Subsidie van 1.8 millioen voor verhoging van de productie Toenemende belangstelling voor Nederlandse boek Hoofddader werd vrijgesproken DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek Cen trum Kleinmetaal besprak efficiëncy in de bedrijven Pocketboek gangmaker voor het duurdere boek FINLAND Tarifiëring niet als loonsysteem Metaalnijverheid in Alkmaar bijeen Brief pakjes voor „Dubois" en Korea Atoomgeleerde is 50 jaar Echtpaar werd door kolendamp bedwelmd Kolenmalversaties op Rijkswerf Medeplichtige wel schuldig Aspecten van de nieuwe Boekenweek INTERNATIONAAL ASPECT Binnenschip gezonken in Rotterdamse haven WOENSDAG 10 MAART 1954 geacht. Over het algemeen werd wel de wenselijkheid van een tijdwaarne ming bepleit, doch uitsluitend uit ad ministratieve overwegingen en niet met de bedoeling dit op de lonen toe te passen. Men was tot de conclusie ge komen, dat de eigenlijke opzet van een tariefstelsel niet tot uitdrukking komt als er toch niet meer dan 30 tot 33 pet boven het gemiddelde mag worden uitbetaald. Dan gaat het ge hele effect van dit premiestelsel ver loren. Daarom achtten sommige aan wezigen het systeem van merit-ra- ting, het verstrekken van premies naar bepaalde verdiensten, te verkie zen, hoewel anderen huiverig waren voor het subjectieve element, dat aan de beoordeling van de verdiensten ten grondslag ligt. Niet allen die tariefregeling, doch ook een goede werkvoorbereiding, een goede planning van de levertijden en een efficiënte administratie zijn de voorwaarden voor een tastbare pro ductieverhoging. Het gaat er bij het productiviteitscentrum Kleinmetaal niet om deze en andere vraagstukken (Van een onzer redacteuren) HETh^Si/tT™^^U?trite!!SCentrUm K,cinmctaal heeft uit Amerika een subsidie gekregen van 1,8 millioen gulden om dit te besteden aan de ver- betering van de productiemethoden in de kleinere metaalbedrijven met een bezetting van 5 tot 50 man. Het centrum heeft hiervoor verschillende plannen ontworpen, maar alvorens met de uitvoering daarvan te beginnen heeft het be sloten ongeveer v«ftig discussiebijeenkomsten te beleggen® die de betrokken ondernemers met de doelstellingen van deze nieuwe organisatie in contact kunnen brengen en waarop de leiders van het centrum tevens kunnen ver nemen welke problemen er in de metaalnijverheid het meest om een snelle op lossing vragen. De eerste discussiebijeenkomst is Dinsdagmiddag in Alkmaar gehouden, waar verschillende ondernemers uit de metaalbranche zich in bet Gulden Vlies hadden verzameld om met het forum, bestaande uit de heren drs A. W. G. Merkjes, discussieleider uit Amsterdam, J. H. Bührs, ondernemer uit Zaandam, C. Stam, ondernemer uit Zaandijk, ir J. Smit, Rijksnijverheids- consulent, mr B. A. J. M van Hellenberg Hubar, Ned. Middenstandsbank en R. Sybrandy, directeur van het productiviteitscentrum Kleinmetaal, van gedachten te wisselen. Het is een vruchtbare bijeenkomst geworden, waaruit straks een regionale werkgroep zal ontstaan, die de vraagstukken mede aan een nader onderzoek zal onderwerpen. yan hoeveel belang dit productivi teitscentrum, mits goed geleid, kan zijn bleek uit de vele vragen, die het forum te beantwoorden kreeg. Zij konden zelfs niet eens alle in behan deling worden genomen en daarom werd aan het einde van de middag besloten de volgende maand een twee de bijeenkomst te beleggen om de be sprekingen voort te zetten. Allereerst werd uiteengezet, dat het centrum niet zal kunnen werken als het niet de volle medewerking van de vakge noten ondervindt. Daarom ook werd er op aangedrongen deel te nemen aan de enquête, di er onder de ruim vierduizend kleine en middelgrote be drijven wordt gehouden teneinde de beschikking ie kunnen krijgen over de onontbeerlijke statistische gegevens, van waaruit verder moet worden ge werkt. Het is een essentiële voor waarde, dat een goed begrip wordt verkregen van de moeilijkheden, die zich over het algemeen in de metaal branche voordoen. Aan het forum werd vervolgens de vraag gesteld waarom ook in de klei ne en middelgrote bedrijven de pro ductiviteit moet worden opgevoerd en het antwoord daarop luidde, dat de concurrentiekracht van de bedrijven zal toenemen als de kostenfactor wordt gedrukt. Dit toch is het eerste middel om tot verhoging van de pro ductiviteit of de productie te ko men. Over het verschil tussen de be grippen productiviteit en productie ontstond een nieuwe discussie, omdat gevreesd werd, dat een productievr- hoging een nieuw probleem, dat van de afzetmoeilijkheden zou scheppen. Er werd echter op gewezen, dat men met een hogere productie en effenciën- tere werkmethode de concurrentie langer vol zal kunnen houden. Dit is nodig, omdat straks als de ergste drukte voorbij is, de grootindustrie en ook het buitenland de markt voor de kleinere bedrijven danig zullen kunnen hinderen. Tenslotte mag even min uit het oog worden verloren, dat niet alleen Nederland, doch bijna al le Europese landen een aanzienlijke subsidie hebben ontvangen om tot verhoging van de productiviteit te komen. Dit is niet een filantropische geste van de Verenigde Staten, doch eerder een besluit uit economische overwegingen. Hogere productie be tekent een grotere volkswelvaart en waar welvaart heerst is ook geld voor het afnemen van Amerikaanse produc ten. Wanneer Nederland bij het bui tenland ten achter zou blijven met zijn werkmethode is de kans groot, dat de wereldmarkt voor onze be drijven verloren gaat en dat boven dien de buitenlandse industrie Ne derland op eigen terrein overvleugelt. Het is dus zeker taak waakzaam te blijven. Betere methoden kunnen leiden tot goedkopere productie, tot besparing van overuren en leeglooptijd en der halve tot de mogelijkheid nieuwe pro ducten aan te trekken. Tarifiëring Als een van de middelen om tot een hogere productie te geraken werd de tarifiëring genoemd, waarover de meningen niet onverdeeld gunstig_ wa ren. Zo werd het tariefstelsèl bij re paratiebedrijven practisch onmogelijk Gedurende het tijdvak van 15 tot en met 27 Maart a.s. wordt de gelegenheid opengesteld om ter gelegenheid van Pasen aan de opvarenden van Hr. Ms. fregat „Dubois", alsmede aan de mili tairen behorende tot het Nederlandse detachement Ver. Naties in Korea, niet-aangetekende briefpakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het zeeposttarief (10 cent per 50 gram). Het adres voor de opvarenden aan boord van de „Dubois" moet als volgt luiden: Naam, voorletters, rang of kwaliteit, Marinenummer, aan boord van Hr. Ms. „Dubois", Amsterdam, C. S. Marine. Het adres van de militairen van het N.D.V.N. moet de volgende gegevens bevatten: Rang, naam en voorletters, legernum- mer, Nederlands detachement Ver enigde Naties, NAPO 5100 Amsterdam Schiphol Militair. Het Turkse parlement heeft met 301 tegen 32 stemmen een wet aangenomen, waarin wordt bepaald dat smaadschrift, laster en het verspreiden van valse ge ruchten via radio en pers veroordeling t°t grote schadevergoedingen tengevolge kan hebben. Donderdag a.s. hoopt prof. dr C. J. Bakker, hoogleraar aan de Gemeentelijke V niversiteit te Amsterdam, zijn vijftigste ver jaardag te vieren. Prof. Bakker is zeer bekend geworden door zijn onderzoekingen op het ge bied der kernenergie. te signaleren doch de ondernemers bij het invoeren van de verbeteringen in hun bedrijven daadwerkelijk behulp zaam te zijn. Zo zal de regionale werkgroep zich het eerst gaan bezig houden met de kostprijsverlaging. Het ligt tevens in de bedoeling een tiental arbeids-analysten in te schake len. Deze eerste - succesvolle - bijeen komst in Alkmaar zal in Noord-Hol land nog worden gevolgd d-or dis cussie-middagen in Amsterdam en Haarlem. Daarna komen de overige provincies aan de beurt. In de Meloenstraat in Den Haag is Maandag het echtpaar G. het slachtof fer geworden van kolendampvergifti ging. Bij het echtpaar woont in de 53- jarige onderwijzeres E.E.P. Toen deze onderwijzeres naar school wilde gaan, bemerkte zij dat het echtpaar nog niet was opgestaan. Zij vermoedde echter niet dat er iets ernstigs aan de hand was en gaf bij het verlaten van de woning alleen een klopje op de deur van de kamer van de heer en mevrouw G. Toch vond zij het achteraf een wat vreemd geval en belde na haar eerste lesuur het echtpaar op. Toen de tele foon niet werd aangenomen, ging zij naar het huis terug en bevond dat het echtpaar bedwelmd was door kolen damp. De G.G.D. heeft de heer en mevrouw G. naar het ziekenhuis Zuid- wal gebracht. Hun toestand is op het ogenblik goed. Vermoedelijk is de elleboog van de kachelpijp door roet verstopt geweest. (Van een onzer redacteuren) Voor het Gerechtshof te Amsterdam speelde gistermiddag het op een na laatste bedrijf van de geruchtmakende malversaties welke geruime tijd geleden bij kolenleveranties aan de Rijkswerf te Den Helder hadden plaatsgevonden. Ditmaal stond terecht de vrouw van de stoker B., die onlangs was vrijgesproken van het hem ten laste gelegde mis drijf „als ambtenaar een gift aannemen in strijd met zijn plicht". Het Hof achtte namelijk niet bewezen dat de stoker B. als ambenaar kon worden beschouwd. Door de Alkmaarse rechtbank was de vrouw van B. tot zes maanden gevan- genistraf veroordeeld. Zij was beschul digd van medeplichtigheid. Zij was het namelijk geweest die bij de kolen- leverancier, die bij iedere levering van drie wagens een afgetekende bon ont ving voor vier wagens, de steekpen ningen incasseerde. De procureur-ge neraal, mr J. F. Hoeffelman, meende aan de hand van een arrest van de Hoge Raad, daterende uit 1915, te kun nen bewijzen, dat de stoker wel als ambtenaar kon worden beschouwd en dat daarom het vonnis diende te wor den bevestigd. De raadsman van ver dachte, mr Jonker te Den Helder, voerde echter aan dat de stoker op 30 October door het Hof was vrijgespro ken en dat het arrest inmiddels in kracht van gewijsde was gegaan. „Uw Hof", aldus mr Jonker, „heeft vast gesteld dat de stoker geen ambtenaar is en daaruit volgt automatisch dat zijn vrouw evenmin kan worden veroor deeld." De president merkte evenwel op dat het Hof thans anders was samengesteld dan op 30 October en dat men thans dus vrij was er een andere mening op na te houden. Nadat mr Jonker had gerepliceerd met de op merking dat een dergelijke uitspraak zeer inconsequent zou zijn, bepaalde de president de datum van het laatste be drijf, de uitspraak, op 23 Maart. pREDERICK Jewhurst middelde leeftijd van in de Engelse stad mannen van 26 jaar en Ipswich ging een paar dagen geleden eens op elf maanden tot 32 jaar en vijf maanden en die een verkoping: kijken en van vrouwen van 26 jaar was toen, eigenlyk voor- en zeven maanden tot 31 dat hjj er op verdacht was, eigenaar van een woning voor 175 gulden. Het huis zag er van bui ten goed uit en Frede- rick was eerst zo bljj als een kind. Maar toen kwa men de huurders In het huis met een lijstje van dringend noodzakelijke reparaties aandTagen: er was een muur gescheurd, de raamkozijnen waren verrot, het plafond van een slaapkamer stond op instorten, het dak lekte aan alle kanten en ver der waren er gebreken aan schoorstenen en af voerpijpen- Met elkaar kostte dat wel even méér dan 175 gulden. En nu heeft Frederick ook nog vernomen, dat de ge meenteraad van Ipswich van plan is het huis te plaatsen op de lijst van krotten, die moeten wor den afgebroken. yOLGENS EEN rapport van de Indiase rege ring sterft 42 procent van de in India geboren jongens vóór het twin tigste jaar. In vergelij- jaar en zeven maanden gestegen. FR ZIJN THANS 41.000 Russische vrouwen met tien of meer kinde ren, die zich „Moeder heldinnen van de Sovjet- Unie" mogen noemen. En er zijn maar liefst vier millioen vrouwen met vüf of meer kinderen achter het IJzeren Gor dijn, die draagster zijn van de Orde van de Glorie van het Moeder schap. Daar was Duits land in zijn goede tijd nog niks bij. yiJF BRITSE straalja gers wilden Maandag landen op het vliegveld van Manchester, maar zü moesten nog een goed kwartier in de lucht blij ven rondrazen voordat het terrein veilig was voor een landing. Er was namelijk een paard los gebroken en dat bleef voortdurend over de lan dingsbanen heen en weer fikse klopjacht worden gegrepen. PEN ZAKENMAN in het Duitse Wilhelms haven stortte een blik benzine leeg in het plaatselijk belastingkan toor en hield er een lu cifer bij, zodat het fraaie gebouw tot de grond toe afbrandde. „De aanslag voor mijn inkomstenbe lasting was te hoog" leg de de zakenman uit, toen de politie vroeg wat hem tot deze merk waardige handelwijze had gedreven. JN LONDEN IS O» Mercy Coffee, een be kende verschijning, op 101-jarige leeftijd tot ieders verbazing eens klaps overleden. Zij was kerngezond en had de dag tevoren nog genoten van haar pijp geurige ta bak. Het oudje rookte iedere week nog een pakje van zestig gram pijptabak op. Zij schreef echter niet daaraan haan ouderdom toe, maar aan een oud familiegebruik. Haar moeder werd na melijk 104 jaar oud, haar grootmoeder 100 en zo kan men nog veel verder galopperen. Pas toen het terug gaan. Oma Mercy hele grondpersoneel ach- kon dus moeilijk achter ter het dier was aange- blijven, of beter gezegd. Icing met 1951 ij de ge- stuurd, kon het na een éérder gaan. Van 15 Maart af zullen op een aantal stations na het sluiten van de boeken- kiosken voorlopig gedurende een maand bij wijze van proef dagbladen worden verkocht op de zg. Engelse wijze. Daartoe zullen in de vestibules van de stations rekjes met kranten worden geplaatst, met daarbij een busje waarin het publiek het verschuldigde bedrag kan deponeren. De stations, waarin men aldus in de avonduren een krant zal kunnen kopen, zijn: Amsterdam Centraal en Amstel, Den Haag HS en SS, Rotterdam CS, Utrecht CS, Maastricht, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Groningen, Leeuwarden Amersfoort, Hilversum en Leiden. Het zijn dezelfde stations waar sinds enige tijd een proef is genomen met krantenverkoop in de avonduren door spoorweg personeel van de ingangscontrole. Het is nu gebleken, dat het combineren van. de functie van dit personeel met die van krantenverkoper ongewenst is. Wij zijn benieuwd naar de resultaten van dit „Engelse experiment". De Nederlander heeft nu eenmaal niet de zelfdiscipline van de Brit en in de loop der jaren zijn, in ons land reeds tal dan dergelijke experimenten mislukt. (Van onze speciale verslaggever DE BELANGSTELLING voor het Nederlandse boek ontwikkelt in gunstige zin. Deze verheugende mededeling deed de heer Chr. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, Dinsdag in een bijeenkomst, waarin voor de pers de facetten werdenbelicht van de komende Boekenweek (27 Maart 3 April). Hij schreef dit toe aan de aandacht die pers en radio regel matig aan het boek schenken, en mede aan de werkzaamheid van de Commissie, welker voorzitter hier waarschijnlijk zijn zwanenzang liet horen. Het ziet er namelijk naar uit, dat tussen het bestuur van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels, dat een uitbreiding der commissie wenst met twee confessionele vertegenwoor digers en het standpunt der commissie, geen vergelijk mogelijk is. Dit principiële geschil heeft de thans demissionnaire commissie in haar voor bereiding voor de Boekenweek en haar behartiging van de propaganda voor het Nederlandse boek niet geremd, ge lijk de resultaten uitwijzen. Tot die re sultaten mag men rekenen het gunstige figuur, dat Nederland als boekenlezend en boekenproducerend land internatio naal maakt. Op ieder van de 10 millioen Nederlanders wordt voor een bedrag van f 7.50 aan boeken gekocht, terwijl dit bedrag in Engeland, waar een ster ke leestraditie aanwezig is, f 6 bedraagt. Terwijl in 1953 in de V.S. met 130 mil lioen inwoners 11 duizend nieuwe ti tels verschenen, was dit in Nederland 7 duizend. Het is mogelijk, dat dit gun stige verhoudingscijfer mede veroor zaakt is door de sterke verbreiding in de V.S. van de televisie welke zonder dat men zich behoeft in te spannen een maximum aan afleiding geeft. Doch over de invloed van de televisie op dit terrein zijn de meningen sterk uiteen lopend. DIJNA twee millioen Finnen Zondag en Maandag naar de stem bus getrokken om een nieuwe volks plank dienen ook naar het nabij ge- na zo nu en dan een flitsend ge legen Scandinavië met de zo waar- rucht de ronde deed van op handen devolle Atlantische kust van Noorwe- zijnde directe Russische inmenging in gen, vanwaar uit men de zÖn Noordatlantic kan beheersen Om al deze redenen heeft Finland oorlog is een toezegging, de directe belangstelling van de Rus- Moskou heeft moeten doen. gehele Finse zaken, gehandhaafd. Een zekere neutraliteit van Helsinki in de koude die men vertegenwoordiging te kiezen. Waar sen in de jaren 1939-1940 ook aan tjet bewind was de laatste jaren in het eigenlijk een binnenlandse aange- den lijve ondervonden. Het Finse Tl rond eroene legenheid betreft van een bovendien volk, dat wonderlijk genoeg zijn vrij- coalitf" „eVormd door dé rechtsf Boe- klein volk, zouden deze verkiezingen heid verkreeg door een proclamatie rennartii en de Sociaal Opmnmtm zo goed als buiten onze gezichtskring van czaar Alexander de Eerste na- jongsteverkieffngsuiUlagbracht vallen, ware het niet dat vooral door se partij. De Boerenpartij van Kekko nen won zelfs twee zetels. Het is te verwachten, dat de Boerenpartij en de grootste linkse partij, die der So ciaal Demochraten, die ook een zetel vooruitging, elkaar opnieuw zullen vinden. Een nieuw „rood-groen" kabi net zal daarvan het gevolg zijn. Mis schien zal deze goed gebleken basis dat deze in 1809 de Zweedse invloed deelneming van enkele kleine par tij worden uitgebreid. Zeker is ech- en na de tweede wereldoorlog ook de positie van een klein land in het geheel van het wereldgebeuren van enorme betekenis kan zijn. Voorbeel den daaromtrent liggen voor het grijpen. Van nog meer betekenis wordt dit, indien dit land geografisch zó ligt, dat het een strategisch uitermate be langrijke positie inneemt. En dat is ze ker met Finland het geval. Theoreti- ;\XXXXXXXXXXX/Gr////////y^j ci hebben wel eens beweerd, dat een uit het Finse gebied had gebannen, 7at ™k nu weer de ob twee' «..„„«„„ia tnoirnmsti»p nnrloe mede heeft die vrnheid dank zn heldhaf- ter,, dat ook nu weer ae_ ojp^ twee eventuele toekomstige oorlog mede heeft die vrijheid dank zij heldhaf- volfcsdemoera- in en om het Noordpoolgebied zal tig verzet ook na de strijd met de grootste paitij die der yolKsaemoaa Mogelijkheden Russen, zij het met zekere offers aan ten ^Communisten^ en^links-sicmljstenL worden uitgevochten. daartoe zijn thans sterk aanwezig en grondgebied, weten te bewaren, motieven zijn er te over. De kort ste afstand tussen het Noordameri- kaanse continent en de Sovjet-Unie- velen vreesden toen dat hier een her die drie en veertig zetels verwierven In de zomer van 1948 rees er een ?n wutst noch verlies boekte, bui geschil tussen Helsinki en Moskou en ten de regering zullen blijven. kbbiisc wiiuuoi, Het is verheugend, dat het Finse Siberië gaat via de Poolroute. Be- haiing zou te zien krijgen van de volk een goede parlementaire stabili- langrijke Amerikaanse versterkingen communistische revolte in Praag. Zo- telt weet voort te zetten. Dit zal niet Het boek heeft in het Nederlandse volksleven een meer belangrijke plaats ingenomen, dan 50 jaar geleden. Er is vooral een sterke behoefte aan het goedkope boek, het zg. „pocketboolc dat, gelijk de ervaring uitwijst, het duurdere boek geen concurrentie aan doet, doch integendeel optreedt als gangmaker daarvoor. In het algemeen is de kwaliteit van het Nederlandse pocketbook beter dan van zijn buiten landse soortgenoten, met uitzondering misschien van de Franse. Opnieuw is de commissie er niet in kunnen slagen om de hand te leggen op een novelle, die als boekgeschenk kan dienen. Het vorige jaar was er onder de 14 ingekomen inzendingen, als re sultaat van een open prijsvraag, geen enkele geschikte novelle en ook ditmaal kon van de vier uitgenodigde schrijvers volgens de jury niemand de roos tref fen. Men moet aannemen, dat de be perkende bepaling, dat de uit te geven vellen aan geen groep der Nederland se bevolking aanstoot mag geven, hier bij een belangrijke rol heeft gespee." Het boekgeschenk is ditmaal een ve zameling korte verhalen, onder de ti tel „Goed geboekt" bijeengebracht door Jac. den Haan, Adrien Morrien en Char les Boost. Voor de jeugd heeft de dichteres M. Vasalis gedichten verzameld onder de titel „De Muze en de Dieren". Een van de belangrijke plannen van de commis sie, het houden van een Jeugdboeken week, kon nog niet tot uitvoering wor den gebracht. De openingsdatum van de boeken week, die langzamerhand een Amster damse traditie was geworden, is dit maal naar Den Haag verplaatst, waar in het gebouw van Kunsten en Weten schappen voor de pauze een ballet zal worden opgevoerd, „Het Boek en de Muzen" en na de pauze acteurs van de Haagse Comedie „De Geschiedenis van een Soldaat" zullen opvoeren, met mu ziek van Strawinski. Doch Amsterdam Gisteravond is in de tweede Katen- drechtse haven te Rotterdam het bin nenschip „Transport", dat geladen was met landbouwzaden en eigendom is van L. de Boer uit Haastrecht, ge zonken. Het schip voer in de Maas haven, toen door golfslag water on der de luiken door in het ruim stroomde. Het maakte slagzij en de schipper, de 23-jarige P. J. van Vliet uit Oudewater, die alleen aan boord in Alaska en in het hoge Noorden van ver kwam het gelukkig niet. Finland alleen zijn gunstige invloed op de ont- waS) voer ,je tweede Katendrechtse Groenland (Thule Air Base), Russi- blééf de voorpost van een vrije we- wikkeling van het land zelf doen gel- sche posten en verkenningen tot reld in een hoek waar vele andere den, doch is internationaal gezien van hoog in de Noordelijke IJszee geven (Baltische volken) totaal door de wellicht nog groter belang omdat het daartoe eveneens aanwijzingen. Fin- grote Sovjetbuur werden opgeslokt, vrije bastion in het Noorden van Eu- land ligt in die route, kan als spring- Deze toestand is, ofschoon ook daar- ropa kan blijven voortbestaan, haven binnen, waar hij koers zette naar de uiterste hoek. Het schip be gon te zinken, doch hij zag kans van boord te stappen, voordat de „Trans port" geheel verdwenen was. zal niet van boekenweek-feestelijkhe-; den verstoken blijven. Daar zal 2 dagen na de officiële opening in Bellevue een literaire avond worden georganiseerd met een feestelijk karakter. Een van de belangrijkste propaganda middelen voor het boek is de drijvende tentoonstelling, het Boekenschip. Dit Boekenschip zal 15 Maart een nieuwe tournee beginnen te Urk, waarna de Noordoostpolder, Twente, Drente en de Noordelijke provincies worden door kruist. Verder heeft de commissie veel voldoening van de lezingen, welke wor-. den gehouden voor personeelsvereni gingen en van de literatuurvoordrach ten op scholen, waaraan Albert Vogel en Claudine Witsen Elia hun krachten wijden. Ook voor lezingen op ouder avonden blijkt veel belangstelling te bestaan. Gelijk bkeend is, heeft de Hoge Raad definitief uitgemaakt, dat het houden van culturele lezingen in een boekwin kel na sluitingstijd in strijd is met de Winkelsluitingswet. De heer Leeflang deelde mede, dat de minister van Eco nomische Zaken een wetswijziging over weegt, waardoor voor lezingen van cul turele aard in winkels na sluitingstijd ontheffing zal kannen warden verleend van het wettelijk verbod. Een twee en dertig jarige Amster damse controleur is gisteren veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. Hij had in de haven van de hoofdstad een partij gesmokkelde sigaretten ge kocht. De vaste commissie voor de industrie uit de Tweede Kamer zal een bezoek brengen aan de olievelden te Schoonebeek bij Emmen. Gisteren werd op het dr Plesman-vliegveld van Curagao door de twaalfjarige Violet Halley, dochter van een politieagent van Saba een KLM-Convair gedoopt met de naam „Saba". Gistermorgen! is een opslagplaats met materialen voor woninginrichting en emballage van een groentehandelaar in Win schoten uitgebrand. Slechts weinig kon: worden gered. Opgericht is de stich ting Gooise academie voor Beeldende Kunsten te Laren. De werkzaamheden beginnen op 15 September. Directeur is de heer Kees Schrikker. Pieter van der Sloot, choreograaf en eerste solist van het „Ballet der Lage Lan den" zal in April voor een studiereis! van enkele weken naar Parijs vertrek ken. De reis is mogelijk geworden dank zij finantiële steun van het mi nisterie van O. K. en W. In een zie kenhuis te Amsterdam is op 78-jarige leeftijd overleden de oud-verpleegsterj mej. A. E. Schipper. Zij was de enige! Nederlandse verpleegster, die werd be giftigd met de Florence Nightingale-i medaille. Zij was o.a. werkzaam in de! Boerenoorlog en de eerste wereld oorlog. Voorts deed ze als verpleegster dienst tijdens de Balkanoorlog. Mej. Schipper was ook ridder in de orde van Oranje Nassau. De KLM heeft commerciële rechten gekregen voor vluchten op de Philippijnen. In West- Berlijn is een hulpverleningsactie be gonnen voor 120.000 Westberlijnse ouden van dagen. Het geboortecijfer is in Budapest in 1953 dertig procent hoger geweest dan in 1952. De kinder sterfte daalde met 17 procent, aldus het Hongaarse blad „Szabad Nep". Op 29 April zal in Londen een opvolger worden gekozen voor de aftredende eeneraal van het Leger des Heils Al- bert Orsborn. De sociëteit „De Har monie" in Djakarta zal voortaan „Dja- kartaclub" heten. Deze internationale sociëteit telt mans 1269 leden. Ter gelegenheid van de vijfhonderdste ver jaardag van de geboortedag van de Italiaanse schilder Botticelli is in Moskou een tentoonstelling van repro ducties van zijn werken en van fres co's van dr Sixtijnse kapel geopend.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7