„Nieuw leven" vierde in 't Zand ondei grote belangstelling zilveren feest Vervolg stadsnieuws Halfjaarlijkse zomeropruiming niet vroeger beginnen Hollandse MijAnna Paulowna besprak pootaardappeloogst „Lach en Vergeet" verzorgde voor HCSC twee avonden model de Luxe Prettige modeshows Humor en Fantasie' goede, lichte kost 1 mesr trekkracht op hellingen en Middenstandsbelangen adviseert AGFA CLACK Kampioenschap Kegelen Julianadorp Bijeenkomst Bond voor Staatspensionnering Solex Veiligen Goedkoop Anna Paulowna Gevarieerde, interessante bijeenkomst Van alle kanten waardering voor bestuur en directeur voor doorzettingsvermogen In Januari 1955 geheel Noordholland t.b.c. vrij Eerste optreden van groepje leden JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Degradatiewedstrijden voor HAV (Volleybal) V Solex W 343- f model de Luxe f. 399.50 - j:V: DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN voor Hollands Noorderkwartier zal Woensdag 7 April in vergadering het stadhuis te Alkmaar bijeenkomen. Op de uitgebreide agenda komf - - - o.a. een ver- zoek voor \an de Stichting „Alkmaar 700 jaar stad'' om vervroeging van de aanvangstermijn van de halfjaarlijkse opruiming van 15 Juli l o t naar Zaterdag 10 Juli 1954. Naar aanleiding hiervan deelt de Com- missie van Middjenstandsbelangen mede, dat zij aanvankelijk op het standpunt stond, dat het verzoek zou kunnen worden ingewilligd, ge zien de bijzondere omstandigheden en het feit, dat deze vervroeging van slechts enkele dagen uitsluitend voor de zomer-opruiming zou gel en. ele middenstanders verzetten zich echter tegen deze vervroeging. De commissie heeft daarna het door haar uit te brengen advies opnieuw ampel overwogen. Zij is van oordeel, dat nu zovele middenstandsvereni- gingen zich tegen de vervroeging uitspreken en afwegende de belangen van de middenstand te Alkmaar tegen die in de overige gemeenten van het district, het niet verantwoord is, een gunstig advies uit te brengen. Zij adviseert de Kamer daarom op het verzoek een afwijzende beslis sing te nemen. Voorts zal een rapport van een com-ven gedaan, dat de Kamer gaarne zal missie uit de Kamers van Koophandel I medewerken aan een actie om te gera- 113 lVfHAhlanrl nwilunv»* Jn ;;i_t_i Iron tnf oen 1 o rtav tmnv int-Awleionln in Nederland omtrent de wenselijkheid tot regeling van het cadeaustelsel, in behandeling komen. Dit rapport heeft een onderwerp van bespreking uitge maakt in de Commissie voor Midden standsbelangen en in het bestuur van genoemde Kamer. Als conclusie daar van kan worden medegedeeld, dat het bestuur in overweging geeft te beslui ten, dat de Kamer van oordeel is, dat het wenselijk is op korte termijn een wettelijke regeling in het leven te roe pen. Tot de uitgegane stukken behoort een adres, mede namens andere Kamers van Koophandel, gericht tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat, waar in op versnelde tunnelbouw te Velsen wordt aangedrongen. In dit adres wordt gesproken over de volkomen onhoud bare en chaotische toestand, die op het ogenblik bestaat bij het pontverkeer te Velsen en welke toestand nog aanmer kelijk zal verslechteren. Wachttijden van 45 tot 75 minuten tijdens de spits uren behoren geenszins tot de uitzon deringen. De Kamers achten het be trekkelijk rustige tempo van de 8-urige werkdag in schrille tegenstelling tot het enorme belang, dat met een zo snel mogelijke oplevering van het project wordt gediend. Doch afgescheiden daarvan zal een noodoplossing moeten worden gevon den. Dat de toevoeging van de Donau- pont aan het oeververkeer bij de Hem- brug een zodanige verlichting van de toestand bij Velsen zal brengen zelfs al beschikt Velsen over vier ponten achten de Kamers aan ernstige twijfel onderhevig. Verder is mededeling aan de Kamer van Koophandel ïe Eindho- Dè grote fotoverrassing 1954 AGFA CLACK ken tot een lager tarief voor interlocale gesprekken na 6 uur. Eindelijk de ideale camera voor een ieder die eenvoudig en gemakkelijk wil fotograferen. portretlens foto's: 6x9 verrekt] ker -zoeker sierlijk sportief Ga naar Uw fotohandelaar, Hij heeft de schitterende zojuist ontvangen. (Advertentie, Ing. Med.) Zondag 4 April a.s. zullen in Haar lem in het gebouw van de HKB de districtswedstrijden plaats vinden waaraan zullen deelnemen de Alk- maarse, de Haarlemse, de Amster damse Kegelbond en de bond van Gooi- en Eemland. De Alkm. Kegelbond heeft het vol gende 10-tal Heren samengesteld t.w. J. Eickholt, W. v. d. Bosch, G. Bosch, mr Schuurman, J. Kelder, C. Klerk, H van Galen, A. Köllmann, Kaïjer Jr., G. Genefaas, B. Willers (le res.) T. Bonsema (2e res.). Het 5-tal Dames: mevr. Mulder (Schagen), mevr. Schoonenberg mevr. Metselaar, mevr. Hoogland (Schage mevr. Lensen (Schagen), mevr. Van Uitert le res.), mevr. Köllmann (ze res.). Om het clubkampioenschap het 5-tal van Z.E.K.Z.? de heren: C. H. de Lan ge T. Bonsema, H. van Galen, v. Wijngaarden en J. Metselaar. Om het pers. kampioenschap Heren: W.v. cl. Bosch; Dames: mevr. Mulder (Sch.). Zondag houdt de afdeling Juliana dorp van de Bond voor Staatspension nering in café „Prins Hendrik" een propaganda-feestavond. De heer A. Greeuw uit Heiloo zal in deze bijeen komst vertellen, hoe de zaken er mo menteel voorstaan, vooral in verband met het advies van de S.E.R. Daarna zal de toneelvereniging „Kunstmin" een opvoering geven van „Zo waarlijk helpe mij...." Na afloop wordt nog wat gedanst. Snelheid vrijwillig gelimiteerd tof de veilige grens von 30 km/u t R. S. STOKVIS ZONEN N.V. - 'n van der Heem product VERTEGENWOORDIGER: K. MAJOLé, KEIZERSTRAAT 98, TEL. 2883 (Advertentie, Ing. Med.i' In de modeshow, die de gebr. Kos organiseerden, hadden velen van de familie een werkzaam aandeel. Zelfs de jongste spruit liep als mannelijke mannequin mee. Heel parmantig stapte hij voor zijn kleine vrouwelijke col lega, die mooie en leuke kinderkleding droegen, in moderne overall achter zijn kruiwagen en toonde later ook nog een aardig jongenspakje. Mej. Henny Kos verzorgde de rriake-up van de make-up van de acht mannequins, die acht mannequins, die onvermoeid de 145 modellen, waarbij ook vele voor zwaardere figuren, to :den aan de meer dan 200 dames, die 's middags, en de ruim 300 dames, die 's avonds de show bezochten. Met veel smaak waren de japonnen en mantels uitgezocht en gecombineerd en vormden met de bijpassende hoeden uit de zaak van mevr. Vos—Roep te Schagen een charmant geheel. Bij en kele vlotte zomerjaponnen werden bij zondere colliers gedragen, beschikbaar gesteld door de firma F. Kruit even eens te Schagen. Ook de moderne jonge moeder achter een prachtige kinderwagen ontbrak niet op deze show. In de pauze werd een kopje thee geserveerd en toen er aan het einde van de show, een bruidspaar ver scheen en de avondjaponnen getoond werden ging er spontaan een applaus op. „Regeren is vooruitzien" en voor goed boeren geldt hetzelfde. Zo kwam dan ook, in deze tijd van zaaien en planten, op de afdelingsvergadering van de Holl. Mij van Landbouw toch reeds het oogsten der pootaardappelen ter sprake. Men maakt zich daar nu al zorgen over. Het ziet er namelijk naar uit, dat in de toekomst niet meer in dezelfde mate als vroeger op de slechts tijdelijk nodige grote hulp voor het rooien gerekend kan worden, waar- Voor het Bureau Oogstvoorziening al tijd zorgde. Het bureau is van Land bouw ondergebracht bij Sociale Za ken en het feit, dat DUW-werk tot vrij werk is verklaard, houdt in, dat de daarbij werkzame arbeiders niet tegen hun zin in naar anderen kunnen worden gedirigeerd. Op hen is dus niet vast te rekenen voor de oogst. Waarschijnlijk zullen echter wel, zo deelde de voorzitter, de heer Jac. Lin- denbergh, mede, een tweehonderd jeug dige krachten (vacantiegangers?) ko men helpen. Hij en de heer K. Kaan dringen er op aan de aanvragen om extra werkkrachten, met opgave van het werk en het nodige aantal arbei ders, tijdig bij de plaatselijke commis sie in te dienen, opdat deze ze ook op tijd kan doorgeven aan de provinciale commissie. De heer Van Balen Blan ken, die, wat het plaatselijk contact aangaat, gaarne wees op de goede sa menwerking met de arbeidersorganisa ties, reageerde op de sombere gedachte van de voorzitter, dat het bureau mis schien wel spoedig geheel opgedoekt zal worden, met de vraag, een nood kreet bij het hoofdbestuur te laten ho ren en men prees zich gelukkig, dat een lid van de afdeling, de heer K. Kaan, daarbij de belangen van de le den kan voorstaan. Met het bovenstaande hebben we o.i. wel het belangrijkste van de afde lingsvergadering gememoreerd. De voorzitter, die bij de opening de heer Maters als nieuw bestuurslid en de heer K. v. d. Knoop uit Brielle, die een film zou vertonen, in het bijzonder had verwelkomd, dankte daarna de af getreden bestuursleden, de heren H. Delver en H. de Lange, voor hetgeen zij in hun functie voor de afdeling heb ben gedaan. De cursusavonden, concludeerde hij, waren alle een succes. De vergadering betuigde instemming met het plan het volgend winterseizoen hiermee door te gaan. De vraagpunten, waarover het hoofd bestuur graag een uitspraak heeft, zul len door dezelfde commissie, die dat het vorige jaar ook deed, besproken en bestudeerd worden. Het rapport van de commissie komt dan weer in de ledenvergadering in behandeling. De heren Jb. Geerligs en P. Pluister controleerden de boeken van de pen ningmeester, de heer G. C. van Balen Blanken. Zij bevonden alles in orde. De ontvangsten waren f 6.172,16; de uit gaven f6.313,46. Een nadelig saldo dus van f 141,30. De penningmeester ver klaarde dit tekort als gevolg van enke le bijzondere uitgaven; f 250,voor het Rampenfonds en f 100,bij de opening van de landbouwschool in Koegras. Ook de f 230 a f 240 voor het proefveld is een belangrijke post en het is jammer, dat men zo weinig belangstelling voor het proeftuinwerk zelf toont. Met de f250,uit de afdelingskas bracht men als leden van HMvL teza men f 1.946,50 voor het Rampenfonds op. Na Wieringermeer als eerste, was men met dit bedrag no. 2 van de tach tig afdelingen. Kennelijk met prettige herinneringen aan het uitstapje in het vorige jaar, werd de vraag van de voorzitter, of men weer voor een excursie voelde, met vreugde begroet. Er werden enige objecten voor een bezoek genoemd en zelfs werd geopperd een kijkje bij Or- gamon in Oss te combineren met een bezoek aan een tractorenfabriek in Duitsland en daarvoor een paar dagen te nemen. De heren H. Delver en D. Geerligs zullen het uitstapje voorbe reiden. Na een pauze vertoonde de heer Van der Knoop eerst een film van de wa tersnood '53 en daarna de door hem vervaardigde kleurenfilm: „Om het zoete water". Deze gaf een duidelijk beeld van het maken van de dijk, die de Brielse Maas afdamt. (Een voor proefje voor het dichten van de overi ge zeegaten in Zuid-Holland en Zee land?) De titel van de film staat in verband met het daardoor terugdrin gen van de verzilting der de daarach ter gelegen landbouwgebieden en men kreeg ook even te zien, hoe in het Waterloopkundig laboratorium te Delft (een van de genoemde objecten voor een uitstapje) van te voren alles nauw keurig wordt nagebootst om te kunnen bepalen op welke wijze zo'n gigantisch werk het best kan worden aangepakt. Na al deze ernst was een vrolijk filmpje toe wel een goed besluit. Het zilveren feest van de coöperatieve zuivelfabriek „Nieuw leven" in 't Zand is een opgewekt feest geweest. Een feest, waarop de leden hebben getuigd van hun aanhankelijkheid aan het bestuur en aan de directeur. Een feest, waarop bestuur en directeur ongetwijfeld met vreugde zullen terugzien, omdat duidelijk is bewezen, dat „Nieuw leven", zoals één van de vele sprekers het uitdrukte nog wel niet alle moeilijkheden zal hebben overwonnen, maar toch de vele klippen heeft omzeild, die het op zijn weg is tegengekomen. En ongetwijfeld zal het bestuur en leden vreugde hebben gedaan, dat de belang stelling in zaal De Wit zo overweldigend groot was. De gehele middag was het een komen en gaan van mensen die in zuivelkringen een goede naam hebben, van kaashandelaren, van deputaties van zusterfabrieken uit de omgeving, we zagen o.a. de Eensgezindheid, Julianadorp, Lutjewinkel, Heerhugowaard, Op meer en tal van belangstellenden uit 't Zand en Zijpe, die niet met de zuivel industrie te maken hebben, maar wel bet belang inzien van een zuivelindustrie in 't Zand en in de Zijpe. Daar was dus het voltallige college van B. en W., daar was een afvaardiging van de bond van Coöperatieve zuivelfabrieken in Noord-Holland, de heren Hoogetoorn en Tomson, de heer Van Amstel van de Zuivelbank en vooral bekende figuren uit de kaaswereld, o.m. de heer Koster uil Oosthuizen, maar ook een vertegenwoordiging van de Stichting tot behoud van de Alkmaarse kaasmarkt. Al deze mensen hebben als het wa re een stilzwijgend of een sprekend getuigenis afgelegd van hun waarde ring voor het feit, dat de directeur de heer Oosterkamp, gesteund door zijn bestuur de producten van „Nieuw Leven" in goede vorm aan de man heeft gebracht en daarmee heeft geholpen, de naam van Hollands zui vel hoog te houden. VELE SPREKERS Vijf en twintig jaar moge dan niet zo'n lange tijd zijn, wanneer die vijf en twintig jaar een periode van cri sis en oorlog overbruggen, dan is een zo gezond bedrijf te komen, aldus de heer Hoogetoorn van de provin ciale bond. Met de overwinning com plimenteren wij u. Laten we goed be grijpen, hoe belangrijk het is, dat de zuivelproductie in boerenhanden blijft. Wij hebben met u wel eens moeilijk heden gehad, maar doordat wij er van overtuigd waren, dat ge coöperatief voeldet, kunnen we nu in volle har monie feest vieren. Hij bood een en veloppe met inhoud aan. Voorts complimenteerden de heren Govers namens het Boter- en kaas- contrölestation, de heer Bas namens de fokvereniging en eerste kaasmaker Groen, die namens het personeel een electrische klok aanbood. STEUN VOOR ALKMAAR In een zeer geestige speech getuig de de tachtigjarige voorzitter van cllf Stichting tot behoud van de Alkmaai se kaasmarkt de heer Keisper vs het grote nut, dat de directeur va „Nieuw Leven" en de door de fabriex aangevoerde producten hebben gehad voor het voortbestaan van de Alk maarse kaasmarkt. Uit waardering voor het begrip, dat deze toonden voor het feit, dat de prijszetting in Alkmaar zo belangrijk is, overhan digde hij een tegeltableau van de be roemde kaasmarkt. Dr. Rempt van de Provinciale ge zondheidsdienst bracht graag huldt aan het beleid van de directeur. HL herinnerde aan de moeilijkheden dil overwonnen moesten worden, toen drie jaar geleden van de 3300 koeien van de fabriek nog 400 reageerden waren. Bij zijn gelukwens voegde dr Rempt de mededeling, dat na 1 Janu ari 1955 geheel Noord-Holland vri van t.b.c. zou zijn. Nadat dr Verheul voor Plaatselijl belang had betoogd, van hoe groo belang de aanwezigheid van „Nieuw Leven" wel voor het dorp "t Zand is, beantwoordde voorzitter de 1 waarna men zich opmaakte om avonduren het feest verder zetten. Dan zou o.m. aan de oy'- men het overzicht van secretapp? mink, behandelende de ges1*}^ :n van de fabriek, waarop wij - B onze reportage van vorige weel "eD gewezen. cl,reeds ld lo. een weelde' bloemen, aangeboden door Te midden van velen, prijkt tiet bestuur ua,,. coöperatieve zuivelfabriek «JRa-c'-1 leven" met de directe i èn de .1 jn jgavonu te- 'wij nog niet an de heer als buik- het wel degelijk een lange tijd. »e - voorzitter van het bestuur, de heer Schilder, getuigde in zijn openings woord van deze moeilijkheden, waar bij hij warme hulde bracht aan zijn voorganger, de heer F. Veul en de nog steeds actieve secretaris, de heer Jimmink. Maar tevens betrok hij in zijn hulde de arbeid van de direc teur, de heer Oosterkamp, aan wiens doorzetten het te danken is geweest, dat „Nieuw Leven" tot de omzet, kwam, die men op het ogenblik heèft. Burgemeester Breebaart herinnerde aan de prettige samenwerking die er tussen gemeentebestuur en fabriek heeft bestaan op het gebied van de wonirigbouw. Voor de financiële steun die de fabriek destijds bood, is het gemeentebestuur nog zeer erkentelijk. Gij draagt bij tot de welvaart van de gemeente en wij wensen u een prettig feest, al zal dat misschien morgen bij het melken merkbaar zijn, zo merkte burgemeester ondeugend op. Wij weten, dat ge veel moeilijkhe den hebt moeten overwinnen om tot 27. Jimmy had tegen Karei Krukas gezegd, dat hij in de richting van Broekswoud móest rijden, want daar heen was de auto verdwenen. Onder wijl vertelde hij de garagehouder wat er gebeurd was. Hoe Jackie uit het struikgewas was gesleept en hoe hij zelf door twee vreemde kerels was be sprongen. ,.We zijn allebei in een hin derlaag gelopen", zei Jimmy. „En als je 't mij vraagt, hebben wij dat grapje te danken aan meneer Simon Snuffel, die nieuwe verslaggever van de krant van meneer Potlood. Die was de enige, die wist, dat Jack en ik er vanavond op uittrokken om te proberen de in brekersbende te ontmaskeren". „Hoe wist die 't dan?", vroeg Krukas. „Van u?" „Nee, van Piet Potlood. Die heeft 't hem verteld." „Die wist 't dus óók", zei Krukas. ..Jawel", antwoordde Jim my, „maar Piet Potlood is mijn beste vriend en die staat natuurlijk buiten elke verdenking". Tenslotte wist Mie bet er ook van, maar die zal heus de boel niet gaan verraden, evenmin als meneer Potlood. Karei Krukas dacht een tijdlang na en zei toen: „Ik heb die Snuffel nooit erg graag mogen lij den. Hij heeft een gezicht, dat me niet bevalt". Ze reden een tijdlang zwijgend door. Bij het kruispunt zei Jimmy. „Hier mo t die auto langs de kant van de weg hebben gestaan. Stop hier eens. Heb je een lamp bij je?" Karei Krukas haalde achter uit zijn auto een loop lamp te voorschijn die een helder licht verspreidde. „Je wilt zeker naar de afdrukken van de banden zoeken?", vroeg hij. Jimmv knikte. „Licht me hier eens bijl", zei hij strak voor zich uit turend. Wij hebben het genoegen gehad, één der beide feestavonden van de Helderse Christelijke Sport Centrale bij te wonen. Nadat de voorzitter, de heer Teitsma, enkele mededelingen had gedaan betreffende het ledenen donateurtal (tezamen ongeveer zeshonderd bedragend), werd de aandacht van de talrijke aanwezigen gevraagd door een groepje eigen krachten, dat voor een aardig programma had gezorgd. i al len gen :ijn ag 1 pij da 'ia Goed van opzet was de proloog, en geslaagd was het optreden van Teun Biese als imitator. En dan was er de overbekende schets „De dubbelganger", waarin vooral Coby Sont en Arie Mo- lijn op de voorgrond traden. Zij wer den op verdienstelijke wijze geassis teerd door Lien Deelstra en Geesje Schrijver. Tenslotte verschenen Beo Molijn en Joop Groenendijk op dè planken. Als wij schrijven: verschenen, dan overdrijven wij een weinig, daar men voor dit duo-met-gitaar, dat veel bijval oogstte, een merkwaardige don kere zijbelichting had ontworpen. Wat ons betreft hadden Bep en Joop best in het volle licht mogen staan. Deze eerste, nog bedeesde, schrede op het pad van de „kleinkunst" zal wel tot gevolg hebben, dat HCSC voor haar feestavonden vaker van eigen krach ten gaat gebruik maken. Wellicht heb ben de jongelui intussen nog iets kun nen leren van het gezelschap ..Lach en Vergeet" van Freek Post. dat de avond volledig deed slagen met de cabaret revue „Humor en Fantasie". Het was een programma van oud en nieuw, dat uitmuntte in clownerie, voornamelijk van Steef Boersema, die waardige het gezelschap (Pop Dol, Piet van de Rol. Nico Zwaga en Freek Post) on derscheidden zich op hun terrein even zeer; Pop Dol in de schetsen. Piet van de Rol als de „Helderse Westfriese" boer Piet, Nico Zwaga als pirnist- accordeonnist en Freek Post als zan ger. medewerking kreeg van Joop Rep en Wim Boutkan. De overige leden van'plaatsen -■ In de eerste klasse van de volleybal competitie is gisteravond de beslis singswedstrijd tussen Gemeentelijke Dienst en HAV, die gelijk op de laat ste plaats waren geëindigd, door eerst genoemd team gewonnen. Het werd een verdiende 15—9, 15—13 zege. HAV moet nu dus degradatiewedstrijden spelen. In de tweede klasse ging Zeemacht 2a met de titel schoot. Overigens op een wijze, die de sailors niet direct volle tevredenheid zal hebben ver schaft. Zij verloren namelijk met 15— 8, 1215, 1115 van Fiscus, de naaste concurrent, maar werden toch kam pioen, omdat Fiscus op haar beurt het onderspit moest delven tegen WSOV 2 (3—15, 17—15. 17—15). Als wij goed zijn ingelicht, spelen nu HAV, Zeemacht 2a Fi.u r

Heldersche Courant | 1954 | | pagina 3