Ernstige waarschuwing van VS aan Peking-China Israëliërs vielen nu twee Jordaanse dorpen aan Naguib wél president, maar nu zonder politieke macht Opnieuw H bom ontploft Controle op de atoomenergie steeds dringerder eis Jan Molenaar, 17jaar, jongste dirigent van Nederland Belast met de leiding van het korps „Eensgezindheid" in Wormer Weer 1000 doden bij Dien Bien Phoe De Prins generaal en luit.-admiraal Aanval op gebouw Raad van State Inhalen van op 1 Mei verzuimde werkuren Rede van Dulles in New York Hij wilde voorvader niet onderdoen Aggressie in Zuid-Oost Azië zal zeer ernstige gevolgen hebben Dan zullen vrije volken „in het geweer" komen ,,Er is nu nog tijd voor" Vandaag verklaring van premier Churchill Drie doden en vijf gewonden WEERBERICHT Opnieuw klonken schoten in Cairo De generaal viel zelfs twee maal flauw Dinsdag 30 Maart 1S54 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e JaarSanS No- 1404 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De jeugdige Jan Molenaar achter de vleugel in het ouderlijk huis. (Van een onzer redacteuren) JAN MOLENAAR, een zeventienjarige knaap zat gisteravond een beetje onwennig in de ruime huiskamer van de ouderlijke woning aan het Zuideinde te Wormerveer. Zijn vrienden, die bij hem zaten, vermaakten zich kostelijk want de telefoon en de huisbel rinkelden regelmatig omdat kennisssen en vrienden de Wormerveerse jongeman persoonlijk wilden feliciteren. Het bestuur van het fanfarekorps „Eens gezindheid" te Wormer had Jan Molenaar nl. na drie repetitie-avonden waarbij Jan Molenaar als proefdirigent was opgetreden, benoemd tot directeur van dit bekende amateurkorps uit Wormer. Door deze be noeming zal Jan Molenaar ongetwijfeld de jongste dirigent in ons land zijn. In de muziekwereld heeft deze benoeming nog al de aandacht ge trokken en de insiders die Jan Molenaar van nabij kennen hebben ronduit verklaard: „Die benoeming is niet gekJan redt het welDonderdagavond zal Jan Molenaar voor het eerst officieel in functie treden, want dan houden de leden van „Eensgezindheid" hun wekelijkse repetitie. [NDIEN DE communisten zouden pogen hun politieke stelsel op te leggen aan de landen in Zuid-Oost-Azië, zullen de vrije staten hiertegen gezamenlijk in het geweer moeten komen, daar een dergelijke handel wijze een ernstig gevaar zou betekenen voor alle vrije landen, aldus John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken in een rede, die hij gisteren hield voor de „Overseas press club of America" in New York. Het is soms noodzakelijk risico te nemen om de vrede te kunnen handhaven, evenals het in een oorlog noodzakelijk is gewaagde dingen te doen om hem te winnen. De kansen op het hand haven van vrede worden gewoonlijk beter, wanneer men een moge lijke aanvaller tevoren laat weten waartoe agressie zou kunnen leiden. De Amerikaanse regering heeft daarom de autoriteiten in Peking er van terug pogen te houden zich openlijk met de commu nistische aanval in Indo-China in te laten. Wij hebben te kennen ge geven dat, indien eenheden van het Chinese communistische leger zich met de strijd in Indo-China zouden inlaten, dit tot ernstige ge volgen zou leiden, welke mogelijk niet slechts tot het Indochinese strijdtoneel beperkt zouden blijven. £)ULLES uitte voorts de waarschu wing dat het er niet bij zou blij ven, indien de communisten „onbe twist de heerschappij over Indo-China of een aanzienlijk gedeelte daarvan zouden verkrijgen". Het is zeker dat de aggressie der communisten dan voort zou gaan, met als doel de an dere, thans nog vrije volken van Zuid- Oost-Azië, onder hun juk te brengen. Dit blijkt uit de verklaringen van hun eigen propagandisten. Zuid-Oost-Azië is een strategisch zeer belangrijk gebied. Men vindt hier de beste zee- en luchtverbindingen tussen Zuid-Azië en de Stille Oceaan. Er liggen belangrijke marine- en luchtbases. Communistische beheersing van Zuid-Oost-Azië zou een grote be dreiging zijn voor de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zeeland, waarmee de Ver. Staten door verdragen tot wederzijdse hulpverlening verbonden zijn. Het gehele Westelijke gedeelte van het Stille-Oceaangebied zou er strategisch door in gevaar komen te verkeren, aldus Dulles. £)E AMERIKAANSE delegatie, zo vervolgde Dulles, zal de reis ma ken met het doel te pogen een ver enigd en onafhankelijk Korea, waar uit het invalsleger der Chinese com munisten teruggetrokken zal zijn, tot stand te brengen. Wij hopen ook, uat besprekingen van het Indochinese vraagstuk er toe zullen bijdragen 'e ogen der Chinese communistische lei ders te openen voor het gevaar van hun klaarblijkelijke wens om de hand te leggen op Zuid-Oost-Azië, opdat zij van dit streven zullen aflaten. (Zie verder pag. 2 vierde kolom) De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend ge maakt, dat Vrijdag op het Ame rikaanse proefterrein in de Stille Oceaan een tweede waterstofont ploffing teweeg gebracht is. £)E GEVAREN verbonden aan de atoom- en waterstofproeven en de atoom bewapening in het algemeen houden ook de internationale diplomatieke we reld meer en meer bezig. Premier Nehroe van India heeft gisteren een beroep gedaan op de Verenigde Staten en andere landen, die H-bommen bezitten, er geen proeven mee te nemen. De nawerking van de laatste waterstofbom-ont ploffing op Bikini op vis en Japanse visserlui was een „zichtbare aanwijzing", dat de mens zich thans van krachten bedient, die hem volkomen uit de hand gaan lopen, aldus Nehroe. Vijf belangrijke Japanse partijen, zowel van de zijde der regering als de oppositie bereiden een motie voor, waarin gevraagd wordt om internationale controle op atoomenergie. De Britse premier Churchill zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen over atoomproeven en haar gevolgen in de vorm van radio-activiteit. pEN lid van de linkervleugel van La- bour had Eden gisteren in het La gerhuis gevraagd, of hij de stoot zou kunnen geven tot besprekingen met andere belanghebbende landen tot het sluiten van een internationale over eenkomst voor methoden om het gevaar van radio-actieve stof te beperken. Een ander Labour-lid had Eden ver zocht, zijn ambtgenoten op het hart TWEE groepen Israëliërs, gewapend met mitrailleurs, granaten en mijnen, hebben in de nacht van Zondag op Maandag een aanval gedaan op twee dorpen in Jordanië, Nahaleen en Djaba, J-JET IS altijd mijn hartewens geweest om nog eens voor een muziekkorps te staan, weet Jan Molenaar die 23 April a.s. achttien jaar wordt te vertellen. Zijn vader, de directeur van Molenaar's Muziekcentrale te Wormer veer, is, en niet ten onrechte, een tik keltje trots op zijn zoon. Trouwens, de muzikaliteit is Jan aangeboren, want vader Molenaar, aanvankelijk bestemd als kantoorbediende bij een groot levensmiddelenbedrijf, was dankbaar als een kind toen hij op vrij jeugdige leeftijd een eigen zaak kon beginnen. Een boekhandel, die spoedig uitgroeide tot een uitgeverij van muziekwerken en thans een bedrijf geworden is met tal van nationale en internationale vertakkingen. Die muziek zat er bij vader Molenaar al in op jeugdige leef tijd, want in verschillende korpsen in de Zaanstreek blies hij zijn partij. Jan Molenaar, de oudste zoon uit het gezin wilde voor zijn vader niet onder doen en werd op zevenjarige leeftijd lid van het muziekkorps „Ons Genoe gen" te Wormerveer. Hij werd... trom melaar. Dit beviel hem in zoverre ma tig omdat hij andere idealen koesterde. Die idealen wilde hij verwezenlijken en daarom gaf vader Molenaar toe stemming, dat zijn zoon na de drie jarige HBS zich uitsluitend aan de muziek zou kunnen wijden. Bij de be kende dirigent en muziek-leraar Ber Joosen te Krommenie studeerde hij piano en muziektheorie en bij Gerard Boedijn, te Hoorn, een goede relatie van vader Molenaar, krijgt hij les in het dirigeren. Met zijn vader bezoekt Jan Molenaar veel concerten en uitvoerin gen van harmonie- en/of fanfarekorp sen. (Zie verder pag. 2 vierde kolom) Franse strijdkrachten hebben Zondag in een tegenaanval bij de belegerde vesting Dien Bien Phoe 1000 man Viet- minhtroepen gedood, aldus is door het Franse opperbevel gemeld. Verwachting tot hedenavond: MEER WIND Zwaar bewolkt en tijdelijk enige regen Matige tot krachtige Zui delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Woensdag: Zon op 6.19, oi.dei 19.10 Maan op 4.47. onder 15.23 DE SPANNENDE en verwarde toestand in Egypte en vooral in de hoofdstad Cairo duurde ook gisteren voort. In het gehele land is na nieuwe demonstraties, waarvoor daarna een verbod werd afgekondigd, de staat van beleg afgekondigd. Op een gezamenlijke vergadering van de Revolutionnaire Raad en het kabinet, die drie en een half uur duur de- werd besloten het besluit om in Juli een parlementaire regering aan het bewind te doen komen, te herroepen. Men wil het einde af wachten van een z.g. overgangsperiode, die tot in 1956 zou duren. Ma joor Salem, de minister van Voorlichting, maakte ook de directe vor ming van een nationale raadgevende raad bekend, waarin alle lagen van de bevolking vertegenwoordigd zullen zijn. Een ander bericht bericht meldde, dat generaal Naguib premier en president van Egypte zal blijven. Volgens onbevestigde berichten zou Naguib een president zonder enige politieke macht worden. De minister van Staat, Radwan, kondigde aan, dat spoedig een verklaring ter opheldering van de situ atie zal worden gegeven. Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de drie strijdmachtonderdelen, is bij Kon. Besluit 'met ingang van van daag benoemd en aangesteld tot luite nant-admiraal by de Kon. Marine, tot generaal bij de Kon. Landmacht en tot generaal-vlieger bij de Kon. lucht macht, Generaal B. R. P. F. Hasselman. chef van de generale staf is bij Kon. Besluit benoemd en aangesteld tot generaal, waarmede de Kon. Land macht thans drie generaals telt, nl. de Prins der Nederlanden, mr H. J. KruL en de huidige chef van de generale staf. De prins is thans de enige generaal- vlieger en de enige luitenant-admiraal in actieve dienst. ACHTERVOLGING IN KENIA Politie en inheemse burgerwach ten achtervolgen in het uitgestrekte gebied van Fort Hall in Kenia een groep van ongeveer 200 goedbewa pende verzetslieden. Deze hebben Zondagochtend een post van de burgerwacht overvallen en de uit tien man bestaande bezetting ge dood. Bij de achtervolging zijn reeds 34 verzetslieden gesneuveld. gETOGERS hebben gistermiddag het gebouw van de Raad van State In Cairo aangevallen en de voorzitter van de Raad. Sanhoeri. mishandeld. San- hoeri is ook raadsman van de regering en van de Revolutionnaire Raad. Hij verdedigde zichzelf tegen de aanval en schoot op de betogers. Twee van zijn aanvallers werden gedood en twee ge wond. Sanhoeri kreeg ernstige ver wondingen door messteken. Hij is naar zijn woning in Heliopolis, een voorstad van Cairo, overgebracht. De demon stranten riepen leuzen tegen de rege ring. Dp strijdkrachten werden opge roepen om de orde te handhaven en hebben vele punten in Cairo bezet. De binnenlandse perscensuur is gister avond weer ingesteld. De 200.000 spoor wegmannen. die uit protest tegen de politiek van Naguib in staking waren gegaan, hebben deze staking weer af gelast. De rouding van het korps cavalerie het enige onderdeel van het leger, waarvan bekend is, dat het Naguib steunt, is nog een grooi vraag'eken. De tanks van de cavalerie speelden een grote rol bij het herstel van Naguib in de macht, nadat hij enige weken terug door kolonel Nasser en de militaire raad ter zijde was gesteld. Generaal Naguib is gisteren twee maal flauw gevallen. De eerste keer op het vliegveld van Cairo, toen hij ko ning Saoed van Arabië uitgeleide deed. Na drie uur op het vliegveld te hebben gerust, is de generaal naar zijn woning gebracht. De artsen verklaren, dat hij aan aderverkalking en te hoge bloed druk lijdt. In de namiddag is Naguib tijdens een vergadering van de Revo lutionnaire Raad in zijn woning op nieuw flauw gevallen. Op deze radiografisch foto ziet men kolonel Nasser, die de leiding heeft van de stroming contra Na guib, omgeven door een enthousi aste menigte. ongeveer 75 km ten Zuiden van Jeru zalem in het Hebrongebied. Volgens een Jordaanse lezing zijn drie Jordaanse soldaten gedood en vijf gewond. Andere niet-officiële Jordaanse berichten spre ken van vijf en twintig slachtoffers, w.o. negen doden en zestien gewonden. Het Jordaanse kabinet kwam gisteren verschillende malen in vergadering bij een. Jordanië zal dit nieuwe incident ter kennis van de Veiligheidsraad bren gen. De Israëlische minister-president, Mosje Sjaret, heeft n.a.v. het incident verklaard: „Dit is een plaatselijke re actie op het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vermoorden van een Israë lische wachtsman in het dorp Kissalon door een Jordaniër, die muilezels wilde stelen". DE twee compagnieën Israëliërs, on geveer 200 man sterk, hadden, voor dat zij het vuur openden op het dorp Nahaleen, mijnen aangebracht op de weg tussen dit dorp en het buurdorp Husan. Een voertuig van het Arabische Legioen is op deze weg op een mijn ge reden. De Israëliërs werden na hevige strijd door troepen van het Arabische Legioen het leger van Jordanië) en de burgerwacht tot de terugtocht ge dwongen. Zij namen hun gewonden mee, zodat het aantal gewonden aan Israëlische zijde onbekend is. Waarnemers van de Verenigde Na ties zijn naar Nahaleen vertrokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Minister Eden verklaarde gistermiddag in Londen, dat Engeland met de Ver. Staten en Frankrijk overleg pleegt over de wenselijkheid van een spoedige bijeenroeping van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand aan de Israëlische grenzen. Bij het oversteken van de rivier de Djammoe in India zijn Vrijdag 4? Indi sche soldaten verdronken. te drukken, dat de behandeling van de kwestie der ontwapening, zowel atomisch als conventioneel, van het grootste belang was. Eden antwoordde hierop: „Wij heb ben deze kwestie met onze bondgeno ten opgenomen en zij kennen ons standpunt heel goed". In antwoord op nog een vraag, zeide Eden, dat de Berlijnse conferentie overeengekomen was, dat de vier mogendheden van gedachten zouden wisselen over de ontwapening met de ontwapenings commissie. De Britse minister hoopte, dat de commissie binnenkort bijeen zou komen en een sub-commissie zou instellen waarin de vier mogendheden zouden zijn vertegenwoordigd. Chet Holifield, democratisch lid van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoomkracht, heeft verklaard président Eisenhower te zullen vragen in het openbaar te willen uiteenzetten hoe de toedracht was van de jongste waterstofbom-ontploffing, op 1 Maart j 1-, op de Marshalleilanden in de Stil le Oceaan. Holifield, die de ontploffing zelf heeft gadegeslagen, zeide dat het no dig is de „in de gehele wereld ont stane verwarring, vrees en hysterie weg te nemen". Hij verklaarde zich ook een voorstander van het terzake verstrekken van meer inlichtingen aan het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. pROFESSOR Greene, specialist in de kernphysica van de universiteit van Cincinnati Ohio heeft gisteren ge waarschuwd tegen atoomproeven en een onmiddellijke controle geëist, „nu het nog tijd is". De mensheid beschikte over genoeg splijtbare stoffen om zichzelf te ver nietigen. Professor Greene is niet zo zeer bevreesd voor een kettingreatie, als wel voor radio-actief stof, dat op een uitgebreid gebied zou kunnen neervallen en de ionisatie van de at mosfeer zou kunnen veranderen. Dit zou de verschillende klimaten volko men kunnen veranderen, aldus de pro fessor. In het bedrijfsleven blijkt het voor nemen te bestaan, in aansluiting op Koninginnedag (Vrijdag 30 April a.s.) om bedrijfstechnische redenen de daarop volgende Zaterdag 1 Mei de be drijven gesloten te houden. De staats secretaris van Sociale Zaken heeft daarom een algemene vergunning ver leend aan het bedrijfsleven om in de periode van heden tot 15 Mei de daar door verzuimde werkuren te doen in halen. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HELIUM (URM TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes"» tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6,45 per maand f 2.15 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1