Stad en omgeving Werkterrein van Kraamcentrum blijft zich uitbreiden Clematisstraat 4 FILMS VAN DEZE WEEK Twee volleybal-kampioenen In 1953 werd hulp verleend aan 448 gezinnen Aantal verzorgings dagen ruim 5000 Tariefverlaging van electriciteit Onderhoud Helderse zeewering HELDERSE COURANT IN HET KORT BEEMS1ERB0ER Bevorderd tot kapitein ter zee Agentschap WITTE „Manderson-mysterie" TIVOLI „De tijger-afgod" Tussen Haaks en Ruitje Helder en Watervogels spelen in Den Helder De KNVB-reserves A Anna Paulawna Sportfilm 1952 in Apollo Urk BESOMMINGEN IJMUIDEN ZATERDAG 13 MAART 1934 HET WERKTERREIN van de Stichting „Kraamcentrum" van het Witte Kruis in Den Helder en omstreken blijft zich uitbreiden. Dat blijkt het duidelijkst uit het aantal verzorgingsdagen per jaar. In 1950 bedroeg dat 3819, het jaar daarop 4073, weer een jaar later 4338 en verleden jaar 5181 Vooral in 1953 was dus van een sterke groei sprake. Het zal in dit verhand een volkomen toevallige omstandigheid Zijn, dat - hoewel de exploitatie reeds in 1952 voor rekening van de Stichting geschiedde de Stichting in 1953 geheel zelfstandig stond. In de samenstelling van het bestuur kwam overigens geen veranderiii" Het bestaat nog steeds uit de tien afgevaardigden van de deelnemende verenigingen. Wij ontlenen deze en de volgende ge gevens aan het jaarverslag over 1953, dat wij zojuist ontvingen. Evenals vo rige jaren had zuster C. J. M. Corne- lisse de leiding van het werk en werd zij bijgestaan door de administratrice, mevr. M. Schuegard. De staf werd op 1 April 1953 uitgebreid door de komst van zuster W. G. Hesling als verpleeg- ster-assisente. Het Kraamcentrum ving het jaar 1953 aan met twintig gediplomeerde krach ten en veertien leerlingen. Er kwamen in de loop van het jaar echter vrij veel mutaties. De zes leerlingen, die klaar waren voor het examen, behaalden hun diploma, waardoor het aantal gediplo meerde medewerksters op zes-en- twintig kwam. Hiervan moesten er ech ter voor het einde van het verslagjaar acht worden afgeschreven. Drie werden van de lijst afgevoerd, omdat zij in feite niet voor het Kraamcentrum werkzaam waren; één vroeg ontslag wegens huwelijk, drie veranderden van werk wegens familie-omstandigheden, terwijl helaas één kraamverzorgster wegens plichtsverzuim moest worden ontslagen. Van de acht nieuwe leerlingen, die in September 1952 waren begonnen, vielen er twee af door ziekte. De overige waren op 31 December 1552 klaar voor hun examen. Bovendien werd op 27 October gestart met een groep van zeven leerlingen, die in Ja nuari 1954 in de practijk kondenwor den geplaatst. Uit het vorenstaande kan worden geconcludeerd, dat de stichting op 31 December 1953 vijftien gediplomeerden en dertien leerlingen in dienst had. Ondanks deze geringe teruggang van het aantal beschikbare krachten werd in 1953 veel werk verzet. Over een to taal van 5181 verzorgingsdagen werd hulp verleend aan 448 gezinnen. Dit be tekende een stijging van het aantal werkdggen met 843. De gediplomeer den namen 300 gezinnen met 3420 ver zorgingsdagen voor hun rekening, de leerlingen 117 gezinnen met 1404 ver zorgingsdagen en enkele „geleende" krachten 31 gezinnen met 357 verzor gingsdagen. In 1953 werden 164 spreekuren met in totaal 272 zittingsuren gehouden, gedurende 342 uren werd les gegeven, de gediplomeerde kraamverzorgsters legden 2014 controlebezoeken af. Voorts B. en W. hebben bij de raad een voorstel ingediend, behelzende een verlaging van enkele electriciteitsta- rieven. De behandeling ervan kan nog plaats vinden in de begrotingsvergade- ring, welke Maandagmiddag om twee uur begint. Allereerst wordt voorgesteld, het vastrechttarief van 8% cent per kWh te verlagen tot 8 cent per kWh, gelijk aan het kooktarief, dat door het PEN wordt berekend. Vervolgens ligt het in de bedoeling, de bijdragen in de maximale belasting (geidende bij leve ring via een maximaalmeter) met f 20 per kW te verlagen. Van deze m-Kt- regel zal in het bijzonder de midden- stand kunnen profiteren. Tenslotte is van belang dat men de meterhuur weer wil terugbrengen op het peil, nat gold tot 29 Juli 1952. Op die datum ■werd de huur van electriciteitsmeters met 25 procent verhoogd. De thans geldende bedragen komen derhalve 20 procent lager te liggen. loopt noch voor, noch na. vanaf 45. 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. KEIZERSTRAAT 15. lAdvertentie, Ing. Med.) werden circa zeshonderd bezoeken van andere aard gebracht. Door de leidster of haar assistente werden 63 bevallin gen met een totale wachttijd van ruim 250 uur bijgewoond. Reeds in het vorige verslagjaar werd gemeld, dat enkele gemeentebesturen gunstig over de subsidie-aanvrage had den beschikt. In de loop van 1953 kwam van negen van de tien aangesloten ge meenten een bijdrage over 1952 binnen, met de toezegging, dat ook voor 1953 een bedrag zou worden uitgetrokken. Wel een bewijs, dat ook de gemeente besturen het belang van een goede kraamzorg inzien. Het aantal werkdagen was als volgt over de verschjllende gemeenten ver deeld: Den Helder 175 verzorgingen (1913 dagen), Texel 63 (694), Callants- oog 9 (96), Zijpe 42 (488), Anna Pau- lowna 19 (223), Wieringerwaard 11 (124), Wieringen 10 (114), Wieringer- meer 99 (1110), Schagen 15 (181) en Sint Maarten 5 (56). De nieuwe cursussen beginnen op 1 Mei 1954 en op 1 September 1954. Can- didaten voor de eerste cursus kunnen zich uiterlijk op 27 Maart aanmelden. Herinneren wij er tenslotte aan, dat aanvragen om hulp steeds zo spoedig mogelijk (uiterlijk vijf maanden voor de bevalling) moeten worden ingediend. Door de Rijkswaterstaat in de di rectie Noordholland te Haarlem werd gistermorgen aanbesteed het onder houd van de Helderse zeewering ge durende de jaren 1954 en 1955. Er werden twee biljetten ingeleverd. De laagste inschrijving kwam van P. Daalder's Aannemingbedrijf te Alk maar, met 56.650,—. De fa B. M. van Noordennen Zn te Giessendam schreef in met 59.000, Tot kapitein ter zee zijn bevorderd: kapitein-luitenant ter zee N. W. Sluij- ter, commandant van Hr Ms „Johan Maurits van Nassau", die onlangs met zijn schip uit de Koreaanse wateren is gerepatrieerd en thans geplaatst is bij de commandant zeemacht Neder land te Den Helder en kapitein-luite nant ter zee A. H. J. van de Schatte Olivier, werkzaam op de Marinestaf te Den Haag. voor Nieuw-Den Helder: Over „Het Manderson-mysterie", de film die tot en met Maandagavond in de Witte wordt gedraaid, is geschre ven: „De nieuwste creatie van de on vergelijkbare Orson Welles in een be klemmende thriller met veel humor". Deze conclusie is er wèl naast, menen wij in alle bescheidenheid. Wie er heen gaat, zal ontdekken, dat de Orson Welles in deze film zo hij het is, zouden wij haast zeggen in vrijwel niets gelijkt op de Orson die wij kennen. „Het Manderson-myste rie" is een Engelse geschiedenis, die wel aardig in elkaar zit maar geen al lure heeft. Er is geen sprake van een „nieuwste creatie" (want deze rol prent is verouderd) en van humor vrij wel evenmin. Verder uitsluitend lof voor de hoofd rolvertolkers, van wie wij Margaret Lockwood noemen. Tot en met Maandagavond heeft het Tivoli-theater Johnny Weismuller te bieden, de man, die zo vele jaren ach tereen de grote roem van Tarzan heeft verbreid. Nu hij wat dikker en ouder is geworden is hij voor de liefhebbers niet minder attractief de Jungle Jim, een figuur, die in kracht en heldenda den geen cent voor Tarzan onder doet. Jungle Jim heeft het in „De tijger afgod" weer niet gemakkelijk. We ge ven het te doen: stoeipartijen met leeuwen en inboorlingen! Het is morgen hoog water om 3.00 en 15.30 uur, en laag water om 9.05 en 22.10 uur. Maandag is het hoog water om 4.35 en 16.55 uur, en laag water om 10.35 en 23 40 uur. De temperatuur van het zeewater was 3,0 graden Cel sius. Het programma vermeldt morgen voor Helder en Watervogels een thuis wedstrijd. De witjakken nemen het om half drie op tegen Watergraafs meer, de Torren om twaalf uur tegen Grasshoppers. HRC brengt een bezoek ~aan HFC. De roodjakken spelen in de volgende opstelling: LingbeekBot en Kramer; Nieuwstad, De Vries en Bakker; Den Os, Jager, De Roo, P. de Vries en Rijkers. In de reserve derde klasse A krijgt HRC 2 morgen bezoek van Alcmaria Victrix 2. Het derde elftal van de roodjakken is vrij, en het vierde heeft een uitwedstrijd. Het trekt naar OSV 2. Volledig is het programma: r3a.: KFC 4 ZFC 4; Always For- ward 2—Vitesse '22 2; HRC 2—Alc maria Victrix 2; Schagen 2Alk- maarse Boys 2; Hollandia 2- WFC 2. r3b: Assendelft 2OSV 3; Zilver meeuwen 2KFC 3; WSV '30 2 KW 2; WFC 3—QSC 2. r3c: DWS 4—WFC 4; OSV 2—HRC 4; AFC 4—DCG 3; De Spartaan 3— Zaandijk 2; De Volewijckers 4JOS 2. Voor spoedeisende gevallen wordt de geneeskundige dienst gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. G. H. D. Bettink, Timorlaan 15, telefoon 2890, en J. P. M. Trouw, Zuidstraat 13, telefoon 2030. Aanmeldingen indien mogelijk voor morgenochtend tien uur. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150. Vanmiddag om half drie wordt in het gymnastieklokaal van de ULO Mo lenstraat het Schooldamtornooi 1954 voortgezet. In de bovenzaal van café Post- brug" wordt vanmiddag van drie tot vijf uur een postzegeltentoonstelling van de postzegelvereniging „Helder" gehouden. Het wekelijkse spreekuur van de vereniging „Zedenopbouw" is vanmid dag van vier tot vijf, uur aan het adres Javastraat 12a. Het Stedelijk Muziekkorps geeft vanavond onder leiding van de heer E. Peetoom zijn tweede winterconcert in Casino. Morgenochtend om half elf wordt in de tuinzaal van hotel „Bellevue" een lezing voor de Humanistische Ge meenschap gehouden. In de wekelijkse evangelisatie bijeenkomst, morgenochtend om half elf in bovenzaal van café „Postbrug", spreekt mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede. Het plaatselijk hoofd van de „Be scherming Bevolking" verzoekt ons de aandacht te vestigen op het radio praatje, dat morgenmiddag van 13.10 tot 13.20 uur wordt gehouden over Hil versum I (402 meter). Rectificatie predikbeurt. Owd- katholieke kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis. 10 uur kinderkerk Van Galenstraat, 19 uur lijdensmeditatie. Het eerste dames-vo lleybaltearn van de HAV is gisteravond kampioen geworden van de eerste klasse. De titel werd voor de vijfde achtereen volgende maal behaald, doch ditmaal heeft liet kampioenschap aan een zijden draad gehangen. -HAV verloor namelijk van HKV en wel met 157, 1513. Dat HAV er evenwel tóch dóór kwam, was te danken aan Pro Patria, dat zowaar HAV's concurrent HCSC wist te verslaan (4—15, 15—12, 15—7)! Had HCSC deze ontmoeting gewon- nen, dan zou zij met HAV een beslissingswedstrijd moeten hebben spelen. Het team van HAV, dat andermaal met de eerste klasse-titel schoot ging, staande van links naar rechts: H. Koek, J. van der Maas en C. de Vries, knielend: J. de Graaf, T. Veen, T. Koger en H. Steijn. an DIEREN JNederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren heeft zich vele taken ge steld. Er is veel activiteit, en niet in de laatste plaats in onze stad, waar men on der andere hard werkzaam is voor de oprichting van een dierenasyl. Men weet toch, dat ten bate daarvan op Woensdagmiddag 31 Maart in Tivoli een voor stelling wordt gegeven van de bijzonder aardige film „Lassy komt thuis"? Up het ogenblik is echter eerst een andere zaak aan de orde. In de jongste ver gadering heeft het bestuur van de Dierenbescherming namelijk besloten, de öe- middeling bij het zoeken van tehuizen voor dieren te „centraliseren". Het bemid- delmgsadres is: Koningstraat 28, telefoon 3228. Stadgeno ten, die een tehuis zoeken voor een huisdier, kunnen dit dus opgeven aan boven genoemd adres. Ook zij, die graag een huisdier willen hebben, kunnen zich daar melden. De bemiddeling van de Uierenoescnermmg gescnieat uiteraard geheel gratis, en Gradus kan hieraan toevoe gen, dat de dieren evenmin iets mogen kosten.' Op ver schillende punten in de stad zal met raamlijsten wor den opgegeven, wanneer er dieren worden aangeboden. LICHTEN "pET bestrijding van de tbc wordt onnoemelijk veel gedaan, ook door de Bedrijfs- unie Bouwbedrijf te Den Hel der. Zij is namelijk weer van plan, de leden (en ook pa troons en gezinsleden) te la ten doorlichten, en wel te be ginnen op 21 April in het gemeente-ziekenhuis „Park zicht". De kosten, vrienden, zijn gering voor een derge lijke zaak van importantie: één gulden per persoon. In een circulaire wordt de leden verzocht, gehoor te geven aan de oproep, vooral ook, omdat er in de afgelo pen jaren nieuwe gevallen van t.b.c. zijn geconstateerd; daarvan zijn er enkele be kend van bouwvakarbeiders, die niet aan de vorige door lichting hadden deelgeno men. LEZING „PR wordt in de sport te veel gekwekt!", zei iemand onlangs tegen Gradus. „Men kwekt liever dan ergens naar te luisteren!" Hij heeft nog gelijk ook, want hoe leer zaam tal van lezingen-avon den van de Helderse Sport raad bijvoorbeeld ook zijn, nimmer kan deze organisatie op een gróót aantal stellenden bogen. Alle hoop op meer inte resse van de zijde van club besturen is nu gevestigd op de causerie-avond van aan staande Dinsdag in het ge bouw van het Rode Kruis aan de Bankastraat. Snreker is de voorzitter van de Sportraad, de heer H. A. En klaar Jr., die de technische kant van de sport zal behan delen. Hij heeft voldoende er varing en capaciteiten om dat goed te doen, zodat elk be stuur gerust een afvaardi ging kan zenden. Oók naar de lezing op 1 April (geen mop!) door de heer C. Ras. inspecteur lichamelijke op voeding van het Ministerie van Onderwijs. RIJMEN Gradus werd het vol gende (schone) vers ge zonden: „Ik las zoal de laat ste tijd in de Helderse Cou rant de stadionse narigheid en meer uit Jutterland; gij hebt u daarin goed geweerd in diverse verslagen, 't lijkt me werk'lijk een genot, als je zó vóór kunt dragen. Het gaat. met 't stadion niet vlot, hoe zou zoiets ook kunnen, als beide grote clubs elkaar 't succes niet gunnen! U was er heel zeker van, dat Luyckx-plan zou slagen en dat u met 'n gerust gevoel ér 'n gokje op kon wagen. Maar HRC, de grootste club, dat kunt u na gaan vra gen, die weigerde om saam te gaan. dat bleek de laatste dagen. En nu is Leiden dan in last, er kwamen bijna ru zies; sportief Den Helder is nu misselijk van stadion-dis cussies! Behalve deze rom melzooi, zoals Barends zou zeggen, moet gij nu en door eigen schuld! er ook nog ge'd bi.i leggen. Maar ja, dat is nu eenmaal zo; zo gaat het in het leven, maar gaat het nu wel aan, om HRC de schuld ervan te geven? Kom, Gradus. wees een man. neem deze strop voor lief, en bliif bij 'n eventueel verweer toch alstublieft sportief." Hulde voor deze riimende lezer, al begrijpt uw stukjes- schrijver de strekking van beide laatste regels niet. Maar dat zal wel aan hèm liggen TENNIS 7ondagmiddag om half drie wordt in het IVA-lokaal een zeer belangrijke tafel tenniswedstrijd gespeeld, de beslissende strijd om het eerste klasse-kampioenschap van Noordhollands Noorder kwartier. Tegen elkaar zul len aantreden het eerste team van IVA uit Den He'- der en het tweede team van Disnie uit Hoorn. Beide teams hebben uit elf wedstrijden 21 punten verza meld; wie morgen wint is ti telhouder! Onze stadgenoten zullen het niet gemakkelijk krijgen, gezien het game-ge- middelde van de mannen uit Hoorn, dat 8228 bedraagt. Dat van IVA is 77-33. VERGADEREN ]n het clubblad van Helder las Gradus, dat deze ver eniging op Dinsdag 16 Maart in Formosa een buitengewo ne ledenvergadering houdt. Daarin zal onder meer de veldan-„kwestie" ter sprake komen. Een genoeglijker bericht voor de leden is ongetwij feld, dat op Zaterdag 20 Maart ter inleiding van de fancy-fair in Formosa een cabaret-dansavond wordt ge organiseerd. Verder vermeldt dit blaad- ln de tweede klasse was de Helderse Melk Centrale reeds kampioen. Gister avond werd ook de laatste wedstrijd van deze competitie gewonnen (155, 3—15, 15—7 tegen HMC 2), zodat HMC 1 (de eerste volleybal-kampioen van dit seizoen) ongeslagen bleef. Dit kampioensteam bestaat uit de dames: vooraan: A. Ramler, J. Visser en C. Klap; daar achter: R. Boonstra, T. Ramler en H. Kenter. De Polderse sportbeoefenaars en -liefhebbers kunnen Maandagavond in de Apollo-bioscoop hun hart ophalen aan de sportfilm 1952, die aldaar zal worden vertoond. Vanzelfsprekend is er aan iedere tak van sport een bepaald aantal meters van de filmstrook ge wijd, en zullen de liefhebbers van dam men en schaken, zowel als de voetbal lers, de handbalsters, kortom allen, de landelijke prestaties kunnen volgen. je, dat wethouder Luyckx zich bereid heeft verklaard op een ledenvergadering van HRC het standpunt van het gemeentebestuur inzeke de velden in Nieuw Den Helder, te komen uiteenzetten. Uw stukjesschrijver hoopt, dat het bestuur van HRC zal be sluiten, de heer Luyckx uit te nodigen. Ter volledige oriëntering van de leden kan zulks geen kwaad. JAS gr staat weer een VU-film- voorstelling genoteerd. Na het succes van „Het ijzeren gordijn" is Gradus benieuwd naar de belangstelling voor „De jas", de rolprent, die nu in de agenda kan worden geschreven. De vertoning is op Zaterdagavond 20 Maart om tien uur in de Witte-bios- coop. Wellicht krijgt ge de indruk, dat deze heer in het holst van de nacht op zoek is naar een kraamverpleegster, doch dat is niet waar. De man met de lantaarn is de heer W. Boutkan, een deelnemer aan de wandel-puzzletocht van de AMC. In de route mocht men het bordje „Kraam centrum" niet missen! Welnu, de heer Boutkan hééft het. Overigens vielen in deze tocht zeer vele strafpunten hetge ente wijten was aan de heren De Jong en Snoey. die het geheel op vakkundige wijze uitstippelden. SCHAAKCLUB „VAN EWIJCKSLUIS" De uitslagen van de laatst gespeelde competitiewedstrijden zijn: Eerste klasse: L. AlkemadeL. Loer 01, W. Kooyman—C. Marees 10, Th. LigtendagS. Brommer 01. Tweede klasse: J. HoepA. Cornelis- sen VaVa, J. v. d. BergA. Kies Va Va, A. KooyA. Cornelissen 10. Derde klasse: M. de JongC. J. Diet- vors 10, J. PiekA. Janssen 10, A. v. d. ZeeJb. Bakker 1—0. VISSERIJBERICHT. Vrijdag werd door 5 vaanuigen aan gevoerd: 70 pond snoekbaars, prijs f 0.97 per pond. 2100 pond blei, prijs f 0.07 per pond; 75 pond karper, prijs f 0.10 per pond. De besommingen van Vrijdag waren: IJm. 21 „Gelria" f20.920,— - Kw 74 f 13.015,—; Kw. 28 f6.434,—;' Kw.' 128 f 720.De totale aanvoer bedroeg 2710 kisten. De prijzen waren: per kg: heilbot 3.65—2.55, gr. tong 1.70—1.63, grm. tong 1.50—1.40, kim. tong 1.72— 1.52, kl. tong I 1.70—1.49; kl. tong II 1.68—1.27, tarbot I 2.65—2.30, per 50 kg: tarbot II 114.0094.00, schartong 30.00, gr. schol 27.00--18.00, grm. schol 42.00 —27.00, kim. schol 62.00—41.00, kl. sehol I 52.0032.00, kl. schol II 35.0014.50 schar 31.00—18.00, bot 12.50—8.00, v. haring 20.00—14.00, makreel 45.00— 40.00, gr. schelvis 56.00—53.00, grm. schelvis 58.0057.00, kim. schelvis 60.00—58.00, kl. schelvis I 60.00—57.00, schelvis II 31.0016.00, wijting 20.00 8-0°. p. gul 32.00—28.00. midd. gul oc'nn' ®u' 20.0016.00, poontjes 26.0013.00, Kl. koolvis zw. 15.0012.00, kl. koolvis wit 25.00; per 125 kg: gr' 1 ^OO—56.00, gr. koolvis zw. 30.5030.00, gr. koolvis wit 62.00 er leng 69.00-63.00.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5