Nasleep van ernstige aanrijding op Rijksweg bij School weg Algemene Oranjevereniging is nieuw leven ingeblazen Marechaussee Den Haag bleef HPSV met 3-1 de baas kantongerecht den Inhaalmanoevre bij nadering van gevaarlijk kruispunt Verdachte bestuurde auto zonder rijbewijs KLM-avorid van de Reisvereniging IN HET KORT op hemelvaartsdag van het vonge jaar had o de r De heer J. Middendorp thans voorzitter Maandagavond nadere besprekingen Eerste helft was voor Helderse politie Van der Meulen speelde uitstekende wedstrijd Hr Ms „Piet Hein" naar Nieuw-Guinea Tussen Haaks en Ruitje hoogte van de Schoolweg een ernstige aanrijding plaats, tengevolge waarvan de 26-jarige bestuurder van een Skoda, de heer Evert van der H. uit Soest, vry zware verwondingen opliep. Hij had een door de heer T. S. bstuurde Citroen willen inhalen, juist toen deze linksaf sloe* „aar de Schoolweg. Ten dele hersteld verscheen de heer Van der H gistermiddag voor de Kantonrechter, teneinde zich te verantwoorden voor een drietal leiten, die hem ten laste waren gelegd. De heer S was als getuige gedagvaard. Verdachte erkende het eerste punt van de tenlastelegging, namelijk dat hij zonder, geldig rijbewijs de Skoda had bestuurd. Eén zijner mede-inzit tenden, de heer H. A. M. gedagvaard als getuige a décharge, noemde noch tans de rijcapaciteiten van verdachte uitstekend. Hij bevestigde, dat de be stuurder van de Skoda eerst op het laatste moment de manoeuvre van de Citroen had opgemerkt. Uit zijn ver klaring kwam niet aan het licht, dat de heer S. zijn richtingaanwijzer eerst op dat moment had uitgestoken. De heer C. B., die met zijn auto ach ter de Skoda had gereden, verklaarde als getuige a charge, dat de Citroën minstens tweehonderd meter voor de Schoolweg midden op de Rijksweg was gaan rijden, zodat het inhalende ver keer rechts kon passeren. De heer B. had bovendien nog geconstateerd dat de heer Van der H. een zonnebril droeg, welke zijn zicht nadelig had kunnen beïnvloeden. Een andere ge tuige a charge, de landarbeider H. W., had duidelijk waargenomen, dat de richtingaanwijzer van de Citroën tijdig was uitgestoken. Hij bevond zich op het land langs de Rijksweg en had daardoor niet kunnen zien, op welke rijbaan de Citroën zich bevond. Getuige S. verklaarde pertinent, zijn linksaf-manoeuvre op de voorgeschre ven wijze te hebben aangekondigd. Hij had in zijn spiegeltje (midden boven de voorruit) de Skoda niet zien aan komen, vermoedelijk omdat deze zich in de „dode hoek" bevond. Mr Thijs, die verdachte als raads man bijstond, bestreed de verkeers- fout, die zijn cliënt bij het naderen van een kruispunt zou hebben ge maakt. Hij noemde het kruispunt zeer onoverzichtelijk, zeker wanneer de bermen flink met gras begroeid zijn, wat met Hemelvaartsdag zeer waar- schijnlijkt het geval is geweest. Naar zijn inzicht had verdachte dus niet kunnen weten, dat hij zijn inhaal manoeuvre uitvoerde bij de nadering van een kruispunt. Ten aanzien van het derde punt uit de tenlastelegging bracht mr Thijs naar voren, dat ver dachte nog had getracht te remmen, toen hij de Citroën plotseling naar links zag zwenken. De ambtenaar van het O.M., mr G. W. von Meijenfeldt, betuigde verdachte allereerst zijn deelneming met de ge volgen van het ongeval. Hij achtte het eerste punt (het rijden zonder rijbe wijs) wettig en overtuigend bewezen en eiste hiervoor een voorwaardelijke straf van f 15 subs. 1 dag, met een proeftijd van een half jaar. Eenzelfde straf vroeg hij voor het tweede punt: het zich bij de nadering van een kruis punt op de linkerweghelft begeven teneinde een ander voertuig in te ha len. De waarnemend kantonrechter, de heer M. C. Schakel, vonniste wat het rijbewijs betreft conform de eis. Wat het tweede punt aanging onderschreef Teneinde ook eens de aandacht te vestigen op de mogelijkheden, die de moderne luchtvaart de vacantieganger biedt, organiseerde de afdeling Den Helder van de Nederlandse Reisver- eniging een KLM-avond in „Formosa". Ten overstaan van een talrijk pu bliek hield de heer De Haan van de KLM, na een inleidend woord van de heer A. Witsenburg, een gezellig Praatje over het reizen per vliegtuig, waarbij hij uiteraard het licht liet vallen op de internationaal ge- Prezen service van de KLM. Hij gaf een summier historisch overzicht en noemde een aantal cijfers, die over duidelijk aantoonden hoezeer het lucht verkeer de laatste jaren op de voor grond is gekomen. De bekende uit spraak „vliegen is goedkoper dan u denkt", waarmee de heer De Haan besloot, hield tevens het advies in, eens serieus het vliegtuig te laten meedingen wanneer men zijn wijze Van vacantiebesteding wil bepalen. Het programma voor de pauze be helsde verder een zwart-wit smal- luinpje, vervaardigd in de studio te Luivendrecht. Het gaf een aardig beeld van het enorme luchtvaartbe drijf en van aues wat er komt kijken °m de luchtreizigers het nodige com- '°rt te bieden. Na de pauze volgde '°t besluit van het programma de Uitstekende kleurenfilm „Een vliegva kantie in Europa", eveneens een pro duct van Nederlandse cineasten. Op onderhoudende wijze maakte deze Hm de toeschouwers deelgenoot van velerlei geneugten in de grootste Eu- °Pese steden, in befaamde vacantie- bentra en streken met veel natuur- ®c'toon, onderwijl aandacht schenkend ,an cultuurmonumenten en folkloris tische bijzonderheden. Vooral deze tweede film wekte het jbr'angen op, ook eens door vliegcn- vleugels naar al deze aantrekke lijke punten in ons werelddeel te Worden gedragen en het voorbeeld te y.o'gen van de honderdduizenden Ame- rikanen, die telkenjare op deze wijze kennis maken met de oude wereld. de mening van de verdediger, dat verdachte de nadering van het kruis punt met had kunnen opmerken Te dezer zake werd de heer Van der H. ontslagen van rechtsvervolging. De ambtenaar achtte het laatste punt niet wettig en overtuigend bewezen De getuigenverklaringen hadden geen onfeilbare reconstructie verschaft van de maatregelen, die de heer S. bij de nadering van de Schoolweg had geno men. Mr von Meijenfeldt vroeg daar om vrijspraak van het tenlastegelegde, dat verdachte door op het kritieke mo ment links te willen inhalen het ver keer in gevaar had gebracht. De heer Schakel kon zich hiermede verenigen en sprak verdachte op dit punt vrij. Een verwante zaak was de volgende. Op 10 December van het vorige jaar had de heer C. H. K. uit Bergen met een vrachtauto gereden op de Schil- derweg tussen Oudeschild en Den Burg. Ter hoogte van de weg naar De Mok was hij ingehaald door een Volks wagen, die de vrachtauto aan de ach terzijde aanreed. Verdachte K. was ten laste gelegd, dat hij zijn voornemen om linksaf te slaan niet tijdig te ken nen had gegeven. Bij de controle van de vrachtauto was bovendien gebleken, dat het stoplicht, de linkerrichting aanwijzer en de achteruitkijkspiegel niet aan de eisen voldeden. Tijdens de behandeling van de zaak kwam vast te staan, dat de aanrijding had plaatsgevonden met vrij dikke mist. De vrachtauto was zelfs de zij weg al voorbijgereden en stond juist stil geheel rechts van de Schilderweg toen de botsing volgde. Op grond hier van achtte mr G. W. von Meijenfeldt het punt in de dagvaarding, dat K. een onjuiste linksaf-manoeuvre had uit gevoerd, niet bewezen. Hij vroeg hier voor vrijspraak en daarmee was de heer Schakel het eens. De technische uitrusting van de vrachtauto was naar het oordeel van de ambtenaar echter niet in orde. Hij eiste f 5 of 3 dagen voor het stoplicht, f 10 of 5 dagen voor de richtingaanwijzer. Tegen de even eens gedagvaarde eigenaar van de vrachtwagen, de heer A. S. uit Oude- sluis, eiste mr von Meijenfeldt voor spiegel en richtingaanwijzer tweemaal f 10 of 5 dagen. De waarnemend kan tonrechter vonniste conform. Het eerste elftal van de Helderse politie, dat kampioen werd in zijn afdeling, heeft het gisteren in de tweede wedstrijd om het districts kampioenschap niet kunnen kla ren. Het kampioensteam bestaat uit: staande van links naar rechts: Du Porto, Slijkerman, Backer, Heijmenberg (reserve), Lemans, Vegter, Bak (reserve), Van der Meulen; geknield: Doeksen, Dijkstra, Beers, Sikkink en Vos. Vóór de oorlog werden in Den Helder de nationale feestelijkheden georganiseerd door de Algemene en de Christelijke Oranjevereniging. Sinds de bevrijding geschiedde zulks eerst door het Comité voor de Bevrijdingsfeesten en vervolgens door de Helderse Gemeenschap,en daarnaast had de Christelijke Oranjevereniging liaar eigen bijeen komsten. Om nu tot een meer algemene organisatie te geraken, heeft het bestuur van de Helderse Gemeenschap gemeend (en niet ten on rechte), de Algemene Oranjevereniging tot nieuw leven te moeten wekken. Dit is gebeurd en gisteravond is ten raadhuize inmiddels een volgende stap gedaan: de heer J. Middendorp werd in het voorlopig bestuur van de heropgerichte vereniging tot voorzitter benoemd. In zijn inleidend woord zette de voorzitter van de Helderse Gemeen schap, de heer P. S. van der Vaart, uiteen, waarom aan de totstandkoming van de nieuwe Algemene Oranjever eniging was gewerkt. Hij achtte de viering van Koninginnedag en van alle andere nationale feestdagen niet slechts een kwestie van „de vlag uit steken of niet", doch een zaak van algemeen belang met een grote bete kenis: de nationale verbondenheid te verdiepen. En dit nu is de taak voor een daarop volledige georiënteerd or gaan. Dat er behoefte aan bestaat is intussen gebleken uit het aantal aan meldingen van leden, dat de honderd is gepasseerd. De heer Van der Vaart wees er nadrukkelijk op, dat een goe de samenwerking met de Christelijke Oranjevereniging een eerste belang is. De aanwezigen werd meegedeeld, wat alzo door verschillende vereni gingen op Koninginnedag (30 April) zal worden gedaan. De sectie Jeugd heeft een jeugdappèl in voorbereiding, dat 's morgens om acht uur op het Stationsplein zijn beslag zal krijgen. Verder staan voor deze dag genoteerd: elf uur: Parade Koninklijke Marine; 's middags aan de Sportlaan grasbaan races van DOK, een juniorenwedstrijd van HCSC, gymnastiekdemonstraties door „Turnlust"; receptie op het stad huis; 's avonds concert door de Post- fanfare in de tent in het Julianapark; bijeenkomst Christelijke Oranjevereni ging in Casino. In de Marine-cantine zal waarschijnlijk weer een grote fan- cy-fair worden gehouden. Uit de jeugd is nog een voorstel binnen gekomen, een vuurwerk te mogen afsteken. De beide Oranjeverenigingen hadden het plan, de leerlingen van de lagere scho len een aubade te laten uitvoeren, doch dit zal geen doorgang vinden. De periode van voorbereiding werd te kort geoordeeld. Nadat de heer Van der Vaart het herdenkingsprogramma voor 4 Mei had bekend gemaakt (Stille Tocht, kransleggingen door oud-illegale wer kers en jeugd, dienst in de Nieuwe kerk), kwam ook het programma voor 5 Mei ter sprake. In overweging wor den genomen: jeugdsportdag, verto ning van filmstrips door VOIW (met opstelwedstrijd), concert door het Ste delijk, fakkeloptocht (met vreugde vuur) door de jeugd, puzzlerit motor rijtuigen van Veilig Verkeer. Uiter aard dienen al deze plannen te worden gecoördineerd, zodat de Algemene Oranjevereniging ongetwijfeld al nut tig werk kan verrichten. Uit de vergadering kwam een voor stel, ook één en ander te organiseren voor Nieuw Den Helder. Zover moge lijk zal dit stadsdeel bij de feestelijk heden worden betrokken. Wat de sa menstelling van het bestuur der nieu we vereniging betreft, is er naar ge streefd, de bevolking in ruime zin vertegenwoordigd te hebben. Een aan tal dames en heren was reeds bereid zitting te nemenandere gegadigden zullen nog worden aangezocht. De heer J. Middendorp werd tot voorzitter be noemd, en aan de heer C. Nijpels zal worden gevraagd, het secretariaat waar te nemen. Het bestuur, zoals men dit had ge dacht te vormen, komt op Maandag avond 29 Maart op het gemeentehuis bijeen om de eerste te ontplooien ini tiatieven te bespreken. De elf Helderse politiemannen, die onze stad vertegenwoordigen in de strijd om de districtstitel, hebben zich gisteren tegen het elftal van de Haagse Marechaussee gewonnen moeten geven. Hoewel onze stad- ge.toten de kansen nog volledig in eigen hand hebben zij krijgen Vlaardingen nog thuis en Amersfoort, en zij moeten nog naar de Haagse Marechaussee en gemeentepolitie Amersfoortis het toch wel duidelijk geworden, dat deze ploeg van marechaussees met twee overwinningen (10 op Amersfoort en 31 op Den Helder) al een heel eind in de goede richting is. En toch heeft HPSV gisteren kan sen te over gehad op de overwinning. In de eerste helft althans, toen de Nieuwediepers vrijwel voortdurend in de aanval waren en zij nochtans een 1-0 achterstand opliepen. De wedstrijd was nauwelijks begonnen, of Slijker man had bijna succes. Na een afgesla gen kopbal van Van der Meulen schoot hij van dichtbij hard in, doch keeper Hollenberg (Stormvogels-vete raan) bracht op uitstekende wijze redding. Volkomen tegen de verhouding in nam de Marechaussee na twaalf mi nuten de leiding. Rechtsbinnen Rou- bos kreeg van flinke afstand een vrije schop te nemen. De Helderse verdedi ging liet het doel van Doeksen vrij, hetgeen juist een kolfje naar de hand van Roubos was Hij knalde de bal hard voorbij Doeksen, die staan bleef zonder een vinger uit te steken. Waar schijnlijk heeft hij ten onrechte ge meende?), dat deze bal „niet ineens in" mocht. Hoe het zij, de stand was 01 en die bleef zo tot de rust, hoewel HPSV, dat de wind mee had, onbetwist ster ker was en doelman Hollenberg meer malen geducht aan de tand werd ge- BEDEL [JET is in de oorlog wel ge- beurd, dat ik ergens om eten moest gaan vragen. Of schoon ik met geld kwam of met lakens en slopen, of met één of ander kostbaar stuk, mijn ter voeding ondernomen acties droegen het stempel van bedelarij. En daar werd je ook naar behandeld, want wie te eten had was machtiger en rijker dan de rijkste rijk aard. In mijn ogen althans. Dat ik de hongerwinter ben doorgekomen, dankte ik meer aan het toeval dan aan mijn beheersing van het onderwor pen verzoek. Ik heb dikwijls voor een boerenwoning gestaan, ver twijfeld zoekend naar een uiting om lucht te kunnen geven aan m'n vernederd ge moed. De termen die ik mach tig utas, waren öf niet toerei kend óf te hevig, in elk geval niet in overeenstemming wet de aard van de situatie. Een mij later, in betere sfeer, toe gevoegd „Krijg de knetter, kerel!" zou mij destijds een dienst hebben bewezen Maar die min of meer beschaafde uitdrukking, al naar gelang de omstandigheid, kende ik toen nog niet. Resumerende zij op gemerkt, dat het mij slechts zelden gelukte, de zo brood nodige maagvulling te ver krijgen. Dit alles herinnerde ik mij plotseling weer hevig, toen ik van de week een gesprekje en een foto wilde gaan maken. Het was de gedoeling, een gouden echtpaar op de plaat vast te leggen. Ik schelde aan en stond te wachten, een tas vol foto-apparatuur in m'n hand Eindelijk ging op een kier de deur open en ver scheen het gepermanente hoofd van een oude, grijze dame, waarschijnlijk de gou den bruid. „Dag mevrouw!", zei ik mon ter, ofschoon ik pas een grote tegenslag te incasseren had gekregen, „ik ben van de krant. Ik kom u feliciteren en zou graag een foto nemen!" Zij keek mij geschrokken aan, schudde het permanenthoofd, deed de deur nog iets verder dicht dan 'ie al was en zei haastig: „Nee, dank u wel, daar houden wij niet van! Nee meneer, dank je wel!" En r.e zei het op de toon, waaraan de bedelaar zo'n hekel moet hebben, en de man die veters komt verkopen. „Vandaag niet, meneer!" En dan zeg je: „Zoals u wilt, mevrouw" en dan ga je weer, gevuld met de weten schap. dat de bruid veronder stelt een paar kwartjes in de zak te hebben gehouden. Mis schien ook heeft zij veronder steld, dat ik een foto van haar en haar echtgenoot kwam ma ken om die in m'n particuliere album te plakken, naast de prentjes van mij zeer dierba ren. 't Zal wel zo wezen! KIJKEN UOEWEL de gisteren op het Helder-terrein gespeelde voetbalwedstrijd HPSVMa rechaussee Den Haag nu niet direct een lust voor het oog was, deden zich toch nog we' zoveel aantrekkelijke mo menten voor. dat de aandacht gespannen bleef. Zelfs de ar beiders, die werken aan de verwezenlijking van de nieu we Ambachtsschool, namen er af en toe enkele ogenblik ken van om te kijken, wat de politie-trappers er van te recht brachten. Een toeschouwer, die zulks in de gaten kreeg, merkte schamper op: „Ja, ja, nou duurt het weer een paar da gen langer eer de Ambachts school klaar is!" Gradus vermeldt deze ge- dachtengang omdat hij die zo uitmuntend begrijpt. Ge moet namelijk weten, dat hij over niet al te lange tijd een nieu we woning zal binnentreden, en dus hoopt, dat de betref fende huizen spoedig gereed komen. Hoe eerder, hoe lie ver, weet u wel? Komt mij me daar van de week langs die woningen en staan me daar drie schilders op een baleon rustig in het zonnetje een sigaretje te genieten. Stop! Uw stukjesschrijver weet, dat die mensen dat half uurtje zon en die paar trekjes aan dat shagje ver diend hebben, maar op dat moment. VROUWEN WAN de week is Gradus even wezen kijken op het feest van de huisvrouwen, die de plaatselijke afdeling vor men van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Het werd gevierd in Casino, waar de stemming uitbundig was en geen enkel zorgje te bespeuren viel. Uitgesproken bewondering had uw stukjes schrijver voor het dames koortje. dat onder leiding van mevrouw Uipkes een aantal vlotte liederen ten gehore bracht. Ge staat er nog van te kijken, wat zo'n dikke twintig dames (niet te ver warren met: zo'n twintig dik ke dames) in de zangkunst weten te presteren! En dan de presidente, me vrouw Veen, met haar ope ningsgedicht! 't Was keurig, knikten de aandachtig luis terende vrouwen elkaar toe, 't was mooi. En inderdaad, het rijmde allemaal en het vers getuigde van een warme liefde voor de vereniging, die tot de actiefste organi saties van Nieuwediep be hoort. Dit mag wel eens ge zegd worden! TONEEL QRADUS' collega heeft de opvoering gezien van „Uw wil geschiedde" door „ANA", en wel voor de KNBOO. Dat was Zaterdagavond. Hij heeft al in de krant gezet, hoe hij het heeft gewaardeerd. Gis teravond heeft ANA het stuk andermaal op de planken ge zet, en wederom was het succes groot. Intussen is besloten, nog maals een opvoering te ver zorgen, hetgeen geschiedt op Maandagavond 29 Maart, op nieuw in „Casino". SALDO QP het gemeentehuis is gis teravond een vergadering gehouden, waarin gesproken is over de taak van de her opgerichte Algemene Oranje vereniging. Elders in dit num mer wordt daarover uitvoeri ger verhaald. Een „kleinigheidje" wil Gra dus apart vermelden. De Nieu we Algemene Oranjevereni ging begint namelijk met een saldo van vierhonderd gulden, de nalatenschap van de oude Algemene Oranjevereniging. Welke vereniging zal het bezitten bij de oprichting, öf zelfs jaren later? Voor de zoetwatervissers is het al weer gedaan; het seizoen zit er op. Lijfkieker brengt hierbij een rustig zittende hen gelaar in beeld getroffen als hij was door de schone sfeer van eenzaamheid. De enthousiaste hengelaar gaat evenwel dóór, want de zee kent geen gesloten seizoen. Die heeft vis zat en ruist al maar dóór: „Kom maar op!" voeld. In de meeste gevallen kwam men niet aan een schot toe, omdat het in de Helderse voorhoede lang niet allemaal klopte. De tweede helft was twintig minu ten oude toen de Marechaussee, nu aanmerkelijk beter combinerend, de voorsprong tot 02 vergrootte. Mid denvoor Popma kreeg het leder in zijn bezit (onzes inziens wel in buitenspel positie) en gaf het keurig door aan linksbuiten Van der Veen, die naar binnen stormde en een stevig schot afvuurde. Via de handen van Doek sen belandde de bal in de touwen. Pas tien minuten vóór tijd liet HPSV een verdiend tegenpunt noteren. Uit een corner van Slijkerman was de bal voor het Haagse doel beland; Le mans ontfermde er zich over maar zijn schuiver trof de linker staander. Du Porto zag daarop kans, het leder voorbij Hollenberg te werken (12). HPSV, dat na het tweede Haagse doelpunt practisch inéén was gestort, veerde weer helemaal op om enthou siast aan de gelijkmaker te gaan blok ken. Slechts enkele minuten later stel de de Marechaussee de zege evenwel veilig. Op rechts kwam de bal bij Rijnvis, die zich geen moment be dacht en met een zeer fraai schot doel man Doeksen passeerde (13). Onze stadgenoten gaven de moed weliswaar nog niet ten volle op, doch zij waren toch machteloos tegen het raplópende positiespelletje van hun gasten, die als een scherp mes door de brosse ver- dedigingskoek sneden. Opvallend werk werd bij HPSV ver richt door Van der Meulen, die wer kelijk prachtige passes leverde en tal van kansen schiep doch geen ervan door één zijner ijverige teamgenoten zag bekroond. In de achterhoede vorm de Dijkstra een geducht struikelblok. Bij de Marechaussee gaven Roubos en de veelal kloek aanvallende spel Bil- stra uitstekend werk te zien. Vergeten wij ook Hollenberg niet en de Hel derse jongen Van Keekem, die het Slijkerman zo verschrikkelijk moeilijk maakte. De wedstrijd droeg een zeer spor tief karakter. En wat men zelden ziet: toen Van der Meulen even een hoofd wonde moest laten verzorgen, trad ook meteen een Hagenaar buiten de lijn. De heer W. C. j. Wulffers, leer ling aan de Zeevaartschool te Den Helder, is dezer dagen in Den Haag geslaagd voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt hedenavond van ze ven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. De Helderse Stichting voor Sociaal Werk houdt vanavond van half acht tot half negen spreekuur aan het adres Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. De bijeenkomst van de Nederlandse Christen-vrouwenbond in de bovenzaal van het Christelijk tehuis voor militai ren (Kanaalweg) begint vanavond niet om acht uur, maar om half acht. Het ligt in het voornemen Hr Ms tbrpedobootjager „Piet Hein" medio Augustus van dit jaar te dirigeren naar Nieuw-Guinea ter aflossing te zijner tijd van Hr Ms fregat „Van Kinsbêrgen". Hr. Ms. „Soemba" is gisteren naar de Werf gegaan. Hr Ms. „L. 9601" is naar Harlingen vertrokken. De Deense palingkotter „Karvan" deed Nieuwediep aan, en voorts arri veerde de „Prins Hendrik" van het On- derwijsfonds voor de Scheepvaart. Het is morgen hoog water om 10.40 en 22.45 uur, en laag water om 4.45 en 16.55 uur. De temperatuur van het zee water was 4.3 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5