De voorlopigen bogen het hoofd voor Londenaren (1-2) BRYLCREEM Spit of jicht LAXEER-AKKERTJE5 Botwinnik dwong Smyslov na 58 zetten tot overgave Afstand tussen Kunst en volk moet overbrugd worden Nog 700.000 personen vallen onder revalidatiezorg Nog steeds geen oplossing voor de aanvalslinie SLOAN'S liniment' Veelbelovende start Shef field Wednesday :n halve finale Gedelegeerden van KNZB nogmaals bijeen Help Uw darmen I bij hun zo belangrijk werk. I Neem eens per week 1 of 2 Oostenrijk gaat uit vijftig spelers selecteren Afdeling Noord-Holland voetbalt op 4 April Le Havre in grote moeilijkheden Tekort van ruim zestig millioen francs De Engelse beker Wereldkampioenschap schaken KunstenaarsdagPvdA Kunst niet langer slagroom op de koffie" De lichamelijk gebrekkigen DONDERDAG 18 MAART 1954 (Van onze sportredacteur AFGAANOE °p de eqfers een 2-i overwinning voor het team van de 1 h»°n rU? 1T i ^n®tl0In' *ou men geneigd zijn te veronder- stellen dat het voorlopig Nederlands elftal een goede dag heeft gehad. De enige verdienste is echter dat de nederlaag inderdaad dragelijk is gebleven, maar nieuwe gezichtspunten, en daarom gaat het tocli voor een belangrijk deel in een oefenwedstrijd, heeft dit treffen bepaald niet opgeleverd Ook nu weer heeft de aanvalslinie, die na de wedstrijd tegen de Engelse amateurs geheel anders was geformeerd, geen vol- doende kunnen halen De beste man was ongetwijfeld nog invaller inidvoor Bleyenberg. Van der Gijp zat namelijk met een geblesseerde knie toe te kijken en daar ook Van Melis niet geheel fit was heeft de Keuze Commissie op Bleyenberg moeten teruggrijpen. ïle,™es DVS-er niet opvallen. Wij Sfbben zijn verkiezing ook moeilijk kunnen begrijpen. Het mag dan waar zijn dat de keuze-commissie niet raak ®^.1,"3en naar goede buitenspelers, maar het wil ons toch voorkomen, dat iedere jeugdige speler met aanleg beter was geweest dan deze 34-jarige die bijna op de lijst van voetbal-„vete- ranen moet worden geschreven. Op de andere vleugel hebben wij Van Beurden in de eerste helft goede din gen zien doen. Ook hij heeft de keuze- commissie echter niet uit de moeilijk heden kunnen helpen. Met Michels en Bleyenberg behoorde hij echter wel tot het beste deel van onze aanvalslinie. De verdediging heeft het tegen de vlot-spelende Londenaren buitenge woon lastig gehad. Wij kunnen het Terlouw c.s. zeker niet euvel* duiden dat zij na een half uur spelen, nadat J-jET BEGIN was veelbelovend. Bleyen berg, Van Beurden en Michels combineerden zo rustig en doelmati" zonder een greintje respect voor de Londenso verdedigers, dat 35.000 toe schouwers even de ogen moesten uit wrijven. De tegenstanders van de voor- lopigen hadden daarvoor geen tijd Zij moesten alle zeilen bijzetten om zich tegen deze verrassende Neder landse aanvallen te kunnen handhaven Michels schoot na enkele minuten spelen uit een vrije positie keihard langs het doel van de Charlton goalie Bartram, een trekbal van Van Beurden werd onschadelijk gemaakt, maar reeds na acht minuten moest Bartram voor een bijzonder fraaie soloactie van Bleyenberg capituleren. Op de achter lijn kreeg Bleyenberg de bal vrij, pas seerde twee, drie Engelse verdedigers om de bal tenslotte van enkele meters afstand keihard en onhoudbaar langs Bartram te schieten. Het publiek ging er eens rustig voor zitten, maar na dit veelbelovende begin, waarin voor de Londenaren slechts een bescheiden plaats werd gelaten, kreeg het spel- beeld een geheel ander aanzien. Via de halfspelers Dickson en Morton werd de Londense aanval aan het werk gezet. Telkens weer brachten de snelle vleu gelspelers Howard en Hooper, waar van vooral laatstgenoemde uitstekend werk verrichtte, de bal in het doelge bied van Steiger, waar Terlouw als vanouds met handen en voeten stond te verdedigen. Moeilijk te passeren als altijd, maar niet aldoor even bewonde renswaardig. De lichaamskracht van De Spartaan imponeerde zelfs deze En gelse profs die toch waarlijk wel het een en ander hebben meegemaakt. Mid- voor Jezzard begreep spoedig dat er voor hem weinig eer viel te behalen in lijf aan lijf-duels. Hij zocht en vond andere wegen om het Terlouw lastig te maken. Gelukkig voor de Nederlandse stopper mocht hij rekenen op de steun van de onvermoeibare sjouwer Klaas- sens en de geroutineerde Biesbrouck, Odenthal en Tebak moesten hun aan dacht volledig concentreren op de ge vaarlijke buitenspelers. Het gevolg was intussen dat het Nederlands elftal vol komen in het defensief werd gedron gen en de Londenaren het middenveld volledig in handen namen. Slechts een enkele maal zagen wij nog iets terug van de vlotte combinatie tussen Bleyenberg en Michels, ook al omdat de Ajaxied te veel terug moest ko men. Linksbinnen Bennaars heeft gis termiddag geen opvallende dingen kunnen doen. Hij was bepaald zwak. met het gevolg dat Hevster op de linksbuitenplaats vrijwel werd ge ïsoleerd. Deze Heyster maakt naar onze mening geen kans om straks te Ant werpen het Oranjeshirt over zijn schou ders te mogen trekken. Zelfs in het land waar Eenoog koning is kan de (Advertentie, Ing. Med.) De Oostenrijkse Voetbal Bond heeft 50 spelers aangewezen uit wie de ploeg zal worden gevormd die 11 April te Wenen tegen Hongarije zal uitkomen. Hierbij is rekening gehou den met het feit dat Oostenrijk in deze wedstrijd de WM-opstelling zal toepassen. Twaalf van de gekozen spelers zijn van Austria, elf van Ra- Pid, acht van Vienna en zeven van Wacker. De andere behoren tot zes eersteklasse clubs en één tweedeklas ser. De selectie is geschied op voor dracht van Frühwirt en Pesser, twee leden van het driemanschap. De der de man, Walter Nausch, is wegens ziek te al enige tijd niet meer in functie. In Weense voetbalkringen houdt men rekening met de mogelijkheid dat Nausch, die het als overtuigd aanhan ger van de Weense school met de nieuwe koers niet eens is, niet meer op zijn post zal terugkeren. Indien hem een gunstige aanbieding werd ge daan om als trainer van een Duitse club op te treden zou hij, zo vermoedt ®en, hier zeker op in gaan. Zondag 4 April zal de competitie- leider van de afdeling Noord-Holland een normaal voetbalprogramma vast stellen. Het is niet te doen gebruike- hjk om dat te doen op dagen dat in- .er'andwedstrijden plaats vinden. 4 April wordt te Antwerpen België— Nederland gespeeld maar de afwerking van het programma zal in dit geval prevaleren. Heynes, Jezzard en Hooper doelrijpe kansen hadden gemist, de gelijkmaker moesten toestaan. Steiger had ver schillende malen, soms bijgestaan door de paal, in laatste instantie op voor beeldige wijze redding kunnen brengen, maar toen Hooper Tebak een misstap liet maken en de bal scherp voor het doel trok, knalde Haynes uit volkomen vrije positie onhoudbaar in. Het was een ongelijke strijd voor onze Neder landse amateurs. De soepel spelende Engelse voetbalkunstenaars, die zich zeer bepaald niet volledig hebben ge geven beschikten nu eenmaal over een aanzienlijk groter arsenaal van techni sche snufjes, zij beheersten het spel In alie orderdelen veel beter en hun ,tart- snelheid was bovendien ook nog gro ter. Vooral in de tweede helft kwamen die grote verschillen sterk tot uitdruk king Onder de gestadige druk en het hoge tempo dat daarbij werd ontwikkeld, werd ook het plaatsen van de Neder landers, dat voo,- de rust zeker niet slecht was geweest, uitermate non chalant. De voorhoede moest het net enkele verdwaalde ballen doen, ope reerde los van de defensie ook al om dat Klaassen-, en Biesbrouck hun aar- vallende taak moesten verwaarlozen. Dat de Engelsen onder deze omstandig heden slechts tot een doelpunt konnen kom»n kan alleen maar verwonderlijk worden genoemd. Het was Logie die met een nonchalante zwaai van zijn beer. de zege voor de Londenaren een kwartier voor het einde veilig stelde. Een verdiende overwinning, daarover zullen Ce meningen niet verdeeld zijn Zeker is ook dat c'e Nederlandse voor hoede dis wij gistermiddag aan het werk hebben gezien weinig kans zai maken in de derby der lage lan.i -n He1 zal voor de keuzecommissie geen eenvoudige zaak worden om na de vele mislukte pogingen een linie samen te stellen waarvan wij 4 April redelijke verwachtingen mogen koesteren. De oudste Franse voetbalclub, Le Havre, die in 1872 werd opgericht, verkeert in ernstige financiële moei lijkheden. Dit was al geruime tijd bekend, maar het bericht in l"Equipe waarin onthuld werd dat de passiva ongeveer 62 millioen francs bedragen, heeft toch allerwege opzien gebaard. De zaak is niet zo dat de club aan de rand van eèn bankroet staat. De vijftien of zestien aandeelhouders, die samen 30 millioen hebben gestort, zijn niet voornemens hun geld onmiddel lijk terug te vorderen. Toch is de positie zo hachelijk dat Le Havre, in dien het een handelsonderneming be trof, waarschijnlijk geen crediet meer zou vinden. De 20 profs kojten 2.300.000 francs per maand, en het tekort op de beroepsafdeling beloopt een millioen per maand.... Sheffield Wednesday heeft de over gespeelde kwartfinale van de comp titie om de Engelse Beker tegen Bol ton Wanderers met 20 gewonnen. In de halve eindstrijden komt Sheffield tegen de winnaar van Preston North EndLeicester City uit, welke clubs Woensdag in de overgespeelde kwart finale na verlenging opnieuw tot een puntenverdeling kwamen2—2. Pres ton en Leicester zullen elkaar op Maandag 22 Maart voor de derde maal ontmoeten. In de eerste divisie van de league zorgde Chelsea voor een grote verrassing door West Bromwich Albion met niet minder dan 5—0 te kloppen. Het was de grootste neder laag, die West Bromwich (de laatste drie maanden ongeslagen gebleven) tot nu toe in dit seizoen leed. Uw hoofdhuid fri« - Uw haar gezond w nuuiuiiuiu u - w »i s heeft „voedingswaarde voor Uw haar (Van een speciale verslaggever), DE EERSTE partij van de match om het wereldkampioenschap scha ken is voortgezet en na 18 zetten geëindigd met een overwinning voor Botwinnik. Bij de opening van de envelop, die de ingesloten 41ste zet van Smyslov bevatte, bleek deze de verwachte, immers 41. Kh2, Pg4, schaak. 42. Lg4:, Tg4: zou een pion kosten. Een zet later bood Smyslov een pion aan om daarvoor een gunstiger spel voor zijn stukken te krijgen. Botwinnik dacht geruime tijd over zijn antwoord na. Hij ging niet op het pionoffer in, doch verkoos de witte stelling onder druk te zetten. Bij de 51ste zet veroverde Botwinnik toch een pion en nu onder voor Smyslov minder prettige omstandigheden. |7NIGE zetten later probeerde deze nog met het offer van een tweed pion het vege lijf te redden, maar Botwinnik was op zijn hoede en dwong zijn tegenstander bij de 59ste zet tot de overgave. De partij, die werd onderbroken in de stelling: Wit (Smyslov): Khl, Ta2 en f2, Le", pionnen a4, g3 en g5. Zwart (Botwinnik): Kg8, Tbl en d4, Pe5, pionnen a6, e6, en f7, had het volgende slot: 41 Khlg2, a6—a5; 42 Ta2—c2, Tbl—b3! Zw„rt voelt er niet voor pion a4 te nemen, omdat wit na 43 Tc7 en 44 Lh5 tegen spel zou krijgen. Hij wil zelf liever druk op de witte stelling uitoefenen. 43 Tf2—f4, Td4d544 Tf4—e4, Kg8 g7; 45 Le2h5, Pe5—g6; 46 Te4—g4, Tb3—e3; 47 Lh5xg6, Kg7xg6; 48 Tc2 —f2, Tdó—f5; Een scherp berekende zet. Het lijkt bevreemdend, dat zwart zichzelf bij de volgende zet een dub- belpion bezorgt, doch dit heeft de wereldkampioen goed bekeken. 49 Tf2 xf5, e6xf550 Tg4—c4, Te3—e4! 51 Tc4c7Indien wit het kasteel ruilt, ontdubbelt zwart zijn f-pion, consumeert pion g7 en heeft een ge- wonnen eindspel. 51 Te4xa4; Nu heeft zwart toch een pion en onder voor wit ongunstiger omstandigheden. 52 Tc7—a7, Ta4—a3! Om de witte ko ning af te sluiten. Het is duidelijk, dat 52 Kg5 minder goed is, om dat wit dan pion f7 neemt. 53 &g2—h3, Hiermede geeft wit een tweede pion prijs in de hoop nog in troebel water te vissen, men kan het echter rustig wanhoop noemen. 53 f5- f4; 54 Kh3—h4, f4xg3; 55 Ta7—a6 schaak, Kg6f5; o5 Ta6 f6 schaak, Kf5—e4; 57 Kh4—h3Neemt wit de f-pion, dan kan hij de promotie van wits g-pion niet meer verhinde ren, maar nu krijgt hij de f-pión niet meer. 57 Ta3—f3! 58 Tf6—a6, Tf3f5. Wit geeft het op. Zaterdag 24 April zal te Utrecht de jaarlijkse algemene vergadering van de KNZB worden voortgezet, onmid dellijk gevolgd door een buitengewone algemene vergadering. Deze laatste vergadering wordt belegd teneinde de gelegenheid te hebben enkele voorstel len, welke voor de jaarvergadering van 27 Februari reglementair te laat aan de leden van de KNZB waren voorgelegd, alsnog te behandelen. Zo behelst de agenda een voorstel tot wijziging van het waterpolo-competitie- stelsel. Door het brengen van het aantal eerste klassers van 12 op 18, in drie afdelingen ondergebracht, wil men komen tot een grotere spreiding van de eerste klassers over het gehele land. Een tweede belangrijk punt van de agenda van de buitengewone alge mene vergadering i„ het voorstel van het bestuur, het reglement zodanig te wijzigen, dat het vormen van belan genverenigingen onmogelijk zal zijn. Zoals men weet is enkele maanden geleden de belangenvereniging van hoofd- en eersteklassers opgericht. Be langenverenigingen, aldus de toelich ting op het voorstel, zijn niet in het belang van de bond. Zij doorkruisen de organisatorische opzet. Bleijenberg bracht na het op fraaie wijze passeren van enige Engelse spelers de stand op 10. Rechts achter de doelpaal is Bleijenberg even zichtbaar, in het doel keeper Bartram, links Green (3) en Michels Rechts Dickson (6) en He wie (achter paal). MINISTER STAF ONDERSCHEIDEN Koning Boudewijn heeft gisteren de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf ten paleize ontvan gen en hem het Grootkruis in de Kroon orde uitgereikt. OMDAT Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorgtng. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altijd mooi baar gezond haar voor altijd. BRYLCREEM bovat gaan gom, gaan saap, gaan alcohol. Ccuniy Perfumtrj Cc. Ltd., Stanmort, England - Imp. Jacq. Met Jr., Amtttrdem (Advertentie, Ing. Med.) 99* (Van een speciale verslaggever) DE „Kunstenaarsdag", de derde in successie, die de P.v.d.A. Woensdag in het Volksgebouw in Den Haag hield, onder leiding van het Tweede Kamerlid Willems, de Kunstspec'ialist van de P.v.d.A.-Kamer- fraetie, was gewijd aan „De afstand tussen volk en kunst". Dat deze afstand zo snel mogelijk moet verdwijnen in het belang van het Nederlandse volk èn in het belang van de kunstenaars daarover waren de inleiders, de heer R. Wielek en prof. dr G. Stuiveling, en de debaters het roerend met elkaar eens. Men zou kunnen zeggen, dat het congres een nogal uitvoerige parafrase was van de woorden van prof. Van den Leeuw, de eerste minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen na de bevrijding: „In plaats van slagroom op de koffie moet de Kunst een integrerend deel worden van het voedsel van de mens". 99* Of deze „Kunstenaarsdag" een bij drage zal kunnen leveren tot de over brugging van de bestaande kloof, is moeilijk te zeggen, mede omdat de Stem der kunstenaars op deze bijeen komst te weinig werd gehoord, vooral na het sociaal-paedagogisch referaat van de eerste spreker, de auteur en assayist H. Wielek, cultureel ambte naar van de gemeente Amsterdam, waar hij onder de werklozen belangrij ke sociaal-culturele arbeid organiseert. Hij heeft het probleem van de toena dering tussen volk en kunst vooral ge zien in het licht van de daarbij opge dane ervaring. Deze leidde hem tot de conclusie, dat bij het vertrouwd maken van het volk met de kunst door middel van deskundige voorlichting, een be langrijke plaats is weggelegd voor de kunstenaars, mits zij zich onthouden van beschermende schouderklopjes. Wie volk en kunst met elkaar in con tact wil brengen, moet niet spreken tot het volk maar met het volk. Eigen lijk zijn er twee verwaarloosde groe pen, het volk enerzijds en in het bijzonder de werklozen en de kun stenaars anderzijds. Zij hebben elkaar nodig en hun toenadering dient de vorm te hebben van een tweegesprek. De bedoeling daarvan moet zijn om het TEVERGEEFS zal men in Nederland zoeken naar een wet of een andere van overheidswege genomen „officiële" maatregel inzake de verzorging in de moderne betekenis van dat begrip van het lichamelijk gebrekkige kind. Zeker, we hebben wel onderwijswet- geving, waarbij ook onderwijs aan lichamelijk gebrekkige, blinde en doofstomme kinderen wordt geregeld, doch van overheidsmaatregelen betreffende de behandeling (d.w.z. de meest volledige medische en paramedische behandeling, de opvoeding, de vakopleiding en het geschikt maken voor het maatschappelijk leven) is tot dusverre geen spiake geweest. Het is daarom een gelukkige omstandigheid, dat in o :s land een zeer groot aantal verenigingen en instellingen werkzaam i^, die enorm veel zegenrijke arbeid verricht ten behoeve van de tijdelijk of blijvend hulpbehoevenden. In dit verband moge worden ge noemd de Nederlandse Centrale Vere niging voor Gebrekkigenzorg, 'n over koepelende organisatie, die coördine rend werkt en de zorg voor 'de licha melijk ge.brekkigen zoveel mogelijk wil bevorderen. Omdat het grote pu bliek nog te weinig bekend is met het werk van de vereniging willen wij op deze plaats gaarne van' de gelegenheid gebruik maken iets meer daarover te vertellen. Dat de revalidatie van urgent belang is moge blijken uit de 600.000 a 700.000 personen, die een ernstig of minder ernstig lichamelijk of geeste lijk gebrek hebben, zodat bijna de helft hiervan wel als invalide moet worden beschouwd en dat van het grote aan tal lichamelijk of zintuigelijk gebrek kigen tenminste het derde gedeelte door revalidatie een hun passende plaats in het normale even had kun nen innemen. Een van de voornaamste voorwaarden voor het verkrijgen van de beste resultaten is wel, dat tijdig ingegrepen en de meest doelmatige be handeling ingesteld kan worden. Een tijdige opneming en behande ling in een revaliditeitscentrum wordt echter maar al te vaak belemmerd door de hoge kosten, waarmee deze vormen van zorg gepaard gaan. Het is daarom een gelukkige omstandigheid dat plannen in voorbereiding zijn, om langs de weg van een vrijwillige en onderlinge verzekering de ouders ae middelen te verschaffen om de volle- igde verzorging van hun kinderen mo gelijk te maken. onderscheidingsvermogen van het volk te versterken, zodat het kunst leert onderkennen en waarderen. Van de talrijke middelen, welke hiertoe kun nen worden gebezigd, noemde de in leider o.a. de provinciale opbouw- organen en de wijkcentra. Deze voor lichting zal echter nimmer massaal mogen zijn. F de discussie werd o.a. door burge meester H. Molendijk van Amers foort en oud-burgemeester K. ter Laan gewezen op de belangrijke taak, welke het onderwijs daarbij behoort te ver vullen. Prof. Stuiveling, zelf letterkundige, bekeek het probleem uit het gezichts punt van de kunstenaar en kwam na een kunsthistorische beschouwing tot de conclusie, dat het chaotische en ver brokkelde van onze maatschappij zijn weerslag vindt in een voor het publiek verwarrende veelheid van kunstrich tingen. Mede door het vervallen van de binding aan een opdrachtgever is het doel van de kunstenaar in hoofd zaak zelfexpressie, waardoor zijn kunst dikwijls voor anderen onbegrijpelijk wordt. De afstand tussen volk en kunst wordt hierdoor natuurlijk vergroot. Iedere vorm van geleide kunst, zoals in sommige landen bestaat, verwer pend, wees inleider erop, dat dit niet betekent, dat een kunstenaar zijn ar tistiek vermorgen niet zou kunnen re guleren. Hij moet het gevoel van al leen maar kunstenaar te zijn doorbre ken, niet op materiële overwegingen, doch uit het streven om meer gemeen schapsmens te zijn. Wanneer de kun stenaar minder ego-centrischh zou zijn, zou de afstand tussen volk en kunst verkleind kunnen worden. Deze aan passing moet door andere groepen aangemoedigd worden, doch bij de zelf correctie en de zelfherziening van de kunstenaar past de overheid en de so ciale organisaties de uiterste beschei denheid. JN het historische deel van prof. Stui- veling's betoog was bijzonder inte ressant de wijze, waarop hij de be staansmogelijkheid van een speciaal socialistische kunst naar het rijk der mythen verwees. In het verleden heeft men dit probleem teveel uit de politie ke hoek benaderd, maar de socialisti sche kunstenaars van thans weten, dat kunst een kwestie is van traditie en dat men een socialistische kunst maar niet zo uit het luchtledig kan laten ont staan, zonder binding met het verleden. Het is niet onmogelijk, dat het op deze „Kunstenaarsdag" behandelde pro bleem in studie wordt gegeven aan een commissie, gevormd uit de Wiardi Beekman Stichting en de Kunstenaars organisaties. Burgemeester Molendijk deed een suggestie in deze richting, die welwillend werd ontvangen. NEDERLANDS PROGRAMMA RADIO-1NDONESIA VERVALT Met ingang van 1 April zal het Neder landse programma van Radio-Republik Indonesia geheel komen te vervallen, aldus verneemt Pi Aneta. Het Neder landse programma was vanaf 1 Maart jl. reeds van 25 uren per week op 14 uren per week teruggebracht. Bij ipit, rheumatiek. spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S in huls hebben. SLOAN'S doodt de pijn. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 7