DE VERGETEN CATEGORIE OVER PRO EN CONTRA DE FLIRT Alle definities zijn moeilijk De beste ruil Het is wel leuk Hel VELPON zie je er geen barst van! f PimPam Pom en de graafmachine Flirten is amusant 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Koopwaar Alles hangt van motief en de wijze af Flirt met je eigen meisje Wat is flirten? MARGARET MALCOLM Radioprogramma Luister eens naar: DONDERDAG 1 APRTL 1954 fAULTAT ULI heeft ons ul geleerd, dat alle definities jnoeilijk zijn en dat het hem niet sou gelukken aan een maanbewoner antwoord te geven op de vraag: „wat is bij u, aardlingen, een stoel?" En tóch is van hem de eis: „de jeugd oefene zich in het bepalen." Aan deze opdracht hebben wij voldaan door een omschrijving te vragen van het woord flirt. En uit de beantwoording is duidelijk gebleken, dat het formuleren van een definitie niet eenvoudig is en het verschijnseldat door het woord flirt wordt aangeduid, niet voor ieder hetzelfde is en bovendien zeer verschillend wordt gewaardeerd. Het ligt voor de hand, dat die waardering ook en wel bijzonder beïnvloed wordt door de betekenis, die men aan het woord hecht. Wie het opvat als een synoniem van minder oirbare scharrelpartijtjes moet wel tot een ander oordeel komen dan hij of zij, die het ziet als een natuurlijk en onmisbaar symptoom in de speelse omgang der geslachten. Wij geven het woord aan een aantal jonge mensen, die zich voor het probleem interesseerdenjammer ge noeg moest in verband met de plaatsruimte een deel der antwoorden uitvallen. WAT is flirten? Volgens mij een zeer moeilijk te definiëren iets, dat een inleiding kan zijn op een intiemere ver houding tussen een jongen en een meis je, maar dit in verreweg de meeste ge vallen niet is, anders gezegd: het toe nadering zoeken tot een vertegenwoor diger van het andere geslacht zonder ernstige bedoelingen, d.w.z. zonder van plan te zijn eens samen voor de ambte naar van de burgerlijke stand te ver schijnen. En juist dit laatste legt een enorme beperking op aan het begrip flirten, omdat een min of meer intieme verhouding geacht moet worden tot een huwelijk te kunnen leiden. Zodra er van een intieme verhouding sprake is, wens ik dat verkering te noemen. Onder „in tieme verhouding" versta ik hier dan het elkaar met opzet ontmoeten om van eikaars bijzijn te genieten. Zolang dit nog niet het geval is en er ook geen „gewone" verhouding is, spreek ik van flirten. Ik hoop hiermee mijn visie op het begrip duidelijk genoeg te hebben weergegeven. Maar nu: hoe denk ik er over? Tja, nu zou ik een hele theorie kunnen gaan opzetten, nadelen tegen voordelen gaan afwegen, voorbeelden uit mijn omge ving of klas er met de haren bijslepen en misschien zelfs tot een conclusie ko men, waar ik het zelf niet helemaal mee eens ben en dan toch nog zeggen: kijk zo denk ik over flirten, maar ik vindt dat hiei helemaal niet nodig. Mijn mening is kortweg: het is leuk. Het geeft iets pikants aan het leven van alle dag en 'iet geeft een prettige sfeer in de klas. Daarmee uit. Ik geloof niet, dat het nodig is er nog meer woorden over vuil te maken. O ja, nog één raad: denk niet, dat je verkering hebt, als een meisje tegen je geknipoogd heeft. En voor de meisjes: zoek er niet direct wat achter, als een jongen je nakijkt. Denk aan mijn „definitie" van flirten. JACOB BALDER R.H.B.S. klasse B V Bovenweg 24, St Pancras. Het flirten kan meer of min bewust of onbewust geschieden. Een meisje (vrouw) kan door een beweging of door het vertrekken van haar gezicht de aandacht van de man op zich vesti gen, die dit als flirt opvat, zonder dat het meisje dit bedoeld had. Het omge keerde kan dus ook het geval zijn. Het flirten vertoont zich in velerlei verschillende vormen. Hot is immers te begrijpen, dat een geestelijk ontwik- keldman zich van een fijnere en gees tiger tactiek bedient, dan een minder fijn gevormd mens, die zich misschien Wat ruwer uitdrukt, waarmee ik niet wil zeggen, dat, hoe de flirt zich ook vertoont, ze afhankelijk moet zijn van de verstandelijke ontwikkeling. Ik zelf vindt het flirten iets, waar mee de natuur ons bedeeld heeft en Waar we, zoals met vele eigenschappen, dankbaar voor moeten zijn. Wat de meesten dan ook zijn, blijkens het vele flirten dat dagelijks gedaan wordt. Want dat iedereen wel eens geflirt heeft, jongen of meisje, zal niemand durven ontkennen. We zien het trou wens nog dagelijks om ons het..: het buurjochie dat de autoped van zusje mag lenen, omdat 'i „Jij bent mijn meisie", heeft gezegd. Weliswaar een primitieve manier van flirten. Ook kan er een zekere politieke achtergrond in schuilen, aangezien het buurjochie geen autoped heeft. Maar om bij ons onderwerp te blijven. Dikwijls kan ik met vermaak de ver woede pogingen om eikaars aandacht te trekken, terwijl het resultaat vaak niet uitblijft, aanschouwen; en de beide partijen, (de ene flirt wat uitgebrei der, al naar '-et temperament, dan de andere), hun woordeloos spel voort zetten door middel van het vertrekken van een wenkliw, een veelbeteke nend glimlachje en in een iets grovere vorm: het per ongeluk aanstoten, waarna een verontschuldiging, het ijs is gebroken en kennismaking volgt. Ik vind flirten amusant en zou wil len zeggen onvermijdelijk, omdat het een verschijnsel is, dat aan de liefde verbonden is en zich als zodanig een Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er jiu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink in de loopvan elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter s Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één Daarna niets meer. want Carter s Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zc raakt u uw verstopping kwijt en vervalt i nietinde laxeermiddelen-gewoonte. Carter i Leverpilletjes, f. 1.20 en per flacon. (Advertentie, Ing. Med.) plaats veroverd heeft, mits het binnen bepaalde grenzen blijft. KLAAS BESSE, 18 jaar, Ulo 4 A, Akkerhoornbloemstraat 10, Alkmaar. pEEDS eerder, althans ik meen het mij te herinneren, wees ik op de z.g. „huwelijksmarkt"; in dit pleidooi wil ik niet van huwelijken spreken, daar dit veelal verbintenissen op langere ter mijn zijn. Deze markt is een markt, waar meisjes en jongens tegenover el kaar staan en waar door de wisselwer king van vraag en aanbod de prijs (veelal van 't meisje) wordt bepaald. De factor liefde is op deze markt, die we op straat, doch ook op het strand, etc. aantreffen, uitgeschakeld (behou dens sporadische uitzonderingen), en een geheel andere factor, welke groten deels bepaald wordt door voorkomen en sexappeal („knappe" meisjes wor den altijd gevraagd en gaan veel „luxer" uit). Het uitschakelen van de eerste factor is de klip, waarop vele huwe lijksbootjes te pletter slaan, daar een op hartstocht gebaseerd huwelijk reeds bij de aanvang gedoemd is te misluk ken. De „waar" het meisje dus, moet dus knap zijn, als verdere voorwaarden het avondje uit en de slotscène in de trant van Hollywood, alles zeer knap gespeeld. Zo zien we op deze markt, neem b.v. do Langestraat 's Zaterdags en Zondagsavonds, een levendige han del, welke gekenmerkt wordt door de speculatieve aard en de geringe winst (uitgezonderd de meisjes die weer eens goedkoop uit zijn. als ze dat dan winst vinden). Doch ook de kopers (jongens) zijn niet erg bonafide, veelal de echte Vergeten Categorie, voor wie het niet mogelijk is om nog eens aan ernsti ger overeenkomsten te denken en steeds verder zakken met hun prijzen, waar door de kwaliteit van het goed, dat zo zeer begeerd wordt, ook daalt. „Flirten" is nu het middel om deze dubieuze overeenkomsten op korte termijn spoe diger te sluiten, en alleen over de tal rijke variatie- zou ik deze hele ru briek nodig hebben. Ik ben echter geen „vergeten cat-goriaan". mijn milieu ligt „hoger" dan dat van deze jongelieden, die niet beter weten, zodat wij over hen niet oordelen mogen en kunnen, doch voor de overige vindt ik het „not gentlemanlike". Een jongen moet een meisje veroveren, en niet alleen het voorkomen, veel meer het karakter speelt hier de rol, en „knappe", lege en veelal nietszeggende meisjes verve len snel. Na dc uiteindelijke verovering zijn er, ondanks dat diepere gevoel voor elkaar, zeer vele moeilijkheden, en slechts een voortdurend willen begrij pen zal deze moeilijkheden kunnen op lossen. Een „flirt" negeert dit, doet als of in ieder geval, krenkt vele gevoe lens, vernedert op den duur zich zelf. met 't resultaat, dat geen verstandig meisje hem nog maar aan kijkt, daar „flirt" dan reeds door een ander woord is vervangen. A. BEEK, Hereweg 46, Schoorl. QM het flirten te behandelen, wil ik de personen, die deze bezigheid be oefenen, in verschillende categorieën verdelen. Allereerst zij, die er „tien aan iedere vinger" telt immers het flir ten gaat haar zo gemakkelijk af Elke week een gratis bioscoopje of fuif Profiteer er van! Hij is dolgeluk kig, zo'n „lief" meisje veroverd te heb ben en schenkt haar alles, wat het hartje begeert, tot plotseling ze is er geroutineerd in de bons komt, want een nieuwe jongeling geniet de voorkeur. Waarachtig een geraffineerd spelletje, maar ik kan het toch echt niet bewonderen. Deze meisjes haat ik, want zij spelen vals, omdat ze door middel van hun „aantrekkelijke schoon heden" van de jongens profiteren. Is het een bezwaar, je vrije avond met een jongen door te brengen? Natuur lijk niet, maar wees dan, zoals je bent geen flirt want de jongen kan blind zijn voor het „verliefd-zijn-spelle tje" met alle gevolgen van dien. Deze „vrije-tijdsbeateding" vind ik laag. Van de kant van de jongen bekeken, geldt deze zelfde geschiedenis. Is het moeilijk de kunst van het flir ten te verstaan? Ik geloof het niet: de vrouwelijke sexe is knap in het wer ken met de ogen en.... wee de jonge man, die erin vliegt, zich in de vang netten van het mooiste wezen speelt De tweede categorie: zij, die verke ring hebben voor hun fatsoen: waarlijk een teken van niet weten, hoe je tijd op een nuttiger wijze te besteden. En dan de derde categorie: het meisje dat nog verre van de werkelijkheid in het ideaal leeft, droomt van de liefde, van de knappe ridder, die haar op zijn ros meevoert naar de wereld, waar niet de wrede werkelijkheid bestaat, maar waar ze slechts de zoete liefde van de man harer dromen geniet.... Echter: de werkelijkheid is er en blijft, maar ze zoekt naar dat andere en bij iedere kameraad meent ze het heerlijke te vinden. Dit meisje heeft een schok no dig, die gegeven wordt door een jonge man en de gevolgen hangen af van de categorie, waartoe die jongeman be hoort. Indien zijn principe is het als „vrije-tijdsbesteding" te beschouwen, kan haar reactie tweeërlei zijn: óf zij keert zich tegen de mannelijke sexe óf zij erkent de fout Is flirten nu minderwaardig? Neen, zeker niet, maar het hangt er geheel van af. waarom en op wat voor wijze je het doet. RIA VOGELPOEL, Velser H.B.S. Vb 17 jaar [JIT het probleem dat wij de vorige maal behandelden, hebben we ge leerd, dat vrijwel iedere liefde voort spruit uit verl'efdheid. Deze theorie kan ons zeer goed van pas komen bij de besprei ing van ons nieuwe onder werp. Er wordt ons gevraagd: Wat is flirten? Om hierop een rechtstreeks en afdoend antwoord te geven valt niet mee. Slaan we een woordenboek op, dan vinden we daar aanduidingen als „licht verliefde omgang hebben" en meer van dat soort verklaringen. Op zichzelf kunnen we hier niets ten voordele of ten nadele van het flirten uit opmaken, hoewel het bekend is, dat men bij het noemen of horen van dit werkwoord eigenlijk bijna altijd aan iets ongunstigs denkt. Ik persoonlijk ben van mening, dat we de zaak hier niet al te zwaar moe ten tillen. Ik weet, dat er mensen zijn die bij het horen van het woord „flir ten" een verafschuwend gezicht zetten, en het geval zonder meer veroordelen. Met die mensen ben ik het niet eens. Ik kom terug op hetgeen ik in de eerste regel van mijn betoog conclu deerde. Liefde spruit gewoonlijk voort uit verliefdheid. Anders gezegd, men wordt verliefd, en door de uitbuiting van die verliefdheid kan men van el kaar gaan houden. Iedereen weet, wat er gebeurt, wanneer twee mensen ver liefd op elkaar zijn. En zou dat nu zo verkeerd zijn? Is het zo verschrik kelijk en zo afschuwelijk, wanneer een jongen en een meisje hand in hand over een bospaadje lopen? Is het zo verontrustend, wanneer ze plot seling stil blijven staan en hij haar in zijn armen neemt en in vervoering haar mond kust? Ach wel neenals het niet erger is daji dat. Wat zegt U? Gevaren? Valt heus wel mee! En ook wanneer we in het tweede stadium zijn gekomen, wanneer we reeds van liefde kunnen spreken, blijft die ver liefdheid bestaan. Ook dan laten we ons nu en dan gaan, en ook dan kun nen we spreken van flirten. Hier steekt beslist geen kwaad in, en ge vaarlijk is het zeker niet. Nu weet ik, dat er ook gevallen zijn, waar het flirten op een andere ma nier wordt toegepast. Daar is het niet de verliefdheid ten opzichte van één bepaald persoon, maar de drang naar sensatie. Daar gaat het erom, iedere avond een mooi, aardig meisje in je' armen te houden, alleenterwille van de sensatie. In principe is ook dat ongevaarlijk en niet zo heel erg, maar toch moet men hier voorzichtig zijn. Deze flirtations kunnen nl. op den duur wel eens uitgroeien tot' dingen die wél erg en zeker niet ongevaar lijk zijn. Ik kan persoonlijk dit soort flirten niet bewonderen en ik prijs mij gelukkig, dat ik mij er nooit aan heb schuldig gemaakt. Wat het flirten met je eigen meisje betreftoch, c' r ben je tenslotte een mens oor en op dit gebied mag iedereen zich op z'n tijd heel kinder lijk gedragen, als hij er maar voor waakt niet kinderachtig te doen en beider belang niet uit het oog verliest. FR waren eens twee wezens die niet hetzelfde waren, dat komt wel eens voor in deze omgeving, die men we reld pleegt te noemen. Deze twee we zens nu, wij zullen ze voor het gemak aanduiden als het zwakke wezen en het sterke wezen, hadden elk hun be zigheden binnens- zowel als buitens huis. Deze b.b.h. voldeden hen echter niet altijd. Omdat nu en dan een afwisseling zeer vruchtbaar kan zijn, men denke aan het schoolleven elke dag, en hoe een onderbreking, al is het slechts een paar uur bv. in gespijbelde toestand, zéér stimulerend kan zijn voor het wéér opvatten van de schoolplicht (of de straf daar grote invloed op heeft., ik .bedoel op die stimulans, weet ik niet zeker, maar in elk geval besloten ook zij eens van de b.b.h. hoofdweg af te dwalen om te zien, hoe de struiken er van dichtbij uit zagen. Zij kenden elkander niet, doch koes terdén hetzelfde verlangen, wat zij heel wonderlijk vonden, daar zij niet wisten, dat er meer wezens waren, die er zo over dachten. In onze fatsoenlij ke maatschappij wordt altijd het te gendeel gezegd, wat wij ook heel ver standig vinden nietwaar? Waar zou het anders heen moeten! Groot was beider verwondering, toen men zich niet alleen waande. Het zwak ke wezen bracht impulsief de hand naar het hoofd: als het haar nu maar goed zat! Het sterke wezen deed zijn bepa ling eer aan, door op zeer sterke wijze te kuchen en veroorzaakte met kracht een beweging in de struiken, daar het pad zo nauw was, dat er slechts één kon lopen en het st. wezen gaf dus aan het zw. wezen de voorrang, d.w.z. wanneer het st. wezen wat ouder was, daar men nu niet meer zo overdreven doet. Het zw. wezen rechtte de rug een ietsje en schreed als op een modeshow, het hoofdje belangstellend rechts, dan weer links, niet om belangstellenden inlichtingen te verstrekken omtrent kwaliteit en prijs van het japonnetje, maar om de natuur beter in haar op te nemen: bloemen, struiken, enzo, en per slot van rekening was haar pro fieltje aardig, dacht ze. En wat denkt de lezer, dat het st. wezen deed, nadat hij uitgekucht was en zich ontdaan had van de brandne- 80. Commissaris Bullebak had een slecht humeur diezelfde morgen. Hij had de avond tevoren een modderfi guur geslagen en de dorpskrant had er vier kolommen over volgeschreven. Somber staarde de commissaris naar het krantje, dat hij op zijn bureau had uitgespreid. Bovenaan stond er met dikke letters: „Twee beruchte boeven ontsnapt uit het politiebureau!" en even verder: „Bandieten groeven zich door muren heen met graafmachine, nieuwe opzienbarende uitvinding van professor Splitser!" Nog een vette kop: „Twee boeven stichtten verwarring tussen feestgangers, in de feestzaal van „De Oude Jongens". En tenslotte: „De beruchte Billie en Kareltje ontsnapt in een scherts-koe! Politie staat voor een raadsel. Elk spoor van de twee ban dieten ontbreekt!'' Op dat ogenblik rinkelde de telefoon. Het was boer Zwoerdemaker, die kwam aangeven, dat hij een koe miste, luisterend naar de naam Gertje en dat er bovendien uit zijn stal een zak met rijksdaalder» was gestolen! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT DOOR 54 Om zijn prettige, gevoelige mond speelde een zenuwachtige trek. Al leen hij wist, hoe groot de verzoe king was om te nemen wat ze had aangeboden, maar de liefde had hem meer wijsheid geschonken dan aan vele anderen en hij begreep, dal hij in hun beider belang niet moest grij pen naar wat zo dicht in zijn bereik scheen. „O, ik heb heel wat werk voor de boeg", verzekerde hij. „En wat jou betreft. „Ja, wat mij betreft, John?" vroeg ze droefgeestig. Hij aarzelde, terwijl hij zijn ogen langzaam over het zo innig geliefde, tere gezichtje liet glijden. Wat was ze lief, wat aanvallig! Geen enkele man en Nick zeker niet kon ongevoelig blijven voor zoveel zachte bekoorlijkheid. „Wat jou betreft?" zei hij lang zaam en ging daarop met steeds meer overtuiging en kracht voort: „Jij hebt nog maar een poosje te wachten en kunt dan als je er de moed toe hebt genieten van nieuw geluk. Wacht slechts een tijd, Serena, dat geluk komt. Ik beloof het je". Half overtuigd, half beangstigd door zijn bijna profetische toon, wist Serena niets meer te zeggen. Zachtjes trok zij haar hand uit de zijne en ging, zonder nog eens om te zien, de kamer uit. Een ogenblik bleef hij roerloos staan. Toen lichtte hij de hand, welke de hare had omvat, op en bracht die zachtjes aan zijn lippen. Daarna wendde hij zich om, greep werktuige lijk, als in een droom, palet en pen seel en hervatte zijn arbeid. Hij had immers, naar zijn zeggen, heel wat werk voor de boeg. Serena, in een hoekje van haar coupé gedoken, had droevige gedach ten, die evenwel niet haar zelf, maar John golden. Eens, dadelijk nadat ze met Nick getrouwd was, had John uit Shakes- speare's „Hamlet" geciteerd; „Zijt waar jegens u zelf". Welnu, John was dat geweest. Zij, Serena, had geprobeerd, hem die haar liefhad in verzoeking te brengen om zijn vriend te verraden, opdat zij een veilige schuilplaats zou vinden. John had echter geweigerd wat ze hem aanbood, omdat hij, juist door zijn liefde voor haar, be greep, haar niet het echte geluk te kunnen schenken. Hij was waar ge weest jegens zichzelf, maar daardoor evenzeer jegens Nick en jegens haar, Serena. Eens had ze zelf gezegd, dat John door-en-door-goed was. Goed, niet gril lig of sentimenteel, maar innig en op recht. Nooit had ze, voor zover ze zich herinnerde, een zo juist oordeel geveld. En goed te zijn betekende in de grond der zaak moed te bezitten. Moed en wijsheid. Voor het eerst sinds ze Nick's wo ning had verlaten, sloot ze herinnerin gen en gedachten aan hem niet uit haar hart, maar zag de omstandigheden waaronder hun huwelijk was begon nen, moedig onder 't oog. Om zodoende te beseffen, lat zij even goed schuld droeg aan de daarop volgende gebeur tenissen als Nick. Immers, ze had van (Advertentie. Ing. Med.) het begin af geweten, dat hij haar niet zo lief had als zij hem, maar had de ernst van dat feit niet willen erken nen. Ja, het was opperbest tot haar doorgedrongen, dat ze op zijn over haast, plompverloren gedaan aanzoek „neen" of in elk geval „nog niet" had moeten antwoorden. Ze had echter te weinig gevoel voor eigenwaarde aan de dag gelegd en Nick had haar aan vaard volgens haar eigen maatstaf. Nick had daarvan geprofiteerd. Maar tóch.... tóch was er iets ge weest, dat haar onbevreesd „ja" had doen zeggen. Was 't verlangen om, tegen welke prijs dan ook, Nick's vrouw te worden? Neen, dat niet, maar Stel eens, dat ze toen reeds in haar diepste innerlijk had geloofd aan Nicks liefde en dat hij zich van die liefde eenvoudig niet bewust was geweest! Dat zou immers veel, zo niet alles, verklaren. Waarom was hij later zo opgestoven om haar afwijzende hou ding? Waaron: beweerde hij nü, haar lief te hebben? Haar hart begon sneller te kloppen als ze dacht aan John's positieve ver klaring, dat ze tóch gelukkig zou wor den. 't Leek wel, of hij even, enkele seconden maar, een blik in de toekomst had kunnen slaan. Serena begreep niet hoe, doch wèl kwam ze gaandeweg tot het besef, dat ze niet meer zou trachten, Nic-it te ontlopen. Van stap pen harerzijds om hem dichter te na deren was nog geen sprake, maar ze zou evenmin iets doen, dat de afstand tussen hen beiden zou kunnen vergro ten. En John dan? Serena geloofde, dat ze hem nu beter ging begrijpen. John zou zich wel redden. Hij had zelf ge sproken over zijn werk en voor een man als hij, zó begaafd, moest er altijd iets zijn, dat hij met niemand anders kon delen. Dat „iets" zou zich verder ontwikkelen en toch zou John nooit een eenzaam mens worden, omdat hij altijd tels en weer op het rechte pad stond, dat zo liefelijk voortkronkelde. De nachtegaal zong, ik geloof dat het een echte was, daar zijn geluid mooier was dan die van f 1.50 per uur, en de geur van jasmijn was zoet en het st. wezen zag er vandaag voorde lig uit, daar het hem eindelijk gelukt was zijn kleermaker duidelijk te ma ken, hoe zijn pak nu precies moest zit ten.... zijn voeten volgden de kron kels van het pad en het profieltje. Een ietsje later, het kan ook meer later zijn geweest: Het pad met uit zicht op de hoofdweg. Twee wezens. St. wezen: weer een paar voeten in de struiken, kriebelend gevoel van brand netels, geen gekuch, doch een aardig woord en een nog aardiger gebaar. Zw. wezen: lange blik op de oorzaak van beweging der struiken, beant woording ran het aardig woord en het nog aardiger gebaar, dan vooruit, 't profiel links, rechts, het huis móest weer gevonden worden. En de hoofdweg bracht elk weer van elkaar naar de b. b. h. INGE VAN ERENSTEIN. JvJA deze „speelse definitie" van Inge nog een zakelijk slot. Het woordenboek noemt flirt „het hofmaken zonder ernstige bedoelin gen". Het zet daarmee terecht het flir ten in de spelsfeer. Wie flirt, speelt met iemand van het andere geslacht. Hij heeft vermoedelijk de wil, de partner te charmeren, vermoedelijk uit behaagzucht, mogelijk om zijn macht over anderen te leren kennen, die enigszins het hoofd op hol te brengen, misschien zelfs die te ver overen, maar zonder de wil tot een blijvende verbintenis te geraken, al is die er meermalen het gevolg van. Hij doet dat door geestig te converse ren, beminnelijk te zijn en vleiende woorden uit te spreken, waardoor de „tegenspeelster" zich gestreeld veelt, hem „aardig" gaat vinden en onder zijn invloed geraakt. Het spreekt van- zélf. dat de „hij" ook een „zij" kan zijn. Inderdaad, het is spel, boeientj en charmant spel,' maar.... spelen met vuur. De mogelijkheid is er,, dat de spelèr zelf al spelende overgaat tot ernstspel en door de reacties van de „bespeelde" wordt overrompeld, ter wijl ook die dieper wordt getroffen: flirten kan een voortreffelijke inlei ding betekenen van een blijvende verhouding het is een merkwaar dig en effectief middel in het speelse verkeer der sexen om het doel der natuur te bereiken. Maar zodra het ontaardt tot methode van een koe!, berekenend individu een „koude coquette", man of vrouw dat m staat is en er naar verlangt, anderen in vlam te zetten en daarna eenzaam achter te laten, wordt het tot een kwaad, dat dient te worden bestreden. En nu de volgende kwestie, vee) eenvoudiger dan de vorige en óók voor de jongsten onder ons geschikt: Moet je je vader en je moeder met jij en jou aanspreken of met 11? En waarom? Brieven uiterlijk Maandagmiddag zenden aan D. L. Daalder, Komlaan 8, Bergen (N.-H.) bij anderen sympathie zou weten te vin den. Hij had gelijk gehad met te zeggen, dat zij, Serena, steeds van hem zou blij ven houden, maar het was genegenheid zonder hartstocht; zonder, zoals hij 't had uitgedrukt, toverkracht. En beschaamd kwam ze tot de erkenning, dat ze wel een wijkplaats bij John had kunnen vin den, maar nooit met hem een huwelijk waarin hun persoonlijkheden zich innig verenigden, zou hebben bereikt. In deze stemming verwonderde ze er zich nauwelijks over, dat Nick haar af wachtte op het stationspleintje van Little Barfield. Toevallig zag zij hem eer dan hij haar, maar toen hun ogen elkaar ontmoetten las ze in de zijne iets dat haar herinnerde aan de dag, waarop hij haar verteld had van zijn plan om jegens haar var. voren af aan en heel anders dan vroeger te beginnen Iets nieuws en verwarrends, dat haar tegelijkertijd verrukte en schrik aanjoeg. Glimlachend kwam bij r aar haar toe „Ik moest toevallig deze kant u»t en hoorde van je grootmoeder, dat je mis schien wel met deze trein zou terug keren", zei hij vriendelijk. In de eerste tijd van hun vriendschap zou hij misschien hetzelfde hebben ge daan, maar Nick was gaan beseffen, dat vriendschap niet genoeg was en dat de kans op een ontmoeting wel de moeite van wachten op een winderig station waard kon blijken als ze inder daad verscheen. „Heel vriendelijk van je", zei ze kalm en zag metoen een trek van verbazing op zijn gezicht. Hij was echter niet meer verbaasd dan zij zelf. O, Nick speelde enkel een spelletje, het was allemaal comedie en tóch deed zij er nu ook aan mee, ofschoon ze, wonderlijk genoeg zich bewust was, oprecht te zijn. Was het dan toch mogelijk, een streep door 't verleden te halen en opnieuw te be ginnen? Op die vraag moest ze tot haar spijt het antwoord schuldig blijven. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 2 APRIL HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9-30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Sopraan en Mozartvleu- gel. 11.25 Gram. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Officiële bijeen komst van de Anti-Revolutionnaire Partij t. g. v. haar 75-jarig jubileum. 15.30 Gram. 15.45 Voordracht. 16.15 Kamer orkest. 17.00 Koorzang. 17.15 Promenade- Orkest. 1745 Friese uitzending. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Orkestconcert. 18.35 Gramofoonmuziek. 18.45 Trom bone-kwintet. 19.00 Nieuws en weerbericht 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen het maan delijks overzicht van de Ver. Naties door Mr. D. J. von Balluseck en het emigra tie-praatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radio-krant. 20.20 Kamer orkest, koor en sol. 22.25 „Langs wegen van kunst en schoonheid". 22-45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 700 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.0—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.35 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym, voor de huisvrouw. 9.10 Gram. 9.35 Schoolradio, 10.00 „Kin deren en mensen", causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Mezzo-sopraan en piano. 11.00 Radio-feuil leton. 11-20 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13-20 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordracht. 1510 Blok fluit en clavecimbel. 15.30 Musette-Or- kest. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale cause rie. 17.10 Voor de jeugd- 17-45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte mu ziek. 18.45 „Dg Haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19-10 Dameskoor. 19.30. „Mensen en conflicten", hoorspel en cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.-3O „Benelux", causerie. 20-40 „Hedendaagse arbeidsproblemen", causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Rhythmi- sche muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22-45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 42.00 Omroeporkest. Televisie-programma. AVRO. 20.15 Televizier. 20.45 The Glenn Miller Story. 21.0521-45 „Bij gebrek aan bewijs", TV- spel. NEDERLANDSE MUZIEK. Didi Sanders, mezzo-sopraan, en Cor van Boven, piano, voeren samen oude en moderne Nederlandse lie deren uit. Om te beginnen horen we van de zeventiende-eeuuser Willem de Fesch twee liederen op Italiaanse tekst. Daarna van Wil lem Pijper bewerkingen van twee oude Franse volksliedjes. Hans Schouwman is vertegenwoordigd met drie Oud-Nederlandse liede ren en tenslotte is er geheel mo dern werk: drie liederen van Al- bert de Klerk op teksten van Wim Snitker. (Vrijdag 10.40 over Hil versum II, 298 m.) BLOKFLUIT EN CLAVECYM- BEL. De blokfluit is in allerlei jeugdorganisaties en ook op volks muziekscholen zeer geliefd; het is een betrekkelijk eenvoudig be speelbaar instrument, met een aangename, zij het niet sterke klank. Het is als het ware weer uit de vergetelheid te voorschijn getreden. Vroeger is het in de huismuziek zeer veel gebruikt en er is zelfs belangrijke muziek voor geschreven zo de beide sona tes, die we hier aankondigen. Ze zijn van twee achttiende-eeuwse componisten, nl. van de Frans man Jean Baptiste Loeillet en van de Duitser Johann Chr. Pepusch. (Vrijdag 15.10 over Hil versum II, 298 m.) WERKEN VAN HdNDEL. Koor en orkest van de Hdndelvereni- ging voeren in de Grote Kerk te Naarden verschillende werken van Handel uit. Zo horen we achtereenvolgens psalm 42, voor solisten en orkest, een arioso voor alt en orkest, de Caeciliacantate voor sopraan, tenor en orkest, twee kroningshymnen en tenslot te het Utrecht Jubilate voor solis ten, koor en orkest. Medewerking verlenen Dora van Doorn-Linde man, sopraan, Aafje Heynis, alt, Leo Larsen, tenor en David Holle- stelle, bas, Janny van Wering, clavecymbel en Willem Hickman, orgel. Vrijdag 20.20 over Hilver sum I, 402 m.j

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 2