Fel nationalisme leidde studentenrelletjes op tot de Java Betere bescherming voor de burgers, gevangenen en militairen SCHEEPV AARTBERICHTEN Indonesisch nationalisme voor de oorlog ontstaan Inheems onderwijs en Japanse invloed Marktoverzicht van Purmerend IS De waarheid over Indonesië (III/ Fransen in Indo-China onder dwang Oude verdragen herzien en aangevuld Nederlandse parlement gaf goedkeuring MARKTBERICHTEN WIE EEN PROBLEEM tot inde kern wil begrijpen, moet beginnen zijn eigen tlieorieen hierover overboord te zetten en er volkomen ,jblank" tegenover staan. Wie begint met een vooropgezette mening, zal zich nimmer hiervan los weten te maken en begint dus reeds fout. De x t* ti ti r* rt o y o tl ti 4 t eer- ste voorwaarde is: dat men zijn geest niet belast met een prognose, doch dat men intensief waarneemt en zijn ivaarnemingen samenvat tot een concreet beeld af gestemd op het historische verleden. Dan eerf fr 70"5 dat men de huidige ontwikkelingen in het juiste licht stelt. Wie Azie wil begrijpen, moet de zaak niet uit Westers standpunt bekijken, doch zich zuiver instellen op het Aziatisch denken en voe len, op zijn culturele, historische, godsdienstige achtergrond en de evoluerende ontwikkeling niet voorbij zien. Wie hiertoe in zijn Wes ters positievisme niet in staat is, moet liever wachten een oordeel uit te spreken over Oosterse zaken, omdat hierdoor meer verwarring en vertroebeling wordt gesticht dan goed is voor een harmonische samen- werking tussen het Oosten en het Westen. Want het is korzichig en niet verantwoord om in de politiek de wereld te verdelen in twee dimensies: een democratisch en een communistisch deel; en de andere even belangrijke tegenstelling te negeren, welke in de veelzeggende slagzin is neergelegd: „Azië voor de Aziaten, Europa voor de Euro peanen." Wie hiervoor de ogen sluit, speelt met hoge internationale waardenwelke invloed hebben op de wereldvrede nE GESCHIEDENIS der mensheid heeft geleerd dat revoluties „gebo ren" worden in de rebellerende, op standige geest van een vrij mens, doch ontketend en tot stand gebracht door de opgezweepte volksmassa. Be wijzen hiervan zijn onder andere de Franse revolutie, de moord te Sera- jewo en de Czarenmoord in Rusland. Na de tweede wereldoorlog is ech ter een ander element naar voren ge treden, in de Hitler-Jugend in geor ganiseerd verband een geprononceer de vorm van een révolte onder de jongeren aannam. Hiermede wensen wij geenszins te zeggen dat de stu dentenrelletjes om Triest, de demon straties om Gibraltar, dezelde ideolo gie hebben als de Hitler-Jugend. Er is slechts dit gemeenschappelijk element aanwezig: dat er een révolte, een proces van zelfbewustheid, van nati onaal élan onder de intellectuele jon geren gaande is. Dit verschijnsel bepaalt zich niet alleen tot Europa. Ook in Azië open baart zich in deze revolte onder de jongeren. Ze is een uitbars'ing van nationaal bewustzijn, dat, goed geleid, van stimulerende betekenis kan zijn voor de ontwikkeling van het Oosten, doch zónder deze leiding de exessen te zien heeft gegeven van het afge lopen jaar. In feite dateert déze gisting in In donesië reeds vanafei913, toen de eer ste Mohammadiah-scholen van Hadji Dachlan hun subtiel-fijne ondërgra- ving der Westerse cultuur aanvingen. Het zal misschien voor een beter be grip van hetgeen er,thans plaats grijpt in Indonesië, zijn nut hebben dat wij even teruggrijpen naar een bewogen periode in de strijd om de onafhan kelijkheid, toen vrijheidsstrijders als Ir Soekarno, Drs Moh. Hatta, Dr Tjipto Mangoenkoesoemo en de pae- dagoog Ki Hadjar Dewantoro, de één na de ander werden geïnterneerd. Ki Hadjar Dewantoro behoort thans niet tot de prominenten in de politiek, doch zijn paedagogische arbeid heeft méér resultaten afgeworpen dan de eclatante politieke redevoeringen van de laatste jaren. Want het is zijn ge- raffineerd-subtiele bewerking van de ontvankelijke geest van de puber van 1930 en later, die de nationale grond slag heeft gelegd, waarop thans de vrijheidsbeweging der jongere gene ratie rust. Hij heeft de bodem hiertoe bereid: weloverwogen en met kennis van zaken. Het is niet oninteressant de wijze van uitholling van het Westers onder richt en hierdoor de Westerse cul tuur eens nader te beschouwen. De massa, passief en contemplatief, was niet in beweging te brengen. Dat had niet één, dat hadden alle vrij heidsstrijders ondervonden. Wanneer het Indische gouvernement de kop stukken der beweging had geïnter neerd, verliep de gehele vrijheidsbe weging, al bleef het vuur doorsmeu- len bij de weinige intellectuelen en semi-intellectuelen. Tot een laaiende ylam kwam het niet. Het volk was inert en tevreden wanneer het de ele mentaire levensbehoeften kon bevre digen: genoeg eten voor het gezin, een eigen huisje, een eigen stukje grond en met nieuwjaar nieuwe kle ren en een grote slametan. Toen Ki Hadjar Dewantoro (wiens eigenlijke naam ons nu niet te hinnen wil schieten) in 1913 na het versprei den van een vlammend pamflet: „Als Jk Nederlander was....", verbannen werd, rijpte er ia zijn onderwijzers feest een plan dat geheel in de lijn van zijn beroep lag: het bewerken van de ontvankelijke geest van de Jeugd door het aankweken van het nationale bewustzijn. Toen hij zijn vrijheid herkreeg, volvoerde hij dit plan op brilliante wijze: hij stichtte de Taman Siswa Scholen. Langzaam maar zeker {-JET is ongeveer 13 jaar geleden, dat wij uitgenodigd werden een causerie bij te wonen in de theosu- t'sche „Loge Mataram" te Jogjakarta, waar Ki Hadjar Dewantoro zou spre ken over de Taman Siswa Scholen, voor ons zat een markante figuur: -dr Jonkman, voorzitter van de Volks- raad, (het adviserend lichaam in Ned. j.naiedie zich eveneens voor het on- uerwerp interesseerde en hiervoor uit Jakarta was overgekomen. Ue spreker als iedere Indonesiër een geboren causeur leidde zijn on- „rwerp in met het kinderliedje: „In tiolland staat een huis", en vroeg roe8 prompt hierop aan het audito rium of het hem wilde vertellen wel- e associaties dit Hollands liedje dat op de westerse scholen werd geleerd, P'l een zesjarig Javaans jongetje op- 'eP, dat nog nimmer uit zijn dessa vgehuchtje, dorpje in het binnenland)) was weggeweest, een Indische stad zelfs met kende, laat staan..Holland. De spreker ging verder, courtois causerend, en stelde achtereenvolgens de vraag wat „Piet Hein", „de zilve ren vloot", het Geuzenlied", In naam van Oranje" en al de Nederlandse nationale liederen voor reminiscen ties opriepen bij de knaap, die na schooltijd een kleine karbouwenhoe der was op het véld var. zijn vader. En zo brokkelde de spreker, doel bewust en methodisch, steen voor steen af van ons westers lager onder wijs in de tropen. Ieder van ons, po litiek getraind als we waren, begreep hoe onder het mom van het lanceren van een schoolprogram voor het Indo nesische kind, de diepere politieke geven. Zo is het Oosten. Het ver draagt alles tot de uiterste grens van zijn incasseringsvermogen is bereikt, en wacht schijnbaar passief zijn kans af. Doch is die kans er dan worden alle remmen losgegooid enbreekt de hei los DE KNAPEN van 1943, zijn de stu denten en de jongeren van 195". De oude leerstellingen van het Mo- hammdiah-onderwijs en van de Ta man Siswa School hebben 'de mees ten als „ouderwets" overboord gewor pen, doch de essentiële waarde van het nationaal gericht besef, het aangekweekt nationaal bewustzijn, zijn een onvervreemdbaar onderdeel van hun intellectuele bagage gewor den. Geestdriftig, licht öntvlambaar, 'in telligent, vol nieuwe ideeën (die zij als de hunne lanceren), zelfbewust met een zweem van minachting voor „verouderde" begrippen en leerstel lingen, die ze verachtelijke „nonsens" noemen, hun oer-oude traditie als een onding beschouwend (in gesprekken althans), zo is de spes patriae van Indonesië. Zij bezit een orsprong op de oudere generatie, want zij is opgegtoeid als v r ij e mensen zonder belast te zijn geweest met de erfenis van het verleden, dat van een gekolo niseerd volk. Zij dragen niet het stem pel van de onderdanigheid, der om zichtigheid, deze vrijmoedige jonge ren. Jammer alleen dat in 1947, op een onderwijzerscongres in Solo Ki Hadjar Dewantoro de jeugd voor het laatst het advies heeft gegeven„om het onderwijs in de Nederlandse taal van de hand te wijzen, zo lang die taal psychologisch een gevaar vorm de". Dit „psychologisch" gevaar werd zo groot geacht, dat op de Indone sische universiteiten Nederlandse hoogleraren in het Engels doceren Voor de studenten die het Engeis niet voldoende macshtig zijn, vormt dit onderwijs een handicap. Dit laatste bezwaar nu had een Indonesisch meis jesstudente in een artikeltje na<»r o- ren gebracht, dat zij „De Vrije Pers" aanbood. Het ontbreken van de oor spronkelijke copy, die inmiddels was verscheurd na het persklaar maken van het bericht, veroorzaakte de stu- dentenrel in April 1953. De politieke achtergrond sprak ook in de jeugü- actie tegen het Simpang-Hotel. Hierin meen te men immers discriminatie !e zien. {(ORT samengevat heerst er dus onder deze nationaal-bewuste jeugd een i sterk politiek streven dat gericht is te- gen alles wat naar (vermeende) gees- n, j telijke, culturele, politieke of econo- mische overheersing zweemt. Deze be- ondergrond was verborgen van een i grippen hebben zij saamgevat onder de systematische beïnvloeding van de verzamelnamen „kolonialisme" en ,,im- jeugd door haar eigen cultuur, haar alzo voerend naar een levend na tionalisme, de kiem leggend voor een nationaal bewustzijn. Wat was hier als verlicht mens van 1940 in te brengen? Kon Mr Jonkman als voorzitter van een Volksraad, die het eerste officiële apparaat was van een ethischè regeringslijn voor Indo nesië,--een spaak -in het- wiel-steken, ook al kende hij het-pelitielïe -gevaar dat in dit onderwijs school? Neen. In een eeuw waar besef doorbrak van humanisme, van de grondbeginselen der menselijke rechten, kon men geen starre koloniale politiek toepassen. Trouwens: zou de remedie niet erger zijn geweest dan de kwaal? Zo werd dus in Jogjakarta het na tionalistisch gevoel openlijk nieuw leven ingeblazen. Zo werd ook systhe- matisch een afweer, een tegenzin, een wantrouwen aangekweekt tegen de westerse cultuur. De leerlingen der A.M.S. (Algemene Middelbare School) verdeeld in een westers klassieke af deling en een Oosterse afdeling) die van de Taman Siswa of Mohamma diah-scholen afkwamen vormden al len min of meer een politiek-bewuste groep semi-intellectulen, welke sterk afstak bij de onbezorgde Hollandse jongens en meisjes die van de gewone lagere en de Mulo-scholen kwamen. Dat het voor de leraren aan deze school niet altijd gemakkelijk les ge ven was, laat zich begrijpen. Verkwik kend is het daarom hier even te ver melden dat er tussen leerlingen en leraren, en de leerlingen onderling vriendschapsbanden zijn ontstaan, die nog nawerkten in de Japanse bezet tingstijd. Hiervoor kunnen wij slechts dankbaar zijn, omdat eens te meer is gebleken, dat het humanitaire element nog wel eens sterker blijkt dan het politiek nationaal beginsel. JAPANSE INVLOED MA deze belichting, van de politieke nationale achtergrond zal men kunnen begrijpen waarom vooral de jeugd bij de intocht van de Japan ners zo'n geestdrift ten toon spreidde. Toen in Maart 1943 de Japanners in Jogja verscheenen vormde een jui chend legertje Indonesische knapen van tussen de 13 en 17 jaar naast de stapvoets rijdende colonne al dansend en springend een ere-escorte voor de Japanse generaal. Toen de landstormers en stadswach- ters als krijgsgevangenen werden ge ïnterneerd, waren het weer groepen uit dit knapenlegertje die vol geest drift hun diensten aanboden aan de Japanners. Dit leger kwam van overal en nergens opdagen, en de Japanners aanvaardden gaarne de spontaan aan geboden diensten. Zij deelden de in tellectuele en semi-intellectuele groe pen in op de bureaux waar zij als tolken hadden te fungeren bij verho ren of als administratieve krachten bij 'de verschillende diensten. De on geschoolde jongeren werden gerecr-i- teerd en geoefend, eerst met houten stokken, later met houten geweren. De discipline was streng, de Japanse handjes zaten heel los. elj menige knaap heeft gesuizebold of in het zand gebeten door een hardhandige klap of een trap met de laars. Doch men verbeet de pijn omdat de glorie van het verwinnende Japanse leger cp hen afstraalde. Dit Is een factor die nimmer ver eeten mag worden: de morele klap aan het prestige van het onoverwin nelijk gedachte Nederlandse defensie apparaat toegebracht, is van dieper ingrijpend belang geweest dan de ma teriële schade aan goederen en bezit tingen. Toen echter in 1945 de Rijzen de Zon begon te dajen en de Japan ners moesten capituleren, hebben die zelfde knapen en mannen iedere ver nedering en iedere trap op de Japan ners gewroken en een bloedbad aan gericht zoals nimmer te zien was ge- perialisme". Diep in hun ziel leeft de sluimerende gedachte deze plotseling gekregen vrijheid te kunnen verliezen, wanneer zij niet waakzaam blijven en iedere geestelijke infiltratie van wes terse macht door de cultuur, of door het kapitaal niet ogenblikkelijk de kop indrukken. Is dit réveil, deze révolte van de jeugd communistisch? Of is het niet de rauwe kreet van een jong volk dat op de drempel van een vrije wereld zijn plaats onder de vrije volkeren wenst te verdedigen met al het hartstochtelijk élan van een Oosters volk en met alle middelen die het ten dienste staan, zelfs met het communisme, wan neer dit noodzakelijk zou zijn? En hier zijn we dan aan het slot van onze beschouwing. De revolte in Zuid- Oost-Azië, in Indo China, in Afrika, in het Nabije en in het Midden Oosten is zuiver nationaal gericht, doch zo deze volkeren zich economisch en politiek PURMEREND, 16 Maart 1954. De handel in de vette koeien zette zich reeds in de vroegte heel wat kalmer in, terwijl toch het aanbod daar min der groot was. Met de beste dat ging nog wel, maar verder was het een vrij stugge boel. Ook op de geldemarkt ging het niet zo vlot, een flink aan bod, maar de goede kooplust was er niet, een vrij stugge boel. Ook met de verse melkkoeien was het heel stil, vooral in de vroegte zag het er heel slecht uit, daar er weinig kooplust bleek te zijn. Op de nuchtere kalveren- markt ging het met de slachtkalveren heel goed, daar was ondanks het flinke aanbod nogal kooplust. Ook voor de fok kers waren wel heel wat kopers, maar de meeste hielden het op de beste aan en die brachten ook wel goede prijzen cp, maar met de lichtere soorten ging het kalmer. Op de wolveemarkt was het heel wat kalmer, niet dat er een te groot aanbod was, maar de kooplust was er niet, zodat de prijzen ook lager waren. Over de handel in de fokkers kan men nog niet veel zeggen, daar men nog maar weinig stelletjes aange voerd ziet. Op de vette varkensmarkt ging het ook niet al te best. De inzet van de prijzen was wel vrij gelijk, als de vorige week. maar liepen later te rug. Met de vette zeugen ging het ook maar heel kalmaan. Met de biggen ging het beter, die werden heel vlot en voor hoge prijzen verhandeld. Er was ook nogal keus in de fokzeugen, maar deze en vooral de beste waren wel te plaat sen. De paardenmarkt gaf een iets vlugger handel te zien. En de pluim- veemarkt gaf wel een groter aanbod, maar geen betere handel. Aangevoerd 713 runderen, waaronder 250 vette koeien f 2.202.80 per kg, han del stug; 210 melk- en kalfkoeien 7001025, stil; „-8 geldekoeien 570 750, stug; 15 graskalveren 270360, kalm; 141" nuchtere kalveren voor de slacht 32—90, goed; voor de fokkers 60 135, stug; 10 stieren 7501350, stug ger; vette schapen 80140, stug; 427 fokschapen, overhouders 60115, stug ger; 26 bokken en geiten 1855, kalm; 178 vette varkens, zware 1.80—19.41 p. kg, stug; vette zeugen 1.701.80 per kg, kalm; 670 schrammen 52115, big gen 55—85, vlug; 17 fokzeugen 285450, goed; 30 paarden 625950, iets vlug ger. Totaal 3476 dieren. 3100 oude kippen en hanen, rode en witte 1.852 per kg, 500 idem blauwe 22.15 per kg; 1500 jonge hanen, rode en witte 2.202.35 per kg; 150 eenden 1—1.50 per stuk; 450 konijnen 3—7.25 p. stuk; 10000 kipeieren f1011 per 100 stuks, 2000 eendeieren f9.— per 100 st. EIEREN VEILING PURMEREND, 16 Maart 1954. Aan gevoerd: 55000 eendeieren 65-76 f 9.40— 9.56, 65000 kipeieren 58-64 f 10.60 11.40 per 100 stuks. Hel jongste, offensief van de Vietminh-opstandelingen stelt de Franse troepen voor grote moeilijkheden. Artillerie-eenheden van de Fran sen houden via de radio contact met de voorposten. „Big Alphonse" de grootste kraan in Engeland, heeft een lengte van 90 meter. WARMENHUIZEN, 16 Maart. 16.400 kg rode kool 8—10,60; 7100 kg gele kool 6,6017,10; 3550 kg Deense witte kool 6 —9; 500 kg peen C 5,10; 2475 kg uien niet zouden kunnen handhaven, dan zullen zij niet schromen de hulp te aan vaarden van de communistische rege ringen, die glimlachend het politiek ge harrewar tussen Oost en West gade slaan en rustig hun tijd afwachten tot het Oosten economisch, vastloopt. En di is het punt, waar het Westen hulp kan bieden. Het is niet voldoende tech nische hulp te verschaffen, er is méér nodig: „understanding" in de eerste plaats. Meer behoeven wij er niet over te zeggen. A. H. FüHRI-MlEROP. Agatha, 19-3 van Pladju te Port Swet- tenham Aldegonda, 16-3 te Pladju Almkerk, 15-3 van R'dam naar Hamburg Amor, pass. 15-3 Kaap Vilano naar Carthagena Amsteldiep, 15-3 n.m. te Bahrein Ariadne, 13-3 te Genua Armilla, 16-3 te Makassar Alamak, 15-3 van Calicut naar Cochin - Alcyone, 15-3 van St Vincent (KV) naar.)Réeife Al- dabi, 16-3 v.m. 350 miji zuid van St Vin cent (KV) naar Las Palmas Alkaid, 15-3 n-m. van Eremen naar Hamburg Almdijk, 15-3 van Havana naar Houston Alpherat, 15-3 van Breinen naar Ham burg Amstelkroon, 15-8 van Charleston naar Philadelphia Arendskerk, 15-3 n.m. te Kaapstad Albireo, pass. 16-3 Madeira naar R'dam Alderamin, 14-3 te Chittagon Alhena, 12-3 te Buenos Aires Appingedijk, pass. 16-3 2.05 uur Vlissingen naar Halifax Bennekom, pass. 16-3 2 uur Vlissingen naar A'dam Boskoop, 16-3 te A'dam Bloemfon tein, 15-3 50 mijl zuidwest van Finisterre naar Las Palmas Boschfontein, 16-3 van Marseille te Southampton Bonaire, 16-3 van Paramaribo te Georgetown Caltex Nederland. 15-3 van Sidon te R' dam Caltex Delft, pass. 15-3 Kaap Bon naar R'dam Cottica, 15-3 n.m. van Hamburg te A'dam Delfland, pass. 15-3 Finisterre naar Lag Palmas Delft, 16-3 van Cristobal te Carthagena Diemer- dijk, 13-3 te Portland Elmina, 16-3 te Dakar Eemdijk, 15-3 van Brownsville naar New Orleans Eendracht, 16-3 van Dover te Bremen Esso Den Haag, 17-3 NA EEN BETREKKELIJK KORTE discussie heeft de Tweede Kamer op Woensdag 24 Februari haar goedkeuring gehecht aan de vruch ten van de arbeid der Diplomatieke Conferentie, die van 21 April tot 12 Augustus 1949 in Genève is gehouden. De vertegenwoordigers van 59 mogendheden hebben daar de vernieuwing tot stand gebracht van drie verdragen, namelijk het verdrag voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken, zich bevindende bij de strijdkrachten te velde; dat voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken en schipbreukelingen van de strijdkrachten ter zee, en dat betreffende de behandeling van krijgsgevangenen. Bovendien ontwierp de Con ferentie een geheel nieuw verdrag voor de bescherming van burgers in oorlogstijd. Door de aanneming van de wetsontwerpen tot ratifi catie van deze conventies de Eerste Kamer zal ongetwijfeld het voorbeeld van de Tweede Kamer volgen heeft Nederland zijn er kenning gegeven aan het menslievende werk, dat het Roode Kruis internationaal verricht. LIET EERSTGENOEMDE verdrag van 1864 en herzien in 1906 en 1929 is in 1949 aangevuld met bepalingen, gebaseerd op de ervaringen van de Tweede wereldoorlog. Uitdrukkelijk is nu het Roode Kruis-principe vastge legd van menslievende behandeling zonder onderscheid van ras, huids kleur, godsdienst of geloof, geslacht, of maatschappelijke welstand of enig ander soortgelijk criterium. In het ver drag van 1929 stond slechts: zonder onderscheid van nationaliteit. Bovendien zijn de leden van verzets bewegingen onder zekere voorwaar den beschermd. Marteling en experimenten op ge vangenen, evenals het in gijzeling ne men zijn verboden. Uitdrukkelijk is voorts vastgelegd, dat veroordelingen en executies zonder voorafgaand nor maal vonnis door een volgens de regels' benoemde rechtbank verboden zijn. Niet alleen staten, maar ook indivi duen zullen op grond van dit verdrag verantwoordelijk worden gesteld voor overtredingen, die zij hebben begaan of toegelaten. Het individu kan zich niet meer achter de staat verbergen en de staat is gehouden overtreders op te sporen en te veroordelen of uit te leveren, opdat zij kunnen worden be recht. De bepalingen omtrent het bescher mend en aanduidend teken van het Rode Kruis zijn uitgebreid om de nood zakelijke integriteit van het teken zo veel mogelijk te waarborgen en om misbruik ervan tegen te gaan. In het tweede verdrag van Genève, dat een vernieuwing is van het oor spronkelijk in 1907 in Den Haag geslo ten en in 1929 herziene verdrag, zijn de bepalingen van het eerste verdrag van toepassing verklaard op de strijd krachten ter zee. Nieuw daarin is o.a. C bescherming van kustreddingboten en hun kustinstallaties en die van hos pitaalvliegtuigen. pjET DERDE verdrag over de be handeling van krijgsgevangenen is uitgebreid oa. met de bepaling, dat krijgsgevangenen geen ongezond, ge vaarlijk of vernederend werk zullen mogen doen. Zij zullen voor hun ar beid een betaling ontvangen boven de soldij, terwijl ook de andere arbeids voorwaarden en de arbeidsduur zijn geregeld. De betaling van de soldij en de betrekkingen van krijgsgevangenen met de buitenwereld zijn beter gere. geld. De verkiezing van vertrouwens mannen bij geheime stemming is ge regeld. In het verdrag is voorts een aantal bepalingen van het Landoorlogsregle ment verwerkt. Belangrijk is tenslotte, dat de pro cedure bij een strafvervolging is vast gelegd. De doodstraf kan niet ten uit' voer worden gelegd dan nadat een termijn van zes maanden is verlopen, nadat de beschermende mogendheid over het vonnis is ingelicht. Het vierde geheel nieuwe en zeker niet onbelangrijkste verdrag bevat een groot aantal bepalingen, be> trekking hebbend op de bescherming van groepen burgers op het grond gebied van de landen, die met elkaar in oorlog zijn en van groepen burgers in bezet gebied. Ook zijn regelen op genomen ter bescherming van burgers in een land, waarin een burgeroorlog is uitgebroken. Speciale aandacht is geschonken aan de kinderen. De conventie bevat uitvoerige voor schriften betreffende de status en de behandeling van beschermende perso nen en geïnterneerden en kent ook be palingen over de sancties, die de juiste toepassing van het verdrag moeten waarborgen. Wat er in een verbitterde oorlog van al deze mooie internationale verdra gen terecht zal komen? Laten we ho pen, dat ze zo veel mogelijk toepassing zullen vinden. In de Tweede Kamer werd gezegd, dat het schoonste ogen blik voor de wereld aangebroken zou zijn als de conventies tot dode letter verklaard kunnen worden, omdat de oorlog ypor goed is uitgebannen. Dat lijkt ons vooralsnog een heel ver verwijderd ideaal. Het is goed, dat het Rode Kruis, zolang oorlog de wereld blijft bedreigen, zijn krachten aan de bescherming van zieken en gewonden, van krijgsgevangenen en aan de bur gerbevolking wijdt. n.m. van Sidon te Antwerpen verwacht. Felipas, 16-3 van Padang te Pladju Friesland (KRL), 16-3 van Balik Papan te Semarang Friesland (SSM), 18-3 van Huelva te R'dam verwacht Gordias, 16-3 van A'dam te R'dam Groote Beer, 15-3 van Halifax naar New Vork Groote Kerk, 16-3 van A'dam te Hamburg Hathor. 14-3 te Palermo, 15-3 van Pa- ïermo naar Malta Hector, 15-3 n-m. van Napels te Piraeus Heemskerk, 15-3 van Bremen te Hamburg Ittersum, 15-3 van Victoria te Bahia Kota Inten, pass. 16-3 Ceylon naar Belawan Kota Agoeng, pass. 15-3 Malta naar Port Said Leuve- kerk, 16-3 n.m. van Rangoon te Calcutta Liseta, 15-3 n.m. te Pladju Lisse- kerk, 16-3 van Muscat te Bahrein Loe- nerkerk, 14-3 te Assab Lombok, 15-3 te Assab Luna, 13-3 van Izmir naar Xstanbul Langkoeas, pass. 15-3 Daeda- lus naar Suez Lieve Vrouwekerk, 16-3 te Genua Lutterkerk, 15-3 van Port Said te Antwerpen Muiderkerk, 15-3 van Port Said naar Genua Malea, 15-3 n.m. te Alexandrië Malvina, 16-3 van Moji te Miri Marisa, 15-3 van Shi- moneseki naar Kobe Modjokerto, 16-3 van Panarukan te Djakarta Molenkerk, 15-3 van Beira naar Mozambique Ma- riekerk, 16-3 te Port Said Nieuws-Am- sterdam, 15-3 van Curacao naar Cristo bal Noordam, 15-3 400 mijl west van Ouessant naar New York Notos, 15-3 van R'dam naar Gibraltar Oberon, 13-3 te Port au Prince Oranjefontein, pass. 16-3 3.20 uur Vlissingen naar Antwerpen Orion, 15-3 van Lissabon naar R'dam Overijsel, pass. 15-3 14 uur Finisterre naar Port Said Prins Maurits, pass. 16-3 Kaap St Vincent naar Hamburg Pe perkust, pass. 15-3 Finisterre naar Dakar Prins Alexander, 16-3 te Halifax Prins Maurits, pass. 15-3 Gibraltar naar Hamburg Prins Willem IV, pass. 15-3 Kaap Vincent naar Stavanger Prins Willem V, 15-3 van Beyrouth naar Haifa Riouw, 15-3 van Aden naar Belawan Roebiah, 15-3 te Colombo Rotula, 15-3 van Curacao naar Lands End (VO) Rijnkerk, 15-3 van Kobe naar Shang hai Rodas, 16-3 van Trinidad te Pa ramaribo Rempang, 13-3 te San Fran- cisco Ruys, 12-3 te Kobe Sarangan. 15-3 12 uur te Bahrein Soestdijk, 17-3 te Colombo verwacht Stad Amsterdam, 16-3 te Vlaardingen verwacht Salatiga, 16-3 van Bombay te Cochin Sibajak, 15-3 120 mijl zuidoost van Caidns naar Surabaja Stad Arnhem. 15-3 van Port Said naar Hamburg Stad Maassluis, 15-3 n.m. te Immingham Salland, pass. 15-3 Recife naar I-as Palmas Schie. 15-3 van Malaga, 16-3 te Tanger stad Rotterdam, 16-3 van Narvlk te Middles- boro Sumatra, 15-3 van Djibouti naar Suez Teucer, 16. te Port Said Utrecht, 12-3 te Surabaja Waal, 15-3 te Bremen Willem Ruys, 16-3 60 mijl west van Minikoy naar Port Said Wo- nogiri, pass. 16-3 2 uur Perlm naar Port Sudan Zeeland (KRL), 11-3 van Hali fax naar Boston Zuiderkruis, 15-3 450 mijl west ten noorden van Walvisbaai naar Kaapstad. ALKMAAR, 15 Maart. Witlof 4470; rode kool 710.50; savoye kool 8,50—20; groene kool 7,50—29.50; spruitkool 29— 46; boerenkool 9—32; sla 27—28; rode bie ten 4—5,50: winterpeen 5—7; waspeen 10 —39; uien 2—8,50; prei 8—22; knolselde- rie 1316; appels: Goudreinetten H 49, Hl 41—46 en K 26, Jonathan H 4146 en K 31 en Zoete Armgard H 35; peren: St. Rémy K 25 en Kroet 16, Winterjan H 29. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Mrt. 28.000 kg. uien 4.80—7.10, grove 4.10— 5.60, drielingen 6.10—7; 80.000 kg. rode kool 7—11.80; 137.000 kg. gele kool 6.50 18.30; 88.000 kg. witte kool 69.10; 1300 kg. groene kool 13.50—24.60; 5800 kg. peen B 5.70—5.90; 3000 kg. bieten A 5.—; 400 kg. witlof IB 69—71, IIB 59—62. ^^°n0r,5edraaJid:, 33;000 kg' wi«e kool, 22.000 kg. rode kool. 5,30 en grove 5,10—5,39.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3