De Voorjaarsbeurs opent op 30 Maart haar poorten De eerste partij werd na veertig zetten afgebroken 3500 deelnemers exposeren op 52000 vierkante meter Voorjaar- en Zomershows in Amsterdam Vernuftige Botwinnik heeft positionele winst Een wasmachine met een automatische tijdschakelaar „Oosterse schatten" in Rijksmuseum Londense voetbalprofs op Schiphol Utrecht voor de 62ste keer gastheer De Harder was weer Nederlandse en Franse collecties KUNST EN CULTUUR in topvorm De Nederlandse bridgers versloegen Frankrijk De oude stad Jericho Eenvoudige jurkjes en exentrieke mantels Wereldkampioenschap schaken Opening van Smyslov was een verrassing WOENSDAG 17 MAART 1954 I au onze speciale verslaggever VOORJAARSBEURS 1954! Wederom zal Utrecht de gastheer mogen zyu van de tienduizenden kopers en kijkers, die van 30 Maart tot en met 9 April deze zo langzamerhand wereldvermaarde seizoenmarkt zullen bezoeken. Wederom zal liet op het Vreeburg en aan de Croese- aan knoeien van mensen, die in een opgewekte voorjaarsstemming de honderden keurige stands in gebouwen en op open terreinen zullen bewonderen En nog nooit hebben de organisatoren over zoveel expo- sitieruimte de besch.kking gehad als nu. Niet minder dan 52.000 vier kante meter Utrechtse grond zal beplant zijn met handelswaren van de meest uiteenlopende soorten en maten. De dreigende gedrochten van stoomwalsen en hijskranen zullen vreemd afsteken tegen de fleuri°-e doekjes, die onder de verzamelnaam: textiel, zullen worden uitgestald. De metaalachtige geur van zware diesel-oliën zal zich moeilijk kunnen mengen met de zoete haast bedwelmende dampen, welke uit de halzen van langgerekte wijnflessen zullen opstijgen. Neen, men is er nog lang niet. Die 52.000 vierkante meter expositie- ruimte mag meer zijn dan datgene, waar men ooit de beschikking over heeft gehad, er moet nog heel wat ruimte bij om de stand-behoefte van alle aanvragers te kunnen bevredigen. Vandaar dat er nog in het midden van dit jaar een nieuwe,- grote jaar beurshal zal verrijzen, die een op pervlakte van bijna 7000 vierkante meter beslaat. Dit nieuwe gebouw, dat naast de 15.000 vierkante meter grote Bernhardhal is geprojecteerd, behoeft een investering van omstreeks twee millioen gulden en zal tijdens de najaarsbeurs in gebruik worden genomen. In getallen ziet de op handen zijnde, voorjaarsbeurs er ongeveer als volgt uit: 3500 fabrikanten en handelaren uit 25 landen zullen de 62ste Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs met een 5000 artikelen bevolken. In de ge bouwen op het Vreeburg, waar con sumptie-artikelen en lichte gebruiks- Een negen-meter-hoge aluminium licntmast. Weinig manipulatie en geen verfkosten. De rro'.e zomertentoonstelling, die van 4 „'mi tot 10 October in het Rijks museum ie Amsterdam zal worden ge houden, zal de naam „Oosterse schat- ten", en de ondertitel „4000 jaar Azla- tisch-. kunst" dragen. Kunstwerken zullen geëxposeerd worden uit China, Japan, Korea, Tibet, Nepal. Thailand, R .rma, Indo-China, Ceylon en uit het Indische kunstgebied, in het bijzonder het oude Java en Bali. De tentoonstel ling wordt georganiseerd door het Rijksmuseum in samenwerking met de vereniging „Vrienden der Aziatische kunst". De kunstwerken komen hoofd zakelijk uit Nederlands openbaar en Particulier bezit. mary dresselhuys moet rust houren De actrice Mary Dresselhuys, die Zaterdag en Zondag nog de hoofdrol heeft vertolkt in „Kleine kinderen worden groot", moet op dokters advies l°t 1 April rust houden. goederen zijn ondergebracht, zullen 21 branches vertegenwoordigd zijn; op de terreinen aan de Croeselaan, die voor machines, grondstoffen, onderdelen en hulpmiddelen voor de industrie zijn gereserveerd, 25 branches. Alleen op de textiel-afdeling zullen 53 Neder landse fabrikanten hun wollen, katoe nen, linnen, zijden en kunstzijden pro ducten tonen. Zeven landen zullen voorts een collectieve inzending ver zorgen, te weten: Oostenrijk, Zwitser land, Groot-Brittannië, Canada, Mexi co, de Duitse Democratische Republiek en België. Op ontelbare noviteiten zal Utrecht zijn bezoekers over veertien dagen vergasten. Moesten we ze alle omschrijven, dan zou een en ander de omvang van een krant kunnen hebben en vandaar, dat we ons moeten beper ken. We hebben slechts een greep ge daan uit honderden ongetwijfeld even interessante producten, m.a.w. getracht er de meest op de voorgrond sprin gende uit te halen. QAAR is die metaalwarenfabriek uit het Brabantse Aalst, welke een metalen strijkplank met houten bo venblad op de markt heeft gebracht, die een ingenieuze vergrendeling en een verstelling in vier standen heeft. Een fabriek voor rokersbenodigdheden in Amsterdam brengt sigarettenaan stekers met ingebouwde speeldoosjes en een bedrijf in dezelfde stad on breekbare Kerststal-figuren, welke ge heel uit rubber vervaardigd zijn. Deze beeldjes worden in gipsvorm gegoten en dan stuk voor stuk met de hand gekleurd. De verf is giftvrij en ook waterbestendig. En wat denkt U van eeuwigdurende volautomatische bureau- en wandka- lenders, waarop een Duitse firma pa tent heeft gekregen? Of van een was machine met een automatische tijd schakelaar, die „de race met de klok" voorkomt, of van een keukenafvalver- nietiger, welke aardappelschillen, groente-resten, beenderen, glas en por- celeln volkomen vermaalt en verpul vert? Een bepaald revolutionnair product is een heteluchtkachel uit Duitsland, die voor meerdere doeleinden gebruikt kan worden. Want behalve voor het geven van w-trmte, kan zij, door mid del van één eenvoudige handbeweging, als luchtververser, reukverdrijver en zelfs als desinfector dienst doen.... Een stofzuiger uit Engeland met een zgn. cyclotroniseh reinigende werking vangt voorts een van de grote schoon- maak-euvelen op, namelijk, dat de zuigkracht vermindert naarmate de stofzak voller wordt. Bij het nieuwe model is dit bezwaar op even simpele als ingenieuze wijze opgelost: tijdens het zuigen blijft de stof in de stofzak voortdurend in roterende beweging... £ÉN Nederlands product tenslotte verdient meer dan oppervlakkige aandacht. Het is aluminium lichtmast, die door een Utrechts bedrijf op de markt wordt gebracht en die, vooral door het lichte gewicht, enorme voor delen biedt. Men kan zo'n paal als het ware onder de arm nemen en naar de plaats van oprichting brengen. Een lichtmast met een lengte van ne gen meter weegt namelijk nog geen veertig kilo; één met een lengte van vijf meter slechts vijftien kilo Naar men ons mededeelde, is de Nederlandse fabriek welke deze alu minium masten vervaardigt, het enige bedrijf op dit gebied in Europa. In Amerika en Canada wordt een en an der reeds sinds voor de oorlog toe gepast. Het belang blijkt reeds, als men weet, dat de gemeente Utrecht beslo ten heeft niet anders dan aluminium masten voor haar straatverlichting te gebruiken. En de genie geeft »een bestek meer uit, of er worden bin dend aluminium lichtmasten in voor geschreven. De voordelen dezer masten zijn als volgt 1. licht gewicht, waardoor geringe ma nipulatie- en plaatsingskosten 2. geen verflaag en geen onderhoud; 3 de mechanische sterkte van het alu minium, dat wordt gebruikt, is iets groter dan dat van staal, terwijl de elasticiteit drie keer zo groot is; 4. geen ontsierende beschadiging ten gevolge van corrossie; 5. de natuurlijke zilvergrijze kleur komt, in aesthetisch opzicht, het Een metalen strijkplank met kou ten bovenblad. Vier standen en een ingenieuze grendeling. stadsbeeld ten goede, terwijl hier door tevens een goede wegbebake- ning wordt verkregen. (Niet voor niets gaan vele gemeenten steeds veelvuldiger over tot het verven van lichtmasten in een aluminium kleur; dit voorkomt, vooral als het donker is, aanrijdingen of pardoes de berm inrijden). Nog veel meer is er uiteraard op de 62ste Utrechtse Jaarbeurs te zien. Maar zoals reeds gezegd: ter wille van de ruimte moeten we ons beper ken. De 34-jarige Bertus de Harder is nog altijd één van de steunpilaren van Bordeaux, alhoewel hij toppresta ties afwisselt met diepe inzinking..1. Als hij zijn dag heeft is hij vrijwel onweerstaanbaar, dan lijkt het alsof de bal aan zijn schoen zit vastgekleefd en maakt hij iedere tegenstander be lachelijk door zijn verrassende schijn bewegingen en virtuoos gejongleer op de vierkante meter. Zondag was hij in de uitwedstrijd tegen Monaco (met 21 door de Girondijnen gewonnen) weer de motor in de aanval van Bir- deaux en kreeg elk offensief door zijn toedoen een gevaarlijk karakter. Hij was, zo drukte de verslaggever van 1'Equipe het uit, het symbool van de ervaring en het opportunisme welke de Girondijnse voorhoede kenmerkten. Het eerste doelpunt van Bordeaux kwam voor 100 percent voor rekening van de populaire „Bertuus". Toen er ongeveer een half uur gespeeld was, talmde Demaret, de rechtsback van Monaco, met wegwerken. De Harder ontfutselde hem het leer, ging meteen door, ontweek de uitlopende keeper Pons en schoot zacht in, in weerwil van een vertwijfelde poging van de toestormende spil Gianessi. Drie negasken, Derraret, Pons en Gianessi, lagen op het veld, maar de lachende De Harder stond overeind, en de bal lag in het net. Ook in het tweede doelpunt had de ex-Hagenaar een groot aandeel. (Van onze bridge-medewerker) Gedurende het afgelopen weekeinde speelde het Franse team, dat onlangs in Parijs een match tegen het Ameri kaanse wereldkampioensteam met een overwinning bezegeld had, in Amster dam tegen de Continentalclub. Na een bijzonder spannende strijd wonnen onze landgenoten met 14 matchpunten. De Nederlandse combinatie bestond uit de heren gebr. Goudsmit, Filarski, Cats en Kramer. In ons artikel over opgravingen te Jericho is gisteren een storende fout geslopen. Er werd gesproken over de verovering van de stad Jericho door Jezus. Men zal hebben begrepen, dat hier bedoeld werd door de Joodse lei der Jozua, die als opvolger van Mozes de ïsraelieten het Beloofde Land bih- nenleidde. Gisteren arriveerde het Londense prof-elftal op Schiphol. Sam Bartram, de doelverdediger van Charlton, die vorige week Zondag zijn 5000ste competitiewedstrijd speelde, in gesprek met de secre taris van de KNVB, de heer L. Brunt en de directeur van het Olympisch Stadion, de lieer D. Bessem. J^MS'l'ERDAM heeft in de afgelopen week de ontwerpen van een Hol landse ontwerpster en een Franse cou turier kunnen bewonderen. De firma Metz en Co. toonde haar collectie zo mer- en strandkleding in het Carlton Hotel en het Franse modehuis Jean Dessès bracht zijn modellen in het Victoria Hotel voor het voetlicht. Uit alle delen van het land waren de dames gekomen om de nieuwe collectie van Metz en Co. te aanschouwen. De lichte, luchtige stoffen in goede dessins, die de vrouw zomers als het klimaat dat tenminste toestaat zo graag draagt, waren hier in grote mate aanwezig. W/AT de stoffen betreft heeft de fir- ma Metz dit keer een heel goede keuze gemaakt. Er waren tot onze vreugde vele nieuwe en goede dessins! Naast de zware stoffen van meubel linnen, waar b.v. de strandjurken van vervaardigd waren, zagen we stippen en noppen op een wit fond van dun zijden linnen, oranje appeltjes met hardgroene bladeren, wisselden af met bosaardbeitjes op een donkergroen fond, die aan de motieven voor de Dlrndljurken deden denken. Van de effen stoffen was een goed gebruik ge maakt: door combinatie met andere tinten, waardoor Metz zo beroemd is. We denken aan de avondjapon van zware witte zijde, met goudkleurige ceintuur, aan de wijde rok met wit- zwart geruit motief, waarop een hard groene blouse met stropdas werd ge dragen, terwijl het stijve hoge kraagje in de stof van de rok was gemaakt. Er waren een aantal japonnetjes be neden de honderd gulden; deze eenvou dige jurkjes waren echter zo simpel, dat ze door een ieder, die wat handig met de naald ls, kunnen worden na gemaakt. Voor een japon met een strak lijfje, een rónd kraagje en een aangerimpelde rok hoeft men niet naar een zaak met een eigen ontwerpster te gaan. Van de excentrieke modellen wa ren de mantels met de wijde mouwen, die vaak punten en flappen op de schouders hadden, het beste. De ont werpster had ditmaal de buitenissig heden vermeden, wat de collectie veel draagbaarder maakte. Maar wanneer een toiletje simpel is. vraagt de goede coupe en het fijne détail des te meer de aandacht. In enkele modellen heb ben we dit kunnen terugvinden. We denken hierbij aan het grijze alpaga japonnetje met de batisten matrozen kraag. De uitspringende plooitjes van de rok waren met vliseline gevoerd, wat een mooi effect gaf. Het indigo blauwe deux-pieces, dat door het tele visiesterretje Ankie v. Kooy gedragen werd, was met zijn plissé en kantgar nering een staaltje van werkelijke cou ture. Terwijl het ruime toiletje van dun witzijden linnen met beige nop pen de „lignè muguet" van Dior be naderde. Onder de ruime rok van „Fi- gurine", een zwart japonnetje, met grijze rand om boothals en rok, waar op biesjes van zwarte franje, werd, evenals onder de andere ruime rok ken, een onderrok van vliseline gedra gen. Deze dracht gaf de jurken een zwierig en luchtig effect en het doet de taille smaller lijken. De avondjaponnen waren zonder uit zondering goed van snit en zeer ver schillend van stijl. Veel nieuws heeft (Van een speciale verslaggever) DE PRESIDENT van de F.I.D.E., de Zweed Rogard, drukte de schaak- klok van Botwinnik, die met zwart speelde, het eerst in, want Smyslov had geopend en wel met de zet e2e4. Daarmee was de strijd om het wereldkampioenschap tussen de beide Russische grootmeesters geopend, een strijd waarop alle schakers ter wereld gedurende twee maanden het oog gericht zullen hebben. Ruim 2000 toeschouwers wa ren in de Tsjaikovsky-zaal te Moskou bijeen gekomen om de loop van de eerste partij te kunnen volgen. Deze eerste partij, welke na veertig zetten met positioneel voordeel voor Botwinnik werd afgebroken, ken merkte zich door bijzonder levendig spel. Aanvankelijk was 't initiatief aan Smyslov, maar door een vernuftige tegenactie wist Botwinnik zijn tegenstander tot ruil van materiaal te dwingen. Het gevolg was dat de pionnenstelling van Smyslov werd verzwakt. TAE ZETTEN waren vanuit iedere hoek van de zaal op het reusach tig grote demonstratiebord uitstekend te volgen. Een nieuwtje was het elec- trische lichtsignaal dat aangaf welke speler aan zet was en bovendien had men een enorme schaakklok gemon teerd, waarop de kijkers konden zien hoeveel tijd de grootmeesters voor hun zetten hadden gebruikt. Daar Smyslov meestentijds de d4-opening kiest was het een verrassing dat de uitdager opende met e2—e4. Het werd een Franse verdediging van de Nim- zowitsch-variant. Het verloop was als volgt: 1. e2e4, e7e62 d2—d4, d7—d5; 3 Pbl—c3, Lf8—b4; 4 e4—eS, c7—c5; 5 a2a3, Lb4a5; Deze terugtocht beschouwen sommigen, die de voor keur geven aan 5 Lc3t, als ris kant, derhalve past de zet bij Botwin nik, die blijkens deze voortzetting niet van plan schijnt, het kalm aan te doen. 6 b2b4, wegens dit pionoffer verwerpen enkele theoretici de zet 5 La5. Inderdaad krijgt wit, als zwart niet de beste bestrijding kiest, een kansrijk aanvalsspei. 6 c5xd4; Niet gunstig zou zijn 6 cb4(7 Pb5, ba3t, 8 c3 Lc7, 9 La3); 7 Pc3b5, La5c78 f2—f4Hier werd 8 Pf3 gespeeld, maar de tekst zet wordt als een versterking be schouwd. 8 Pg8—e79 Pgl—13, Pb8c610 Lfld3, Lc7—b8; Nu wit niet door ruil op c7 het loperpaar neemt, onttrekt zwart zijn loper aan ruil. 11 Pb5xd4, a7—a6Zwart maakt plaats voor Lb8. 12 Lele3, Lb8a7 13 0—0, Pc6xd414 Le3xd4, La7xd4 schaak; 15 Pf3xd4, Dd8b6: 16 Kgl hl, Dit is niet een grapje, want het is duidelijk dat zwart het paard niet mag nemen, wegens Lb5, schaak, en pent zijn paard om dit eventueel te kunnen ruilen tegen het zwarte, waar na hij bij iets gunstiger spel de goede tegen de slechte loper houdt. 16 Lc8d7; Nu vraagt het paard om dekking. 17 c2—c3, Ta8—c8; 18 Ddl— el, h7—h6; De korte rochade zou niet goed zijn wegens 19 Lh7: schaak, Kh7; 20 Dh4 schaak, Kg8; 21 De7, Tc3; 22 Dd7, Dd4; 23 Db7 en wit heeft een pion verdiend. 19 a3—a4, dwingt zwart tot 19 a6a5; Want laat deze a4a5 toe, dan zit hij met een achtergebleven b-pion opgescheept en wordt de manoeuvre Pd4b3c5 zeer sterk. 20 Pd4—b3, Db6-c7! Na 20 ab4; 21 a5, Dc7; 22 cb4 is wit zijn zwakke c-pion kwijt. Daarom valt zwart deze met een tweede stuk aan en wit kan niet met Tel dekken, om dat dan pion a4 valt. 21. Pb3—c5 Het verwachte ant woord: 21Ld7c6. Zwart behoeft b4b5 niet te vrezen. 22. Delf2 0-0. 23. Pc5b3 Lc6—d7. 24. Df2—c5 Wit wil de druk langs de c-lijn ver minderen en zwart heeft tegen ruil van de dames niet het minste bezwaar. 24 Dc7xc5. 25 Pb3xc5 Tc8—c7. 26. Pc5 x d7 Min of meer gedwongen ontdoet wit zijn tegenstander van diens slechte loper. 26Tc7xd7. 27. b4xa5. Wit heeft niet veel keus. Immers zWart dreigt d4 te spelen, waarmee pion b4 wordt ondermijnd. 27Tf8a8. 28. a5a6 b7 x a6. Had aanvankelijk wit iets gunstiger spel, thans heeft zwart de beste papieren. 29. c3c4 d5 x c4. 30 Ld3 x c4 Td7—d4. 31. Lc4—e2 Pe7-d5. 32. g2—g3 Pd5—c3. 33. Le2—f3 Ta8—b8. 34. Tal—a3 Hier begon Smyslov in hevige tijd nood te verkeren 34Pc3bl. 35. Ta3a2 Pbl—d2. 36. Tfl—f2 Pd2—c4. Zwart heeft zijn paard naar een voor zijn verdere plannen gunstig veld ge dirigeerd. 37. h2—h4 g7—g5!. 38. h4xg5 h6 x g5. 39. f4 x g5 Pc4 x e5. 40. Lf3—e2 Tb8bl schaak. Hier werd de partij onderbroken in de volgende stand: Wit (Smyslov) Khl, Ta2 en f2, Le2, pionnen a4. g3 en d5. Zwart (Botwinnik) Kg8, Tbl en d4, zwart verliest zijn koningin. Wit ont-Pe5, pionnen a6, e6 en f7. de collectie van Metz en Co. dit jaar echter niet gebracht. r\E FRANSE ontwerper Jean Dessés koos het motief „Plissé Mystérieu- se" voor zijn rokken en japonnen. In derdaad: Geheimzinnig, niet te ont warren of na te bootsen zijn deze rok ken. Slippen op de gladde rokken ge ven een ruimte-effect en ook plissees verwerkt tussen de plooien, doen de rokken wijd uitwaaieren. Een andere keer zijn de vele fijne plooitjes aan de onderkant vastgehecht op de stijve on derrok, zodat een ballonachtig effect wordt verkregen. De draperieën, die somstijds op de rokken werden toege past, liepen tot aan de rokzoom door, aangezien deze weer tegengevoerd wa ren met stijf materiaal; het resultaat hiervan was vaak verbluffend. Simpel en eenvoudig waren de man telpakjes, die het midden hielden tus sen een tailleur en een deux-pièces. Het jasje bestond vaak uit vele kleine baantjes, de rokken waren ruim met de hierboven beschreven plooien. De vestmodeljasjes waren kort en vaak blousend in de rug, waar soms een ronde ceintuur voor afsluiting zorgde. Alles wat getoond werd, was uitste kend draagbaar en de naaikunst in de zuivere betekenis van het woord, was hier bijna even belangrijk als het ont werp. Beide waren goed en smaakvol. Kleine vondsten waren b.v. een stijf wit kraagje met een rose strikgarne- ring op een japonnetje van zwarte al paga; een matrozenkraag van drie la gen batist op een donkerblauw jasje, bandfluweel als ceintuur gebruikt op imprimé japonnetjes, van voren slui tend met een ingenieuze strik. Ook bandfluweel als garnering voor de gedécolleteerde japonnetjes, die aan de tijd van Joséphine de Beauharnais deden denken. Deze laaguitgesneden japonnen hebben bijpassende getail leerde jasjes en vervangen op deze manier het klassieke tailleur. De aan geknipte mouwen hebben het veld moeten ruimen. Een enkele keer zijn ze van voren nog aangeknipt en van achter ingezet, maar de meeste mou wen worden laag ingezet, het armsgat diep en rond uitgesneden, waardoor de ronde brede schouderlijn verkregen wordt. Heel veel organza en soie naturel gebruikt de ontwerper voor zijn mid dag- en avondjaponnen. Als een beeld je van Sèvres porcelein leek de man nequin in een kort avondtoilet van soie naturelle met donkerrose rozen motieven. Onder de mouwkapjes poef ten effen ballonnetjes van rose plissee, terwijl een strook rose plissee onder aan de uitstaande rok kwam uitkijken. De lange avondtoiletten ontlokten van de talrijke aanwezigen vele bewonde rende oh's en ah's. Het was een waar kijkspel deze fraaie toiletten in kant en organza en zijde langs ons heen te zien gaan. De meters wijde rokken hadden vaak weer overrokken, die in de vorm van een zakdoek, met de punten naar beneden, de aandacht vroegen. Rose avondjaponnen hadden zacht- grijze zijden mantels, zachtgroene toi letten werden gecombineerd met zij den mantels in een iets donkerder tint. Zoals de meeste Franse ontwerpers maakte ook Dessès gebruik van de borduurkunst der Franse vrouw en garneerde vele van zijn prachtige mid dag- en avondtoiletten met trosjes bloe men en motieven van fijne kraaltjes. De prachtige en aparte stoffen wek ten een ieders bewondering op, terwijl de kleine zijden kapjes, die Dessès bij zijn toiletten ontwierp, heel flatteus achter op het hoofd werden gedragen, HENDRINE. biljartkampioenschap 47/1 gaat niet door Het bestuur van de KNBB, heeft be sloten het kampioenschap van Neder land hoofdklasse 47/1, dat van 22 toten met 25 April a.s. gespeeld zou moeten worden, geen doorgang te laten vin den. De voornaamste reden is wel, dat vooral nu Piet van de Pol niet mag meespelen er te weinig geklassifi- ceerde hoofdklassespelers in aeza spelsoort zijp. Voorts bleek geen Ver eniging bereid dit kampioenschap te organiseren. Voor het kampioenschap van Neder land eerste klasse driebanden, dat van 25 tot en met 28 M-art a.s. in Den Haag wordt gespeeld, hebben zich de volgende deelnemers geplaatst: A. Ja cobs (Amsterdam), N. de Haan (Am sterdam). Ph. Schmldt (Amsterdam). A. G. Tournier (Rotterdam), J. van der Linden (Heemstede), J. A. Eichels- heim (Rotterdam), M. H. Heinsman (Den Haag) en J de Jong (Tilburg).

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7