r Eerste remise in de tweekamp Smyslov-Botwinnik SCHEEPVAARTBERICHTEN De beste ruil Avifauna Nog geen gelijke beloning India protesteert bij Frankrijk Franse stafchef in Washington Geen televisie meer bij de openbare uitvoeringen Tijdnood dwong tot vereenvoudiging Preston North End in de halve finale Voetballende militairen naar België Nederlands hockey-team De Nederlandse ploeg voor de Daviscup Zesdaagse van München „Dode" wenst in leven te blijven Nog geen Westelijk fiat op Duitse grondwet Weg erts onderdrukking Voorindische koloniën Eisenhower hoort verslag van militaire toestand Pim, Pam Pom en de graafmachine Schouwburgdirecties MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 23 MAART 1954 (Van een speciale verslaggever) De derde partij tussen Smyslov en Botwinnik om het wereldkampioen schap schaken, welke zoals bekend in remise eindigde, had het volgend ver loop: Wit: V. Smyslov, Zwart: M. Botwin nik. Franse verdediging (Nimzowitsch- variant). 1. e2e4. Deze zet kon men wel ver wachten, immers in de eerste partij had Smyslov met deze opening een goede stelling gekregen. 1e7e6. Na tuurlijk blijft Botwinnik vasthouden aan zijn geliefde Franse verdediging. De strijd is al direct daarom zo inte ressant omdat Smyslov beweert dat deze verdediging inferieur is en deze bewering dus waar zal moeten maken. 2. d2d4 d7d5. 3. Pbl—c3 Lf8—b4. 4. e4—e5 c7—có. 5. a2—a3 Lb4—a5. 6. b2— b4 c5xd4. 7. Pc3—b5 La5—c7. 8. f2—f4 Pg8e7. 9. Pgl—f3 Lc8d7. In de eerste partij speelde Botwinnik hier Pb8c6, waarna wit een goede stelling kreeg. Het is die niet verwon derlijk, dat Botwinnik het eerst af wijkt. 10. Pb5xd4 De theorie gaat hier verder met 10. Pc7:t, Dc7: 11. Lci3 en wit heeft voor de pion een sterk loperpaar. 10Pb8c6. 11. c2c3 Pc6xd4. 12. c3xd4 Thans kan wit dus niet meer, zoals in de eerste partij, een sterk paard op d4 posteren; daartegenover staat dat pion d4 minder zwak is dan pion c3 in genoemde partij. 12Pe7f5. 13. Lfl e2 Ta8c8. 14. a3a4 Wit heeft de meeste ruimte en tracht zijn tegenstander nog meer bewegings vrijheid te ontnemen. Ook schept hij met de tekstzet de mogelijkheid zijn dame-toren via a3 vlug naar de ko ningsvleugel te brengen, terwijl hem voor zijn dame-loper ongetwijfeld reeds de prachtige diagonaal a3f8 voor ogen zweeft. 14f7f6. Geheel in overeenstemming met zijn stijl wacht de wereldkampioen niet af tot hij ingesnoerd is en tast zelf zo vlug mogelijk de witte voorpost aan. 15. 0—0 0—0. 16. g2—g4 Deze koene aanvalszet laat Smyslov van een andere zijde zien dan in de vorige partijen. De zet doet een zeer felle strijd verwachten, want wit mag (nu niet meer aarzelen bij zijn offensief. Immers wordt de aanval afgeslagen dan blijft hij met een zwakke koningsstel ling zitten, dit weegt des te meer, daar zwart reeds gereed staat met f6xe5 de f-lijn te openen. 16Pf5e7. 17. Le2d3 Dd8e8. Wit speelt op het doorzetten van f4 f5 en zwart tracht door tegendruk op e5 deze doorbraak tegen te gaan. 18. b4b5 Anders worden wits stukken door de zwarte druk op pion a4 te zeer in hun bewegingen gehinderd. 18Pe7 g6. 19. f4—f5! Smyslov is ditmaal wel zeer resoluut eii wacht niet tot hij zijn eigen ont wikkeling geheel voltooid heeft. 19. Fg6e7. Inplaats van deze terug tocht heeft Botwinnik waarschijnlijk ook 19fe5; 20. fg6:, e4 overwo gen, doch dan heeft wit na 21. Pg5, ed3: 22. gh7:t, Kh8 23. Tf8:, Df8: wel heel sterke troeven in handen. 20. Ddl e2! Dreigt 21. fe6:, Le6: 22. ef6:, Tf6:, 23. hg5. 20e6xf5. De wereldkampioen neemt een kloek besluit en geeft vóór het te laat is een stuk voor drie pionnen. Maar zolang Smyslov in de aanval is, is dit geen voldoend aequivalent. 21. e5e6 f5xg4. 22. Pf3—h4 Lc7—b6. 23. Lel—b2 Pe7— g6. 24. Ph4xg6 h7xg6. 25. Talel Smyslov is in hevige tijdnood en durft daarom blijkbaar de consequen ties van 25. ed7:, Dd7: 26. Lg6: niet aan, vrezend dat zijn loper 'na 26 f5 in moeilijkheden zal komen. Deze pion zou dan evenwel na 27. Dd3 niet meer ver- dedigd kunnen worden. 25f6—f5. 26. e6xd7 De8xd7. 27. De2e6t Dd7xe6; 28. Telxe6 Kg8—f7. Dekt pion g6 en verhindert het bin nendringen van de witte torens. 29. Tfl —el Tf8—e8. 30. Te6xe8 Tc8xe8. 31. Tel xe8 Kf7xe8. Door de torenruil is zwart erin ge slaagd zijn nadeel te verminderen, om dat wit nu minder dreigingen ter be schikking heeft. 32. Lb2c3 Ke8d7. 33. a4a5 Lb6—d8 34. Lc3—b4 b7—b6. 35, a5a6 Nu moet zwart in het vervolg steeds rekening houden zowel met een loper offer op b6 (ab6:, a6a7a8), als met een wijte loper op b8. 35Ld8f6. 36. Lb4—c3 Op 36. Lc5 (bc5: 37. B6, ab6: 38 a7) volgt eenvoudig Kc7 en de witte loper moet d4 loslaten. 36Kd7e6. 37. Kgl—g2 g6—g5. 38. Ld3—e2 g7—g6. 39. Le2—dl Lf6—e7, 40. Lc3—d2 Le7 d8. De laatste zetten staan in het teken van Smyslov's tijdnood. De afgebroken stand is: Wit (Smyslov): Kg2, Ldl, Ld2, pion nen: a6, b5, d4, h2. Zwart (Botwinnik): Ke6, Ld8, pion nen: a7, b6, d5, f5, g4, g5, g6. Smyslov heeft zijn zet afgegeven. het unieke vogelpark te Alphen a/d Rijn heropent 10 April 1954 Alle inlichtingen Stichting Vogelpark AVIFAUNA Alphen aan de Rijn - Telefoon K 1720-3300 (Advertentie, Ing. Med.) OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. por, 3 schepel, 8 B B.C., 11 e.v., 12 Sp., 13 ark, 14 i.m., 16 E.O., 17 nestel, 20 spijker, 22 Rio, 23 eikel, 26 t.a.t., 28 pruik, 30 sober, 33 e k„ 35 M.T.S., 37 eer, 38 p.e., 39 no's, 41 arm, 43 kil, 44 geleend, 45 Avegoor, 46 Era, 47 aal, 49 Kea, 50 L.S., 5l Aba, 53 bes, 55 na, 56 water, 58 lente, 60 dor, 61 ribes, 63 air, 65 weldra, 67 tanker, 70 Ee, 71 e.a-, 72 n.a.v., 74 Ad, 75 s.a„ 76 ent, 77 pantser, 78 PTT. Verticaal: 1. pen, 2 over, 3 spe, 4 h.a., 5 Erik, 6 p.k., 7 lip, 9 beet, 10 Cor, 12 Storm, 15 mijter, 18 sip, 19 leis. 20 Sloe, 21 kar, 24 ik, 25 es, 27 bengels, 29 Utrecht, 31 bedelen, 32 tclraam, 34 koers, 36 sf., 38 pioen, 40 sla, 41 Ada, 42 mal, 43 kok, 48 as, 51 aarde, 52 aera. 53 best, 34 stand, 56 wol, 57 RI.. 58 ie, 59 eik. 60 Deen, 62 baat. 64 rest, 65 wee, 66 rap, 68 aar, 69 rat, 72 N.N., 73 V.S. Evenals in de eerste partij slaagde Smyslov erin tegen de Franse verdediging van Botwinnik een kans rijke steling op te bouwen en voordeel te behalen in het centrum en op de koningsvleugel. Geleerd" door de vorige partijen en in de wetenschap dat hij niets meer te verliezen had, aarzelde Smyslov nu, in tegenstelling tot zijn houding tot nu toe, geen moment en trok fel ten aanval. Hij zette Botwin nik zodanig onder druk, dat deze ge dwongen werd een stuk te geven voor drie pionnen. In tijdnood zag Smyslov geen kans vergaande vereenvoudigin gen uit de weg te gaan, waardoor de wereldkampioen betere voorwaarden voor zijn verdediging kon scheppen. In de afgebroken stand is hij erin geslaagd met zijn pionnen de koningsvleugel af te sluiten waardoor wit's koning ner gens kan binnendringen. De overgespeelde wedstrijd uit de kwart-finales van de Engelse beker competitie tussen Preston North End en Leicester City is geëindigd in een 31 overwinning voor Preston. Zater dag 27 Maart komt Preston North End in de halve finales uit tegen Sheffield Wednesday op het veld van Manches ter City. De andere halve finale gaat tussen West Bromwich Albion en de derde klasser Port Vale en zal op het terrein van Aston Villa worden ge speeld. Voor het Nederlands militair elftal, dat zal deelnemen aan het internatio naal voetbaltornooi van 5 tot en met 21 April in België, zijn de volgende spelers gekozen: Doel: Van der Burgt (BW) en Kuis- termans (Internos); Achter: Van Ker- kum (Feijenoord), Kuys (Haarlem) en Van Mourik (Ajax); Midden: Van Vliet (HBS), Elzer (Ajax), Tol (Storm vogels), Koopmans (Go Ahead) en Van Capelle (Elinkwijk); Voor: Van der Linden (DOS), Van der Kuil (VSV), Van der Wel (Ajax), Brusse- lers (PSV), Rijnvis (ADO), Bakker (Leeuwarden) en Schouten (Excel sior). Nederland is in een poule onder gebracht met België en Luxemburg. Het Nederlands hockeyelftal, dat Zondag 28 Maart te Brussel tegen Bel gië speelt, is als volgt samengesteld: Mulder (Amsterdam)Derckx (Ven- lo) en Drijver (Togo)Ancion (Kam pong), Loggere (Laren) en Zeelen (Venlo); Hillenius (Togo), Bouwman (Bloemendaal), Kruize (HHIJC), Hoog- hiemstra (SCHC) en Van Heel (HHIJC). Reserves: Van Dijk (Amersfoort), Van Dijck (Kampong) en Boerstra (HHIJC). In het elftal, dat 25 October 1953 te Zürich met 40 van Zwitserland won, is een wijziging gekomen. Hooghiem- stra vervangt Van Beaumont. Als Ne derlandse scheidsrechter is aangewezen de heer Elgershuizen. De keuze-commissie van de KNLTB heeft voor de Daviscupwedstrijd Ne derlandSpanje, welke Vrijdag 30 April, Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei op de METS-banen te Scheveningen wordt gespeeld, de volgende spelers aange wezen: A. C. van Swol, A. Dehnert, L. Krijt en R, van Meegeren. Uit dit vier tal zal de definitieve ploeg worden gekozen. Als aanvoerder van het Ne derlands Daviscupteam zal mr F. Pe ters fungeren. Maandagavond was de stand in de zesdaagse van Müijchen als volgt: 1. NielsenKlamer (Denemarken) 72 punten. Op één ronde: 2. Hoermann Preiskeit (Dld.) 155 punten. 3. Petry Schuermann (Dld.) 113 pnt. 4. Glori- euxBruylandt (Belg.) 68 pnt. Op twee ronden: 5. D e r k s e n—V a n Vliet (Ned.) 142 pnt. 6. Sepp BergerChristl Berger (Dld.) 126 pnt. 7. B a k k e r Smits (Ned.) 84 pnt. 8. StromKol- béck (Austr.-Dld.) 14 pnt. De overige koppels volgden op drie en meer ronden. (Vervolg van pag. 1) Tenslotte is de verwachting gewet tigd, dat een integrale toepassing van het onderhavige beginsel haar reper cussies zal hebben op de arbeidsmarkt. De onzekerheid omtrent het uiteinde lijke resultaat een reden te meer om ten aanzien van een toepassing van het onderhavige beginsel geleidelijkheid te betrachten. Om deze verschillende redenen is de regering van oordeel, dat het verdrag niet althans nog niet door Neder land kan worden bekrachtigd. Wél acht zij het gewenst overeenkomstig de strekking van de bij het verdrag be horende aanbeveling, al naar gelang voortgang wordt gemaakt met de in voering van werkclassificaties, en met inachtneming van de economische mo gelijkheden, tot een geleidelijke ver mindering te geraken van de verschil len in beloning tussen mannen en vrou wen, welke op basis van werkclassifi- catie niet gerechtvaardigd blijken. In evidente gevallen van niet gemoti veerde loonverschillèn tussen mannen en vrouwen zou zelfs, reeds voordat de desbetreffende werkzaamheden objec tief zijn geanalyseerd en onderling ver geleken, een reductie dezer verschil len kunnen worden aanvaard. £)E HEER Georges Mahieu uit West- ende Belgiëis in het bezit van zijn eigen overlijdensakte. Dezer dagen werd het document hem door de rijks wacht te zijnen huize overhandigd en hij moest zelfs voor de ontvangst teke nen. Tijdens de oorlog werd de heer Mahieu als krijgsgevangene weggevoerd naar Duitsland. In 1945 werd hij bij een bombardement zwaar gewond. Door een samenloop van omstandigheden gingen al zijn papieren verloren en werd na de bevrijding een overlijdensakte opge steld, die aan het gemeentebestuur van Westende werd toegezonden. De heer Mahieu doet thans alle moeite om weer van deze akte af te komen. Hij kan anders namelijk geen aanspraak meer doen gelden op zijn huidige inva- liditeitsuitkering. De drie Westelijke hoge commissaris sen zijn gisteren in Bonn bijeengeweest De Indische regering heeft Maan dag de Franse ambassadeur in New- Delhi een nota overhandigd over „de pogingen van de Franse autoriteiten om de bevolking van de Franse be zittingen in India te intimideren cn de spontane volksbeweging voor op neming bij India te onderdrukken". De Fransen van hun kant betichten India er van, dat het pressie uitoefent op de bevolking van de Franse facto rijen door bijv. te weigeren electrici- teit en water te leveren. Sinds 1948 is Frankrijk voorstander van het houden van een volksstem ming om de bevolking over haar toe komst te laten beslissen, onder voor waarde echter, dat een dergelijk refe rendum vrij zal zijn. In de Franse be zittingen en in India zelf zijn evenwel de laatste tijd stemmen opgegaan om genoemde gebieden zonder stemming bij India te voegen. Premier Laniel zal de kwestie met de voornaamste leden van zijn kabinet bespreken. Zoals men weet doet India ook moeite om de Portugese bezittingen aan de Zuid-Indische kust bij zijn grondgebied te voegen. De Franse generaal Paul Ely, staf chef van de Franse strijdkrachten, heeft president Eisenhower verslag uit gebracht van de kritieke toestand in Indo-China. In Amerikaanse diploma tieke en militaire kringen is men over de gang van zaken in Zuidoost-Azië zeer bezorgd. De commissie van staf chefs overweegt plannen voor nieuwe hulp aan de strijdkrachten der Franse Unie> zoals het zenden van meer lichte bommenwerpers. De bezetting van de Franse vesting Dien Bien Phoe is er in geslaagd, de verbinding met de Zuidelijkste buiten post, die door de Vietminh werd ge blokkeerd, vrij te maken. Ten Noorden van de residentie Loeang Prabang in Laos rukken de strijdkrachten der Franse Unie snel op. Zij consolideren thans hun posities in de heroverde dalen van de Namhoe, de Nambac en de Namsoeng. Ook in Mid- 72. Billie en Kareltje voe'den zich opgelucht, toen Pim, Pam en Pom hen gepasseerd waren. „Ze zijn wel klein, maar je moet voor ze oppassen", zei Billie, terwijl hij de drie figuurtjes grimmig nakeek. „Eerlijk gezegd, kan ik ze niet luchten of zien. Als ik er nog aan denk hoeveel keer die drie ons al hebben laten oppakken". „Zeg dat", zei Kareltje somber. „En wie weet, wat ze nu weer van plan zijn.. Ze schijnen hier in de buu t te wonen" „Het zou geen kwaad kunnen om ze eens achterna te gaan om te zien, waar ze eigenlijk wonen", mompelde Billie. „Ik zou ze graag eens een poet» bakken". „Nee Billie, doe dat niet! Wees toch wijzer", smeekte zijn vriend maar Billie luisterde liet naar hem Hij zette er metéén de pas in en sleup! de het achterdeel van de koe met ge weld mee over de greppel. Kareltje moest dus wel mee, of hij wilde of niet. Intussen wandelden Pim, Pam en Pom luidruchtig op huis aan, onbe wust van het feit, dat ze werden ge. volgd door een nieuwsgierige koe, die op gepaste afstand achter hen liep aan den-Laos worden vorderingen gemaakt. Westduitse grondwet, verleden week door de Bondsraad goedgekeurd, waar in wordt verklaard dat het EVG-ver- drag en de Conventie van Bonn niet in strijd zijn met de constitutie en waar bij de federale regering gemachtigd wordt een leger op de been te brengen. De hoge commissarissen zijn er Maandag niet in gesl3«gd overeenstem ming te bereiken over een gezamenlijk standpunt. Zij zullen waarschijnlijk de aanvulling goedkeuren onder; voorbe houd, dat zij pas van kracht, wordt als Frankrijk het EVG-verdrag zal hebben goedgekeurd. In Zuid-Laos zijn nog enkele groepen rebellen waargenomen. BENOEMINGEN BIJ LUCHTMACHT DER VERENIGDE STATEN President Eisenhower heeft luitenant- generaal Laurence Craigie benoemd tot bevelhebber van de geallieerde lucht macht in Zuid-Europa en luitenant- generaal David Schlatter, die als zoda nig aftreedt, tot commandant van het stafcollege van de strijdkrachten. Aalsdijk, 21-3 van Norfolk naar R'dam Albireo, pass. 22-3 2.40 uur Vlissingen naar Antwernen Alkaid, pass. 22-3 7.20 uur Vlissingen naar Antwerpen Alm- kerk, 22-3 te Antwerpen Alwaki, 20-3 te Norfolk Artemis, 22-3 te R'dam (nieuwbouw) Aardijk, 21-3 van New Orleans te R'dam Aldabi', pass. 22-3 v.m. Lissabon naar Antwerpen Al-- genib, pass. 21-3 Rio Grande do Sul naar Buenos Aires Alnati, 21-3 Ouessant gepass. naar Las Palmas Arendskerk, 21-3 van Kaapstad naar Port Elisabeth Boskoop, 20-3 van A'dam naar West- Indië Barendrecht, 23-3 te Piraeus ver wacht van Curagao Caltex Delft (t), 22-3 te R'dam Celebes, 20-3 van A' dam naar Indonesië Dalerdijk, 24-3 te Le Havre verwacht Delft, 18-3 van Curagao naar Antwerpen Drente, ver trekt 23-3 n-m. van Hamburg naar Karls- hamn Friesland (SSM), pass. 20-3 Do ver naar Huelva Gaasterland, 21-3 van Bremen te Hamburg Gooiland, 21-3 van Puerto Alegre naar Rio de Janeiro Haarlem, 21-3 te San Juan van A'dam Helena, pass. 21-3 Agoren naar Porto of Spain Java, 18-3 te New Orleans Het secretariaat van de Vereniging van Schouwburg-directies in Neder land, gevestigd in Alkmaar, heeft aan het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting te Bussum het volgende schrijven doen toekomen: „In de op 9 Maart in Haarlem gehou den algem. ledenverg. van de Vereni ging van Schouwburg-directies heeft men levendig van gedachten gewisseld over televisie-uitzendingen van con certen, toneel-, opera- en balletvoor stellingen. De directies van die schouw burgen, waar deze uitzendingen ge schiedden, gaven te kennen, dat de voorstellingen n door belichting n door stoornissen voor de aanwezige toeschouwers zozeer te lijden hebben, dat zij -het niet verantwoord achten om hieraan haar medewerking langer te blijven verlenen. In verband hiermede nam de verga dering met algemene stemmen het be sluit om haar theaters slechts voor deze uitzendingen beschikbaar te stellen op tijdstippen, waarop geen publiek aan wezig is. Dit impliceert dus, dat U bij openbare uitvoeringen geen gebruik zult kunnen maken van de bij onze vereniging aangesloten schouwburgen en concertzalen". Het schrijven is ondertekend door de voorzitter en secretaris van de Vereni ging van Schouwburg-directies, de heer D. Deinum en de heer W. Mooy te Alkmaar. Kota Baroe, 20-3 van Suez naar Ras Ta. nura Laertes, pass. 22-3 v.m. Oues. sant naar Port Said Langkoeas, pass, 21-3 Kaap Carbon naar R'dam Laag. kerk, 21-3 te Colombo Leopoldskerk, 20-3 van A'dam naar Perzische Golf Lissekerk, 22-3 te Damman Maasdam. 23-3 te Southampton verwacht Mata- ram, 24-3 te Basrah verwacht Maas, 22-3 van A'dam te Laguaira Marie- kerk, 21-3 van Aden naar Penang Meerkerk, 19-3 te Mombasa Modjo- kerto, 22-3 7 uur van Singapore naar Port Swettenham Nigerstroom, 20-3 te A'dam Nestor, pass. 21-3 Flores naar Londen Noordam, 21-3 450 mijl oost van Baltimore naar Baltimore Papen- drecht, 21-3 Dakar gepass. naar R'dam Pendrecht, 22-3 te Puerto la Cruz van New York Peperkust, 21-3 van Dakar naar Freetown Rijndam, 21.3 van Cobh naar Halifax Stad Leiden, pass. 20-3 Bahamas naar R'dam Saparoea, 21-3 van Genua naar «Port Said Sarangan, 24-3 te Bahrein verwacht Stad Alk maar, 22-3 22 uur voor Hoek van Hol- land verwacht naar Vlaardingen Stad Vlaardingen, 21-3 n.m. te Bremen ver wacht Tara, pass. 21-3 Victoria naar Bahia Themisto, pass. 21-3 Wight naar A'dam Tjibadak, 19-3 te Sydney To. mini, 22-3 te Hamburg Willem Ruys, 22-3 van Colombo te Suez Wonogiri, 21-3 van Port Said naar Genua Wa terland, 22-3 te A'dam IJssel, 23-3 21 uur te R'dam verwacht Zonnewijk, pass. 22-3 Algiers naar Chili. DOOR 46 „Hm", zei Nick met wat verstikte stem, „dat kan ik niet zeggen, maar ja.... toch geloof ik, dat er enige ge lijkenis bestaat". „Nu, ik vind het ook. En, tussen twee haakjes, ze zijn allebei goed bij de pinken. Je bent een gelukkige ke rel, Nick". „Ja", klonk het kort en meteen bel de Nick af. Zelfs op gevaar af de an der in zijn gevoelens te kwetsen, kon hij nü niet over Serena praten. Nadat hij de telefoon had afgezet, bleef hij nog even staren op de hand, die het toestel vasthield. Hij begreep, dat wat hij zoëven gehoord had een bijna ongelofelijke buitenkans was. Als het lot hem nogmaals gunstig zou zijn, stond zijn nieuwe stuk er evengoed voor als het eerste had gestaan. En tochtoch was zijn enige re actie op dit ogenblik een gevoel van anti-climax. Nieuws van deze aard kreeg eerst zijn volle waarde als je tot een vertrouweling man of vrouw kon zeggen„Raad nu eens wat er gebeurd is!" In vroeger dagen zou hij het John hebben verteld, over tuigd, dat deze hem alle mogelijke sympathie en begrip zou tonen. Welnu, waar zou hij per slot van rekening John niet gaan bezoeken of hem opbellen? Waarom niet? Nick lichtte de telefoon even op, maar leg de ze toen weer neer. Neen, John was niet de vertrouwe ling die hij nodig had, O, ja, hij zou natuurlijk vol sympathie zijn, maar hij zou het niet helemaal begrijpen, omdat hg niet alles wat gisteren ge beurd was wist. Maar Serena had Plotseling herinnerde Nick zich, wat Jankin had gezegd over Serena's gelij kenis met Mary Manaccan. Vreemd, dat hij dit zelf nooit had opgemerkt, want waar was het. Waar óók, dat Ma ry, zo te horen, uitstekend geschikt zou zijn voor de hoofdrol in zijn nieu we stuk. Leek dus per slot van reke ning Serena op het meisje, dat hij be schreven had? Nauwelijks wetend wat hij deed, ging Nick aan zijn schrijfbureau zitten. Se rena lijken op het meisje....? Neen, het was precies andersom. Het meisje in zijn stuk leek op Serena.... en hij had dit nog nooit beseft. Nooit ook be grepen, hoeveel invloed Serena's per soon onbewust had uitgeoefend op zijn gedachten en zijn werk. Ja. ze was als het ware een deel van hem zelf. En hij, gek die hij was, had zich verbeeld, haar alleen maar wat vriendelijk gezind te zijn. Eensklaps sprong hij overeind. Het was ongelofelijk, maar waar. Hij had haar .lief. Had haar lief en verlangde meer naar haar dan hij ooit in zijn le ven naar iets had verlangd. En nu.... nu wist hij absoluut niet waar ze zich bevond en hoe hij begin nen moest om haar te zoeken. In gedachten hoorde hij Corinna nog met haar volle, wat slepende stem zeg gen: „Ik zou er op hebben gezworen dat Serena tot over de oren op John verliefd was". Nick's vuisten balden zich langzaam. .Tohn! Waarom had hij daaraan niét eerder gedacht? Naar wie anders kon Serena wel gegaan zijn? Wie kende zij in Londen behalve John en, natuur lijk, Emma Twist? Maar tot Emma zou ze zich niet hebben gewend; daar stond de manier waarop deze de tij ding van hun huwelijk had opgeno men borg voor! Haastig kleedde Nick zich aan en snelde toen dadelijk naar John's ate lier. John deed na het harde kloppen aan de deur zelf open. Als gewoonlijk droeg hij een niet bepaald elegante oude schilderskiel en ook zijn wanor delijke haren, hier en daar met een streek verf besmeurd, toonden duide lijk, dat hij totnutoe druk aan het werk was geweest. „Hallo!" riep hij de binnentredende toe, „Je bent er al vroeg bij". En liet er toen minder vrolijk op volgen: „Kerel, wat is er aan de hand?" Want Nick was hem voorbij gesneld en stond nu in het grote, lichte vertrek rond te kijken met onderzoekende blik, alsof hij verwachtte, daar iemand te zullen vinden. Toen zich tot John wendend bracht hij er haperend uit: „Waar is ze? Voor uit, liegen dient nergens toe. Ik weet, dat ze hier is!" „Wie?" vroeg John verbaasd. „Och, speel niet de onnozele!" drong Nick aan. „Serena, dat spreekt van zelf. Ze is van mij weggelopen en ik wil erop zweren, dat ze niemand wist om heen te gaan dan jou". „Hoor eens, Nick", zei John met na druk. „ik zou de hemel danken als ze hier was gekomen, maar dat is ze niet. Kijk zelf maarEn met een veel betekenend gebaar wees hij op de deu ren die toegang tot de andere kamers gaven. Nick. ofschoon nog allesbehalve over tuigd, moest weldra erkennen, dat Se rena nergens te zien was. „Maar als ze niet hier is, weet jij toch zeker, waar ik haar kan vinden, hield hij onstuimig vol. „Neen", antwoordde John kortaf. „Dat weet ik niet". „Serena heeft een briefje achterge laten", vertelde Nick, nu te zeer in de war om nog iets te verzwijgen, „en daarin stond onderaan, dat ze niet naar haar oude tehuis terugging. Maar misschien schreef ze dit juist om mij op een dwaalspoor te brengen". „Och, man!" barstte John ongelovig uit. „Ken je Serena dan zo slecht Als zij dat heeft geschreven is het waar'" Nick zei niets, maar het deed hem pijn, dat John's geloof in Serena en zijn begrip voor haar karakter zoveel dieper bleken dan het zijne. Eindelijk zuchtte hij moedeloos: „Dan zijn we nog even ver". John legde zijn hand op de arm van zijn vriend. Nick had hem niet in vertrouwen genomen en hij wist niet wat er gebeurd was, maar zijn mede gevoel met Nick was te groter omdat ook hij, John, Serena liefhad. „Kom, Nick, we zullen haar wel vin den'" zei hij, meer vertrouwen aan de dag leggend dan hij inderdaad had. „Per slot van rekening moet er toch een of andere aanwijzing zijn, die ons op het spoor brengt. Ze kan niet in rook zijn opgegaan". „Ja, maar ze is vroeger al eens. merkte Nick somber op. „ik bedoel dat ^ze niet voor het eerst is weggelo- „Maar, alle drommels", zei John langzaam. „Ik weet zeker, dat er iets is, iets, dat ik me helaas niet kan her innerenHier zweeg hij en ging na n poosje hoofdshuddend voort' iam- maar misschien zal het me, als ïk er met teveel over pieker, wel te binnen schieten' t Duurde echter meer dan een week vóór de herinnering terugkwam en t was al laat in de avond - belde hij dadelijk Nick op. (Wordt vervolgd.) GUNNAR HELMFRID schaakt met zijn geweten, een hoorspel van Chris Walson, uitgevoerd onder regie van S. de Vries Jr. Woensdag 20.15 over Hilversuml. 402 m.) RADIOPHILH. ORKEST. Begon nen wordt met het vioolconcert in a kl. t. van Antonin Dvorak, dat in 1879 ontstond. Het werk, hoewel in klassieke vorm gecom poneerd, ademt volkomen de Sla vische geest van de meester. Soliste is Hedi Gigier. Daarna horen we de in 1949 gecompo neerde symphonie van Henk Ba- dings, een werk, waarin het meesterschap en de doorzichtige, klare vorm van deze componist duidelijk worden, (Woensdag 21.25 over Hilversum II, 298 m.) WOENSDAG 24 MAART HILVERSUM I, 402. m.: 7.00 VARA, 10 00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.30—9.33 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 1318 Orgel en zang. 13.45 „De weg om hoog". causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.35 Jeugdconcert. 17.20 Gram. 17.50 Regeringsuitzending: C. Belloni: „Bergpapoea's en varkensfees ten". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 „Het volle pond", causerie. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: „Het raadsel van de zwaar tekracht". 19.00 Voor de jeugd, l®-®5 „Onze vreugde en zorgen", causerie. 19.20 Vara-varia en gram. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.10 ,.G nar Helmfrid schaakt met z'n geweten', hoorspel. 22.00 Lichte muziek. 22-15 Ca baret. 22.45 „Zal Nederland onder water verdwijnen li", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Lichte muziek. 23.4524-00 Gram. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws weer bericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Eenvoud is het ken merk van het ware", hoorspel. 12.00 AI en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmede delingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants in terkerkelijk Thuisfront 13.20 Promenade- Orkest. 14.00 Gram. 15.00 Klassieke »u" ziek. 15-40 Meisjeskoor en strijkkwintet. 15.35 Gram. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 Voo de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 1» Militair vraagstuks- 18.10 Gram. I8- Spectrum van het Chr. Organisatie- e Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke ren. 19.00 Nieuws en weerbericht) IJ'1 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 B" tenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 diokrant. 20.20 Salonorkest. 20.50 Gra 20.55 Lijdensoverdenking. 21.25 om Pliilharmonisch Orkest en soliste. 1 22.00 „Terug uit Indonesië". vraa®?«) sprek.) 22.45 Avondoverdenking. Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.lo Gram .muziek.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2