Stad en omgeving Overdracht directie Rijkswerf bicabpan tttffilfflËlf Stedelijk Muziekkorps had met moeilijkheden te kampen Deputatie uit Borculo op Hr. Ms. „Borculo Nieuws uit Wieringen Er komt al enige tekening in de school-damstrijd Toonkunst brengt nu „Die Jahreszeiten" IN HET KORT Tweede winterconcert geen succes Publiek welwillend in zijn reactie Wat de kermis dit jaar brengt CjéisMU M School 5 leidt in jongste groep" Zaterdag wordt het tornooi voortgezet JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Kapitein ter zee P. A. Riedel opgevolgd dcor de kapitein-luitenant ter zee A. J. C. Bax Waardevol afscheids cadeau van personeel Negen candidatenlijsten voor Provinciale Staten Regeling storingsdienst fl. 333.- ERRES RADIO Amerikaanse onderzeeboot „Tirante" in Rotterdam Aantal inwoners liep iets achteruit BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING MAANDAG 15 MAART 1954 NA GEDURENDE ruim twee jaar de directie te hebben gevoerd over de Rijkswerf te Den Helder, is kapitein ter zee P. A. Riedel met ingang van heden belast met het toezicht op de aanbouw der twee en dertig mijnenvegers en van de vijf patrouillevaartuigen der Koninklijke Marine, waarvan kort geleden de Balder" als eerste op de Rijkswerf van stapel liep. Kolonel Riedel zal dus in zijn nieuwe functie nauwe relaties met de Rijkswerf blijven onderhouden, een contact dat zal worden vergemakkelijkt door de omstandigheid, dat thans de kapitein- luitenant ter zee A J. C. Bax met de directie van de Rijkswerf is belast. Overste Bax kent het werfbedr.jf en de moeilijkheden van het direc toraat uit hoofde van het feit, dat hij kolonel Riedel geruime tijd als adjunct-directeur heeft bijgestaan. De directie-wisseling vond Zaterdag morgen plaats met een bescheiden ce remonieel in de grote scheepsbouw- werkplaats, toevalligerwijze de baker mat der vijf in aanbouw zijnde pa trouillevaartuigen. Voor het kantoor tje van baas F. Schendelaar was een podium met spreekgestoelte opge bouwd gestoffeerd door palmen en een achterdoek. In zijn openingswoord deelde de waarnemend hoofdingenieur, ir E. Blauw, mede dat de administra teur, de heer R. de Kok, wegens droe vige familie-omstandigheden niet van de overdracht getuige kon zijn. Alle andere militaire en burgerlijke Het Toonkunst-koor te Den Helder, dat kan terugzien op een zeer succesvolle uitvoering van de Johannes-passion, Is voornemens reeds in October van dit jaar een nieuw werk te zingen. In studie wordt genomen „Die Jahreszeiten" van Haydn. Het Hoofdstembureau heeft Zaterdag ten raadhuize vergaderd over de gel digheid der ingediende candidatenlijs ten voor de aanstaande Statenverkie zingen. De lijsten werden alle accoord bevonden. Zij waren ingediend door cfe Partij van de Arbeid, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Anti- Revolutionnaire Partij, de Christelijke Historische Unie, de Katholieke Volks partij, de Katholiek-Nationale Partij, het Gereformeerd Politiek Verbond, de Socialistische Unie en de Communisti sche Partij. De storingsdienst der gemeente wa ter- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: ElectriciteitMaandag A. A. Cor- nielje (Ruyghweg 201, telefoon 2842), Dinsdag J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3594), Woensdag F. Kra mer (Niasstraat 17, telefoon 2877), Don derdag W. Oostendorp (Reigerstraat 8, telefoon 2457), Vrijdag A. Schutte (Jacob Beenstraat 25, telefoon 2431 Zaterdag en Zondag A. A. Cornielje (Ruyghweg 201, telefoon 2842). Gas en water: H. J. Bennink, (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Limburg Sti- rumstraat 24, telefoon 2452). Het tweede elftal van HRC heeft gisteren de thuiswedstrijd tegen Alc- maria Victrix met 2-1 gewonnen. De ontmoeting OSV 2HRC 4 ging niet door. Hedenmiddag om twee uur komt de gemeenteraad ten raaduize bijeen ter behandeling van de gemeentebe groting voor 1954. Voor het te Den Helder geplaatste LSK-personeel wordt vanavond in Ca sino een programma van operamuziek ten gehore gebracht. Bent U modern ingericht? Dan Is hier hèt radiotoe stel voor U: Het ERRES 5-Sterrentoestel. *V 5361 AM 4.r H.em fabrikaat (Advertentie, Ing. Med.) warsn aanwezig, alsmede het toezichthoudend personeel en afgevaardigden van het lagere per- sonee Tot hen allen richtte kolonel Riedel zich m een afscheidsrede, ge tuigend van zijn gehechtheid aan het interessante werfbedrijf. Voor wie ge boren is met een technische knobbel, een warme belangstelling voor alles wat met de techniek samenhangt is object rf 6611 bi->zonder boeiend „Het laat je ook in de vrije tijd niet los aldus de kolonel, die voorts mtmg gaf aan zijn gevoelens jegens het personeel. In dit verband sprak de scheidende directeur vol waardering over de Werfsport- en ontspannings vereniging, die van zo groot belang is voor de saamhorigheid onder het werf personeel. Kolonel Riedel com plimenteerde baas P. Selier voor de wijze, waarop hij het voorzitterschap van W.S.O.V. vervult en beval de ver eniging van harte in de belangstelling van zijn opvolger aan. In zijn laatste toespraak liet de ko lonel uitkomen, dat de directeur van de Rijkswerf geen autonome positie heeft, maar uiteraard gebonden is aan de hogere leiding van de minister van Marine. Omdat het een militaire func tie is komt daar nog bij, dat men op een gegeven moment kan worden ge roepen tot een andere taak. „Ik ambieer het werk, dat ik nu ga verrichten, maar het spijt me toch, dat ik de Rijkswerf moet verlaten", zei kolonel Riedel, zich tenslotte in sympathieke bewoordin gen tot zijn opvolger richtend. De directie-overdracht werd met een handdruk bezegeld, waarop overste Bax het spreekgestoelte betrad. De nieuwe directeur aanvaardde de leiding in het volste vertrouwen op de mede werking van het gehele personeel, van hoog tot laag. De heer W. de Boer, lid van de „Dienstcommissie", voerde het woord namens het werfpersoneel, kolonel Riedel bedankend voor de welwillende aandacht, steeds aan de opmerkingen van de commissie besteed. „Uw sociale inslag heeft ons altijd sterk getrof fen en waar mogelijk hebt U aan ge rechtvaardigde verlangens gehoor ge geven", zei de heer De Boer. Het deed deze spreker bijzonder genoegen, dat het gehele personeel had willen bijdra gen in het afscheidsgeschenk: een omvangrijke Oosthoek-encyclopaedie, welke door de kolonel voor zover mogelijk sprakeloos werd aan vaard. Ook de voorzitter van de W.S.O.V.. de heer P. Selier, kwam met een geschenk, dat onder enveloppe werd overhandigd. De inhoud werd niet geopenbaard, maar had kennelijk een zodanig- persoonlijk karakter, dat kolonel Riedel ook hiervoor zichtbaar getroffen bedankte. De scheidende dirctpur verklaarde zich ook zeer er kentelijk voor het bloemstuk, waar mede men in de loop van de morgen directeur verklaarde zich ook zeer er- Nadat ir Blauw de bijeenkomst had gesloten, nam de kolonel van vele der aanwezigen persoonlijk afscheid. De scheidende directeur der Rijks werf, kapitein ter zee P. A. Riedel (links), wenst zijn opvolper, kapi tein-luitenant ter zee A. J. C. Bax, geluk met het aanvaarden van zijn nieuwe functie. In het dagbladbedrijf kent men tot zijn schade het „zetfoutenduiveltje", dat het resultaat van hard en toegewijd werken soms zo lelijk kan bederven. Zater dagavond kregen wij het gevoel, dat een familielid van dit duiveltje een kwa lijke rol kan spelen in het leven van muzikanten. Het tweede winterconcert van het Stedelijk Muziekkorps is namelijk geenszins een succes geworden en dat toch niet doordat de heer E. Peetoom en zijn musicerende dilettanten er met de pet naar gooiden. Er was zelfs sprake van een prijzenswaardig enthousiasme en een doorzettingsvermogen, dat een betere beloning verdiende. De mindere mate van succes lag niet aan de samenstelling van het program ma. Het „Stedelijk" heeft zich niet aan de gekozen werken „vertild", zou waar schijnlijk ook gefaald hebben met doodeenvoudige nummertjes. Nu laten we buiten beschouwing de vraag, of een stuk als de ouverture „Egmont" van Beethoven zich wel leent voor een uitvoering door een harmonie-ensem ble. Het arrangement van, C. Carlier was trouwens zodanig geschreven, dat men de compositie met haar martiale karakter zonder meer zou accepteren indien men niet wist, dat Beethoven een andere bedoeling heeft gehad. In ieder geval zouden we over deze „Eg mont" hebben gejuicht, wanneer het Stedelijk een feilloze reproductie er van had gegeven. Dat nu was jammer genoeg niet het geval, hetgeen temeer te betreuren was. omdat het ensemble een geheel bezette Casino-zaal voor zich had. Gelet op de stemming onder de aan wezigen heeft men het „Stedelijk" deze avond welwillend de talrijke onvolko menheden vergeven. Uiteraard waren er vele trouwe anhangers en familie leden van de muzikanten op de hoog te van de moeilijkheden, die het korps de laatste tijd heeft moeten doormaken. Wij vernamen, dat vier leden een ge deelte van hun gebit hadden laten ver wijderen, een ingreep die de embou chure niet bepaald ten goede komt. Verder werd men tijdens de repetities nogal gehandicapt door ziekte, zelfs van de directeur. Daardoor kon wor den verklaard, dat het korps niet op volle muzikale en morele sterkte op het concert verscheen. Met mannenmoed hebben de leden getracht, zich zo goed mogelijk door het programma heen te werken, maar het wilde toch niet boteren. Het vinden van de juiste stemming vlotte niet, de temperatuur - zo plotseling weer herf stig geworden beïnvloedde de in strumenten ongunstig, het gevoel van onzekerheid belemmerde het bereiken van het gewenste op elkaar afgesteld zijn van spelers onderling en directeur. Al deze factoren drukten hun stempel op een concert, dat anders gezien het aantrekkelijk karakter van alle nummers een groot succes zou zijn geworden. Maar wij en het publiek in de zaal met ons begrepen, dat men deze uitvoering niet als het visite kaartje van het Stedelijk Muziekcorps mocht beschouwen. Daarom zullen we de oneffenheden spoedig vergeten en vol vertrouwen het volgende optreden van het korps tegemoet zien. De onlangs uit de Ver. Staten aangekomen mijnenveger Hr Ms „Borculo", liggende in het Bas sin te Den Helder, heeft Zater dag bezoek gehad van een deputatie van de gemeente Bor culo. Ter herinnering aan deze dag van wederzijdse kennisma king ontving de commandant, ter plaatsing aan boord van de mijnenveger, de zilveren ere medaille der gemeente Borculo. Op de foto van rechts naar links kapitein ter zee C. Hendrikse, Commandant Mijnendienstlui tenant ter zee der derde klasse F. J. P. Kiesel; mr J. P .Drost, burgemeester van Borculo; lui tenant ter zee der tweede klasse C. Huijsman, commandant van Hr Ms „Borculo"; gemeente secretaris O. W. van Geijten- beek; teclinisch-ambtenaar T. Scherjon; kapitein-luitenant ter zee J. A. Agelink van Renter- gem, eerste officier van de Mijnendienst. Voor de kermis 1954 te Hippolytus- hoef zijn de volgende standplaatsen ge gund: Autoscooter (Sipkema); Cake- Hlll I 111 I LU 1 Rir ARPAN maag-cachets bevat- alles wat Uw maag n°dig heelt om op snelle en grondde wifze Uw voedsel te verteren en Uw maagklachten op te hellen. ^TG-CACHETS "AKKER"! (Advertentie, Ing. Med.) In de gymnastiekzaal van de ULO aan de Molenstraat Is Zaterdagmiddag het school-damtornooi voortgezet. De belangstelling was ditmaal nog groter dan ver leden week, vooral van de zijde van de ouders. Er is uiteraard wat meer teke ning in de strijd gekomen, nu verschillende tientallen al vier wedstrijden achter de rug hebben. Hier volgen eerst de uitslagen van groep 1 (lagere scholen): School 2 School 6 812; School 5School 7 12 8; School 12—School 14 12—8; School 2—School 7 13—7; School 5—School 14 13—7; School 12—School 6 8—12. Alleen School 5 is nog ongeslagen: School 5 4 4 0 0 8 School 6 4 3 0 1 6 School 12 4 3 0 1 6 School 13 2 10 12 School 2 3 1 0 2 2 School 14 3 0 0 3 0 School 7 4 0 0 4 0 In groep 2 werden de volgende re sultaten bereikt: ULO-Molenstraat VGLO 1 1010; ULOAmbachtsschool 1 128; Ambachtsschool 1VGLO 1 164; Ambachtsschool 2ULO (M) 10 —10; ULU (P)—VGLO 2 18—2. De stand is hier: ULO (P) ABS 1 ABS 2 ULO (M) VGLO 1 VGLO 2 4 3 2 4 3 2 In de hoogste afdeling noteerde AV TS 173 winst op het Lyceum, bleef RHBS met 182 baas over Zeevaartschool. De stand is: en de AVTS 2 2 0 0 4 RHBS 2 2 0 0 4 Kweekschool 1 1 0 0 2 Zeevaartschool 2 0 0 2 0 Lyceum 3 0 0 3 0 Zaterdagmiddag om half drie wordt het tornooi voortgezet. Zaterdagmorgen tegen half elf is in de Waalhaven te Rotterdam, de Ame rikaanse onderzeeboot „Tirante", die, zoals is gemeld, tot 17 Maart in de Maasstad zal blijven, aangekomen. De aankomst van het schip was door mist vertraagd. Veertien dagen geleden ver trok de „Tirante" uit New London en het schip heeft gedurende zijn over tocht naar Europa met slecht weer te kampen gehad. Het laatste deel van de tocht op de Noordzee had het schip last van de mist. Het is de eerste reis van de „Tirante" naar Europa en wan neer het Woensdag Rotterdam zal ver laten zal het nog drie maanden in Europa blijven. 12. Jackie kon goed sluipen. Hij had dat vroeger in het oerwoud ook ge daan hij was het kunstje nog laag niet verleerd. Voorzichtig zette hij zijn voe ten op die plaatsen waar geen dorre bladeren of doek takjes lagen, die zou den ritselen of knappen als hij er op trapte. Meter voor meter kroop hij dichter bij. Intussen luisterde hij scherp naar het gepraat van de twee onbe kende mannen. Zolang zij bleven door praten behoefde hij niet bang te zijn, maar als zij plotseling zouden zwijgen, dan zou dat betekenen dat zij iets ge hoord hadden, dat hen niet aanstond.. Vlak naast de plek waar zij stonden, groeide een wild opgeschoten hazelaar struik. „Als ik daftr nu eens zou ku - nen induiken", mompelde Jackie. „Dan zou ik die twee kerels woord voor woord kunnen verstaan". Hij besloot een kleine omweg te maken om op die manier de hazelaarstruik van de ach terzijde te kunnen naderen.... Dat lukte. Jackie maakte zich zo klein mo gelijk en kroop tussen de takken. Hij deed 't zo zachtjes, dat hij zich zelf nauwelijks hoorde. Intussen luisterde hij scherp naar de stemmen. Kon hij al wat van het gesprokene opvangen? „En laat nummer dertien weten, dat hij mij nu niet het vei over de oren moet halen, want dat ik anders uit een heel ander vaatje ga tappen". Wie zei dat van de twee? Jackie kon dat door het gebladerte niet zien. walk (Klinkhamer); Luchtschommel (Zuidema); Hoogvaart (Takken); Sen- satiebaan (Tegelaar); golfbaan (Ar- jaan); Balcospel (Meijer); bumperspel (Bakker); Monte Carlo (van Heuven); gebakkraam (Gebr. Werk); Suiker- en nougatkraam (Kooistra)bussensport- lijntrek-speelgoed (Kam)ag); schiettent (Westerdijk); vlooientheater )v. Stip- riaan) Gedurende het jaar 1953 is de be volking van Wieringen enigszins ach teruitgegaan met totaal 44 zielen. Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal man lijke inwoners 3329 en het aantal vrou wen 3149 totaal 6478. In totaal waren er in het jaar 1953' 126 geboren en 213 vestigingen. Er vertrokken echter to taal 335 personen. Voorts overleden 31 vrouwen en 17 mannen, totaal 48. Het aantal mannen ging dientengevolge in totaal met 13 achteruit, het aantal vrouwen met 31, hetgeen 'n totale ach teruitgang van 44 zielen betekent. Wie ringen had derhalve op 1 Januari 1954 6433 zielen. Hiervan waren 3316 man nen en 3118 vrouwen. Er is dus een mannenoverschot. In 1953 werden er in onze gemeente 64 huwelijken ge sloten. Geboren; Trijntje Anna, d. v. P. Broersma en A. Visser; Marinus Cor- nelis, z. v. F. Mik en L. Steigstra; Pie- ter Willem z. v. P. F. Schoonen en D. C. Oudt; Gerard, z. v. H. Ansink en B. Boomsma; Pieternella Johanna, d. v. P. G. du Pau en Z. Veger; Jacobus Kor- nelis, z. v. K. Kostwinder en A. Hart man; Mees, z. v. M. Boer en G. Kraaije- veld; Aagje Cornelia, d. v. A. den Hol lander en P. J. Tillema. Ondertrouwd: A. Hulsebos en P. M. van Zundert; H. Homan en V. Blank man; F. C. de Caluwé en J. A. van Es. Gehuwd: H. Braaf en G. Halfweeg; J. Wittebol en A. C. Tijsen; F. C. da Caluwé en J. A. van Es; H. Homan en V. Blankman. Overleden; N. Baijs, 78 jr„ wedn. van G. Kroon; A. de Vries, 89 jr., wedn. van M. Stapel; A. Monshouwer, 74 jr., wedn. van A. Pruissen; S. Gorter, 80 jr., echtg. van T. Dekker; W. Omis, 47 jr., echtg. van N. Platschorre; J. van Keu len, 81 jr., wedn. van M. A. Swart. Ingekomen; P. Boonacker van Scher- merhorn; A. Glasbergen van Anna Pau- lowna; P. C. G. Bes van Sint Maarten; J. J. van Blerck van Den Helder; T. Keijzer van Australië; J. E. P. Ligten- dag van Anna Paulowna; S. Huisman van Beesel; W. Jonker van Wognum; W. van Os van Den Helder; C. Bakker van B'aricum; M. E. Bergsma van Hoorn; F. G. de Caluwé van Wieiin- germeer; J. A. Kwast van Dantuma- deel. Vertrokken: H. Doesburg naar Zie- rikzee; H. A. J. van Leest naar Wonse- radeel; E. Goedere naar Purmerend; J. H. Kruijswijk-Struik en kinderen naar Den Haag; T. Sok naar Nijeveen; J. Schoneveld naar Wieringermeer; A. Wit naar Castricum; W. Akkerman en gezin naar Sneek; G. Halfweg naar Wieringerwaard; H. H. Scheffer naar Numansdorp; J. van Dijk naar Groote, broek; T. de Leeuw naar Uitgeest; P. J. Stoop naar Amsterdam; N. G. Thóma naar Arnhem; M. H. Kaptein naar Ha renkarspel; J. de Boer en gezin naar Den Helder. BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend aan G. Lont Sz. tot het bouwen van een woning aan de Parklaaïi; aan G. M. Rustenburg tot het bouwen van een woning aan de Elf straat; aan P. Omis en K. Hakvoort tot het verbouwen van hun woningen in de Belt en de Hofstraat; aan J. Hofstet- ter tot het bouwen van een kippenhok aan de Belterlaan; aan W. Jonker tot het bouwen van een eendenhok aan de Damsterweg. AANBESTEDING ONDERHOUDS- BAGGERWERK Door de Dienst Zuiderzeewerken zal op Woensdag 31 Maart 1954 worden aanbesteed; Het uitvoeren van onder- houdsbag-erwerk in havens en vaar geulen naar de havens van de Afsluit dijk en Wieringen. Saoedie-Ara- van Syrië, Geruchten, dat de naar bië uitgeweken president vau Sjisjakli, zou zijn vermoord, zijn door de ambassade van Saoedie-Arabië in Damas cus tegengesproken.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5