Stad en omgeving Een groot volksfeest in veertien dagen tijd georganiseerd Vrijmaking handelsverkeer tot 1 Maart 1956 opgeschort 1 April 1872: Den Briel drie eeuwen geleden ingenomen Optocht van twee kilometer lengte Verkoop bouwgrond in Nieuw Den Helder „Lokoirotiva" komt! Sovjet-sterren naar Cannes-festival JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK IN HET KORT De minister zal niet schromen over te gaan tot schorsing De ,Van Kinsbergen' in Hobart Uit de geschiedenis van Den Helder (37) Tussen Haaks en Ruitje Zevenjarige jongen door auto aangereden Contactavonden EHBO De verse zeevis beneden 40 cm Overgangsregeling zal liberalisatie vooraf gaan BURGERLIJKE STAND 7~mr 't gebeurde in Nieuwediep Bridgecompetitie HBC Iets van u bij? De melksanering Beurtschip tijdens mist aan de grond gelopen DOK'ers weer op de weg DINSDAG 30 MAART 1984 JN DE MAAND MAART van het jaar 1872 werd men in verenigings kringen een beetje onrustig: alle kranten schreven over feestvierin gen op de eerste April in vrijwel alle steden en stadjes van ons land, maar in Den Helder scheen maar niets te gebeuren. Niets? Nu ja, er was een „Waternimf-commissie" geweest, die geld had ingezameld voor het feest in Den Briel en die er voor had gezorgd, dat een Helders:; waternimf in de optocht daar zou meerijden, doch diezelfde commissie «cheen er geen idee van te hebben dat de Helderse burgers zelf óók wel een feestje wilden hebben. De verenigingsbestuurders staken de hoof den bijeen: er zou eens een keer vergaderd moeten worden £)E VERGADERING werd belegd op 18 Maart. Er kan dus niet gezegd worden dat er nog veel tijd tot voor bereiding beschikbaar was. Integen deel, nog slechts veertien dagen rest ten waarin een compleet programma moest worden opgesteld en uitgevoerd. De hele vergadering stond dan ook in het teken van „haast". Want het is gemakkelijk genoeg, plannen te ma- kén, ze uit te voeren is punt twee. Degenen, die staande de vergadering als leden van de feestcommissie wer den benoemd, moesten dan ook wel een grote dosis moed bezitten om zit ting te nemen. De commissie ging zonder dralen aan de slag. Op de vergadering in Musis Sacrum hadden practisch alle verenigingen hun steun toegezegd en aangezien de meeste commissieleden bestuursfuncties in die verenigingen bekleedden konden zij op veel mede werking rekenen. Aangezien voor een feestviering in de eerste plaats geld nodig is, werd daarvoor het eerst ge werkt, zodat reeds vier dagen later het benodigde bedrag bijeen was geen slecht resultaat dus. Vooral één argument werd kwistig gehanteerd om de verlangde materiële en ideële medewerking te verkrijgen. Het zou een schande zijn als Den Hel der niet goed voor de dag kwam, want Den Briel was tenslotte drie honderd jaar geleden door Watergeu zen ingenomen. Let wel, Watergeuzen. Dus door de verre voorouders van onze marinemannen, de eerste matrozen en mariniers die voor de vrijheid van hun vaderland vochten. En zou nu 's lands eerste marinebasis achterblijven? Dat zou een belediging zijn voor deze eerste marinemensen, die hun landings operatie bij Den Briel met zoveel suc ces ten uitvoer legden. Op 25 Maart was er weer een ver gadering: er moest een optocht uit de grond worden gestampt. De feest commissie wist heel wel, dat het on mogelijk zou zijn, veel te doen, daar om vroegen zij de leden van alle ver enigingen, hun huizen te versieren en zo mogelijk te illumineren. Als een aantal van hen voorging zou de rest niet willen achterblijven. Op die manier zou de hele stad een feestelijk aanzien krijgen, zonder dat de feest commissie daarvoor zelf moest zorgen. Zelfwerkzaamheid. £)IT BEROEP op de algemene zelf werkzaamheid had een ongedacht goed resultaat. Reeds de volgende dag de 26e Maart begonnen vele men sen hun huizen te versieren en de vlag alvast uit te steken. Alle manufac- turenhandelaren in de stad verkochten oranje en rood-wit-blauwe kokardes, de één warmde de ander op en in recordtijd kreeg de stad een feestelijk aanzien. Ook de schooljeugd liet zich niet onbetuigd. Vele jongens en meis jes namen van huis vlaggen mee en vormden in afwachting van de officiële optocht op 1 April kinder optochten, waarbij zij uit volle borst vaderlandse liederen zongen. Slechts van één ding was men niet zeker en kon men ook niet zeker zijn: hoe zou het weer zich houden. Want al scheen de hele voorafgaande week de zon, het weer in Nederland is onbe stendig en bij regen zou een deel van de feestelijkheden in het water kunnen vallen. Het feest. nE EERSTE APRIL brak aan, en zo op het oog zou het een fraaie dag worden. De hele stad vlagde met oranje en nationale vlaggen en in de morgenuren vonden in alle kerken godsdienstoefeningen plaats ..om dank offers te brengen aan Hem, die wij met onze voorvaderen zo gaarne de God van Nederland noemen". Na de godsdienstoefeningen zag men allerwege mensen en verenigingen op trekken naar de werf, waarvan het middenterrein door de directeur en commandant van de marine was afge staan om de optocht te formeren. Om één uur werd- de Noorderpoort ge opend en zette de stoet zich in bewe ging. Het is eigenlijk onnodig te ver tellen dat het begon te regenen zodra de stoet zich in beweging zette Het was een optocht die Den Helder alle eer aandeed, een stoet van bijna twee kilometer lengte, die zich lang zaam voortbewoog langs Hoofdgracht. Kanaalweg, Di.ikstraat. Langestraat. Middenstraat, Dijkstraat, Kerkgracht Prins Hendriklaaan, Spoorstraat. West gracht, Bassingracht, Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat en Hoofdgracht. Optocht van 2 km. £)E INDELING van de stoet was voor die tijd representatief voor onze stad: Voorop kwam een banierdrager te paard gevolgd door een ruiter-ere- wacht. Vervolgens een muziekkorps, een detachement van het Artillerie Vrijkorps, een bemande reddingboot en de vertegenwoordigers van het loods wezen. Daarachter een open rijtuig, met de weinige nog in Den Helder le vende oud-strijders uit 1813'15 en lo pend de oudstrijders uit 1830'31, dra gers van het Metalen Kruis. Daarna kwam een gezelschap, dat op het ogen blik waarschijnlijk niet bereid zou zijn om als zodanig in een optocht mee te lopen: de ambtenaren van de rijksbe lastingdienst. Of deze en passant aanslagen uit deelden staat er niet bij vermeld. Ook een praalwagen reed in de optocht mee, voorstellende de gevolgen van de vrede, uitgebeeld door een paar jongens en meisjes in ouderwets costuum, die de handel, landbouw, zeevaart en nij verheid uitbeelden. Daarachter kwa men een twaalftal verenigingen. Het is jammer, dat wij onder al die vereni gingsnamen slechts één bekende aan treffen, die van het Helders Mannen koor. Na een gewapende sloep van de marine, begeleid door een detachement mariniers, kwam het voltallige per soneel van de Rijkswerf, een detache ment Infanterie, de vertegenwoordigers van de burgerlijke ambachten en een wagen gewijd aan Volksonderwijs, waarop een paar kinderen een school bord vasthielden met de tekst „Een goed onderwijs vormt degelijke bur gers". Tenslotte kwamen de kolenwer- kers, toetuigers en haringtrekkers, de houtvlotters en de vishandelaren, waarna een tweede ruiterwacht de op tocht afsloot. Overal werd deze grootse optocht, vol vlaggen en banieren, met luid ge juich begroet en vanuit vele bqven- huizen werd lover gestrooid. Bij de Langestraat werd door de Majoor- kommandant van de artillerie met ka nonschoten gesalueerd en aan de Bin nenhaven was een prachtige dubbele ereboog opgericht, waarop een vijf en twintig-tal in het wit geklede meisjes vaderlandse liederen zongen. De vele in de Binnenhaven liggende koopvaar dijschepen salueerden door de vlag driemaal te strijken en geweerschoten te lossen, terwijl ook aan de Vismarkt een met sparregroen versierde triomf boog was opgericht. De weg, die de optocht ging, door het hele toenmalige Den Helder, was aan weerszijden afgezet met opgewekte toeschouwers, die de regen trotseerden. En aangezien zoals uit de samenstel ling van de optocht blijkt bijna alle manlijke ingezetenen meeliepen, kan het niet anders of de rest van Den Hel der was uitgelopen om te kijken. Gondelvaart QES AVONDS werd het feest besloten met een gon del vaart door het Hel ders Kanaal, waaraan een dertigtal vaartuigen deelnam. Van begin tot eind was het een succes. Overal langs de rand van het kanaal zag men Bengaals en ander vuurwerk afsteken, dat door de vaartuigen voortdurend met Ben gaals vuur werd beantwoord. Alle gon dels waren met pekkransen en flam bouwen verlicht, zodat het geheel een zeer fraai effect maakte. Daarbij kwam nog, dat de meeste huizen langs het Helders kanaal, en ook langs Hoofd gracht, Zuidstraat en Binnenhaven, ge ïllumineerd waren. Sommige zeer sober met enkele kaarsen voor de ramen, an dere van onder tot boven met vetpot jes of gas. Heel Den Helder liep uit om te kijken, want, zo zegt een chroniqueur uit die dagen, ,,de stad is nognimmer zo goed en zo fraai verlicht geweest". De tweede April was het feest nog niet voorbij. Toen was het de dag voor de schoolkinderen. De onderwijzers hielden met hun leerlingen optochten met vlaggen en banieren, en brachten aubades bij school- en gemeente-autori teiten. Dank voor orde yOORDAT het feest begon deed de feestcommissie een beroep op de be volking. Zij dankte daarin voor de tot zover ondervonden medewerking en Nu. in onze stad zo'n grote acti viteit wordt ontplooid om te komen tot een waardige feestvie ring bij het honderdjarig be staan van de Adelborstenopleiding willeii wij wat vertellen over een andere feestviering, op 1 April 1872 toen feest gevierd werd qm- dat op die dag juist voor driehon derd jaar Alva zijn bril verloor. Op 1 April 1872 werd overal in ons vaderland feest gevierd, natuurlijk wel het meest in Den Briel zelf, maar het zag er een ogenblik naar uit, dat Den Helder de enige plaats van betekenis zou zijn waar de inneming van Den Briel niet zou worden gevierd. deelde haar besluit mee, bij de optoch ten niet de hulp van politie of militaire macht in te roepen om de orde te hand haven, en hoopte dat ieder het zijne zou willen bijdragen om alles te vermij den wat verstoring van de goede orde zou kunnen veroorzaken. Wij kunnen ons tegenwoordig haast niet voorstel len, dat zonder politie een volksfeest ordelijk en rustig zou kunnen verlopen. Dat kon in 1872 wel, getuige de dank betuiging van de burgemeester daags na de feesten, waarmede we dit artikel willen besluiten: De BURGEMEESTER der gemeente HELDER, gelet hebbende dat bij de luisterrijke feestvieringen op de beide laatste dagen, ook in deze gemeente ge houden, de goede orde in geen enkel opzicht is verstoord geworden; Acht het zich een aangename plicht, daarvoor aan de Burgerij in het alge meen en aan de Feestcommissie in het bijzonder, openlijk zijn welgemeende dank te betuigen. De uitstekende goede gezindheid der burgerij, bij vernieuwing zo krachtig bewezen, is boven de lof van de onder getekende verheven, en het zij hem daarom vergund, met een kort maar niettemin hartelijk woord van dank bij deze te doen blijken. Voor iedere ingezetene zullen dan ook de beide laatste dagen een onuit wisbare, aangename indruk hebben achtergelaten en het bewijs opleveren, dat de burgers der gemeente Den Hel der, hoe verschillend de staat of stand ook moge zijn, door een ordelievende geest worden beheerst, waarop de on dergetekende, als hoofd der gemeente, met het volste recht roemen mag. Helder, den 3 April 1872. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Een volksfeest werd in veertien da gen tijds georganiseerd, het verliep zo ordelijk dat de burgemeester er zijn stadgenoten voor bedankte. Hoe is het mogelijk en wie doet het de feestcom missie uit 1872 na? Het gemeentebestuur is voornemens, een stuk bouwterrein in Nieuw Den Helder, met een totale oppervlakte van circa twaalfduizend vierkante meter, voor een bedrag van circa f 150.000 te verkopen aan de N.V. Bouw- en Ex- pl litatic-maatschappij „Gooilander IV" te 's-Gravenhage. Het bewuste terrein wordt begrensd door Jan Verfailleweg, Hortensiastraat, Prunusstraat en Seringenlaan. De N.V. „Gooilander IV" gaat hier een com plex van 120 flatwoningen bouwen. Dat is dus niet, zoals wij onlangs abusieve lijk meldden, aan de Oostzijde van de Jan Verfailleweg, maar aan de West zijde daarvan. In het voorstel aan de Raad, waarin B. en W. tot de verkoop adviseren, wordt aangetekend dat de verkoop wordt beperkt tot de te bou wen oppervlakte. De voor plantsoen of tuin bestemde grond blijft dus eigendom van de gemeente. Hr. Ms. „L. 9601" is gisteren naar de Werf gegaan, en Hr. Ms. „Ooster- schelde" is terug in de Buitenhaven. Hr. Ms. logementsschip „Castor" kwam aan en ging naar het Bassin. Voor een bezoek aan Den Helder arriveerde de Engelse mijnenveger „Alcoston". Het is morgen hoog water om 4.50 en 17.00 uur, en laag water om 10.45 en 23.45 uur. De temperatuur van het zeewater 'was 4,9 graden Celsius. Naar wij vernemen gaat de basket ball-driekamp tussen KVH (heren), „Lvkomotiva" (Tsjechoslowakije) en het Nederlands militair team Zondag door. De wedstrijden beginnen om één uur op de velden aan de Abel Tasmanstraat. Op de Brakkeveldweg heeft gister middag een auto, bestuurd door A. K., een jongetje aangereden, dat met zijn autoped plotseling de straat wilde oversteken. Hoewel de automobilist krachtig remde, werd de jongen, de zevenjarige A. M. G., toch nog zo he vig geraakt, dat hij een dijbeen brak. Het ventje werd naar het gemeente ziekenhuis „Parkzicht" overgebracht. In Wieringerwaard is de laatste avond gehouden van een vijftal con tactbijeenkomsten van de EHBO-afde- lingen in de kop van Noord-Holland, te weten Wieringerwaard, Wieringen, Koegras, Anna Paulowna en Den Hel der. Tussen de deelnemende ploegen was opnieuw weinig krachtsverschil, het geen uit de uitslag moge blijken: 1. afd. Koegras; 2 afd. Den Helder en afd. Wieringerwaard; 3. afd. Anna Paulow na en afd. Wieringen. Heden- en morgenavond worden in Casino de jaarlijkse feestavonden van de Helderse Christelijke Sport- centrale HCSC gehouden. TUBENS de Benelux ministerconferentie te Brussel van 27 Maart 1951 is in aansluiting op de gedachtenwisseling, die minister Mansholt en zijn Belgische ambtgenoot, de heer Heger, op 13 Maart jl. te Ulvenlioul terzake hebben gehouden ten aanzien van de wederzijdse invoer van verse zeevis beneden 40 cm overeengekomen, dat de vrijmaking van het handelsverkeer tot 1 Maart 1956 wordt opgeschort. Een overgangs regeling met halfjaarlijks te vergroten contingent en zal aan de liberali- salie vooraf gaan. Te beginnen met 80 ton over de periode van 1 April tot 1 Juni 1954 en 125 ton voor de periode van 1 Juni tot 1 September 1954 zal het kwartaalcontingent ieder jaar met 50 ton worden verhoogd In de periode van 1 September 1955 tot 1 Maart 1956 zal het contingent echter 250 ton bedragen. Met ingang van 1 Maart 1956 zal de wederzijdse invoer van verse zeevis beneden 40 cm. worden geliberaliseerd zodat dan volledige liberalisatie van het handelsverkeer een feit zal zijn. (Het handelsverkeer in verse zeevis groter dan 40 cm. werd reeds op 1 Maart 1952 geliberaliseerd). Ten aanzien van de invoer van gar nalen uit Nederland in de Belgisch Luxemburgse Unie is voor gepelde garnalen voor de periode van 1 Maart 1954 tot 1 Maart 1955 een contingent van 200 ton vastgesteld. Voor ongerepte garnalen is voor dezelfde periode een contingent vastgesteld van 400 ton, met dien ver stande, dat als de marktontwikkeling daartoe aanleiding geeft, het contin gent in onderlinge overeenstemming met honderd ton kan worden ver hoogd. Bevallen: M. Bakker-Nentjes, z.; M. Mosk-de Beurs, d.; J. Versteeg- van den Herik, d.H. Kalf-Tol, d.; E. A. van Langeraad-Breel, d.; A. M. Couwenberg-Veul, d.; A. A. M. Knü- wer-Preijde, d.; J. Mensies-Blaauw, d.; A. C. van Wolferen-Planje, z.; H. Quak-de Jonge, z.; E. Roorda-Admi- raal, d.; M. J. Korbee-Arnold, d.; P. de Maat-Post, d.; S. I. Hofmeijer- Westdorp, d.; A. L. M. Goverde-Cla- rijs, z.; J. Groenendijk-van Ekeren, z.; H. W. Pietersen-Ardesch, d.; K. Wij- ker-Glas, 2 z.; H. Goverse-Kamphuis, z.; H. M. Karsijns-Rooseboom, d.; G. Louwe-Schrieken, z. Ondertrouwd: P. Hardebol en D. Nellestein; H. de Haan en M. M. A. Whittle; O. H. M. Krause en A. M. Bijvoet. Gehuwd: C. de Boer en D. C. Dog ger; P. Tijdeman en B. Kruk. Overleden: G. van der Zee, m, 51 jr.; F. W. Reisner, echtge W. Weijdert, 65 jr.N. Th. Graaf, m, 50 jr.F. Age- ma, m, 77 jr.R. de Vries, echtge J. Vos, 84 jr.J. C. de Munck, echtge A. Stam, 68 jr.T. Snoerwang, echtge M. Quant, 49 jr. Op 1 Maart 1955 wordt zoals reeds was overeengekomen de wederzijd se invoer van garnalen geliberaliseerd. Dezelfde hoeveelheden verse zeevis beneden 40 cm. en verse garnalen mo gen gedurende de bovengenoemde pe rioden uit België in Nederland worden ingevoerd. 25. Toen Jimmy Wilgenwolde bin nen stormde, was iedereen naar bed. Nergens brandde meer licht. Jimmy rende door, totdat hij bij de garage van Karei Krukas was. Daar was de boel natuurlijk ook potdicht en in de naast gelegen woning was het stikdonker. Jimmy bedacht zich niet lang en trok aan de bel; bovendien begon hij tegen de ruiten te trommelen. „Hoe eerder die Karei wakker wordt hoe beter", peins de hij. Nu. het alarm, dat hij sloeg bleef in de slaapkamer van Karei Kruk as en zijn vrouw niet onopgemerkt. Het echtpaar zat eensklaps recht overeind in hun bed. „Karei!" kreet juffrouw Krukas, die Dieuwertje heette. „Karei! daar zijn ze. 't Benne natuurlijk de in brekers! Nou krijgen wij een beurt van die boeventroep. Niet open doen Kavel niet opendoen!" Karei Krukas was nu wel niet zo erg geschrokken als zijn gade, maar leuk vond hij dit nach telijk alarm allerminst. Ook hij ver trouwde het zaakje niet. Toch klom hij uit zijn bed. „J-j-je g-gaat toch niet open doen, Karei!" riep Dieuwertje op een bibbertoon. „Stil nou!" antwoordde hij korzelig. „Ik ga naar zolder en dan doe ik 't raam open en dan kijk ik stiekum wie of 't is". Dieuwertje lag zo vreselijk te beven, dat 't bed ervan schudde. „Als je me maar niet alleen laat", zuchtte zij, maar Karei was al bezig de zoldertrap te beklimmen. In tussen begon de bel weer te luiden en wéér werd er zo hard op de ramen gebonsd, dat Dieuwertje bang was, dat de ruiten het zouden begeven. Een twaalftal opgeschoten jongens heeft uit baldadigheid voor enige hon derden guldens schade aangericht aan de leuning van de trap naast de nieu we Marinecantine. De daders zijn inge rekend, zodat de ouders er wel meer van zullen horen. Ter hoo «e van Hr. Ms. „Tromp" is een ttiotorliets in aanrijding geko men met een geparkeerd staande mi litaire vrachtwagen, die zich juist in ■beweging zette. De duo-passagiere moest met een blessure aan het rech terbeen naar het gemeente-ziekenhuis worden overgebracht. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de los-werkman B„ die enige malen stukken loden pijp uit leegstaande woningen had ontvreemd. Een uit België afkomstige post duif is op Hr. Ms. wachtschip „Nep- tunusin de Bu ïhaven neergestre ken. Door bemidueling van een dui- venliefhebber is de vogel op transport naar het eigen hok gesteld. Voor de bridgecompetitie van HBC werd dezer dagen de zevende ronde gespeeld. De resultaten waren: A-LIJN: HoutkoperRosing 61 45' Grande—Van Praag 54.16; Bakker- Doms 53.12; Visser—Bakker 52.08' Beneker—Veenstra 48.94; Dukers— Kerkhof 44.77; heer en mevr Schot mans 35.41. B-LIJN: heer en mevrouw Planken 62.50; Dekker—Zoon 55.20; Krab— Bouwman 52.08; Selier—Van Dongen 51.04; Harjer—Schilperoort 47.90; gebr Kersbergen 40.62; Beeldman—Jansen 40.62. C-LIJN: Mevr. Vriesmevr. Bron 70.00; Spruit—Vries 56.00; heer en me vrouw de Groot 51.00; heer en mevr. Meijer 44.00; DrosteBijlsma 40.00; mevr. Schneidersmevrouw Veenstra 39.00. Gevonden: Stempel; portemon- naie; overall; diverse sleutels; étui met kammetje en schaartje; speelgoed- beertje en dito paardje; geblokte shawl; hoofddoek; boodschappentasje; ballpoint; das; driewielig kinderfiets je; bankbiljet van f 10; glacé's en wol len handschoenen; korte witte das; p'unjezak; fietssleuteltjes; speelgoed auto; weekendtas; zwart truitje; witte babycape; handwarmer. Verloren: Gouden broche; gouden broche met zwarte steen; étui met legitimatiebewijs Rijkswaterstaat; paar handschoenen; glacé-handschoen; staaf- zaklantaarn; oorbel; rode portemon- naie; portefeuille met ongeveer f 20; bruin plastic tasje, inh. portemonnaie met f 14.40 en kerkboekje; rood geruit tasje met twee portemonnaies, kam metje; zakdoek; damesschoen; étui met vulpen en vulpotlood; paar grijze wanten. Onder auspiciën van het Gewes telijk Arbeidsbureau wordt vanavond tn „Formosa" een voorlichtingsbijeen komst inzake emigratie gehouden. De eerste filmactrices voor het filmfestival 1954 zijn in Cannes aangekomen. Het zijn twee Rus sische sterren. Zij vertegenwoor digen het Sovjet-Hollywood. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Lemaire betreffende de z.g. melksaneringsovereenkomsten hecit de minister Zijlstra geantwoord dat hij kennis heeft genomen van de wrevel en onrust, die de z.g. melksanerings overeenkomsten in verscheidene plaat sen van het land onder de melkhande laren en het publiek hebben gewekt. In dit verband deelt de minister nog mee, dat hij voornemens is omtrent de hier bedoelde regelingen op korte termijn het advies van de Commissie Bedrijfsregelingen in te winnen, waar bij de in deze vraag bedoelde vraag punten mede in ogenschouw zullen worden genomen. Na ontvangst van het advies van de commissie zal de minister in over leg met zijn ambtgenoot van Land bouw zo spoedig mogelijk een beslis sing nemen cor de vraag, in hoeverre op grond van het kartelbesluit tegen de onderhavige regelingen moet wor den opgetreden. Inmiddels slaan de minister en zijn genoemde ambtgenoot de ontwikkeling op het onderhavige gebied nauwgezet gade. De minister zal niet schromen over te gaan tot toepassing van het middel van schorsing, wanneer de uitkomst van het bedoelde onderzoek of het ver loop der gebeurtenissen dit noodzake lijk maakt. Het Nederlandse fregat „Van Kins bergen" is te Hobart (Australië) aan gekomen voor deelneming aan de fees ten ter herdenking van het feit, dat 150 jaar geleden de Britten zich in Tasmanië vestigden. Vele inwoners van Nederlandse afkomst waren aan de kade om het schip te begroeten. De feesten zijn 18 Februari begonnen en duren tot 31 Maart. De Nederlandse ambassadeur in Aus tralië, de heer A. M. L. Winkelman, en officieren en manschappen van de „Van Kinsbergen" zijn door de burge meester van Hobart ontvangen. In ant woord op woorden van welkom zeide de ambassadeur, dat vele mensen zich in Australië zouden vestigen, wanneer zij wisten hoe goed de omstandighe den daar zijn. Er zijn grote mogelijk heden voor jongeren om een goed be staan te vinden en carrière te maken. Het Nederlandse gezelschap bracht Zondag een bezoek aan de vissersha ven Dunalley, in Zuid-Oost Tasmanië, waar een monument is opgericht voor de Nederlandse zeevaarder Abel Tas man, die in 1642 het eiland ontdekte. Het beurtschip Marsdiep, schipper A. Wuis, heeft Zaterdag ruim zeven uur voor de Texelse kust aan de grond gezeten. Het strandde omstreeks 3 uur tijdens een dikke mist bij lage waterstand. Het vaartuig was op weg naar Oudeschild, doch kon de haven niet vinden, doordat de misthoorn (reeds enige weken) defect is. Bij op komend water is getracht op eigen kracht vlot te komen. Dit gelukte eerst 's avonds half elf. Het scheepje is met behulp van een noodmisthoorn de haven binnengeloodst. Zondag is de wielerclub „DOK" zijn training op de weg weer begonnen. De A-klassers startten om half tien voor een afstand van ongeveer 225 kilome ter. Dit ter voorbereiding van de Ron- ^"Noord-Holland. Vier amateurs va DOK zullen deze ronde meerijden. De B-kJassers hadden een rit van 55 kilometer. De uitslag was: 1. De Kloe 1 uur 50 min. 13 sec.; 2. Looy, 3. H. Koopman, 4. L. Koopman, 5. A Ver hoef (allen dezelfde tijd), 6. A de Heer 1 uur 50 min. 26 sec.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 5