VS-luchtmacht in Europa zal zeer krachtig zijn Jericho is een van de oudste steden ter wereld r Het McCarthy-tij is kerende De beste ruil Avifauna Geschutvuur op meer van Galilea Sovjet-luchtvloot ernstig gevaar 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Radioprogramma Engeland toch dichter bij de EVG De dood wordt steeds volmaakter Belgische grondwet is zoek Opgravingen in het oude Kanaan Parfums in flesjes geurt na duizenden jaren nóg AFC verloor in Londen GEESTELIJK LEVEN Enquête onder Parijse katholieken Ambtsdragers geschorst in Hoogeveen Twee nieuwe typen jagers in de VS Omheining onder stroom drie doden, vijf gewond Onderwijzers in Oslo weer aan de slag Pim, Pam Pom en de graafmachine Amerikaanse pers richt zich tegen de eigen creatie Einde van een wildeman? MARGARET MALCOLM DINSDAG 16 MAART 1954 De leiding der Amerikaanse lucht macht is voornemens elke, voor of fensieve doeleinden bestemde jager of bommenwerper, uit te rusten met atoomwapens, voor tactisch gebruik tegen de vijandelijke grondstrijdkrach ten, aldus heeft generaal Nathan Twi- ning, chef van de Amerikaanse lucht machtstaf, gisteren in een bijeenkomst van de onder-commissie voor de strijd krachten, die deel uitmaakt van de senaatscommissie voor de toewijzin gen, verklaard. Het is ook onze poli tiek er voor te zorgen, dat wij met deze wapens uitgeruste vliegtuigen te allen tijde, ongeacht de weersomstan digheden, in de strijd kunnen werpen vervolgde hij. De Verenigde Staten brengen thans twee „squadrons", „b-61-matador"-bom menwerpers, die niet bemand zijn en langs draadloze weg worden bestuurd naar Europa over, om dc aldaar ge legerde tactische luchtmacht tc ver sterken. Ons vermogen, om in Europa de grondstrijdkrachten in geval van oorlog onmiddellijk en krachtdadig met atoomwapens uit de lucht te bestoken, zal van zeer grote betekenis zijn om het militaire voordeel, dat een aan valler door zijn grotere getalssterkte zou hebben, teniet te doen, aldus Twi- ning, die voorts zeide, dat het vermo gen der Sovjets om in een oorlog atoomwapens aan te wenden, „niet op hetzelfde peil blijft, noch vermin dert". Uit meldingen van onze geheime dienst blijkt integendeel dat de Sov- jetrussische luchtmacht gestadig en op bekwame wijze wordt uitgebreid, waarbij een toeneming in kwaliteit en operatie-doelmatigheid is vastgesteld. Het blijkt, dat Rusland bezig is met de bouw van nog meer over grote af stand opererende bommenwerpers, waarmede een rechtstreekse aanval op de Verenigde Staten zou kunnen wor den ondernomen. De Sovjet-Unie be schikt over een groot aantal lichte straalbommenwerpers, die een ernsti ge bedreiging vormen voor de landen in Europa en het Verre Oosten. Voorts wordt gewerkt aan een meer afdoend werkend luchtverdedigingsstelsel, dat wordt uitgerust met moderne radar apparaten. Ook zijn de Russen bezig met de vervaardiging van verbeterde straaljagers voor onderscheppingsdoel einden. Het gebleken vermogen der Russen om atomische wapens te vervaardigen en die te bestemder plaatse af te werpen, maakt het noodzakelijk dat de VS nog grotere nadruk leggen op hun paraatheid in de lucht", aldus generaal Twining. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van at te komen. 83 van de 100 personén lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's LeverpiUetjes. (Advertentie, Ing. Med.) De chef van de Amerikaanse lucht machtstaf besloot zijn uiteenzetting voor dc Senaats-ondercommissie voor de strijdkrachten met dc mededeling, dat de VS in snel tempo bases in overzeese gebieden, van waaruit vijan dclijke doelen gemakkelijk kunnen worden bereikt, aanleggen. Dit stelsel van overzeese bases nadert thans zijn voltooiing. De verdediging van deze bases zal worden uitgevoerd door straaljagers, die sneller vliegen dan het geluid, zeide hij. WOENSDAG 17 .MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7-00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8-18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade-Orkest. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Hammondorgel. 12.45 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Strijkkwartet. 17.15 Lichte muziek. 17-45 Vara-varia. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Nederlanders in Zuid-Afrika, door Mevr. J. Rebel—Runc- kel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 „De Moderne Mens onder hoogspanning", door Prof, R. W. Broekman. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joodse uitzending. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.03* Politiek commentaar. 20.15 Marinierskapel. 2055 „Puntje en Anton", hoorspel. 22-.2Ö Gram. 22.45 „Al- bert Einstein, bouwer van een wereld beeld", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.20— £4.00 Grammuziek. HILVERSUM IX, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7-45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht, 8.15 Gram.muziek. 8.30 Tot Uw dienst! 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken- 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Met lege handen", hoorspel. 12 30 Land. en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sopraan, alt en piano. 12.39 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13-20 Metropole-Orkest en solist. 14.00 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Mil. cause rie. 18.10 Gram. 18.15 Cello en orgel. 18.30 „Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven". 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Strijkorkest en solist. 21.00 Lijdensmeditatie. 21.30 Piano-reci tal. 22.00 „De strijd om de vrijheid", cau serie 22.15 Lichte muziek. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S-berichten. 23.15—24.00 Gram. Volgens diplomatieke kringen te Londen zal de Britse regering in de loop van deze week de voorgestelde extra verplichtingen van Groot-Brit- tannië jegens de landen van de EVG haar uiteindelijke vorm geven. Vorige week begonnen inleidende besprekin gen over deze kwestie tussen de Fran se ambassadeur, Massigli, en minister Eden. Officiële kringen nemen ten aanzien van bijzonderheden "an het Britse plan een strikte geheimhouding in acht. Men verwacht, dat het plan be kend zal worden gemaakt kort vóórdat de Franse Nationale Vergadering het EVG-verdrag in behandeling neemt. Dit zal, zo neemt men aan, dit voor jaar gebeuren. Een Amerikaanse maatschappij heeft een nieuw systeem voor automatische bediening van geschut ontwikkeld, waardoor straalvliegtuigen in een luchtgevecht vijandige vliegtuigen kun nen opsporen en vernietigen. Het sys teem leidt het jachtvliegtuig naar de juiste plaats om te vuren, brengt het geschut in werking cn leidt het vlieg tuig buiten gevaar. Het is speciaal voor straaljagers ontworpen. De oorspronkelijke tekst van de Belgische grondwet, zoals deze werd vastgesteld op het flauonale Congres van 7 Februari 1831, is zoek. Dit heeft de Belgische mi nister van Justitie moeten ant woorden op een vraag van de liberale afgevaardigde Rey. Deze had gevraagd, of het stuk nog steeds in het archief Voorhanden is. De minister heeft nu medege deeld, dat noch de grondwet noch de andere besluiten van het Congres meer te vinden zijn, zo dat hij een onderzoek heeft ge last naar de omstandigheden, waaronder deze stukken zijn ver dwenen. Israëlische en Syrische kustbatterijen hebben gisteren het vuur op elkaar ge opend over het Noordelijk deel van het meer van Galilea. Volgens de Is raëlische lezing opende men van Sy rische zijde het vuur op een paar poli- tieboten van Israël. De boten werden beschadigd en twee politiemannen gewond. De vaartuigen begeleidden enkele visserschepen. De Syrische radio meldt, dat een burger door het Israë lische vuur is gedood. Israël heeft bij de wapenstilstands commissie van de Ver. Naties geprotes teerd. Het incident had plaats juist toen deze commissie sinds anderhalf jaar was bijeengekomen ter bespreking van een soortgelijke schietpartij, die vorige week was voorgevallen. Van officiële zijde wordt uit de hoofd stad Amman van Jordanië vernomen, dat een handgranaat werd geworpen in een post van de Jordaanse politie te Yabad. Ook werden twee herders ge dood. Drie mannen, die zich hiermee bezig hadden gehouden, weken daarna uit naar Israëlisch gebied. Ook Jorda nië heeft thans bij de wapenstilstands commissie geprotesteerd.... ,Toen Jezus Jericho (Palestina) ver woestte, deed hij dit kennelijk zeer grondig", aldus constateert een Engels- Amerikaanse expeditie, die twee jaar lang opgravingen heeft verricht in de ruïnen van het oude Jericho. Deze ex peditie heeft vele rijke vondsten ge daan uit het stenen en bronzen tijd perk. Men heeft geconstateerd, dat hier reeds 5000 jaar vóór Christus een vrij grote stad gelegen moet hebben, en er bestaat geen twijfel, of Jericho is één van de oudste steden ter wereld. Dank zij een speciale eigenschap van het Jerichose klimaat zijn verschillen de etenswaren, klederen en meubels door de lange reeks van jaren bewaard gebleven, zodat men zich een beeld kin vormen van verschillende cultuur perioden in deze stad, tot 1600 jaar vóór Christus toe. Zelfs het parfum in kleine flesjes is bewaard gebleven, zodat men er zich een voorstelling van kan maken met welke geur de vrouwen zich des tijds omringden.... Uit ae periode, waarin Jezus de stad veroverde, vindt men niet één huis meer terug. Tijdens of onmiddellijk na deze periode moet een erosie zijn voor gekomen, zodat zowel huizen als muren spoorloos zijn verdwenen. Uit latere tijd heeft men daarentegen wel weer bouwwerken gevonden. Als resultaat van deze ondernomen wetenschappelijke onderzoekingen kan worden vastgesteld, dat Jericho plus minus 5000 jaar vóór Christus gesticht moet zijn. De stad is destijds het mid delpunt van een groot landbouw district geweest. De kunst stond in het oude Jericho op hoog niveau en men vermoedt, dat Jericho de kunst van Me- sopotamië, Egypte en Griekenland heeft geïnspireerd. In de ruinen heeft men zeven antieke beeldhouwwerken aan getroffen, die het bewiis hiertoe schij nen te leveren. het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtihgenStichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijp. - Telefoon K 1.720 - 33Ó0 (Advertentie, Ing. Med.) De Amsterdamse tweede klasser AFC heeft te Londen in een lichtwed- stri.jd met 52 verloren van de Lon- dense derde divisie, club „Queens Park Rangers". De Londenaren waren sneller en hun aanvalsspel was doortastender dan dat der Amsterdammers. Dat de nederlaag niet groter is geworden, is voor een groot deel te danken aan het uitstekende werk van spil Bijker en doelman Dekker. Laatstgenoemde verrichtte tegen het einde enkele sa- ves bij scherpe vleugelschoten. Feld- man scoorde beide doelpunten voor AFC, de eerste uit een strafschop. De doelpunten van Queens Park Rangers kwamen van Clark (2), Nicholas, An- geil en Camgron. Zondag is in het gehele bisdom Parijs et.' onaangekondigde enquête gehouden onder de rooms-katholieke kerkgangers. In alle kerken werden onder alle missen, na voorlezing van een boodschap van kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, aan de aan wezigen vragenlijsten uitgereikt, die terstond ingevuld en ingeleverd moes ten worden. Dit onderzoek had ten doel, gegevens te verkrijgen voor een statistiek over de vervulling der ker kelijke plichten en de personalia der practiserende rooms-katholieken, hun werkkring en hun gezinsomstandig heden. Een dergelijk onderzoek is vorig jaar te Saint Etienne en Marseille ingesteld. Volgens de uitkomsten van dat onder zoek practiseerde ongeveer vijftien procent van de „gedoopte" bevolking. Onder de arbeiders was dit percentage slechts drie. De commissie voor het opzicht van de classis Meppel der Ned. Herv. Kerk heeft kennis genomen van ernstige be zwaren die zijn gerezen tegen een deel van de oud< rlingen en diakenen der Hervormde gemeente te Hoogeveen. Deze ambtsdragers weigerden de ver kiezingslijst vast te stellen, zoals deze in de Kerkorde is bedoeld. Naar aan leiding hiervan bepaalde de commissie voor het opzicht dat deze kerkeraads- leden met ingang van 12 Maart voor lopig geen kerkelijke handelingen krachtens hun ambt zullen mogen ver richten, zolang de kerk terzake geen eindoordeel heeft uitgesproken. De Amerikaanse marine heeft gisteren foto's gepubliceerd van twee jacht vliegtuigen, die verticaal kunnen lan den en stijgen. Het zijn de „Convair Xfyi" van de „Consolidated Vultee Aircraft" en de „Xfvi" van de „Lock heed Aircraft". Op de foto's ziet men de toestellen staande op hun staart als raketten, de stand waarin zij zullen opstijgen en landen, en horizontaal, de stand welke zij zullen aannemen, als zij eenmaal in de lucht zijn. Over de nieuwe modellen zijn weinig bijzonderheden bekend ge maakt. Ook werd niet onthuld, of zij al in de lucht zijn geweest. De vlieg tuigen worden voortbewogen door tur- bo-propellermotoren-straalmotoren. Te Bridgetown in West-Australië is een employé van de electriciteitscen- trale omgekomen, toen hij trachtte zijn zoontje en enige andere kinderen van een onder electrische stroom staande omheining te trekken. Het zoontje en twee kleine' jongens verloren hét leven, vier kinderen, en de vrouw van de employé liepen verwondingen op. Door het breken van een bovengrond se electrische kabel kwamen een beek en een omheining onder stroom te staan. De kinderen, die door de beek waadden, kregen een heftige electri sche schok en liepen schreeuwend uit de beek regelrecht in de omheining. De onderwijzersstaking in Oslo is ge ëindigd. Verreweg de meeste onderwij zers hebben hun plaats voor de klas Maandag weer ingenomen. Zelfs de kinderen waren er blij om. Overwogen wordt, de Paas-, Pinkster- en zomer- vacanties te bekorten teneinde de ver loren tijd in te halen. DE ZIEKTE VAN DE PAUS De kwaal, waaraan paus Pius de Twaalfde lijdt, wordt thans omschre ven als een vernauwing aan de uit gang van de maag. Hierdoor kan de patiënt slechts heel kleine hoeveelhe den voedsel verwerken. 66. Na enige tijd voortgedreven te zijn, belandde de koe in een stal, waar ze werd opgewacht door boer Zwoer demaker. En of het nu kwam, omdat het die avond zo donker was, ik weet het niet, maar zeker is het, dat óók boer Zwoerdemaker in de namaak- koe zijn Gertje meende te herkennen. ..Ah jongens, hebben jullie haar ge vonden", riep hij verheugd. „Zet 'r met een maar op stal op haar gewone plaatsje", „oed vader", hoorde Billie zeggen. Éven latere stonden ze op stro en keek Billie in een drinkbak en een ruif met hooi. „Wil je wel geloven, dat ik eerst dacht, dat ze gestolen was?" zei de boer. „Hoezo?" vroegen de jon. gens. „Nou ik heb daarstraks gehoord van m'n buur, dat er twee dieven los. gebroken zijn uit het politiebureau. Die Billie en Kareltje. Misschien heb- ben jullie daarover ook wel eens iets gehoord. Er hebben al hele stukken over die twee in de krant gestaan!"* „Ik ben ze nog tegengekomen ook,... vanavond in de Nauwe Steeg". Plotse^ ling klonk er ergens in de stal een onderdrukt gegrinnik. (Van onze correspondent te New York) WOOR HET EERST in de bijna twee jaar lange opkomst van Senator McCarthy scheen het tij de vorige week gekeerd. Senator Flanders, een politiek partijgenoot van de Republikein uit Wisconsin, was de eerste man die de moed had zich in de Senaat uit te spreken tegen de inquisitie-methoden van zijn collega. Senator Flanders ge bruikte in zijn peroratie voornamelijk het vlijmscherpe wapen der politieke humor. Het is niet noodzakelijk grap pige humor. Maar in de dorre politieke Dadio en televisie vormden de voois hoede in de anti-McCarthy campag. n". Er waren geen „neutrale" commen- tatoren meer. Edward R. Murrow of. freerde een televisie-programma sa mengesteld uit louter journaalfilms van McCarthy, waarin de Senator zich- zelf voortdurend tegensprak. Men moet zich afvragen waarom ook de mach tige Amerikaanse pers zo lang gewacht heeft tot iemand van het kaliber van Senator Flanders het voorbeeld gaf. Maar Senator McCarthy krijgt nu al- thans van katoen. Ed Murrow's TV. programma toonde o.a. McCarthy tij- dens een rede waarin hij zei, dat .slechts de linkse bladen tegen mij ge- Gisteren is te New York de handel hervat in de obligaties van 23 dollarle ningen van Duitse particuliere maat schappijen en gemeenten. DOOR 40 „Ik behoef je niet te zeggen, dat ik de mening van mijn vrouw allerminst onderschrijf", zei Nick stijfjes. „Heus, Serena, ik moet er op aandringen, dat je je woorden terug neemt" „Een ogenblik", kwam Horace Jan kin langzaam tussenbeide. „Ik ben er niet zo zeker van. Ik heb alle stukken waarin Corinna optrad gezien, behal ve één, omdat ik toen in Amerika was. Maar daarvan heb ik de recentie gele zen en ik herinner me zelfs één zin netje, dat in bijna allemaal voorkwam" ,,'t Is een echte rol voor Corinna Chale". Wat mij betreft, ik geloof, dat er veel waars zit in de opmerking van mevrouw Hunslow". Opnieuw was het doodstil in de ka mer, behalve het plotseling kraken van Paul Crane's rusteloos tegen el kaar gewreven vingers. „Nu", ging Jankin voort, „is de kwes tie dus deze: Het financieren van een stuk, dat Corinna Chale goed ligt, be tekent geld verdienen. Zo'n stuk was je eerste, Hunslow, maar iedereen is 't er over eens, dat „De rollende Steen" haar niet ligt. Toch kan het stuk goed genoeg zijn, om er zoals het nu is, mee door te gaan. Ik weet het nog niet, maar ik zal moeten beslissen, of ik aan jouw kant sta, Hunslow, dan wel aan die van Corinna". En opstaande voegde hij erbij: „Morgenochtend zal Ik het je berichten. Nu ga ik maar". „Wacht nog even", zei Paul Crane fel. „Er is, moet je weten, nog een andere mogelijkheid en Corinna zelf zal hier bij een woordje meepraten. Ik zou je dus aanraden, je beslissing nog uit te stellen". En zonder op een antwoord te wach ten, snelde hij de trap af en sloeg de voordeur achter zich dicht. „Hm", zei Jankin, die hem peinzend had nagestaard, „hij schijnt er nogal van overstuur". „Hij is altijd regisseur geweest voor de stukken waarin Corinna optrad, dat heeft ze bij contract laten bepa len", zei Nick kortaf. „En natuurlijk wil hij even goed als zij, dat ze alleen maar successen behaalt". „Ja, dat spreekt vanzelf", hernam Jankin, die langzaam in een droom toestand scheen te verzinken, waaruit hij na enige minuten met een schok ontwaakte. „Kom, ik ga maar eens", zei hij vriendelijk tot Serena. En zich daarop tot Nick wendend: „Je vindt me waarschijnlijk nogal krenterig, maar „Integendeel, ik begrjp je standpunt volkomen", verzekerde Nick met wat trillende stem. „In jouw plaats zou ik precies zo handelen. Ik zal je even uitlaten". Beiden gingen ze de trap af en Sere na bleef stil bij de tafel zitten, met de handen op het manuscript van Nick's toneelstuk. Toen hoorde ze Nick weer boven komen en stond ze op, zichzelf dwingend, zijn blik te ontmoeten. In het doodsbleke gezicht bleken de ogen te gloeien als brandende kolen. „Als je er nog eens voor voelt, de beschermengel te spelen", zei hij kalm, „zal 't mij aangenaam zijn, wanneer je een ander dan mij tot slachtoffer kiest". „Maar 't is waar Nick..", begon ze. Hij bracht haar evenwel met een onge duldig gebaar tot zwijgen. „Ik zal je zeggen wat waar is,"zei hij knorrig. „Je hebt Jankinovertuigd.dat mijn. stuk „Lompen en Vodden" slechts een flits was, die ik niet kan herha len". „Maar dat is niet zo", riep Serena verontwaardigd. ,Van zijn standpunt uit wel. Och, maar waar dient het toe, er nog over te praten? Het kwaad is immers ge schied en ik wed vijf tegen één dat hij wel een excuus zal vinden om me niet te helpen. Enging hij met een wanhopig gebaar voort, „ik mag het hem niet kwalijk nemen". „Nick..", hernam Serena, terwijl ze hem bevend een hahd toestak, die hij echter, zich omwendend, niet opmerkte „Ik ga uit", zei hij ruw, „en als ie mand soms vraagt, hoe laat ik terug kom, kun je hem zeggen, dat je het niet weet..dan spreek je volkomen de waarheid Meteen rende hij de enge trap af en Serena liet hem zonder een woord van protest gaan. Ze had gedacht hem te helpen., ze was er nog steeds zeker van, dat ze het inzake Corinna bij het rechte eind had, maar ze had niet be seft wat zo'n oordeelvelling zou te weegbrengen. Nu leek het wel, alsof ze niet slechts Nick's nieuwe toneel stuk naar de kelder had geholpen, maar bovendien de kans om nog eens samen gelukkig te worden aanmerke lijk verkleind. Moedeloos zonk ze neer op de ven sterbank en sloeg de handen voor haar gezicht. Haar ogen schenen te gloeien, maar tranen had ze niet, ofschoon haar hele lichaam trilde van bitter snikken. redevoeringen was het een opluchting kant zijn". Murrow volgde dit met foto's van extreem-rechtse bladen wier kopregels geen twijfel lieten aan het tegendeel. Hij las hoofdartikelen voor uit de aartsconservatieve „Chicago Tribune", waarin McCarthy werd aan. gevallen. De uitzending besloot met deze woorden van Murrow; „De grens tussen onderzoek en achtervolging is subtiel, maar de Senator van Wiscon sin heeft deze te vaak overschreden. Amerika werpt zich op als verdediger van de vrijheid, maar wij kunnen de vrijheid in het buitenland niet helpen beschermen door haar thuis op te ge- ven". IVlcCARTHY had bovendien ook ds gunst van de pers verspeeld door af te geven op de twee grote radio- netwerken, die geweigerd hadden hem gratis zendtijd af te staan om de aan- val te beantwoorden, die de voorman der Democratische partij, Adlai Ste- venson, enige dagen tevoren op Mc Carthy had gedaan. Deze radionetwer ken hadden een voorman van de Re publikeinse partij uitgenodigd Steven- son te beantwoorden. Zij voldeden daarmee aan de letter en de geest van de desbetreffende wet. McCarthy was hiermee niet voldaan en begon een ietwat teppichfresseriche campagne te gen de beide, radio-organisaties. Dit veroorzaakte onrust in persgelederen. Men zag nu hoe McCarthy optrad te gen tegenstandersmen ervoer dat zijn methode die van Hitier nabij kwamdat hij elkeen, die niet mét hem was als een tegenstander te lijf ging. Vóór het eerst kreeg de pers een dieper inzicht in wat de mythologie zou hebben beschreven als het „mon ster van eigen creatie". Tegelijkertijd begon de publieke opi nie zich te roeren. In New York an nonceerde één der beide gewraakte radio-netwerken, dat de controverse het publiek aanleiding had gegeven in groten getale in brieven, telegram men en telefoongesprekken van zijn opinie te getuigen. Van elke 20 brie ven en telegrammen vielen 19 in het nadeel van McCarthy uit. Het is een verheugend teken, an uiteindelijk de massa van de VS zich weer keert tegen alles en iedereen die de vrijheid in gevaar brengt. Het gebeurde betekent echter nog niet het politieke einde van McCarthy. Deze wildeman zal thans (als een gewonde tijger) desperate en de meest onver antwoordelijke sprongen maken om zijn bestaan te verdedigen, zo niet red den. Maar nu rijkelijk Iaat het gezond verstand van de gemiddelde Amerikaan en zijn gevoel voor fa" play factoren in deze strijd zijn ge worden begint het aannemelijk te wor den, dat dc meteorische opkomst van de Senator in gelijk tempo zal wor den gevolgd door zijn politieke onder gang. een verstandig man te horen zeggen: „Senator McCarthy beschildert zijn ge laat met oorlogskleuren, stoot zijn In diaans oorlogsgehuil uit en alles waar hij tenslotte mee voor de dag komt is een links-georiënteerde leger-tandarts". J-JET is een beetje moeilijk zich in te denken dat een Amerikaans Sena tor die deze milde spot ten beste geeft, als een „moedig man" moet worden bestempeld. Toch overdrijven wij niet. De angst om bij McCarthy in onge nade te vallen, heeft menig Senatoren Afgevaardigde ervan weerhouden zich eerder aldus te uiten. Het was Flan ders, die de moed had hierin voor te gaan. De anderen kunnen nu volgen. Dit temeer, omdat President Eisen- hower voor het eerst in het conflict met McCarthy stante pede Senator Flanders steunde. Op zijn persconfe rentie drukte hij zijn instemming uit met Flanders' verklaring, dat de bui tenlandse gevaren voor Amerika veel groter en belangrijker zijn dan de ge varen van binnen-uit. Vermoedelijk om zich te „dekken", voelde de Presi dent zich helaas verplicht er aan toe te voegen, dat hij Flanders' rede „niet geheel had gelezen en dus niet ieder woord kon onderschrijven". BELANGRIJKER is echter, dat thans heel de per szich tegen haar eigen creatie, McCarthy, heeft gekeerd. Zon der de pers die aanvankelijk elk woord van de Senator uit Wisconsin afdruk te, alsof elke nieuwe heksenjacht een nationale Kruistocht betekende, was het nooit zover gekomen, dat McCarthy in het Britse Lagerhuis over de tong was gegaan als „een tweede Hitier". Het is dit debat geweest en in het bijzonder de opmerkingen in deze geest door de doorgaans gematigde Morrison die het Witte Huis ge schokt hebben. Uit de omgeving van de President heeft men de dagblad pers doen weten, dat een frontale aan val op de Senator uiterst welkom was. Het gevolg is de huidige campagne, waarin de Senator een koekje van eigen deeg krijgt. Het is hard vallen, indien men jaren achtereen hoog is opgeblazen. Ten slotte was Nick toch niet zo héél lang weggebleven. Serena was na een klein uurtje naar de keuken ge gaan om af te wassen, toen ze hem zijn sleutel in de deur hoorde steken. Ze onderbrak even haar werk en wachttewat tot'zich nemen° angstig tot hij zou verschijnen. Waar om was hij zo gauw terug gekomen? Was er iets gebeurd, had hij opnieuw met meneer Jankin gesproken? Maar, hoe dan ook. Nick vertelde het haar niet. Hij zei helemaal niets, liep dade lijk naar zijn schrijfbureau, nam een blad en begon, met het papier naast zich zijn stuk door te lezen. Serena kwam ontmoedigd tot de con clusie, dat dit gebaar slechts één bete kenis kon hebben: Nick was overtuigd geraakt, dat hij de minste zou moeten zijn. En zij.... ze kon niets er tegen doen of zeggen. Ze kon zelfs niet pro beren, hem te troosten. Uur na uur werkte hij aan één stuk door en Serena, die om hem niet te ir riteren, haar gewone bezigheden ver richtte, zag zijn gezicht hoe langer hoe somberder worden. Blijkbaar bevielen de aangebrachte veranderingen hem allerminst en plotseling gooide hij drif tig de pen neer. „Dat is het beste wat ik doen kan", zei hij ,maar Serena besefte dat hij meer tot zichzelf dan tot haar sprak. „En hoe best is het wel!" liet hij er met weerzin op volgen. Hij las nog een paar bladzijden d-or en lachte spot tend: „Nu, ik ben wel een bekwaam schrijver, niet eens in staat een beetje knoeiwerk af te maken. En een gek die zich heeft verbeeld, dat de auteur er bij het publiek ook maar een sikke pit op aankomt! Neen, neen, de spe lers, dat zijn de mensen die meetellen! De stumper die het ding geschreven heeft, is niet meer dan de mosterdjon gen, om wie niemand zich bekom mert Serena bleef zwijgen, want ze kon niets zeggen zonder Nick's humeur nog erger te maken dan het al was. Daar om bleef ze kalm aan de toebereidse len voor hun avondeten, wel wetend dat Nick ontkennend zou antwoorden als ze hem vroeg of hij soms trek had. Indien ze het daarentegen heel natuur- lijk vond, dat hij iets zou willen ge- bruiken, zou hij misschien wertuigelijk OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. vork, 4 zonderling, 13 Eli, 15 aarde, 16 nor, 17 R.M.. 18 ark, 20 Ria, 22 na, 23 spaan, 25 emmer, 28 r.i., 30 euvel, 31 meren, 32 overweg, 34 weten, 36 toet, 37 legeren, 39 al, 40 ion. 42 Ned., 43 b.l.o., 44 nr., 45 bandiet, 4» been, 49 Marie 50 repliek, 52 furie, 53 villa, 54 re, 56 dogma, 58 Keest, 39 Ab. 61 k la, 63 Rie, 64 we, 65 nee, 67 inval, 69 lijn, 70 onderdanig, 71 pand. Verticaal: 1. vergroting, 2 olm, 3 5.1" 5 o.a., 6 naar, 7 drie, 8 Edammer, 9 re, 10 in, 11 non, 12 grap, 14 grauw, 1» apert, 19 kavel, 21 deren, 24 negende, meten, 27 ren, 29 ivoor, 33 een, 34 wede rik, 35 flonkerend, 38 gei, 39 aleer, 41 karig, 43 bei, 45 baron. 46 niemand, 47 teler, 48 blasé, 49 mud, 51 plein, 55 kano, 57 Alva, 60 ben, 62 aan, 64 wijn, 66 Ed, 67 ir, 68 li, 69 la. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Op het Zuid-eiland. 2. Van lam meren en jonge geiten. 3..Toestel om door geestelijke of lichamelijke arbei^ veroorzaakte vermoeidheid te meten. 4. Ster van de 1ste grootte in sterren beeld „Orion". 5. Een maf. 6. Een onderkruiper (werkwillige) bij stakingen. 7. Eetzaal in een restaurant, waa vlees geroosterd wordt. 8. Om scheeps naden te stoppen. 9. Een p. zal zich er aan ergeren, dat er doornen aan die ro zenstruiken zitten: een o. zal het fhn vinden, dat er rozen bloeien aan die door nenstruiken. 10. Grijs.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2