Noordhollandse Hervormden houden binnenkort een Kerkedag Boeren op Oost-Sumatra geven onwettig grondbezit niet op De beste ruil Christenvervolging op Zuid Celebes J. F. DULLES OVER ZUID-OOST AZIE Drie trefpuntenéén centraal thema „Wij zijn er voor elkaar" GEESTELIJK LEVEN Politie en leger bieden geen bescherming Dr R. Miedema overleden BEROEPINGSWERK Prins Bernhard, was eerste klant Jan Molenaarjong dirigent r Pim, Pam Pom en de graafmachine MARGARET MALC0LM Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 30 MAART 1954 (Van een onzer redacteuren) Noordhollandse Protestanten zullen in de Meimaand hun eerste Kerkedag béleven. Hervormden uit ons gewest zullen elkaar ont moeten in een centraal gelegen plaats in de classis waartoe zij behoren. Zo zullen Alkmaar, Zwaag en Purmerend resp. op Hemelvaartsdag (27 Mei), op Zondag 16 Mei en op Tweede Pinksterdag (7 Juni) de tref punten zijn. Maar voordat de gemeenteleden hier samenkomen, zullen zij zich in de eigen kring der plaatselijke gemeente alreeds hebben be zonnen op het thema voor deze dag: „Wij zijn er voor elkaar." Hier wordt dus de verbondenheid van de gemeentenaren in Christus in het middelpunt van de aandacht geplaatst. Niet slechts in de strikt gods dienstige zin, maar ook concreet uitgewerkt voor het dagelijkse leven in gezin, beroep, gemeente en dorpsgemeenschap- yANWAAR überhaupt deze idee van een Kerkedag? Zien we het goed, dan wordt hier een voorbeeld op wat bescheidener schaal nagevolgd, dat de Evangelische Kerk in Duitsland al enige jaren achtereen in groot formaat heeft gegeven. Daar toch heeft men al enige malen zowel ter activering van het persoonlijke geloofsleven als ter versterking van de banden tussen de West- en Oostduitse zusters en broeders machtige bijeenkomsten gehouden, waarop een bepaald aspect van het christelijk geloof ter sprake werd gebracht en in zijn toepasselijk heid voor de verschillende levenskrin gen van de mens werd onderzocht. Zij die een dergelijke Kirchentag hebben meegemaakt, denken eraan terug als een machtige belevenis. Verleden jaar heeft men in Baflo, in het Noorden van de provincie Gronin gen, voor het eerst Hervormden bij eengebracht in een Kerkedag. Hier de zelfde indrukwekkende ervaring, van verbondenheid en innerlijke verdieping hier dezelfde zekerheid: „Dit is goed geweest dit moet vaker worden ge daan." Nu nemen de drie classes in Noord-Holland boven het IJ ieder voor zich dat initiatief over. „\yiJ zijn er voor elkander" is het thema van deze conferenties. Een merkwaardig thema ongetwijfeld, om dat het op zo'n sprekende wijze aan sluit bij het uitgangspunt van dat prachtige stuk kerkewerk, dat de WI- KA's aan de IJ-mond en in Bergen verzetten. Zij, die onze reportage hier over in het afgelopen najaar hebben gelezen, zullen zich herinneren, dat hierin sterk de nadruk wordt gelegd op het „medemens-zijn". Het gaat niet om het „ik" in dit werk, maar om het „wij" om de verbondenheid der mensen in het christelijke geloof en in de practijk van het dagelijkse leven. Dat is voor velen moeilijk te aan vaarden, nu de ontwikkeling van de maatschappij alle oude verbanden en relaties oplost en niet zelden zelfs de waarde van de mens 'als „einmalige" persoonlijkheid miskent en de nadruk legt op zijn betekenis als productie factor zonder meer. Toch: „Wij zijn er voor elkander". De vice-voorzitter van het Indone sische parlement, dr Tambunan, die lid is van de Parkindo (de christen partij) heeft verklaard, dat de alge mene situatie van de christenen in Zuid-Celebes „zeer teleurstellend" moet heten. Hij voegde hier aan toe, dat de machtsapparaten nog niet de maatregelen konden nemen, welke de christenen daar verwachten. Christen vrouwen en meisjes uit Wanaua en Rantebalia worden gedwongen met ben deljden te huwen. In het district Malili zijn in totaal 6500 christenen onder dwang van de benden besneden. Vele vooraanstaan de christenen zijn het slachtoffer van de benden geworden. Onder hen be vinden zich o.a. twee vrouwen, die haar godsdienst niet wilden afzweren. Duizenden bijbels zijn verbrand of werden gebruikt als cigarettenpapier. tientallen kerkjes werden gesloten, of zijn thans in gebruik als moskeeën. Honderden varkens zijn afgemaakt. Na een kortstondige ziekte is Zater dagmorgen in Amersfoort op 67-jarige leeftijd overleden dr R. Miedema die op 23 September 1951, nadat hij de Remonstrantse gemeente in Amers foort 33 jaar had gediend, met emeri taat was gegaan. Nadat gedurende zes jaar te Schoonhoven had gestaan nam hij in 1918 een beroep naar de Remon- strante gemeente te Amersfoort aan. De gemeente breidde zich onder zijn arbeid uit van 150 tot ruim 500 leden. Gedurende 25 jaar leidde hij voorts de afdeling Amersfoort van de Ned. Protestantenbond. Van het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst in Utrecht was hij van 1938 tot kort voor zijn dood directeur. Ned. Herv. kerk: Beroepen te Nijver- dal (toez.). G. Jutema te Middelstum. Beroepen te Seurhuizen (toez), J. W van der Heide, cand. te Gaast. Bedankt voor Harderwijk, derde pred.plaats, W. L. Tukker te Delft. Bedankt voor Hui zen in Noord-Holland, J. den Besten te Babvloniënbroek. Bedankt voor Vee- nendaal. vac.-J. Bakker .J. T. Doornen bal te Oene. Benoemd tot hu'pprediker te Jisp, H. H Baudet, a.s. emeritus pred. te Benningbroek, idem te Utrecht, wijkgemeente Jaffa, K. de Bel, emeritus pred. te Hollandse Rading. Geref. kerken; Beroepen te Nieuw- Loosdrecht, J. v. Dalen te Den Andel in Groningen. Bedankt voor Brussel, tweede pred. plaats. B. G. Mees ten Oever te Kamerik. Bedankt voor 's Gra- venhage-West. vac.-H. van Andel, J. Kremer te Utrecht. Dat wordt in de komende weken zeer nadrukkelijk aan de orde gesteld in talloze kleine en grote gesprekskrin- gen in de Hervormde gemeenten in ons gewest. Daar bereidt men zich voor op deze kerkedagen, door alvast enkele van de vele vragen, waartoe dit thema aanleiding geeft, met elkaar te behan delen door met elkaar na te denken over bepaalde bijbelgedeelten, waarin een enkele kant van de centrale ge dachte nader wordt belicht. Om die gesprekskringen enigermate wegwijs te maken, is er een kleine brochure met voorbereidingsstof sa mengesteld. In enkele korte paragra fen worden de deelnemers met de voor naamste problemen geconfronteerd. HOE zeer vtre ook verschillen in de gemeente van Christus zijn wij zusters en broeders. Dat is ons een reden tot vreugde. Maar dat betekent ook, dat wij de predikant niet alleen laten rtaan voor het werk, maar dat de kerk ook tot ons kan komen in een gemeentelid. „Paulus stichtte gemeen ten en reisde door!" Het gaat hier dus ook om het algemeen priester schap der gelovigen. Wij moeten zijn wat we zijn, leven uit wat ons ge schonken is: de verzoening in Jezus Christus. Hierin staan wij in de ge meente naast elkaar. In onze gezinnen betekent het, dat om onze tafel de verbondenheid van ouders en kinderen zichtbaar wordt, hoe zeer ook de maatschappij met club werk, cursussen en organisatieleven beslag op ons legt. Dat betekent ook, dat wij zoeken naar wat sfeer en vreugde aan ons samenzijn kan geven dat wij proberen, onze kinderen zeer bewust ons geloof voor te leven en over te dragen. Nu de samenleving door haar eigen ontwikkeling aan alle kanten wordt aangevreten, wordt het voor de kerk steeds moeilijker, om zich als geeste lijke gemeenschap staande te houden. Zij staat en valt echter met de ge meenschappelijke beleving van het ge loof. Het gaat er dus om, in hoeverre bij alle verdeeldheid de kerk nog een levend middelpunt van stad of dorp is. Vandaar moet een nieuw gemeen schapsbesef levend worden: de leven de solidariteit van de gelovigen moet inspirerend werken, tot initiatieven voor jeugd en ouderen prikkelen. Een enkel simpel getuigenis kan in dit ver band soms meer uitwerken dan een hele bundel preken. In elk geval: wat wij hebben ontvangen moeten wij door geven. Liefde voor de kerk is tenslotte evenzeer nodig: wij kunnen niets ge ven als we zelf niet wat zijn. „Wij vin den geen vreugde en geen vrede, ten zij wij ze anderen willen bereiden". /yLDUS, uiterst beknopt samengevat, enkele gedachten die in het bro- churetje met voorbereidingsstof te vinden zijn. Reeksen vragen noodzaken hier tot nadere bezinning, groepen bijbelteksten tot stille meditatie. Aldus voorbereid zullen de deelnemers aan de Kerkedagen elkaar op de trefpun ten ontmoeten en in de inleidingen en de sectievergaderingen nog dieper kunnen ingaan op de eis van christe lijke verbondenheid en haar conse quenties. De Kerkedagen thans reeds zo na drukkelijk onder de aandacht ge bracht, worden voor de Noordhollandse Hervormden een zeer belangrijke ge beurtenis, omdat zij zijn gericht op de geestelijke activering van ieder afzon derlijk. Wanneer deze activering ge lukt en zij zal lukken zal er voor kerk en gemeenteleden slechts winst uit kunnen voortvloeien. Want: wij zijn er voor elkander! Barend Hoogeveen. die vele jaren chauffeur van de Koningin is geweestheeft aan de rand van Utrecht een benzine-servicestation geopend. Zijn eerste klant was Prins Bernhard. (Vervolg van pag 1) pOSTER DULLES sprak zich krach tig uit tegen toelating, onder de huidige omstandigheden, van commu nistisch China tot de Verenigde Na ties. Hij verklaarde ook, dat de Ver. Staten het Pekingse bewind niet di plomatiek zullen erkennen. Wij moe ten ons, als lid der Verenigde Naties, afvragen of het in het belang van de wereld zou zijn vertegenwoordigers toe te laten van een bewind, dat zich openlijk aan aanvalsdaden heeft over gegeven, dat zich ook thans nog niet heeft vrij gemaakt van het gebruik van geweld en dat dit, in strijd met de beginselen, waarop de Verenigde Naties werden gegrondvest, blijft doen. Hierop is slechts één antwoord mogelijk: „Neen". Doch er is nóg een China, nl. dat der Chinese nationalisten op Formo- sa, dat millioenen volgelingen telt. Ligt het op de weg der vrije landen een bloedige liquidatie der vrije Chi- nesen op Formosa door de communis ten van het vasteland te bevorderen en aan te moedigen? Voor mij is dat ondenkbaar. HET schijnt of er een adempauze in de koude oorlog is gekomen. Het lijkt er op, dat het gevaar voor een derde wereldoorlog is verminderd. In* dien dit het geval is, komt dat omdat de vrije landen het gevaar zagen en verenigd, moedig en vastbesloten zijn opgerukt om het te keren. Doch er bestaat geen reden om aan te nemen, dat het gevaar thans voor gped is geweken. Niets wijst er op dat de heersers van het Kremlin een blijvende vrede zullen aanvaarden, in dien dit tevens zou betekenen dat zij hun veroveringsdromen zouden moe ten opgeven Zij houden niet op hun tunnels en gangen te graven, om zo doende de bolwerken der vrijheid dichter te kunnen naderen. In Europa houdt de Sovjet-Unie Oost-Duitsland en Oostenrijk in haar greep en zij handelt roekeloos om een Frans-Duits verzoening té belet ten. Hiertegen bestaat slechts één af weermiddel, nl. nimmer aflatende waakzaamheid, het voeren van een ge zonde politiek en grote moed, aldus besloot Dulles zijn toespraak. (Vervolg van pag 1) Toen onlangs „Eensgezindheid" in Baarn moest optreden, waren ook Jan en zijn vader aanwezig. Vlak voor de terugreis kwam de dirigent, de heer H. Schaar te overlijden, een tragisch en plotseling verscheiden, dat in de Zaanse muziekwereld een diepe indruk maakte. Nooit heeft Jan Molenaar ge dacht, dat hij nog eens de dirigeerstok van Henk Schaar zou overnemen. Toen er sollicitanten werden opgeroepen was het grootvader Molenaar uit Koog aan de Zaan, die tegen zijn kleinzoon zei: „Jongen, zou je het niet eens pro beren?" De jongen heeft het gepro beerd en na drie keer proefdirigeren hebben de leden van „Eensgezindheid" gemeend dat Jan Molenaar de leider van hun korps moest worden. Bij alle bescheidenheid die de jeugdige Wor- merveerder eigen is weet hij ook dat hij niet op zijn lauweren kan gaan rusten. Studeren, studeren en nog eens studeren, dat blijft zijn parool. Om te beginnen wil hij het staats examen doen voor piano, dan wil hij zich, en dit juist in de functie van dirigent volkomen inleven in de sfeer van de amateurmuziekkorpsen, want in de toekomst wacht Jan Molenaar nog een belangrijk werk, het bedrijf van zijn vader zal hem best kunnen gebruiken, maar voorlopig doet Jan daar niets aan. Hij komt er wel, maar dan om te profiteren van de donkere kamer die in de uitgeverij gebouwd is en die hij dankbaar gebruikt wanneer hij een film of foto ontwikkelt. Jan Molenaar is een amateurfilmer en deze hobby zal hij blijven vasthouden. Want muziek vindt hij prachtig, maar zoals zijn moeder, mevr. Molenaar- Baljet tegen hem zei: „Er mag toch ook wel enige ontspanning bij." 78. Nadat Kareltije nogal luidruch tig de trap afgekomen was, verkocht Billie hem een klets om zijn oren, zo dat het echo-de in de onderaardse gang. „Dat kan er óók nog wel bij", gromde hij. „Oliekoek, waarom kijk je toch niet beter uit. Moet je dan juist het hele huis wakkermaken?" Kareltje richtte zich beduusd op. „Ik kan toch niet helpen, dat ik uitgleed?" veront schuldigde hij zich. „Daarom hoef je me toch niet zo'n klap te geven?" Met een pijnlijk gezicht greep hij naar zijn oor, dat vuurrood zag van de kastij ding, die Billie hem gegeven had. „Kom, wees niet zo kleinzerig", zei Billie kortaf. „Ik raakte je nauwelijks aanVooruit ga mee!" Hij lichtte Kareltje bij met de kaars en zonder verder een woord te zeggen, volgde deze zijn hardhandige vriend door de donkere gang. Maar eenmaal in de kelder gekomen, keek Kareltje verrast om zich heen. Hij zag een bureau in de kelder staan, waarop een bureau lamp stond. Zegevierend keek Billie zijn compagnon aan en knipte toen het licht op het bureau aan, alsof hij al jaren in de kelder had gewoond. „Nou, hoe heb ik dit gevonden hè?", zei hij tevreden. „Hier kunnen we rustig onï hoofd neerleggen vannacht!" Kareltje knikte zonder iets te zeggen. En het duurde geen vijf minuten meer of de twee boosdoeners waren in een diepe slaap verzonken. HEEN enkele „tani" (boer), die on langs onwettig ondernemings- gronden in Oost-Sumatra in bezit heeft genomen, heeft gevolg gege ven aan de instructie van de gou verneur van Noord-Sumatra, om voor Vrijdag te verhuizen naar el ders gereed gemaakte gronden. Het gouvernement overweegt thans, welke maatregelen moeten worden genomen. Verleden jaar heeft de regering een order afgekondigd, waarin ver dere bezetting van plantagegronden op Oost-Sumatra werd verboden. Niettemin is een maand geleden op nieuw een soort volksverhuizing be gonnen. Half Maart werd besloten, de onwettige grondgebruikers de ge legenheid te geven, tot 25 Maart naar elders te verhuizen. Reeds wa ren gronden voor hen gereed ge maakt. Maar geen enkele tani heeft zelfs maar aanstalten gemaakt om te vertrekken. Honderden hectaren op verschillende ondernemingen zijn op deze wijze bezet. Vrijwel alle onwettige occupaties zijn verricht door leden van de Ba- risan Tani Indonesia (Indonesische Boerenpartij), welke in de regering vertegenwoordigd is door de minis ter van Landbouw, Sadjarwo. De ondernemingen hebben op de be twiste gronden geen overtredingen begaan. In de pers komt grote on gerustheid tot uiting over het feit, dat de bevolking zich steeds minder van regeringvoorschriften aantrekt. GEEN TERUGKEER TOT GOUDEN STANDAARD IN V.S. De Amerikaanse onderminister van Financiën, Randolph Burgess, heeft gis teren verklaard, dat het ministerie van Financiën zich krachtig zal blijven ver zetten tegen een terugkeer tot de gou den standaard in de V.S. OPLOSSING KRUIS WO ORDPUZZLE Horizontaal: 1. fut, 4. hes, 6. cru, 9 oké, 12 label, 15 aroma, 18 sneven, 20 tod, 22 klepel, 24 t-o.v., 25 nader, 27 sst, 28 genegen, 30 eiseres, 32 tal, 33 Groen land, 35 lek, 37 al,v 38 nep, 39 nes, 40 por, 42 N.O., 43 Tenno, 45 hemel, '47 mot, 48 iüs, 49 iep, 50 vos, 52 teint, 55 teler, 58 O.T., 60 leg, 61 wip, 63 rèn, 64 ma, 65 K.R.O., 67 generaite, 70 gat, 71 ordenen, 72 signora, 73 Aug, 74 deren, 76 ore, 78 kwalijk, 81 non, 82 gazons, 84 anker, 86 genot, 87 end, 88 gal, 89 pak, 90 N.S.F. Verticaal: 2. ulevel, 3 t.a-v., 4 hen, 5 el, 7 ra, 8 Urk, 9 ome, 10 kapsel, 11 Est, 13 belegen, 14 vod, 16 oliedom, 17 alt, 19 nogal, 20 tanen, 21 deels, 2.3 Essen, 25 neo, 26 Ria, 29 Groningen, 31 snoeperig, 32 tas, 34 nek, 36 kop, 38 netel, 41 reven, 43 tot, 44 out, 45 het, 46 lor, 51 bok, 53 iegelijk, 54 air, 56 leenman, 57 mat, 59 trouw, 61 wenen, 62 Pasen, 64 Maarn, 66 orgaan, 68 Ned., 69 tin, 70 groots, 73 ako, 75 rok, 77 esp, 79 Ind, 80 keg, 82 gek, 83 zon, 85 Ra, 86 ga. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Grove, half wollen, half katoenen stof. 2. Gestalte (lichaams-), snit, leest, vorm v. h. bovenlijf, middel v. h. lichaam, japonlijf. 3. Eertijds moesten de land lopers etc., die de gevangenis kwamen be volken, Brazilië. of provincie- (campê- che-) hout raspen. 4. Uit Japan (piedz- jama). 5. Neen; soort schol. 6. De Bierkaai was eertijds een buurt bij de Oude Kerk in Amsterdam met een vechtlustige bevolking, waar men (meestal) een hopeloze strijd tegen voerde. 7. De enige water varen, die in ons land voorkomt. 8. 273® onder nul, 9. De ontologie, de kosmologie, de psychologie en de theodi cee. 10. Een schoenlepel. DOOR 52) „Hoe vind jij die meneer Hunslow?" ging mevrouw Lowdbam voort en uit de toon van haar stem maakte Serena op, dat de oude dame een reeds uitge sproken vraag voor de tweede maal had gesteld. „Ochlk weet het niet precies", bracht de kleindochter er min of meer verlegen uit: „Hijhij leek me nogal aardig". „O, zo", zei mevrouw Lowdham in ge dachten en iets in haar manier van spreken deed Serena eensklaps tamelijk ontsteld opzien. Ja, het was slechts al te duidelijk, grootmama had uit haar hou ding afgeleid, dat zij, Serena, méér be lang in Nick stelde dan ze wilde toe gevendat de „kennismaking" mis schien vroeger of later tot inniger rela ties zou kunnen leiden. O, het was onuitstaanbaar en allemaal Nick's schuld! Welnu, als Nick kwam eten zou Sere na noch bij hem noch bij haar groot ouders enige twijfel laten bestaan aan het feit, dat Nick niets voor haar be tekende en ook nooit iets betekenen zou. Dat voornemen was intussen gemak kelijker opgevat dat ten uitvoer ge bracht. Nick gedroeg zich die avond als iedere jongeman die voor het eerst ten huize van oudere mensen wordt ont vangen. Hij was vol eerbied en hoffe lijkheid jegens gastheer en gastvrouw en sloeg dikwijls een blik op Serena's wat voorover gebogen gezichtje, maar toch niet méér dan bij de ontmoeting van twee jongelieden die elkaar nauwe lijks kenden mocht worden verwacht. Hij bleef in zijn rol door Se rena enkele conventionele vragen omtrent de streek en haar bevindingen ter plaatse te stellen. In 't eerst gaf ze, ofschoon nogal werktuigelijk, ant woord, maar tenslotte bewaarde ze het stilzwijgen. Totdat ze, nadat hij zijn laatste vraag nog eens herhaald had, uitbarstte met de kreet. „Houd op, houd op, het is al te onzinnig!" „Helemaal niet", zei hij kalm. „Je wilt voor je grootouders niet weten, dat we getrouwd zijn...." „Stil toch!" riep ze angstig. „Juist! We kunnen geen risico nemen: dus is het verstandiger om...." „Het is absoluut onnodigals jij niet hier komt", viel Serena hem ver ontwaardigd in de rede. „Waarom moest je ook hier komen? Waarom kun je me niet met rust laten?" „Ik geloof niet, dat ik de moed zou hebben bezeten, hier te verschijnen", hernam Nick, „als ik er niet één, heel gewichtige, reden voor had gehad". „En welke dan, als ik vragen mag?" klonk het ijskoud. „Dit is de eerste maal in mijn leven, dat het geluk van een ander meer voor me betekent dan mijn eigen geluk". Hij zei dit op rustige, ernstige toon en on danks zichzelf was Serena onder de in druk. Het leek zo overtuigend, zo echt! Kon ze hem toch maar vertrouwen! Met een ruk herstelde ze zich van haar zwakheid: „Neen", zei ze scherp, „ik geloof niet, dat het waar is. Als het wel zo was, zou je doen wat ik vraag en me met rust laten". „O, neen", zei hij zo zachtjes, dat ze zich voorover moest buigen om hem te verstaan. „Je zult nooit gelukkig zijn, Serena, voor je je vertrouwen in mij en in jezelf hebt herwonnen. En de eni ge weg om dit te bereiken is, dat we ei kaar beter leren kennen dan we 't ooit te voren hebben gekund". Ze schudde ongelovig het hoofd en begon bij het horen van naderende voetstappen Nick met onnatuurlijk hoge zenuwachtige stem vragen te stellen over zijn toekomsplannen. „O, ik kan me nu wel veroorloven, een poosje rust te nemen", ei hij kalm. „Als mijn nieuwe toneelstuk een succes blijkt en de voortekenen zijn gun stig heb ik op zijn minst een jaar tijd om een ander stuk te schrijven. En dat is maar goed ook", voegde hij er pein zend aan toe, „want op het ogenblik zou ik niet in staat zijn iets van enig belang te produceren". Serena sloeg de ogen neer, maar be waarde het stilzwijgen. Op dit ogenblik trad mevrouw Lowdham weer binnen en keek beiden onderzoekend aan, zon der nochtans iets van haar bevindin gen te doen blijken. Ze zei alleen: ,,'t Spijt me, dat ik zo lang werd opgehou den", waarop Nick schertsend ant woordde: „Juffrouw Barbrook en ik hebben over Barfield gesproken. Ik geef toe, dat ik erg veel met deze streek op heb". Weldra werd het gesprek weer alge meen en eerst een hele tijd later raak te zowel Nick als Serena in een ietwat ernstig parket. Nick had, zonder er verder bij na te denken, over zijn vriendschap met John Deane gesproken en te laat door Serena's blijkbare ver legenheid bemerkt, dat hij op een ver keerd spoor was geraakt. „Zo u kent dus meneer Deane"? vroeg mevrouw Lowdham gretig. „Wat is het dan vreemd, dat u en Serena elkaar nooit vroeger hebben ontmoet. U moet weten, dat ze voor hem als model heeft gezeten. Jammer genoeg was de schil derij verkocht vóór we ze konden zien. maar misschien laat hij zich wel over halen om haar opnieuw te schilderen", ging ze met een blik naar Serena en toen naar Nick voort. „Ja, gek toch, dat jullie elkaar nooit eer helst gezien". „Helemaal niet gek, grootmoeder", verzekerde Serena wat aarzelend. „Me neer Deane enmeneer Hunslow hebben het allebei erg druk. Ik geloof dat ze er evengoed als anderen vaste werkuren op na houden". „Dat is zo", bevestigde Nick nadruk kelijk, „en ik zou niet kunnen zeggen, wie van ons beiden 't meest het land heeft als hij gestoord wordt, John of ik. Neen er steekt helemaal niets vreemds in". „O, als dat zo is. niet", >gaf mevrouw Lowdham toe, meteen van onderwerp veranderend. Onwillekeurig slaakten de twee jonge mensen een zucht van verlichting, maar toen Serena die avond naar bed ging, in de oude kamer van haar moe der, besefte ze, dat de last haar bijna te zwaar werd. O, Nick stelde haar te zeer, te on duldbaar, op de proef en toch had hij alle rechten daartoe verspeeld. Zeker, hij beweerde wel, dat hij haar geluk beoogde, maar waarom zou ze aan zijn woorden geloof slaan? Ja, hoe kon ze dat? Op de een of andere manier moest ze hem aan 't verstand brengen, dat er f.een „terug" mogelijk was. En plotse ling kwam het denkbeeld van de enige manier om hem daarvan te overtuigen bij haar op. Als Nick wist, dat iemand anders zijn plaats had ingenomen, iemand die haar liefhad, iemand wie ze haar vertrou wen durfde schenken.... John!.... HOOFDSTUK X 't Viel Serena niet moeilijk, een voor wendsel te vinden om een dagje naar Londen te gaan. „Boodschappen doen" lag haar als 't ware voor de hand en mevrouw Lowdham juichte het plan netje ten zeeste toe. (Wordt vervolgd.) DER BETTELSTUDENT, een operette van Carl Millöcker, in verkorte vorm uitgevoerd. Een allerplezierigst geval, dat ergens in Polen heet te spelen en natuur lijk iets met liefde heeft uit te staan. Woensdag 20.05 over Hil versum I, 402 m.) DE POLITIEKE TINNEGIETER, een blijspel van de Deense schrij ver Ludvig Holberg, vertaald door B. A. Meuleman en voor de microfoon bewerkt door Willem van Capellen. Holberg is een toneelschrijver uit de achttiende eeuw, die voor de ontwikkeling van het toneel in" Denemarken zeer veel heeft betekend. (Woensdag 21.25 over dezelfde zetidcv AFSCHEIDSSYMPHONIE van Haydn. Deze symphonie ontstond, toen Haydn kapelmeester was in dienst van de familie Esterhazy. Het orkest verlangde op zekere dag hartelijk naar een vertrek naar het zomerverblijf van de familie. De wenk werd gegeven in het slotdeel van deze sympho nie: achtereenvolgens verdwenen. all,e orkestleden, nadat zij hun muziek hadden gepakt en de kaars op hun lessenaar hadden gedoofd. Tenslotte speelden er nog twee en die gingen ook heen. De tip werd op de juiste wijze verstaan. Ook los van deze grap is het een zeer plezierige muziek. (Woensdag 8.35 over Hilversum II, 298 m.) WOENSDAG 31 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 910 Gram. (Om 9.30 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw, 1100 RVU: „Dene marken na de oorlog" door Mevr. T, KirchheiderGalatius Jensen. 11.30 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land - Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12-38 Lichte muziek, 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18. Lichte mu ziek. 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Dans muziek, 17-50 Regeringsuitzending: Rijks delen Overzee: „Aruba's geschiedenis", door Hendrik de Wit. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 RVU: „Een afwijking, waarop een wereld stelsel strandde", door Dr. H. Groot. 19.00 voor de kinderen. 19.10 „Het woord der Kerken met betrekking tot het staatkun dige en maatschappelijke leven", causerie- 19.25 Vara-varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Der Bettelstudent", operette. 21.15 „De politieke tinnegieter", hoorspel. 22-35 „Naar een beter spelpeil in Nederland", causerie. 22.45 „De geschiedenis van de Noordzee", causerie. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8-35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11 00 Gram. 11.15 „Het leven van Edward Grieg", hoorspel, 12.05 Zang en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- aelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws, 13.15 Met PIT op pad. 13-20 Gevar. muziek. 13.43 Gram. 14.00 Viool, fluit en calvecimbel. 14.40 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15-45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 18.00 Mil. causerie. 18.10 Gram. 18.15 Zigeunerkwintet. 18.30 Spectrum v. h. Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke Iiede" ren. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radio Philharmonisch Or kest en solist. 21.20 Lijdensoverdenking. 21.50 Gram. 22.00 „Operatie vier maal Egypte", causerie 22.15 Vocaal Ensemble. 22-40 Gram. 22.45 Avondoverdenktof-

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2