Spanning om de atoomexplosie tussen Japan en VS Zes maanden voorwaardelijk voor medeplichtige vrouw Weer incidenten aan de grens van Israël en Jordanië Thunderjet neergestort nabij' Eindhoven; piloot gedood Felle brand in Rotterdams Groothandelsgebouw Toneelvereniging is verplicht tekstboekjes te kopen Een vissersboot gezonken en nog vier vermist Defensie Emancipatie Amerikaanse hulp op recordhoogte Fonteijn weer voor Hoge Raad Japanse artsen zeer wantrouwend Parlementsdebat pas begin Mei Kinderen gegrepen door vrachtauto Woensdag 24 Maart 1954 y£R£N|GDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1399 leeuwendeel militaire bijstand Eerbewijs aan hoge persoonlijkheid' De malversaties bij de Marine Ondanks vrijspraak van de hoofddader Hof verscheen in nieuwe samenstelling Frankrijk en EVG Ambassadeur in Belgrado overhaast naar Moskou Boerderij in brand door vleugeltank Israël boycot voortaan gemengde commissie Gebouw als geheel liep geen gevaar Voorstel voor regeling Peru-Ecuador DE regering heeft haar standpunt bekend gemaakt inzake gelijke be loning voor vrouwen en mannen. Zij acht gelijktrekken in verband met de economische omstandigheden niet op portuun. Dat kan wel mogelijk zijn, doch wij willen hier nog eens nadruk kelijk stellen, dat de tijd, waarin een vrouw als mindere van de man werd beschouwd allang voorbij is en dat wij een hekel hebben aan suffragettes, die met piekharen demonstreren voor het verkrijgen van rechten. Zover zal het nu wel niet meer komen, maar iedere discriminatie ten ongunste van de wer kende vrouw is naar onze mening niet anders dan een nieuw onrecht. Principiële uitspraak Hof: Vonnis vanCicero9 bevestigd Een dode, een gewonde onder Oude Niedorp WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—€4 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 COIMF TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden tl,— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 1 6.45 per maand 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 10.52 De hulp, die Amerika aan het bui tenland verstrekt was in 1953 groter dan ooit tevoren. In totaal werd ruim 6250 millioen dollar voor de hulpver lening besteed. De gesteunde landen waren hierdoor in staat hun handels schulden te betalen en hun goud- en dollarreserves met in totaal 2250 mil lioen dollar te verhogen. Einde 1953 hadden de goud- en dol larreserves van de wereld buiten de Sovjet-Unie en Amerika het ongeken de hoge peil van 23 milliard dollar bereikt. In 1949 bedroegen de reserves nog slechts 6 milliard dollar. Militaire hulp, verleend in de vorm van oorlogsmaterieel, maakte i i 1953 4,3 milliard dollar uit van het totaal der verstrekte hulp, zodat de econo mische en technische hulp ongeveer 2 milliard dollar beliep. Buitendien besteedden de Amerikaanse strijd krachten ongeveer 2,3 milliard dollar in het buitenland, terwijl voorts 300 millioen dollar werd uitgegeven voor de aanschaffing van in het buitenland vervaardigde goederen voor de strijd krachten van Amerika's bondgenoten. HET BLIJKT thans, dat de gevolgen van de atoornproef op Bikini, waarbij de eerste waterstofbom tot ontploffing werd gebracht, nog dramatischer zijn geweest dan zij zich aanvanelijk lieten aanzien. De leiding van de Amerikaanse marinebasis op Hawaii heeft namelijk be kend gemaakt, dat als gevolg van de explosie een Japanse vissersboot is gezonken. Vijf opvarenden slaagden er in, de atol Murillo te berei ken, waar zij na vijf dagen door de Amerikaanse torpedobootjager Ldraonton werden opgepikt. Dit bericht heeft in Japan heel wat op schudding verwekt. Er zijn namelijk nog steeds vier of vijf vissersbo ten zoek, die ten tijde van de proef in de omgeving van de Marshall eilanden op tonijn visten. Sinds de atoornproef op Bikini heeft men niets meer van deze schepen gehoord. Japan is voorts met de Verenigde Staten besprekingen begonnen over de beperking van de visserij door de uitbreiding van de gevaarlijke zone om het gebied voor de Ameri kaanse atoomproeven in de Stille Oceaan. Ook is aangekondigd, dat Japan een eis tot schadevergoeding zal indienen, zodra is komen vast te staan, welke de mate van aansprakelijkheid der VS voor de gevol gen van de ontploffing is, Zoals men weet zijn drie en twintig Ja panse vissers door radio-actieve as gewond. HE VROUW van stoker B. uit Den Helder is gisteren wegens medeplichtigheid aan het misdrijf „als ambtenaar aannemen van giften, in strijd met zijn plicht", tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld, hoewel de stoker, die zelf enige tyd geleden als hoofddader in het gepleegde misdrijf terecht heeft gestaan, voor dit feit was vrijgesproken. Beide arresten, dus zowel dat tegen de stoker als dat tegen diens echtgenote, werden gewezen door het Amsterdams gerechtshof, ge presideerd door mr W. C. Vos. In het proces tegen de vrouw was het Hof ech ter toch in nieuwe samenstelling verschenen, daar een van de twee raadsheren door een andere was vervangen. Naar men zich zal herinneren heeft verleden jaar de stoker, die werkzaam was bij de Marine-inventarisdienst te Den Helder, terecht moeten staan voor diverse door hem gepleegde knoeierijen. Hij werd weliswaar veroordeeld voor enkele daarvan, doch vrijgesproken op dat punt van de dagvaarding, waarin hem ten laste was gelegd, dat hij als ambtenaar giften had aangenomen in strijd met zijn plicht, daar het hof, zoals het zelf in het arrest vermeldde, niet bewezen achtte, dat de stoker als ambtenaar kon worden beschouwd. Het betrof hier kolenleveranties voor de Marine. De stoker had met de ko- lenleverancier afgesproken, dat hij minder kolen zou ontvangen, dan waar voor hij ontvangstbewijzen zou afteke nen. Dit geschiedde inderdaad geduren de een lange periode. De leverancier en de stoker deelden de winst samen. Die winst werd des avonds steeds door de vrouw van de stoker bij de leveran cier gehaald. Stoker en echtgenote werden in eer ste instantie door de Alkmaarse recht bank wegens deze knoeierijen veroor deeld. Bij de behandeling in hoger be roep sprak het Amsterdams gerechts hof, dat de stoker voor andere knoeie rijen een zware straf oplegde, hem echter vrij voor het aannemen van giften als ambtenaar. Veertien dagen geleden nam derhalve de raadsman van diens echtgenote het als vanzelf sprekend aan, dat zijn cliënte even eens moest worden vrijgesproken, aan gezien haar uitsluitend medeplichtig heid ten laste was gelegd bij het aan- Voor de derde maal kreeg gisteren de Hoge Raad de zaak te behandelen tegen de 54-jarige ex-sergeant-konsta- hel der Koninklijke Marine A. H. EV onteijn uit Amsterdam. Thans gold net een cassatieberoep tegen een arrest van het Haagse geiechtshof van 25 No- dmber jl., waarbij, evenals in ver killende instanties al geschied was, onteijn wegens smaadschrift werd ver- ordeeld, thans tot twee maanden voor waardelijk. Fonteijn wenst ontslagen te worden an rechtsvervolging op grond van art. t van het wetboek van strafrecht iet strafbaarheid, wanneer gehandeld 7oi!n, t algemeen belang of het nood- v? e verdediging). E. de Jongh Swemer uit Amster- v« st®lde twee middelen van cassatie °r en verdedigde nog vier middelen an Fonteijn zelf. Hij betoogde o.m., een 0p zyn minst het gerechtshof toch tl-, nader onderzoek naar de verme ten i van bepaalde stukken had m°e- dt>!iiite"en- Verder achtte pleiter dui- ziirl dat enige in het dossier aanwe- het raPP°rten na het vergelijken met ]ui militaire keuringsreglement on- en zelfs opzettelijk vals opgemaakt nemen van die giften. De president, mr W. C. Vos, hield de verdediger, mr Jonker uit Den Helder, toen al voor, dat het hof thans anders was samen gesteld en dus vrij was er een andere mening op na te houden. Bij de uitspraak van gisteren gaf het hof van die veranderde mening blijk: het heeft de vrouw veroordeeld we gens medeplichtigheid aan een mis drijf, dat gepleegd is door haar man, hoewel deze man van dat misdrijf is vrijgesproken. Haar werd zes maan den voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling van het Leger des Heils. In eerste instantie was zij door de Alkmaarse rechtbank tot zes maanden onvoorwaardelijk veroordeeld. Dit von nis is thans door het hof vernietigd. De procureur-generaal bij het hof had veertien dagen geleden bevestiging van dat vonnis geëist. JAPANSE geleerden weigerden giste ren samen te werken met Ameri kaanse collega's bij de behandeling van de gewonde en radio-actief besmet te vissers. Zij meenden, dat het de Ame- kanen er niet in de eerste plaats om begonnen was, hulp te verlenen. Zij zouden slechts inlichtingen voor eigen gebruik willen verzamelen. Dit was hun antwoord op een voorstel van de Ja panse regering, om de vissers te doen behandelen door een Japans-Ameri kaans team van artsen. De Japanners zijn later op hun besluit teruggekomen; In de loop van gisteravond stemden zij erin toe, vandaag de Amerikaanse art sen te ontmoeten op het Japanse mini sterie van Buitenlandse Zaken en daar hun bevindingen met hen te bespreken. Eén-en-twintig van de drie-en-twin tig gewonde vissers, die thans worden verpleegd in een ziekenhuis te Jaizoe, zullen nu zo spoedig mogelijk worden overgebracht naar het universiteitszie kenhuis te Tokio. De waterstofbom is niet slechts punt van discussie in de Verenigde Staten ook in het Britse Lagerhuis is zij gisteren ter sprake gekomen. Op een vraag namelijk, of deze bom ook in Groot-Brittannië wordt vervaardigd, heeft premier Churchill geantwoord, dat het niet in het algemeen belang zou zijn, een verklaring af te leggen over de regeringspolitiek ten aanzien van de ontwikkeling van dit wapen. Hij voegde er aan toe, dat er een vriendschappelijke regeling bestaat voor overleg met de Amerikaanse re gering over het gebruik van atoom bommen. HET STAAT thans eigenlijk wel vast, dat de behandeling van het E.V.G.- verdrag in het Franse parlement tot Mei zal worden uitgesteld, aldus is gisteren in politieke kringen te Parijs vernomen. Zelfs de vroeger minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, één van de krachtigste voorstanders van het Europese-legerplan zeide, dat begin Mei „de geschiktste tijd" voor het be gin van de lang uitgestelde behandeling schijnt te zijn. Eerste-minister Laniel had eerder ge zegd, dat hij niet van plan is het par lement om goedkeuring van het E.V.G.- verdrag te verzoeken zolang het Saar- vraagstuk niet is opgelost en de her haaldelijk gevraagde Brits-Amerikaan se garanties niet zijn gegeven. Volgens een plaatselijke veror dening moeten de politie-ugen- ten van Bad Oldesloe in Holstein iedere schoorsteenvegerdie zij op straat tegenkomen, groeten. Aan gezien de zwarte mannen" door gaans hun hoge hoed hebben volgeladen met allerlei goede gaven, als sigaretten en eieren, die zij in de loop van de dag ontvangen, presenteren zij als tegengroet hun bezem. Wassily Waljkof, de Russische am bassadeur in Zuidslavië is „onverwacht voor dringende zaken" naar Moskou vertrokken. Zijn vertrek was zo over haast, dat hij verscheidene lunch- en diner-partijen moest afzeggen. Men hecht „speciale betekenis" aan zijn reis. Zuidslavische ambtenaren willen ech ter geen commentaar geven. pEN THUNDERJET van de vliegba- sis Eindhoven is gisteravond om tien minuten voor negenen tijdens een oefening in het nachtvlicgcn kort na de start even buiten de vliegbasis Eindhoven neergestort. De vlieger kwam hierbij om het leven. Onmiddellijk na de start op de vliegbasis Eindhoven is de straaljager omlaag gestort en neergekom m op een afstand van anderhalve kilometer buiten het vliegveld in het buurt schap Oerle. Direct nadat het toestel de grond had geraakt is het geëxplo deerd en in brand gevlogen. Vermoe delijk heeft een zogenaamde tiptank, een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boerderij van de landbou wer Van Roosmalen te Oerle geraakt, waardoor de boerderij vlam vatte. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen konden zich *.:j- dig in veiligheid brengen. Het vlieg tuig is in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij neergekomen. De brandweer van het vliegveld vertrok onmiddellijk naar de brandende boer derij en begon direct met het blus- singswerk. Zij werd later geassisteerd door de brandweren van Veldhoven en Eindhoven. De boerderij is niettemin practisch geheel uitgebrand. Twee kalveren zijn hierbij omgekomen. Het andere vee, alsmede de inboedel kon worden gered. JORDANIë en Israël hebben beiden een klacht bü de gemengde wapen stilstandscommissie ingediend over grensincidenten, welke zich in de laat ste dagen hebben voorgedaan. Jordanië beklaagde zich er over, dat Israëlische soldaten twee Arabische vrouwen in een dorp in de omgeving van Jeruza lem hadden beschoten. Israël op zijn beurt liet weten, dat een soldaat was gewond, toen een Israëlische militaire eenheid een onderzoek instelde naar een bericht, dat Arabische boeren vel den binnen de Israëlische grens be werkten. De patrouille werd door Ara bieren beschoten op een punt, waar dit ook Maandag reeds was geschied. Intussen heeft Israël de vergadering van de Israëlisch-Jordaanse wapenstil- standscommissie verlaten, aangezien de voorzitter weigerde te Remmen over een Israëlische resolutie. Hierin werd gezegd, dat Jordanië de overval op de autobus bij Beersjeba had geor ganiseerd en dat het dus verantwoor. delijk voor deze massamoord was. De voorzitter, de Amerikaanse mari neofficier Hutchinson, meende, dat de beraadslagingen dienden te worden uit gesteld totdat het onderzoek in deze zaak voltooid zou zijn. De Israëlische afgevaardigde, overste Sjaleh, meende, dat het politie-onderzoek naar de fei telijke schuldigen niets te maken heeft met de politieke verantwoordelijkheid van Jordanië voor dit incident, die hij boven iedere twijfel verheven achtte. Daarna werd de Israëlische resolutie GISTERMIDDAG heeft gedu rende enkele uren een felle brand vewoed op de derde etage van het Groothandelsgebouw te Rotterdam in dat deel waar gevestigd is de N.V. Wifra-Sport, een groothandel in sportartikelen. De brand ging .repaard met een enorme rookont wikkeling, daar zich onder de op geslagen voorraden vele sportarti kelen van rubber en celluloid be enden. De brandweer, welke wei uige minuten na het uitbreken van de brand reeds ter plaatse was, werd hierdoor ernstig bij het blus- singswerk belemmerd, maar wist door het binnenspuiten van grote hoeveelheden water na enelc uren toch het vuur te bedwingen. De schade loopt in de tienduizenden. De brand werd kort na drie uur door een bediende in het magazijn be merkt. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting van de TL-verlichting. Een half uur later verduisterden dikke rookwolken de hemel boven het Groot handelsgebouw maar vuur was er nauwelijks te zien. Voor het gebouw als geheel bestond vrijwel geen ge vaar, daar dit een zware betonnen kolos is en het vuur zich eventueel al leen door de ramen een uitweg kon banen. Hoe veilig men zich zelfs in de naaste omgeving van de brand voelde, bleek wel uit het feit, dat tien meter verder op dezelfde etage kappersbe dienden rustig hun klanten bleven knippen of scheren en dat de bewo ners van het Groothandelsgebouw rijen dik op de buitengaanderijen rond de kolossale binnenplaats belangstellend stonden te kijken naar het blussings- werk. De vier landen, die zich garant heb ben gesteld voor het protocol van Rio de Janeiro (Brazilië, Amerika, Equa- dor en Chili) hebben een gezamenlijk voorstel gericht tot Equador en Peru in verband met de grensincidenten tussen b„ide landen van de laatste tijd. Dit behelst een plan tot regeling der geschillen. in stemming gebracht. Jordanië stem de tegen, de voorzitter onthield zich. Israël heeft doen weten, dat het zich definitief uit de commissie terugtrekt. Men beschouwt deze aankondiging als de zwaarste slag voor de organisatie der VN voor het toezicht op de wapen stilstand in Palestina sinds de Joods- Arabische oorlog van 1948. Het rapport van de waarnemers dezer commissie zegt echter, dat Jordanië op geen enke le wijze verantwoordelijk moet worden geacht voor deze overval, die uit roof zucht zou zijn gepleegd. NJA zijn terugkeer uit de Verenigde Staten heeft minister Staf meege deeld de toezegging te hebben gekre gen, dat op materiaal voor het samen stellen van vijf divisies kan worden gerekend. Wij hebben bij vroegere ge legenheden de vraag gesteld of bij alle plannen, welke in NAVO-ver- band worden gesmeed, de verdediging van eigen volk en eigen grondgebied niet wordt vergeten, of op zijn minst veronachtzaamd. Het vreemde is na melijk, dat minister Staf bij herhaling weliswaar gepoogd heeft de gemoede ren in dit opzicht gerust te stellen, maar dat hij nimmer concrete mede delingen heeft gedaan. Niettemin moet hoofdtaak van iedere krijgs macht zijn de beveiliging van onza grenzen. Uit de stroom van commentaren door militaire medewerkers is gemak kelijk af te leiden, dat de meningen over dit vraagstuk ver uiteenlopen. Indien duidelijk zou worden gesteld, dat de Europese verdediging tevens de krachtigst mogelijke bescherming van ons land betekent, dan zouden wij cns heel wat geruster, voelen. Wij vre zen evenwel, dat bij een eventuele oorlog ons land strategisch als een speldeknop op de stafkaart wordt be schouwd. Nederland zit met zijn defensiè bij zonder hoog te paard. De jaarlijks te rugkerende lasten zijn ongekend ge stegen. Alle geleerde en ter zake kun dige vertogen van militaire medewer kers hebben ons evenwel nog niet kunnen antwoorden op de simpele vraag of wij „waar krijgen voor ons geld". Minister Staf zal eerlang deze pro blemen in de volksvertegenwoordi ging opnieuw moeten bespreken, zodra hij namelijk zijn vroeger toegezegde defensie-nota zal hebben ingediend. Met volledig begrip voor het feit, dat men in militaire zaken niet de volle openheid kan betrachten, omdat ge heime zaken niet aan de grote klok kunnen worden gehangen, zouden wij er toch met klem op willen aandrin gen, dat de vraag naar onze eigen vei ligheid zo exact mogelijk wordt beantwoord. Het Nederlandse 71 volk heeft daar recht op. En dat in onze zogezegde pro- ["71 gressieve tijd J)e vraag of een toneelvereniging na betaling van het verschuldigde op- voeringsrecht voor een toneelstuk ook verplicht is tekstboekjes te kopen, is gisteren door het gerechtshof te Am sterdam bevestigend beantwoord. (Eigen bericht). QISTERMIDDAG zijn aan De Weel onder Oude Niedorp twee kinderen bü het oversteken van de provinciale weg onder een vrachtauto terecht ge komen. Een hunner, het negenjarige dochtertje van de heer J. de Boer, heeft het leven hierbq verloren, een tweede, het zoontje van de heer De Jong, liep lichte verwondingen op. De drie kinderen wilden van het rij wielpad af de weg oversteken. Zij lie ten een luxe auto passeren, maar heb ben klaarblijkelijk niet gelet op een naderende vrachtauto van de firma Kouwenberg, zakkenreparatie-inrich- ting' in Den Helder. Op het moment dat zü een op een fiets, een tweede op een autoped en de derde er achter aan hollend de oversteek waagden, was ook de vrachtauto ter plaatse. Welis waar deed de chauffeur alles wat in zijn vermogen was, maar hü kon het ongeluk niet meer voorkomen. Het meisje werd zo ernstig gewond, dat het ter plaatse overleed, het zoontje van de heer De Jong werd licht ge wond. De autoped werd vernield. Pastoor Wulfram uit Waarland en dr De Boer waren spoedig ter plaatse en verleenden de nodige hulp. De po litie stelt een onderzoek in. De amateurtoneelvereniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp heeft op 25 No vember 1951 een uitvoering gegeven van de Nederlandse bewerking van het oorspronkelijk Amerikaanse to neelstuk „Een man in burger". „Ciie- ro" betaalde de uitgever te Alkmaar het verschuldigde auteursrecht, doch leende de tekstboekjes uit de biblio theek van de Nederlandse Amateur Toneel Unie (NATU). De uitgever ging hiermede niet accoord <n stelde dat a&n de verlening van het opvoe- ringsrecht ook de voorwaarde tot af neming van de tekstboekjes is ver bonden. De officier van Justitie requi- reerde vrijspraak, doch de recht bank in Alkmaar veroordeelde drie bestuursleden tot de principiële boete van een gulden en de vereniging tot betaling van acht gulden aan de uit gever, zijnde de gederfde inkomsten van de niet verkochte tekstboekjes. De bestuursleden gingen in hoger beroep. De procureur-generaal was van oordeel, dat een uitgever voor waarden kan stellen en dat de toneel vereniging zich in het onderhavige geval hier niets van had aangetrok ken. De procureur-generaal vroeg der halve bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Overeenkomstig zijn eis heeft het hof gisteren arrest gewezen en tevens „Cicero" veroordeeld tot be taling van de gerechtskosten in eerste en tweede instantie, tezamen 75 gul- den. Nabij Uffelte is Dinsdagmiddag de 75- jarige wielrijder R. Tuin uit Uffelte, ge meente Havelte, door een Volkswagen aangereden en od slag gedood. Verwachting tot hedenavond: WEINIG WIND Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke veranderlijke wind. Op de meeste plaatsen minder zacht. Donderdag Zon op 6.33, onder 19.00 Maan op 1.00. onder 8.24

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1