Sovjet-Rusland dient protest in bij minister Luns Engeland overlegt over zijn relaties met de EVG Z.M. Koning Saoed in Egypte De heer Drijver nam afscheid van „Natuurmonumenten" Nenni uit Frankrijk gezet en weer toegelaten Nieuwe feiten in zaak-Montesi Washington: „Nieuwe poging om schrik aan te jagen Explosies in Cairo „Geen bijdrage tot vrede" zegt Moskou Vier jongens gewond bij granaatexplosie Birmanen bezetten Monghsat Vier doden en vier gewonden Maandag 22 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1397 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Zeepaling 1.62 m.J te Petten ge van gen Amerikaanse straaljagers op Venray Vijf gewonden bij botsing in Haarlemmermeer Aanvaarding verzekerd in Luxemburg Student aangehouden Ongeval te IJmuiden Aanvaring op IJsehneer Kon. onderscheiding Sensatie op congres tegen EVG te Parijs Ugo Mantagna ontlast, Piccioni beschuldigd Waar 11 Israëliërs de dood vonden V.S. maken uiterst snel werkend gifgas Kolenprijzen voor KSG vastgesteld Jeep reed tegen boom WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 mmm courant TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden11.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand 1 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 99 NAAR ZATERDAG door het Russische persbureau TASS is bericht. heeft de Sovjet-ambassadeur in Den Haag, S. P. Kirsanov, afgelopen Donderdag aan de minister van Buitenlandse Zaken, Luns, een nota overhandigd, waarin werd geprotesteerd tegen het vestigen van Ameri kaanse steunpunten op ons grondgebied. Volgens TASS heeft minister Luns de ambassadeur medegedeeld, dat de Nederlandse regering de nota zal bestuderen en beantwoorden. Te Washington is vanwege het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken opgemerkt, dat „het Russische protest een nieuwe poging is om onze dappere hondgenoten schrik aan te jagen". Ander commentaar was ejr in de Amerikaanse federale hoofdstad niet te krijgen. JW HET Nooddorp bij Petten heeft men Zondag paling gege ten! De heer K. Quak ontdekte namelijk Zaterdag op strekdam 7 bij de Hondsbosse Zeewering een onwaarschijnlijk grote zee paling. Het was laagwater en voor het dier de gelegenheid kreeg het zilte nat weer op te zoeken, sloeg de heer Quak het een riem achter de kieuwen. Hij slaagde er in de paling mee naar huis te krijgen en stelde daar vast, dat zijn vangst een lengte van 1.62 m had en ruim twintig pond woog. De zeepaling of conger-conger is een cosmopoliet, want hij wordt af en toe gevangen langs de kus ten van Europa, bij Sint Helena, maar ook bij Japan en Tasmanië. De mannetjes worden hoogstens 60 cm lang, de leden van het vrouwelijk geslacht twee tot drie meter. De dieren zijn zo modder vet, dat men er niet teveel van moet eten, maar wie bescheiden aan doet heeft er een lekker „hapje" aan. (foto Niestadt) /iwwwis Gistermiddag is op de kruising van de IJweg en de Kruisweg in de Haar lemmermeer een bromfietsberijder, die zonder snelheid te minderen de Kruis weg een voorrangsweg opreed, door een uit de richting Haarlem na derende personenauto gegrepen en ernstig gewond. De bestuurder van de auto, de heer W. V. uit Kampen, heeft nog door sterk naar links uit te wijken, getracht de bromfietser te mijden. Deze ma noeuvre had tot gevolg, dat de brom fietser, de heer A. H. Z. uit Halfweg, toch werd geraakt en bovendien, dat de personenauto in de berm raakte, over de kop sloeg en met de wielen in de lucht in de naast de weg gele gen sloot terecht kwam. Ook de vier inzittenden van de auto, behalve de bestuurder nog twee man nen en een vrouw, allen uit Kampen, liepen verwondingen op. Alle gewon den zijn naar het St. Elisabeths gast huis te Haarlem overgebracht. £NGELAND is met Frankrijk en de andere vijf landen van de Europese Verdedigingsgemeenschap in overleg getreden over de definitieve vorm van zijn associatie met deze gemeenschap. Nadere mededelingen over de Britse garanties voor en betrekkingen met deze Europese organisatie zullen waar schijnlijk worden gedaan kort voordat het debat in de Franse Nationale Ver gadering over de goedkeuring van het EVG-verdrag begint, zo verluidt te Londen. Is deze kunstgreep nodig, om het Franse verzet tegen de EVG te breken, voor Luxemburg kan men het er zon der doen. Naar het zich laat aanzien, zal hier nog voor Pasen de beslissing yallen. Aanvaarding van het verdrag is zeker. Socialisten en christen-demo craten, die tezamen de meerderheid in de Kamer van Afgevaardigden hebben, zijn er voor, de liberalen zullen het steunen mits in Mei nieuwe verkiezin gen worden gehouden. Dit laatste is Vrijdagavond en Zaterdag zijn °P verschillende plaatsen in Cairo hom- Wen ontploft, waarbij weliswaar scha de is aangericht, maar geen slacht offers te betreuren vielen. In verband "'eitr.ee is een technisch student, Mo hammed Hassan, gearresteerd. De eerste, zelfgemaakte, bom ont plofte Vrijdagavond nabij de Moham- Wed-Alyclub, waar juist een officiële ontvangst gaande was. Zaterdagmor gen klonk de tweede knal, ditmaal hl het telegraafkantoor van het hoofd station. Later werd bij een derde ex plosie schade aangericht aan de klok- ketoren van de universiteit, terwijl er uemonstraties voor en tegen het hui- dige regime werden gehouden. Ten- slor- vlogen er bommen in de lucht nabij de literaire faculteit van de uni- versiteit en in een bekende theetuin. Vrachtauto reed op kinderen in Le Mans (Frankrijk) is een vracht auto geslipt, toen de bestuurder een ander v°ertuig trachtte te ontwijken. De auto kwam in een groep van zes kinderen l®fecht, die op weg waren naar de kerk. rte kinderen vonden de dood, twee *®rden ernstig gewond. reeds toegezegd. Alleen de communis ten zijn er tegen, Turkije heeft zich voor de toelating van Duitsland tot de EVG uitgespro- en. In een gemeenschappelijke verkla ring aan het eind van het verblijf van Bondskanselier Adenauer in Ankara is gezegd, dat beide landen het eens zijn over de noodzaak van de EVG voor de verzekering van de veiligheid van het Westen. Voorwaarde hiervoor is, dat Duitsland zo spoedig mogelijk in deze organisatie wordt opgenomen. Verder zijn er in Ankara economi sche en culturele afspraken gemaakt, welke spoedig nader zullenworden uit gewerkt. JN DE Russische nota wordt gezegd: Kortelings heeft de Nederlandse pers een verklaring van de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, ge publiceerd, waaruit blijkt, dat de Ne derlandse regering heeft ingestemd met de legering van personeel van de Ame rikaanse luchtmacht op Nederlands grondgebied. Het is volkomen duidelijk, dat de vestiging van Amerikaanse steunpunten op Nederlands grondge bied in vredestijd niets te maken heeft met welk defensie-oogmerk ook, aan gezien Nederland niet door een aanval wordt bedreigd". „In het huidige tijdsgewricht", zo gaat de nota verder, „nu maatregeien worden genomen om de internationale spanningen te verminderen en de vre de te verzekeren, moeten dergelijke ac ties van de Nederlandse regering als volkomen ongerechtvaardigd worden beschouwd. De Russische regering, die groot belang hecht aan de versterking van de vrede en het verzekeren van de collectieve veiligheid in Europa, acht het noodzakelijk, de aandacht van de Nederlandse regering te vestigen op het feit, dat het ter beschikking stellen van steunpunten aan buitenlandse strijdkrachten en het legeren van vreemd militair personeel op Neder lands grondgebied op geen enkele wijze tot de verbetering van de internatio nale toestand en van de betrekkingen tussen de landen kan bijdragen", aldus besluit de nota. De Sovjet-Unie heeft ook bij Grie kenland geprotesteerd tegen het af staan van militaire bases aan de Ver enigde Staten. Dit is het derde protest van de?e soort in vier dagen tijds. Vrij dag protesteerde de Sovjet-Unie bij Turkije over stappen in de richting van een „pro-Westers militair blok". (Van onze correspondent) Gisteren is aan het strand te IJmui den een vrij ernstig ongeluk gebeurd, dat echter nog betrekkelijk goed is af gelopen, toen zes uit Haarlem-N. af komstige jongens een klein model handgranaat tot ontploffing brachten door het in een vuurtje te werpen. De jongens, van wie de oudste 14 jaar was, waren 's morgens naar IJmuiden gekomen, om op de Zuiderpxer een visje te verschalken. Toen de vis vangst wat tegenviel zijn zij schelpen gaan zoeken. Ter hoogte van de strek dammen vond het zestal een klein mo del handgranaat, waarvan een schroef werd afgedraaid, zodat het slagpennetje zichtbaar werd. Het gevaarlijke voor werp ging van hand tot hand tot ten slotte één der jongens het in een door hem aangestoken vuurtje wierp. De ge volgen bleven niet uit, want er ont stond een vrij hevige explosie. Vier van de zes liepen hierbij verwondingen op en moesten, nadat de politie en de EHBO-dienst eerste hulp hadden ver leend, worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in ÏJmuiden-Oost. Drie van de vier gewonde jongens kon den na behandeling naar hun woning in Haarlem worden gebracht. Nummer vier, die door zes scherfjes was getrof fen, moest worden opgenomen. Zijn toestand is echter zonder enig ge vaar. Gistermorgen omstreeks half acht heeft de veerboot Enkhuizen-Stavoren, welke vele Friezen aan boord had, die aan de stille omgang in Amster dam hadden deelgenomen, in een dik ke mist de clipper „Alge" uit Oude Pekela aan de achterzijde aangevaren. De clipper lag voor anker, werd vrij ernstig beschadigd, maar wist niette min de haven van Stavoren te berei ken. De veerboot had een half uur vertraging. Bij Annapolis, in de Amerikaanse staat Maryland, is een militair transportvlieg tuig neergestort en verbrand. Alle acht tien inzittenden zijn omgekomen. Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die in November de troon lieeft bestegen, is Zaterdag in Cairo aangekomen voor een officieel bezoek van een week aan Egypte. President Naguib verwelkomde de vorst op het vliegveld. (Telefoto). £)E VERENIGING tot Behoud van Natuurmonumenten heeft Zaterdag in haar jaarvergadering te Amsterdam afscheid genomen van haar secretaris hoofddirecteur, de heer J. Drijver, die meer dan veertig jaar zijn krachten aan de natuurbescherming heeft gegeven. De voorzitter, dr J. A. van Steyn, deelde mede, dat men de scheidende functio naris een vogelterrein op Texel had willen schenken, maar dat men dit nog niet had kunnen verwerven. Hij schonk hem een zilveren sigarettendoos. £)E ITALIAANSE links-socialistische leider Piëtro Nenni, die deelnam aan een congres van Europese parle mentsleden tegen de EVG te Parijs, is Zaterdagmiddag door de Franse politie uitgewezen. Enkele uren later werd het uitwijzingsbevcl ingetrokken, nadat een aantal leden van de Nationale Vergade ring bij de premier, Joseph Laniel, had geprotesteerd. Nenni kwam Vrijdag ih gezelschap van de secretaris-generaal van zijn partij. Lombardi, in Frankrijk aan. Za terdagmorgen kwam het uitwijzingsbe- vel af. Dit trof alleen Nenni, niet Lom bardi en evenmin de Italiaanse com munistische senator Terracini, hetgeen de verbazing van zeer vele congresgan- gers opwekte. Onverwijld protesteerden enige Fran se parlementsleden tegen de uitwijzing. Anderen kondigden aan, dat misschien een interpellatie zou worden aange vraagd in de Nationale Vergadering. Laniel gaf later bevel, de uitgeleiding van Nenni ongedaan te maken. Toen de Italiaanse politicus van deze ontwik- keling op de hoogte werd gebracht, be vond hij zich reeds bij de Frans—Ita liaanse grens. Hij keerde onmiddellijk naar Parijs terug. De redenen voor de uitwijzing wer den aanvankelijk niet bekend gemaakt. Later werd medegedeeld, dat zij be- rustte op een order uit 1951, op grond waarvan alle buitenlanders uit Frank rijk worden geweerd, die deelnemen aan protestacties tegen de NAVO. Het congres tegen de EVG was ge organiseerd door afgevaardigden als Daladier en Herriot, en werd bijge woond door parlementsleden uit alle zes landen van de EVG en door waar nemers uit Engeland. rotterdammer in belgie verongelukt De 75-jarige C. J. Buising uit Rotter dam, is op de weg van Brasscliaat naar Antwerpen, toen hij het portier van een rijdende auto opende, op de weg geval len. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in een ziekenhuis is overleden. In het proces tegerf de Romeinse journalist Silvano Muto, die er van wordt beschuldigt „valse en tenden tieuze" berichten over de dood van de 23-jarige Wiima Montesi te hebben ver spreid, is een rapport van de economi sche recherche voorgelezen, waarin gezegd wordt dat de centrale figuur in deze zaak, markies Ugo Mantagna, wel iswaar „een avonturier is die snel for tuin heeft gemaakt", maar geen hande laar in verdovende middelen, zoals zijn vroegere vriendin Anna Caglio had ver klaard. Op verzoek van de verdediger van Muto zal een vroegere hospita van Anna Caglio worden gehoord over een „geestelijk testament", dat Anna haar had gegeven „voor het geval dat zij In de Negeb, op dertig kilometer van de Jordaanse grens, is verle den week een overval gepleegd op een Israëlische bus. die onderweg was van Beersjeba naar Akaba. Elf personen teerden vermoord. De bus op de plaats van het misdrijf. zou sterven voordat zij had kunnen getuigen". Volgens Muto's verdediger bevat dit testament aanwijzingen omtrent „de moordenaar van Wiima Montesi". In een van de stukken, behorend tot dit „testament", wordt Piero Piccioni, een zoon van de minister van Buiten landse Zaken, door Anna als de moor denaar van Wiima Montesi aangewezen. Toen deze orief werd voorgelezen, ont stond er opschudding in de rechtzaal. Birm-inse regeringstroepen hebben Monghsat veroverd, de hoofdplaats van de door een rondzwervende groep Chinees-nationalistische guerillastrij- ders beheerste Zuidelijke Sjan-staten. De Chinezen verliezen hierdoor het rijstgebied, dat hun tot dusverre het leven mogelijk maakte. Het merendeel van deze strijders is thans op weg naar het Zuidoosten, een deel is reeds naar het Noorden van Thailand ge vlucht. De Verenigde Staten vervaardigen op het ogenblik e'„ zenuwverlam- mend oorlogsgas, dat wordt aangeduid met de letter G, en dat zo gevaarlijk is, dat een druppel vloeistof, met gas besmet, voldoende zou zijn om een man binnen dertig seconden te doden. Men acht het het snelst werkende van de thans bestaande strijdgassen. De hoge autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft na veel be raad binnenskamers Zaterdag een reeks besluiten aangaande de kolen prijzen '-innen het gebied van de ge meenschap genomen. Voor Ruhr- en Franse kolen zijn maximumprijzen vastgesteld, waarbij lagere prijzen voor bepaalde soorten gelden. Voor de overige kolen zijn de vrije prijzen beslissend maar de berekening hier van dient bij de hoge autoriteit te worden ingediend. count basie naar nederland Het Amerikaanse negerorkest van Count Basie zal tijdens een korte Euro pese tournee op doorreis door ons land ook hier één avond optreden. Op Zater dagavond 27 Maart zal het orkest, dat uit twintig musici bestaat en Bixie Crawford als zangeres heeft, een tweetal voorstellingen geven in het Kurhaus te Scheveningen. Namens de minister van O., K. en W. deelde mr F. P. Th. Rolingh mede, dat het H. M. de Koningin had be haagd, de heer Drijver bij bevordering 'te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ook van andere zijde is hem hulde en dank gebracht. In het jaarverslag wordt als nieuw natuurmonument genoemd het plas- sencomplex aan de voet van de Honds- bossche zeewering, dat gekenmerkt wordt door een typische brak- en zou- watervegetatie en verder van belang is als broedplaats van kluten en andere vogelsoorten. In het Heilooër bos zijn arbeiders uit de sociale werkvoorzieningsregeling te werk gesteld voor het herstel van oor logsschade. In verband met de gunstige resultaten is voor andere bosbezittingen een soortgelijke regeling getroffen. Op Texel is de strijd tegen de over bevolking van kokmeeuwen voortgezet. Op één der terreinen broedde de zeld zame kuifeend. De pachtovereenkomst voor het schorren- en slikkengebied achter de polder Eendracht werd voort gezet. Het gebied blijkt de laatste jaren ook van belang te zijn als reservaat voor rotganzen. Na afloop van een feestvergadering van de Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond te Zuidhorn is in de nacht van Zaterdag op Zondag een jeep, waarin acht feestgangers za ten, tussen Zuidhorn en Noordhorn tegen een boom gereden, met het ont zettende gevolg, dat drie inzittenden onmiddellijk gedood werden en een vierde tijdens het vervoer naar het academisch ziekenhuis te Groningen aan de bekomen verwondingen over leed. De vier overige inzittenden zijn ernstig gewond in dit ziekenhuis op genomen. Om het leven kwamen de heer en mevrouw W. Busschei, meviouw Hek- kema-Bloemhof en de heer K Post BrflstraUItmN°0rdh01S' Het ^htpaar Brilstra, mevrouw Post en de heer Hekkema werden ernstig gewond. Het achttal keerde terug van Zuid horn naar Noordhorn na een feestver gadering ter gelegenheid van het 35- ANAB teSthehhVarKde afdelin8 van Ja iu hebben bijgewoond. De ieeD Rnlt* WeKd bestuurd door de hee,? i r£ ,.heSon op een pegeven ogen blik te slingeren en reed toen tegen een boom. De inzittenden werden al len uit de auto geworpen. Het echt Hekkema "d'ne Noordhorn iTrde'n "a^Tevolf IVn Jfc rorste"hdngen,etbdVeWegtstr^eenn Zut' worden gehouden, affeïast Verwachting tot hedenavond: DROOG WEER Droog weer met overdrijvende ^ri kraVnehren' m' e" da" wmd tussen Zuid west en Zuid. Iets hogere tempe raturen dan gisteren. Dinsdag; Zon op 6.38, onder 18.57 Maan op 23.54, onder 7.22

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1