Gillette Gillette Minister Donker verdedigde zijn gratiebeleid In kort bestek vecht tegen de duurte! DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Eerste Kamer eist oplossing voor oudere werknemers Avifauna Van „Berlijn naar,.Genève Emkalhte Een internationale overeenkomst voor Europees verkeer P. de Boer verloor kort geding Pakje van 5 stuks nu slechts Begroting van Justitie goedgekeurd Politieke delinquenten waren gevaarlijke misdadigers Oudminister Götzen naar Bolivia Prijsstijgingen overal, maar... wm$m. Ontploffing in kerkgebouw DISPENSER 1 50 Een pluim voor minister Suurhoff Brandende pijn vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Mildere toon over de humanistische verzorging ^wwwwwv///////////; INTERNATIONAAL 1 ASPECT 1 ////////////xsssssssssïis. LAST VAN "AFWASHANPEN"? DONDERDAG 18 MAART 1954 (Van onze parlementaire redacteur pE minister van Justitie mr Donker, heeft Woensdagmiddag in de Eerste Kamer by de verdediging van het door hem gevoerde gratie", beleid uitvoer,ge en interessante mededelingen gedaan over de poli- ,ieke delinquenten, die thans nog gevangen zitten. Hij gaf te kennen dat de eerste fout, wat de bestraffing van de politieke delinquenten aangaat, gemaakt is bij de opstelling van de instructie bij de bevrijding van het Zuiden. We zijn daardoor komen te zitten met een Diverteer- baar brok van 150.000 arrestaties, waaruit meer dan 100.000 veroorde- Hngen zijn voortgevloeid. De minister kan het onder deze omstandig heden volkomen billijken, dat gezocht is naar een methode om de Zaak te liquideren. Dat was geen kwestie van barmhartigheid, maar van noodzakelijke politiek. Er komt een moment, dat er een streep onder gezet moet worden. Zodoende is een residu overgehouden van politieke gevangenen, die zich niet anders hebben gedragen dan de coinmune-misdadigers. Het betreft hier 159 levenslangen 153 mannen en 6 vrouwenvan wie er 90 onmiddellijk levenslang kregen en de rest ter dood veroordeelden zijn, die gegratieerd werden. Het dodencijfer, waarvoor deze poli tieke misdadigers verantwoordelijk zijn, is ontstellend groot en niet bij benadering te schatten. Slechts een deel van de misdrijven kon worden berecht. Getallen als 40, 100 en 260 doden per berecht geval, waren geen uitzonderingen De getallen van de Duitsers zijap evenmin te schatten, doch een man als Fischer was zeker verantwoordelijk voor 12.000 omgekomen Joden. Er zitten ook nog wat minder zware misdadigers, maar hun vergrijpen lig gen toch in hetzelfde vlak. Voor zijn gratiebeleid had de minis ter als grondstelling aangenomen, zo zeide hij, dat de politieke delinquen ten gelijk gesteld behoren te worden met de gewone criminelen. En dan nog genieten z.j een voordeel. Bij de berekening namelijk van twee derden van de straftijd, die voorbij moet zijn, willen zij voor voorwaardelijke invrij heidstelling in aanmerking komen, wordt voor politieken het voorarrest meegeteld en voor de gewone crimine len niet. Het gevolg is, dat de met 12 jaar gestraften, die kort na 5 Mei ge vangen genomen werden, nu al vrij zijn. De van 12 tot 15-jarigen komen in de eerstvolgende tijd vrij en de met 18 jaar gestraften zijn over 3 jaar op vrije voeten De bewindsman gaf de verzekering, dat met bijzondere gevallen wel dege lijk rekening gehouden wordt. De minister moest de vertrouwelijke terinzagelegging van het rapport- Röhling over de gratieverleningen tot zijn spijt weigeren. Tenslotte zeide mr Donker, dat voor het gratiebeleid niet de commissie- Röhling en niet de rechter veranfwoor- De bootdienst AmsterdamLemmer v.v. heeft gisteren, nadat op 25 Ja nuari wegens het ijs op het IJselmeer de dienst was gestaakt, de gewone dienstregeling hervat. Het IJselmeer is thans ijsvrij. !f- In de hoofdstad is gisteren op feestelijke wijze het 20.000 verkeersdiploma uitgereikt aan een leerling van de zesde klasse van de Prinsenschool. ff- Aan boord van de Nederlandse k. stvaarder „Rex", die op het ogenblik in Liverpool ligt, is Dinsdagavond brand uitgebroken, wel ke echter in een kwartier geblust was. De schade bleef beperkt tot tien zak ken veevoeder. tf- In een ziekenhuis te Roermond heeft mevrouw Wolters- Peters uit Posterholt gisteren het le ven geschonken aan een drieling. Zo wel de moeder als de jonggeborenen, twee meisjes, die elk ruim vier pond wogen, en een jongen, die ruim vijf pond woog, maken het goed. De Turkse politie heeft Mehmet Ozdemir Evliyazade, een neef van de Turkse Premier, gearresteerd op beschuldi- ?]ug van de belediging van de presi dent. Bij een huiszoeking werden bij hem verboden wapens gevonden. V Rot Hooggerechtshof te Karlsruhe heeft Joseph Gebhardt, een Westduit- se zakenman, veroordeeld tot zeven- hen maanden gevangenisstraf wegens pt onderhouden van verraderlijke be trekkingen met Oostduitse en Russi- ?ohe spionnage-agenten. Nauwelijks ts ae onderwijzersstaking in Oslo ten einde, of er dreigen alweer 900 inder- wijzers in dertien gemeenten het werk "eer te leggen. De bedrijvigheid op de Amerikaanse scheepswerven neemt voortdurend af en het ziet er niet "aar uit, dat nieuwe opdrachten zul len worden ontvangen. Er zijn thans "°g slechts 39 schepen in aanbouw. V rins Albert van België zal op 30 «aart van Schiphol per KLM-vlieg- uig naar Curagao vertrekken. De fgyptische feministen zijn nog steeds hongerstaking in het perssyndicaat ij®. cairo. Een Amerikaanse journa- hi vl 'lar'0tte Weller, heeft zich thans haar gevoegd. In Indonesië woon- v "Se Chinezen mogen voor bezoek rfo u maanden naar China. Geduren- het tijdvak van 21 Maart tot 11 April rut» j- Nederlandse weerschip „Cir- s dienst doen op Oceaan-station K, wJ?aden Noorderbreedte en 16 graden n '«lengte. Op 24 Maart herdenkt de v -r N- Woltjer, hoogleraar aan dan Universiteit te Amsterdam de dp irt?aroP hij voor vijftig jaar aan aLe Promoveerde. In de maag- «ndoemng van Paus Pius ue Twaalfde, Ij; ?raan Z.H. reeds twee maanden n h-eedt duidelijke verbetering op. ve„,fcute symPtomen van de ziekte zijn ,a wenen. Zondagmiddag wordt in Tot, g,ebouw van de Jehovagetuigen, 1 i Verhulststraat 160, Amsterdam, een we?? gehouden, getiteld „Van het hu- brai ee.n succes maken". Opnieuw uit 1 tn Sevilla studentenrelletjes de hoge tramtarieven. Een dnn? j 3e werd in brand gestoken en diroe, 6 straten gesleept. Veertien Am? ?Uren van reiibureaux uit Zuid- Kr m °P uitnodiging van de kr-„ ons land bezoeken, hebben een «ja gelegd bij het nationale monu- nt op de Dam. 's' maar aUeen de minister van Justitie. gPrekend over de van de Duitse grens- boeren in beslaggenomen gronden, betoogde minister Donker met verhef fing van stem, dat de kern van de zaak is, dat Duits privaat-vermogen in be slag is genomen als waarborg voor de claim op de van Duitsland geëiste schadevergoeding van 25 milliard gul- den. Als de Duitse boeren schadeloos gesteld willen worden aldus de be windsman dan moeten ze niet bij de Nederlandse regering aankloppen, maar naar hun eigen regering gaan. De minister ontkende, dat de verko pen van de grond, die van de Duitse grensboeren in beslag genomen is, het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingen: Stichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon K 1 720 - 3300 (Advertentie, Ing. Med.) doorgegaan zijn, toen de ontvijandings- procedures nog niet waren afgelopen. De inbeslaggenomen grond aldus de bewindsman is gebruikt voor de sanering van Nederlandse landbouw- bedrijfjes. Over het vluchtelingenvraagstuk zei de hij, dat van April van het vorig jaar af overleg is gevoerd over een overkoepelende internationale organi satie, die thans tot stand gekomen is. De bewindsman ried tot voorzichtig heid aan bij het verlangen naar een wettelijke regeling voor het toelaten en de status van vluchtelingen. Wat de strafgestichten aangaat deel de hij mee, dat in Breda een aantal beperkingen is ingevoerd. Het is de bedoeling, dat binnen de grenzen van de maximale beveiliging, na de tot standkoming van de verbouwing alle maatregelen zullen worden genomen, die .uit penetentiar oogpunt gewenst zijn. De begroting werd zonder hoofde lijke stemming, doch met aantekening dat de C.P.N. tegen was, goedgekeurd. De heer L. Götzen te 's-Gravenhage is door de technical assistance admi- nistration der Verenigde Naties aange steld tot financieel adviseur van de regering van Bolivia. Als zodanig zal hij deel uitmaken van een groep des kundigen, Gisteren is te Genève door tien lan den een overeenkomst getekend, waar in het internationale vervoer langs de weg in Europa geregeld wordt. Volgens de bepalingen van de/e over eenkomst moeten bestuurders van vrachtauto's, die Europese grenzen passeren, ouder dan 21 jaar zijn en een bewijs van lichamelijke geschikt heid bezitten. Verder moeten zij in het bezit van een bewijs, dat vol daan is aan de bepalingen, ook ten aanzien van verzekering, bouw van het voertuig en arbeidstijd van de chauffeur. De ondertekenende landen waren België, Engeland, Denemarken, Frankrijk, Italië, L ;xemburg, Neder land, Zweden en Joegoslavië. Ook Zwitserland zal vermoedelijk deze week nog tekenen. Voor West-Duits- land is een speciale regeling gemaakt, De civiele kamer van het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren, ruim een maand eerder dan was bepaald, uitspraak gedaan in het geding van de heer P. de Boer uit Drachten contra de Staat en mr dr F. Hollander, des tijds officier van Justitie te Leeuwar den, thans te Amsterdam. De heer De Boer beschuldigde de officier van Jus titie er van door het verstrekken van een communiqué aan de pers een on rechtmatige daad te hebben gesteld. De civiele kamer heeft de heer De Boer ten aanzien ,an de Staat niet ontvankelijk verklaard. Het beroep ten aanzien van mr dr Hollander werd wel ontvankelijk verklaard, maar ontzegd. I 'ser is veroordeeld in de kosten, die werden gesteld op tweemaal f 169.25. In de Gereformeerde Maranathakerk aan het Mosplein in Amsterdam-Noord heeft zich gisteren een ontploffing in een gaskachel voorgedaan. Óp dat mo ment bevonden zich enkele vrouwen en kinderen in het kerkgebouw. Een vrouw liep lichte verwondingen op, twee meisjes Van negen en tien jaar bekwamen brandwonden in het ge zicht. Na in een zittinglokaal van de G.G.D. te zijn verbonden, zijn ze naar haar woningen vervoerd. De brandweer, die met twee motor spuiten en een ladderwagen was uit gerukt, behoefde niet op te treden. IN DE TURKSE stad Smyrna is de 85-jarige Yoessoef Turken ge arresteerd, omdat hij amuletten en liefdesdran ken verkocht. „Ik ben een specialist van uit zonderlijke waarde op het gebied van gevoels- zaken", zei de grijze Yoessoef tot zijn ver weer. „Ben ik in mijn lange leven niet acht- tienmaal getrouwd ge weest en ben ik niet de gelukkige vader van zes- en-dertig kinderen? Mijn jongste is nog geen twee jaar". De politie ontdek te daarop, dat de huidi ge achttiende vrouw van Yoessoef stom is. „Is dat geen bewijs van mijn wijsheid?", riep de kwie ke grijsaard uit. „Het toont u, dat ik werkelijk het geheim van het ge luk heb gevonden!" J7N DE FRANSE politie heeft in Parijs een halfblinde grijsaard, de 94-jarige Gaston Ribaux, gearresteerd, die er zijn werk van maakte mensen met behulp van een uitermate gevaarlijk poe dertje van de drank af te helpen. Hij was zelf alcoholicus geweest en had op de een of andere manier ontdekt, met welk middel de medici hem daarvan hadden genezen. Gewapend met deze zelf de medicijn, maar dan in tienmaal de vereiste hoe veelheid, liep hij de bis tro's binnen, maakte een praatje met eenzame drinkebroers en stortte stiekem een hoeveelheid van het geneesmiddel in hun glaasje. Door de te grote hoeveelheid kregen zijn bekeerlingen-tegen wil en dank echter met hevige maagkrampen te kampen en e«st toen meer dan twintig slacht offers in een ziekenhuis terecht waren gekomen, kwam men de bejaarde drankbestrijder op het spoor. Ze kunnen nu weer rustig pimpelen in Parijs. pRANKRIJKS ex-presi- dent Vincent Auriol gaat een collega van ons worden. De voormalige staatschef wil zich name lijk aan de journalistiek gaan wijden, omdat een ex-president geen aan spraak op pensioen heeft en de heer Auriol op zijn zeventigste jaar ook zijn oorspronkelijke beroep van advocaat niet meer kan uitoefenen. Zelfs de heer Clemenceau heeft tot zijn dood toe met fi nanciële moeilijkheden geworsteld en de wedu we van de vroegere pre sident Doumergue heeft kort geleden een .bureau de tabac" van de staat moeten overnemen om in haar onderhoud te kun nen voorzien. TWEE GEVANGENEN hadden genoeg van het eentonige bajesleven en begonnen van hun cel uit een ontsnappings tunnel te graven. Zij hadden uitgerekend, dat zij gravenderwijs de vrij heid pas zouden berei ken 'n half jaar nadat hun straftijd zou zijn ver streken, maar zij begon nen er toch aan, omdat het een prettig tijdver drijf was en zij daarbij een nobel doel voor ogen hadden. Het is een zon derling verhaaltje, maar er zit een mooie gedach te in. tyflST U, dat de oer- Nederlandse tulp uit Voor-Azië stamt, en dat de gladiool, ook zo'n echt vaderlands gewas, uit Oost-Afrika komt? En nu wij toch bezig zijn: de aardappel komt uit Zuid-Amerika, de aard bei uit Chili, de zonne bloem uit Noord-Ameri- ka, het konijn stamt uit het Middellandse Zee-ge bied, de kat uit Afrika en Azië en de rat ook uit Azië. Dit laatste had den ze daar wel mogen houden. AAN DE UNIVERSITEIT van Californië te Los Angeles is een water pistool uitgevonden, geen kinderspeeltuig, maar een instrument, waarmee men een straal vloeistof rnet een snelheid van bijna tweemaal die van het geluid tien centime ter diep in het vlees kan schieten. Men wil van dit apparaat gebruik ma ken voor medische doel einden. Lijkt ons ook de beste oplossing. De Engelsman John Crompton is een spinexpert. Hij weet alles van de be koorlijke diertjes af, schrijft er dikke boeken over en heeft zijn huis in Londen er vol mee. Hij is er zelfs dol op en houdt ze als huisdieren. Mijnheer Crompton zegt, dat spinnen helemaal niet gevaarlijk zijn. „Alleen de hele grote bijten wel eens, als je ze onhandig beet pakt, wat ze niet prettig vinden", zegt hij. De expert heeft ook enkele heel grote spinnen, die kardinaal genoemd, worden, omdat kardinaal Wolsey een hart verlamming kreeg, toen hij er een zag Zij hebben een doorsnee van ruim zeven centimeter en de heer Crompton vindt ze allerliefst. Hij houdt ze in zijn slaap kamer. Sommige spinnen kunnen twintig jaar oud worden en de vrouwtjes leggen telkens honderd tot tweehonderd eitjes tegelijk. Gelukkig komen er altijd maar een paar van uit, wc:u anders zouden wij tot onze enkels door een zee van spinnen waden. Nietwaar, zegt mijnheer Crompton, want als er teveel spinnen zouden komen, zouden, ze elkaar opeten. De spinnenmaniak betreurt het zéér, dat er niet meer spinnen zijn. Hij kan er maar niet genoeg van krijgen. Maar hij is als de dood voor muizen, zegt hij, die griezelige beesten. Ga nu over op Gillette. De beroemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk p'erfect. Scheert U volgens de mo derne Gillette methode! met 10 mesjes nu voor (Van onze parlementaire redacteur) ALS de wensen van de Eerste Kamer in vervulling gaan, dan is de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff een lang politiek leven beschoren. Een aantal leden toonde zich namelijk zo ingenomen met zijn beleid en was zo erkentelijk voor wat hij reeds tot stand gebracht heeft, dat men het verlangen uitsprak, dat hij nog gelegenheid zou krijgen een aantal in het vooruitzicht gestelde sociale voorzienin gen te verwezenlijken. De anti-revolutionnaire heer Schipper ging zelfs zover, dat hij hoopte, dat aan de definitieve wet betreffende de ouderdomsvoorziening de naam van de heer Suurhoff verbonden zal blijven. Men was verheugd, dat de minister veel aandacht besteedt aan het klemmende vraagstuk van de oudere werknemers, de zoge naamd moeilijk plaatsbaren. Wat deze kwestie betreft, hoopte de heer Van Lieshout van de K.V.P., dat de commissie, die het probleem bestu deert, met waardevolle suggesties zal komen. Trouwens, hijzelf deed de minister reeds enkele denkbeelden aan de hand. Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hy giënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong enze zijn nog smakelijk ook (Advertentie, Ing. Med.) Het wereldbekende Gillette 32' scheerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts 1.10 Een goeie morgenbegint met Gillette «Advertentie n& Med.) Het is inderdaad van het grootste belang, dat een oplossing gezocht wordt voor de plaatsing in het ar beidsproces van de werklozen van bo ven de 40 jaar. Zij kunnen een te waardevolle bijdrage leveren tot de opvoering van de productiviteit dan dat men ze blijvend in het leger der werklozen mag opnemen. 99 99 \1/IJ bevinden ons thans in de periode tussen „Berlijn" en „Genève". De conferentie in Berlijn had in zoverre resultaat, dat de meningen en doel einden van beide partijen, Oost «m West, zich duidelijker aftekenden, dat men, voor zover aan zekere uitlatin gen en gezegden waarde kan worden gehecht, meer inzicht kreeg in eikaars politieke opvattingen. Een direct ge volg van „Berlijn" zal de conferentie over het Verre Oosten te Genève zijn Als begindatum werd gesteld 26 April, doch blijkens uitlatingen van Foster Dulles, waarover men overigens in Parijs zeer verrast was, bestaat de mogelijkheid van uitstel. Omtrent de opzet van de conferentie in de Vol- kenbondsgebouwen te Geneve schijnen misverstanden te bestaan tussen Mos kou en Peking. Op deze laatste kwes tie zullen wij thans niet ingaan al kan dit geval interessant genoeg wor den. De werkelijke aard van de ver houding tussen het Kremlin en Mao Tse Toeng c.s. is nl. in zekere nevelen S<Doe? van de conferentie te Genève zal zijn een weg te zoeken, die moet leiden naar enige ontspanning van de internationale tegenstellingen. Of men daartoe zal komen is een grote vraag Op alle mogelijke fronten liggmde verhoudingen nog zeer scherp. Over Korea wordt bijna niet meer gespro- ken maar wij weten, dat de neer Svngman Rhee er eigenaardige deeen op nahoudt. Dezer dagen had hij enkele geheime besprekingen met zijn stafchefs, waarschijnlijk over de uit breiding van de Zuidkoreaanse strijd krachten. Wat voert Rhee in zijn schild? De militaire toestand in Indo- China is uiterst gespannen. Het lijkt of hier grote beslissingen voor de deur staan. Zeker ook in het verleden kon men kritieke momenten in de strijd noteren, doch de zaak ligt nu anders Ho Chi Minh, de communistische re bellenleider, kwam met vredesoproe pen, zij het dat deze niet op officieel niveau lagen. Indo-China zal één c'er hoofdpunten zijn van de conferentie in Genève. Frankrijk voert onderlian delingen met vertegenwoordigers van het bewind van Vietnam, die weten lat slechts een gering deel der bevol- cing achter hen staat. Parijs staa; hier voor een bijna onoplosbare puzzle want ook de meningen in Franse pat V lementaire kringen t.a.v. de staatkun dige toekomst van de drie verbonden staten in Indo-China is verdeeld.... Ook in het Midden-Oosten schijnt maar geen rust te willen komen. De revoluties in Egypte en Syrië zijn nauwelijks achter de rug, de kwestie Suezkanaalzone blijft een lont in het kruitvat en de spanningen tussen Is raël en enkele omliggende Arabisch, landen nemen de laatste tijd weer hand over hand toe. De jongste uit latingen van de stafchef van tiet legei van Israël, generaal Mosje Dayan, dal een oorlog met de Arabische landen bijkans niet meer is te vermijden, dat alle Arabische staten een plan uit zouden werken om het jonge Israël te vernietigen, klinken dreigend en ge vaarlijk. Naast de vraagstukken, die direct in verband staan met de koude oorlog tussen Oost en West ligt er in de wereld nog een massa conflictstof op gestapeld, die op een onverhoopt on gunstig moment zeker zal kunnen ontbranden.... Gelukkig zijn wij thans zover, dat er nog steeds een internationaal ge- ipreksforum is in de vorm van de Verenigde Naties. Dit medium heeft in zijn korte na-oorlogse bestaan her haaldelijk een succesvolle gelegenheid geboden om „stoom af te blazen". Een wapenstilstand in het Nabije Oosten werd verkregen en tussen Pakistin en India kon (nog) de vrede in de swestie Kasjmir worden bewaard. Maar of men er ook in zou slagen een werkelijk groot conflict te voorkomen, wij geloven van niet. In dat opzicht hebben de Verenigde Naties helaas niet dat gezag verworven, waarop men in eerste instantie had gehoopt. In dit licht bezien is het geen won der, dat wij heden ten dage een be wapeningswedloop aanschouwen als de wereld voorheen niet heeft gekend. Wij herinneren ons van voor 1940 nog wel het woord „ontwapenings conferentie", doch thans schijnt aan •en dergelijk begrip in het geheel niet neer te worden gedacht. Het heeft Maats gemaakt voor de uitlating „on verhoedse aanval", die dezer dagen weer klinkt in de Amerikaanse hoofd- itad uit de mond van Eisenhower en :ijn ministers. Men heeft inderdaad neer reden zich bij déze kwestie, een realiteit en geen hersenschim, te be palen.... Dat wil niet zeggen, dat er reeds een nieuw wereldconflict voor de deur zou staan. Het is wél op de werkelijkheid gegrond, doch ook „po litieke taal". Binnenkort hopen wij op dit vraagstuk nader in te gaan. Maar dat het alles er weinig rooskleurig uitziet is zeker. Dat Genève de lucht wat zal zuiveren, wij vrezen er voor... I Het probleem van de oudere arbei ders roept allerlei andere vraagstuk ken op. Zonder ze te beantwoorden noemde de heer Vixseboxse (CH) o.a. de pensionnering op hogere leeftijd met het daaraan verbonden gevaar van grotere werkloosheid in perioden van dalende conjunctuur; verkorting van de arbeidsduur en de noodzakelijkheid van aandacht voor de vrije tijdsbeste ding. Een tweede punt, dat zich tij dens de debatten over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid Woensdag in de Eerste Kamer naar de voorgrond drong, betrof de geeste lijke verzorging in de DUW-kampen. De heer Schipper (AR) was van mening, dat binnen zekere grenzen gelegenheid tot humanistische verzor ging geboden moet worden, doch hij sloot zich, wat de beoordeling van het humanisme aangaat, aan bij zijn partij genoot in de Tweede Kamer, de heer Bruins Slot, die de opvatting huldigt, dat humanistische verzorging geen geestelijke verzorging is, omdat onder geestelijke verzorging uitsluitend ver staan mag worden godsdienstige ver zorging. Verdraagzamer drukte de heer Vix seboxse (CH) zich uit. Hij vond, dat de overheid de geestelijke arbeid in de kampen dient te steunen, maar dat zij er tevens voor moet waken, dat de ethische zorg niet in conflict komt met de Christelijke grondslagen van onze samenleving. QE communistische heer Brandenburg redeneerde heel simplistisch, dat wat men voor zichzelf opeist, ook aan anderen moet toekennen. Prac- tisch kon hij daartegen geen enkel be zwaar ontdekken, omdat de geestelij ken, van welke Kerk ook, rustig hun gang kunnen blijven gaan, als men de humanistische verzorgers dezelfde rechten geeft. De DUW-arbeid zelf of eigenlijk de reorganisatie van de aanvullende werkgelegenheid had niet de vol ledige instemming van de Kamer. De heren Van Lieshout (KVP), Hoogland (PvdA) en v. d. Hinst (KVP) leverden althans enige critiek, hoofdzakelijk neerkomende op het bezwaar van een te sterke regeling van bovenaf. En prof. Molenaar (VVD) vreesde, dat in de practijk niet veel terecht zal komen van de opzet, dat de aanvul lende werkgelegenheid het normale bedrijfsleven niet in gevaar mag bren gen. Wat de emigratie aangaat, maak te de heer Brandenburg de opmer king, dat de regering, nu zij de emi gratie aanmoedigt en de emigranten zelfs financieel steunt, zich niet maj onttrekken aan de verantwoordelijk heid jegens onze landgenoten, als zij zich in den vreemde gevestigd hebben. Wanneer zij willen terugkeren, be hoort de regering de geëmigreerden behulpzaam te zijn. Prof. Molenaar (VVD) noemde het in strijd met de Grondwet, dat de directeuren van de gewestelijke ar- beidsbureaux een beslissing nemen in geschillen inzake ontslagvergunningen. Met de heer Schipper was hij van oor deel, dat de ondernemingsraden te traag tot stand komen. Hij vond, dat hier een taak voor de minister ligt. En tenslotte bezwoer hij minister Suurhoff bij de hervorming van de sociale verzekeringswetgeving geen stukwerk te leveren, doch het gehele complex tegelijkertijd onder de loupe te nemen. Minister Suurhoff antwoordt dé sprekers Donderdagmorgen. De besprekingen te Londen van de leiders der acht grote oliemaatschappijen in de wereld over de Perzische olie- kwestie, die verleden week werden on derbroken, zijn hervat. Geen sprake van, nu ik EMKALXNE gebruik EMKALINE bevat immers Sapobiel, dat zelfs „gevoeli ge" handen zacht en gaaf houdt. Vraag naar EMKALINE.' Daarmee vliegt het vuil van de vaat en alles wordt blin kend, glanzend schoon. EMKALINE is ook ideaal voor het wassen van wol en zjjde Gratis PLASTIC WASKNIJPER bij élke fles voor af was, wol en Qg zijde. Per grote /tes....OD et EMKA BLORINE FABRIEKEN APELDOORN (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 9