Sovjet-Unie wil toetreden het Atlantisch Verdrag tot Klachten over melkmonopolies op korte termijn onderzocht Kracht van de H-bom kan elke gewenste grootte krijgen Nieuwe verbitterde slag om Dien Bien Phoe Europees Veiligheidspact als voorwaarde gesteld Verkiezingen Voorstel door de VS al verworpen Inschrijving voor de „Renate Leonardt" RADIOTELESCOOP BIJ DWING EL O Volksvliegtuig in de toekomst? Maarschalk Juin van functies ontheven Totale staking bij het onderwijs in Frankrijk Donderdag 1 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 79e Jaargang No. 1405 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Lloyds willen werkput en vervoer verzekeren Onbestendig weer WEERBERICHT Minister Zijlstra tot Eerste Kamer Japans beroep op de VS Verkoop flessenmelk in kruiden iers winkel Fransen blijven de toestand behee rsen Een regen van brisant- en napalmbommen - DE strijd heeft gisteren de gehele dag Noodlanding van ganzen op een vliegveld Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 HEB COlMffl TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... ƒ1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 1 6,45 per maand 1 2>15 bij vooruitbetaling plus Incassokosten Weekabonnementen i 0.52 DE SOVJET-UNIE is bereid de kwestie van een deelneming van Rus land aan bet Noordatlantisch Pact tezamen met de betrokken mo gendheden te bestuderen. Toetreding van Moskou tot het Atlantisch Pact zal échter alhankclijk worden gesteld van een Europese beveili gingsalliantie. Nadere besprekingen worden voorgesteld. Dit vormt de kern van een nota, die gisteren door de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, is overhandigd aan de ambassadeurs van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te Moskou. De nota handelt over de plannen voor veiligheid in de wereld en in het bijzonder over de Europese veiligheid. Plaats en datum voor de vermelde verdere bespre kingen worden niet gesuggereerd. De Sovjet-Unie zal geen bezwaren hebben tegen Amerikaanse deelneming aan het voorgestelde Europese beveiligingsverbond, dat volgens Molotov een einde zou maken aan de gewapende politieke groeperingen, die aanhoudend &en bron vormen voor spanningen. De nota doet een aanval op de Europese Defensie Gemeenschap en de herbewapening van Duitsland en geeft voorts een lang overzicht over de Sovjetrussische „vredespolitiek". £EN woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring voorgele zen. die naar hij zei een officiële Ame rikaanse verwerping inhield van het Sovjetrussische voorstel om het toetre den tot de Noordatlantische Verdrags organisatie te bespreken. „Gezien de voortdurende ijzeren greep van de Sovjet-Unie op haar in gevangenschap gehouden volkeren, boe zemt het huidige voorstel van de Sovjet-Unie geen vertrouwen in. Het is een manoeuvre om toelating binnen de muren van het Westen te verkrijgen teneinde de veiligheid hiervan te onder mijnen", aldus de Amerikaanse verkla ring. Zoals bekend bestaan er reeds ge ruime tijd plannen tot de berging van het goud in het van de eerste we reldoorlog bij Texel getorpedeerde Duits- schip „Renate Leonardt". De Nederlandse initiatiefnemers richtten in het vorig jaar. ten overstaan van notaris Vink te Rijswijk, een coöpe ratieve bergingsvereniging „Renate Leonardt" U.A. op. In een speciale uitvoeringe reportage schreven wij kortgeleden, dat het hier een schat van 17.000 kg goud - ter waarde van 72 millioen gulden - betreft. Er is op het ogenblik evenwel nog niet voldoende kapitaal om de berging te doen uitvoeren. Daarom heeft het bestuur besloten de gelegenheid te openen voor een aandeel in de onder neming in te schrijven. Men heeft daarbij gedacht aan aandelen in stukken van 25, 50 en 100 gulden, waarbij men betrekkelijk weinig ris keert. Daarover zal nog een prospec tus verschijnen. In dit verband wordt opgemerkt, dat bij een volledig slagen van de berging, er, na aftrek van de verschillende kosten naar schatti g 40 maal de nominale waarde van het aandeel kan worden uitbetaald. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat Lloyds in Londen zich bereid hebben verklaard de werkput en het vervoer daarvan te verzekeren. Een kleine depressiekern trok gisteren van Zuid-Engeland dicht langs Den Helder naar het Noord- Oosten. Vrijwel overal vielen en kele regenbuien bij een tot hard toenemende Zuid-Westelijke wind. Gisteravond nam de wind weer af en ook de bewolking verdween. Een zwakke rug van hoge lucht druk was hier de oorzaak van. Met grote snelheid zal vandaag een volgend regenfront zich over ons land bewegen, eveneens gevolgd door een gebied met opklaringen. De staart, die Maart gisteren nog even flink roerde, zal ook door April niet dadelijk tot bedaren zijn te krijgen. Boven de oceaan bewegen nog meer depressies met een krachtige Westelijke lucht stroom naar West-Europa. Het koude, winderige en onbestendige weer afgewisseld met kortstondi ge opklaringen zal deze eerste Aprildagen nog aanhouden. Verwachting tot hedenavond: BUIEN Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag: Zon op 6.15, onder 19.14 Maan op 5.22, onder 18.19 In dit antwoord, aan de opstelling waarvan minister Dulles heeft meege werkt, wordt voorts gezegd, dat het Russische voorstel een poging van mi nister Molotov is om zijn „diplomatie ke mislukking" op de conferentie van Berlijn weer goed te maken. J-JOEWEL het Sovjet-aanbod om toe treding tot het Atlantisch Pact te overwegen in diplomatieke kringen te Londen een levendig gevoel van ver rassing teweegbracht, kwam het be richt toch niet geheel onverwacht. Sta- lin zou reeds enkele jaren geleden in deze geest tegenover een Brits diplo maat een opmerking hebben gemaakt. Verklaard werd, dat 3e Britten direct besprekingen zullen beginnen met de andere ontvangers van de nota en de rest van de leden van het Atlantisch Pact. In diplomatieke kringen te Parijs verklaart men, dat Frankrijk, Engeland en Amerika niet alleen kunnen beslis sen over het al dan niet toelaten van de Sovjet-Unie tot het Atlantische Pact. Ook de andere leden van het Pact zouden hun stem hierover moeten uitbrengen. Over de kwestie zelf merkt men op, dat in de bepalingen van het pact zélf voorwaarden voorkomen, welke de Sovjet-Unie in verlegenheid zouden kunnen brengen. Het Pact houdt bijvoorbeeld controle op en in spectie van de strijdkrachten der deel nemende landen in. Ook voorziet het in een gemeenschappelijk opperbevel en de standaardisering van de uitrus ting. In genoemde kringen kan men zich moeilijk voorstellen, dat de Sov- jet-Unie, die tot nu toe nooit heeft in gestemd met het uitoefenen van con trole op de bewapening, zoals de Wes terse mogendheden dat eisten, zich aan de verplichtingen van het Pact zal onderwerpen. {-JET aanbod van de Sovjet-Unie om een toetreding tot de NAVO in overweging te nemen heeft in de Westduitse hoofdstad verrassing *2- weeg gebracht. Verklaringen van de zijde der partijen der regeringscoali tie duiden erop, dat men ook in de ze nieuwe Russische geste niets an ders wenst te zien dan een poging om nieuwe moeilijkheden in de weg te leggen van de ratificatie van de Europese verdragen door het Franse parlement. Von Brentano (CDU) zei- de, dat naar zijn overtuiging, het Russische aanbod geenszins ernstig is te nemen. Wat de Sovjet-Unie door een toetreding tot de NAVO trachtte te bereiken, is volgens hem uitslui tend een misbruik van deze organisa tie voor de doeleinden van de Sov jet-Unie. De Russen zouden met de NAVO volgens Von Brentano hetzelfde doen als met de Verenigde Naties. De socialistische partijvoorzitter, Ollenhauer, daarentegen zag in het voorstel een nieuw bewijs dat de Sovjet-Unie in hoge mate geïnteres seerd zou zijn in een heropening van het in Berlijn gesloten gesprek over de wederzijdse veiligheid. Officieel commentaar werd gisteravond in Bonn nog niet gegeven. Op 1 Mei gaat in het staatsbos ten Zuiden van het plaatsje Lhee, ge meente Dwingelo (Drente), de eer ste paal in de grond voor de be tonnen basis, waarop de grootste radio-telescoop van het Europese vaste land zal rusten. De plannen daartoe zijn sinds 1946 ontwikkeld door de stichting „Radiostraling van Zon en Melkweg", in samen werking met „Werkspoor" in Am sterdam. Als alles meeloopt zal in 't voorjaar van 1955 bij Dwingelo een metalen zg. parabolische reflector staan waarmee de radiogolven, die verscheidene sterren (ook onze zon) en delen van de „Melkweg" uitzenden, kunnen worden „beluis terd" en zelfs opgetekend. DeDwingelose radio-telescoop zal een doorsnede krijgen van 25 me ter. De bekleding zal uit gaas be staan. Men moet hem zien als een ontzagwekkend grote antenne die bevestigd zal worden aan een to ren, welke op een ronde railbaan kan draaien. „Onze" radiotelescoop zal gelijkenis vertonen met de reusachtige radio-telescoop door snee 75 meter.' die bij Manches ter in aanbouw is en welke verre weg de grootste zal worden van de gehele aarde. Het schetsje, hierbij gereproduceerd, geeft een indruk van de afmetingen van dit gewel dige apparaat. Wat willen de sterrenkundigen met de radio-telescoop uitvoeren? Men zou simpelweg kunnen antwoor den: sterren bestuderen. Maar hoe? Slechts weinige jaren geleden ont dekte men, dat er sterren, steren- groepen en ook „duistere" delen van de Melkweg zijn, die radio golven uitzenden. Het bleek moge lijk, deze radiogolven op te van gen, te versterken, te meten en te registreren. Hoe dit gaat voert ons te ver. De golflengten van die radiogolven liggen in het gebied tussen 1 cm en 10 meter. De astro nomen hebben goede hoop met de radio-telescopen méér van het cen trum van onze „Melkweg" te we ten te komen dan nu bekend is. Ook andere geheimen van de kos mos hopen zij er mee te kunnen oplossen. „KLACHTEN met betrekking tot de melksanering, de daarbij optre dende onvrijheid voor de verbruiker, de prijsafspraken van slijters, het waarschijnlijk misleiden van slijters om tot de sanering toe te treden, kortom bet gehele complex der 200 aangevraagde of reeds geldende saneringsregelen, hebben liet vermoeden doen ontstaan, dat zo niet alle, dan toch e^n aanmerkelijk deel dezer regelingen in strijd met bet al gemeen belang is. Aan de Commissie Bedrijfsregelingen is op korte termijn in deze kwestie advies gevraagd. Daarna pas zal het mogelijk zijïi de vraag te beantwoorden of, en zo ja, op welke wijze sanering van de melkbezorging in liet algemene belang aanvaardbaar is. In gevallen, waarin op grond van dringende redenen een onmiddellijke regeling moet worden getroffen, zal het noodzakelijk zijn de „wet schorsing bedrijfsregelingen" toe te passen. De kracht van de laatste twee ont ploffingen van waterstofhommen was dubbel zo groot als men aanvankelijk had verwacht. Men heeft echter de con trole over de explosies niet verloren, aldus de voorzitter van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, in een verklaring, die hij gis teren tijdens Eisenhowcrs persconferen tie aflegde. Vergissingen bij het bereke nen van de kracht der explosies zijn overigens niet onverenigbaar met een geheel nieuw wapen, aldus Strauss. De aard van de H-bom is zodanig, dat de bom zo groot kan worden gemaakt als men wenst, of zo groot als de militaire behoeften vereisen. De bom kan groot genoeg worden om elke stad te vernie tigen. Op de vraag of de VS het einde van de weg naar ontwikkeling van de vol ledige kracht van de H-bom hebben bereikt, zei Strauss: De uitslag van de proeven heeft ons veel dichter gebracht bij de dag, waarop de militaire eisen kunnen worden bevredigd, zodat wij in staat zijn ons krachtiger te wijden aan de ontwikkeling van atoomener gie voor vredesdoeleinden. Over de verspreiding van de radio activiteit hij de proeven zei hij, dat voor zover hem bekend is, de verwondingen van de 23 Japanse vissers geen gevolg van radio-activiteit zijn doch van schei kundige inwerking van door de ont ploffing omgezette koraalstof. Intussen komt uit Tokio het bericht, dat de des kundigen van de universiteit aldaar hebben aangetoond, dat twee Japanse vissersboten, die ver buiten de gevaar lijke zone van de H-bomexplosie. van 1 Maart in de Stille Oceaan visten, werden besmet door radio-actieve sto. Deze boten bevonden zich op een af stand van twaalfhonderd en elfhonderd km van het centrum der ontploffing. Vernomen wordt, dat de Japanse mi nister van Buitenlandse Zaken zich met een verzoek heeft gewend tot de Ame rikaanse ambassadeur, dat inhoudt o.a. een vraag geen proeven te nemen ge durende het visseizoen van November tot Maart en of Japan voor het be„in van een proef kan worden gewaar schuwd. Maandag zal Churchill in lager huis een nadere regeringsverklaring af lessen in verband met de H-bom. Eisenhower heeft gisteren nog gezegd, dat er enige kans bestaat, dat de Sov jets zich gereed maken voor zakelijke besprekingen over een plan voor in ternationaal vredesgebruik van de atoomenergie. De Bertsen Aircraft Corporation is gereed gekomen met een minia tuur straalvliegtuig, dat zij de Mid-jetgedoopt heeft. Het be wonderenswaardige vliegtuigje dat meer vergelijking toont met een vliegende Hollander dan met een echt vliegtuig, weegt slechts 46 kg en kan een snelheid ont wikkelen van ruim 80 km per uur. De bekende vrouwelijke stuntpilote Betty Skelton zal het toestelletje invliegen. Aldus schrijft de minister van Economische Zaken prof. mr J. Zijl stra in een nota aan de Eerste Ka mer. Beslissingen hierover zijn nog niet genomen. In samenwerking met de minister van Landbouw zullen op korte termijn verscheidene andere maatregelen, die er toe zullen bij dragen een einde te maken aan het „gesloten karakter" van de detailhan del in melk, bevorderd worden. De mogelijkheid zal moeten worden geopend om, krachtens het standpunt van „branche-vervaging" uit de mid denstandsnota, flessenmelk te gaan verkopen in kruidenierswinkels, die aan te stellen technische eisen vol doen. Het voorschrift van de bezor gers-vergunningen zal zo spoedig mo gelijk dienen te vervallen. yOORTS overweegt de minister van Landbouw de mogelijkheid om naast gestandaardiseerde melk ook consumptiemelk met hoger vetgehal te in de handel te laten brengen. De mogelijkheid van het slijten van melk door houders van TBC-vrije stallen, wier bedrijven aan wettelijke eisen yoor melkdetailhandelsbedrijven vol doen, wordt eveneens bestudeerd. Zulks met name om de concurrentie- mogelijkheid in verschillende platte landsgemeenten te bevorderen. De Franse regering heeft vanmorgen vroeg bekend gemaakt, dat maarschalk Alphonse Juin is ontheven van zijn functies van vice-voorziter van de hoge raad van de strijdkrachten en perma nent adviseur der regering inzake de nationale verdediging. Deze maatregel is genomen wegens „gebrek aan mili taire discipline" bij de maarschalk. Maarschalk Juin was gisteravond om zeven uur niet verschenen op een bij eenkomst, die was vastgesteld in het huis van premier Laniel. Juin zou daar een berisping hebben verwacht wegens zijn aanvallen op het voorgestelde Eu ropese leger. Laniel en minister Pleven hadden daarna een onderhoud met pre sident Coty. QP bruggen en andere daarvoor klaarblijkelijk aangewezen plaatsen zijn nu de bekende, als vroeger lelijke, verkiezingsborden verschenen. Het is, op enkele spreekbeurten van partij mensen na. vrijwel het enige teken, dat over drie weken verkiezingen wor den gehouden. Voor het overig» heerst op alle fronten volkomen rust. Het Nederlandse volk heeft nimmer behoefte gehad aan een felle verkie zingsstrijd. Ons temperament weer houdt ons in het algemeen van het maken van een wilde propaganda, waarover wij zo gaarne uit het buiten land vernemen. Daar weet men inder daad nog van polemiek en discussie, waarin alle middelen van demagogie kennelijk geoorloofd zijn. In Nederland zetten we een paar borden overeind, gaan verder nor maal ons weegs en worden niet koud of warm. Dit mag dan misschien een bewijs zijn voor de rust, welke ons leven kenmerkt; de vraag is of er ook niet uit blijkt, dat tussen de politiek en hare beoefenaren ener zijds en het volk aan de andere kant een kloof is gegroeid als gevolg van het feit, dat politiek vakwerk is en de gewone man tijd noch gelegenheid kan vinden zich in alle problemen te verdiepen. Om het anders uit te druk ken: hoe verder de wereld verpoli tiekt, des te geringer de belangstel ling wordt bij diegenen, die als volk in het politieke spel zijn betrokken. Wij geloven dat dit een van de kwaadste kanten van de democratie is. Want wat moetert in feite politici, indien zij bij de mensen geen inte resse kunnen wekken voor werk, dat in het belang van dat volk wordt ge daan? Het is niet eenvoudig voor deze kwestie een oplossing te vinden. Maar zij zal gezocht moeten worden, opdat de democratische gedachte le vend blijft. De democratie bestaat immers bij de gratie van het volk zelf. Wellicht ook is het zo, dat de ge beurtenissen in het buitenland zoveel van onze aandacht opeisen, dat wij ons met zaken van intern belang niet langer intensief kunnen bezighouden. Misschien ook heeft de mening post gevat, dat Nederland nog maar nau welijks iets in eigen zaken te zeggen heeft, omdat zij steeds in het grote internationale kader zijn gevat. Niettemin menen wij er goed aan te doen om redenen, welke wij vroeger hebben uiteengezet, de aandacht te vestigen op de electoire taak, welke ons wacht. De politiek ligt be slist niet zover af, als wij wel f7T eens willen denken. U— ^JA een rustpoos van negentien dagen heb1---! de troepen van de commu nistische Vietminh Dinsdagavond een nieuwe, zeer zware aanval geopend op het Franse fort Dien Bien Phoe in Indo-China. Het bergfort wordt door 12.000 man van de strijdkrachten der In Frankrijk is gisteren een van onderwijzers, leraren en raren uitgebroken. staking hoogle- Van de in totaal 230.000 nemen 207.000 onderwijskrach ten aan de staking deel. Bijna vier millioen scholieren en studenten zijn van onderwijs verstoken. Naar de mening van de stakers legt de overheid te weinig aan het onderwijs ten koste. Franse Unie o.I.v. kolonel De Castries, die binnenkort tot generaal zal worden bevorderd, verdedigd. Gisteren bij het aanbreken van de dag hadden de op standelingen na zes Franse tegenaan vallen en zware bombarementen uit de lucht, drie steunpunten aan de Ooste lijke rand Van het Franse verdedigings- gebied in handen. Sommige posities verwisselden herhaalde malen van be zetter. In de nacht van Dinsdag op Woensdag verloor de vijand 1500 man aan doden. voortgeduurd en is nog zeer verward. Uit het verloop van de slag werd ech ter de conclusie getrokken, dat de toe stand wel is verbeterd, maar nog zeer kritiek is. Volgens de officiële berichten beheersten de Fransen gisteravond de toestand. Alle beschikbare toestellen der Fran se luchtmacht in Indo-China zijn in de strijd geworpen tegen de Dien Bien Phoe aanvallende Vietminh-troepen. Vanuit het grote, Noordtonkinese vlieg veld van de haven Haphong wordt een ononderbroken „veerdienst" in de lucht onderhouden op het strijdtoneel rond om Dien Bien Phoe. „Heildivers", „Pri- vateers", grote „B-26"-bommenwerpers, „Dakota's" en „Packetts" zaaien dood en verderf uit de lucht onder de aan stormende vijandelijke infanterie, die met raketten en brisant- en napalbom- men wordt bestookt. De bemanningen vliegen drie keer per dag heen en weer tussen Haipong en het slagveld. Elke halve minuut vertrekt een „Hell- diver" uit Haipong naar het strijdto neel. Vietnam, de grootste der Indochinese staten, koestert goede hoop, dat het te gen half April volledige onafhankelijk heid binnen de Franse Unie zal krij gen. Op de huidige Frans-Vietnamese besprekingen te Parijs heeft Frankrijk reeds hierin toegestemd, Sneeuwganzen, die op hun voorjaars trek naar het Noorden vlogen, hebben een noodlanding gemaakt op een mili tair vliegveld in Massachusetts. De oorzaqk was waarschijnlijk, dat zij met een koud front in aanraking kwamen. Proefvluchten konden twee uren lang geen doorgang vinden. Tenslotte wer den de ganzen opgejaagd door een jeep, die op hen afreed.

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 1