RIJKSWEG AMSTERDAM-UTRECHT WORDT HEDEN GEOPEND American trap Militairen betere ploeg dan het Noordhollands elftal Fraaie zege van Smyslov in de zevende partij Verbetering levert 3.5 millioen per jaar op Bordeaux-Nice wordt overgespeeld Verrassing in de Engelse league Nieuwe midvoor Plannen dateren al van voor de corlog Werk aan de winkel voor de ANWB Sublieme behandeling van het eindspel Zenuw rust. Domingo sterk all-round biljarter DE DAVISCUP-PLOEG TEGEN BRAZILIË Grote belangstelling voor Mille Miglia LICHTWEDSTRIJD IN ZAANDAM Het Rotterdams elftal Aangelegd in kanaal van 6 tot 8 meter diep 0M een stevige ondergrond te krij gen moest eerst een lunet een kanaal in gewoon Nederlands ge graven worden met de bodem op 6 a 8 meter onder N.A.P. Dit kanaal, dat eens een aantal buitenlandse deskun digen als vaarweg heeft gediend, is vervolgens met zand gevuld tot l'/a meter boven het maaiveld. DONDERDAG 1 Al KIL 1954 amsterdam (DUIVENDRECMT rechte en brede meuwe weg ion. oebebouwing ver viaduct kruisingen {spoorweg ABCOUDE 8AAMBRUGGE automatische 1 beveiliging '#(T)0REUICELEN oude weg met vele bochten- dorpskom. men-kruispunten- drukke spoorweg- kruisingen DEN HAAG ROTTERDAM 54155 V. PELT ARNHEM J)E OPENING van de nieuwe Rijksweg no. 2 van Amster dam naar Utrecht brengt voor de A.N.W.B. veel werk mee, waaraan men niet zo onmiddellijk denkt. Het wegwijzersysteem van de A.N.W.B. moest zeer ingrijpende veranderingen ondergaan. Wel iswaar was de „bewegwijzering" reeds bij de openstelling van de verschillende gedeelten van de weg aan de gewijzigde omstan digheden aangepast, doch juist het laatste gedeelte maakte het noodzakelijk de wegwijzers voor het verkeer door Amsterdam- Zuid geheel te herzien, terwijl een geheel nieuwe bewegwijze ring op het laatste gedeelte van de weg zelf moest worden aan gebracht. Voor het verkeer uit Arnhem moest een gewijzigd wegwijzer systeem bij De Klomp en langs het verdere gedeelte van de auto snelweg naar Utrecht geprojec teerd worden, terwijl op 55 an dere wegwijzers de afstanden moesten worden veranderd. De A.N.W.B. heeft de gehele bewegwijzering langs de nieuwe Rijksweg UtrechtAmsterdam in reflecterend materiaal uitge voerd, zodat het verkeer zich ook bij duisternis zonder moeite kan oriënteren. In Amsterdam zelf heeft de Bond 21 nieuwe wegwijzers, richtings- en voor-richtingsborden geplaatst. 7 wegwijzers werden veranderd en op ruim 20 wegwij zers werden de afstanden gewij zigd. De wegenwacht zal op de ge hele Rijksweg ook in avond uren en in de vroege ochtend uren intens'et natrouilleren. De enige overweg in de nieuwe Rijkswen is door de Nederlandse Spoorwegen voorzien van auto matisch bediende overwegbomen met wisselende rode lichten. Te vens zijn aan beide zijden van de overweg wnarschuwingslicht.en aangebracht, alsmede op 240 meter voor de overweg gele vóór- mnnrschuwinn-lichten. Tutrecht 'J'HANS is het laatste ontbrekende wegvak Ouderkerk-Amsterdam met de aansluitende nieuwe brug over de (Van een speciale verslaggever) SLECHTS tien zetten had Smyslov nodig om de na veertig zetten af gebroken zevende partij in zijn voordeel te beslissen. Hij boekte hier mee zijn eerste overwinning zodat Botwinnik thans nog twee punten voorsprong heeft (4'A2'A). De uitdager heeft het eindspel voortref felijk behandeld. Hij bewees inderdaad dat zijn loper sterker was dan het paard van de wereldkampioen, die uit zijn stelling ditmaal niet dc nodige defensieve kracht kon puren. |~)E ZEVENDE partij, welke was on. derbroken in de volgende stelling: wit (Smyslov) Kf3, Td3, Lf6, pion nen a3, g3, h4; zwart (Botwinnik): Kc5, Ta8, Pe6, pionnen a5, b4, f5 had het volgende slot: 41. h4h5 De verwachte zet 41. Ta8a7. Het eveneens ver wachte antwoord, daar het de enige manier is om voorlopig de opmars van de h-pion te stuiten. 42. Td3e3 Ook deze zet ligt voor de hand, omdat de zwarte koning wordt teruggedron gen ter bescherming van het paard. Immers dit paard kan niet weg, daar anders de wtte koning binnendringt. 42. Kc5—d6 Hier komt 42 Kd5 niet in aanmerking wegens 43. Te5t 43. Lf6—e5t! Een belang rijk schaakje, omdat de koning niet goed naar de zevende rij kan gaan, im mers op 46Ke7 zou volgen 48. h6 Kf8 49. Lg7t! Pg7: 50. h7 en wint of 49 Kf7 50. Te6:l enz. 43. Kd6d5 44. T,e' b2 Met de dreiging 45. TeSf en wiast van de f-pion. 44Kd5d6. 45. Te3— d3t Thans zou op 43. Te5, ba3: volgen. 45Kd6c5. 46. Td3d2 Met fijne manoeuvres heeft wit elke mogelijke tegendreiging van zwart in de kiem gesmoord. 46Ta7 h7. 47. Td2h2 Kc5—d6. 48. a3—a4 Legt de zwarte pionnen vast op de kleur van de witte loper. 48 Kd6—e7. 49. g3g4 Nu kan wit zonder bezwaar deze nieuwe dekking aan pion h5 geven, waarmede Th2 te vens weer vrijheid van beweging krijgt. 49f5f4. Hier brengt fg4:t evenmin redding aangezien daar na het binnendringen van de witte koning niet kan worden verhinderd. 50. Th2d2 Zwart geeft het op, want tegen 51. Td5 heeft nij geen pa rade meer. Zwaarmoedige gedachten, tobberijer en angstgevoel «orden verdreven dooi MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Verstei ken het celfvertrouwen en ittmnisri U 'Bf «r rostic lAuvertentie, ing. iv.it.u i Verwildert alle vlekken j uit wit linnen en katoen \j Gratis leuke geluksbedelljes in elke fles. (Advertentie, Ing. Med.) Amstel tegenover de Rijnstraat gereed gekomen. De lengte van de nieuwe weg is 33.865 km, dat is van Amster dam tot het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht 8'/j km korter dan de oude weg. Op zich zelf is het al belangrijk, dat Amsterdam en Utrecht voor het snelverkeer dichter bij elkaar ge bracht zijn. Maar wat eveneens van grote betekenis is, is dat de veel te smalle oude weg door negen bebouwde kommen van dorpen voerde. Vooral Abcoude was berucht. Ach ja, die oude weg! Op een aantal plaatsen loopt hij dicht langs de zich door het landschap kronkelende Vecht met zijn fraaie buitenplaatsen van vroegere, rijke, Amsterdamse koop lieden aan zijn oever. Een mooie weg en een romantische weg zelfs, voeren de o.a. langs het imposante kasteel Nijenrode, maar een weg, die in geen enkel opzicht het moderne snelver keer aan kan. Een weg met 126 boch ten, waarbij zeer scherpe, met 75 driesprongen, 27 kruisingen, 4 beweeg bare bruggen, inhaalverboden over een totale lengte van 2,5 km en met 52 bushalten De nieuwe weg is geen overbodige weelde. Hij heeft in totaal 35 millioen gulden gekost. Maar hij is het waard, zo zouden we willen zeggen. Al was het alleen maar om de besparingen, die hij brengt. Vergelijkende proeven, o.a. met vrachtauto's en personenauto's op de oude weg en op een nieuwe weg, overeenkomende met de Rijksweg no. 2, hebben uitgewezen, dat de dagelijkse tijdsbesparing een bedrag oplevert van f 3500,De ver- bruiksbesparing kan geschat wor den op f 7.000.per dag. De tijds besparing is 40 pet., de benzinebe sparing 20 pet. Voor de gehele ge meenschap mag gerekend worden op een jaarlijkse bezuiniging van 3xh millioen gulden, zodat de Kos ten in 10 jaar goedgemaakt zouden zijn. In sterke mate zal ook de ver keersveiligheid verhoogd worden. Dat is maar goed ook, want op de oude weg gebeurden jaarlijks 150 a 200 ongelukken. Sinds 1933 is daardoor van 1 a Vh millioen gul den schade geleden Vandaag wordt dus de nieuwe weg opengesteld. Daardoor wordt niet al leen het snelverkeer van het Zuiden naar Amsterdam, maar ook dat, ko mende van Nijmegen en Arnhem en uit Duitsland een uiterst moderne ver binding rijker. Het verkeer uit het Zuiden des lands behoeft niet langer meer het drukke centrum van Utrecht te passeren. Het verkeer uit de richting Arnhem zal de route via Amersfoort en de gevaarlij ke weg door het Gooi met zijn vele bebouwde kommen, zijn spoorweg overgangen en gevaarlijke kruispunten kunnen vermijden. Het kan nu de snellere en veiliger route Veenendaal- Utrecht nemen om vervolgens via de nieuwe Rijksweg Amsterdam te berei ken, hetgeen een aanzienlijke tijdsbe sparing geeft. Slechts op één plaats wordt Rijksweg no. 2 gekruist door een spoorlijn, het onbelangrijke lijntje AalsmeerNieu- wersluis, waarover per dag slechts en kele treinen passeren en dat wellicht de langste tijd heeft dienst gedaan. Bij de voortzetting van het tornooi om het Europese vijfkamp heeft de Spanjaard Joaquin Domingo zijn partij libre tegen de Belg Vingerhoedt ge wonnen in twee beurten. Na een poedel maakte hij de partij ineens uit met een serie van 500. Vingerhoedt bleef op 3 caramboles staan. Hiermee heeft Domingo de Eu ropese titel op zijn naam gebracht. 1. Domingo (Spanje) 38 matchpunten uit 26 partijen: 2. Vingerhoedt (België) 33 (26); 3. Vervest (België) 31 (26); 4. Galmiche (België) 31 (30); 5. Lutgehet- mann (Dld.) 27 (26); 6. Ferraz (Port.) 17 (26); 7. Orti. Velez (Spanje) 12 (261. Het bestuur van de Braziliaanse ten- nisbond heeft de KNLTB doen weten, dat het de uitnodiging, om met de Bra ziliaanse Daviscupploeg op Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zondag 25 April op de Mets-banen te Scheveningen een oefen wedstrijd tegen het Nederlandse Da- viscupteam te spelen, heeft aangeno men. Uit welke spelers de Braziliaanse ploeg zal bestaan is nog niet bekend. Alhoewel de inschrijving pas op 10 Apri] sluit staat nu reeds vast dat het aantal deelnemers aan de 1000 mijlen van Brescia (de Mille Mig'ia) dat van vorige jaren ver zal overtreffen. Tot nu toe zijn ongeveer 600 wagens inge schreven, waarvan alleen al 200 Fiat's 1100. Ook het buitenland zal dit jaar si erker dan vroeger vertegenwoordigd I 'n De wedstrijd wordt 1 en 2 Mei a.s. ^.ehouden. Vraas; Uw winkelier naar het nieuwe succes van Niemeijer: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, en proef zelf hoe bijzonder zacht en geurig zo'n eigengemaakte Amerikaanse sigaret is. Let op het moderne, brede pakje, handig om uit te rollen. Rol de sigaretten niet te vast^ dan geniet U het meest en U maakt minstens 45 heerlijke) sigaretten uit zo'n royaal pakje American Star a 85 cent.! TABAK OP Z'N BEST!) (Advertentie, Ing. Med.) J-JET WAS EEN PRIMA PLOEG die de Ned. militairen vertegenwoordigde. Er zat flink vaart in hun spel en zij bleken het in alle onderdelen te beheersen. Zelfs het schieten, wat bij ons voetbal toch dikwijls beneden de maat blijft. De Noord-Hollanders konden er, voor de rust althans, niet veel tegenover stellen en de 41 voorsprong van de Nederlanders mag een zeker niet overdreven rust stand worden genoemd. Het begon al na drie minuten, toen linksbuiten Schouten van Excelsior, die Rijnvis verving, fraai de Noord- landse verdediging passeerde en in schoot (10). Bijna ontstond meteen weer een doelpunt, want via de han den van doelman Lingbeek stuitte de bal tegen de lat en sprong weer het veld in. De Noordhollanders verplaat sten het spel, kregen enige kansen, doch verder dan een hoekschop kwam men niet. Toen 13 min. waren vér streken loste midvoor v. d. Wel een schot en 't was 2—0. In de volgende minuut, na een hoekschop op het mi litaire doel, had linkshalf Ten Braak van HRC succes met een hard schot en werd de stand 21. Dat inspireerde Noord-Holland tot betere dingen. Groot van Zaandijk zette eens goed door, ter wijl even later een kogel van Stelling (W.-Frisia) door de mil. rechtsback uit het doel werd gekopt. Twee hoek schoppen op het militaire doel bleven zonder resultaat. Van der Wel raakte eens in een heftig duel met keeper Lingbeek, wat de laatste won en spil Kroon van Volendam deed de rest. Hoe de Noordhollandse verdediging, met Lingbeek aan het hoofd, ook werk te, men kon de mil. aanval niet aan en vooral Kabel (ZFC) had z'n mannetjes gevonden. Van der Linden van DOS en v. d. Kuil van VSV gleden dikwijls langs de ZFC-er. Toen 35 minuten voorbij waren, benutte midvoor v. d. Wel een vrije schop (3—1) en 2 min. later maakte dezelfde (een zoon van de oud-ZFC-er Arie v. d. Wel) er 41 van. De Jager, Cornelissen en Stelling kregen elk nog een kansje, maar 41 was de ruststand. Na de rust Noord-Holland beter In de tweede helft gaf het Noordhol lands elftal beter partij. Fleur (KFC) schoot eens in, terwijl een drietal Noordhollanders op een voorzet wacht te, terwijl kort daarna het mil. doel tweemaal op wonderlijke wijze aan een doorboring ontkwam. Toch zou dit ge beuren, Kabel (die beter was dan in de eerste helft) plaatste 20 minuten na de rust de bal voor het doel, waar Groot (Zaandijk) de kans benutte (4 2). Het spel der militairen was zeer snel, maar hun aanvallen waren in de De commissie voor de Franse Beker heeft bepaald dat de wedstrijd van de kwartfinales tussen Bordeaux en Ni- ce, welke Zondag in het stadion van Colombes onbeslist (1—1) is geëin digd na een serie tragi-komische inci denten (Bordeaux) liep het veld af uit protest tegen een beslissing van de scheidsrechter doch keerde een kwar tier later terug waarna de wedstrijd werd voortgezet), vandaag in het Pare des Princes zal worden overge speeld. De „schandalen van Colom bes", zoals sommige Franse bladen ze noemen, zijn hiermee evenwel niet uit de wereld, ongetwijfeld zullen de besturen van de Franse Voetbalbond en van de belangengroep van erkende clubs er zich nog mee bezig houden. Het Rotterdams elftal, dat op Zater dag 3 April te Antwerpen tegen Ant werpen zal spelen, is als volgt samen gesteld: Dufournier (Sparta); Kerkuni (Feyenoord) en Osterholt (Hennes DVS); Steenbergen (Feyenoord), Ever- se (Xerxes), Van Dorr (Excelsior); Ko nemann (SVV), Benningsbof (Sparta1, Van der Tuyn (Hermes DVS), Van Pelt (SVV) en C. Rijshouwer (Xerxes). tweede helft minder talrijk en ook niet zo gevaarlijk. Het Noordhollandse elf tal domineerde nu nogal eens en de kleine Smit (ZFC) deed daaraan heel wat, evenals linkshalf Ten Braak. Toch duurde het tot 8 min. voor het einde voor de achterstand wederom ver kleind werd. Stelling maakte er met een goed schot 43 van. Er werd ie laatste minuten fel gestreden voor de gelijkmaker, doch noch De Jager (H RC), noch de KFC-er Fleur wist de kansen te benutten. Met een 43 zege voor het kranige militaire elftal kwam het einde van deze interessante partij. In het militaire doel ontbrak v. d. Burgt, die werd vervangen door Kuis- terman van Ini Nos en de linksbuiten zoals we hiervoor vermeldden. Het Noordh. elftal verscheen precies zoals was gepubliceerd. In de le divisie van de Engelse league heeft Sunderland voor een grote verrassing gezorgd door de lijstaanvoerder en bekerfinalist West Bromwicb Albion met 21 te over winnen Ook Preston North End, dat zich Zaterdag voor de beker-eind strijd plaatste, kreeg een nederlaag te slikken. Blackpool wees Preston met 42 terug. De uitslagen waren: le divisie: Aston VillaSheffield Wednesday 21; Blackpool—Preston North End 42; SunderlandWest Bromwich Albion 2 Rinus Michelsde nieuwe mid voor in het Nederlands elftal, dat Zondag in Antwerpen tegen België zal uitkomen. (Van onze speciale verslaggever OVER HET KANAAL, dat enkele jaren geleden een aantal verblufte buitenlandse technici tot vervoersweg diende, zullen van Donderdag 1 April af in lange rij de personen- en de vrachtauto's snellen. Drie duizend personenauto's en ongeveer 1400 vrachtwagens per dag en bovendien een 100 bussen en 1200 wielrijders! De grote verkeersweg van Amsterdam naar Utrecht is gereed gekomen. Dit nieuwste snufje van technisch vernuft, dat zelfs in het buitenland een meer dan gewone belangstelling heeft getrokken, wordt vandaag door de minister van Waterstaat officieel geopend. Deze nieuwe weg, die een aanzienlijke verbetering betekent in het verkeer van het Zuiden des lands naar Am sterdam en een belangrijke aanwinst voor het uitgebreide Nederlandse wegennet, is er geen ogenblik te vroeg. Er is jaren lang op gewacht. Er is ook jaren lang aan gewerkt, want zo ergens, dan waren tussen Am sterdam en Utrecht en vooral in de veenstreken ten zuiden van de hoofdstad grote moeilijkheden te overwinnen. De aanleg van Rijksweg no. 2 is in derdaad een technisch object van de hoogste orde geweest. De buitenlandse belangstelling was volkomen begrij pelijk en verdiend. Reeds in 1936 verklaarde de toenma lige minister van Waterstaat jhr ir O. G. A. van Lidth de Jeude, dat de aan leg van de Rijksweg Amsterdam-Ut recht voorrang diende te hebben bo ven de aanleg van de weg Amsterdam- Rotterdam. Hij verwachtte toen, dat men er in vier of vijf jaar mee gereed kon zijn. In 1938 bracht de regering voor het eerst een half millioen op de begroting voor grondaankoop en de uitvoering van enkele kleine werken. Het benodigde zand kreeg men uit het Noordzeekanaal, uit de Vinke- veense plassen en van enkele andere plaatsen. Voor de aanvoer van dit zand heeft men zelfs een apart kanaal tje met sluis en al moeten graven.... Op de plaats, waar de nieuwe Rijksweg no. 2 van Amsterdam naar Utrecht is aangelegd, moest over een grote lengte de slappe veengrond tot een diepte van 6 a 8 meter beneden N.A.P. worden weggegraven. Daardoor ontstond.... een kanaal. Dit kanaal is daarna geheel met zand gevuld en pas toen had men een ondergrond, die ste vig genoeg was om het betonnen wegdek aan te brengen, waarover nu het zware vrachtautoverkeer en het snelverkeer daveren. Op onze foto het kanaal, dat er in geen enkel opzicht op duidt, dat hier eens een van Europa's modernste en vernuftigste snelwegen zal lig gen. Behalve de enorme verkorting tus sen de directe verbinding Amster dam en Utrecht, waartegenover de oude weg met vele bochten, dorps kommen en andere verkeersobsta kels een lange, brede, ongehinderde verkeersbaan staat, zal ook voor verschillende andere verbindingen deze weg van groot belang zijn. Onze kaart geeft een indruk van de voornaamste hoofdverbindingen die op deze weg aansluiten. aanbestedingen plaats, doch het uit breken van de oorlog verhinderde de uitvoering van het grote werk. Pas in 1947 hervatte men de arbeid aan Rijksweg no. 2, maar doordat aan vankelijk de nodige fondsen ontbra ken,begon men in een kalm tempo. De bedoeling was voorlopig één rij baan aan te leggen. Met het oog op de werkverruiming besloot men echter in 1950, ook de tweede rijbaan aan te leggen. En in plaats van kruisingen a niveau kwa men er verscheidene viaducten. Op 29 Augustus 1939 volgde de aan besteding van de aanleg van de aar den baan met bijkomende werken van het weggedeelte in de gemeenten Ab coude en Baambrugge, ongeveer 4,5 km. In April 1945 hadden nog enkele Waar zich eens het kanaal uitstrekte, loopt nu de prachtige nieuwe Rijks weg. De motorbootjes zijn verdwenen; in de plaats daarvan kijkt het typisch Nederlandse molentje neer op snelle auto's.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 11