BMHC kwam een stap nader tot de kampioenstitel De competitie start op 25 April De Militaire Pensioenbond is ontevreden over behandeling Italiaanse premier kondigt een zuivering aan De beste ruil COURSES IN HILVERSUM Onverwachte overwinning van Strawberries op Adelborsten KORT BESTEK Zwarte dag voor AMHC Luister eens naar: Radioprogramma JfUDSiW Mr H. Wilton presideert Tennisbond Het tennispeil moet worden opgevoerd r Pim, Pam Pom en de graafmachine Protestvergadering te Amsterdam De zaak Marie Montesie r Schrale huid MARGARET MAIC0LM MAANDAG 15 MAART 1954 (Van onze hockey medewerker) BIJ DE lieren kwam B.M.H.C. weer een stapje dichter hij het kaïn.- pioenschap, door te Bloemendaal HHYC na veel spanning met 10 te verslaan. TOGO bleef de Bloemendalers op de voet volgen, door een duidelijke 51 zege op Hilversum. Kampong zal wel niet meer aan de laatste plaats ontkomen, nu van Amsterdam niet 21 werd verloren, terwijl Groen-Geel een kostbaar punt rijker werd door een 11 gelijkspel tegen Be Fair. Ongetwijfeld tegen veler verwachting in won Adelborsten op eigen grond met 30 van Kraaien, waardoor het Wormerveerse kampioenschap weer wat onzekerder is geworden. Adelborsten heeft nu.zelf ook een kleine kans. De damesploeg van Hermes maakte geen fout, won in Amsterdam van ANVJ 2 en heeft uit drie wedstrijden nog maar twee punten nodig om zich kampioen te kunnen noemen. JN DE overgangsklasse A kwam Laren weer wat (lichter bij de titel door een overigens niet bepaald overtuigende 2-1 zege op de niet al te sterke Delftse Studenten. In de overgangsklasse B bleef de spanning er volop in doordat de drie candidaton voor de titel: Amers foort, H.G.C. en S.C.H.C. geen fouten maakten. Kranig werk deed Eechtrop in de promotieklasse B, door het naar de eerste plaats dingende Aeolus te weerstaan. Het einde kwam met 1-1. Niet best deden de Noordhollandse ploegen het in de promotieklasse D. Strawberries verloor met 3-2 van HIC en Alkmaar verloor op eigen terrein met 4-1 van het toch ook bepaald niet zo sterke Schaerweide uit Zeist. En daar Kameleon met 5—4 van Hilversum 3 PALJAS, opera van Leoncavallo. Enkele fragmenten zijn bekend; met name de Proloog wordt nog al eens gezongen. Dit is als het ware de inleiding voor de circus voorstelling, waarmee de opera inzet. Dan komt in snel tempo het conflict tussen Canio en Peppo om Nadda tot ontwikke ling, dat tenslotte zo dramatisch afloopt. De gebeurtenissen zijn schokkend zoals dat in de tijd, waarin dit werk ontstond, gebruikelijk was. Het verplaatst ons namelijk naar da tijd van het Verisme de tijd waarin een zo heftig mogelijke uitbeelding van de werkelijkheid werd verlangd. Hoeveel bezwaar men overi gens ook tegen tekst en handeling mag inbrengen de muziek zal iedereen boeien, die een goede Italiaanse opera weet te waarde ren. (Dinsdag 14.20 over Hilver sum II, 298 m.) HANS HENKEMANS. De jonge Berger pianist Hans Henkemans laat ons genieten van enkele pianowerkjes van de moderne componist. Gabriel Fauré zelfde zender 22.25.) DINSDAG IS MAART HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws- 8.15 Gram, 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9-25 De groen teman. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10-50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Tenor en piano. 12.00 Interv. en gram. 12.30 Land. en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel en piano. 13-00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 „Wij ontdekken Amerika", causerie met muziek. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 13.15 Voor de vrouw- 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage of gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mil. causerie. 18.40 Gram. 18.55 Paris voui parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fan fare-orkest. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Gram. 22.05 Dansmuziek. 22.45 „De woe- ligewereld", causetrie, 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7-45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole- Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingén. 12-33 Gram. 12.25 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pro menade-Orkest en sol. 14.00 Leden vaw Residentie-Orkest en soliste. 14.40 „Pa- gliacci", opera (Proloog en le acte). 15.30 „Ben je zestig!". 16.00 Voor de zieken- 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17,45 Regerings uitzending: „Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogramma: Indrukken uit Nieuw Zeeland" 18.00 Balletmuziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.13 „Het Boek der Boeken". 19-30 De gewone man. 19 35 Gram. (Intermezzo: pl.m. 19 50 „Vader doet de vaat"). 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Omroeporkest en solist. 22-20 Gram. 22.25 Pianorecital. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.13—24.00 Gram. Televisie-programma. KRO. 20 15 „Rotterdam", impressies van Nederlands grootste havenstad, 14 jaar na de ramp- "0 45 Actualiteiten. 20.35 Pauze. 21.00 Weerbericht. 21.05—21.45 Voorjaarstoilet ten en bloemen. In alle prijsklassen won. hebben Alkmaar en Strawberries nu alleen nog maar Be Fair 2 onder zich met 1 punt minder. Dat is dus nog op passen, Op de verrassend goede over winning van Adelborsten wezen we reeds. Adelborsten heeft nu zelf een heel klein kansje op de titel. De kan sen van Kraaien zijn uiteraard gedaald en gunstiger voor HBS 2 geworden. Eechtrop 3 deed ook kranig werk door TOGO 4 met 3-2 te verslaan, waardoor de ploeg weer meespreekt in de strijd om de titel, zij het dap ook zeer be scheiden. En Eechtrop 2 deed het in 3D ook goed door Amsterdam 6 met 2-0 te kloppen. Terriers stelde zich weer wat veiliger voor de laatste plaats, door tegen DEM met 2-2 gelijk te spelen en dat was ook nodig, want Strawberries 3, dat de rij sloot, won met 2-1 van HIC 2. dat nu op de laatste plaats te recht kwam. Voor DEM ging met dat gelijke spel een kostbaar punt verlo ren. Hermes 2 maakte korte metten met Ever Swift, won met 4-1 en bleef dus in de kopgroep vertoeven. Vreemd, die nederlaag van HHYC in de eerste klasse Dames. De ploeg, die verleden week kampioen werd en nu op eigen veld met 4-1 van Be Fair ver loor. In de promotieklasse B werd AL liance kampioen nu met 7-0 van Hil versum 2 werd gewonnen. Strawber ries won met 3-2 van Rood Wit en DEM in 2 B met 3-1 van Sportvereniging '35. Alkmaar leed in de uitwedstrijd voor 2 C een zware 9-0 nederlaag van Be Fair 2. Voor Alkmaar was bet gisteren dus wel een zeer slechte dag. De fraaie kans van Hermes stelden we in de aanhef reeds vast en nu er maar op hopen dat de Helderse dames ons niet teleur zullen stellen. Hermes 2 hielp het eerste elftal een handje, door tegen Eechtrop met 1-1 gelijk te spelen. In 4 E verbeterde Ter. riers de kansen op de titel, door Eech trop 2 met 3-0 te verslaan. De uitsla gen in de afdelingen derde en vierde klasse luiden: 3 C: Eechtrop 3—TOGO 4 3-2. 3 D: TerriersDEM 2-2: Strawberries 3—HIC 3 2-1; Eechtrop 2Amsterdam 6 2-0, 4D; DEM 2Adelborsten 2 1-4; Ever SwiftHermes 2 1-4; Alliance 3Alk maar 2 3-3. Dames 3 B: Strawberries 2Hurley 3 4-0; ANVJ 2Hermes 0-3; Hermes 2 Eechtrop 1-1. 4E: Strawberries 3Zandvoort 3-1; TerreirsEechtrop 2 3-0; Alkmaar 2 DEM 2 3-2. (Van onze tennismcdewerker) DE grondbeginselen en richtlijnen, naar welke de heer Croll onze bond geleid heeft, zal ik van ganser harte en met enthousiasme tot de mijne maken. Die grondbeginselen houden in dat de belangen van allen die bij onze bond zijn aangesloten in de ruimste zin des woords door bestuur en Commissies van Bijstand behartigd worden. Aldus mr H. Wilton, nadat de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van de Kon. Ned. Lawn Tennis Bond hem met algemene stemmen tot voor zitter had gekozen in de door het bedanken van de heer D. Crull ontstane vacature. Deze heeft de Bond vijftien jaar op voorbeeldige wijze geleid en werd deswege met algemene stemmen tot ere-lid be noemd. SIGAREN (Advertentie, Ing. Med.) Zeer groot was de belangstelling voor deze vergadering die voor een beleng- rijk deel in het teken stond van het af scheid van de heer Croll en het overne men van de leiding door mr H. Wilton. Mr. H. F. Hoyer (Rotterdam) maakte zich tot tolk van de vergadering toen hij herinnerde aan het vele dat onder leiding van de 'heer Croll tot stand is ge komen. Toen U, aldus mr Hoyer, het voorzitterschap van onze bond in 1939 op U nam telde deze 16.000 leden, nu 35.000, toen ongeveer 300 teams in de competitie, thans ruim 1100. Mr, Hoyer schetste ook het vele en belangrijke werk door de hr Croll op internationaal terrein verricht om vast te stellen dat door zijn kenmerkende persoonlijke eigenschappen de vervulling van de lei dende functie in de bond en daardoor de bond zelf op een hoog niveau kwam te staan. Namens de gehele Nederlandse tennis- gemeenschap werd, onder aanbieding van een collectie langspeel-platen en bloemen voor mevr. Croll, het woord gevoerd door de heer p. J. Versluis uit Hilversum, de heer A. M. Tijsseling (Haarlem) sprak namens bestuur en Bondsraad, eveneens onder aanbieding van een aandenken, waarna de scheiden de functionnaris - kennelijk bewogen woorden van dank sprak. Daarvoor was de C. Vreedenburgh- schaal uitgereikt aan de heer A. M. Tijs- seljng, de jhr. mr R. de Brauw-beker aan Fenny ten Bosch, de Gouden Bondsylag aan Festina en DDV (beide Amsterdam). Swift (Nijmegen) en Luctor et Emergo (Almelo). De aftredende leden van de Bondsraad, de heren ir J. Velds (Den Haag) en jhr H. A. C. van Riemsdijk (Eindhoven) werden herkozen, tot algemeen Bonds- raadslid werd benoemd de heer D. Croll. R-tornooien afgeschaft UIT de mededelingen van de Competi tie. en Tornooicommissie bleek dat dit jaar 1111 ploegen aan de Zondag-com petitie zullen deelnemen die begint op Zondag 25 April, de Districts-competitie op Zaterdag 24 April. De proef met de R-tornooien, aldus de heer v. d. Heijde, moet als volkomen mislukt worden beschouwd en zullen derhalve - evenals de A-tornooien met R- invitatie, worden afgeschaft. Wat het aanvragen van tornooien betreft werd op bescheidenheid aangedrongen. Veel aandacht zal gewijd worden aan de down-periode waarin het Nederland se toptennis zich op het ogenblik be vindt. Middelen zuilen worden beraamd om die periode zo spoedig mogelijk te doen beëindigen. Ook met volledige handhaving van de amateuristische grondslag van het Nederlandse tennis moet er meer bereikt kunnen worden dan thans het geval Is. Kleine landen als Bel gië en Denemarken zijn er het voor beeld van. Het grootste tankschip ter wereld, het 45.000 ton metende schip „Tina Onassis", komt vandaag op de Nieuwe Waterweg met een lading olie voor de BPM te Pernis. Een felle brand heeft Zaterdag in Groningen ernstige schade aangericht in een door twee families bewoond huis. Eindhoven verwacht binnenkort haar 150.000ste inwoner. Zowel door het gemeentebestuur als de burgerij zijn reeds geschenken aan gekondigd. In 1921 telde de stad nog maar 50.000 inwoners. Een zeer snelle groei dus. Vandaag begint in Bor deaux het proces tegen de 57-jarige Marie Besnard, die er van wordt be schuldigd twaalf personen, w.o. haar eerste en haar tweede man, met arse nicum te hebben vermoord. De waar nemend Hoge Commissaris van Indo nesië is, na een bezoek aan Djakarta, in Den Haag teruggekeerd. Om de landing van straaljagers te vergemak kelijken is op Britse vliegdekschepen een automatisch systeem in gebruik genomen, dat het werk van de sein- officier overbodig maakt. De Neder landse pater A. Konings is tot bisschop van Keta aan de Goudkust benoemd. Radio-Saarbrücken zal op 16 Maart van 21.20 tot 22 uur een hoorspel uit zenden, getiteld „Van der Goes van Naters en zijn Saar-plan". De 88ste jaarvergadering van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging zal op 1 en 2 Juni in Amsterdam worden gehouden. Bij een uitvoering van volksdansen voor koningin Elisabeth van Engeland en prins Philip in Noord-Queensland (Australië) is een tribune ingestort. Twee-en-twintig personen werden ge wond, waarvan twee ernstig. De Amerikaanse multimillionnaire, Barba- ra Hutton, die onlangs voor de vijfde maal trouwde, zal dit huwelijk met een Dominicaans diplomaat (die voor de vierde maal trouwde) weer verbre ken. „Beide partijen gaan op geheel vriendschappelijke voet uit elkaar", zo heet dat.... De ambassadeur van India in Moskou heeft voor de tweede maal in de laatste drie maanden een onderhoud gehad met Molotov. V. EST, WAGTMANS en v. BREENEN IN MILAAN—SAN REMO Naar wij vernemen zullen in overieg met de organisatoren Wim van Est, Wout Wagtmans en Hein van Breemen deelnemen aan de klassieke Milaan-San Remo, welke Vrijdag 19 Maart op het programma staat. Kees Pellenaars zal deze renners vergezellen. Het viertal vertrekt Woensdag per auto naar Italië. 65. Dat was nu niet zo leuk voor Kareltje! Nauwelijks buitengekomen werd de namaakkoe al opgewacht door twee potige boerenjongens, die in de koe een zekere Gertje van boer Zwoer demaker meenden te herkennen. Dat was nog niet het ergse, oh nee.maar wel het feit, dat de twee jongens het diertje tot spoed wilden aanzetten door met een rietje op het achterste deel van de koe te slaan! En in dat achter ste deel zat Kareltje Kat! Oë-oe- oeiii!" brulde deze en hij sprong met zo'n kracht voorwaarts, dat Billie bijna van de voeten ging. De horens, die boven op de koeienkop waren gemon teerd, boorden zich in de jongeman die zich voor de koe had opgestelï' „Au!" riep hij. „Dat beest is wild ge worden. We mogen wel oppassen". „Oh, dat leer ik hem gauw genoeg af", bromde de ander. Zoiets verstond Bill lie ongeveer. Precies kon hij het niet verstaan, omdat hij binnen in de huid zat opgesloten, maar wel hoorde hjj, dat iemand met een stok rake klappen uitdeeldeen hij kon haast wel ra den waarop! Kareltje brulde uit all# macht! „Arme Karei", zuchtte Billie, terwijl hij probeerde achterom te kij ken. „Maar toch ben ik blij, dat ik niet achterin zit TIJDENS de vergadering van de Zaterdag in Krasnapolsky te Amster dam gehouden protestvergadering van de Algemene Militaire Pen- sioenbond, die o.a. werd bijgewoond door het Tweede Kamerlid de beer J. Blom (PvdA), is een resolutie aangenomen, waarin o.m. wordt gezegd, dat de kosten voor bet levensonderhoud sedert 1940 zijn ge- stegen met ca 168 procent, terwijl slechts zeer onvoldoende toeslagen op de pensioenen zijn toegekend, waardoor er grote nood, onrust en ontevredenheid heerst onder alle gepensionneerden en weduwen, die nu reeds jaren door deze onrechtvaardige en onredelijke achterstelling in financiële zorgen verkeren. „De thans door de regering in het voor uitzicht gestelde verbeteringen, in verband met de door de Staats commissie Van Poelje in te dienen tussentijdse voorstellen, hadden in feite reeds in 1947 moeten zijn ingevoerd. Zaterdag is in Rome het proces voort gezet, dat zich beweegt rondom het verscheiden van het drie en twintig jarige Italiaanse meisje Maria Monte sie; waarvan de journalist Silcano Muto heeft beweerd, dat zij niet is verdron ken, doch is overleden aan een te grote dosis verdovende middelen. Hij heeft nl. ook beweerd, dat de politie „ertoe is gebracht" het onderzoek naar de doodsoorzaak van het meisje te laten varen. Het proces gaat er om, om te onderzoeken of de journalist Muto ge gronde redenen voor zijn beweringen heeft. Er zouden zich nl. grote bedwel- ^genéést il _j (Advertentie, Ing. Med.) Het voorstel van het District .Rotter dam, afschaffing van de promotie- en degradatiewedstrijden, en van Den Haag om die in een halve competitie te doen verspelen, werden door de vergadering niet overgenomen maar terugverwezen naar de competitie-commissie die deze ge hele materie dit jaar nog eens onder de loupe zal nemen. mingsorgieën hebben voorgedaan, waar in o.a. een zgn. „markies" Ugo Mpn- tagna, een rol zou spelen. Deze man heeft nu ëéh lijst met namen vdn „Vrienden" gepubliceerd, o.w. officie ren van de carabinieri-politie van Rome. Bovendien heeft de „markies" gedreigd in dezegeest nog meer na men bekend te maken als de politie voortgaat met het doen van onthullin gen omtrent zijn persoon. Naar men zegt, wil de minister van Buitenlandse Zaken, Attilio Piccione, aftreden, om dat de naam van zijn oon verbonden is met het „schandaal" van de bedwel- mingsorgieën",. De Italiaanse minister-president, Scel- ba, riep Zaterdag de hoofden van alle regeringsdepartementen bijeen. Hij deelde mede, dat de regering voorne mens is het gehele Italiaanse bestuurs apparaat grondig te herzien. Wij moe ten de oude, goede tradities weer in ere herstellen. De ambtenaren moeten het publieke vertrouwen herwinnen door strikt eerlijk te zijn. Door deze zaak schijnen nl. ook economische mis daden aan het licht te zijn gekomen. Eén van de kroongetuigen in het proces-Montesie, de 23-jarige Adriana Bisaccia, is „verdwenen". Vrienden, bij wie zij verbleef, zeiden dat zij had opgebeld en gezegd had niet te zullen terugkomen. Zij zou brieven hebben ontvangen met als ondertekening „de dood". Andere getuigen op het proces hebben gezegd, dat Adriana Bisaccia één van de meisjes was, die aanwezig zouden zijn geweest bij de „orgieën". DOOR 39 Anders dan bij de meeste repetities onderbrak de regiseur deze morgen geen enkele maal het spel. Hij keek, naast de beide anderen gezeten, nors toe, en toen het stuk ten einde was ver brak niemand het doodse zwijgen, dat als een dreiging over de in schadu wen gehulde zaal hing. Zonder op de mannen te wachten, slipte Serena de schouwburg uit en begaf zich onmiddellijk naar de flat. Ze moest nog de laatste hand aan de zelf klaar gemaakte lunch leggen en was bijtijds gereed om hen welkom te heten. Intussen scheen het denkbeeld van een maaltijd thuis toch minder goed dan het aanvankelijk had geleken. In een restaurant zou men althans nog het opgewekte stemmen gedruis van anderen hebben gehoord, maar hier werd de stilte alleen onderbroken door hun eigen krampachtige pogin gen een gesprek gaande te houden. En blijkbaar hadden ze zo'n haast, het maal te beëndigen en tot de zaak te komen, dat Serena wel genoopt was, de lunch zo vlug mogelijk op te die nen. Daarop verliet ze het vertrek, maar keerde een ogenblik later, in plaats van de vaat te gaan wassen, naar de huiskamer terug, waar ze kalm op de vensterbank plaats nam. De drie mannen zaten met een wat verfrommeld afschrift van het stuk voor hen aan tafel. Nick keek som ber en de twee anderen waren klaar blijkelijk niet op hun gemak. .Welnu, Crane, wet zeg jij ervan?" vroeg Horace Jankin ten slotte. Crane keek Nick ietwat verlegen aan en bleef zwijgen. „Vooruit! zeg wat je op je hart hebt!" riep Nick woest. „Goed dan, dat zal ik", zei Crane schouderophalend: „Ik betwijfel geen ogenblik, dat we het stuk nauwelijks een paar weken op de planken houden als we het in deze vorm voor 't voet licht brengen." Serena bracht haar hand naar haar lippen om een uitroep te smoren. Wat gemeen, wat in-gemeen was ditBe greep Crane dan niet dat de schuld niet bij het stuk lag?" „Wat zeg jij daarop, Hunslow?" klonk het nu uit Jankin's mond. Serena hoopte vurig, dat Nick zou beseffen, hoezeer tact en tegemoet komendheid van node waren; hoe een weigering om het standpunt van de ander te begrijpen slechts op misken ning van zijn eigen standpunt zou uitlopen. Nick was evenwel niet in de stem ming om tegemoetkomend te zijn. „Het stuk blijft koals het is, omdat het anders gewoonweg onzin wordt" antwoordde hij koppig. En Serena zag aan Jankin's betrokken, peinzend ge zicht, dat deze wél die koppigheid, maar niet de gezonde redenering die er achter stak had opgemerkt. „Ik begrijp het niet", zei hij geprik keld. „We hebben hier dezelfde schrij ver, dezelfde vertolkster van de hoofd rol en in hoofdzaak dezelfde acteurs en actrices in de kleinere rollen. „Lompen en Vodden" is een succes ge weest, maar dit stuk wordt er blijk baar geen. Als zakenman wil ik weten waar de schoen wringt". En toen nie mand antwoordde, ging hij voort: „Welnu, wat scheelt eraan? Ik wil het weten. Zeg eens, Hunslow, heb jij heus vertrouwen in het stuk?" „Ja", zei Nick kortaf. „Heb je dan opmerkingen over de rolverdeling en de vertolking? Bij voorbeeld over juffrouw Chale?" „Zeker niet", verklaarde Nick snel. „Ze is een erkend goed actrice, die haar positie aan hard en toegewijd werken heeft te danken. Ik voor mij bewonder haar zeer". Nu hield Serena even, als uit protest, de hand op en schudde onbewust het hoofd. Wellicht had Horace Jankin dit lichte gebaar opgemerkt, want plotse ling wendde hij zich tot haar met de woorden: „Mevrouw Hunslow, u hebt de repetitie vanmorgen bijgewoond. Vertelt u ons eens, als een stem uit hét publiek, wat uw indrukken waren. Wat deugde er niet?" Langzaam kwam Serena naar de ta fel en ging weer in de stoel die ze ook bij de lunch gebruikt had zitten, terwijl haar vingers als beschermend over het omslag van Nick's toneelstuk streken. „En?" drong Jankin aan. Ze keek de tafel rond, naar de man, die een beroep op haar had gedaan, naar Paul Crane. schijnbaar zeker van zichzelf, naar Nick, somber en ver strooid, ze trachtte een oplossing te vinden en begon bijna smekend: „Och, zegt u het liever zelfWeet u heus niet, wat eraan scheelt?" wél?" viel Paul Crane haar uit dagend in de rede. En zijn toon schonk Serena eensklaps de moed die ze nodig had. „Ja, ik weet het", zei ze kalm. „De kwestie is, datjuffrouw Chale he lemaal geen actrice is!" „Maar, Serena!" riep Nick, half van zijn stoel opstaande. Toen wendde hij zich tot Horece: 't Spijt me, Jankin, maar heus, je had mijn vrouw er niet bij moeten halen. Natuurlijk is ze be vooroordeeld te mijnen gunste „Een ogenblik, Hunslow", viel Jan kin hem in de rede en Nick ging knor rig weer zitten. „Gaat u verder, me vrouw Hunslow en zegt u eens, waar om u er zo over denkt. U weet, dat het niet de algemene opinie is, niet waar?" „Zeker", gaf Serena toe, „maar voor ik vanmorgen in de schouwburg kwam, herinnerde ik me iets, dat ik de eerste keer toen ik juffrouw Chale buiten het toneel heb gezien, dacht. Ik had juist de voorstelling van „Lom pen en Vodden" bijgewoond en zij kwam hier voor een feestje. Toen kreeg ik de indruk, dat de rol, welke ze zoeven had gespeeld, haar gewel dig moest hebben aangegrepen, want die hele avond gedroeg ze zich alsof ze nog altijd mevrouw Conderoy uit het stuk was. Maar óók vroeg ik me af, of het soms andersom kon zijn: Speelde ze soms mevrouw Conderoy in de figuur van Corinna Chale? Naar mijn idee zou het niet moeilijk zijn uit te maken en dus kocht ik in een boekwinkel de teksten van de laatste drm stukken vóór „Lompen en Vod den' waarin ze had meegedaan. En ja, reeds bij vluchtig doorlezen kon iedereen, zelfs ik, duidelijk zien, dat al waren de acteurs ook verschil lend het karakter van de vrouwe- lijke hoofdpersoon toch op hetzelfde neerkwam Tot op dit ogenblik heeft juffrouw Chale feitelijk niet behoeven te acteren: ze kon immers zichzelf zyn. Maar nu ze een rol moet spelen niet™31 an s vraa^' kafi ze het Even heerste er een wat gespannen stilzwijgen, maar toen viel Paul Crane scherp uit: „Wat een klinkklare onzin! Neemt u me niet kwalijk, dat ik onbe leefd schijn, mevrouw Hunslow, maar heus, gezien 't publiek, gezien haar successen...." (Wordt vervolgd.) Tenslotte wordt er in de resolutie bij de regering en Staten Generaal met klem op aangedrongen, te willen bevorderen, dat de te verlenen ver hoogde toeslagen op de pensioenen irj ieder geval zullen ingaan op 1 Januari 1953, en dat reeds nu, in afwachting van de behandeling der voorstellen een voorschot van tenminste 300 gul den zal worden verleend, waardoor althans direct enige verlichting zal worden bereikt. De president van de Bond, de heer W. Stuut had vooraf een rede gehou. den, waarin hij betoogde, dat de rege ring na de eerste wereldoorlog nog begrip toonde door de pensioenen met 40 pet te verhogen met als grondslag: een eervolle rust, ten laste van het rijk. Dit fundament is door de regerin gen van na 1946 geheel uit het oog verloren. De gepensionneerden hebben moreel recht op een pensioen, dat hun in staat stelt te leven volgens hun staat of stand, omdat dit het fundamentele beginsel is, waarop de pensioenwetge ving' berust. De normen van de pen sioenwetten van 1922 waren gesteld op de waardering van de gulden, die deze toen genoot in het betalingsverkeer en de koopkracht die deze bezat. „Wij hebben voor die volle guldens onze pensioenbijdrage geofferd van onze vergulde armoede. En nu betaalt de regering ons uit in guldens, die 3/5 van haar waarde hebben verloren. Dit is een schreeuwend schandaal" zo zei- de de heer Stuut. Hij verklaarde ten slotte, dat de regering er zich van overtuigt dient te houden, dat, nu de gepensionneerde landsdienaren ge dwongen zijn met hun financiële nood de straat op te gaan, de thans in be roering. gekomen gepensionneerden zich niet eerder uit de openbaarheid zul len terugtrekken, voordat redelijk recht zal zijn gedaan. Zij zullen pro testeren in een land, dat zijn goedkeu ring heeft gehecht aan de algemene verklaring van de rechten van De uitslagen van de gehouden drave rijen te Hilversum luiden: Hambletonian-prijs: 1 Sunny Boy H. Geersen) km tijd 1.32.5; 2 Rotecta, 3 Roulette Hanover. W. f 1.10; P. I LlO, f 110, f 1.10; K. f 1.70; CC t 1.70. Peter Volo-prijs: 1 Ruth Buffington; (W. H. Geersen) km tijd 1-31.3; 2 B«* ne Neosho; 3 Roi de Cing Mille. 1.30; P. f 1.40, f 2,—, f 2.80; K. t 2.-i CC 5-20. Volomitc-prijs: 1 Pepsi Cola (S. J. Leeuwen) km tijd 1.28.4; 2 Odysseus K, 3 Oranje J. W. f 10.50; P. t 3.50, f 2 Ï0' 1.80; K. 1 2 30; CC f 7— Evensong-prijs, eerste afdeling; 1 p*" terhof (W. H. Geersen) km tijd 1.25.9; - Postduifje G: 3 Matador. W. 1-50; p' f 1.20, f 1.70; K. 4 90; CC f 4.50. Tweede afdeling: 1 Quichotte (J. v| Leeuwen jr.) km tijd 1.25.5; 2 Pe" Spencer; 3 Kondor. W. f 3.—; P- 1 13 f 110; K. f 2.60; CC f 4.20. Pronto Don-prijs: 1 Quelle Veine (J- Y. De Graaf) km tijd 1.28.8; 2 Rinijo; 8 Roek S. W. f 13.10; P. f L80, f L4"' f 1.30; K. I 7.50; CC i 3.20. M Greyhouncl-prijs: 1 Quita Hanover (M* Vergay) km tijd 1-30.7; 2 Padua; 3 Gagne A-. W. f 4.60; P. 1-50, l f'3"' f 1.30; K. 12.—; CC f 310. - Axworthy-prijs: 1 Pelikaan S (W. Geersen) km tüd 1.26.8; 2 O Bonni; Oscar Major. W. f 1.60; P. 1-40. 2'3U' K. f 6.50; CC 5.—. f Peter de Groat-prijs: 1 Pearl Spencer (M. Vergay) km tijd 1.25.1; 2 peter,h°„ 3 Odysseus K. W. f 7-70; P. f 2.50, L«v> 3.60; K. f 8—; CC 3.60. Proximity-prijs: 1 Quatrieme Poul (J. M. v. d. Berg) km tijd 1.28.1; 2 0ct'' via; 3 Peter Karnac. W. f 2.30; P, 1- 2.10, 1 2.50; K. f 4.50; CC 5.— Totale omzet: f 112.304.50,

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2