Voorzitter Helder se Sportraad als boeiend causeur j HPSV speelde eerste wedstrijd om districts-kampioenschap De heer De Vries sprak over „Het opfokken van kippen" Anderhalfjaar geëist tegen een eethuishouder Training, fundament verenigingsleven Bouw Geref. kerk te Urk Snoekbaarsvisserij toch ten einde Sportbeoefenaar heeft verplichtingen Breezand Bridge-competitie van de BBC Met de A VRO naar Tirol Vlaardingse reis bekroond met zege Dinsdag komen de Haagse marechaussees Stolpen Auto in kanaal: bestuurder was eruit gevallen De ANPV te Hippolytushoef Postalmethode voor Noord-Holland minder geschikt Texel Flamingo komt terug Narcissen van Pyreneeën naar Texel Op zoek naar een ft compagnon t> JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK GEESTELIJK LEVEN Zaak-bisschop Heiander in hoger beroep Urk Begroting f 250.000 De visserij weer op gang Valerius-avond klonk als een klok BESOMMINGEN ITMUIDEN WOENSDAG 17 MAART 19S4 Zeer boeiend was gisteravond de lezing van de heer H. A. Enklaar Jr, de voor zitter van de Heideree Sportraad. Ais men zo te luisteren zit, als nuchter en weldenkend mens, plaatst zich voortdurend op de voorgrond de gedachte, dat al het vertelde zo simpel is, zo vanzelfsprekend en zo logisch en dat dergelüke causerieën (als ook gehouden door de heren B. H. Perels en A. G. van der Linde) eigenlijk overbodig zün.... Doch hoe blükt ditzelfde nuchtere, weldenkende mens zich soms te vergissen als hU om zich heen kijkt Er was deze keer in het Bode Kruis- gebouw meer belangstelling dan de vo rige maal. Dat wil zeggen: er waren een paar mensen meer. Een voorname winst weliswaar, welke uiterst gering is, als men weet, dat onze stad vijf duizend actieve sportbeoefenaars telt. Dit vernamen wij van de heer Van der Linde, toen hij aan het einde van de avond de heer Enklaar dankte voor diens Zeer nuttige lezing. Deze begon met er op te wijze, dat, wanneer sport wórdt bedreven, het „klimaat" gunstig moet zijn; dat er in de beoefening zekere, onmisbare waar den moeten zijn gebracht. Dat gunstige „klimaat" is er, wanneer in een Zestal behoeften wordt voorzien. Er moét voldoende speelruimte zijn (goede doch vooral vele zalen en velden, al dus de spreker), er dienen verder te bestaan: goed materiaal, een juiste or ganisatie in de bonden, een verant woorde reglementering, een gunstige sfeer in de vereniging en het doelbe wust beperken van risico's. Bij dit al zag de heer Enklaar een voorname taak voor de leiders. Een apart „hoofdstuk" was aan het beperken van risico's gewijd. Ter „be veiliging" zijn gewenst: een juiste uit voering van de sport, een medische sportkeuring (Volke echter nog hiet in alle bonden verplicht is gesteld), de training, voornamelijk conditie en techniek), een uitstekende mentale in stelling, een mentale en lichamelijke voorbereiding direct vóór de wedstrijd. In het bijzonder bepleitte de heer Enklaar dit laatste, de zogenaamde „warming-up", waardoor lichaam en geest zich geleidelijk kunnen richten naar de dingen die komen gaan. Onge vallen komen het meest voor, hebben de statistieken uitgewezen, gedurende de eerste tien minuten van eeh wed strijd en gedurende de laatste tien mi nuten. In het begin, omdat men nog niet volledig op zijn taak is ingesteld. Tegen het einde gaat, vanzelfsprekend, de vermoeidheid meetellen. En dit nu kan dus met verantwoord trainen wel haast worden opgevangen. Het ligt voor de hand, dat de heer Enklaar bij Na de tweede ronde in de bridge- competitie van de B.B.C. is de Stand: Gebr. Rooyakkers 60.32; Koenders— Slot 57.91; P. ZandbergenA. Captein 56.05; J. Braam—J. Komen 55.80; mevr. KoopmanBrouwer 55.55; J. BerbeeJ. Captein 54.36; G. Timmer—G. van Nu land 53.97; C. HomanW. Alkemade 53.97; M. Verresen—P. van Sikkelerus 53.86; F. AlkemadeP. Stikkelman 52.58; P. v. d. BergP. v. d. Meer 52.50; echtpaar Van Harten 52.38; H. Rooy akkers—P. de Waard 50.79; echtpaar Van der Poel 50.70; mevr. Zandbergen Captein 50.59; gebr. Dobbe 50.J. JongejansA. Raven 50.F. van Lierop—A. Berbee 49.20; echtpaar Roo- se 48.81; J. Duineveld—J. de Vries 48.60; P. de GrootG. Duineveld 48.59; me vrouw BeerseHaver 47.82; echtpaar Verresen 47.53; J. KreukW. Komen 46.80; mevr. DobbeJ. v. d. Vlugt 46.54; C. P. Kuijsde Jager 46.03; mevrouw C. KuipP. Komen 46.03; dames B. Alders—L. v. d. Vlugt 45.83; D. v. d. WalJ Jongejans 45.48; A. DuinF. Stam 45.23; B. Berbee—J. Beerse 45.23; mevr. Rooyakkersde Groot 44.43; J. van LieropC. Looijesteijn 43.35; echt paar G. Berbee 43.05. De volgende ronde wordt gespeeld op Donderdag 25 Maart. Men geve zich daarvoor tijdig op tel. 453 opdat de indeling klaar gemaakt kan worden. Het was sommigen misschien wat te koud om „met de A.V.R.O. naar Tirol" te gaan, anderen hadden wellicht lie ver op een weekend dan zo vroeg in de week de reis gemaakt. Hoe 't zjj, de bus (i.c. de zaal van de heer Blok dijk) was wel flink bezet, maar toch niet geheel vol, toen Gerard Lebon het startsein gaf, direct op de hoogste versnelling schakelde en met gewel dige vaart de tochtgenoten naar het land van de bergen voerde. In een paar étappen (de herken ningsmelodie van „Die Tiroler Holz- hacker BuC'n" en een Tiroler mars) was het doel bereikt en toen stortte het reisgezelschap (publiek) zich in een „daverend" feest in de Alpen. Een feest, dat muzikale hoogtepun ten had in Der Klarinetten Muckl, Die beiden kleinen Finken, de solo van Juultje Cambré in De Post komt, een eventuele ongevallen de aanwezigheid van verantwoorde hulp noodzakelijk acht. Een ander onderwerp was: de sport- keuze. Moeten de jongen en het meisje bij hun keuze worden geholpen? Dit zou men kunnen bereiken, bijvoorbeeld middels het bureau voor de sportkeu ring, dat de adspirant-sportbeoefenaars aan een testje onderwerpt en vervol gens advies uitbrengt. Hoewel de heer Enklaar iets zag in deze redenering, meende hij toch ook een gevaarlijke zijde té zien. Er zijn immers onder de voorstanders voor deze gang van za ken mensen, die „cracks" willen be zitten en zich louter daarop richten. „Dit", zo zei de heer Enklaar, „is geen geslaagde drijfveer. De nadruk dient te worden gelegd op het wel en wee van de sportcandidaatjes. Wellicht is het wel juist, dat de mensen van de sport keuring iemand adviseren, om welke reden ook, een andere tak van sport te gaan beoefenen. Dit gebeurt wel, en het is ongetwijfeld beter dan iemand, wanneer nodig, zonder meer af te keu ren voor zijn lievelingsspört, zonder hem andere, uitstekende kansen aan de hand te doen". Voorts besteedde de spreker ruime aandacht aan de opbouw van de sport. Het ideaal is, te trachten de drie-één heid: goede conditie, beheersing van techniek en van tactiek te bereiken, al thans zo veel mogelijk te benaderen. De conditie dan natuurlijk afgestemd op een bepaalde tak van sport. De con ditie (toestand) van een tafeltennisser moet. wie twijfelt daaraan, anders zijn dan die van een gewichtheffer. Heeft men de conditie, dan krijgt men gemak kelijker de techniek onder de knie; is men technisch onderlegd, dan heeft men tijd en gelegenheid om meer aan dacht te besteden aan de tactiek. Geza menlijk vormen deze drie begrlppeD, mits naar wijze maatstaven toegediend in overeenstemming met de capaci teitensportmensen, die aan hun spel het volle genoegen beleven. Na de pauze behandelde de heer En klaar de training. Plaatsgebrek noopt ons tot enige beperking, maar enkele punten willen wij toch gaarne memore ren. Aan de training aldus de spèrker, moet ernst ten grondslag liggen. Wel te verstaan: de ernst gezien als aandacht, Welke gepaard moet gaan met Vreugde. Mén traint voor zijn lichaam en om prestaties te verbeteren. Deze presta ties dan in overeenstemming met het vermogen daartoe van de beoefenaar. Dan loopt het wel eens op teleurstellin gen uit, wanneer men het „plafond" niet kan bereiken, doch de sport, be denkt men dan, heeft immers tevens tot taak, te hérden tegen tegenslagen? De training, zo zei de heer Enklaar, moet het fundament zijn, de steunpilaar van het verenigingsleven. De training is: een stukje arbeid. Om die arbeid te veraangenamen dient de sportbeoefenaar zich in te zetten en de trainer een aantrekkelijke vorm van onderricht te vinden. Een ander licht op de noodzakelijkheid van training ge worpen is de verplichting welke men heeft jegens zijn tegenspeler, die men goed partij moet geven. De verplich ting voorts jegens de sport zelf, het team, de vereniging, jegens eigen ge zondheid en die van anderen. En bij die training, zo besloot de heer Enklaar, het verstand er bij en streven naar een „allround-ontwikkeling" van de con ditie, waarbij het niet al te nauw moet worden genomen met de door sommi gen vereist geziene specialisering op eén sport. Het eerste elftal van de Helderse politie, dat, zoals men weet, afde lingskampioen is geworden, heeft gisteren de eerste wedstrijd gespeeld Voor de Westelijke districtstitel, waarop tevens aanspraak wordt ge maakt door de gemeentepolitie Vlaardingen, de gemeentepolitie Amersfoort en de Marechaussee te Den Haag. Aan hun bezoek aan Vlaardingen hebben onze politiemnnen gisteren veel plezier beleefd. Ér werd namelijk een 21 overwinning behaald. duet van Truce Speyck en Dolf Dries- sen en een van Gerda Ziller en Hans Wiljon. Een feest ook ,met veel zotternij, waarvoor Truce Speyck de gangmaaR- ster was, en die door haar en Tim Telby. als de zusjes Edel en Weis, ten top werd gevoerd. Ook de drie dames uit het publiek in een dirlgeerwed- strijd en het orkest leverden er hun aandeel in en op z'n tijd zelfs het hele gezelschap in samenwerking met de uitgefeest kon men nog wat napret hebben bij de balmUziek van The Rhythme Players, waarvoor de heer Blokdijk had gezorgd. HPSV heeft, een aardige partij voet bal laten zien. Over alle linies waren oftze stadgenoten iéts sterker, hetgeen niet wegnam, dat de thuisclub het eerst vermocht te scoren. Dit doelpunt ontstond na ongeveer dertien minuten uit een scrimmage (10). Tot de rust zouden de Nieuwediepefs het ant woord niet kunnen vinden. De kansen op de gelijkmaker waren er wel, doch zelfs een penalty werd gemist. Van der Meulen schoot wel hard maarniet zuiver en de bal verdween net naast de staander in de ruimte In de tweede helft kreeg HPSV de wind tegen. De Helderse Hermandad zat goed op de bal, terwijl de gasthe ren, die geen rekening hielden met de wind, hun snelle tegenaanvallen steeds zagen doodlopen. Na zestien minuten maakte Van der Meulen de fout uit de eerste helft goed met de gelijkmaker (11). Ongeveer een kwartier voor het einde zag middenvoor Backer zijn kans gekomen, doch in het beruchte gebied werd hij ten val gebracht. Geen doelpunt dus van de aanvalsleider, maar wel een penalty. Deze werd door Vegter .benut (1—2). Wat Vlaardingen ook probeerde, het gelukte haar niet, het spel te verplaat sen. Voor HPSV deden zich nog rede lijke kansen voor. Dat deze niet in doelpunten werden omgezet, dankte het vlaardingse elftal goeddeels aan zijn keeper, die in goede vorm bleek. Het elftal van de HPSV, dat met de andere candidaten voor de districts titel een volledige competitie speelt, heeft de eerste stap dus met succes gedaan. De ploeg was als volgt samen gesteld: doel: Doeksen; achter: Sik kink en Beers; midden: Lemans, Dijk stra en Vegter; vóór: Slijkerman, Du Porto, Backer, Van der Meulen en Vos. Op Dinsdag 23 Maart krijgt HPSV de Haagse marechaussees op bezoek (half drie). Overigens moeten de Helderse poli tiemannen nog één wedstrijd spelen voor de competitie, en wel tegen RSDA. Het schijnt, dat deze ontmoe ting, die dus vöor HPSV van geen enkel belang meer is, nog een woordje zal meespreken bij de bezetting van de onderste plaats. Nabij de Stolperbrug heeft zich gis termiddag omstreeks vier uur een ver keersongeval afgespeeld, dat wonder lijk goed afliep. De heer C. M. uit Schagerbrug, rijdend in een nieuwe Opel, verleende toen hij uit de richting Schagerbrug de rijksweg langs het ka naal wilde oprijden, geen voorrang aan een uit de richting Alkmaar komende luxe wagen, bestuurd door de heer A. van der Horst uit Anna Paulowna. Door de botsing werd de auto van de heer M. in de berm gedrukt, kantelde en kwam in het brede kanaal terecht. De heer M. had bijzonder veel geluk, 't Portier van de Opel sprong open en de onfor tuinlijke automobilist viel uit de Wa gen. Gezeten op nog geen meter af stand van het water moest hij toezien hoe de Opel in een oogwenk zonk..,, De Verkeerspolitie was in de buurt, zodat de gebeurtenissen snel verliepen. Vastgesteld werd, dat de heer M. nog geen rijbewijs bezat; hij moest komen de Zaterdag proefrijden. (Advertentie, Ing. Mcd.) MAANDAGAVOND sprak in Concordia te Hippolytushoef de heer G. de Vries te Utrecht voor de kring Wieringen van de A.N.P.V. over „Het opfokken van kuikens". Bij aankomst op het bedrijf moeten de pasgeboren kuikens een hok klaar vinden, dat al een paar dagen is verwarmd. Want aan warmte liebbén deze diertjes behoefte. Moet de eerste 4 a 5 dagen de tempe ratuur 8590 graden F. zijn, na die tijd moet deze geleidelijk in pl.m. 3 weken worden verminderd tot 60 graden. De fokker moet daarbij geregeld rekening houden met de temperatuur en de weersomstan digheden buiten het hok, want te veel warmte brengt schade aan het jonge dier, maar te weinig ook. Daarnaast bestaat behoefte aan frisse lucht, die nimmer in tocht mag overgaan. Men bedenke dat de weerstand van ons kippenras tegen niet kleur door voortdurende selectie is verminderd. Ais later de weerstand van de volwas sen kip ook nog vermindert door de onnatuurlijk verhoogde eierproductie, dan is het zaak dat de gezondheid van de kip als ze begint te leggen, zo hoog mogelijk is opgevoerd. Op een leeftijd van 3 a 4 weken moe ten de kuikens het overdag zonder verwarming doen en behoren zij van de grond te overnachten, 's Nachts en vooral tegen dé morgen hebben zij nog wel enige warmte nodig. Om de die ren op de beun te wennen kan men plm. 60 cm. daarboven 's nachts een paar lampjes laten branden. Zij zoe ken dan zelf wel die warmte en zijn zo onder veel moeite van de grond ge bracht. De vloerbedekking moet zo zindelijk mogelijk zijn. De eerste da gen kan men kranten of ander papier onder de kunstmoeder leggen, als men maar overtuigd is dat dit papier niet besmet is bijvoorbeeld met vogelpest of coccidiose. Dus liever geen jutezak ken of papierenzakken, daar men niet weet wat hiermee is gebeurd tussen de fabriek en het bedrijf. Bij de potstalmethode verkrijgt men de benodigde warmte voor de opfok door broei in een onderlaag bestaande uit droge koemest, turfmolm, haksel van tarwe of haverstro en daarover een laagje droge turfmolm. De gehele laag is dan 40 a 50 cm. dik. Deze methode is voor Noord-Holland min der geschikt, daar door de hoge stand van het grondwater t.o.v. dé onder liggende vloer te veel vocht en kou wordt opgenomen. Er is dan vaak on voldoende broei en de bovenlaag is moeilijk droog te houden. Scherp wordt van de eerste dag af gegeven al is het eerst in de vorm van scherp zand. I4ET mesten van kuikens is een ris kant bedrijf in verband met de nog al schommelende marktprijs. Men ge bruikt tegenwoordig ook lichtere ras sen, maar spreker gaf de voorkeur aan rlit Txxrïin rHpfp De heer Kat dankte de spreker ten slotte voor de leerzame avond. Het voorlopig bestuur bestaande uit de he ren N. Kat, J. Ottens en J. Krikke werd herkoz-n, Een flami-go, die reeds vijf jaar op het Texelse broêdterrein „De Schorren" verbleef, is tijdens de strenge winter in uitgeputte toestand naar Artis in Am sterdam overgebracht. Daar deed hij zich al spoedig tegoed aan het voedsel, dat voornamelijk bestond uit mosselen. Zodra de vogel geheel hefsteld is, zal de directie van Artis hem weer naar het Texelse broedterrein terugbrengen. Vorig jaar waren daar twee flamingo's, één is waarschijnlijk omgekomen. Op Schouwen werd de afgelopen winter een dode flamingo gevonden. De gebroeders Kikkert van het Wa lenburgerhuis c i Texel hebben de laat ste jaren in Midden-Frankrijk sneeuw klokjes gerooid, die later op Texel op nieuw werden gezet. Thans zullen zij naar de Pyreneeën in Zuid-Frankrijk vertrekken, de bakermat van de Narcis Vonsion, die ook op Texel goed ge kweekt. kan Wftrder). Op hun terugtocht zal tevens een partij sneeuwklokjes worden gerooid. L)E SUBSTITUUT-officier van Justi tie bij de Alkmaarse rechtbank, mr A. W. Holsteijn, heeft gister morgen tegen de veertigjarige eet huishouder D. E. uit Den Helder een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist wegens oplichting en verder pogingen tot oplichting. Het bleek, dat verdachte het café ..Centrum" in de Spoorstraat te Den Helder had gepacht van de eigenaar I. W., die zelf het perceel had ge huurd van de heer B. en het had verbouwd en ingericht. Terwijl ver dachte met de heer W. nog over de verpachting aan het onderhandelen was, kwam hij in contact met de Amsterdamse hotelbediende Helena R., door op een advertentie te schrij ven, waarin zij zei op zoek te zijn naar iemand, die met haar een cafe- tariabedrijf wilde beginnen. Ver dachte E. vertelde haar, dat hij een zaak in Den Helder kon kopen en op een goede dag kreeg zij een tele gram van hem, dat luidde: „Kom on middellijk. heb zaak gekocht". Hij kreeg 2960 van haar voor de koop. Niettemin werd zij geen deelge noot, want bij het sluiten van het 14. „Zal ik een van de twee achter na gaan?" dacht Jackie, toen hij de onbekenden afscheid had^ horen ne men. In elk geval liep één van hen in de richting van het dorp. Jackie wachtte een korte tijd en toen kroop hij onder het struikgewas uit en wierp een blik op de weg. Hij zag ze geen van tweeën meer, zelfs hun voetstappen hoorde hij niet. Jackie besloot naar huis terug te gaan. Het was te riskant om een van die kerels te blijvgn achtervolgen. Het was véél verstandiger de volgende avond terug te komen naar de plek, waar zij hadden afgesproken. Jackie verliet de weg weer. Langs een binnenweggetje keerde hij naar zijn huis terug. Er brandde nog licht in de woonkamer. De buitendeur zat echter potdicht. Dat had Miebet natuurlijk gedaan uit vrees voor de inbrekers. Jackie oel- de.... Hij hoorde Miebet aankomen sloffen en op hetzelfde moment dacht hij„Öh ja, dat is waar ook. Die zal wel vreselijk boos op mij zijn, om dat ik haar zo aan het schrikken heb gemaakt. Door het vreemde avontuur van deze avond had hij daar helemaal niet meer aan gedacht. Nu, Miebet was het nog lang niet vergetenZij had de mattenklopper meegebracht! „Aap van een jongenriep zij. „Ik zal jou voor ééns en voor altijd afle ren om mij de stuipen op het lijf te jagen". En daar kreeg Jackie een hardhandig pak op zijn broek van haar. notarieel contract was zij niet aan wezig. Zij kreeg slechts een geteken de schuldbekentenis van E. Korte tijd later vroeg verdachte aan de heer C. M. Jr., die als kok bij hem in dienst was getreden, of hij inte resse had om samen te doen. Wan neer hij 3500 in de zaak zou ste ken, zou hij zijn compagnon worden en dezelfde rechten krijgen. Ook hier dus weer deed E. zich voor als de eigenaar van „Centrum". Hij voegde er aan toe, dat de heer M. dan mét zijn ouders de beschikking zou kun nen krijgen over de kamers op de bovenverdieping van het café. Ook over die kamers had verdachte zon der overleg met de heer W. echter niet de minste zeggenschap. Hetzelf de voorstel deed verdachte aan de heer J. D„ koperslager op de Rijks werf. Zij ontdekten echter bijtijds, dat verdachte E. niet de eigenaar van de zaak was. „Er is geen spijker van hem bij zei de heer W. tegen de heer M. Uitspraak over veertien da gen. fEGEN S. van A. uit Den Helder, die met zijn auto nabij 't Zand een motorrijder had aangereden, toen Mi plotseling uitweek voor een wiel- rijdster, die zonder brandend achter licht reed, eiste mr Holsteijn vijftig gulden boete of vijf en twintig dagen Verdachte zou in verhouding tot de lichtkracht van_ zijn stadslampen, waarop hij zojuist was omgescha keld, te hard hebben gereden en daardoor de wlelriidster niet tijdig SXJïv? !g?zi?n' De, motorrijder had ernstig letsel opgelopen en was bo vendien te water geraakt, waar ver dachte hem uit had gehaald. Hij was drie weken bewusteloos geweest. Ook hier uitspraak over veertien dagen Enige maanden geleden heeft de rechtbank te Uppsala (Zweden) de Lutherse bisschop Heiander veroor deeld tot ontzetting uit zijn ambt, om dat hij een tegencandidaat voor deze functie onmogelijk zou hebben gemaakt door het schrijven van anonieme brie ven. De zaak dient thans in hoger be roep voor het hof te Stockholm Heiander blijft zijn Onschuld volhou den. Hij beweert o.m., dat ds Segelberg, een predikant die hij als hoogleraar mede heeft opgeleid, hem heeft gedreigd toen zijn examen niet geheel naar wens was verlopen. Gisteren heeft het hot zich beziggehouden met de zwerftoch ten van de schrijfmachines, waarop de brieven zouden zijn geschreven. Onder leiding van de plaatselijke Ger. predikant Ds H. R. Groenevelt werd in de Gereformeerde Kerk z. te Urk een ledenvergadering gehou den om te komen tot de bouw van een tweede Gereformeerde kerk. Het noodkerkje met ongeveer 390 zit plaatsen bleek door de grote uit bouw, die heeft plaats gevonden in het nieuwe gedeelte, te klein. De nieuwe kerk zal plaats bieden aan 950 personen. De wens tot het bou wen van een grote kerk leefde reeds lange tijd bij de kerkeraad. Met al gemene stemmen werd nu besloten dadelijk tot de bouw over te gaan. Met het orgel mee zullen de kosten ongeveer 250.000.bedragen. De Ger. Kerk N. werd in 1943 overge nomen van de woningbouwvereni ging Patrinmonium. Dit gebouw deed dienst voor de Zuiderzee-arbeiders. Dit seizoen kan de snoekbaarsvisse rij als geëindigd worden beschouwd. Het verzoek om uitstel van deze ter mijn is door de Inspecteur der Visse rijen te Amsterdam afgewezen, zodat deze visserij op 15 Maart een einde moest nemen. Vele vissers betreuren dit, temeer daar er gedurende vele weken door ijsgang niet kon worden gevist. EEN DER LAATSTEN.... De oude Urker botter U. K. 114, nog een houten vaartuig, waarvan er hier weinig meer zijn, eigenaar A. Woord, werd als woonschip naar elders ver kocht. In het laatst van de vorige week was het ijs bij Urk zover opgeruimd, dat weer een aanvang kon worden gemaakt met de visserij. Door slechts enkele vaartuigen werd aan de visserij op snoekbaars en witvis deelgenomen. Doordat er wegens ijsgang in de nachtelijke uren niet kon worden gevist, waren de vangsten nogal teleurstellend te noemen. Voor snoek baars waren de vangsten tot 50 pond per twee vaartuigen. Blei en voorn tot 200 pond. Doordat er weinig aanvoer was van snoekbaars liep te prijs op tot f 1.09 per pond. Van de slepers waren de verdien sten tot f 100,per span, Staandnetvis- serij werd niet uitgevoerd. Doordat de haringvangsten minder wer den, zijn zeer velen van onze grote Noord- zeevloot weer begonnen met de kortvls- serlj. De kleine kustvaartuigen voor IJmuiden hebben de vorige week wegens de geringe vangstèn nog niet kunnen vis sen. Deze week zal met deze visserij weer een aanvang worden gemaakt. De vorige week (8 tot en met 13 Maart) werd aan de visafslag aangevoerd: 146 pond snoekbaars, 4122 pond blei, 95 pond karper en 13 pond snoek. De totale om zet bedroeg f 477,12. Maandagavond gaf de Chr. Muziekver eniging Valerius voor het eerst sinds jaren weer een uitvoering voor haar donateurs, waarmede de grote zaal van het gebouw „Irene" tot de laatste plaats bezet was. Er werd door het corps een pittig en ver antwoord programma van marsmuziek, alsmede verschillende walsen en ouver tures ten gehore gebracht, dat met grote bezieling en enthousiasme werd uitge voerd. Het zou te ver voeren om alle nummers apart te noemen, maar wel is een bijzonder woord van lof op zijn plaats aan het adres van de jonge dirigent van dit corps, de heer F, Bode Jr., die met deze uitvoering zijn openbaar debuut maakte als corps-dirigent. De heer Bode, die zich als koordirigent op Urk 'OVVcl als daarbuiten reeds een goede reputatie ver wierf, nam pas een half jaar geleden de leiding van dit corps op zich. De uitvoering werd afgewisseld door het optreden van de bekende goochelaar, Prof. Klavallie. Voor verdere afwisseling zorgde Jan ten Napel, die met een praatje en een liedje de vrolijke stemming er in hleid en het gezelschapsspel „Wie is de dirigent van deze avond?" viel zeer in de smaak. Tussen de nummers door wees de diri gent er op, dat vrijwel de meeste instru menten versleten zijn, zodat een nieuwe bezetting dringend noodzakelijk is. Onder leiding van de heer K. Koffeman Jr. wer daarop spontaan uit de aanwezigen commissie gevormd, welke zich ten doe zal stellen het corps binnen de kortst mo gelijke tijd nieuwe instrumenten aan te bieden. De aanvoer aan de vishallen hce Maandag een hoogtepunt bereikt, werden in totaal 9090 kisten aang - voerd, terwijl de gehele omzet, a dag rond f 280.000.- bedroeg, hen bedrag zoals nog niet eerder we bereikt. De besommingen voor D'n dag warenRO 46 „Claesje" f 10.1™-; RÖ 15 „Antje" f 13.650.KW f 2200.—; Kw 41 f 8890.—; KW 4' f 3900.— Kw 159 f 14.900.— K* 1.' f 4.130.-; VI 85 f 7700.-; VI f 1040.-; IJm 74 f 4180.-. De totale aanvoer bedroeg drieduizend Kt'1* De prijzen waren: per 1 kg: hen 3.30-2.65; gr. tong 1.65-1.59: l&n- 1.31—1.16; kim. 1.44—123; kl. I 'A 1.23; kl. II 1.20—1.10; tarbot 2.30-4' per 50 kg: tarbot II 84; IV80-3G tongschar 85; schartong 32; gr. sc 27-21; grm. 37-31; kim. 65-50, I 57—43; kl. II 33-8; schar 24-W; bot 8; v. haring 22—14.50; makreiel gr. schelvis 57—48; grm. 56—48 k 53-48: kl. I 54-45: II 43—12; WiJ»g 14-8; gr. gul 27-22: mid. 29-23, 18—1^.50; kl. wolf 40; poontjesl8'6." 13; kl. iroolvis zw. 21; per 125 gr. kabeljauw 120—50; gr. k0(J.Lv 45—37; gr. leng 77; gr. wolf 90.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 6