De grootste waakzaamheid ten opzichte van de NESB Dien Bien Phoe In kort bestek DE WONDERE WAERELT Vereenvoudiging wetsontwerp op de omzetbelasting Ook dat nog West-Duitsland wil de invoer van eieren remmen ABDIJSIROOP Wordt binnenlandse migratie te sterk belemmerd? HOESTBUIEN Herziening van het ziekenhuiswezen gewenst Mr Kolff in de Eerste Kamer Regering wil geen perfectionisme meer Kleinhandelaren worden vrijgesteld DE Sowjetrussische sol daat Batanof, een lid van de bezettingstroepen in Oost-Duitsland, heeft enkele dagen geleden een toevlucht gezocht aan deze zijde van het IJzeren Gordijn. Een INTERNATIONAAL ASPECT Protesten tegen nieuw importtarief Overval op veekoopman te Waddinxveen Dief vluchtte naar het V reemdelingenlegioen Mr Pos naar conferentie in Caracas Overtollige wapenen te koop in Suriname WOENSDAG 17 MAART 1954 (Vervolg van pagina 1 UITERAARD heeft de Kamer zich ook met andere zaken bezig ge- houden. Daarbij kwam minister Donker er niet steeds zonder critiek af. Evenals dat in de Tweede Kamer geschied was, verweten ook enkele Eerste Kamerleden hem, dat hij te veel hooi op zijn vork neemt, waardoor het gevaar ontstaat, dat hij zijn programma niet kan afwer ken. De heren Witteman (K.V.P.) en Kolff (C.H.) bijvoorbeeld keken met belangstelling uit naar het wetsontwerp op de lichtvaardige echt scheidingen. Doch daartegenover kon Baron de Vos van Steenwijk zich uitstekend indenken, dat de bewindsman dit probleem terdege wenst te bestuderen. Zulke tegenstellingen demonstreerden zich trouwens meer. De heer Witteman was niet tevreden over het beleid van de minister ten aan- zien van de grensboeren, maar de heer De Vos van Seenwijk achtte de vrkoop van de grond van de Duitse grensboeren gerechtvaardigd als compensatie voor het vele, dat de Duitsers in ons land geroofd hebben. Hij hoopte, dat mr Donker, als aan drang op hem wordt uitgeoefend om de grond terug te geven, neen zal zeg gen. De heren Witteman en Kolff kon den geen instemming betuigen met de geringe toepassing door de minister van gratie voor politieke delinquenten; de heer De Vos van Steenwijk was er van overtuigd, dat de politieke deliquen- ten„ die nu nog gevangen zitten, al lesbehalve lieve jongens zijn en dat bij velen nog steeds de oude N.S.B.-geest leeft. Een positieve waarschuwing liet mr Kolff horen, toen hij van de minister verlangde, dat hij tegenover de N.E.S.B. de uiterste waakzaamheid zal betrach ten. De zaak van deze organisatie komt voor de Hoge Raad. Mocht blijken, dat de heren van de N.E.S.B. op grond van de bestaande wetgeving vrij kunnen rondlopen, dan dienen, volgens de heer Kolff, maatregelen getroffen te worden, om de wet te veranderen. De opleiding van de rechterlijke macht ging vooral prof. Diepenhorst (A.R.) ter harte. Bovendien pleitte deze afgevaardigde voor verbetering van de gevangenissen. Een andere pro fessor, pater dr Beaufort, vroeg aan de minister, of het gerucht juist is, dat de politieke vluchtelingen, die op „de Rozenhof" bij Almen verblijven, daar even geïsoleerd zitten als in de cel en of hun rechtsbijstand ontbreekt. Als dat inderdaad het geval' mocht zijn, dan is hier sprake van een wel heel bijzon- Tussen verschilende ministeries in Den Haag is overleg gaande over een voorstel tot verlaging der legeskoste.. voor paspoorten. Een beslissing is er nog niet genomen. H- Bij Estevan in Zuidoost-Saskatchewan (Canada), dicht, bij de Amerikaanse grens, is een nieu we oliebron aangeboord. Deze levert de beste olie welke ooit in Canada is gevonden. De Nederlandse burgers blijven spaarzaam. De algemene spaar banken boekten in Februari een spaar overschot van ruim 26 millioen gulden, V Veertien Indonesische oud-lucht- machtvliegers hebben sollicitaties ingediend bij de Garuda. en ver der bij de BPM en de Callex. In Amsterdam ontstond een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen. Toen de politie de betrokkenen ondervroeg, bleek de per sonenauto gestolen te zijn. De bestuur der en zijn vriend zijn gearresteerd. De gemeenteraadsverkiezingen in Ka- 'inthië (Oostenrijk) hebben een over winning voor de socialisten opgeleverd. Zij wonnen elf procent stemmen en ruim 120 zetels. De Katholieke volks partij verloor aanzienlijk. H" Opspo ringsambtenaren van de PTT en rijks politie hebben in Langeveen onder rubbergen de geheime zender „Vrolijke trans" opgespoord en in beslag geno men. Tegen de drie eigenaren is proces herbaal opgemaakt. tf. Omdat de sta- K'ng van havenarbeiders in Chili voortduurt is de noodtoestand voor alle havens afgekondigd. Overal is thans mditair toezicht. H- Een spoorweg wachter uit Utrecht, die vergeten had de bomen te sluiten, waardoor een agent van politie werd gedood en een gewond door een aanstormende trein, 's veroordeeld tot tien weken gevange- •sstraf. De eis was vier maanden. De kiesgerechtigde leeftijd in de Ver engde Staten zal worden verlaagd van 'ot 18 jaar. Georgi Alexandrow is enoemd tot minister van Cultuur in e Sovjet-Unie, als opvolger van Po- omarenko. die een leidende partij- nctie in Kazakstan heeft gekregen. V k' 5aag heeft een recordcijfer op liet L van vreemdelingenverkeer ge- «.ln 1953 verbleven 180.000 gasten tel -ddO overnachtingen in de ho- s- Hiervan waren 102.000 buitenlan- ,rs' Een in de Verenigde Staten ,nende Portoricaanse nn'iunalist is dere opvatting van het „welkom vreemdeling", vond hij. De heer Beaufort verzocht de be windsman een wettelijke basis te ont werpen voor het asylrecht en voor de rechten van de vluchteling in het alge meen. JN de avondvergadering noemde de heer Cammelbeeck van de PvdA het tenslotte, die evenals professor Beaufort voor de vluchtelingen pleit te, wat betreft het gratiebeleid politie ke delinquenten, onjuist enige onder scheiding te maken tussen de politieke en commune delinquenten. Dat neemt intussen niet weg, dat de sfeer waarin de politieke delinquenten hun mis drijven hebben gepleegd, een andere is als bij de niet-politieke delinquen ten. Dit verschil in aspect krijgt bij het gratiebeleid zo meende hij niet altijd de aandacht die het ver dient. De heer Cammelbeeck verzocht de minister alsnog een psychiatrisch on derzoek in te stellen ook met het oog op verlenen van gratie waarvoor het initiatief niet van de politieke de linquenten, maar van de bewindsman uitgaat. Hierna was de beurt aan minister Donker om de sprekers te antwoor den. Hij kreeg evenwel bedenktijd totdat de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die vervolgens aan de orde kwam, in eerste termijn besproken zou zijn. U)E heer Oosterhuis van de PvdA opende de rij van sprekers, over deze begroting en liet een groot aan tal onderwerpen de revue passeren. Het tekort aan woningen in de in dustrie- en de probleemgebieden be lemmert de industrialisatie en de binnenlandse migratie, zo constateerde hij. De minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff pleegt nu wel over leg met zijn ambtgenoot van wederop bouw en volkshuisvesting, maar bete kent dit, dat een herverdeling van de woningtoewijzing of extra toewijzing met het oog op de migratie verwacht mag worden? De tewerkstelling van de zg. moeilijk plaatsbaren met name van de ar beiders boven de veertig jaar waar bij het gaat om een vijftienduizend personen, kwalificeerde de heer Oos terhuis als een schrijnend vraagstuk. Aangezien deze arbeiders afhankelijk zijn van de gunst der werkgevers, wenste hij de mogelijkheid overwogen te zien van een dwingend overheids ingrijpen. De emigratie ♦wilde hij op een hoger plan brengen door meer internationale samenwerking. Voorts beval hij een onderzoek in de voornaamste ontvan gende landen naar de mogelijkheden van investering aan. Hij informeerde voorts, of de regering zich reeds een beeld gevormd heeft van de geleide lijke opheffing van de eemeentelijke klassificatiön, hij drong aan op ver eenvoudiging van de invaliditeitsrente en op aanvullend onderwijs als een verbod wordt ingesteld van arbeid voor veertienjarige meisjes. Zijn partijgenoot, de heer Wibaut, be pleitte de noodzakelijkheid van co ördinatie en uitbreiding van het zie kenhuiswezen en van meer samenwer king op het terrein van de volksge zondheid. De heer Louwes van de VVD, die 's avonds de rij van sprekers afsloot, was van oordeel dat de emi gratie naar Canada vlotter kan ver lopen, en dat er ook nog mogelijkheden zijn in West-Europa, met name in Frankrijk en Scandinavië. Deze afge vaardigde verlangde een goede oplei ding van de huisvrouw en een een voudiger administratie van de Sociale verzekering en hij beval de verzor ging in de kampen besprekend, de kerken aan de humanistische activi teiten te zien als een voorbewerking van de grond, v.aarin het zaad van het evangelie gestrooid kan worden. (Advertentie. !ng. Med.) (Van onze parlementaire redacteur) DE herziening van de omzetbelasting is een stap nader tot haar ver wezenlijking gekomen door de indiening bij de Tweede Kamer van de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de wet op de omzetbelasting. Het gaat zoetjes aan met dit ontwerp van wet. Dan breekt het lijntje niet. Dit is namelijk niet zo bijster sterk gebleken. Het Voorlopig Verslag, inhoudende de in de Tweede Kamer over bet regeringsvoorstel gemaakte opmerkingen, was in een zeer critische toon gesteld. Onze parlementariërs zijn danig aari het rukken en bet trekken geweest en de minister van Financiën had een lange tijd nodig om weer wat stevigheid aan het lijntje te verschaffen. De regering diende het wetsontwerp in op 19 Juni 1952. Het Voorlopig Verslag verscheen op 21 Mei 1953. De Tweede Kamer heeft er dus bijna een jaar over gedaan om haar afwijzend standpunt te formuleren. We zijn nu al weer ongeveer tien maanden verder. Er moest in het wets ontwerp, wilde de regering enige kans op aanvaarding ervan door de Staten- Generaal behouden, hier en daar nog al wat veranderd worden. Trouwens, niet alleen de Kamerleden oefenden op verscheidene puuten cri tiek, ook de gezamenlijke midden standsbonden en andere belanghebben den lieten zich niet onbetuigd. Ook de behandeling van het belastingplan vel leden jaar heeft de herziening van de wet op de omzetbelasting naar de ach tergrond verschoven. In het Voorlopig Verslag hebben de Tweede Kamerleden vooral geoppo neerd tegen de neiging van de rege ring tot perfectionisme. De minister van Financiën heeft de geuite critiek ter harte genomen, met het gevolg, dat in de Memorie van Antwoord een ze kere afwijking van de tot dusver ge volgde koers naar een verdere verfij ning wordt gemotiveerd. Deze Memorie van Antwoord geeft als het ware de stoot tot vereenvoudiging van ons be lastingstelsel, met name van het systeem der omzetbelasting, waarbij eventuele oneffenheden op de koop toe worden genomen. Er is thans sprake van een technische herziening van de omzetbelasting. De uiteindelijke vormgeving van de wet stagneert nog door een onvoldoende samenwerking met België. Bij het af- delingsonderzoek is, blijkens he. Voor lopig Verslag, aangedrongen op de vrij stelling van de kleinhandel. De rege ring heeft besloten deze vrijstelling in de wet vast te leggen en daarbij vooruit te lopen op de toekomstige unificatie met België, waarin de vrijstelling van de kleinhandel zal worden opgenomen. De wijzigingen worden echter aange bracht met behoud van de totale op brengst, die per jaar ongeveer 12ó0 millioen gulden bedraagt. Tegenover sommige verlichtingen moesten dus enige verzwaringen worden gesteld. het thans voorgestelde systeem van de omzetbelasting is een vooruitlo pen op het Benelux-unificatiestelsel. Maar juist, omdat het daarop een voor uitlopen is, behoefde dit stelsel, naar de mening van de regering, niet slaafs te worden gevolgd. Er bestaat slechts overeenkomst, voorzover dit de rege ring uitkomt. De moeilijkheid met België is, dat daar veel meer omzetbelasting wordt geheven dan in Nederland. Men hecht er aan deze indirecte belasting meer betekenis dan aan bijvoorbeeld de di recte inkomstenbelasting. Ondanks deze Belgische opvatting heeft de regering evenwel gemeend om zoveel mogelijk aansluitend bij de toe komstige unificatie, waar nodig een eigen weg te gaan. Aangezien het hier een technische herziening van de omzetbelasting geldt, zal de consument er niet veel van mer ken. De administratieve verplichtingen vooral van de kleinhandelaren worden ingekrompen; het aantal heffingsper- centages wordt verkleind; er zijn nieu we bepalingen opgenomen voor leve ringen door fabrikanten en door han delaren; er verandert het eem en ander bij de invoer van goederen en bij de levering van diensten; de zogenaamde integratieheffing wordt vereenvoudigd; enkele randge bieden worden afgestoten (vrijstelling op sociaal en cultureel terrein) en de wegen zijn aangegeven om compensatie te krijgen voor de 44 millioen gulden, die de in te voeren wijzigingen kosten. Sowjet-offlcier kreeg van de geallieerde be zettingstroepen toestem ming hem te ondervra gen en te pogen hem van gedachten te doen veranderen, maar sol daat Batanof verklaarde: „De wijze, waarop ik door de Britse militai ren ben behandeld, komt precies overeen met m{jn ideaal van het werkelijke communis me", Laat MacCarthy dat niet horen, jongens! Qh PREFECT van het Franse departement Vaucluse heelt de „Ge tuigen van Christus", een religieuze secte on der leiding van postbode Georges Roux, een ver gaderverbod opgelegd. Kort geleden heeft na melijk een woedende menigte een auto vol „discipelen" omverge worpen. Postbode Roux, die beweert de op aarde teruggeKeerae Jezus Christus te zijn, verbiedt het consulteren van art sen bij ziekte. Een van zijn discipelen is vorige week te Parijs gearres teerd, nadat haar stiel dochter was overleden zonder dat tijdens haar ziekte een arts was ge roepen. "TWEE INBREKERS te Parijs hebben zich drie uur lang in de flat, waarin zij waren binnen gedrongen, in een hevig vuurgevecht tegen veer tig politiemannen verde digd, alvorens zij om het leven kwamen. De een stierf in de vlammen van de brand, welke het tweetal in de woning had gesticht, de ander schoot zichzelf een kogel uit zijn tommiegun door het hoofd. Waarmee wij maar willen zeggen, dat ieder beroep toch iets moois heeft, als men het maar idealistisch ziet. JJEN PORTUGEES heeft een Newyorkse fir ma een bedrag van vier dollar teruggezonden, dat hij bijna dertig jaar geleden teveel aan loon had gekregen. Hij schreef van Portugal uit: „Toen ik wegging, kreeg ik bij vergissing één dag extra uitbetaald. Daarom stuur ik u nu het equivalent in escu- dos terug om mijn schuld te vereffenen". De fir ma werd door deze no bele geste zo vertederd, dat zij de Portugees het geld met een vriende lijke brief ten geschen ke heeft teruggestuurd. Het zijn deze kleine din gen, die het leven aan vaardbaar maken. f)E VENLOSE politie heeft in een betonnen hok achter een woning te Blerick twee honden aangetroffen die vol komen waren uitgehon gerd. Toen de politie mannen het hok openden om de dieren naar een asyl te brengen, werden zij door de honden aan gevallen en gebeten. Volgens een dierenarts verkeerden de honden in staat van volkomen uit putting. Ze moesten wor den afgemaakt. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 70-jarige vrouw, aan wier zorgen de honden waren toevertrouwd ge durende de afwezigheid van haar dochter, aan wie ze toebehoorden. TN EEN LONDENS theater werd korte lings de première gege ven van het toneelstuk „Met dertien aan tafel", waarin Diane Decker de hoofdrol speelt. Toen de toeschouwers na afloop nakaartend de zaal ver lieten, sloeg één heer plotseling een andere heer tegen de vlakte. De neergeslagen heer had luidkeels gezegd: „Dia ne Decker hadden ze bij haar geboorte moeten wurgen", of woorden van die strekking. De andere heer, die naast hem liep en zich dat aantrok, was de echt genoot van Diane. Wéér: het is een kleine wereld. Millioenen Amerikanen, die getrouwe kijkers zijn naar het populaire „omni- bus"-programma van de „Columbia tlroadcasting System", hebben op hun televisiescherm de Nederlandse film „Het schot is te boord", vervaardigd door de Nederlandse cineast Anton van der Horst, gezien. Nederland trad hiermede andermaal in het licht van de publici teit in de Verenigde Staten, iets wat in de dagbladpers en in de weekbladen niet zo buitennissig is, doch wél op het gebied van de televisie. De Amerikaanse tele visiemaatschappijen bieden haar toeschouwers over het algemeen een overdaad van onderwerpen uit het eigen land, doch aanschouwelijke voorlichting over andere landen blijft tot op heden nog zeer schaars. De C.B.S. is trouwens een van de weinige televisiemaatschappijen, die ons land op dit gebied niet geheel verwaarlozen. In het bijzonder is dit het geval met de wereldnieuwsafdeling van deze maatschappij, die de laatste maanden opvallend veel materiaal over ons land heeft vertoond. Deze opnamen worden vervaardigd en geleverd door Visiefilm in Amsterdam onder leiding van de cineast Max de Haas. Enkele filmpjes van hem waren: „De dijkwachters"„De bevoorrading van Marken tijdens de recente koude" en een filmpje over de brievenbussen aan de Neder landse trams, iets volkomen onbekends in de Verenigde Staten. Met Kerstmis wera „Christmas Story" vertoond. Kort geleden werd de door De Haas ver vaardigde film „Maskerage" naar Amerika gevlogen om door de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur dr J. H. van Royen te worden vertoond voor echtgenoten van Amerikaanse Congresleden. maanden gevangenisstraf ver- \vn j om(iat hij weigerde te ant- ppn» °P vragen van een federale «rote Jury Gfote beiangsteiiing be- er op Schouwen-Duiveland voor ^0.0rhchtingstentoonstelling over de tei« If 8 van door het water ge- 'sterde woningen. Het Amsterdam- ®er®chtshof heeft drie personen vrij- die werden beschuldigd van J» genheid geven tot hazardspel. r:°ei\ Dag Hammarskjoeld, de secreta- eer «Sr.V.N.. van een diner te zijner vro„, kwam, ontdekte hij, dat een hari Zlcl1 toegang tot zijn woning af erschaft, om een sollicitatiebezoek meP„e g8en. De politie heeft haar voliionoJ^en' ZÜ bleek geestelijk on- Y°lwaardig te zijn. WEINIGEN van ons, die zo rustig elke dag op tijd aan tafel gaan, 's middags bij wat „sweet music" uit de radio een kopje thee drinken, met de ons zo bekende lieden de -tukken verschuiven op het wekelijkse schaak avondje, hebben er maar een greintje notie van hoe hard en bitter de strijd is, die reeds jarenlang woedt in de oerwouden, het bergland en de mod- derdelta's van het verre Indo-China. Een strijd, die politiek weinig ver schilt van die, welke op het Koreaan se schiereiland werd uitgevochten, een strijd om de vrijheid van de mens, die ook hier wordt belaagd door het communistische imperialisme. Ge leest het stukje in uw krant en daarmee basta.... Ook als u vandaag in Hanoi was, enkele honderden kilometers ten Oos ten van het fort Dien Bien Phoe, zoudt ge u wellicht nog op uw gemak gevoelen. Een bioscoop kondigt een nieuwe film van Fernandel aan Ge kunt binnenstappen in „Le Coq dUr De Gouden Haan", dat gelijkt op het"Café de la Paix in Parijs, zon bont internationaal gezelschap treft r aan. Misschien denkt ge even aan d* oorlog als ge die verscheiden- houden. Zij is een prachtige vrouw., heid van militaire uniformen ziet: Het rode hoofddeksel van de spahi s, de witte kepi van de legionnaires, het blauwe petje van de tirailleurs, de rode, khaki of blauwe baret van de parachutisten. Er zijn Europese en in heemse vrouwen in kleurige jurken. Er wordt veel gedronken. Soms is er een geklop op schouders en geschud van handen als een van het front teruggekeerde binnenkomt en oude vrienden herkent. Dan is er ook een zwijgen als de teruggekeerde namen noemt van vrienden die nooit meer een voet over de drempel van „De Gouden Haan" zullen zetten. Het Phi- lippijnse orkest in de rokerige zaal speelt een samba. Het dreunt onder de lage zoldering. Maar dan is daar ineens de oorlog, totaal en nooit te begrijpen wreed, als de man tegenover u, de piloot, zonder vragen gaat vertellen over zijn laatste vlucht. Een uur tevoren keerde hij met een vliegtuig vol ge wonden uit het binnenland. „Men had geen verbandmiddelen genoeg om de ongelukkigen te verzorgen. Zij waren overdekt met stof en bloed. Zij had den niet meer de kracht om zich de vliegen van het lichaam te houden. Ik wilde er zoveel mogelijk meenemen Ik heb hen moeten vragen in het vliegtuig boven op elkaar te gaan lig gen. Zó kon ik er vijftien vervoeren. Uit deze verzameling ellendige men sen steeg een vreselijke geur op. Als ik bevelen gaf, hield ik een zakdoek ^\\\\\\\\\\V/////////^ y met eau de cologne voor neus en mond. Zelfs de militaire dokter kon het achteraan niet uithouden. Alleen de verpleegster bleef bij hen geduren- aiiuuaa, onze uren durende tocht. Ik be- ge er aan Misschien denkt ge even grijp niet hoe ze het heeft kunnen vol- QENADELOOS is de strijd, aldus een Frans officier, toen hij sprak over de harde gevechten, die thans ont brand zijn om het belangrijke door 10.000 man van de strijdkrachten der Franse Unie verdedigde fort Dien Bien Phoe, genadeloos is die strijd in dit onmetelijke land al die zeven en een half jaar al geweest. Als ik beweer, dat ,iet daar gaat ook om onze vrijheid, zult ge mij wellicht zeggen: Een goedkoop woord, heb ik al zo dikwijls gehoord. Misschien zult ge uw schouders ophalen en een af leidingsmanoeuvre maken door mij een sigaret aan te bieden, denkend „Dan houdt hij zijn mond wel" Laat mij uw sigaret dan weigeren. Natuurlijk wij, hier, kunnen er in eerste instantie weinig toe of af doen, of de Indochinese oorlog wordt voort gezet dan wel gestaakt, maar in deze zo klein geworden wereld, rust ook op ons meer dan ooit te voren de plicht zich verantwoordelijk te voe len voor dat wat er in onze wereld omgaat, omdat wij ook in die wereld zijn gt. laatst, dat wat duizendc kilo meters ver in de jungle gebeurt óók u en mij wel terdege aangaat. Indo- China en mogelijk andere gebieden in Zuidelijk Azië staan onder de directe dreiging van het communisme. Een zege hier zou Moskou een enorm po tentieel aan grondstoffen en mensen materiaal verschaffen en de dreiging voor Europa nog ernstiger maken dan deze reeds is. QE FRANSEN hebben in het verleden bewezen bij de verdediging van een vesting hun mannetje te staan. Verdun spreekt nog steeds boekdelen. Maar de tienduizenden zwarte solda ten, die uur na uur stormlopen op Dien Bien Phoe, lijken begeesterd door een duivelse, zich zelf volkomen wegcijferende geest. Zij zijn bewapend met gloednieuwe door de Chinezen van Peking geleverde artillerie. Zij lieten reeds duizenden doden achter op de rotsachtige hellingen rondom de vesting, maar zij komen terug tel kens opnieuw. Door Franse vliegtuigen uitgegooide lichtfakkels werpen een vreemde gloed boven het gevechtster rein. Het moreel van de troep is „prachtig" seint de Franse bevelheb ber aan generaal Navarre. Wij weten niet hoe deze strijd om Dien Bien Phoe zal aflopen. Misschien trekken de Vietminhtroepen zoals zo veel in het verleden gebeurde plotse ling weg.... Misschien valt de vesting straks. Maar zeker is dat de naam Dien Bien Phoe in de annalen van de vrijheidsstrijd zal worden opgete kend met dezelfde rechten als die van de piloten van de Royal Air For- ce, die met hun Spitfires de slag om Engeland wonnen.... Het Nederlandse protest tegen de voorgenomen invoering van een glij dend invoertarief voor eieren is thans door een protest der Deense regering gevolgd. Nederland en Denemarken zijn de voornaamste leveranciers van eieren voor de bondsrepubliek. Van de 1.95 milliard eieren, die in 1953 in Wcst- Duitsland werden ingevoerd, kwamen 68 pet uit Nederland en 15 pet uit De nemarken. Het nieuwe tarief, dat het ministerie van Landbouw wenst inge- Dinsdagmorgen in alle vroegte is te Waddinxveen een roofoverval ge pleegd op de 36-jarige veehandelaar A. van Maurik, wonende aan de Kerkweg, aldaar. Toen de man zich 's morgens, voordat hij naar de markt ging, nog even naar zijn stal begaf, kreeg hij van onbekenden een slag op zijn hoofd, waardoor hij het bewustzijn verloor. Hij voelde echter nog, dat er tussen zijn kleren werd getast en hoorde, dat er werd opge merkt „Het is mis". Het was dus om zijn portefeuille te doen geweest, maar deze had hij nog niet bij zich gestoken. Zijn echtgenote waarschuwde de buren en deze alarmeerden op hun beurt de politie. Haar onderzoek is tot dusverre zonder resultaat geble ven. De veehandelaar, die ruim vier uur buiten bewustzijn is gebleven, moest zich onder behandeling van een arts stellen. Nog gekleed in de battle-dress van het Vreemdelingenlegioen, waaruit hij gedeserteerd is, heeft dezer dagen een 25-jarige Amsterdamse electro- monteur terecht gestaan voor de Am sterdamse rechtbank. Terwijl een maat vier fototoestellen stal uit een etalage in de Kalverstraat, had hij op de uitkijk gestaan; later had hij de toestellen aan een opkoper ver kocht. De beide jongelui hadden dienst genomen bij het Vreemdelingenlegioen. De maat vecht thans in Indo-China, maar de monteur wist te deserteren en kwam op een Italiaans schip naar ons land, waar hij in IJmuiden door de politie werd opgepikt. De officier van Justitie achtte de medeplichtig heid bewezen en eiste tien maanden met aftrek. Vandaag zal mr R. H. Pos, de alge meen vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, zich in opdracht van de Surinaamse landsregering naar Cara cas begeven, waar op de pan-Ameri- kaanse conferentie het agendapunt „Europese koloniën op het Westelijk halfrond" aan de orde komt. voerd te zien, beoogt de Duitse produ centen een minimale eierprijs te garan deren. Niet alleen in de uitvoerende landen, doch ook in de Bondsrepubliek zelf zijn vele protesten tegen het glijdende tarief opgegaan, daar dit de eierprijzen ook in tijden van royaal aanbod hoog zal houden. De verbruikers verwachten een aanzienlijke stijging van de prijzen en de eierhandel neemt aan, dat daardoor het verbruik ook aanzienlijk zal terug lopen. De pluimveestapel groeide in het af gelopen jaar met drie millioen stuks tot 52 millioen. De oorzaak, waarom de Duitse producenten het kostenpeil van de buitenlandse producenten niet kun nen benaderen, ligt in de grote achter stand, die zij in de ontwikkeling van hun bedrijven nog hebben in te halen. In 1953 bedroeg de productie per. kip in de Bondsrepubliek slechts 122 eieren, tegenover in Nederland 240 en in Dene marken 220. Het verbruik bedraagt 7.5 milliard eieren per jaar. die al erger worden als gij Uzelf niet goed ver zorgt, zijn een ernstige bedreiging voor Uw ge zondheid. Neem van daag nog het genees middel dat Uw hard nekkige hoest spoedig stilt AKKERS Werelds beste hoestsiroop - (Advertentie, Ing. Med.) Reeds enige tijd. wordt onderhandeld over de verkoop van een hoeveelheid oorlogsmateriaal dat zich thans in Su riname bevindt. Het betreft achttien zware tanks, een groot aantal machi negeweren, „bazooka's", explosieven en tienduizend Springfield-geweren. Dit materiaal is tijdens de oorlog door de Verenigde Staten aan Nederland ge leverd onder het „Landlease" program ma voor de uitrusting van Nederlandse troepen in Suriname en wordt thans als overtollig beschouwd. Een aantal Newyorkse zakenlieden interesseert zich voor de transactie, het zou in de bedoeling liggen, de wapenen aan Is raël over te doen.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9