Pastoor J. S. van Buchem, in lieel de gemeente geliefd Bosch en Stofberg kampioenen in tweede klasse bij MSC In verschillende klassen zijn de kampioenen bekend Aantrekkelijke wedstrijden van Marine-zwemmers Bescheiden figuur, vriend van armen en verdrukten Hr. Hs. Y 8656" onderzocht de zeebodem Enige dame kon zich handhaven DSS de gelukkige bij de dames IN HET KORT Uit de geschiedenis van Den Helder (35) R.K. volksdeel 65 jaar zonder kerkgebouw Franse onderscheidingen voor Nederlandse militairen Nieuws van de Marine watersportvereniging Nog vinnige strijd in overige afdelingen Van de groene tafel Beslissingswedstrijd TEMPO-IVA 3 GOUDEN ECHTPAAR IN TUINDORP Vacature Kantonrechter Lezing voor Nederlands Klassiek Verbond Drie eerste prijzen voor Schouten LOOP DER BEVOLKING 1847: In de tijd juist vóór de grootste uitbreiding van Den Helder, kwam een nieuwe Kooms-Kalliolieke pastoor naar Den Helder, die voordien als kapelaan op Overflakkee en in Haarlem had gestaan. L»p d schouders van de toen veertigjarige pastoor Van Buchem rustte de taak, de katholieke gemeenschap in het steeds groter wordende Den Helder te vormen en te leiden. Met zijn grote gaven van vers.and en hart heeft hij van zijn pastoraat een succes gemaakt: hij was bij katholieken en niet-katholieken gezien en bemind en het werd als een groot v.erlies gevoeld, toen deze pastoor op zeven en zestie-iariae leef tijd in 1874 overleed. b J rjE Rooms-Katholieke kerk heeft in Den Helder een vrij bewogen ge schiedenis achter de rug. Na alle wrij ving ten tijde van de Reformatie, toen de kerk alleen op Huisduinen bestond, gingen in de jaren van 1702 tot 1720 de kerk en de bezittingen geleidelijk aan de „Jansenisten", zoals toen de Oud-Katholieken algemeen werden ge noemd, over en bleven de nog in onze gemeente aanwezige katholieken zon der geestelijke leiding. Eerst in 1785 kwam er weer een R.K. kerk aan Den Helder en wel in de buurt van de Langestraat, tegenover de Blomsteeg. De opbouw van de pa rochie die tot 1847 groeide van twee honderd tot bijna vijftienhonderd zie len kon nu ter hand worden geno men. Tot aan de komst van pastoor Van Buchem is men evenwel niet erg gelukkig geweestvoor een goede op bouw en geestelijk contact mag het een eerste vereiste worden genoemd, dat tussen geestelijkheid en gelovigen een zo langdurig mogelijke relatie be staat, opdat men elkaar wederzijds grondig leert kennen. Dat bleek in Den Helder niet goed uitvoerbaar, want tot 1847 oefenden niet minder dan vijftien pastoors hier hun pasto raat uit, elk van hen dus gemiddeld vier jaar, STERKE GROEI TOEN pastoor Joannes Stephanus van Buchem in 1847 naar Den Helder kwatm vond hij daar een nog vrijwel nieuwe kerk, terwijl zijn parochie vijf tienhonderd gelovigen telde. En hoe wel hij dat nog niet wist, stond hij aan de vooravond van belangrijke gebeur tenissen. Het opheffen van het onvrij ter ritoir in Den Helder zou een hernieuw de toevloed van inwoners brengen. Daaronder waren zoveel katholieken, dat hun aantal tenslotte bijna was ver drievoudigd en de kerk aan de Kerk- gracht enige malen moest worden uit gebreid. Een andere belangrijke ge beurtenis was het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie in 1853, toen Nederland weer in aartsbisdommen en bisdommen werd verdeeld. Wij kunnen gevoeglijk aannemen, dat de katholieken en met dezen de pastoors het in die tijd niet gemak kelijk hadden, want in het overwegend hervormde Nederland verschenen in vrijwel alle kranten, inclusief de neu trale, aanvallen op het katholicisme en werd het gevaar van „Rome" in de felste kleuren afgeschilderd. In tal van spotprenten en schotschriften hadden de katholieken en met hen de liberale minister-president Thorbecke het hard te verantwoorden. Wij mogen niet spreken van een anti-katholieke „het ze", daarvoor was de politieke „psy chologie" nog niet voldoende gevor derd, maar onaangenaam was het toch wel. We mogen uit het voorgaande echter niet concluderen, dat in Nederland een geest van onverdraagzaamheid heerste, integendeel. In het algemeen mogen wij zeggen en dit kunnen wij aan de hand van vele voorvallen bewijzen dat de geestelijke verdraagzaamheid van de verschillende kerkgenootschap pen onderling, met inbegrip van het Rooms-katholicisme, groter was dan tegenwoordig. „NIEUWSTAD" IN die tijd deed pastoor Van Buchem zijn werk en zoals wij hiervoor al zeiden hij timmerde niet aan de De Franse regering heeft de gouden eremedaille van lichamelijke opvoe ding en sport toegekend aan Gene- raal-Majoor mr J. D. Schepers, voor zitter van de Kon. Ned. Amateur Schermbond en aan luit. ter zee le klasse J. Ch. H. Bol, hoofd van de gymnastiek- en sportschool van de Koninklijke Marine te Den Helder. De eremedaille1 in zilver werd ver leend aan kapt. G. Storm, hoofd van het bureau L. O. en Sport van het Insp. gen. van de Kon. Landmacht, maj. H. A. van Walen, hoofd van het bureau sport van het le legerkorps en hapt. E. A. Verduyn Lunel, hoofd van he afd. L. O. en Sport van de Ko ninklijke Luchtmacht. Aangemoedigd door het succes, dat he verleden jaar georganiseerde cur sus „Zeiltechniek" heeft opgeleverd (enige tientallen nieuwe leden werden ingeschreven), is de Marine-water sportvereniging ook dit jaar met een dergelijke cursus begonnen. De eerste (es, Maandagavond 15 Maart' in de Marinecantine aan de Buitenhaven ge geven door schipper G. Geerevliet, trok een veelbelovende belangstelling. De lesavonden vallen op elke eerste en derde Maandagavond van de maand, zodat de volgende cursusavond op o April wordt gehouden. Het ziet er naar dit, dat de M.W.V. sloepen tekort zal hom en om haar zeilenthousiasten te vreden te stellen! weg. Hij ging rustig en zonder ophef zijn gang en deed ontzaglijk vee; op sociaal gebied. Want Den Helder tel de in die dagen tal van stille armen en laten we ze zo noemen „uitgestotenen" die in hutten van stro en plaggen in het zogenaamde „strooien dorp", de tegenwoordige Visbuurt, woonden In dit deel, toen al tot „Nieuwstad" gei transformeerd, werd de eerste R.K. kleuterschool opgericht, nog voordat er in deze gemeente sprake was van katholiek lager onderwijs. Het is trouwens geen wonder, dat pastoor Van Buchem juist zijn speciale aandacht aan „Nieuwstad" wijdde. In het Oude Helder woonde de hier ge boren en getogen bevolking, langs het Helderse kanaal en om de werf heen woonden de zakenlieden en reders, maar in Nieuwstad woonden de nieuw komers, die vaak op een schoen en een slof naar Den Helder waren gekomen om een graantje mee te pikken van de hier heersende hoogconjunctuur. Van Buchem werd hier de vertrouw de raadgever voor katholieken en niet- katholieken. Bovendien was hij een groot kindervriend, die alles voor het geluk van kinderen over had. Juist omdat hij niet aan de wegtimmerde, hebben wij het beeld van pastoor Van Buchem bij stukjes en beetjes uit al lerhande geschriften moeten opbouwen. Maar bij één gelegenheid stond hij wel op de voorgrond, en wel bij de viering van zijn zilveren pastoraat op 1 Mei 1872. ZILVEREN FEEST QP die eerste Mei vlagde heel Den Helder, katholiek of niet. Zijn pa rochianen hadden voor enige prachtige geschenken gezorgd, waaronder een fraai bewerkte, rode kazuifel, waarin de jubilaris die morgen door een ere poort de kerk binnenschreed, vooraf gegaan door een en twintig in het wit geklede meisjes, waarvan de vier jong- sten zijn pad met zilverlover bestrooi den. Er was grote belangstelling voor deze plechtige mis, waarbij ook tal van burgerlijke en militaire autoritei ten aanwezig waren. In de middag bracht het stafmuziek korps van de Koninklijke Marine een 2EVEN JAAR nadat de Rooms- Katholleke kerk aan de Kerk- gracht plechtig was ingewijd, de"d pastoor J. S. van Buchem zijn intrede. Gedurende bijna zeven en twintig jaren heeft hij in de parochie van de H.H. Petrus en Patdus zijn pastoraat uitgeoefend in een voor katho liek Nederland zeer belangrijke tijd. Van Buchem was een be scheiden, in het geheel niet op de voorgrond tredend mens: in de ware zin een herder, met een open oog en een meevoelend hart voor al wat in de stad Den Helder gebeurde. serenade en kwamen tal van vrienden en bekenden hem complimenteren en ge schenken aanbieden. Tot zover dus de gang van zaken als bij ieder jubileum. Ongewoon was echter, dat pastoor Van Buchem de avond voor zichzelf had ge houden en niet langer het middelpunt van zijn jubileumviering wilde zijn. Wij hebben al verteld, dat de pastoor een groot kindervriend was en daarvan ge tuigt ook de wijze, waarop hij zijn ju bileumavond doorbracht. Want hij ging naar het Algemeen Weeshuis op de Kerkgracht en bereidde alle kinderen daar een feest met krentenbrood en chocolademelk, waar hij zelf tot het einde toe het klokje van gehoor zaamheid bleef. Van alle woorden, die tijdens zijn jubileum zijn gesproken, is niets be waard gebleven. Wij hebben althans niets kunnen vinden. Maar wel hebben wij gevonden, wat hij tot de weeskin deren zei in antwoord op hetgeen ge sproken was door hun onderwijzer, als dank voor het hun bereide feest: ,Jk heb in de vijf en twintig jaren van mijn ambtsbediening gestreefd naar het verrichten van weldaden, naar. het troosten en bemoedigen van allen, die zulks van mij begeerden. In 's Vaders geest heb ik nimmer onderscheid gemaakt tussen Katho lieken en Protestanten. Wie mens is, is mijn broeder en wie tot mij kwam om hulp en raad, heb ik naar ver mogen geholpen. Indien God mij het leven spaart, zal ik niets liever doen dan zo mijn weg vervolgen!" Dit waren niet alleen maar woorden, die pastoor Van Buchem sprak. Hij heeft metterdaad getoond, dat geheel zijn leven in overeenstemming was met hetgeen hij hier tot de weeskin deren zeide: in zijn hulp aan allen die tot hem kwamen heeft hij een voor beeld gegeven van verdraagzaamheid als wij tegenwoordig helaas nog maar weinig tegenkomen. Nog afgezien van al zijn andere kwaliteiten, die ertoe geleid hebben dat hij bij zijn dood op 8 Januari 1874 een bloeiende parochie achterliet, werd hij na zijn overlijden diep betreurd door allen, die hem leer den kennen als een vriend van de armen, wezen en andere verschoppe lingen. In de tweede klasse van MSC's schaakcompetitie zijn de kampioenen bekend. In 2 A eindigde C. J. Bosch als eerste en in 2 B. behaalde P. Stofberg met veel machtsvertoon de titel. In zijn elf partijen noteerde hij de volle winst! In de overige klassen wordt nog stevig om de hoog ste plaats gestreden. De beslissingen zullen wel op de laatste speeldag vallen. In 1A gaat de strijd tussen J. van der Kuyl en R. Roskam. Als laatstge noemde zijn slotpartij wint, dan mag hij zich kampioen noemen. In 1 B duurt de spanning onverminderd voort. Van Dijk en Koning moeten elkaar nog ontmoeten en van deze partij zal veel afhangen. Zal Smit de lachende derde worden? In 3A spelen Stolk en Gijswijt twee beslissingspartijen voor de eerste plaats. Mevrouw Bosch, de enige vrouw in het gezelschap, wist zich 'n deze klasse te handhaven. In 3B is van alles mogelijk. Hier moet Duit nog de strijd aanbinden met Krauth en Jac. van der Kuyl. In de vierde klasse gaan Rigters en Mostert volgend seizoen naar de derde klasse. Rigters heeft de beste kansen op het kampioenschap van deze afdeling. Van de dertiende ronde waren de resultaten: IA: J. Allart R. Roskam 0-1: J. Kingma—J. van der Kuyl 0-1; J Beun—-K. Lengers 1-0. 1B: P. van DijkJ. Smit 0-1; T. A. de Haan—J. Koning 0-1; G. J. BrandhoffT. H. de Jeu 0-1. 2 A: Th. Adriaanse—C. J. Bosch 1-0; J. H. Kubbe—J. van Ames- foort 0-1; J. BruinsmaD. de Lange 1-0- C. Schuckman—H. Voerman 1-0. 2B: J. Wieringa—P. N. Kelder 0-1; P Bremer—B. Knopper 0-1; R. Muller— P Stofberg 0-1. 3A: I. Stolk—C. Buys 1-0; mevr. Bosch—J. J. Gijswijt 0-1. 3B' B AdriaanseP. Kroon %-)ó; H. Bais—E. Krauth 0-1. 4 A: A. Fidder— J. Schaafsrna 0-1; J. Geus—H. B. M. Rigters 0-1; K. Geus-J. Mostert - Vii W. C. WulffeléH. B. M. Rigters 0-1 De standen zijn nu: IA: J. van der Kuyl 1411%; R. Roskam 13—11; J Marsman (2) 127; J. Allart 11 5; J Marsman (1) 11—4 'A; K. Lengers 11— 4%- J. Beun 12—2)4; J. Kingma 10—2. 1B: J. Smit 13—9; P. van Dijk 12—8; J. Koning 12—8; C. A. Bodegom 10— 5- J. van Brederode 115; G. J. Brand hoff 12—5; T. A. de Haan 13—5; T. H. de Jeu 13—3. 2A: C. J. Bosch 14—10; J. Bruinsma 13—8'A; Th. Adriaanse 13 7%; C. Schuckman 13TA; D. de Lange 136; J. van Amesfoort 136; H. Voerman 13—5)A; J. H. Kubbe 14 —2. 2 B: P. Stofberg 11—11; P. N. Kel der 116%; B. Knoppers 116; P. Bre mer 104%; J- Wieringa 114; R. Mul ler 11—3; G. Geus 11—3. 3 A: J. Gijs wijt 109; I. Stolk 109; A. Bakker 9 5; mevr. Bosch 102%; H. van Ames foort 10—2; C. Buys 9—1%. 3B: E. Krauth 118)4; J. Duit 10—8; Jac. van der Kuyl 11—8; B. Adriaanse 126; P. Krroon 114%; R. de Leeuw 112; H. Bais 122. 4 A: (kopgroep)H. Rig ters 15—13%; J. Mostert 15—13; W. C. Wulffelé 16—9; K. Geus 14—8; J. Schaafsrna 158; J. Geus 157. In de eerste klasse van de tafeltenniscompetitie is, zoals wij reeds schreven, de beslissing gevallen. Dinie 2 behaalde op haar concurrent IVA een 82 overwinning en legde daarmede beslag op het kam pioenschap van het district Noord-Hollands Noorderkwartier. De overige wedstrijden in deze klasse waren niet meer van belang: Disnie 3IVA 100; de MerlettenDSS 55. De eindstand in de eerste klasse is: Disnie 2 IVA De Merletten DSS IVA 2 12 12 12 12 12 11 10 6 5 3 1 1 90—30 79—41 62—58 6555 51—69 38—82 35—85 promotie- de kam- DITO 12 Disnie 3 12 1 1 10 Dito en Disnie 3 spelen degradatie-wedstrijden met pioen der tweede, klasse om één plaats in de eerste klasse. Disnie 2 moet pro motiewedstrijden spelen voor de over gangsklasse. In de tweede klasse is de beslissing wat betreft de bovenste plaats nog niet gevallen. Tempo verspeelde een punt tegen WGW. zodat tussen IVA, en Tempo een beslissingswedstrijd nood zakelijk is voor het kampioenschap. De uitslagen waren: Tempo—WGW 5-5; HCSC—Tempo 3-7; IVA 4—IVA 5 7-3. De eindstand is: Tempo 12 IVA 3 12 WGW 12 DSS 2 12 IVA 4 12 IVA 5 12 HCSC 12 IVA 5 en HCSC 6 7 5 2 2 0 10 spelen 17 17 16 15 10 5 4 74—46 70—50 68—52 64—56 52—68 48—72 44—76 promotie degradatie-wedstrijden met nummer twee en nummer drie van de derde klasse A om vier plaatsen in de tweede klasse. In de derde klasse A slechts één wedstrijd, en wel HCSC 2DSS 3 2-8. In de derde klasse B is de beslissing ook nog niet gevallen. Komeet ver speelde een punt tegen St Victor (5-5) en staat nu twee punten op leider Tref fers achter. Treffers won met 10-0 van LTTV 2. De uitslagen waren: Disnie 5—LTTV 2 5-5; Dito 2—DTO 10-0 (regl.). De stand aan de kop ziet er als volgt uit: Treffers 13 10 0 3 20 Komeet 13 7 4 2 1« Disnie 4 13 8 0 5 16 St. Victor 14 7 1 6 15 Onderaan staat Disnie 5, dat degra datiewedstrijden móet spelen. De kam pioen promoveert automatisch naar de tweede klasse. In de vierde klasse A behaalde DSS 4 middels een 5-5 gelijk spel tegen Scha- gen het kampioenschap en promoveer de naar de 3e kl. Befair won van LTTV 4 met 7-3. In 4B veroverde Treffers 3 het kam pioenschap door met 10-0 van Dito 3 te winnen. Treffers 3 promoveert ook automatisch naar de 3e klasse. Overige uitslagen: Komeet 3Donato 6-4; Donato 3 DTO 2 46; Komeet 2Donato 2 8-2. 4e kl. C: Bequick 2—LTTV 3 3-7; Be- quick—ODI 6-4; ODI 2—Treffers 2 10- 0 (regl.). In de derde klasse Dames behaalde DSS het kampioenschap, daar de naas te concurrente Treffers onverwachts met 6-4 van Dito verloor. Disnie stelde teleur door met liefst 8-2 van LTTV te verliezen. De eindstand bij de dames is: DSS 10 8 0 2 16 66—34 Treffers Disnie LTTV Dito 10 7 0 3 14 67—33 10 6 1 3 13 58—42 10 4 1 5 9 45—55 10 2 2 6 6 47—53 DSS 2 10 0 2 8 2 17—83 DSS 2 moet degradatiewedstrijden spelen met de kampioenen der 4e kl. A en B. De overige uitslagen waren: 4A: LTTV 2—IVA 7-3; Schagen— HCSC 2 5-5. 4B: ODI 2—Donato 6-4; ODIDonato 2 10-0; TreffersDisnie 2 6-4. De laatste dagen heeft men in de Buitenhaven en bij de Dijk Hr, Ms. „Y 8656van het duikbedrijf der Koninklijke Marine in actie kunnen zien. Onder meer moest de toestand van de zeebodem met het oog op het onderhoud van de Dijk, worden gecontro leerd. Naar mag worden verwacht, zal binnenkort worden voorzien in de va cature van Kantonrechter te Den Hel der, welke door het overlijden van mr. J. 't Hooft is ontstaan. In alphabetische volgorde staan op de aanbeveling: mr. C. W. F. Pot (Kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem)mr. H. Ruis (Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het Arrondisse ment Amsterdam, tevens Kantonrech ter-plaatsvervanger te Amsterdam); mr. A. Veenhoven (Griffier bij het kantongerecht te Middelburg, tevens Kantonrechter-plaatsvervanger aldaar) Op uitnodiging van de afdeling Den Helder van net Nederlands Klassiek Verbond houdt dr. G. J. ten Veldhuys, rector van het Nederlands Lyceum te 's-Gravenhage, morgenavond in de aula van het gemeentelijk Lyceum aan de Hoofdgracht een lezing over het onderwerp „De oude talen na het eindexamen gymnasium". De bijeen komst, die om acht uur aanvangt, is voor belangstellenden vrij toeganke lijk. De sociale werkster der Neder lands-Hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag 's morgens van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur, spreek uur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. Korporaal E. Morien, Hector Treubstraat 62, repatrieert per vlieg tuig uit Nieuw-Guinea en wordt mor genavond op Schiphol verwacht. In het zwembad op de Rijkswerf is dezer dagen uitgemaakt, wie de beste zwemmers zijn op Hr. Ms. „Tromp" en Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Om deze eer werd hard gevochten en het was eigenlijk jammer, dat de publieke belangstel ling aan de matige kant was. Verschillende zeer spannende series werden ver- zwommen en bovendien waren enkele nummers in het programma opgenomen, welke het altijd „doen". Wij denken hierbij aan de 20 m onderwater zwemmen en de 20 m hinderniszwemmen. Dit is hel echtpaar I). Timmerman-Backer, Tuinstraat 21, dat van daag hel gouden huivelijksfeest viert. De bruidegom was gedurende zes en twintig jaar bij de. gemeente werkzaam, het laatst bij de dienst Sociale Zaken. Met zijn vrouw zit hij naast een prachtig radiotoestel, één van de geschenken, welke gedurende de drukke bruidsdagen werden aangeboden. De 40 m rugslag werd een spannen de geschiedenis, waarbij bleek, dat de luitenant ter zee van Administratie der derde klasse Schouten, de sterkste 1 man in het veld was. Dat hij zijn man netje stond bewijst wel het feit, dat hij ook beslag wist te leggen op de eerste plaats op het nummer 40 m borstcrawl en de 20 m onderwater zwemmen. Zoals gewoonlijk, trok ;ok nu het hinderniszwemmen de neeste aandacht. Na de start was de deelnemers de taak opgelegd een „keesje" op te dui ken en in een balie te leggen; vervol gens moest door een boei worden ge kropen en tenslotte moest, na een schommeltje over gegaan te zijn, wor- I den aangetikt. Dat er enkele deelne- mers waren, die hier wel eens in de knoop kwamen te zitten is duidelijk. Het was Hofsté, die zich hier als eer ste wist te plaatsen. Op de estafette, 5 x 40 m vrije slag, bleken de officie ren het sterkst te zijn. Zij legden ge zamenlijk de 200 m af in 2 min. 17 sec. De uitslagen waren: 40 m. rugslag: 1. G. Schouten 30,4 sec.; 2. Hesselink 30,5 sec.; 3. Braakhekke 30,8 sec. 40 m schoolslag: 1. Violet 30,6 sec.; 2. A. Scholte 24,5 sec.; 3. Hesselink 33,3 sec. 40 m borstcrawl: 1. G. Schouten 23,2 sec., 2. A. Scholte 24,5 sec.; 3. Violet 25,4 I vrouwelijk geslacht sec. 20 m onderwater zwemmen: 1, G. Schouten 13,6 sec.; 2. Standdaar 14,7 sec.; 3. A. Scholte 15 sec. 20 m hinder niszwemmen: 1. Hofsté 19,1 sec.; 2. G. Schouten 19,5 sec.; 3. Meijer 20,7 sec. 5x40 m vrije slag estafette: 1. Officie ren Conservatie 2 min. 17 sec.; 2. Tor pedo-atelier 2 min. 22,5 sec.; 3. Ge mengde ploeg 2 min. 24,1 sec. Op 1 Januari 1954 telde de bevol king van Den Helder 41546 zielen, dat is 347 meer dan op 1 Januari 1953. Omtrent de loop der bevolking in het afgelopen jaar verstrekte men ons o.m. de volgende gegevens. Op 1 Ja nuari 1953 had Den Helder 22512 man nelijke en 18687 vrouwelijke ingezete nen. Wegens verhuizing naar Den Helder werden in het bevolkingsregis ter 3360 mannelijke en 1247 vrouwe lijke personen ingeschreven, terwijl door vertrek naar elders moesten wor den afgevoerd 3901 mannelijke en 1003 vrouwelijke ingeztenen. Door geboor ten breidde de bevolking zich uit met 868 personen (462 van het mannelijk geslacht en 406 van het vrouwelijk ge slacht). Wegens overlijden moesten 224 ingeztenen worden afgevoerd (118 van het mannelijk geslacht en 106 van het vrouwelijk geslacht). Uit vorenstaande cijfers kan worden geconcludeerd, dat de bevolking van Den Helder op 1 Januari bestond uit 2231a ingezetenen van het mannelijk geslacht en 19231 ingezetenen van het

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5