voor zitter in de plaats van de heer J. Mooi die bestuurslid bleef. De heer C. Hege man werd secretaris en de heer G Tigchelaar werd herkozen als penning meester De heer G. Wilkens werd be stuurslid in de plaats van de heer J Visser. Nadat door de heer Maas nog een paar vragen omtrent interne Vak aangelegenheden waren beantwoord, heer Wanmaker deze ver omgeving moeten goed schoongehou- den worden en de eindbuizen mogen niet te ver uitsteken. (Ze knappen af als er sneeuw op komt). Het is natuurlijk ook verkeerd, op die uit einden te gaan staan. Aanbeveling verdient, de drains om de twee jaar door te ragen. Is er een verstopping, dan spoort men die van de uitmonding af op met plastic buizen of op elkaar schroefbare ro tanstengels Door het aantal gebruikte leden te tellen weet men vrij nauw keurig de plaats waar een verstopping zit en gaat daar opgraven. Op een te natte plek in het land de schop erin zetten en een gaatje in de buis stoten gaat niet aan. Men volge de hiervoor aangegeven weg en zit de fout niet in de buizen, dan kan men de hulp Van de voorlichtingsdienst inroepen, misschien kan deze er achter komen wat er hapert. Bij brede percelen, waar de huizenrijen te lang zouden worden, kan het aanbeveling verdie nen met een hoofddrain en zijdrains te werken. Liever dan ze aan de hoofdbuis te metselen, late men de verbinding tot stand komen in kleine putjes. Dan kan men fouten, die bij zo'n samengestelde drainage toch al moeilijk zijn op te sporen, misschien nog vinden. Gebruikt men het buizenstelsel ook voor infiltratie, dan kan men het wa ter in de sloot opzetten, waardoor het water in de buizen dringt. Maar ook het land langs de sloot wordt doordrenkt met water, wat verlies geeft. Liever zou spr. bij de monding een put hebben, waarin het water hoog opgezet kan worden en waardoor deze dus een stuwput Wordt. Heeft men een sloot eenmaal hoog opgezet, dan laat men de waterstand vaak niet tijdig genoeg zakken. Komt er dan regen, dan heeft men gauw te veel van het goede en krijgt „verzopen" gewassen en veel onkruiden. Er is veelal minder schade door droogte, dan door te veel water! Infiltreren is een kunst. De ver damping en de groei van de gewassen moeten erbij in de gaten gehouden worden. We weten nog steeds niet hoe hoog het water opgezet moet worden; ook niet w.elke invloed de capillaire werking van de grond (soorten) heiLt. Men ga met de schop 't land in om de vochtigheidstoestand te controleren. Een vraagstuk, dat bij de infiltratie ook ter sprake komt, is, of het water dat we inlaten wel geschikt is. Is het niet te zout? We zullen de cijfers, die spr. gaf voor een toelaatbaar zout gehalte maar achterwege laten. De ge leerden zijn het er niet altijd over eens. Volgt op infiltratie of berege ning droogte, dan verdampt het wa ter, maar het zout blijft achter en men krijgt wortelverbranding. In goed doorlatende gronden spoelt het zout zeker gemakkelijker weg dan in die van slechter structuur, maar men blijft van het weer afhankelijk en zij dus altijd voorzichtig met het gebruik van zouthoudend water voor infiltra tie of beregening. De heer Lindenbergh dankte de heer Bregman, nadat deze nog ver scheidene vragen had beantwoord FILM VOOR SPORTLIEFHEBBERS. Alle sportliefhebbers uit onze Pol der, op ieder gebied, zoals voetbal, handbal, gymnastiek, schaken, dam men, zwemmen, etc., etc. kunnen a-s- Maandagavond in de Apollo-bioscoop te Breezand gaan smullen. Daar komt nl. de sportfilm 195*' welke door toedoen van alle plaatse lijke sportverenigingen door de bios coop-exploitant. dc heer W. Kossen wordt vertoond. Wij betwijfelen ei niet aan, of de Apollo-bioscoop mJ Maandagavond a.s. te klein zijn. Naar wij nog vernemen is de entreeprijs zo laag mogelijk gehouden, zodat een ieder hiervan zal kunnen profiteren. SCHAAKCLUB „VAN EWIJCKSLUIS". De uitslagen van dc laatst gespeelde competitiewedstrijden zijn: Eerste klasse: L. AlkemadeL. Loer 0—1, W. Kooyman—C. Marees 1-"- Th. LigtendagS. Brommer 01- Tweede klasse: J. HoepA. Cornehs- sen Vz—%, J. v. d. Berg Lzn.—A. Kies V2—Z, A. KooyA. Cornelissen 1 Derde klasse: M. de JongC. J- Dietvors 1—0, J. Piek—A. Janssen l"u' A. v. d. ZeeJ. Bakker 1—0. ZATERDAG PUZZLEWANDELTOCHT De Helderse Automobiel- en Motor- club AMC organiseert a.s. Zaterdag avond nogmaals een puzzlewandeltocn in Hippoiytushoef. De start is wecvJ om in Hotel D„- Haan, waar men zici tusScn 19.30 en 21 uur voor deze toen kan opgeven. Er is een aantal P«i zen beschikbaar, terwijl de rou beschrijving niet te moeilijk is B maakt opdat ook beginnelingen 0 tocht tot een goed einde kunnen bre gen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6